Langestr. 69 Amsterdamsch COUPON=MAGAZIJN Langestr. 69 Gekeperd Velvet Japon-ruiten Waterproof Blauw Ratine Zwart Thibet Haarlem Leiden Amersfoort NEFKEN'S BUNNIK ZONEN HOUTHANDEL NUTS=SPAARBANK J. J. SMIT, Dubbel breed 2 El breed 2 EI breed 2 El breed Orootste sorteering Laagste prijzen Dames en Heeren sloffen en fluweelen J. v. d. Rhoer-v. Dam J. v. d. Rhoer-v. Dam J. v. d. Rhoer-v. Dam v. d. Rhoer-v. Dam J. v. d. Rhoer-v. Dam v. d. Rhoer-v. Dam Naai- en Schrijfmachinehandel Varkensmarkt Tel. 330 AMERSFOORT Repareert alle merken. SOESTERWEG 1 t/o HET OUDE STATION AMERSFOORT ZAGERIJ, SCHAVERIJ en TIMMERFABRIEK Qroote voorraad hout ook in triplex, scherp concureerend Utrechtscheweg 1 TE HUUR VOOR INLEGGERS Safe-Loketten a f 3.- en f 6.- p. jaar Horlogemaker-Goudsmid - Krommestraat 12 Ruime keuze HORLOGES, PENDULES, KLOKKEN, REOULA- TEURS, WEKKERS, en BAROMETERS. Prachtige sorteering GOUDEN- en ZILVEREN WERKEN, als: Gouden Zegel-, Fantasie- en Verlovingsringen, Brosjes, Knopjes, Colliers, Armbanden, Scapu lier-Medailles, Horloge-Kettingen, Cantilie-kruizen, Sloten, Bellen, Kettingen, enz. - VAKKUNDIGE REPARATIE-INRICHTING voor alle soorten Uurwerken, Goud en Zilver, ook Cantilie-Goud. Zeer soliede, billijk en onder garantie, H.B. Hoogste waarde eoor oud 6oud en Zilver. Instituut voor Physische Therapie BAARN - TELEFOON 177 SPOORSTRAAT 4 (Geneeskundige Badinrichting Opgericht 1906). Technisch Directeur JACQ. DEKKER. Aldeclingen voor: Elcctriscne-, Heeteluchl- en Waterbehandeling; Koolzuur-, Slaal- en Zwavelbaden; Electrische voll- en 4-cellenbadenManueele-, Vibro-, Hcete- lucht- en Douchemassage: Diathermic; Licht- ea Bewegingstherapie. Behandeling van: Zieklen der bewegingsorganen en gewrichtenJicht, Rheumatiek, Spier verslapping, na beenbreuken. Verwonding, Versluiking enz. Ziekten van hel Zenuwstelsel, Neuralgien, (ischias). Zenuwachtigheid, Angsttoestanden, Neuralhcnie, enz. Storingen van den Bloedsomloop hartzwakte, velhart, beginnende v: verkalking, nerveuze hartpijnen) enz VOETKLACHTENPijnlijke-, Zwakke- en Platvoeten. Geneesheer J. L. WINKLER PRINS. Spreekuur Woensd. en Zaterd. v. 2-3 Minvermogenden 9—10 Gemeente Amerefoort. Gevestigd. L. Lood, 78, RK„ van Utrecht naar v. Oldenbarneveldlaan 16 H. Brouwer, 07, G.K., van Apeldoorn naar Soesterweg 181 Maria Platei, 03, R.K., van Enschedé naar Utrechtscheweg 243 Maria KlaasseD, 06. N.H., van Harderwijk naar Snouckaertlaan J. Goelmuyden, 99, O.C., van Utrecht naar Arnhemscheweg 202 Wilhelmina, Schiimaker 02, R.K., van Lisse, naar Stationsplein 6 H. Elsinga, 99, G.K., van Eemues, naar Arnhemscheweg lg4 Margaretha Feuerstein, 93, N.H., v. d. Haag naar Leusderw. 297 Cornelia Verstoegh, 96, R.K., van Utrecht naar Appelmarkt 8 A. Sürck-Zitter, 90, R.K., van Duitschland naar Soesterweg 16 H. Sanders, 65, N.I., van Amsterdam naar H. v. Viandenstr. 