N.V. Middenstands-Credietbank Bel dan op No 42 ,,,a Credieten Incasso's - Deposito's DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun. doch opiegglng ven abonnement moet geechleden voor den unvang van een nieuw kwartul. Prlj» per drie munden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort Afzonderlik* B van II artul. Dinsdag 9 Dec. 1924 No. 73 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOBORACHT 28. AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQM1DDAO ADVBRTBNTlfiN 29 Cl n|vrrheld b| geregeld a en Vrldag vddr uur niet worden gegarandeerd. God is tevreden over dcngene, die met Hem tevreden is. In alles, wat u wedervaart, moet gy Gods beschikking of toelating zien. Bet Hmerstoortscbe museum. Door A. F. VAN BEURDEN. I. Amersfoort is eene oude atad, die zich op geleidelijke wijte ontwikkeld heeft. Uit natuurlijke oorzaak ontstaan aan den overgang van de Eem bij het Hof der ridderheereo, eigenaars van een groot goed kort daarbij, kreeg het toeloop door de gunstige ligging. Kooplieden, landbouwers en vee lt, uders vonden er hun brood. Er werd een kerk gesticht, een beiaard doortrekkenden en wat el meernoodig was in het middeleeuwsche leven. De Amersfoorter heeren verdwenen, de ontwikkeling schreed voort, het dorp werd stad, kreeg wallen, dubbele grach ten, muren, poorten, en aanzien tusschen de steden van het Sticht en de Hollanden. De Amersloorters trokken met het zilveren kruis getooid ten heiligen Kamp naar 't Oosten, maar wetten ook hunr e zwaarden voor verdediging van hoftn haard, stonden als «ongemakkelijk 'e hantierer» btkend en sch kien, wis 't hun niet beviel, zich niet op 't eerste woord naar Bisschop of Prins. Er zat lijn in hunne handelingen en toen Jan van Nassau de stad, die van een hangen aan de nieuwe leer, nog niet veel moest hebben, geweld dadig belegerde, innam en den raad in een handomdraai zette naar 's Prinsen politiek, schikten de burgers zich slechts morrende in dien opgedrongen toestand. Tijd en beraad hebben van de groote grieven, de kanten afgeslepen, maar allerlei sporen zijn er in Amersfoort nog te vinden van een lang en welbewust leven. Wel is er uit dien tijd veel verdwenen. Maar de prachtige O. L. Vr. Toren herinnert neg altijd aan de welvaart der stad door de Bedevaart naar O. L. Vr., die eens de stad bloeiend en rijk maakte. De St. Joris kerk, hoewel ontdaan van innerlijk schoon, met een geschonden jnweel van een rxaal, zooals er weinige in Nederland en de naburige landen bestaan met eene beschildering, die door kortzichtigen of al te ijverigen met een dikke kalklaag bedekt werd, de St. Joris-kerk met haar ongebruikt ledig staand prachtig koor dan de Poth goed in stand gehouden met zijn ook weer van de noodzakelijke meubelen ontdane St. Jacobs-kapelnog het Weeshuis met Zijn archief en oude stcffeeringhet Mannendeel van het Blokland of H. Sacraments-gasthuisde Kamperbinnenpoort geschoonde, maar toch nog te herstellen, bedreigd door het hedendaagsche jagende verkeer de unieke Koppelpoort en dan de Monnikendam, die men niet zoo waar deert omdat men zijn vorm en niet ziet en over het dak loopt I En de oude huizen met fraaie gevels. Al deze monumenten dwingen een ieder te erkennen, dat Amersfoort een stad is, die alhoewel niet de aanzien lijkste door inwonertal, toch wel dege lijk mede telde in de rij der bemuurde steden door schoonheid. Van de wijsheid der vroede vaderen getuigt eerstens de stichting der zware Muurhuizcu, toen de veiligheid in den lande oog gebood om de uitbreidirg