Am sterdam sche Bank H. ELZENAflR Aan de Katholieken van Amersfoort. Den 15en Augustus zal het 50 jaren geleden zijn, dat onze beminde Aartsbisschop Henricus Van de Wetering de H. Wijding van het Priesterschap mocht ontvangen. Wij twijfelen er niet aan of gij, die in den Doorluchtigen Jubilaris erkent en eert en liefhebt een medeburger van uw stad, waar hij een groot deel van zijn jeugd heeft doorgebracht, ook meer dan anderen met blijdschap en dankbaarheid dit gouden jubelfeest zult herdenken. Wij noodigen u daarom uit a s. Vrijdag 15 Aug. door het uitsteken van de vlag van die vreugde openlijk te getuigen. Namens de Pastoors der stad, De Deken van Amersfoort, Amersfoort, 12 Aug. 1924. L. FOCK. Kortegracht 16 Reserve f 42.500.000 Ite Amersfoort Kapltanl f55 0 00.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN gsm Boek- en Kantoorboekhandel Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau goedkeuring verworven. Nu wachtte nog de oplossing der tweede vraag voldeed deze vereeniging aan de eischen gesteld tot het verkrijgen van Rijkssubsidie? De aanvrage werd ingediend bij het Ministerie van Binnenlandschc Zaken, waaronder destijds Onder wijs behoorde. Mr. Baron van Wijnbergen had bij gelegenheid zijner propaganda- rede de vraag beantwoord of ook aan een R. K. Openbare Leeszaal subsidie behoort te worden go- geven 't Is een kwestie van billijkheid en rechtvaardigheidszin,antwoordde de spreker. Eenmaal 't denkbeeld aange nomen dat de bevolking hare voort gezette ontwikkeling moet zoeken en vinden in dc Openbare Lees zaal, volgt daar logisch uit, dat inrichtingen ter verwezenlijking van dat denkbeeld gelijke aanspraak op steun kunnen doen gelden. De geldmiddelen van 't geheel aan te wenden ten bate van een deel, is misbruik maken van macht. Is volks ontwikkeling noodig voor allen. Goed. Dan ook allen, met eer biediging van gegronde bezwaren, gelegenheid geboden haar deel achtig te worden. Maar het is niet de schuld van ons Katholieken, dat wij niet tevreden kunnen zijn met een zoogenaamde neutrale Openbare Leeszaal. Die algemeene instelling geeft ons niet wat wij meenen dat noodig is om ons volk, ons Katholiek volk in zijn diepste geledingen een kans op ontwikke- ling te geven. En dit moet erkend. En daarom zeide Mr. Baron van Wijnbergen «subsidie zal gegeven worden, wanneer men bij het be trokken Departement met gezond verstand is gezegend en een goed begrip van rechtvaardigheid heeft. En Goddank Minister Heems kerk bleek gezond verstand en een goed begrip van rechtvaardigheid te bézitten, evenals de Centrale vereeniging van Openbare Lees zalen en Bibliotheken, die om advies in deze was gevraagd. In de Centrale vereeniging vooral was het wijlen Dr. P. C. MBos. leider der Vrijzinnig Democraten (dezelfde, die later door zijn gematigd op treden zooveel heeft bijgedragen tot het beeindigen van tien school strijd en de gelijkstelling van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs), die hel standpunt der Katholieke wilde aanvaarden en eerlijkheids halve R. K. Openbare Leeszalen wilde doen dcelen in de Rijks subsidie. Einde 1912 bereikte de in span ning verkecrende vereeniging de verblijdende tijding dat zij deel- gerechtigd zou zijn in de Rijks subsidie. Nog dien zelfden dag ging een telegram met deze blijde tijding naar Mgr. den Aartsbisschop. Het pleit was gewonnen. De Katholieke partij mocht zich verheugen. Dit was immers een belangrijke over winning in den reeds jaren lang gevoerden onderwijsstrijd, en een verblijdend voorteeken, dat spoedig het beginselvast volhouden der christelijke partijen op onderwijs terrein den oind-zegepraal zou ver werven. Men aanvaardde immers in het kamp der tegenstanders het recht van bestaan van christelijke opvoeding-instituten. Mgr. de Aartsbisschop beant woordde dan ook het telegram met een hartelijke gelukwensch. En toen op 27 Fehr. 1913 de R. K. Openbare Leeszaal