mm Amsterdamsche Bank CREDIETEN H. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 1 Aug. 1924 - No. 36 Acht en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afionderlfke nummers 10 ct. KANTOOR: LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVERTENTIBn 25 cent per regel. Blll|kc tarieven voor har.dcl en n|verheld bfl geregeld adverteercn. Advertentltn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd, EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kijk maar heel diep in uw eigen i/art, dan kent ge dal van alle menschen. Ook voor ons land heeft beteekenis wat onlangs een Engel- sche Bisschop bij gelegenheid van de opeoing eener liefdadige verplegings- instelling, zeide. Het gesticht, dat geopend werd, zei Mgr., was «geen armenhuis en geen ge vangenis en geen gekkenhuis en geen werkhuis en geen quarantainebarak en zelfs geen kazerne, u Het zou bestuurd worden door de onbekende heldinnen, wier voorgangsters het Ministerie vaD gezondheid vormden vóór de Refor matie, de nonnen, die de gelofte van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid aflegden. De eenige beweegreden was de liefde tot Christus' armen, en daar om zouden de inwonenden, vrij zijn van heel dat leger van ambtenaars en bezoekers en opdringerige nieuwsgieri gen, wier pleizier het was binnen te dringen waar zij niet gewenscht worden, en door te dringen in de woningen van arme menschen, die niet wisten hoe zij hen buiten moesten houden, en te be leefd waren om hen er uit te trappen, wanneer zij eenmaal binnen waren. Het bestuur zou uitgaan van de ge dachte, dat de moeders de meest ge schikte personen waren om voor hun babies te zorgen, en niet de Slaat of de bemoeizieke beambten. »Wij leven in een tijd«, ging de Bisschop voort, «waarin op de heiligheid van gezin en huis en de intieme betrekkingen van het huiselijk leven op grove wijze in breuk wordt gemaaktwaarin maniak ken en ijveraars, onverschillig voor goddelijke en natuurlijke wetten, zonder kennis van de eerste elementen der ethiek, menschen ir het parlement en daarbuiten, die aan niets denken dan aan de tijdelijke en materieele wel vaart, (naar zij wanen), van het land, en waarschijnlijk ook aan meer gewin, met hand en tand werken om wetten en verordeningen op het gebied van gezondheid en gezin in te voeren, die indruischen tegen de christelijke leer. Hun acties zijn gemaskeeid onder het mom van patriotisme, hun wetsmaat- regelen vermomd onder mooiklinkende ideeën als «sociale regeneratie, en ver heffing der massa, en grooter daad- krachtigheid en om de natie tot een natie van de eerste kwaliteit te maken», en zoo voorts, maar zij worden tege lijkertijd meermalen sluw misbruikt voor de propaganda van valsche leerstellin gen en verboden praclijkeu. De Bisschop verklaarde de katholieke leer, dat 't gezin hooger rechten heeft dan de staat, dat de heiligheid en aantastbaarheid van het gezin het rr essen Hele vereischte was voor het be staan van den staat, en dat de sta alleen ingrijpen mag in gevallen, wa het gezin schromelijk te kort schiet. De staat is echter bezig, de ouders geheel te verdringen, «de staat had practisch geheel de plaats der ouders ingenomen door de eene wet nt andere, den schoolplichligen leeftijd lengend, verplichte vervolgklassen voor schrijvend, en tot in details regels gevend op lichaam ei geest der kinderen, ol de ouders het weuschtcn o( niet.» «De ouders zijn verplicht hun kroost te voeden en te kleeden tot zij in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Maar de staat, eerst alleen