van bouwterrein binnenwaarts te zoeken en men ééne gracht opr fferde, om bouw grond te winnen op de tweede plaats de royale, weloverdachte tweede uitleggirg der stad, die verademing bracht uit benauwde inklemming en uitzicht opende op voortschrijdenden bloei. Ook gBf het de arbeidslustige werklieden en gilde- broeders moed tot werken. Na veel- afwisseling is dan de Fransche revolutie gekomen met haar afwijkende denk beelden het nutteloos worden van vesting-werken, poorten en grachten volgde. Daarop kwam een periode van verslapping in denken, handelen en doen, als gevolg van het niet medegaan met den stijgenden drang naar vooruit streven der wereld. Dat heeft de stad kwade tijden bezorgd. Zij bleef jaren en jaren lang slechts heel zachtjes in haar bevolkingscijfer klimmen, vrijwel als alle provincie steden, met schokjes op en afgaand all er meer garnizoen kwam of er een deel vertrok. De groote was der bevolking is in onze' dagen vrijwel gekomen. Ook de veifraaïng der nieuwe gedeelten buiten de muren. Al kost de uitvoering der doordachte plannen veel geld, men moet den aanleg pi ijzen eu de roep gaat over Amersfoort, dat het kan mededingen in stadsschoon met verschil lende bekende plaatsen. In een meer prozrïsch gedeelte der stad, waar de niet zeer fraaie passerelle of voetbrug het spoorterrein overspant, ligt het rosarium, dat met zijn kleuren en geuren het banale der omgeviog doet vergeten. Wr I klit kt er een onharmonieuze noot dezen lofzang n.l.dat in onzen lijd de belasting opgevoerd is, tot een cijfer, dat menig huisvouder met schrik de komst van het biljet doet te gemoet tien. Maar, we spraken over Amcrs- foorts verleden en zullen in verband daarmede, onze beschouwing vcorzetten an de belasting maar zwijgen. (Wordt vervolgd,) iCang fltnotfl fltzwtgen! Het is bekend, dat in de provincie Utrecht, door verschillende personen reeds jaren de wenich van Mgr. den Aartsbisschop wordt tegengewerkt, dat n.l. alle R. K. Boeren in zijn Diocees zich zullen organiseeren in den A. B. T. B. Tegengewerkt, zoo zelfs, dat als het Bestuur van den A. B. T. B. meende, dat overeenstemming met de boeren was bereikt, door allerlei geheime in vloeden achter de coulissen de over eenkomst weer niet werd nageleefd. Wij stellen ons voor binnen zeer afzienbaren tijd een en ander te publiceeren, vootal nu ons blijkt, dat verschillende heeren de Utrechtsche boeren op de meest ernstige manier misleiden over den A. B. T. B. en de meening van Mgr. den Aartsbisschop door hun vslsche voor lichtingen te geven. In dit nummer wil len wij echter bespreken een der ergste misleidende staalljes van den laatsten tijd, n.l. ten opzichte der onderlinge Ziekteverzekering van den A. B. T. B. Aan de agenten der onderlinge Ar- keidscontröle verzekering in de Provin- Utrecht, werden vorige week de ilgende gegevens over de onderlinge Ziekteverzekering van den A. B. T. B. verstrekt door de Directie dier verzeke ring, den heer de Vrankrijker te Utrecht. (Wij kregen deze circulaire toevallig in handen, waardoor wij ditmaal in staat zijn gesteld een kras staaltje van volks misleiding aan den kaak te stellen.) Ziekteverzekering, Bij den A. B. T. B. i tekort van Bij onzen S. B. B. Van 1909 tot 1924 was de gemiddel de premie per f 100.