te Amers foort, de eerste in Nederland, werd geopend, prijkte in een harer zalen een prachtig portret van Mgr. tien Aartsbisschop D. H. Henricus van de Wetering, van zijn hand- teekening voorzien. Dit portret was door Monseigneur aan de jonge vereeniging geschonken als bewijs zijner blijvende sympathie. Deze sympathie van Mgr. den Aartsbisschop is het deel gebleven van de Eerste R. K. Openbare Leeszaal in Nederland van onze Leeszaal. In 1916 wendde het bestuur der R. K. Openbare Leeszaal te Amers foort zich op nieuw tot hun Aarts bisschop, nu met het voorstel om te komen tot een Bond van R. K. Openbare Leeszalen. Van Amers foort was de eerste stoot gegeven tot het oprichten van R. K. Open bare Leeszalen en Bibliotheken. Monseigneur schonk niet alleen zijn hooge goedkeuring, maar ver klaarde uitdrukkelijk dat Hij ten zeerste waardeerde hetgeen door Amersfoort voorde R. K. Leeszaal beweging was verricht en prees vooral haar nauwgezet vasthouden aan de eens vastgestelde richting. Katholiek Nederland mag zich nu verheugen in een bloeiend R. K. Leeszaal-leven. Vele plaat sen hebben het tceken en het ver langen van hun tijd begrepen. Talrijke R. K. Openbare Leeszalen zijn in den lande opgericht. Onder haar zullen er misschien zijn die in grootte Amersfoort heb ben overtroffen, - ofschoon wij er mogen zijn met een eigen ge bouw, met een boeken-bezit van plm. 14000 banden, met een aan- tal bezoeker van leer- en studie- zaal van plm. 13000 hare drie correspondentschappen. Toch zal er geen der Leeszalen zijn die ons den voorrang zal durven be twisten waarop wij ons in den be ginne beriepen. Wij inogen met het volste recht herhalen«Geen enkele R. K. Openbare Leeszaal heeft zooveel reden tot uiting aan hare gevoelens van dankbaarheid tegenover onzen jubileerenden Kerkvorst dan deR.K. Openbare Leeszaal te Amersfoort. En daarom willen wij deze ge legenheid niet laten voorbijgaan aan onzen beminden Aartsbisschop Mgr. Henricus van de Wetering, bij het vieren van zijn gouden pricstcr-jubilé, openlijk onzen harte- lijken dank te betuigen voor het vele goede aan onze vereeniging bewezen en Hem de verzekering te geven dat de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amers foort, steeds getrouw aan hare beginselen, door haar goede lec tuur haar invloed wil uitoefenen op geest en wil der katholieken en anderen tot meerdere eer van God, en tot heil der onsterfelijke zielen. Dat Mgr. van de Wetering nog vele jaren vol vreugde getuige moge zijn van dezen belangrijken arbeid. Namens het bestuur der Stichting R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Amersfoort. Kap. H. J. CROONEN, Censor. Nijkerk 1 EEMNES Amersfoort De dames A. v. d. Dongen e r. d. Singel zijn geslaagd voo hoofdac'c. De plechtige inwijding van het nieuwe St. Josef-gesticht aan den Weverssingel zal geschieden Donderdag 21 Augustus a.s., des morgens lO'/a uur. - Politiezaken. Door de politie is aangehouden en in arrest gesteld een persoon, die ver dacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan den eenige dagen geleden gepleegden diefstal in de Bolderstraat. Een inwoner van Amersfoort, F., naar BelgiS was uitgeweken, omdat hij hier nog een flinke -chuld bij de justitie had, waagde het onder N'ispen. over de grens te komen, ten einde zich heimelijk naar Amersfoort te begeveu Hel waakzaam oog der politie ontdekte hem echter reeds bij zijn eerste binnen komen, zoodat de man een hartelijke ontvangst werd bereid en hij eerst zijn vier maanden zal hebben uit te zitten vóór hij zijn reisplan zal kunnen voort districtsmeeting van „st. jozef" ZONDAG 17 AUGUSTUS TE AMERSFOORT Uit den Omtrek HOEVELAKEN Er reed een auto van Molenaar op den Amcrsfoortschen straatweg tegen een boom, doordat een fietsend bak kerskncchije, niet op het verkeer acht gevend, ten zijweg inreed. De auto wilde de aanrijding voorkomen, waar van het bovengenoemde ongeluk het gevolg