20 D. van Haarlem, 99, N.H., van Zoelen naar Bisschopsweg 17 H. de Vries, 07, N.H., van Leeuwarden naar Arnhemschestr. f A. van Dolder, 02, N.H., van Voere, naar Soesterweg 143b E. v. E. Houten v. Weide, 83, R., v. Ned. Ind:ë n. Utr.weg 118 J. Kuyper, 93, N.H., van Maasbree naar G. v. St.werfstr. 93c W. Westerbox-Ridderhof, 53, R.K., van A'dam n. Borneoplein 5 J. Houbaer, 01, R.K., vau Leiden naar Langestraat 66 J. Ruifrok, 96, N.H., van Baarn naar Westerstraat 105 Cornelia v. IJzennoorn, 05, N.H., v. Amsterdam n. Eemstraat 18 Anna v. d. Vat, 09, R.K., van Veldhoven naar Utrechtschestr. 10 Leontine Rijke, 02. R.K., van Stoutenb. naar Schimmelp.str. 80 Theodora Rijke, 00, R.K., van Hilvetsum naar iedem Ph. Hahn, 64, N.H., van den Haag naar van Bemmelslraat 94 B. Meeuwissen, 89, R.K., van den Haag naar L. Vr. Ketkhof 3/5 A. Klomp, 01, G.K., van Stouteaburg naar Smallepad 10 B. Kiomp, 01, G.K., van Barneveld naar Smallepad 10 P. Backere, 79, N.H., van Maasbree naar Leusderweg 135 J. Stockei, 90, EL., van Utrecht naar Hoogeweg 186 Firma Wed. W. SMIT. Iiii|iibinn!fl|Oirt 3, Imislont j Het Soliedste en Goedkoopste adres van alle Soorten - Goud-, Zilver- en Uurwerken - Groote keuze 5 j Ontvangen een prachtige en tevens zeer ruime sorteering Gouden en Zilveren werken, als: Broches, knopjes, parures, colliers. Alsmede: Gouden trouw-, fantasie-, zegel- en cachetringen, zilveren beugels, gemonteerd kristal, bloedkoralen, rozenkranzen, schepwerk, Servctbanden, lepeltjes, suikerschepjes, armbanden, Oacons, horloges in Goud, Zilver en Nikkel. Horloge-armbanden, medaillons, scapulier- medailles, pendules, regulateurs. Wekkers vanaf f2.10 r (anlasieklokjes vanaf f2.75. Barometers van f5.75. J Speciaal adres voor Massieve Verloyings- en Trouwringen. - i Reparatie van Goud, Zilver en uurwerken worden billijk, spoedig ën vakkundig uit gevoerd.Inkoon van oud Qoud en Zilver F. de Fries, 96, N.H, van Oostzaan naar Soesterweg B.I. T. Dreuning, 93, R.K., van Hilversum naar Sluisstraat 12 C. Gijse, 97, G.K., van Ned. Ind naar Utrechtschcstraat 40b M. Drop, 91, van Vlaardingen naar Resedastr. 15 H. v. Gail laid Hattem, 09, R,, van Hoorn naar Utrechtsebew. 149 G. de Vries, 00, N.H., van Opsterland naar Asch v. Wijckstr. 5 S. van Mill, 66, N.H., van Biggekerke naar Persijnstraat G. Klaassen-de Zwaan, 96, N.H., van Ermelo naar Soesterweg 14 I. Klap, 04, G.K., van Werkendam naar Westsingel 19 G. Muiier, 11, van Baarn naar v. Lenneplaan 19 R. Luyben, 00, R.K., van Soest naar Inf.Kaz. D. Peters, 00, N.H. van den Haag naar Cav. Kazerne H. Stolpe, 03, N.H., van Zierikzee naar Parallelweg 18 Gerritje van Ree, 05, N.H., van Hoogland naar Koninginnelaan 14 H. Smelt, 80, E.L., van HeDgelo naar Koninginnelaan 1 G. Stückmann, 06, E.L., van Ermelo naar Konninginnelaan 12 L. Heugen, 04, N.H., van Soest naar Inf.Kaz. H. Stremmelaar, 91, N.H., van Haarlem naar P. Pijpersstraat 10 G. vau der Vegt, 90, D., van Haarlem naar P. Pijpersstiaat 10 A. Scheewe, 13, van de Bilt naar P. Bothlaan 43 D. Aartsen. 