I. K. Spaarbank Amersfoort Amsterdamsche Bank CREDIETEN Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 5 Dec. 1924 - No. Acht en Dertigste Jaargang 72 ABONNEMBNTBN kunnen eike week In gun, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den unvang van een nieuw kwartaal. Prfs per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Ameraloort 11.10. Afaonderl|ke nummen 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAG advbrtbntiên 25 cent pet. tegel. Bllllke tarieven voor handel en n|verheld b| geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór S uur worden bezorgd. Een bepuldc plaats kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. TWEEDE ZONDAG VAN DEN ADVENT. LES uit den brief van den H. apostel Paulus èan de Romeinen; XV, 413. Broeders I Alles wat geschreven werd is tot onderrichting geschreven, opdat wij door de lijdzaamheid en de vertroos ting der Schriften de hoop mogen heb ben. De God nu der lijdzaamheid en der vertroosting geve u, cén van ge voelen te zijn onder elkander volgens Jesus Christusopdat gij, één van ziel, met cénen mond God en den Vader enzes Heeren Jezus Christus moogt verheerlijken. Daarom neemt elkander aan, gelijk ook Christus u het ft aange nomen ter eere Gods. Want ik zeg, dat Christus Jezus dienaar der besnij denis geworden is om wille van Gods waarachtigheid, om de beloften aan de Vaderen gestand te doenen, dat de heidenen God wegens barmhartigheid verheerlijken, gelijk er geschreven staat Daarom zal ik loven onder de hei denen, o Heer! en uwen naam lofzin- gen. En wederom zegt zijVerheugt u, gij heidenen, met zijn volk! En wederom Looft den Heer, alle gij hei denen, en maakt Hem groot alle gij volken En weder spreekt Isaias Daar zal zijn de wortel van Jesse, er een die zal opstaan om over de heidenen te heerschenop Hem zullen de heidenen De God nu der hoop vervulle u met alle blijdschap en vrede in het geloc- ven, opdat gij overvloedig moogt zijn in de hoop en de kracht des Heiligen Geeste3. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XI, 210. In dien tijd, toen Joannes in de boeien de werken van Christus vernomen had, zond hij twee zijner leerlingen en zeide tot HemZijt Gij degene die komen moe», of verwachten wij een anderen En Jezus, antwoordend, zeide hunGaat en boodschapt aan Joannes wat gij ge hoord en gezien hebtblinden zien, kreupelen wandelen, melaatschen wor den gereiuigd, dooven hoorcD, dooden verrijzen, aan armen wordt het Evan gelie verkondigden zalig is hij, die zich aan Mij niet zal geërgerd hebben. Toen zij nu heengingen, begon Jezus tot de scharen aangaande Joannes te zeggenWal zijt gij in de woestijn gaan zien? Een riet door den wind heen en weder bewogen Maar wat zijt gjj gaan zien Eenen mensch, gedost in zachte kleederen Zie, die de zachte kleederen dragen, zijn in de huizen der koningen. Maar wat zijt gij gaan zien? Eenen profeet Ja, zeg Ik u, en meer dan een profeet. Want deze is het, van wien geschreven staat: Zie, Ik zend mijnen engel voor uw aangezicht, die uwen weg voor U bereiden zal. Liturgische Kalender. Week van 7—14 December. Dagelijks Credo en van Maandag af Praef. v. d. H. Maagd. ZONDAG 7. 2e Zond. v. d. Advent, Mis Populus, Tijdeigen2e gebed H. Ambrosius. Praef. v. d. H. Maagd. MAANDAG 8. O. L. V. Onb. Ontv. 2e geb. Excita (2e Zond. v. d. Advent). DINSDAG 9. Mis van 8 Dec., 2e geb. Excita uit de Mis v. d. 2en Zond. v. d. Advent, 3e geb.' v. d, H. Geest, Deus qui corda, WOENSDAG 10. Mis van 8 Dec., geb. Excita (2en Zond3e gebed H. Melchiadus. DONDERDAG 11, H. Damasus, 2e geb. Ociaaf O. L. V. 3e geb. Excil VRIJDAG 12. Alles als Dinsdag. ZADERDAG 13. H. Lucia, 2e i 3e geb. als Donderdag. De Gemeentebegrooting. Slot. Uit den aard der zaak zijn de die van tot het Grondbedrijf behoorende perceelen getrokken worden in den regel niet voldoende, om deze bezittin gen als alleszins rendabel te kunnen beschouwen. Indien immers de Gemeente tot aankoop voor genoemd bedrijf over gaat, wordt 't aangekocht terrein bouw terrein. De voor bouwterrein bestede prijs staat begrijpelijkerwijs niet in houding tot den normalen prijs voo' heide- of boschgrond, bouw- of weiland. Tot verkoop van eigendommen die niet direct voor uitbreiding van de Gemeente van nut kunnen