N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 Amersfoort. Amsterdamsche Bank CREDIETEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 2 Sept. 1924 No. 45 Acht en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week in abonnement moet geschieden voor den aan' Prl|s per drie maanden 11.00. Bulten de Alionderl|ke nummert 10 ct. doch opsegging van n een nieuw kwartaal. Ameriloort f 1.10. KANTOOR: LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTBNTlfiN 25 cent per regel. Bltlgke tarieven voor handel en ngverheld bij geregeld adverteeren. Advertentien moeten Dlnadag en Vrgdag vóór uur worden ocorgd. Een bepaalde plaati kan nlel worden gegarandeerd. Om God te vinden is er slechts één rechte weg. Wie de waarheid zoekt, die vindt God. want God is de waarheid. De waarheid echter is geen weeke klei, die wij naar goeddunken kneden kunnen, maar een kostbare parel, waaraan men niets veranderen kan, zonder haar te vernielen. Geen dienstmaagd, die zich naar onze luimen schikken moet, maar eene gebiedster, aan wie wij ons te onderwerpen hebben; geen koopwaar, welker prijs wij bedingen kunnen, maar het hoogste goed, dat het onze wordt, dón alleen, wanneer wij alles tot prijs daar voor geven en onszelven, onze inzichten, ons hart Wie zoo de waarheid zoekt, die vindt God. Uit bet flmersfoortscbe flildeleoen. door A. F. vak Beurden. IV. Het laktnweveu en de daarmede verwante ambachten waren in vorige eeuwen in de Hollandsche en Sticht- sche steden tot bloei gekomen. Door oorlog, onrustige lijden, door het sai trekken der fabrieksindustrie in groote centra, is dit ambi.cht lang amerhand afgenomen en hier en daar geheel In Amersfoort had men een sterk gilde der lakenwevers; maar daarnaast waren ook vele bombastjnwerkersDie tak van fabricage was van elders naar hier gekomen. Barend ter Steege van Deventer vestigde Ao. 1597 bet eerst een fabriek van bombazijnen en borat- Het bombazijn of grove doek, het linnen werd vóór het gebruik geverfd, daarom had men ook een gilde van «bommezijoverwers», waarbij ook de bereijders, d: scheerders en de friseer- ders ondergebracht waren. Eer toch een stuk laken of doek behoorlijk voor den verkoop gereed was, moest het door veler handen gaan. Vanaf het vel van het schaap tot het laken had men er tusschen de dertig en veertig verschillende menschen bij noodig alsvelh bloters, afdoeners, vlakers, wolwasschers, kamnrers, spiv ders, spoeldtrs, wevers, volders, kaar- denzetters, lakeorouwers, droogscheer ders, noppers, stoppers, ververs, pers- sers, ramers, opreijders, weerdijos, drapeniers. Er stonden honderdzeventig weefge touwen. (Rootselaar blz. 282, v. Benrmel 778). De bombazijn verwees kregen 24 De cember 1649 van den magistraat nieuwe voorschriften die in een afzonderlijk punctboek beschreven werden en ten stadhuize bewaard zijn. De twee eerste schepenen Harde- veldt en Van Dam, de eerste raden Both en Carman met den schepen Oudterf werden belast om aan het v> zoek der bombazijnververs gevolg geven, waar d ze, vroegen om het door hen aangenomen reglement te onder zoeken, maar er moest nog iets anders geregeld wordeD. De bombazijn ververs, bereiders, scheerders en friseerders ware van het bombazijnwerkersgilde steeds in strijd. Hunne wederzijdsche belangen liepen te veel door elkander. Daarom kwamen de beide gilden in de Sint Janskeik te samen met de edele heeren regeerders drr stad bovengenoemd beraadslaagden déSr over datgene «waarop te letten stonde, alles «omme hare negotie soo veel mogelijck weder om te doen floreeren*. Die vergadering slaagde. Onherroepelijk werd vastgesteld voor de opvolgers of successeurs, dat de verwers en hunne consorten alleen het verven zouden banteeren, dus geen bombazijn zouden maken. Eene uitzondering werd toegelaten voor personen die zoowel bombazijn maakten alsook verfdendeze werdeD met name genoemd n.l.Amitgen Andries, weduwe van saliger Gerrit Martensz, Hendrick Martensz en Jan van Doesburch, zoo lang zij leven, ter wijl na doode hunne erven de zaak oog drie maanden zullen kunnen voortzetten en dan in één der beide gilden kunoeD intreden. Het verven