O PRIJSVERLAGING JHANS UCJcTS-PER JUREENS' CRQKA SLAOLIE N.V. Middenstands-Credietbank Credieten Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 Wascholins-Zeeppoeder ipl. Piano-Leerares DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken abonnbmbntbn k Dinsag 25 Sept. 1923 No. 51 Zeven en Dertigste Jaargang [I KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 en de gemeente Amersfoort 11.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAG ad VERTEN tién 25 cent per regel. Billfke tarieven voor ha: nijverheid bi) geregeld adverteeren. Advertentie moeten E en Vr|dag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde pbu niet worden gegarandeerd. Negen tienden van al de ram pen, die de menschheid hebben getroffen, hadden geen andere oorzaak, dan de vereeniging van hooge verstandelijke ontwikkeling met lage begeerten. Binnenland Een zeldzaam mooi boek I Bij de drukkers-uitgevers de Bont en Zoon, Rotterdam is een zeldzaam en sympathiek man uit Oostenrijk, den H. Clemens Maria Hofbauer, Door den Redemptorist, Pater J. de Bont, is na melijk een getrouwe, met alle zorg bewerkte vertaling geleverd van de Duitsche biografie »Der heilige Klemens Marie Hofbauer, Ein Lebensbild«, uit le bronnen samengesteld door i onrechte wordt dit werk in een cirkulaire aangeprezen als 'kritisch, boeiend en van groote geschiedkundige Van inlellectueele zijde gaat er door de buitenlandsche Pers maar één roep over dit schitterend Heiligenleven. Bovendien mocht de vertaler een eigeDhandig schrijven ontvangen van den beroemden historicus, Dr. Ludwig von Pastor, waarin deze o »De biografie van den ter Clemens Hofbauer door pater Joannes Hofer behoort tot de beste Heiligenlevens, die ik ken«. Na de getuigenissen van verschil lende doctoren, waaronder geleerden met wereldnaam, is iedere verdere aan beveling van dit prachtwerk eigenlijk overbodig. Wij vinden er in een voortrefielijk beeld van het Jozefistisch Cesaro-Pa- pisme en klassieke voorbeelden van het toen heerschende Bureaucratisme, dat geheel het godsdienstig leven dreigde te verstikken. Tot eer van den schrij ver moet vermeld, dat hij er in geslaagd is, ook den mensch in den grooten Heilige met veel talent te schilderen. De Hollandsche uitgave werd ver eerd met eigenhandig geschreven aan beveling van Zijn Em. Kardinaal van Rossum en een Inleiding van Pater Kronenburg C. ss.vR., lid der Maat schappij van Letterkunde te Leiden en van het Historisch Instituut te Utrecht. Dit model van een Heiligenleven, door gezaghebbende critici zoo guntsig beoordeeld, durven wij dan ook warm aanbevelen niet alleen aan priesters en kloosterlingen, maar ook aan leeken in de volle wereldzelfs jongelui, van Heiligenlevens dikwijls zoo afkeerig, zal deze biografie aantrekken als een roman. In Delft. Als nationaal huldeblijk werd onze Koningin bij haar regeeringsjubileum aangeboden de restauratie van de schandelijk verwaarloosde plek waar de familiegraven der Oranjes zich be vinden het koor der nieuwe kerk te Delft. Vrijdag kwam onze Vorstin in Delft, waar zij gehuldigd werd en waar haar de gerestaureerde grafsteden in meer passende omgeving werden getoond. Spoorwegen. De ingediende nieuwe regeling be treffende den standplaatsaftrek heeft de ministerieele goedkeuring verkregen. Zij zal 30 September a.s. worden inge voerd. De directie heeft daarbij hel advies van den loonraad gevolgd. De aftrek voor de 2e, 3e en 4e klasse zal onderscheidenlijk bedragen 4, 8 en 16 pet. Betoogen. De regeeringsplannen inzake tracte- ments-kortingen enz. hebben de Socia listen er toe geleid dat Zondag te Amsterdam een reusachtige protest- betooging is gehouden, waaraan duizen den menschen uit alle oorden des lands hebben deelgenomen. De orde bleef goed gehandhaafd. Eokele ongevallen hadden in het drukke gewoal plaats. Een vrouw stierf aan hartverlamming. Gemengde Berichten Nabij Antwerpen is een auto bij het passeeren van een spoor-overweg door een trein gegrepen en aan splin ters geslagen. Het gezelschap in de auto was uit Tilburg gekomen. Twee personen werden op slag gedood en drie zwaar gewond. Uit gepubliceerde cijfers blijkt, dat de Nederlandshe vakbeweging in de eerste helft van dit jaar in totaal 36.074 leden verloor. De minister van Staat, de Lohman heeft zich tot den van Financiën gewend met het :n gelijke is zal worden tc van de landsdienaren in De Regeering heeft besloten niet over te gaan tot het stopzetten over 1924 van de periodieke traktementsver- hoogingen. Een 33-jarige jager te Wapserveen had, op jacht zijnde, het ongeluk zich doodelijk in de borst te verwonden. Het Dez< Geleen h een wild v Eenige jagers, boeren, allen revolvers en jacht bemach- beest al schot werd gelost en dit bleek raak te zijn. Het varken schreeuwde en allen klommen in een boom (waarschijnlijk uit angst) behalve een der jagers, die niet klimmen kon, moest beneden blijven en bepaalde teneinde het gevaarlijke dier te bi tigen. In het bosch werd het b« Vraagt Uwen winkelier in/. 