PLANTA N.V, Middenstands-Credietbank Credieten - Incas o's - Deposito's Bel dan op No 42 JURQEN5' VOOR - ALLE STANDEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 2 Nov. 1923 - No. 62 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNBMHNTBN kunnen elke week In (iin, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlik? nummers 10 ct. KANTOOR: LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTENTIËN 23 cent per regel. Bill|kc tarieven voor handel et nijverheid b| geregeld adverteeren. Advertentlïn moeten Dlnsdai en Vr|dag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kaï niet worden gegarandeerd. De roest der zonde verdwijnt des te zekerder, naarmate het vuur der liefde sterkei' brandt in het hart van den boeteling. H. Oregorius. Binnenland Provin. Staten. D« wintervergadering der Provinciale Staten van de Provincie Utrecht wordt gehouden Dinsdag 4 December a.s. Roomiche Drankwear. Bij Sobriëtas, de federatie van R. K. Dioc. Bonden tot bevordering der christelijke matigheid en tot bestriding van het Alcoholisme, waren in 1922 aangesloten 537? geheelonthouders, 15891 afschaffers der Kruisverbondrn, totaal 22934 leden van de Mariaver- eenigingen 6320 geheelonthoudsters, 38722 afschafsters, totaal 45371 leden; van de St. Annavereenigingen 27618 gezinnen met 84610 kinderen 3093 geheelonthouders van de Jongensbon- den, en 12160 geheelonthoudsters der Meisjesbonden. R. K. Huisvestings-Comite- 12 Nov. verlreknaar Breslau en Berlijn. 16 Nov. vertrek naar Duitschland (Rijn en Roergebied.) 10 Dec. vertrek naar Weenen en München. 13 Dec. vertrek naar Boedapest. Zij die wenschen dat hun pleegkind met één van deze transporten vertrekt, worden verzocht dit zoo spoedig moge lijk op te geven aan Maria van Soest. Voorstraat 20, Utrecht. Pleegouders van Oostenr. kinderen worden er op attent gemaakt, dat na het transport van 10 Dec. vermoede lijk geen transport vertrekt voor eind Februari. Met deze transporten bestaat gelegen heid liefdesgaven mee te geven, mits deze 5 dagen vóór vertrek van het transport in het Centraal magazijn, Zuid-Willemsvaart 257, 's Bosch, aan wezig zin. De royale ambtenarij. Greepjes uil het rapport van de Re kenkamer „Meubelen voor de kanselari te Bel grado, die een waarde van goed f 1200 hebben, worden op een dergelijke secure manier vervoerd, dat het vervoer vier maal den aanschaffingsprijs kost. Men schrikt bij de gedachte, dat het mis schien wenschelijk zal worden geacht, de meubelen binnenkort weer hier heen te brengen. In het Rijksopvoedingsgesticht te Leeuwarden worden voor het personeel leunstoelen aangeschaft op aandrang van de personeelorganisatieVoor de bureaux van eene inspectie der volks gezondheid worden „zeer dure" kachels betrokken. Elders weer worden lokalen behangen met papier van f 1.25 tot f 2 per rol. Ten behoeve van een Rijkslandbouw- huishoudschool worden wijnglazen aan geschaft van f 7.50 per dozijn, om de boerinnetjes het tafeldekken te leeren. Een hoofdambtenaar van den Water staat voorziet zijn bureau van eene „bij de stoffeering van hel bureau passende" klok van f125. De gezondheidsraad heeft bij de over brenging van zijn zetel van Utrecht naar 's Gravenhage voor sioffeering en meubileering van de nieuwe bureaux maar eventjes ruim 114.000 noodig, waaronder een vergadertafel van f 1160 alsof deze op een studentenkroegjool zal moeten dienen. De inspecteurs-generaal van den Wa terstaat hebben klokken van f 60, klok ken schijnen voor ambtenaren bijzonder aantrekkelijk te zijn en verder „vrij kostbaar kantoormeub lair" aangeschaft. Van het Kijkskanloor voor kunstmest stoffen neemt liet Kijk over „voor ge woon kantoorgebruik" o.a. vier groote spiegels, drie staande klokken, twee hangklokken altijd maar klokken 1 en halmeubelen, bestaande uit vier fau- De delegatie bij de conferentie van den Volkenbond te Getéve, met inbe grip van den staf bestaande uit 14 personen, huurt voor de reis van Bazel naar Genève een ganschen wagon, ruimte biedend voor 36 personen „daar de leden der delegatie gelegenheid moesten hebben gedurende de reis vrij en ongestoord overleg te plegen". Kos ten f 1022.24. Twee perceelen, aan eenige ambte naren ter bewoning afgestaan, worden van vaste waschtafels en van jalouzieën Voor de bibliotheek van de Land- bouw-hoogeschool worden romannetjes (o.a. BentinckThe exiled kaiser 1) de Almanach de Golba, TchananianChants populates Armeniens, enz. aangekocht. Dit alles zijn nog maar kleinigheidjes. Er heeft eene transactie plaats gehad met melkbussen, waar een heel zuur geultje aan is, en waarvan het resultaat is, dat er niet slechts met melkbussen, doch met tonnen schijnt te zijn gesmeten. Eene geschiedenis, nog heel wat er gerlijker, dan die van den officier van gezondheid, die zich doodleuk eene declaratie tweemaal liet uitbetaien. Men zou wenschen, dat de Reken kamer in baar verslag niet steeds alle namen verzweeg, opdat het publiek, zoo het soms met zoo'n meneer van de melkbussen, die naar het oordeel der Kamer „bewust in strijd met 's lands belang" heeft gehandeld, in aanraking komt, eenigzins op z'n hoede kan zijn. Misschien