J N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incassos - Deposito's Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch opzefglng van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Alionderl|ke nummers 10 ct. Dinsdag 25 Nov. 1924 No. 69 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: IANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAQMIDDAQ ADVBRTBNTlfiN 25 cent per regel. Bllllke tarieven voor handel en n|verbeld b| geregeld adverteeren. AdvertenHïn moeten Dinsdag en Vrfdag vóór S uur worden bexorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Wees altijd eerlijk en oprecht. Wel worden soms dwaze en onbescheiden vragen gesteld, waarbij het geoorloofd, ja zelfs plicht kan zijn, de waarheid door welgekozen spreekwijzen te ver bergen, maar dat zijn zeldzame uit zonderingen, die slechts door buitenge- wone omstandigheden gebillijkt worden. Binnenland In de Tweede Kamer houdt meo zich onledig met «algemeene beschouwingen* over de Staatsbegroo- ting, waarbij ieder naar sijn aard en rich ting de regeering prijst dan wel aanvalt. De leider der Sociaal-Democraten, Troelstra, heeft daar voor 't laatst ge sproken. Hij gaat zich afgetobt en over spannen terugtrekken. Namens de Katholieke Staatspartij voerde Mgr. Nolens het woord. Zulks gebeurt maar zelden en daar door is 't te verklaren dat de rede van den leider der Katholieke Staatspartij de aandacht trok. Mgr. Nolens betoogde, dat geen enkele groep kan verwezenlijkt wat zij gaarne wil. De hoofdverdienste voor het kabinet is en blijft het sluitend maken begrooting. Dat is de werkelijkheid, dat is het nuchtere feit. Men moest niet vergeten, dat alle zijden op sluiting der begrooting was aangedrongen. In alle kriogen buiten de politieke sfeer is erkend, dat het bereikt is. Het niet-sluiten der begroo- tiog is een internationale kwaal. Overal in Europa beginnen nieuwe minister presidenten met één programsluitend maken der begrooting. De groote vraag is nu maar, of het sluitend maken in den lande blijvend zal worden gewaardeerd. De schrik voor het groote tekort er al uit. De critiek set in: de gulden is nooit in gevaar geweest, is thans té veilig. Wij zijn té solied. Daarom zal de verdienste van dit kabinet spoedig vergeten zijn, Het zal gaan dat was een zeer nuttige herinnering in deze tijden I als met het leger. Tijdens den oorlog, toen de schrik er in zat, sprak men met eerbied, dankbaarheid en ontzag over het leger. Zoo gauw was de oorlog niet uit, of men begon critiek te oefenen op de defensie en wil haar thans geheel afschaffen. Dat is het voorland van het Kabinet. Er zijn van vele categorieón van menschen groote offers gevraagd. Daartoe had de regeeriog moed noodig. Mgr. Nolens behandelde, dan verwijt, dat aan de regtering wordt gedaan, namelijk gebrek aan idealisme op het gebied van de internationale politiek. Overdrijving op dit gebied is ongezond. De leuze van nationale ont wapening is overdreven en dus onge. zond. Op dit gebied moet het nuchtere verstand overheerschend zijn. De regee riog moet zeer voorzichtig zijn. Voor ons land is omzichtigheid beter dan het zoogenaamde geestdriftig getuigen voor groote gedachten*. Mgr. Nolens constateerde, dat het in den laatrt n tijd een soort van interna tionale sport is geworden, te schtijven en te spreken over de crisis in en over de impopulariteit van het parle mentaire stelsel, In óns land hebben ij alles bereikt. Wjj hebben algemeen kiesrecht, wij hebben evenredige ver tegenwoordiging. Is er reden voor die aanvallen op bet parlem.nt? Die aan vallen gaan uit van groepen, die parti cularistische belangen vertegenwoordi gen of van menBChen, die in de malaise te veel verwachten van staat en parle ment of van jongeren, die onder den indruk komen van idealisme uit meer zuidelijke landen. Ons parlement is werkelijk een pro duct der kiezers. Mgr. Nolens, die reeds 28 jaren lid iB van de Kamer, en eenige kennis van het buitenland bezit, vindt het Nederlandsche parlement zoo kwaad niet. Onder welke minister ook, vervult het in ernst zijn plicht. De samenwerking rechts berust de geschiedenis en in overeenkomst van levensbeschouwing. Groepeeringen kunnen gesloten wor den op dezen grondslag. Het kan ook, dat het criterium is de behartiging van overeenkomstige belangen op bepaalden tijd, onder bepaalde omstandigheden. Alle katholieken weten, welke