Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank CREDIETEN H. ELZENAAR Amersfoort 7® '"TffTS DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week In gun, doch oplegging nn abonnement moet geachleder voor den sanvaug van een nieuw kwartaal. Prt|a per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. AtionderUkf nummer» 10 Cf. Vrijdag 12 Dec. 1924 No. 74 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQM1DDAO ADVBRTBNTIAn 29 cent p njverheld b| geregeld a en Vr|dag vóór uur niet worden gegarandeerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Let niet al te veel op datgene, wat u zelf betreft, maar bekommer u c alles wat God en zijne eer aangaat. Dauwt," hemelen, panbooen. Er wordt veel gesproken over Levens kunst. Goedmeenendc en fijnvoelende menschen trachten ons, als we de levens kunst nog niet zouden bezitten, deze te leeren. Zij wijzen er ons op, dat overal geluk in le vinden is, dat het niet afhangt van de uiterlijke omstandig heden, waarin wij leven, of wij gelukkig zullen zijn, althans niet in die groote mate sis menigeen wel denkt, maar dat gelukk'g zijn voor het grootste deel afhangt van de innerlijke warmte en kracht, die in ons huist. Niet het hebben van geld of goed, maar bet tveten te genieten van geld of goed, geeft geluk. Gelukkig hij, die weinig bezit, maar de kunst dat weinige honderdvoudig te deren door er den warmen gloed zijnen innerlljken rijkdom over u storten en armzalig bij, die veel bezit, maar wien» bezit ineenschrompelt tot de kille waarde van getal of maat, wanneer het in aanraking komt met de grauwe, levenlooze ziel van zijnen eigenaar. Veel gelukkiger is hij, die een mooie bloem zet op z'n tafel in een vaas en de stille, eenvoudige schoonheid van die bloem weet te genieten, al is het dan misschien in een schamel vertrek, dan hij, die staande voor de hooge vensters van zijn kasteel geen oog heeft voor de nobele majesteit der oude eiken van zijn oprijlaan. De eerste is een levenskunstenaar en dus in zijn armoede rijk, de tweede is in zijn njkdom arm, omdat hij de levens kunst niet kent. Zoo'n levenskunstenaar was ook Guido Gezelle, die zong Mij spreekt de blomme een tale, Mij is het kruid beleefd, Mij groet het alternate Wat God geschapen heeft. Maar Guido Gezelle kende nog een andere levenskunst. Want al wat zij, die ons levenskunst willen leeren, zeggen is heel schoon en heel waar. En het zou niet wijs zijn geen gebruik te maken van hetgeen zj leeren. Hoeveel rijkdom en geluk is niet te putten uit alles om ons heen. Dat alles op te noemen zou een eindelooze taak zijn. De schoon heden van Gods wonderwerk, de wereld, op te noemen, is onmogelijk. In al die pracht en in al die heerlijk heid leven wij. Daar zijn wij door Hem midden in gezet om maar te grijpen naar den rijkdom er van. En daar heeft Hij het niet bij gelaten, maar Hij heeft ons nog ter beschikking gesteld al wat maar aan kunst en wetenschap, aan schoonheid en waarheid, aan gedachten en gevoelens uit mcnschelijke harten en geesten kan voortkomen. En toch wie al die bronnen geluk ontdekt heeft en zich dienstbaar hetft weten te maken, beeft nog niet alles, zelfs nog niet het meesti voornaamste. En het is de fout zeer velen, die ons op levenskunst wijzen en levenskunst willen leeren, dat zij meenen ons hiermede te hebben aaugewezen alle materiaal om die kunst mede te beoefenen. Neen, er is meer, er is i andere levenskunst, er is edeler materiaal. Want behalve alle lichamelijke en geeste lijke heerlijkheden op aarde is God Zelf op deze aarde komen stichten Zijne