ging er van naamsvermel ding in de verslagen der Rekenkamer ook wel eenige praeventieve kracht uit. N. R. Ct. Hit land van St. Olav. Gij, ontwikkelden vooral, leeft mede t ons werk, onze moeilijkheden, onze trwinningen, den strijd van de strij dende kerk op aarde, wa- rvan ook gij leden zijt.c Met deze woorden nam Mgr. Dr. Jan Olav Smit afscheid van Nederland in Sept. 1922 op den sluitingsavot d van het Eerste Ir.ternationaal Missiecongres Nederland. Een Groot-Propagandist was zelf Missionaris geworden, maar Propagan dist zou hij blijven. Had de nieuwe Bisschop, um met Gerard Brom te spreken zich geoefend op de Vader- landsche preekstoelen in het bergbe klimmen, nu de Noorscbe bergen dik wijls gemakkelijker te beklimmen zijn 'an de N'ederlandsche preekstoelen, 'Ordt 's Bisschop werkkamer tegelijk redaktic-bureau. Mgr. Dr. Smit riep Nederland op om et hem mede te leven en hij heeft :lf den eersten stap gezet. Zijn tijd schrift »Uit het Land van St. Olav» rnag er zijn. De thans verschenen eerste 5 nam en itlustreeren in woord en beeld :t eerste jaar van Mgr. Smit als Vicarius Apostolicus van Noorwegen en Spitsbergen. De eigenaardige geestes gesteldheid der Noorscbe Protestanten, de eerste vruchten van zijn arbeid, het leven en werken van zijn medearbeiders in dien Noordelijken Wijngaard, het zijn allen onderwerpen die in zich reeds aller belangstelling verdienen. De keurig verzorgde, rijk geïllu streerde afleveringen maken het tijd schrift tot een propagandist die «salon- fihigc genoemd mag worden. Nog heeft Mgr. weinig lezers, dat mag toch niet, dat heeft hij niet ver diend, die Nederland nog voor enkele jaren tot den Missie-Kruistocht heeft wakkergeschud en opgeroepen. Neemt daarom naast »Het Missie werk» dat U op de hoogte houdt van de algemeene Missieactie van de ge- heele H. Kerk, tevens een abonnement op »Uit het Land van St. OIav«, waar de jonge Nederlandsche Bisschop U iedere twee maanden verhaalt van zijn igde en zijn leed in den kritieken geestelijken strijd in Olav's land voor Olav's geloof. De redacteur voor Nederland Kape laan Gerh. de Geus, St. Jacobskerk te Enschede, zal gaarne abonnementen proefnummers zenden. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, -5% Buitenland Steun Duitschland I De Aartsbisschop van Keulea, be wogen door bet harde lot zijner land- genooten, richtte den volgende oproep om steun tot de katholieken aller landen Mij bloedt en breekt het hart bg de ellende des volks, die dagelijks mijn ooren moeten hooren en mijn oogen moeten zien. •Op mijn herderlijke reizen hebben geestelijken en burgemeesters mij han denwringend verzocht, alle denkbare wegen te beproeven, om de onafwend baar schijnende catastrofe van een bloedigen verschrikkingstijd, van een groote steilte onder de hongerlijdende, verkleumende, verbitterde en vertwij felde bevolking, vooral van de zwakkeD en zieken, van de moeders en kinderen toch oog, zoo mogelijk, op het laatste oogenblik te stuiten. Mijn oproep om redding heeft met binnen- en builenlandsche politiek niets uit te staan en bedoelt ook niemand aan te klagen. Hij wordt mij ingegeven door de heilige overtuiging, dat het mijn her derlijke plicht is, als een vader voor de mijnen in dezen tijd van den jam merlijksten levensnood het uiterste te Het gaat, zonder overdrijving, om millioenen menschenlevens in het mid delpunt van de Europeesche cultuur. Om de Liefde van den gekruisigden Heiland wend ik mij daarom tot u, Katholieken van het buitenland, opdat uwe christelijke naastenliefde het voor beeld van milddadigheid van den Heili gen Vader volge. Brengt aan het Katholieke Rijnland en de gezamenlijke hier lijdende be volking met uw liefdegaven snel hulp, eer het te laat is I •Zendt ons vooral levensmiddelen voor onze vele groote steden en in- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. dustrie-centra en help ook, naarmate het in de eerstvolgende weken steeds kouder wordt, met kleeding en kolen •De zendingen kunnen aan bet Katho lieke Karitasverbond voor het aarts- diocees Keulen te Keulen, of aan de plaatselijke Katholieke Karitas secre tariaten van het aartsdiocees Keulen gezonden worden. Zulke secretariaten bestaan in Aken, Barmen, Bonn, Krefeid, Düren, Düssrldorf, Elberfeid, Essen, Keulen, MünchenGladbacb, Mülheim- Rühr, Oberhausen, Opladen, Solingen, Steele, Uerdingen, Viersen en Werden- an-der RQhr.« Amersfoort De bronzen medaille der Orde van Oranje-Nassau werd met passend eer betoon uitgereikt aan den militaire* schrijver D. van Buuren. Vrijdagmiddag 12 uur worden bij da kazerne bereden wapens eenige rijkspaarden verkocht. Evenals voorbeen, zal ook in dit winterseizoen worden gezorgd voor ont wikkelingsavonden door de R. K. Pro- pagandaclub Leo XHI. De opening van het cursus-jaar ge schiedt kerkelijk Woensdagavond half acht in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. Maandag 12 Nov. e.k. geeft de Wel- eerw. heer kapelaan Beltman de eerste apologetische les. De lessen zijn toegankelijk, zoowel voor mannen als m OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN -SCHUIMT IN DE PAN

De Eembode | 1923 | | pagina 5