de ge volgen zijn van het gebrek aan eenheid. Zij zien het in andere landen. Dan gaf Mgr. Nolens een magistrale uiteenzetting van het politieke wezen en karakter der R. K. Staatspartij, der partij, die altijd en overal het algemeen be lang op den voorgrond stelt, der partij, die een samenwerking is van alle stan den onder de katholieken. Zij is in den waren zin van het woord een echte Volkspartij. Iedere katholiek behoort thuis in deze partij. Zg beantwoordt geheel aan haar doelnatuurlijk heeft zij ook onvolmaaktheden. Voor de ge kozenen dier partij volgt natuurlijk, dat zij bij al hun handelingen bet slgemeen belang op den voorgrond moeten stellen. Zijn er afwijkende houdingen, dan wordt op de eerste plaats natuurlijk verondersteld, dat zij, die 'n afwijzende houding huldigen, eveneens handelen willen in het algemeen belang. Ons doel is, om zooveel mogelijk leden, die onderling samenhang hebben niet alleen, maar tevens met het katho lieke volk, te doen kiezen. Bij de kiezingen staat iedere partij der rechter zijde vrij. Geen rechtsche partij, zeker niet de katholieke, zal een absolute meerderheid behalen. De groepen rechts willen de handhaving der christelijke beginselen in het staatsleven. Het is de natuurlijkste zaak va wereld, dat na den uitslag der kiezingen de R. K. Staatspartij op de eerste plaats een gemeenschappelijk program zal zien samen te stellen de oude coalitie. Mocht samenwerking onmogelijk ken met de andere rechtsche partijen, dan zou voor de Katholieken, gezien hun getalsterkte, het oogeublik gekomen kunnen zijn, zich af te vragen, of rij wel verantwoord zijn, om >a priori* af te wijzen samenwerking met andere partijen. De logica deze alleen u daartoe voeren. Mgr. Nolens noemde dan depurten, ons blad van Vrijdag reeds in de rede van den herr Feber geroemd als :nvoudig katholiek program van actie. Wegenverbotering door werkvartcUfflng. Ged. Staten deelen mede, dat voor de werkverschaffing tot nu toe slechts subsidie werd toegezegd aan de ge meente Amerongen en aan de gemeente Leusden in de kosten van het maken verharden weg van Groot- Sandbrink naar Achterveld. Zoowel de ombouwing van den weg Doorn naar Leusden als die van den weg van Leersum naar Woudenberg komt dit jaar gereed. De verbetering van de wegen Utrecht- Schalkwijk en HoutenBeusicbemsche veer is in dit jaar tot stand gekomen, evenals eene verbetering van den Haar- 3 Bisschopsweg. Ook in het volgend jaar zullen ver- loedelijk wijzigingen in de provinciale wegen aangebracht kunnen worden, voornamelijk met het doel voor hel verkeer hinderlijke bochten daarin tc verbeteren. aan Ged. Staten slechts ge lukt dit jaar op één voor ontginning geschikt terrein beslag te leggen. Bedoeld terrein ligt onder Leusden i behoort in eigendom aan Amers foort. Onder de bepaling, dat aan de outginning uitsluitend Amersfoortsche werkloozen te werk gesteld zouden worden, is te dier zake met genoemde gemeente eene alleszins aannemelijk! regeling getroffen. De grootte van het ontgonnen terrein bedraagt bedraagt 11.50 H.A., terwijl bovendien een achtjarig boschje van 0.67 H.A. is bijgewerkt. De kosten van het werk, dat wedtrom is uitge voerd onder leiding van de Heide maatschappij, hebben tot nu toe be dragen 112.986.45, waarvan f 11.652 is uitgegeven aan arbeidsloonen. Ge werkt is gedurende pl.m. 600 arbeids- De gemeente Amersfoort heeft zich bereid verklaard, een gedeelte der arbeidsloonen te dragen het hiervoor ontvangen bedrag is tot dusver f 5.383.- geweest. Ia het voorjaar 1925 zal de beplan- ig van het terrein moeten geschieden, terwijl in 1926 het inboeten zal plaats hebbenhiermee zullen vermoedelijk nog pl.m. 107 arbeidsweken gemoeid zijn. Staatsloterij. Minister Colijn is van meenir-g, dat het niet de taak der overheid gelegenheid tot het bevredigen verkeerde neiging te verruimen en de speelzucht te bevorderen. Het is de bedoeling der Regeering een wetsont werp in te dienen tot het geleidelijk doen uitsterven van de Staatsloterij. Geneeskundig schooltoezicht In de provincie Utrecht. Ged. Staten stellen aan de Prov_ voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 Telefoon ne. 304 Depositorente van 3'/, - 5% Staten voor voor de provincie (Utrecht Amersfoort, waar het geneeskundig toezicht reeds goed geregeld is uitge zonderd) vijf schoolartsen aan te stel len en daartoe de provincie in