was. De chauffeur kwam er goed af; een inzittend heer werd vrij ernstig bloedend aan 't hoofd verwond. De auto had groote schade beloopen, NIJKERK In den nacht werd de landbouwer D. Huurdeman, aan den Bunschoter- straatweg gewekt. De chauffeur vaD een vischauto uit Spakenburg, die pas seerde, ontdekte brand op het erf en dat de schuur in lichte laaie stond en vuur zich reeds had medegedeeld de beide hooibergen. Het was bladstil en men duchlte geen direct gevaar de dicht daarbij staande boerderij. Men spoedde zich naar Nijkerk om hulp en binnen korten tijd werkte de m spuit, die voldoende toevloed van water had uit de aan het erf grenzende slooten. De schuur was spoedig een prooi der vlammen, zoodat de brandweer zich bepaalde tot het bespuiten van het achterhuis en het dooven van de vlam men der beide brandende hooibergen. Een groote hoeveelheid van de circa 60 duizend pond zal verloren zijn. De inhoud van de schuur, waaronder landbouwgereedschappen, nieuwe renwagen, enz. is verloren, terwijl 4 varkens, circa 130 kippen en een 40-tal eenden het leven er bij inschoten. Vermoed wordt, dat de oorzaak van den brand aan kwaadwilligheid te wijten is. Het verbrande is verzekerd bij de Onderl. Brandw. Mij. Nijk. en omslreken. SOEST Terwijl de huisgenooten van de fa milie Kuijer in het land de koeien het melken waren, is ingebroken in hunne woning. Door een ruit in te drukken is men de woning binnenge drongen. Verschillende kasten en laden moesten het ontgelden eu werden opengebroken, docb een groot cabinet kon de dief niet open krijgen. Wij vernemen dat een groot aantal gouden voorwerpen zijn vermist. BAARN Een bewoner der Spoorstraat alhier, kwam dezer dagen op een morgen tol de minder aangename ontdekking, dat 'n den voorbijgaanden nacbl ecu paar ujner eenden en een drietal kuikeus «aren doodgebeten. Dit is vermoedelijk het werk geweest van een hond, die nachts buiten heeft gezworven. H. M. de Koningin en Prinses Juli- a met gevolg vertrokken in twee auto's van Soesidijk via Eembrugge ir Het Loo. Kerkelijke Diensten (Nadruk verboden ingevolge de auteurswet). Nabij de woning van Bieshaar op den Laarderweg botsen twee auto's tegen elkander op. Een der wagens werd nog al ernstig beschadigd en moest op sleeptouw genomen worden Om te komen tot verbetering van de gevaarlijke bocht op den Kilkswcg AmsterdamAmerstoort, ter plaatst waar vroeger liet oude tolhuis ondsi deze gemeente stond, heeft het Kijk van bakker Luyl acht vieik. M. tuin grond aangekocht. De oude schutting en de haag op den hoek zullen dwijuen. De geliccie punt komt te vallen, waardoor van weerszijden een vrijer uitzicht verkregen woidt. In 't begin van October zal met het weik een aanvang worden gemaakt. Hoewel de aaidappelbouw hier ove 't algemeen niet tegenvalt, wordt oude de vroege sooiten nog al vrijhevig de ziekte waargenomen en wel voorname lijk in laag gelegen akkers. De boeren schrijven 't euvel aan den overvluedigen regen toe. Kerknieuws. Gouden Priesterfeest van Z. D. B. ttlgr. B. van de metering. (Officieel). Dinsdag 19 Aug. zal, zooals bekend is, het gouden priesterfeest van D. H. Mgr. H. v. d. Wetering op plechtige wijze worden herdacht. Des morgens lO'/j uur wordt in de Kathedrale Kerk door den jubileerenden Aartsbisschop een Pontificale Mis op gedragen. Des middags heeft tcu palcize in d.' Maliebaan van 25 uui een receptie plaats; van 2—3 uur voor officieele personen en deputaties van vei gingen en van 3'/a5 uur w00t I culieren. De Katholieken zullen Z. D. H. te Utrecht huldigen, o.a. door het organi seeren van een grootschen optocht. Deze huldebetooglng is vastgesteld op 19 Aug. a.s. in overleg met, en in gevolge aanwijzing van liet officieele Comité tot regeling der feestelijkheden is bepaald, dal in den stoel zullen uit komen le. de stedelijke sociale orga nisaties, 2e. de parochies. In den stoet zullen aanwezig zijn 18 groote transparanten, aangevend