Kerk. Hij Zelf is daartoe op aarde gekomen om die Kerk te stichten heeft de Zoon Gods de menschelijke Datuur aange nomen, is Hij geboren, heeft Hij ge leefd cn geleden en is Hij gestorven en wederom van de dooden herrezen. Welnu, geluk te putten uit en te vinden in die Kerk, dat is de hoogste levens kunst. Al het geluk, dat Gods schepping kan bieden is goed en mooi en hoog, maar slechts natuurlijk. Geluk vinden in Gods Kerk ia boven natuurlijk. En gelijk alles, wat boven de natuur is, mooier en edeler hooger is dan de natuur zelf, zo* het geluk gevonden in Gods Kerk mooier en edeler en hooger dan het geluk gevonden in Gods natuur. Het laatste kunnen alle menschen vinden, ongeloovigen en christenen, oude en moderne heidenen, en vaak is het, het bewijs van hun afdwaling, w neer zij alleen dat kunnen vinden het tot den hocgsten geluksstaat v h< Efeo. Maar geluk vinden in Gods Kerk is het voorrecht van hen, die het ontzaglijke geluk hebben er lid van te zijn. Een geluk, onwaardeerbaar groot en, belaas, niet altijd teu volle beseft gewaardeerd. Hoeveel levensgeluk ligt er al i opgesloten in die ééne gedachte, die door zijn gloed heel het leven moest doortintelen ik heb de onfeilbare zeker heid te behooren tot de e.enige ware Kerk van Christus, en heb ik dus alle hulpmiddelen om den weg Daar den eeuwigen hemel, den eenigslen, waarvan het er ten volle van op aankomt, dat hij goed wordt afgelegd, werkelijk ge heel goed af te leggen. Deze gedachte zou elk tijdperk van het jaar geheel kunnen vullen. Maar hel leven der Kerk is zoo rijk I Telkens dringen andere gedachten en stemmingen naar voreD. Ophetoogen- blik leven we in den Advent. Wat een ge.uk, wat een heerlijkheid nu onze Moeder, de H. Kerk, te begrijpen. Dauwt, hemelen, van boveDl O, all we met Haar medezingen, is het alsof we lichtelijk oos buigen om zacbtkens te ondergaan den dauw van genade die van den hemel komt neer- ;ijgen en buigende ter aarde, zien we plots, juichend, dat nu de tijd daar moet zijn, waarop zij zal ontluiken en den Verlosser zal voortbrengeo. En we leven mee met de ontelbare geslachten, en lang met starend verlangen uitzagen naar den Messias. We begrijpen hun onuitsprekelijk en hoopvol verlangen naar dien tijd. En, self levende in de volheid der tijden, heffen we toch met hen bun eigen ïmeekbede aandauwr, hemelen, van boven en wolken regent den recht vaardige: moge de aarde ontluiken en voortbrengen den Verlosser. Zie, dat verlangen dier vergane ge slachten begrijpen en eigen volheid der tijden juichend beseffen, dat is levens kunst, dat is geluk. Maar een geluk ons geschonken door onze eigen Moeder, de H. Kerk, die altijd heel dichtbijen om ons is en waarin wij, met Haar meelevende, Haar begrijpende en lief hebbende, den hoogsten geluksstaat op aarde kunDen vinden. O, het H. Kerst feest spreekt tot ieder ontvankelijk ge moed heel sterk. Maar hoeveel dieper en hoeveel breeder, hoeveel inniger en hoeveel blijder vieren we het Kerstfeest, wanneer we den Adventtijd, den tijd l verwachting ooit hebben begrepen medegeleefd. £o zoo gaat het beel het kerkelijk jaar door. Innig medeleven met het leven der Kerk en daarbij leven in en door het Geloofdat is de hoogste levenskunst die Bndere bekroont en veredelt en christelijk maakt. DAt is de grootste rijkdom leven in blijdschap om Gods natuur geleid door Gods Kerk. Zoo begreep het ook die natuurlijke levenskunstenaar, maar die tevens een bovennatuurlijk levenskunste naar wasGuido Gezelle, die duizenderlei schoonheden der natuur en der wereld rondom hem in zijn verzen