behoeftige kinderen voedend, gaat verder en voedt alle kin deren zonder onderscheid in de scholen, aldus den ouders leerend, dat deze plcht niet op hen rust, hetgeen op den langen duur beteekent, dat de kinderen hun niet toebehoor en. De ouders zijn de natuui- lijke verzorgers van de gezondheid der kinderen, maar ook hier weer hebben wij gezondheidsraden en medische detzoekingen en kinderklinieken en al niet, die niet alleen voorzien in nalatigheid van zorgelooze ouders, n het werk voor alle ouders doen, ook van hen, die er zelf volkomen toe in staat zijn. Deze praclijk brengt de ouders er toe, van den staat of 'n publiek lichaam te verwachten, dat deze een plicht van hen overnemen zal, die de Almachtige door de rede op hen heeft gelegd.« En tenslotte zei hij ook, wat ei beuren moest. «Zeker moeten wij tige en ellendige gevallen, die komen, verzorgen; maar de juiste weg is niet om de kinderen iu massa te voeden, Ie kleeden cn te dokteren, aar om den woitel van de ellende zoeken en de omstandigheden te randeren die armoede, ongezondheid i gebrek veroorzaken. Laten wij er >or zorgen, dat de ouders passende i gezonde woningen hebben om in leven en geen ellendige krotten en genoegzaam bezit om hen in staat te stellen de verantwoordelijkheden van het leven te dragen, zonder bedelaars den staat te zijn.» Binnenland Gift van Z. Em. Kardinaal van Roasum. Z. Em. Kardiraal van Rossum heztt vóór zijn vertrek aan den deken van Amsterdam doen toekomen tienduizend voor de parochiale armbesturen cn tweehonderd gulden voor de arme Vredeskerk. Goedkoopa trein. Blijkens mededeeling der Neder- landsche spoorwegen rijdt er een goed- koope trein 2e en 3e klasse van de Stations aan de lijn ZwolleAmersfoort naar Zandvoort Bad en terug op Zon dag 10 Augustus 1924. Prijzen voor heen en terugLeger plaats OldenhroekNunspeetHuls horstHarderwijk—Ermelo-V.Putten i Nijkerk 2e ki. 13.75, 3e kl. f2.50 en in Amersfoort 2e kl. f 2.50,3e kl. f 1.50. De verkoop der plaatskaarten tot een beperkt aantal vangt aan Zaterdag 2 en wordt gesloten Zaterdag 9 Augustus 1924, des namiddags 3 uur ol vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht aan bovengenoemde stations en zijn op geen andere dan de genoemde treinen geldig. Aan de stations zijn gratis dienst regelingen verkrijgbaar. Rijwialbelasling. Vrijdsg 1 Augustus kwam de Rijwiel belasting in werkiog. De politieambte naren over heel het land zullen dan hun oogen extra moeten inspannen om het bescheiden belastingplaalje te ont dekken op de miilioen fi.tsen, die den vaderlandschen bodem berijden. In Augustus zal de politie zich bepalen tot het uitdeelen van waarschuwingen, i 1 Sept. komen de straffen los. Gewone rijwielen, ook die met een hulpmotor, vallen onder de belasting. Onder de wet vallen nietle Kinder- lijwielen (als de omtrek der banden maar niet greoter is dan 5 c.M)2e driewielige) rijwielen, kennelijk bestemd tor gebruik door gebrekkige personen. De belaslingmerken worden kosteloos uitgereikt voor fietsen, uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnen lie voor hun beroep of bedrijf een ijwiel noodig hebben en niet in de Rijksinkomstenbelasting voor het loo- pende belastingjaar zijn of worden aan geslagen. De aanvrage voor een gratis belas tingplaalje moet gedaan worden ten kantore van den ontvanger. Hij, die rijdt op een fiets zonder be- lastingmerk, zal gestraft kunnen worden met een boete van 5 tot 15 gulden. Zelfs kan het rijwiel in beslag genomen wordeD, tot de boete betaald is. Dat zal vooral gebeuren bij minderjarigen, op