vijf groepen te verdeelen Groep II omvat Baarn, Eemnes, Bunschoten, Hoogland, Soest, Maartens dijk, Leusden. Stoutenburg, zij ode 8 gemeenten met 48 lagere scholen en ongeveer 5000 leerlingen. Groep III. Zeist, de Bildt, Driebergen, Rijsenburg, Bunnik, Odijk, Werkhoven, Houten, Schalkwijk, Tuil en 't Waal, zijrde 10 gemeenten met 46 lagere scholen en ongeveer 5900 leerlingen. Groep IV Woudenberg, Renswoude, Veenendaal, Rhenen, Doorn, Maarn, Leersum, Amerongen, Wijk bij Duur stede, Langbroek en Cothen, zijnde 11 gemeenten met 34 lagere scholen en ongeveer 5400 leerlingen. De provincie moet trachten de ge- eenten in elke grotp tot elkaar te brengen, opdat een eensluidende ver ordening voor die gemeenten tot stand kome. De provincie zal de totstandkoming in het geneeskundig schooltoezicht in :n groep alleen geldelijk hebben steunen, zoolang niet alle gemeen en niet alle scholen binnen de groep tot de regeling toetreden. Aan den anderen kant stellen Ged. Staten voor bepalen, dat de provincie eerst geldelijke steun verleent, wanneer bin- 'n groep tenminste 3 gemeenten met men 3000 schoolkinderen eenschool- artsendienst hebben ingesteld. Amersfoort Ged. Staten stellen Prov. Staten ior afwijzend te beschikken op het Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, verzoek van B. en W. van Amersfoort, een subsidie voor de restauratie den O. L. Vrouwe-toren te Amers foort. De totstandkoming van de restau- is in geen enkel opzicht af hanke- Ifik van de toekenning van een pro vinciaal subsidie. Dank zij den krachtigcn steun van het Rijk is zij een uitgemaakte zaak. - »De Afd. St. Rafafil van de Ned. K. Ver. van Spoorwegpersoneel nam de volgende motie aan De afdeeling Amersfoort van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel »St. RafaCl* in vergade ring bijeen op Vrijdag 21 November, gehoord de besprekingen over de finan- tieele positie van het Spoorwegperso neel, overtuigd, dat door de zeer sterke loonsverlagingeu de inkomsten van het oneel op-zich-zelf reeds onvol doende zijn vaststellende «dat de verwachte^daling van den levensstandaard is uitgeblevendat integendeel eene belangrijke stijging geconstateerd moet worden dat deze omstandigheden eene verhooging der inkomsten noodzakelijk maken steunt daarom met kracht de door de samen werkende organisaties ondernomen poging om die inkomsten te vethoogen; wijst de ongeorganiseerden op hun plicht om deze actie te steunen en roept de Katholieken op zich aan te sluiten bij »St. RafaCl*. Kortegracht 16 Reserve f42,500.000 le Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN De rechercheur in de ton. 2) De wagen kwam al dichter en dichter en bleef bijna vlak tegenover zijn «logement* stilstaan. Door een spleet loerend, kon de rechercheur vaag den vorm waarnemen van de lange, tweewielige wagens, welke gemeenlijk voor den vervoer van wijn gebruikt worden. Drie schaduwachtige figuren stonden in de nabijheid. Weldra zag Poignet twee der mannen voorzichtig naar de vaten loopen en hoorde hij schuivend geluid, 't welk hem zei, dat vaten naar den wagen werden gerold. De derde man had inmiddels het einde van den wagen neergelaten, de vaten werden er snel opgeschoven, en de dieven keerden terug, cm een ander paar vaten te halen. «Laten we dit nemen*, fluisterde de eene, zijn hand leggend op het vat waarin Poignet zat verscholen. »'t Is tweemaal zoo groot als de andere en zal ons het dubbele opbrengen.* «Mij goed*, bromde de andere. «Jij bent kuiper en moet dus weten, wat het beste is. 't Is mij hetzelfde.* De gedachte dat zijn schuilplaats door de dieven zou kunnen worden weggedragen, was geen oogenblik in het brein van den brigadier gerezen. Hij had verwacht een glimp van hen op te vaogen, of, zoo dat niet gelukte, zij zouden zijn heengegaan 1 te kunnen volgen. Dcch dit incident, hoewel bij de eerste gedachte eenig- zins teleurstellend, was een onverwacht buitenkansje, want hij zou nu te komen, waar de gestolen goederen werden opgeslagen, en tevens zcu bij in staat zijn de geheele bende in a: te nemen, wat hij op zijn eentje had kunnen doen. Terw.,1 bij dit een en ander c woog, begonnen de mannen het vat te rollen. De wagen stond 18 k 201 verder, een bewegiDg binnen ec; bestaat in een reeks van schokken, een wijze van vooruitgaan, even on waardig voor het moreel als onaange naam voor het physiek gevoel. Voordat hij