— loon voor C 85 ets. Voor Y f4.15 per persoon. Boven dien hadden wij f4717.S2 reserve. Waarde lezer klinkt dat niet mooil Op 1 Mei 1922 het is waar. Maar waar de heeren den toestand hunner ver zekering weergeven op 1924, was het een eisch vbh eenvoudig fatsoen ge weest, indien zij ook den toestand var de onderlinge ziekteverzekering van den A. B. T. B. genomen hadden op 1 Mei 1924. Echter dan was de lel er afge sest. Immers op 1 Mei 1923, had de onder linge ziekteverzekering van den A. B T. B. nog een tekort van f4317.34', en op 1 Mei 1924 een batig saldo var f642.35. Een stille reserve van f3500. Terwijl de boeren bij de onderlinge ziekteverzekering van den A. B. T. B., niet alleen veel minder premie betaal :n maar ook meer uitkeering ontvingen. Wij zullen de heeren nu rryaal be handelen en cijfers van gelijke waardr tegenover elkander zetten. Wij nemeo daarvan de cijfers betrekkelijk de ver plichtingen voortvloeiende uit art. 1638 ij. B. W. te weten de vergoeding dokters- en verplegingskosten. De premie bedroeg bij de ziektever zekering van den A. B. T, B. de vol- Premie's Ziekteverzekering. Boekjr. p. prs. (GldBoekjr. p. prs. (Ov.) 1910/11 f 1-50 1910/1111.50 1911/12-150 1911/12-1.50 1912/13 -1.50 1912/13 - 1.50 1913/14 - 3.— 1913/14 - 2.50 1914/15-3.— 1914/15-2.50 1915/16-3,- 1915/16-2 50 1916/17-3.— 1916/17-2.50 1917/18-3.— 1917/18-2.50 1918/19 - 3.- O. Z.verz. v. d. A.B.T.B. 1919/20-3.— A.B.T.B 1920/21 -3— A B.T.B. 1921/22 -5.— A.B.T.B. 1922/23 - 5 A.B.T.B. 1923/24 -7.50 A.B.T.B. Tellen wij die premie over 15 jaar op, dan bedraagt de gemiddelde pre mie f 3.47 per persoon. Het verschil is dus f 0 68 per persoon i per jaar. In de onderlinge ziekteverzekering m den A. B. T. B. zijn 1900 deel- Per jaar is dus de mindere premie betaling f1292.—. Over 15 jaar dus 15 V dit bedrag is f19380—. De Onderlinge Ziekteverzekering van den A. B. T. B. vergoedt alle kotten der geneeskundige behandeling. De boeren, die dus bij onze verzekering zijn aan gesloten betalen niets dan de premie. Bij de verzekering van den heer de Vrankrijker is zulks echter niet het ge val, daar betalen de boeren zelf nog 10 pet. voor deze kosten. De onderlinge ziekteverzekering van den A. B. T. B„ betaalt per jaar onge veer f9000.— aan geneeskundige hulp. Hierdoor hebben de boeren, die deel nemen in de onderlinge ziekteverzeke ring van den A. B. T. B. elk jaar een voordeel van f 900Over 15 jaar bedraagt dit dus 15 X '«X) f 13500 Bij de onderlinge ziekteverzekering betalen de boeren dus over 15 jaar in vergelijking met de verzekering van den heer de Vrankrijker minder aan premie f 19.380.—. Ontvingen aan meerdere uitkeering 13.500,—. Een voordeel dus van f 32 880. Thans bedraagt de premie bij de ziekteverzekering van den heer de Vrank 'ijker per persoon f 7.20, en betaalt zijn erzekering 90 pel. der kosten. De premie bij de onderlinge ziekte verzekering van den A. B.T. B. bedraagt per persoon f 6.en betaalt alle kosten. Lezers, is het niet schandnlijk om met :n dergelijke circula re den agenten in den heer de Vrarkrijker die niets eten van den werkelijken toestand der onderlinge ziekteverzekering van den T. B., op deze wijze een voor lichting te geven, welke beneden alle peil is Is het wonder, dat er goed willende boeren in Utrecht zijn, die ons meermalen zelden, ja ik zou wel willen loetreden, maar ziet u ik heb een cir culaire gezien waarop met cijfers werd bewezen, dat de A. B. T. B. en zijn instellingen zwak zijn. En als we dan vroegen, laat ons die circulaire ook eens lezen, dan moesten zij antwoorden, och ik kon ze van den agent niet meekrijgen I Laat de heeren voorzichtig zijn I Men in een boer lang misleiden, maar als hij moet erkennen, dat hij opzettelijk om den tuin is geleid, dan verzekeren wij de beeren, dat