zijn, mag o.i. niet worden overgegaan. Voor het aankoopen der gronden hebben goede motieven bestaan. Ten aanzien van de vraag in hoe verre ontginning zou mogelijk zijn, herinneren wij er aan dal het aan den Keikweg onder Leusden gelegen terrein in 1923 en 1924 door werkloozen om gespit is. Meerdere voor ontginning in aanmerking komende terreinen zijn niet aanwezig. Het ligt in de bedoeliug de straat verlichting langzamerhand t: verbeteren. Wanneer de loopende onderhande lingen over levering van gas aan een naburige gemeeate tot resultaat mochten hebben, dat inderdaad in de toekomst geleverd zal worden, dan zijn daarvan toch geen voordeelen voor de begrooting van 1925 te verwachten aangezien met levering waarschijnlijk wel niet begonnen kan worden vóór het jaar 1926. Op 1 Januari '24 waren aan de Gas- fabri.k in dienst 52 vaste werklieden, 1 losse werkman en 1 werkvrouw. De uilgaven voor verzuim- en zieken gelden, waaronder ook het verlof ge rekend wordt, zijn booger geworden, doordat de verloven der werklieden verlengd zijn. Aan de hand van de bestaande ver ordeningen is het niet mogelijk munt- gasleidingen te weigeren in nieuwe woningen. Voor verpleging in de ziekenbarak wordt berekend het tarief, zooals dal voor patiënten uit deze gemeente is vastgesteld berekend naar het werkelijk inkomen, zonder aftrek. De kosten worden bepaald per etmaal, gedeelten voor 'n geheel berekend. Dat er »groote« huurschuld is, is ten deele juist, doch er dient onder scheid gemaakt te worden tusschcn de oude en de nieuwe woningen. In de oude woningen wonen veel arme ge- zinnenuiteraard is in die woningen dus de huurschuld het grootst. De huurschuld is de nieuwe woningen is betrekkelijk gering. Alleen door af schrijving van tijd tot tijd te ove wegen, opdat geen te groote bedragi op één jaar drukken kan de schuld afgedaan worden. De gewezen concierge van de U.L.O. school Leusderweg is belast conti öle op het schoonhouden der scholen. i de meeste scholen geen con cierges meer zijn verbonden is het nood zakelijk, dat op de werkvroowen, met het schoonhouden der scholen belast, toezicht wordt gehouden. Des morgens voor den aanvang der lessen en des namiddags na het eindigen daarvan benevens des Woensdags- en Zaterdagsmiddags bezoekt deze amb tenaar geregeld alle scholen en rap porteert zijne bevindingen hieromtrent den dienst van Openbare Werken, e overige uren van den dag is hij werkzaam in het Ceatraal Magazijn schoolbehoeften en leermiddelen It hij belast met het distribueeren de leermiddelen over de verschil lende scholen. De post salarissen keuringsdienst is, verhoogd uitgetrokken, omdat noodig is gebleken aan den dienst een klerk e te voegen. Deze klerk is ovcrgc- >men van de Centrale Boekhouding. Bij Raadsbesluit is aan den penning eester van het Burgerlijk Armbestuur :ne vergoeding voor bureaukosten toegekend van f 250 per jaar, terwijl bij huishoudelijk reglement van dat be stuur is bepaald, dat ieder lid van het Burgerlijk Armbestuur een jaarlijksch honorarium van een honderd gulden ontvaDgt. Het aantal boventallige onderwijzers bij het openbaar onderwijs, geraamd voor 1925, bedraagt 8. In 1923 is voor het stenografisch verslag 16565.70 uitgegeven voor 1925 wordt f 4200 geraamd waarin dus de verandering van stenografisch in analy tisch verslag is verwerkt. Het doen opknappen van de Raad zaal, de publieke tribune enz. willen wij gaarne in overweging nemen. «Kleeding en uitrusting politie.* Twee maal 'sjaars wordt inspectie ge houden wat dan noodig is, ontvangt ieder, voor zoover ieders kleedinggeld toereikend is. Gewoonlijk wordt om de 3 jaren een winter- en regenjas ge leverd cd per jaar 1 uniformjas en 1 A 2 pantelons en pet. De verbandkisten voor de scholen •orden niet bij de kosten van bet nderwijs gerekend. Bij het Amersfoortsch Drankwecr- omi'c zijn de volgende vereenigingen aangesloten Ned. Ver. tot afschaffing alcolhoudende dranken Alg. Ned. Geheclonthoudersbond Spoorweg-int- houdersver.Nat. Christ. Geheelonl- houdersver.Volksbond tegen drank misbruik Goede Tempeüercn IINed. Bond van Abstinent studeerenden jongelieden Geheelonthoudersbond. Wij achten de gemeentr financiën nog niet van dien aard, dat wij met voor stellen tot stichting van een