mag ook niet onder een anderen (firma) naam geschieden. Er werd een hooge boete gesteld het overtieden dezer bepalingen en wel 50 dubbele Nederlandsche gouden lijders, waarvan '/s aan kwam, den officier, '/s voor de stads- Men kan dus begrijpeD, dat de belanghebbenden er streng op toekeken. Dit contract werd goedgekeurd en onderteekend vanwege Ouderman en busmeester van het verwersgilde Cor nells de Hooge en Geurt Bartelsen vanwege ouderman en hoofden van het werkersgilde Willem Brinken, Hendrik Wouters en Rutger Wouters, in bijwe- August van Oudewater, agistraat keurde dit 5 Februari 1650 goed. De bombazijnverwers moesten een behoorlijke eed doen alvorens zij in hel gilde opgenomen weiden. De namen van de ingetredenen staan in het purct- boek opgeteekend 23/12 1650 HenrickSegers; 9/1 1654 Beernt Gerritsz Nieuwenburgh en Aris Willemsen 3/1 1656 Evert Willemsz. en Gijsbert Willen». Ctuijf21/8 1661 Jan Robberts, Willem Jansen, Aert van Butselaer, Reinier van Darlbuijzeo cd Jan Wels 16/12 1697 Jacobus Lemkus, Cornells Cornelisz. Heijvoet, Johannes van Steenhagen en Cornclis Janz. Clooi 31/12 1670 Jan Pelen en Derick Robbertsz. toe trachtte men door ni.uwe voorschriften de ingeslopen misbruiken vernietigen. 24/2 1716 werd door den magistraat ig eens herhaald, dat niemand buiten het gilde goederen of stoffen, 't zij wollen, linnen, katoenen, zijden of iets anders mocht verven, wel kwam 21/11 1729 de mildere bepaling, dat ieder zija eigen gemaakte goederen Bij de vergaderingen van het gilde oest orde heerschen. Een gildebroeder, die een anderen injureert met heeten liegen, een scheli hem maakt of uitscheldt, betaalt gulden en 15 st. boete. Ook vecht, maar wie in arrenmoede mes trekt betaalt 6 gulden en wordt uit het gilde gezet. En als het bont toegiog, kwam de magistraat tusschenbeiden. Zooals reeds bovengezegd is zfin deze en verwante ambachten teo gronde gericht door de kwade tijden, maar hoofdzakelijk door de stoomkracht en de groote stoomfabiieken, waartegen liet te concurreeren viel, terwijl de rausche revolutie het oude gebouw der gilden ineen deed storten en er de ongebreidelde voortbrenging en mede dinging voor in de plaats stelde. Wordt vervolgd. Belangstelling tooi het vraagstuk der beroepskeuzevoorlichting van de zijde der jeugdorganisatie is noodzakelijk oor een doelmatige vorming der pende jeugd door de jeugdvereeni- ogen ook de plichten, die de jeugd organisatie door baar arbeid tegenover het maatschappelijk leven heeft te ver vullen, eischen ruime belangstelling instandhouding en bloei van de K. Jeugdorganisatie is daarentegen op den duur niet mogelijk tonder die belangstelling voor het beroepskeuze- vraagstuk. 5. In het verleden hebben de R. K. Jeugdvereenigingen te weinig aandacht aan dit vraagstuk geschonkcD. Ook tot op heden is dc belangstelling nog diet voldoende aanwezig. Daarbij was meD te algemeen in de leiding, zoo die werd uitgeoefend. Door den drang van buiten door ervaring komt daarin een ken- ring ten goede. Er is echter nog te -inig georganiseerde leiding van de tijde der jeugdorganisatie. 6. De R. K. Jeugdorganisatie zal zich daarom meer en meer op dit belang- ijke vraagstuk der jeugdopvoeding noeten toeleggen door een gro dige bestudeering van het vraagstuk zelf en van de practisclie toepassiog daarvan bij haar jcugdaibeid. Georganiseerde tie is daarbij noodig. De instelling van parochiale con ror beroepskeuze-voorlichting, centralisatie van deze parochiale ccmilés a plaatselijk bureau voor beroeps keuze-voorlichting en aansluiting bg het zielkundig beroepskantoor te Utrecht de weg om lot georganiseerde voc lichting en leidir g te komen. Gemengde Berichten Binnenland Beroepskeuze. een te Utrecht gehouden R. K. Beroepskeuze hield de Wel- heer Rector B. H. de Groot, Amersfoort, een les, waarin hij de gende stellingen ontwikkelde. 