verheerlijkt! en er Gods glorie in bezong, maar dit bovenal was de dienaar in Gods Kerk. Mogen zóó alle kinderen, die zich koesteren kunnen aaa de warmte d Moederkerk het begrijpen I Mr. ALF. M. TEU LINGS. plotseling drong een onbekend ge bleven kerel de gang binnen, rukte haar de tascb, welke zij nog bij zich had, uit de banden en vluchtte daarmede weg. In de handtasch bevonden zich een spaarbank- en ouderdomsrente- botkje, benevens een bedrag van f 148 In de bosschen te Bergumerheide (Fr.) is een groote zwerfsteen van on geveer 5000 K.G. gevonden. Door openaluiting hebben dieven zich des nachts toegang verschaft lot de schoenen magazijnen van Veerm: aan de Warmoesstraat te Amsterdar Een hond, die aamloeg bij het vreemde bezoek, werd opgehangen. Daarna hebben de inbrekers 'ijftalkeffers der firma volgestopt schoenen en die gelader. op de handkar de firma, waarmee vervolgens werd weggereden. De waaide van het ge stolen schoenwerk bedraagt ruim f 2000. Een 48 jarige veekoopman te Baarle Nassau is op den onbewaakten over weg door een trein gerepen en op slag gedood. Het verminkte Igk werd later door voorbijgangers gevonden. Te Parijs kwamen een zware vracht een taxi met elkaar in botsing. De tax'-bestuurder viel van zijn plaats en kwam onder de vracht-auto, die hem het hoofd van den romp sneed, Een verontwaardige menigte, die het ongeluk zag gebeuren, viel de bestuurder van de vracht-auto aan en takelde hem zóó toe, dat deze in het ziekenhuis moe3t opgenomen worden. Uit Detroit wordt gemeld, dat bij een auto-ongeluk de bestuurder en vier vrouwen levend zijn verbrand. Bij een spooroverweg werd de vrachtauto aan gereden door een treio. De auto was beladen met terpentijn, dat in brand tloog. Charles Gilbert, de architect van de Woolwortb-building, het hoogste ge bouw ter wereld te New-York heeft :degedeeld, dat proeven zullen wor den genomen of het gebouw in den wind «zwaait*. 600 herbergen in Ierland hebben moeten sluiten in verband met de bierarbeidersstaking. Gemengde Berichten In den nacht is brand uitgebroken bij een veehouder F. nabij Gouda. De boerderij met woning, hooiberg en schuur is geheel uitgebrand. Van het vee konden alleen de koeien gered worden, 20 var kens, een paard, een stier en een aantal kippen kwamen in het vuur om. Te Weesp is per deurwaarders- exploit beslag gelegd op 45 woningen, toebehoorende aan «Patrominium*, De beslaglegging geschiedde naar leiding van een vordering, welke aan den aannemer, die de huizen had ge bouwd, bij rechterlijke uitspraak toegewezen. 17 en 18 December komt het Doorluchtig Episcopaat van Nederland in vergadering bjjeen te 's-Hertogen- bosch. Toen een 72 jarige mevrouw haar woning te Rotterdam was binnengegaan, wetd cr gebeld. De dame deed open Binnenland Vader doet het ook. herberg, waar eenige aan 't borrelen waren, kwam ee binnen met twee kioderen. -Wat komt gij hier doen vroeg haar man, een trouwe klant van dekroeg. •'l Is thuis zoo vervelendge zoekt werk steeds buiten het huisik wil uw gezelschap zijn en zorgen en d met u deelen.c •Hier in de herberg •Waar mijn man zich ophoudt, zal voor mij wel geen ongeschikte plaats zijn.* De vrouw nam het glas jenever, dat voor haar man op tafel stond. Ge zult toch daarvan niet drioken vroeg de man met verbazing. -Waarom niet. Gij zegt, dat ge drinkt de zorgen te verdrijven. Welnu, ik heb ook zorgen. Daarom zal ik drinken.