wie verhaal vaak moeilijk is. Volgt constateeren van een overtreding, is transactie met den ontvanger der accijnzen nog mogelijk binnen twee maal 24 uur: de ontvanger zal dan een boetebedrag eischen van den overtre der, in aanmerking nemend de omstan digheden. Betaalt men dat boetebedrag en schaft men zich verder een plaatje aan, dan is men van alles af en volgi geen officieels strafvervolging, Vervalschiog en namaken van mer ken is natuurlijk bij de wet zwaar straf baar gesteld. Zulks belet niet- dat honderden na gemaakte belastingplaatjes verhandeld worden tegen lagen prijs. Uit den Omtrek BAARN Maandagavond is op den Eemweg nabij Baarn een platte vrachtauto van den brandstcffenhandelaar Pokken uit Soest en bestuurd door den 29 jarigen G. F. Onwezen, woonachtig te Soest, geslipt, met het gevolg, dat de 39-jarige Jan van Woudenberg, metselaar uil Soest, die met eenige anderen achter op de auto had plaats genomen, af viel en zoodanig met hoofd boven-lichaam op den straatweg terecht kwant, dat hij koit, nadat hij naar liet ziekenhuis tc Baarn was vervoerd, slaolie j CRPKtsbiWi| WOBNWttA /i I aldaar aan de bekomen verwordingen is overleden. Naar verluidt, is inwendige ver bloeding de doodsoorzaak. Er zouden hem n.i. ribben in de longen zijn ge- Dr. Muijsken verleende de eerste hulp. De bestuurder van de auto is later te Soest aangehouder, doch ontkent eenige schuld aan het ongeluk te hebben. Volgens ooggetuigen verkeerden alle personen die op de auto hadden plaats genomen in een zeer luidruchtige stemming. Het slachtoffer van dit tragisch ge :uren laat een vrouw met drie of er kinderen achter. Op 25 Juli j.l. werd door een Zwit- scrsch muziekcorps van het Leger des Heils een aubade gebracht ten paleize H. M, de Koningin Moeder op Soestdijk. Uit het Politie-Rapport Wederom werden door de politie eenige kenteekenen «Mond- en klauw er» bevestigd. Bekeurd werd eeu behangersknecht, e met zoodanige snelheid en op danige wijze als bestuurder van rijwiel door de Laanstraat reed, dat de openbare veiligheid daardoor werd be- Een 4 tal jongens, dal door de po litie op beeterdaad werd betrapt op diefstal van onrijpe appels, werd daar- danig onder handen genomen en hunne ouders met hun wangedrag in kennis gesteld. Dat het in de bosschen niet altijd 'en veilig is, o.a. voor kinderen en jonge meisjes moge blijken uithetfeit, ren dochtertje van een alhier tijde lijk verblijvende familie, het fietspad de Lage Vuursche berijdende, zich plotseling zag aangerand door een idividu, dat zich daar ophield en dat en greep deed naar een aan haar fiets hangend zakje, waaraan hij rukte, 'olgens ook nog een poging doende im een uit de zak gerolde veldfiesch op te rapen De vermoedelijke bedoeling, zich het een en ander toe te eigenen, mislukte, doordat het zakje stevig was bevestigd en spoedig hulp kwam op- Als persoonsbeschrijving van dezen verdachte werd aan de politie, die zoo spoedig mogelijk het onderzoek in ban- nam, opgegeven Net persoon, als heer gekleed, tusschen de 20 en 30 niet gezet, zonder snor of baard, donkei blond uiterlijk, bruine llambard- hoed, donkere pantalon en donkergroene warte overjas, middelbare lengte. Amersfoort M°t „Geloof en Weienschap" naar het Eucharistisch Cong-es. Ann de uitnoodiging van het dage- lijk' ch bestuur der veretniging G. en W. daarin krachtig gesteund door den Weleerwaarden Heer Adviseur der en. om gezamenlijk de sluiting het Congres met de plechtige pro- ie in het Stadion te Amsterdam bij vor,en, hadden zich 45 deelnemers aangemeld. Dat getal