de hoofdindeeling van den stoet. De Utr, Korenbond van K. K. Kerkzangers, onder directie vati Wiunubst, zal zijn medewerking verleenen. Vele muziek corpsen zullen den stoet opluisteren. De stoet stelt zich op 's avonds half acht eu geen kinderen beneden 12 jaar zullen deelnemen aan den stoet. Priesterfeesten. Morgen, 15 Augustus, vieren hun zil veren priesterfeest de Zcerecrw. Heereu Pastoor Elbersen te StadskanaalPas toor G Massa te UithuizenPastoor Mocking te Soestirberg; Pastoor I te Eenines en Pastoor Van Oppcnraay te Baarn. Pastoor Hoorneman tc Grot vroeger pastoor der Parochie van den H. Franciscus Xaverius te Amersfoort viert zijn veertig jarig priesterfeest. Jtmersfoor» Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. jen om 7 en h Half 11 plechtige Hoogmis. 6 uur Plechtig Lof eu Rozenhoedje. zondag H.H. Missen om 7 en half 9. Half 11 de Hoogmis. - ir Vespers. min. voor half-5 congregatie de H. Familie. Half 6 Patronaat. ZATERDAG. Van 49 uur biecbtltouren. 7 uur Lof. Dagelijks H. Missen om 7, 8, en 9. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. VRIJDAG Geen onthoudingsdag. Maria Hemelvaart, te vieren ais Zondag. H.H. Missen als op Zondag. Half 11 plechtige H. Mis. Lof. ZONDAG Hall 7 en 8 uui H. Mis. Kwait over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. Lof. ZATERDAG 3'/,—9'/j uur bieclitbooieu. 7 uur Lot. Deze week 's morgens 9 uur geen H. Mis wegens reparatie van hel kerkgebouw. Parochiekerk van St. Henricue aan de Borstraat. VRIJDAG Maria-Hemeivaart, te vieren als Zondag. De H.H. Missen om 5 en 7 uur en 10 uur de Hoogmis. 7 uur Lof met Rozenhoedje. Heden geen en houdingsdag. ZONDAG 5 uur cu 7 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. O uur Lol. ZATERDAG Vier uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kiuderen, daarna bicchthoorcn tot 9 uur. Dagelijks de H.H. Missen ten 7 en 8 uur. Parochiekerk van St. Ansfridus aan de Vondellaan. ZONDAG De H. Missen om 7, 8,en half 10. Om half 10 plechtige Eerste H. Mis vau den Wel.Eerw. Heer G. Bauland. 4 uur patronaat. 6 uur plechtig Lof met te Deum. Na de Hoogmis en na het Lof wordt een priester cantate gezon- ZATERDAG Van 4—9 biechthooren. Half acht Lof met Rozenhoedje. Dagelijks de H. Missen om 7 en Burgerlijke standen AMERSFOORT. 12 Aug. GeborenWillempje, d. v. A. C. Riveslont on A. A. v. Ettekoven Gerrit, z. v. C. Mre: beek en G. v. de Meent. Gehuwd: A. W. Wijntjes en W. A. van den Berg. Overleden: Jan Lovinus, oud 70 jr.' ongehuwd. 13 Aug. GeborenGeertruida Ca- tharina, d. van B. v. Veenschoten F. G. C. de Brec. Christina, d. H. Rekers en A. H, ten Hoven. Heintje Hendrika, <1. van W. v. Leu- veren en H. de Vries. Gerardus jacobus, z. van J. Renes en B. Th. Swatcrs. Johanna Maria, d. van J. W. v. Doorn en B. G. Groenevelt. Johanna Petronella, d. van J. H. Huis- mann en P. Maas. GetrouwdN. Palland en G. Mets, OverledenAlexander Adrianus Huyboom, 30 j,, echtg. van S. M. Hulsendcr. Jenlje Geuchies, 10 m. Bdogland. Parochie St. Martinui. VRIJDAG 7 uur Vroegmis. 10 uur plechtige Hoogmis, 5 uur Lof. ZONDAG 7 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. 5 uur plechtig Lof. ZATERDAG 7 uur Lol ter cere v. d. H. Maagd. In de week de H. Missen om half 8 en 8 uur. Booglanderuten. Parochie St. Jozef. VRIJDAG Feest van Maria Hemelvaart, tc vieren als Zondag. Geen onthoudingsdag De H. H. Missen als op Zondag, 's avonds 5 uur Plechtig Lof, waarna Processie naar de Grot zondag"' 7 uur H. Mis. Half 10 Hoogmis. Half 6 Lof. Door de week get n Catechismus. In de week maar één H. Mis om half 8. nijkerk. Parochiekerk H. Catharlna. ZONDAG 7V, uur H. Mis. lO'/a uur Hoogmis 4 uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG Half 8 H. Mis. 8 uur H. Mis. Half 10 1ste Plechtige H. Mis van den WelKerw. Heer B. 1, Alfrink. ZATERDAG 7 uur Lof met Rozenhoedje. In de weck de H.H. Missen om half-8 uur.

De Eembode | 1924 | | pagina 6