gemeente lijke zwem- en badirrichting kunnen komen. O.i. zal het bedrag der tegen woordige subsidie ad f 1800 verre van toereikecd zijn om dekasten van rente, aflossing en exploitatie van zoodanige inrichting te dekken. «Onderhoud straten, pleiner, wegen en voetpadec*. Onder dezen post is niet geraamd eene verbetering van de bestrating op den Hof; het herstelde deel van den Soesterweg is nog io onderhoud bij den aannemer, doch zocdra dit afgeloopen is en ook het verdere gedeelte van dien weg zal zijn verbeterd, zal geregeld toezicht op de bestratingen in dal kwartier worden ge houden. De Leusderweg isvooreenige jaren verbeterd, doch in verband met de fi janciën is het werk niet voltooid daarom is het, mede in verband met het drukke verkeer over dien weg, noodig. dat thans de deklaag wordt opgebiacht. Tengevolge van de vermeerdering in hel aantal wandelplaatsen en plant- ■enen zal, om het aanzieD der stad i omgeving niet te doen achter- u'tgaan, een verhoogirg van dezen post onvermijdelijk zijn. Het beplanten wegen terrein H.B.S. is reeds eenige jaren uitgesteld het plaatsen van naam platen aan boomen en het maken vac □estkasijes voor vogels zijn gerioge uit gaven. Op den toestand aan het v Ostadeplein zal gelet worden, terwijl ook maatregelen zullen worden genomen tegen het stuiven van het nog braaklig gende terrein aan den Ouden Soesterweg. Door den Bond van Lich. Opvoeding alle moeite gedaan om de Amers- foortsche sportclubs op het terrein onder Birkhoven te krijgen, maar het ter wordt nog niet voldoende geacht het voor groote wedstrijden te laten bespelen. Het openstellen sportterrein om de jeugd er vrij te laten ipelen is bezwaarlik in verband met de aanwezige gebouwen en terrein afscheidingen. Voor het spelen onder toezicht wordt voorzien door de ter- in den Leusderweg, de Kruis- kamp en in het Soesterkwartier. Bij ons is in overweging eene rege ling betreffende schoolbibliotheken met de leeszalen. Waarschijnlijk zal het ui getrokken bedrag bij invoering van et nieuwe regeling niet geheel voldoende zijn, hetgeen dan onder de oogen moet worden gezien. Meer overeenstemming te brengen in de subsidies voor de Openbare en Katholiek: leeszalen, zonder het sub sidie der Openbare leeszaal te verlagei zal tot gevolg hebben een zwaarderen last op de gemeenufinanciën. Of en hoe een autobusdieost bet passagiersvervoer voorliet Soester kwartier en het Leusderkwartier de stad kan worden bevorderd hebben wij meermalen overwogen zonder als nog een voorstel te kunoen doen. Kan de Gemeente ontvanger door tegenover de belastingschuldigen eene tegemoetkomende houding aan te nemen de verschuldige gelden nog binnen krijgen, dan is dit in het belang der gemeente en komt zulks ten goede den postachterstallige ontvangsten vroegere jaren. onder controle Centrale Accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Zalen tegen zeer billijk tarief te huur. Inlichtingen bij den concierge te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Ingezonden- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie,) Wilskracht en de Jongs Werkman Mijnheer d: Redacteur verleen mij eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen bj vci.ibaat mijn dat k. Naar aanleiding van 't ingezonden stuk van Speurder, voel ik mij gedron gen om 'even aan Speurder mede l< deelen dat hij tcch niet goed speurt en al heel weinig met de situatie omstandigheden van De J. W. Wilskracht op de hoogte is. Uit het betoog van Speurder moet ik de conclusie trekken dat hij denkt dat Wilskracht enkel leden van de J. handel nerii - industrie I W. telt. Dit is geenszins waar, Wils kracht bestaat uit leden van de R. K. Werkl.ver., Jonge Werkman en Patro nen. Dit moet ik vooreerst opmerken. Ook schrijft Speurder dat de Moeder- :r. van Wilskracht, de J. W. (vooral St. Henricus) aan 'l kwijnen is en daar Wilskracht ten deele voor sprakelijk stellen. Maar nu vraag ik waarom konden dan wel de andere afdeelingen der J. W. marcheeren. Daar waren toch ook veel leden van aan Wilskracht. En veel leden van Wilskracht waren echte voorvechters van de J.W., vooral St. Henricus. ten ik kan mij niet vereenigen met de punten die Speurder aanhaalt, ook niet dat Wilskracht de J. W., afd. St. Henricus wil