05, C.C., van Haarlem naar Leusderweg 246 H. Nales, 97, R.K., van Hoogland naar Muurhuizen 115 M. Bogert, 94, N.H,, van Utrecht naar Heinsiuslaan 18 C. Rooy, 05, G.K., van Amsterdam naar W. v. Mccheleustraat 3 D. van Zomeren, 01, N.H., van Apeldoorn naar Langestraat 3 H. de Wit, 63, van Frankrijk naar Huygenslaan 25 Katharina Brendel, 02, R.K., van Hoorn naar Utrechtscheweg 149 W. Egelie, 17, van Amsterdam naar W. v. Mechelenstraat 3 L. Schroeft, 05, E.L. van Ned. Indië naar Regentesselaan 5. Wed. jkvr. F. Rissink, 69 EL., van Roermond naar Utr.weg 175 OP MARTINIQUE. Onder de Kerkelijke hoogwaar dig- heidsbekleeders, die aan het te Amster dam gehouden Internat. Eucharistisch Congres deelnamen, behoorde ook Mgr. Lequin, Bisschop van Martinique. Mgr. Lequin logeerde te Baarn en had met een redacteur van De Amstelbode een onderhoud over de toestanden op Kerke lijk gebied in zijn bisdom. Aan dit onderhoud ontleenen we het volgende K.ln uw missie wat worden, Mon seigneur Missie, missieKijk 's, ik woon niet tusschen barbaren. Ér zijn geen menscheir-elas of boschjesmannen Toch wel heidenen, Monseignei Heelemaal niet 1 Al onze menschen zijn gedoopt! Eti ze sterven niet zonder laatste Sacramenten. Kijk eens, Martini que ligt niet alleen dicht bij uw West- Indische bezittingen, maar het heeft zelfs veel te danken aan uw landge- nooten. Wij zetten groote oogen op, Ja. gihg de hooge verteller voort, Hollanders, die uit Curzeao kwamen, voerden er het eerst suikerriet in en een Hollander, zekere Isaac Da Costa, had er de eerste cacao-plantage. Zelfs uw groote zeeheld De Ruyter is er geweest, maar, zei Mgr. lachend, zijn pikbroeken vonden er teveel alcohol en hun vech ten werd er zoodoende niet beter op... Martinique, hoe vaak ook veroverd, is een Fransche kolonie gebleven en Fransche missionarissen hebben alle inwoners tot het Christendom bekeerd. Zij hebben er scholen geslicht en een iniandschen clerus gevormd. Dus feitelijk bent u geen missie bisschop? Dat is te zeggen een verschrik kelijke catastrofe heeft ons een ontzet- tenden slag toegebracht en als de Con gregatie tot Voortplanting des Geloofs zich ons lot niet had aangetrokken, zou den wij niet kunnen beslaan. Over welke catastrofe sprak U daar straks, Monseigneur? In 1902 't was 8 Mei werd Saint Pierre, de hoofdstad, door een ver schrikkelijke bergspuwing van verstik kend gas zoo goed als vernietigd. Bin nen twee seconden werden 30,000 menschen gedood I Onze seminariëo werden vernietigd26 priesters-leeraren en 80 liefdezusters vonden den dood. Van dien slag zijn we nog lang niet hersteld. Ook niet sinds 1912, toen de Congregatie der Propaganda fide zich ons lot aantrok en het priestergebrek deed aanvullen met Pateis van den H. Hoeveel priesters zijn er nu, Monseigneur Veertig; 20 wereldgeestelijken en j 20 paters. Maar er zijn zoo'n 200 000 inwoners en meer dan één priester heeft dan ook een 12.000 h 14.000 zielen te verzorgen. Bedenk daarbij, hoe ver spreid de menschen wonen, Natuurlijk kan de geestelijke ver zorging zoo niet