TARWENA R. K. SPAARBANK Firma Van Nieuwkerk Elzenaar Bezoekt ons MEUBEL-MAGAZIJN Langestraat 104 L. POSTHOUWER Hffttftfttttl DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr<a per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afaonderllkr nummers 10 ct. Vrijdag 5 Oct. 1923 - No. 54 Zeven en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAQ advbrtentiGn 25 cent per regel. Bllllke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advert en Ilfn moeten Dinsdag en Vrjdag vóór 8 uur worden besorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Hoe meer ge meent te doen, des te meer moet ge u wachten voor \jdelheid. GEDIPL PIANO LEERABES I Ie» p>r week. f4 50 per maand Brieven fr. No. I, Bureau v. d. Blad. Amersfoort Geloof en Wetenschap. Op den lsten October is ccn nieuw vereenigingsjaar voor de Amersfoort- sclie R. K. Verceniging „Geloof en Wetenschap" aangevangen. Met dankbaarheid 2iet liet Bestuur opliet afgcloopen vereenigingsjaarterug: in de eerste plaats omdat geen I.id bedankt heeft voor het lidmaatschap, terwijl daarentegen door tal van nieuwe leden de Vereeniging in bloei is toe genomen, doch ook in de tweede plaats omdat het verschenen vereeni gingsjaar gunstig bij zijne voorgangers afstak door ccn talrijk bezoek op de bijeenkomsten en daardoor een rpge- wekt vereenigingsleven mogelijk was. Aangemoedigd door die goede resul taten beeft het Bestuur voor het nieuwe vereenigingsjaar een programma samen gesteld, dat in overeenstemming met het doel der Vereeniging toch de noodigc afwisseling biedt, waarbij bet zich van de medewerking van hoog staande personen in ons Katholiek leven verzekerd heeft en dat nog voor uitbreiding vatbaar is. Dat programma zal den leden eerst daags worden aangeboden, tegelijk met de quitantic voor het nieuwe vereeni gingsjaar en terwijl wij hopen, dat de qui'antie door niemand zal worden ge weigerd, kunnen wij de verzekering geven, dat voor de geringe contributie goede waar in den vorm van degelijke voordrachten op apologetisch, kunst zinnig en wetenschappelijk terrein ge geven zullen worden. Niet blind voor eigen fouten, heeft liet Bestuur besloten om wederom tijdig vóór elke bijeenkomst convocatiebiljet ten rond te zenden, waarop de naam van den spreker en het onderwerp worden vermeld, zoodat het door ccn en ander een nog grootere opkomst van de leden verwacht. Aan het in den algeloopcn winter ondervondenbezwaar, dat op sommige bijeenkomsten vele leden door gebrek aan plaats heen gingen, heeft het Bestuur mecncn tege moet te komen door naar eene ruime en toch gezellige localiteit om te zien, waar eene gelijke plaats voor allen gewaarborgd is, ook dan wanneer zooals wij hopen het ledental den komenden winter nog zal worden uitgebreid, De bijeenkomsten zullen daarom worden gehouden in de groolc zaal van het hotel „Monopole", Stations plein, waar tegelijk gelegenheid is om enkele te behandelen onderwerpen door lichtbeelden te verduidelijken. Laat nu niemand uit de oude stad door enkele passen verder van huis zich afschrikken, doch daarentegen allen medewerken om van de Amersfoortschc Vereeniging G. en W. een kring tc maken, die al wat Roomsch-Katholiek denkt en voelt Ddt kunnen alle leden door trouwe opkomst op de bijeenkomsten voor zich zelf en last not least door de werving van nieuwe leden. De con tributie bedraagt f4.per lid, doch voor meer personen uit hetzelfde huis gezin slechts f 2.per persoon. f> leden kunnen zich doen aanmelden' bij li der Bestuursleden en worden dan de eerstvolgende vergadering als lid voorgedragen. Namens het Bestuur J. W, HENDERSON, Secretaris. Volksuniversiteit der gemeente Amerefoort. In het Rijksopvoedingsgesticht wordt Zaterdag een conferentie gehouden van politierechters voor kinderstrafzaken. Directeur Visser, zal cenc uiteenzetting geven van het bij de rijksopvocding gevolgde systeem en van de regeling van de ter beschikking der Regeering gestelde minderjarigen over de ver schillende gestichten. Vervolgens zullen cenige referaten worden gehouden. En dan als onver mijdelijk slotslichting van een nieuwe vereeniging voor kinderrechtspraak. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden dezer dagen ruim 500 werk- loozcn als arbeid-zoekend ingeschreven, daaronder waren 83 grondwerkers, 126 losse arbeiders, 21 metselaars, 45 opper lieden, cu 32 timmer icden. Dit getal zal vermoedelijk nog grooter worden. Voor velen een somber uitzicht, tegen den komenden winter. Zaterdagmiddag en Zondag wordt Ons Huis een tentoonstelling ge houden uitgaande van de Vegetariërs. In de Hoogcrc Burgerschool is Zondag een tentoonstelling van paddestoelen. Als commandant van het 16c reg. inf. zal optreden luitenant-Kolonel Boltcn. In de Arend werd een protcstver- gadering gehouden tegen salarisver- mindering voor ambtenaren waarin het Tweede Kamerlid Osscndorp tegen elke vermindering opkwam, Vrijdag 12 Oct., wordt in de Con certzaal »De Valk« de openingsavond gehouden van de Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort. Medewerking ver- leenen dien avond de heeren Jan Dekker en Willem Pijper, voor zaDg en piano. Het programma van de nieuwe leer gangen wordt binnenkort gepubliceerd. Zaterdagavond in het Logegebouw aan de Van Persijnslraat, lezing c het Montessori-onderwijs, uitgaande de afd. Amersfoort van de Ned. Mon- tessori-Vereeniging. De pas voltooide en ingebruik ge nomen R. K. Jongensschool der Sint Aosfridus-parochie is alweer te klein moet dus noodzakelijk worden uitge breid. Plannen daarvoor zijn gereed. Bij de Nulsspaarbank werd in Sept. ingelegd f 127.801.41 en terugbetaald f 115.062.26. In busjes gespaard f 560.45. Er werden 75 nieuwe boekj -s uitgege- van inleggers voor f 15,200 effecten in bewaring genomen. DU IJ VIS' 'T FUNSTE voor PUDDING, VLA's' Voor het in den Haag gehouden r 't politic-diploma slaagde:, stadgenooten van Leeuw en van Mourik, Gemeenteraad. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad voltallig bijeen onder leiding van bur gemeester van Randwijck. Na mededecling van enkele ingeko-! en stukken, waaronder de mededee ling, dal den ex-wethouder Hofland een 'aarl. pensioen van £750 is toegelegd, informeerde de heer Muilwijk naar de uistheid der medcdeeling door deD Burg. van den inhoud der bepaling be treffende vacantieregeliog gemeente- personeel. Hel bleek dat een andere bepaling werd bedoeld, maar het bleek ook dat niemand het toenmaals als abuis bemerkt had. Tot leden de commissie belast met het onderzoek der gemeente-rekening werden benoemd de heeren Mr. Stadig. Van Veen en Muilwijk. De aangekondigde mededeeling van en W. naar aanleiding van Mr. Stadigs vraag over de mogelijkheid van ophefftig van openbare scholen werd uitgesteld. In overeenstemming met het voorstel in B. en W. werd vastgesteld hel bedrag der vergoeding aan de bijzon dere scholen verschuldigd en bepaald de grootte van het voorschot daarop Hofland zal volgende ver gadering vernemen of er nog achter stand van schoolgeld was bij enkele besturen en of er verrekening plaats had. Uit des voorzitters mededeelingen bleek ook, daj^ aan den ophaaldienst middels de Nutsspaaibank nog weinig was gedaan. De voorstellen door B. en W. gefor muleerd naar aanleiding van het verzoek der Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs uitbreiding van schoolruimte, lokten bestrijding uit bij Mr. Stadig. Deze betoogde dai het bedoelde schoolbestuur zeer positief het recht 't eenmaal in gebruik gegeven u 't pand Ancmoonstraat blijven, wijl de Raad indertijd naar letter van bet besluit onvoorwaardelijk iar schoolruimte afstond. Hij beriep zich op een destijds door bem afgelegde uitspraak die zeer be slist luidde en kantte zich tegen de voorstellen van B. en W. die beoogcu het Chr. Schoolbestuur tegen zijn be slist uitgedrukten wil een school aan de Puntenburgerlaan aan te bieden. Hij wees voorts op de onmogelijkheid het Schoolbestuur te dwingen afstand het eenmaal toegewezen