1. Had het opvoedingswerk in verleden meer een algemeen, in nieuweren tijd heeft het een meer ge specialiseerd karakter verkregen. Verschillende omstandigheden, deels samenhangend met de gewijzigde om standigheden van ons maatschappelijk leven, deels voortvloeiend uit de ver anderde psyche vaD het individu zijn de aanleiding tot die gewijzigde opvat tingen geworden. meer gespecialiseerde karak het huidige opvoedingswerk culmineert in de vraagwelke bepaalde plaats zal hel individu in het toekomstig maatschappelijk leven innemen De be- roepsvraag komt hiermede naar voren en beheerscht voor een groot deel het opvoedingsvraagstuk. Vandaar de were wetehschap van: de rechte op de rechte plaats. 3. Hiermede hebben de jeugdver eenigingen ook een bepaald karakter verkregen. Zij hebben een meer specialiseerd doel en op te voeden een bepaalde richting. Geen algemeen» vorming, maar opleidiDg in de richting, die bet individu in het toekomstig leven 3 de maatschappij gaat innemen. Het 'raagstuk der beroepskeuze en beroeps vorming treedt daarmede voor de jeugd vereenigingen ook op den voorgrond. De jeugdvereenigingen hebben te leiden bij de keuze en na de keuze in de richting van het gekozen beroep op te voeden. 4. De jeugdvereenigingen mogen dus tegenover het beroepskeuze-vraagstuk niet onverschillig staan. Piano- en Orgelonderwijs Billijke conditie Gediplom Piano-Leerares C.CH. WIJNEN Langestr. 25 lijttrjjriig mist leerling» de gehtele oaaei - De bisschop van Teano, Mgr. Licata, die den nieuw bouw van zijn seminarie bezocht, viel van een stijger van 5 hoogte en was onmiddellijk dood. Middelen tegen mond- en klauwzeer rijn er al heel wat in den loop der jaren verschenen. Maar duurzame en afdoende werking schenen ze geen van alle t< Volgens het Eng slsche departement i volksgezondheid keeren de Eogel- sche ziekenkassen jaarlijks gemiddeld 24 millioen gulden aan ziekengeld uit voor rheumatiek terwijl 3 millioen werk weken verloren gaan. Wij ontleeneo deze cijfers aan het orgaan «de Haag- sche ziekenkas*. In ons land waarvan het klimaat vrijwel met dat van Enge land overeenkomt, zal de verhouding dus ongeveer gelijk zijo. Wanneer wf aannemen dat onze bevolking een vijfdi bedraagt van die van Engeland, dan kost de rheumatiek alleen aan de zieken fondsen reeds een kleine 5 millioen, doch wanneer we bedenken, dat een aantal Nederlanders niet lid is, ziekenfonds dan wel, dan mogen der overdrijving aannemen, dat de rheumatiek aan de Nederlanders min- 10 millioen kost, die deels door de ziekenfondsen, deels door de lijder zelf wordt betaald. Bovendien wordt den zelfden schaal in 3/5 mil lioen weken niet gewerkt, de arbeid van 300.000 weken wordt verzuimd een schade dus voor de Nationale rijkdom. Dit kapitaal zou grootendeels gered knnnen worden, zoo ieder bij den klein sten rheumatiek-aanval, Togal-tabletten gebruikte en ieder zich op deze wijze ook preventief wapende. Voorkomen toch is nog beter dan genezen en waar hoogste en geneeskundige zijd. de gunstige werking van Togal wordt erkend en bijna ieder het zij uit eigen ondervinding het zij uit naaste omgeving hoe krachtdadig Togal-tabletten genezen, schijnt ons een opwekkiogtol het gebruik daarvan een nationale pl cht, al ware het enkel maar uit financieele overwegingen zooals wij zooi toonden. Op de verzinkerij te Maarssen had ongeluk plaats. Een der werklieden zekere S, geraakte met zijn hand schen de machine waardoor hem vingers van de hand werden afgekoeld. Te Culemborg geraakte een 11-jarig meisje met haar fiets bekneld tusschen wagen en een koe. Het kind viel haar fiets af, waardoor het wiel van den wagen over het hoofd kreeg. Eenige oogenblikken na h geval overleed bet meifjï. Er is weer een nieuwe ep.dem mond. en klauwzeer uitgebroken Lincolnshire (Engeland). Twaalfduizend stuks groot- en kleinvee zijn afgemaakt In de omgeving van Koningsbergen zijn vele dijken doorgebroken en land streken overstroomd. Enkele menscben zijn omgekomen en veel vee verdronk, terwijl oogsten zijn verwoest, spoor dijken ondermijnd en wegen onbegaan baar geworden. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3% - 5% Hebt l) een Taxi of auto noodig r middel gebruik. De Duitsche wetenschap heeft n.l. :n serum uitgevonden, dat thans reeds op groote schaal hier te lande wordt toegepast en ook door de Zuid-Lint- burgsche dierenartsea met succes wordt aangewend. De inenting getaste dieren beperkt de ziekte-ver schijnselen tot goedigen vorm en duur van een of 'n paar dagen. In veeartseoijkundige kringen is :er ingenomen met dit middel, dat wellicht een der grootste veeplagen stilstand kan brengeo. In de Duitsche badplaats Kellerhufer dezer dagen op 61-jarigen ouderdom overleden de meubelmaker Heinrich Feig, die wegens zijn buitengewone dikte ver buiten de grenzen en bij de talrijke badgasten een bekende persoon lijkheid mocht heeten. Hij woog 500 pond en moest altijd op twee stoelen - Te Bergen-op-Zoom geraakten tijdens Koninginnefeest de opslagplaatsen van :n houthandel in brand. De verbrande houtstapel vertegenwoordigde een wa de van f 70.000. 'et de gebouwen machineries kan de schade op m dan honderd duizend gulden worden geschat. De «Arabic», die op weg van Ham burg naar New-York in een cycloon is geraakt, is te New-York aangekomen. Er bevinden zich 58 gewonden aan boord, waarvan niemand levensgevaar lijk, Het schip is zwaar beschadigd. Aan boord ontstond een paniek, daar door het verschuiven van de lading werd gevreesd, dat het schip zou zinken. De bemanning, geholpen door de passagiers, wist de lading weer te verplaatsen. Ook andere schepen hebben schade geleden. De Duitsche Rijksdag heeft vereischte meerderheid van stemmen goedgekeurd de overeenkomsten de oude tegenstander Frankrijk over de afwikkeling der oorlogs gelegenheden. Een zucht van verlichting is opge gaan in de Duitsche landen, maar vooral in Roer- en Rijngebied heerschte stilte over deze gebeurtenis. Da Spoorwegwet, waar het op kwam, ging er door met 314 stemmen )r en 127 tegen. -Verradersbende I» schreeuwde de Volksche voorzitter Von Groefe, toen de uitslag bekend werd. wetten zijn nu aangenomen het accoord van Londen geheel veilige baven. Eindelijk kan dus daadwerkelijk met het herstel der zaken in Duitschland worden begonner. Een groote leening om Duitschland te helpen staat voor de deur. Moederlietde. Donderdag verkocht een landbouwer uit de buurt van Has- selo op de paardenmarkt te Zwolle een hit aan een woonwagenbewoner aldaar. Vrijdagmorgen halfzeven kwam deze op het politiebureau aangeven, dat zijn hit verdwenen was. Om elf uur kwam bet beticht dat de hit onder Hasselt opgevangen was. Het dier had een veulen, dat oog bij zijn vorigen eigenaar was. De moederhit heeft uit verlangen naar haar jong den verren weg naar haar oude thuis gezocht, is over de Holtenbrekersdijk gegaan en moet de heele Vecht hebben overgezwommen. Het dier is daarna in weilanden ge komen en voor een hek blijven staan ar het niet over kon. De menschen de buurt vonden het paard voor een k staan en daar zij het kenden, heb ben zij het naar den ouden baas terug gebracht. Amersfoort De Eerw. frater Wilhelmus, direc- van het St. Joris Fraterhuis aan den Wcverssingel, is benoemd tot directeur van het R. K. Opvoedings gesticht «Leo'sOord», op Diietelaer bij Borkcloo. Onderscheidingen, lo zijo kwaliteit van voorzitter der vereeniging van Nederlandsche ge meenten, werd onze burgervader, mr. J. C. Graaf van Randwijck door H. M. de Koningin onderscheiden met de be noeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Voorts verleende H. M. de Koningin eere-medaille van Oranje Nassau in brons aan W. van Gils en J. de Groot, tapijtwevers, ia dienst van de N. V. Maatschappij tot exploitatie van tapijt- fabrieken, afdeeliog stoomtapijtfabriek, voorheen firma Hamers en van Beek, Amersfoort. Da Parade. Even 12 uur kwamen de vliegeniers zicht, en een oogenblik later zweef- n een 20 tal vliegtuigen op zeer ge ringe hoogte boven het terrein. Ver schillende waarnemers wuifden naar de Te half een passeerde de stafmuziek van 't 5e Reg. laf. De prcstalie's van dit korps zijo genoeg zaam bekeDd. De I Tauterie passeerde op keurige wijze niettegenstaande 't uiterst moeilijke terrein, daarna volgde in draf de Cavalerie en de Artillerie, wat als vanzelf een interessanter aan blik opleverde, 't Geheel was als altijd een fraai kijkspel voor de groote massa toeschouwers. /i I te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 ANDEL INDUSTRIE

De Eembode | 1924 | | pagina 1