voldoende zijn Jammer genoeg, neenen dat is toch zoo spijtig. Twee derde dsr menschen practiseert niet, eenvoudig omdat het hun te moeilijk is. Maar er is goede wil, Monseigneur O, het volk is uitstekend, zij zullen altes voor hun piesters doen en er is een massa bij hen te bereiken. Eén van mijn priesters, vroeger wereldheer in Nederland, bracht in lijd van vier jaar het aantal Communies der mannen van 12 op 158bij zegende 80 huwelijken in per jaar. Vroeger dat 4, Dus als u méér priesters had -Als ik een dozijn priesters had was 't e land binnen een kwarteeuw uitstekend katholiek? Vooral Holland- sche priesters! Die weten wat huisbe zoek is, organiseeren prachtig de kindercommunies, de eerste Vrijdagen, de retraiten en kindermis en catechismus- Maar zouden Hollanders daar kunnen werken, Monseigneur? O, waarom niet? De menschen ik kan dat niet genoeg herhalen zijn uitstekend rij hebben geweldig veel respect voor de priesters; hel klimaat is heerlijkwarm overdag, maai frissche avonden en nachten. Het voed sel is best; de voertaal is Fransch, ■naar ook de volkstaal, het Creoolsch, is zeer gemakkelijk te ver wereldgeestelijken leiden een zelfde leven als hierzij hebben hun eigen pastorie, paard, huishoudster. Zij kun nen ook den witten toog dragen. Dus u zoudt zoo priesters kunnen nemen? En of!.... Wij hebben gebrek aan priesters. Ik wou, dat ei edelmoedige Hollandsche priesterzielen kwamen helpen I Ik heb er nu drie had ik er eens tien Bedenkt u eensin Fort de France, de hoofdplaats met 40 000 katholieken, beschik ik over slechts 5 priesters Maar hebt u geen inlandsche priesters, Monseigneur Zeker, er zijl er nog, maar ze irven uit. Kunt u dan geen nieuwe priesters inneti? Heeft u geen seminarie? Dat is het juistl'iiesters vormen? O, het kan, zeker. Maar het is dan absoluut noodig, dat de kinderen n roeping en die zijn er vroeg een goeden sfeer komen. Nu, dat kan toch, Monseigneur? Dat is te zeggen ons in 1902 nield seminarie is nog niet opgebouwd I Sinds de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk, was ons dit onmogelijk. Bovendien geeft de Propagande aan bisdommen geen (inancieelen steun en wij zijn feitelijk een wordend bisdom, dat naast zijn kerkenbouw en uitgaven voor geconfukeerdc goederen, nog geen seminarie kan bouwen. Is dat dan zoo kostbaar, Mon seigneur I Voor U, menschen met guldens, misschien belachelijk weinig maar mij is het veel. Hoeveel Monseigneur? Nu U 't vraagt: als ik vijftien- e n d gulden had, zou ik een se rie kunnen bouwen. Honderd duizend francs, herhaalde de prelaat. Dat is inderdaad niet zoo'n reus achtig bedrag, Monseigneur. Maar om 't bij elkaar te krijgen well Vergeet U niet, dat ik intusschen nieuwe priesters moet vormen op andere wijze. Hoe dan Monseigneur? Wel, ik moet zorgen voor het levensonderhoud van mijn studenten en 't huis steunen, wier Congregatie mij priesters levert, zoover zij kan. Neemt U dus ook studenten aan, Monseigneur O, met pleziert En ik stel