overtrof de verwachting en het aantal deelnemers zou nog veel grooter zijn geweest, indien de gaga- digden zich tijdig voor een toegangs kaart hadden aangemeldde beschik bare zitplaatsen waren spoedig uitver kocht, zoodat aan de late aanvragers tot onzen spijt geen kaarten meer kon den worden verstrekt. Klokslag elf uren wareD de dames en de heeren, die den tocht mede- maakten, in de hal van het station present. Gespannen verwachting hetgeen de dag brengen zou, aller gelaat te bespeuren, terwijl enkele dreigende regenwolken werden weg- gekekcD, Met den gewonen trein van 11 15 min. gingen de deelnemers per ge- zelschapsbiljet naar Amsterdam, te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000,000 Reserve f42.500.000 industrie de inwendige mensch versterkt werd, want het liet zich aanzien, dat de plechtigheid in het Stadion van lan gen duur zou zijn. Per extra-tram, voor de deelnemers te voren besproken, gingen zij vervolgens door het hart van Amsterdam naar den Amstelveenschen weg, met leede oogen nagestaard door de groote menigte wachtenden, die bij elke tramhalte onze extra-tram zageo voorbijsnorren zonder de kans te krijgen er een plaatsje in te veroverendat slimmigheidje hadden wij provin cialen de Amsterdammers in hunne eigen wereldstad afgesnoept. Spoediger dan bij de groote menigte verwacht mocht worden, hadden allen goede zitplaats bemachtigd juist daar, waar men goed het altaar, den oonzetel van den kardinaal-legaat en de koorbanken voor de kardinalen, tsbisschoppen en bisschoppen zien Aller aandacht was gespannen voor de dingen die komen zouden en terwijl de menigte steeds aangroeide, werden de zetels in de koorbanken gaandeweg ingenomen door de Prinsen en Vorsten der Kerk. Ten laatste verscheen Zijne Eminentie Willem van Rossum, de Kardinaal-Legaat, spontaan toegejuicht door dertig duizend kelen binnen de uren van het Stadion. Toen een plechtige stilte, want gedragen in een gouden monstra! kwam Hij, voor wie dat al aanwezig Een grootschen aanblik leverde het sober maar plechtig versierde Stadion op. Men zag er de bloem van Neer- lands bevolking met de hoogste waar- digheidsbekleeders der Kerk, allen in plechtgewaad. Het was een geschitter geflonker van goud en zilver, van parelen en edelgesteenten, eene oog verblindende kleurschakeering van bloe zijde, van purper en fluweel, kortom een waar toovertooneel gelijk sprookje uit de Duizend- Nacht. het uiterlijke, het r :mbare I Het Lof begon, gecelebreerd door Z.Em. Kardinaal Bourne, Aartsbisschop Westminster, terwijl de liturgische gezangen op indrukwekkende wijze werden gezongen door 800 zangers 600 knapen. Het glanspunt van den middag stond i aan te brekende plechtige pro cessie, inmiddels reeds gedeeltelijk ge vormd, zette zich in beweging. Eene adcmloo-e stilte beheerschte het stadion, Tienduizenden knieëa werden gebogen voor Hem, Die onder de nederige ge daante van Brood, gedragen onder een zijden baldakijn door een der Kardi- :n, voortschreed langs getrouwen zondaren, langs grijsaards deren, langs priesters en leeken, hen allen met gelijke liefde tot Zich roepend; <Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt». Wie zal de overvloed van genade schallen, die daar door God werd uit gedeeld wie zal de goede voornemens kennen, welke daar werden gemaakt zal de halten kennen, welke daar Hem werden toegewijd het innerlijke, het met een zegel gesloten Bock Na terugkeer van de processie werd hel Lof voortgezettoen het «Te Deum» geëindigd was, weiden binnen de muren vati het Stadion zestigduizend