de boerenveront- waardiglng en de verachting der boeren op scherpe wijze hun spel zal verstoren. Hopen we, dat in het waarachtig boeren- belang, godsdienstig en stoffelijk, spoedig de waarheid moge overwinnen. («Boeren en Tuindersblad» Gemengde Berichten Naar wij vernemen, maakt het instituut «beslaglegging op salarissen van Rijkswege» een punt van onder zoek uit bij de Werkgeversvereniging Het aantal beslagleggingen is in den laatsten tijd, nu het. Rijk zijn achter stand inzake inning der belastingen tracht in te halen, reusachtig toegenomen, zoodat op[,de schouders der betrokken werkgevers een kolossalen last gelegd is Alleen bij de Spoorwegen moet hei aantal beslagleggingen dit jaar tenige duizenden bedragen en een belangrijk percentage van het personeel omvatten. Met de tram OosterhezselenHooge- veen Geesbrug is een ernstig ongeluk gebeurd. Een kudde schapen, ongeveer 100 stuks, keerde huiswaarts, toen de tram kwam aangestoomd. Ondanks herhaaldelijk g' fluit, reed de machinist plotseling te midden der kudde. Het was een warboel. Niet minder dan 43 schapen werden gedood, terwijl de her der, de 55-jarige A. de Vos, direct naar voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, - 5% het ziekenhuis te Hoogeveen werd ver voerd, waar men constateerde, dat beide beenen waren gebroken. De «Banier» vertelt het volgende, dat gebeurd is in een zeehospitium in Zeeland «In deze inrichting worden kinderen kosteloos verpleegd wegens onver mogen van de ouders. Een dezer dagen bezochten de ouders in een «kosteloos» patientje het hospi- iui. Het kwam hun gelegen om even aan te komen, want zij waren juist op de doorreis naar de Ardennen, waar zij hun vacantie zouden doorbrengen Eeoige dagen later kwamen andere onvermogende ouders en een familie lid hun kindje bezoeken, dat kosteloos in het hospitium is opgenomen. Er werd hartelijk afscheid genomen, want de oudelui zouden geruimen tjjd weg bij- De familie ging namelijk een vacantiereisje maken naar Zwitserland.» Het is gebleken, dot de gemeente- begrooting van Deventer over 1923 ton meer overschot oplevert dan n W. bij bet aanbieden der be grooting 1925 hadden aangenomen. Bij het vaststellen der voorloopige cijfers een bedrag van ruim f 100000 dat in 1921 was overgebleven, over het hoofd gezien. Op 1 October waren te Amsterdam 440.906 mannen en. 368 498 vrouwen, tezamen 709.504 zielen, tegen 706.194 op 1 januari j.l. en4 47-jarige landbouwer te Enter- broek viel van zijn rijwiel, doordat een iet stuur hangend busje tusschen zijn knie en het stuur geraakte. Hij kwam terecht op een afgeslagen heg- stomp, die hem in het rechteroog trof. Het oog hing nog sian een spier be vestigd op zijn wang. In Engeland kent men nog steeds hooge waarde toe aan de afstamme lingen der in 1914 uit Friesland geïm porteerde stieren. Op een vcrkooplng een gedeelte van den veestapel, toebehooreode aan E. Furness, te Buntinwfird werd voor een stier f 18000 betaald. Dezer dagen is melding gemaakt een schade door sabotage in de azijnmakeiij van de bierbrouwer^ te Amsterdam. Klaarbl ijkelijk door toedo ;n van een kwaadwillige is des nachts een groote hoeveelheid azijn wi vloeid. Het blijkt, dat men hier ren zeer ernstig geval van schade door iabotage te doen heeft. Niet zooals, aanvankelijk was gemeld, is van slechts 66a reservoir 's nachts de kraan ge opend, doch van tien azijnreservoirs zKti de kraanen opengedraaid, en niet minder dan 400 H L. (40.000 lite.) azijn zijn weggevloeid. Bovendien is in ver schillende kuipen, waarin de azija wordi vervaardigd, soda geworpen. Ter hoogte van de R. K. Kerk aan de Utrechtrcheweg te Zeist werd een bestellerswagrn door een auto aange reden. Van het drietal jongens, dat achterop den wagen zal, wisten twee zich bijtijds in veiligheid te stellen, doch de 10-jarige D. viel van den wagen en werd overreden. Het ventje is overleden. Tien dienstweigeraars, opgesloten in de bijzondere strafgevangenis te Den Haag zijn een gezamclijke hongerstaking begonnen. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort Belangstelling. Ik kan me niet herinneren ooit zoo veel belangstelling in ons gemeentelijk welvaren te hebben waargenomen als nu wordt getoond, De slachthuis-plannen b.v. leverden stof aan tal van Ingezondcn-slukken- schrijvers en ook aan de gemeente- begrooting werd meer proza gew jd dan ooit te voren gebruikelijk was. De diverse slachthuis-bemerkingen bewijzen meestdcels, dat ondanks de verstrekte uitgebreide toelichting de Juiste beteekenis van de voorstellen ontgaat aan hen, die zich er zoo druk over maken. Dat bet stichten van een slachthuis noodig is en nuttig voor alle men- schen behalve vegetariërs, kan moelll|k betwist worden. Dat zoo'n slachthuis goed gelegen i gemakkelijk bereikbaar moet zijn is eveneens een feit wahrover weinig te praten valt. Maar dat er zooveel angst en vreeze is onder de belastingbetalende burgerij wanneer de heeren aan den Westsingel met dcrgcltyke groote plannen komen is fataal. Daaruit spreekt een wantrouwen in het beleid van hen, die in deze leiding hebben te geven. Een wantrouwen ontstaan door ge maakte fouten uit gebrekkige leiding en onvoldoend verantwoordeljkheidsbescf ■oortspultende. En 't Is dit allengs gegroeid wan trouwen, hetwelk de menschen doet te hoop loopen en proteateeren tegen plannen die op-zich-genomen waardes- tg en steun verdienen. De houding van den Wethouder van Publieke Werken die f 10(100 voor 't plannen maken vroeg en op 'n tele foontje van een gewezen Raadsheer aan den Ulrechtschen weg, gulweg mededeelde, dat 't ook desnoods wel de helft en meer minder kon, zal er niet toe lelden hst geschokte vertrouwen in zijn afdeellng te herstellen. Overigens zouden we den wethouder willen advlaeeren een meer spaarzaam gebruik van z'n telefoontoestel te maken. Want wat hij nu voor eet kemphaan deed, zal bij bezwaarlijk kunnen vol houden wanneer ieder die in publieke werken Iets onduidelijks waarneemt, de telefoon van den haak neemt en met den wethouder aan 't praten gaat. Maar dit alles daar gelalen. De alachtbuisbouw, waartoe in be ginsel terecht is besloten, mag niet worden een bron van ergernis voor den belaslingbetalenden burger. Die bouw moet sober en onder strenge vakkundige leiding worden voorbereid en uitgevoerd. De fouten in het verleden begaan, mogen in geen geval herhaald worden, En geeft de kwaliteit van den leider daarvoor geen waarborg, dan is 't plicht zich zonder aarzelen van een betere kracht te voorzien. Iets wat momenteel juist zeer goed mogelijk Is. CIV1S. De Weerwraak der Kaboatere. Vrijdag J.l. was, ter gelegenheid van het St. Nieolaas (eest, de groote «aal van het gebouw «St. Aschten» geheel gevuld met de jongens der Katholieke scholen aan Brerstraai, Westsingel, Schimmelpenniackstraat en Schimmel- penntnkkade, terwijl de studenten van het Missiehuis «St. Jan» zich bij de schoo'jeugd hadden aangesloten. Nadat de goede oude Sint rijn best» kinderen vaderlijk had toegesproken en aan allen heeiljke versnaperingen

De Eembode | 1924 | | pagina 1