reorganiseeren. Wel zal Wilskracht trachteD, en dat heeft ze in die 3 jaar van haar bestaan meermalen getoond de J. W. te doen bloeien. En Speurder moet mij ook de weg aangeven om goed lid te zijn van een vereenigtog als er geen vergadering of samenkomst meer gehouden wordt. Wat betreft Speurders opmerking of bestuur wel goede leden van de J. if. zijn, kan ik hem antwoorden, dat 't grootste gedeelte deze Ver. is ont groeit maar dat zij tot de beste leden hebben behoort. Mijn opvattiog over deze kwestie is heel anders. Nogmaals verwerp ik de schuld als zou Wilskracht deel hebben 't kwijnen van de J. W., maar mijn iens zit de kwaal ergens anders. Is wel steeds met de jonge mannen omgegaaD volgens hun ideeën en karakters konden degenen die de lei ding hadden wel met hun omspringen Ik zou bijna zeggen, neen. Wilskracht heeft steeds getracht band met de J. W. te houden, de fei ten wijzen 1 uit. Steeds houdt zij 't nu: dier Ver. voor, maar het is als overal •de beste stuurlui staan aan wat*. Tot slot zou ik Speurder de raad willen gevenwilt gij 't kwijnen tegen gaan, doe als Wilskracht, slaat de hand aan de ploeg en arbeidt voor de J.W., daar komt ge verder mee daD mst speuren en de J. W. zal er baat zijn. Wilskracht zal U met alle middelen terzijde staan. Een opmerker van Wilskracht. Binnenland Prov. Staten van Utrecht. Dinsdag werd de wioterzitting der Provinciale Staten van Utrecht geopend. :t nieuw benoemde lid G. Wijland uit Amersfoort, lid der Soc. Dem. arb. Partij, nam zitting. Goedgekeurd werd Gedep. Staten machtigen, met de Broeders van Liefde, te Venray, een overeenkomst aan te gaan betreffende de vaststelling van het verpleeggeld van armlastige krankzinnigen. De overige agendapunten worden niet direct in behandeling genomen, doch verwezen naar de afdeelingen, of gesteld in handen eener speciaal voor het betrokken punt benoemde commis sie. Eenige ingekomen adressen worden gesteld in handen van Gedep. Staten om prae-advies. De heer Fiijda kreeg verlof tot het stellen van eenige vragen aan Gedep. Statea inzake de Utrechtsche markt- plannen. Hij betoogt, dat deze plannen ook een groot belang voor de provin cie uitmaken, en dat dus provinciale steun in alle opzichten gemotiveerd is. De gemeente Utrecht heeft voor deze plannen groote offers over; op dit punt mag de provincie dus niet achter blijven. Het college van Gedep. Staten tal een der volgende vergaderingen op deze vragen antwoorden. De heer Boomsma (S.-D.) stelde vragen over den Soestdijker straatweg onder De Bilt. De heer Regnders vroeg of Ged. Staten kunnen mededeelen of de wijzi ging van de salarissen en de loonen van het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen in Utrecht reeds van kracht is geworden? Ged. Staten zullen nader antwoorden. De vergadering wordt hierna ver daagd tot Dinsdag 16 December. Onderscheiding en gros. Allen, die in de periode Aug. 1914 Nov. 1918 eenigeriei militairen dienst bij de weermacht te lande of ter zee lande of in de overzeesche ge- hebben vervuld zullen gerech tigd zijn een herinneringskruis te dragen. De Fabriek van Coruelis Begeer zal 500.000 van deze kruisen vervaardigen. Verondersteld wordt dus, dat een half millioen oud-gemobiliseetden zich zulk een herinneringskruis zullen aan schaffen. Want ook deze onderscheiding zal men dienen te betalen. De prijs ie 52 ets. de herdenking der mobilisatie in Augustus is dit plan tot massa-decora tie opgekomen en de Ministers hebben dadelijk gesteund, Over vier weken zal het herinnerings kruis beschikbaar worden gesteld, Dronkaard. Broodbeestig dier, geen schooBder naam en kan u weerdig schijnen want 'k zie u daar, gewenteld in baldadigheden, zwijnen! Vol dronkenschap, brasgierigheid, ontuchte modderwoorden en vloeken, dat bij beefden of ze 't hoorden 1 Van hier En wilt g: een verken zijn, gij, 't roenschenlijf onweerde, ten boschwaarde in: gaal, zijt dan een en wringt uw vroete in de eerdel (Uit Tijdkrans G. GEZELLE. Overzicht der openbare verkoopingen. AMERSFOORT. Dinsdag 9 December 9 uur, erfhuis aan de Nleuwstr. no. 19. Not. Knoppers. SOEST. Dinsdag 9 Dec., 11 uur, in De Gouden Ploeg, huis hoek Schoolstraat en Veen- zoom huis aan den Nieuwen weg, no. 2a. Not. Dammers.

De Eembode | 1924 | | pagina 5