* Maar vrouw, ge zult de kiodereD toch geen jenever geven,* viel de man uit, toen de vrouw bet glas aan de lippen der kleinen bracht. Wel waarom niet? kunnen de kin deren beter voorbeeld nemen dan dat t hun vader i Zij zullen er van slapen, honger en koude vergeten. Drinkt ar kinderen, dat geeft u een warn kachel en een goed bed, dat geett brood en kleeren. Drinkt toch, ge ziet tmers, vader doet het ook De man was beschaamd. Hjj ging et vrouw en kioderen naar huis. Amersfoort De GemeentebeBrootlng. Maandagmiddag moest en zo behandeling d r gemeentebegrooting een aanvang nemen. Aldus had de Burgervader beslist tegen alle vragen om uitstel in. Het gevolg was een slecht bezochte aanvangs-vergadering en 'savonds geen zitting, dank zij het verzet van de meerderheid der aanwezige raadsheeren. Het aanschaffen van een dure brand- blusch-auto werd wijselijk aangehouden. Meerdere leden hadden er bezwaar tegen. De gemeenterekening over 1923 werd voorloopig vastgesteld. Toen volgden de algemeene beschou- te Amersfoort Kortegrocht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 handel INDUSTRIE I wingen over de gemeentebegrooting. Ze brachten weinig nieuws. Met een kleine variatie repeteerde 't eene lid het andere, met verzoeken en aanwijzingen in de richting van het hier in Amersfoort blijkbaar niet-bereik- bare bezuinigiDgs-ideaal. Volgens B. en W. functioneert alles er voortreffelijk. Er is zelfs geen halve typiste te veel. De organisatie is onverbeterlijk en zij, die B. en W. met de noodige égards inviteerden tocb nog eens rond te zien en te trachten door uitwerken van een systematisch reorganisatieplan voor de noodige inkrimping van diensten, de noodige middelen te vinden om hUD bestuurs taak op allerlei terrein ruimer te kun nen opvatten, zonder genoopt te zijn aan loonen of salarissen te gaan tornen, werden afgewezen. Daarbij was het wel merkwaardig dat de sociaal democratische fractie het College van B. en W. sterk steunde. De gevolgen van een en ander zijn er waarschijnlijk bestendiging van den iaren belastingdruk, waaronder men hi^r zuchtzwaarder uog dan te dra gen door de wetenschap dat niet alles wordt aangewend om dien laat te ver lichten, wijl zelfs het onderzoek der mogelijkheid van bezuiniging door reorganisatie werd afgewezen. Zelfs dreigt de mogelijkheid, dat B. en W., zij bet dan niet en corps, bui ten den Raad van door de burgerij gekozen vertrouwensmannen om, met een college van onverantwoordelijke buitenstaanders, geïnspireerd door een gewezen gemeente-ambtenaar, gaat be disselen wat er dient te gebeuren op gemeente-terrein De heer Van Veen wil bezuinigen klaagt dat B. en W. dien kant niet uitgaan. De heer Hofkamp levert een uitge- eid betoog waarin hij tracht aan te toonen, dat B. en W. min of meer zelf-ingenomen weinig aandacht schen ken aan de wenken van den Raad. Zijn conclusie is er moet iets gebeuren afwachten is falaal. Het belastingpeil be lemmert Amersfoorts vooruitgaan sterk. Zijn ingediende voorstellen om te komen tot subsidie-verlaging werden ingetrok ken. Bezuiniging op rijwielverstrekking aan gemeente-dienaren moest worden ontraden in het belang van den dienst. De beer Noordewier ging natuurlijk den politieken kant uit. De idealen der S.D-A.P. werden weer eens getoond, op practisch terrein mag van zijn voorstellen geen vermindering van lasten worden verwacht, wel opdrijven van uitgaven. Hij hoopt op verbetering -an de economische toestanden. De heer Muilwqk noteerde dat de rekening over 1923 een overschot levert van f 18000 en constateert daarom vooruitgang. De belasting is volgens hem niet zwaarder dan elders. Zoo mogelijk wil hij verlaging van schoolgeld. De heer de Lange dringt eveneens op versobering in de gemeentelijke