deel te doen becritiseerde verder de naar zijn meening zeer gezochte argumentati waarmede men poogde aan te toonen, dat 't geen gebouw gold maar enkel Vanaf de stichting had de Chr. school- vereeniging zeer beslist den wil zich uitbreidende Soesterkwartier school AMERSFOORT onder controle Centrale Accountantsdienst van den Nederlandschén Boerenbond. De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden R. K. JONGENSSCHOOL BREEDESTRAAT. ZONDAGS van 12 tot 1 uur WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur. Dadelijk ingaande Rente 36,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. ELËCTRISCHE MEUBELABRIEK Winkel Langestraat 104 Telefoon 286 Fabriek Aldegondestraat 105-105'-107 Telef. 543 - STOFFEERDERIJ - VERHUIZINGEN - Toegang vrij Toegang vrij Onze tijd eisebt iets OOEDS tegen REDELIJKEN prijs. De PeRMANENT-haard voldoet aan BEIDB cischen en gebruikt boven dien WEINIG BRANDSTOF. Ulrechtschestraat 25 ALLEEN vertegenwoordiging ruimte te bezetten en dien wil heeft het nog. Mr. Stadig adviseerde de bedoelde voorstellen terug te nemen en zich nader te verstaan met bet Chr. school-j bestuur, hetwelk gaarne een goede op lossing zal zien. De heer Spiekerniann betoogt, dat inneming van de voorstellen van B. i W, de huisvesting van het Bijz. Onderwijs op losse schroeven zet. Toen de gemeenteraad indertijd medewerking verleende aan het Chr. Onderwijs, was dat geen kwestie van meer of min wel willendheid, maar van recht. De heer Noordewier wil desnoods laogs gerechtelijken weg bet Chr, School bestuur dwingen de school Anemoon- strant te ontruimen en het niet gewilde Puntenburg te bezetten. Weth. jorissen verdedigt de v stellen van B. en W. en meent te kunnen Hutsmoeders 11! 2 Wascholine Zeeppoeder wil leggen een heldere wasch. Wij geven gratis bij elke drie pakjes wascholine een prachlig theelepeltje dat een waarde heelt van twee pakjes Wascholinefabriek - Amersfoort zeggen, dat de intentie van den Raad indertijd wastijdelijk afslaan van eenige schoolruimte aan het Chr, Nat. Onder- 'ijs. Hij betoogt dat de voorgestelde regeling geen nadeel doet aan bet Bijz. Onderwijs en gewenscht is om te be reiken een goede regeliog in het Soester kwartier. Hij is als Wethouder verplicht de belangen van alle onderwijs te behar tigen en zal dat steeds doen omdat hij als eerlijk man voor zijn zaak staat. Volgens zijn overtuiging is de regeling s UIT HET GOUDLAND. »Dan zeg ik u goeden dag en vaarwel,sprak hij met onnatuurlijke stem, »Ik heb voor vao avood een uitnoodiging naar de Abbey en ik weet dat u en Beryl er ook heeogaan. Als daar de koop moet gesloten worden als, Rupert Malahide de man is aan wien u Beryl zou willen verkoopen dan en onwillekeurig klonk zijn stem zachter dan zou ik u in het gezicht willen zeggen, dat ik mij geen man kan voorstellen, die tot zoo iets in staat is, en dan zou ik woedend weg loopen. Maar dat zal ik nu niet doen. omdat ik u reeds zoo lang ken e in mijn hart medelijden met u heb. Uw plan zal nooit gelukken uw dochter is zeer zeker io staat, zich ter wille van u maar niet van die paar bun ders grond op te cffereo, maar of zij ooit ceo ruw wezen als dien Mala hide zal willen dat betwijfel ik.« Het antwoord van Horace A'quith bleef achterwege, want bij Dick's laatste woorden werd de deur der bibliotheek geopend en op den drempel verscheen een meisje, zoo schoon en lief als men zich maar denken kan. Een zacht, in nemend gelaat; een slanke gestalte. •Wat heeft papa gedaan om je boos temaken, Dick? vroeg zij. »Je moogt hem toch wel met rust laten, als je een enkelen dag zijn gast bent. nee den tuin in als papa je minste missen kan. Ik heb nieuws voor je.