politieagent werd, was Poignet echter zeeman geweest, zoodat een half dozijn duikelingen hem niet buitengewoon in de war brachten. »'t Is geweldig zwaar*, zei ee kerels, toen ze het vat met veel n tegen het hellend vlak der wagen op schoven. «Het schijnt wel wijn te wezen,* a: woordde de tweede. «Een prachtige vangst zou dat zij: zeide de derde man, blijkbaar een a het entrepot in dienst zijnde knecht. «Maar daar is geen denken aan. Er zou meer noodig zijn geweest dan een paar ratten als jullie, om het door te modder te rollen, als het vol wijn geweest. Natuurlijk voelt het zwaar, cmdat het tweemaal zoo groot is als de andere, en je niet weet, hoe vat moet behandeld worden. Ik zal het je eens leeren.* Daar hij een zwaargebouwde, sterke an was, die bovendien over groote handigheid beschikte, hadden zij nu met vereenigde krachten het vat spoedig op den wagen getild. Vervolgens ver wijderden de mannen zich een paar meter van den wagen en voerden fluisterend een gesprek. Poignet vroeg zich af, waar liep. Hadden ze hem ontdekt en waren -* nu aan het beraadslagen, wst zij hem zouden aanvangen De S:ine lag niet verder nf dan een vijftigtal meter. Zij konden wel eens besluiten hem in het water te gooien, het hem overlatend om te zwemmen cf te zinken, ofwel zij konden misschien hun hoofd kiijgen om een ketel met kokend water door het spoigat in zijn gevangenis te laten Iceglocpcn. De brigadier was echter niet de man naa-, om zich lang met zulke angst aan jagende overwegingen bezig te houden. Hij bedacht dat het veel waarschijnlijker was, dat zij zijn tegenwoordigheid niet vermoedden, doch met elkander de questie bespraken, of zij nog vaten zouden meenemen, óf zich zouden tevreden stellen met 't geen ze hadden. Deze veronderstelling bleek juist wezen. De dieven besloten er nog een meer te gappen, en nadat ook dit op het voertuig was geztt, werd de terug tocht ondernomen. Hij geschiedde lang- Ti en blijkbaar met omwegeD, maar ongeveer een half uur stond de wagen stil, de vaten werden afgeladen, welk den rechercheur inhield, dozijn meter voortgerold en daarna overeind gezet, onder voort durend mopperen van de mannen over Poignet bad nu meer dan genoeg in het vat, want hij was er meer dan iuur in geweest, en al dien tijd in pijnlijk-krampachtige ligging. Maar zou gevaarlijk zijn geweest, voor den dag te komen, terwijl de mannen er nog waren, en zij schenen volstrekt geen haast te maken om heen te gaan. Een vol kwartier duurde het, voordat zij van elkander afscheid namen, en toen, nog enkele minuten wachtend, i zeker te zijn, dat het terrein zuiver is, stak Poignet, met zijn revolver de hand, voorzichtig zijn hoofd boven den rand van het vat. Niemand ziende, klauterde bij eruit en liep eenige minuten rond, om rijn ledematen wat te rekken. Hij steekt een lucifer aan en zag dat hij zich in een soort van houten schuur of pakhuis bevond. Er waren twee of drie dozijn vaten bijeen, eenige kuipers gereedschappen en een paar balen goederen, bagatellen vergeleken hetgeen bet kostelijke trio reeds verschillende gelegenheden had ont vreemd. Zich tusschen de collectie ge stolen goederen door werkend, was Poignet spoedig buiten, en weldra op zijn verhaal gekomen, merkte hij te zijn in de Avenue Saint Mande, dicht bij zij n eigen distrct. Wax er volgde is gauw verteld. Den volgenden avond lagen bij het pakhuis een half dozgn politieageoten in hinder laag. Toen het voertuig met zijn vracht gestolen vaten verscheen, stormden zij op de dieven af en hadden ben in minder dan geen tijd onschadelijk ge maakt. De aanvoerder der bende was een kuiper, die door gestolen goederen te verkoopen, die kant en klaar waren, alle concurrentie inderdaad hoogst ge makkelijk het hoofd kon bieden. Een der anderen was een knecht uit het entrepot en twee anderen waren leeg- loopers. Deze daad heeft Poignet heel wat lof bezorgd, maar 't was niet een der feiten, waarop hij hrt fi .-rst is, want er was geen buitengewone schranderheid voor noodig cordaatheid en geduld waren de eenige vereischte quaiiteiten. Hoe hoog bij bij zijn overheden staat aangeschreven, blijkt wel het welspre kendst uit een opmerking van zijn com missaris «Met vijf honderd Poignets zou ik Parijs tot de veiligste stad van Europa maken.* Vleiender getuige nis van de door hem bewezen diensten kan wel niet afgelegd.

De Eembode | 1924 | | pagina 1