geen hooge eischen wat de financiën betreft. Zeg als U wilt aan Uw landgenooten, die zooveel priesters schenkeD aan de Kerk, dat de deuren van het Groot Seminarie (Pères du Saint Esprit, rue i'Homond 30, Parijs) en die van het Klein Seminarie (Celluie bij Paiijs) voor alle goeden van wil openstaan! Maar de kosteD, Monseigneur? Kosten Wel, voor de kosten zorg k. Al mijn priesters helpen me en ge zamenlijk zorgen we jaarlijks voor een bedrag, dat speciaal bedoeld is, om piiesters te vormen voor ons diocees. Dus niet enkel priesters wenscht U, maar ook studenten? Juist, allebei en voor beiden neemt ons diocees de lijdelijke zorgen op zich. Dat zullen er velen niet weten, Monseigneur I Het is voor een Hollan der soms moeilijk om te kiezen. Ja, dat weet ik wel; zoo heeft b.v. een noviciaat zijn bezwaren vooi priesters, die al in de praktijk zijn ge weest. Maar bij ons kunnen ze zoo overkomen en hun arbeid natuurlijk veel ruimer en grooter onveranderd voortzetten. O, ik wou dat ze 't wisten en dat ze Martinique kenden! Ik weet zekerer zouden er oversteken en ons, die hun kracht en toewijding zoozeer beboeveD, komen helpen! Denkt U dat, Monseigneur? Ik twijfel er niet aan. Onder Uw wereldgeestelijken schuilen apostel- zielen, die er dikwijls naar haken de genade van hun priesterschap uit te dragen onder een grooter menigte, die snakt naar hun hulp. En onder Uw wakkere jongens zijn er, die zeker zou den komen, wanneer ze wisten, dat er een bisschop was, die op hen wacht... Welnu, Monseigneur, wij zullen het zeggen. Als U zoo vriendelijk zijn wilt. O, ik weet, dat Holland niet bang is, al gaan er veel weg; het heeft zijn Kardinaal aan 't hoofd van alle missies hoeveel van zijn zonen dragen 't purper niet in verre landen! Ik geloof, Monseigneur, dat U te optimistisch bent! Neen, dat ben ik niet. Ik verzeker U, Holland bergt in zijn grenzen, nog meer missionarissen dan U denken durfr. En het heeft een liefde voor de missie, waarin geen land het overtreft. Dacht U dat daarover niet gesproken wordt onder de missionarisser? De meesten zeggen voort met Xaverius«Stuur me BelgenU en... bedoelen Hollanders) Monseigneur, ik zal eenvoudig ons gesprek in de krant zetten. Wie weet geen zielen zijn, voor wie het een teeken is. waarheen God haar roept. Doet U dat, doet U dat I Ik kaïi u niet dankbaar genoeg zijn. Eu ik verzeker U, dat ik U en Uw land in mijn gebeden niet vergeet. Monseigneur, U sprak daareven van een seminarie. Misschien zijn er wel, die U wat helpen willen aan het bijeenbrengen van die 100,000 francs of 15.000 gulden. De vurige oogen lachten. 'k be£''jP U. Als er goede zielen zijn, die een armen bisschop helpen willen aan zijn levenswerkeen semi narie te stichten zeg hun dan maar, dat ze giften kunnen sturen op mijn naam: Keizersgracht 83, Amsterdam. Monseigneur, ik weet niet, maar ik >op„. Ja. ik durf ook hopen, nu uw landgenooten wat te weten zijn gekomen van Martinique... het nu! k

De Eembode | 1924 | | pagina 4