14 en 'M fcesschen fABR: CROK&LAAN WORMER.'LER benarde positie tot het Allen k rheven positie bezichtigen. het vark< uit bun om het gevelde beest Wat had een grap uitgehaald. Hij een varken, hetgeen slecht groeide. Het beest was reeds anderhalf jaar oud en woog pas 50 K.G. Hij had dit varken flink zwart gemaakt met groene zeep, de borstels recht gezet en het beest alstoen aan het bos:h toevertrouwd en daarna getucht gemaakt. De doodgraver van een nabijgelegen gemeente van Marburg is met zijn vrouw gearresteerd onder beschuldiging van berooving van lijken. Men is tot die ontdekking gekomen, doordat een vrouw, wier kind onlangs begraven was, het kind van den doodgraver zag spelen met een pop, welke zij in het kistje van haar eigen kind had gelegd. Kort daarop ontdekte toevallig een andere vrouw, dat de doodgraver de jas droeg, waarin haar man begraven was. Bij een huiszoeking door de gendarme; ie werden kleedingstukken en sieraden van overleden personen gevonden. De schoonmoeder van den doodgraver verklaarde, dat deze de kisten, welke bij de begrafenis slechts met een kleine laag aarde bedekt waren, 's nachts opende om dan de lijken te berooven. Bij deze afschuwelijke zaak is ook een kleermaker betrokken, die de hem door den doodgraver geleverde kleedingstuk ken veranderde en hoofdzakelijk aan de boerenbevolking verkocht. In den nacht ontlastte zich boven Harlingen een hevig onweder. De blik sem sloeg in (ten huize van de 80-jarige oudjes, broer en zuster, Dijkstra. De spiegel werd aan splinters geslagen, schilderijen vielen van den wand en in de steenkast werd al het porcelein ver brijzeld. Ook werd de schoorsteen be schadigd. De oudjes zijn zoo geschrok ken, dat zij hun gehoor kwijt zijn. De Velpsche politie is er na veel moeite in geslaagd de hand te leggen op de daderes van de inbraak, die in de woning van dejector van de 'Goede Herder* gepleegd werd. Het bleek te zijn de gewezen 36- jarige huishoudster, laatstelijk wonende Speciaal' met het doel om een inbraak te plegen was zij naar Velp gereisd. In het bosch van het gesticht bracht zij toen de nacht door. 's Morgens, toen de rector met zijn huishoudster naar de kerk was, nam zij de kans waar en vernielde met een hor een ruit, waar- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/,-5% door zij zich naar binnen begaf. Na zich een kistje met effecten te hebben toegeSigend, alsmede een porte- monnaie en uit het schrijfbureau nog eenige bankbiljetten, verliet zij de woning weer en vluchtte ze met haar buit naar Nijmegen. Daar liet zij het geldkistje door een. smid openen. Het geld nam zg eruit en het kistje werd ergens in het bosch begraven. Vervol gens toog zij naar Tilburg na zich eenige goederen ,te hebben aangeschaft. Eenige dagen na haar aankomst te Tilburg werd zij daar door de politie ontdekt, gearres teerd en naar Velp overgebracht. De kleeren van de 25-jarige C. C. te Rotterdam geraakten in brand. Bin- geheel in vlammen gehuld, in welken toestand zij de straat op vluchtte. Toe geschoten voorbijgangers wisten het vuur te blusschen. De ongelukkige is aan de vreeselijke brandwonden over leden. De Koninklijke familie is Zaterdag naar het Loo vertrokken. De Koningin-Moeder toeft in Limburg. Amersfoort De heer J. B. v. d. Vat opende Zaterdag in de Utrechtschestraat een nieuw Manufacturen-magazijn, zooals de fraaie étalages toonden, alles wat daaraan annex is, te kust keur voorhanden is. De leiding dezer nieuwe zaak is in vakkundige handen een eerste voorwaarde voor het be reiken van 't verwachte succes. Aan de Coninckstraat werd van een der daar staande openbare scholen het daklood Ter plaatse waar sinds jaren het oude huis van de fam. Sandberg om amotie vroeg, zijn twee winkelpanden verrezen, die de Utrechtschestraat daar bepaald opknappen. De verbouw geschiedde door den bouwkundige van Dorth. Een der beide winkels is „de M Daar vestigde zich bekende firma Gebr. de Vries, die ook in de Krommestraat een m zijn heeft. De keurcollecte in huishoudelijke ar- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. en genot voor elke Huismoeder. Wij geven Q RAT IS bij elke 3 pakjes Wascholine, een Prachtig Theelepel tje, dat een waarde heeft van twee pakjes. I IQ8 per week. f4.50 per maand. Brieven fr. No. 1, Bureau v. d. Blad. tikelen, kachels, haarden en fornuizen, door de firma De Vries bijeengebracht, zal als een magneet menig huismoeder trekken. Als nieuwste nieuwtje levert de firma, die met haar tijd meegaat, geëmailleerde stalen pannen. Moge de firma tevreden zijn over de resultaten van baar nieuwe onderneming. Er wordt gehouden een aanbeste ding van aardappelen voor bet garni zoen Amersfoort, op Maandag 1 Oct. door den Intendant bij de IVe Divisie, de Infanteriekazerne Amersfoort, des iddags ten 12 uur. Leveringstijdvak 1 Nov. 1923 tot i met 31 Mei 1924. Uit den Omtrek Buiten de kom van Laren zal van Crailo tot Baarn een nieuw wegvak worden aangelegd, waardoor kostbare verbreedingen van den be- ;n voorkomen en Laren kan worden e gedeelte wordt op de Waterstaatsbegrooting sg van f75000 uitgetrokken. heffing"; LAMA VDEDZAAN - HEERLIJK - VOORDEELIG

De Eembode | 1923 | | pagina 1