« Zij gaf baar vader een kus eu begaf zich door de tuindeur naar de laan. Dick volgde, niet rouwig, dat 't onder houd werd afgebroken. Op den drem pel bleef hij echter staan en voor eeD oogeoblik keerde hij in de kamer teiug. »U hebt baar toch nog niet gezegd welke groote groote dingen u vati haar verlangt, mijnheer Asquith fluis terde hij, met een bitterheid, welke bij niet geheel wist te onderdrukken. •Neenen ik hoop, dat gij er haar ook niet over zult spreken er kon nog iets gebeuren God geve, dat hel waar was I wat verandering in den toestand kan brengen,* antwoordde de vader, in wiens oogen de ongekunstelde liefkoozing van het meisje tranen te voorschijn had geroepen. Het was toevallig, dat ge het juist over mijnheer Malahide hadt, toen ik binnen kwam,* sprak Beryi, toi zich bij haar had gevoegd en naast haar voortwandelde. »lk heb toevallig een oud vriend van u in het dorp ont moet, wiens terugkomst, naar il moed, den magnaat van de Abbey eei onaangenaam oogeoblik zal bezorgen.- ■Ge bedoelt toch Ncd Shrimpton t, die jachtopziener op de Abbey s vóór Malahide haar kocht?* riep D,ck min of meer driftig uit, -Niemand meer of minder dan Ned Shrimpton,* antwoordde lleiyl. »Zeg eens, Dick, is het waar, wat er verteld wordt, dat hij dien weerwolf vóór zijn vertrek, een jaar of drie geleden, pak slaag heeft gegeven Dick grimlachte. Na het gesprek, hetwelk hij zoo even gehad had, kon hij geen betere opmerking verlangd hebben. Hij herinnerde zich nog heel goed hoe de flinke, jongeman, die hem alles geleerd had wat hij van de jacht wist, bij hem was gekomen onmiddc- lijk nadat hij den parvenu eea kastijdin had toegediend; hoe hij een beschri viDg had gegeven van de wel verdiende tuchtiging en zijn voornemen bad te kennen gegeven om »in vreemde ken* zijn geluk te beproeven. •Dat was volkomen waar,* antwoord de Dick. Ned's vader en moeder had den een kleine boerderij, zooals ge weet, en Malahide, die deze plaats verlangde, om er eeo schietbaan te bouwen, kocht die boerderij en zette hen er uit, nadat zij een slecht jaar hadden gehad ea met de huur ten achter waren. Ned, die zelf ontslagen was, kon hen niet helpen, en zij stierven op deuzelfden dag in het weikhuis, aan een gebroken hart waarschijnlijk. Ned heelt Malahide opgewacht en gaf hem een flink pak slaag, hoewel onze groote man in zijn splinternieuwe waardigheid dacht, dat hij tegen zoo iets voldoende beschermd was. Maar wat Ned betreft hoe maakt hij het?* Dat heelt hij utij niet gezegd, want hij zag er zoo mager en bedroefd uit, dat ik hem daar niet naar heb durven vragen,* antwoordde Beryl. xMaar vreemd is bet, dat bij diezelfde vraag omtrent jou deed en of je veel geld verdiende met je zaak; zoo noemt hij de balie. Toen ik hem zei, dat je nog altijd zocht naar het fortuin, dat je van rechtswege toekomt, maar dat hel nog niet in zicht was, toeo begon hij in eens vreemd te lachen. Maar hij deed heelemaal zoo vreemd, en ik geloof, dat hij ziek is. Hij vroeg mij ot hij in eerbiedige herinnering* door u zou worden herdacht wat mag dat be- teekencn? en zei, dat hij je avond of morgen een bezoek brengen,* Arme jongen) De ontberingen het rondzwerven zullen hem te sterk rijn geweest. Zei hij ook in welk deel van de wereld hij geweest was?* •Ja; het zei dat hij was geweest in Amerika, dicht bij een rivier, welke hij de Yukon noemde 't was geloof ik, heel hoog in bet Noorden. Maar hij schijnt zes maanden ziek gelegen te hebben te Montreal, vóór hij zich in staat gevoelde, om de reis naar het vaderland te aanvaarden,* Ik heb er eigenlijk ook maar een flauw vermoeden van waar de Yukon te vinden is,« zei Dick lachend. Maar daar komt tante Rebecca. Die kan ons zeker wel inlichtenik wed, dat zij de gansche Yukon is afgevaren, van den oorsprong lot den mond, en alle zij rivieren nog bovendien.* Deze laatste opmerking gold een zon derlinge, kleine gestalte, welke er in 't geheel niet uitzag, alsof zij verwij derde rivieren zou hebben onderzocht. De eenige zuster van den heer Arquith niet alleen bij de familie, maar onder alle kennissen bekend als •tante Rebecca* was een oude dame, die er zoo verschrompeld en ver schroeid uitzag, dat vreemdelingen haar dood nabij zouden hebben geaebt. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 1