diensten aan. Hij is de overtuiging toe gedaan, dat besparing mogelijk is, wanneer B. en W. meewerken. Bevor dering van vestiging van gefortuneerden in alleen door belasting-verlaging. De beer Spiekerman wil de politiek zoo mogelijk buiten bet gemeentebeleid laten. Dit wil niet zeggen katholieke beginselen verdoezelen, maar er zijn een massa zaken die met de politiek niets hebben uit te staan. Wat heeft een onderzoek magazijn openbare wer ken met politiek te maken, wat een algemeene versobering van den dienst, er zijn een massa zaken die zuiver uit het standpunt van gemeentebelang kun nen worden bekeken. We hoeven hier oiet te - praten over samenwerking tus- schen werkgevers en werknemers, over het legervraagstuk enz. enz., dat zijn dingen die absoluut niets met het Gemeentebelang hebben uit te staan. Wat de begrooting betreft, wat hebben B. en W. dit jaar op het ge bied van bezuiniging gedaan, niets absoluut niets, en toch wil het mij voorkomen dat er op de uitgaven van de Gemeente huishouding wel te be- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt D een Taxi of auto noodig rvAN\ALKETffiURG;S- ••iLEVERT" zuinigen valt b.v. door versobering van de Gemeente-administratie. Noodzake lijkheid voor de zaken van een of ander, en behoort in een hand. het woningbedrijf wordt het z.g.n. technische gedeelte, beheerd door den Directeur. Dan is er een ambtenaar ter secretarie die ook deel behandelt en daarnaast komt weer de C. B., die de finantieele administratie voert, nu zal een massa werk dubbel geschieden. Een ander voorbeeld, hel Grondbe drijf. Het technische gedeelte berust bij den Directeur, daarnaast werdt weer gedeelte afgedaan aan het bureau Eigendommen, we hebben een Ge meente makelaar, de afdeeling financiën stelt de begrooting samen, terwijl de or de fiaantieele administratie De wijziging van de wachtgeldregeling, in de afdeelingen besproken, en wat antwoorden B. en W. »Een herziening der Gemeentelijke wachtgeldregeling is sedert geruimen lijd bij het Georgani seerd overleg aan de orde gesteld. Verledea jaar is op wijziging aange drongen en nu zijn wij nog precies even :r als veleden jaar. Met het onderzoek inzake de C. B. is het evenzoo gegaan. Van de kant der deelnemende organi saties is verklaard, dat men het over het te heffen percentage pensioen premie-aftrek niet eens is geworden, en dat men voor nog geen veertien dagen opnieuw uren vergaderd heeft, zonder tot een accoord te komen. Het is dus onjuist dat er overeenstemming is bereikt. In 1922 is een crediet verleend van f 250 vcor een voorloopig advies van de Ver. van Nederl. gemeenten omtrent toepassing van een bezuinings systeem voor de Gemeente bedrijven. Wat zi)D de resultaten van dit advies geweest f B. en W. blijven putten uit een ruime beurs, en zetten nieuwe plannen even breed op, zooals we zagen bij het ge meentelijk slachthuis, waar f 10.000 wordt gevraagd voor plannen, terwijl :n particulier architect, voor f 10 528 >or een slachthuis begroot op f 250.000 iu leveren a. Het voorloopig ontwerp; b. het uitvoerings ontwerp c. het bestek; d. gedetailleerde begrooting; e. algemeene details f. de hoofdleiding zou voeren en g. voor de werkteekeningeo, en be- stedings- en andere onkosten zou zorg dragen. Wijst dit op bezuiniging? Bij voorbaat wil Ik zeggen dat als de uitvoering van het slachthuis wordt opgezet evenredig aan het bedrag voor de plannen, ik, en velen met mij, hier tegen ten sterkst zullen opkomen. Uit deze gebeele begroeting valt op te merken dat B. en W. op het

De Eembode | 1924 | | pagina 1