knieci gebogen en terwijl allen geknield lagen, gaf de Kardinaal-Legaat, telkens zich richtende naar de vier windstreken, den zegen met het Allerheiligste. Nadat Oas Heer in eene ademlooze stilte was weggedragen, werd door Z.Eminentie Kardinaal Van Rossum een woord van dank tot de aan wezigen gericht en werden allen door hem met den Pauselijken Zegen be giftigd. Inmiddels was het zeven uren ge worden en onze Amersfoortsche Con gresgangers behoefden onder de wel vijftigduizend koppen tellende menigte niet voor eene tramhalte queue te maken: onze extra-tram stond weder Boek- en Kantoorboekhandel Langestraat 84 - Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau klaar en bracht ons langs een rondrit door de buitenwijken naar het hart der stad terug. Voldaan over alles, wat wij dien dag medegemaakt hadden, kwamen allen weder behouden in Amersfoort terug. Het doel, dat met dezen tocht werd beoogd, is volkomen bereiktde Amers foortsche vereeniging Geloof en Weten schap heeft als vereeniging het hatc willen bijdragen om aan God in de H. Eucharistie openlijk hulde en eerbied te betuigen, terwijl de deelnemers niet alleen voor zich zeiven, doch ook voor de thuisblijvenden aangespoord werden om Gods zegen en genaden af te smeeken. Dat zij getuigen zouden zijn van zulk eene grootsche, schitterende, onovertroffen Roomsche manifestatie, iemand had dat kunnen denken. Wie had 25 jaren geleden durven voorspel len, dat zooiets te Amsterdam zou ge schieden Thans zijn wij er getuigen van ge- eest, dat eenheid kracht maakt, dat wij onzen Godsdienst niet onder stoelen of banken behoeven te steken, dat wij ook Roomsch-Katholiek moeten zijn buiten de omgeving van Zand en Elle boog en wanneer de jeugd in die kracht 'ordt opgevoed, dan durve-> wij thans voorspellen, dat bij een volgend Eucharistisch Congres in Nederland een iw geslacht Amersfoorters -bij dui zenden openlijk hulde en eerbied gaat J. W. HENDERSON, Secretaris. Van de aangekondigde verhooging der tabaksbelasting vreezen handelaren en industrieelen groot nadeel voor het tabaksbedrijf in zijn geheelen omvang. De bestaande, zeer onpractische be lastingheffing heeft leeds velen ge dupeerd. Van een herhaalde verhooging 'reezen de betrokken handelaren en lijveren nog grooter slag. Vandaar een adres-beweging tegen die veel-gesmade heffing, waarmede ieder kan instemmen door te teekenen op de lijsten die in alle sigarenwinkels ter iüzage liggen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat zij voor nemens zijn den Raad dier gemeente een voorstel te doen, tol hst onttrekken aan den publieken dienst van den verbindingsweg tusschen den Dievenweg en de Raotsclaarstraat, kadastraal bekend gemeente Amersfnott sectie B nos. 4538, 4680, 32'4, 4544 ged., 3996 ged„ 3997 ged„ 3035 ged„ 3944 ged.. dat op den 15en Augustus'1924 des namiddags om 2 uur teu stadhuize door hun college zitting zal worden gehouden tot het aanhooren van bezwaren tegen dit voorstel, dat schriftelijke bezwaren vóór ge noemden datum kunnen worden inge zonden aan het adres van den Butge- Onze stadgenoot, de heer G. J. A. Litjctis, vetbonden aan de R. K. Ulo school, aan den Westsingel, slaagde bij het te Utrecht gehouden examen Fransch Middelbaar A. Geslaagd voor Mulo-diploma A P. B. C. Michon, Hoevelaken Alida van den Helm, AmersfoortClasina H. Kateiberg, AmersfoortHendtika A. A. Leerer, Amersfoort; Jansje F. Reinders, Amersfoort. Geslaagd voor diploma BW. J. Bokma dc Boer, Amersfoort1'. ten Hoedt, AmersfoortB. Op 't Land, Amersfoort.

De Eembode | 1924 | | pagina 1