DE EEMBODE K. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 12 Dec. 1924 No. 74 Acht en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opiegglng van abonnement moet geachledeti voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|t per drie maanden 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort i 1.10. Alsonderljke n KANTOOR: LANQEGRACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VR1JDAOMIDDAG APVERTBNTlfiN 25 cent per regel. BIU|ke tarieven voor hardtl en n|verheld b| geregeld adverieeren. Advert en tien moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden besorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Dit nummer beslaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Philippensen IV, 47. Broeders 1 Verblijdt u in den Heer te allen tijde nogmaals zeg ik u ver blijdt u I Uwe zedigheid zij allen men- schen bekend de Heer is nabij. Weest in niets bekommerd, maar laat in alles door bidden en smeeken met dank zegging uwe begeerten bekend worden bij God. En de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, beware uw verstand, in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. JoannesI, 19—28. In dien tijd zonden de Joden uit Jeruzalem priesters en Levieten tot Joannes, om hem te vragen Wie zijt gij Hij nu beleed en loochende het nieten hij beleed Ik ben de Christus niet. En zij vroegen hem Wat dan zijt gij Elias t En hij zeide Ik ben het niet. Zijt gij de Profeet En hij ant woordde Neen. Zij zeiden dan tot hem Wie zijt gij opdat wij antwoord geven aan degenen die ons gezonden hebben wat zegt gij van u zei ven.5 Hij zeide: Ik ben de stem eens roependen in de woestijnmaakt recht den weg des Heeren I gelijk de profeet Isa'as gezegd heeft. De afgezondenen nu waren uit de Pharizeëu. En zij vroegen hem en zeiden tot hemWat doopt gij dan, indien gij de Christus niet zijt, noch Elias, noch de Profeet? Joannes ant woordde hun, zeggendeIk doop met waterdoch midden onder u staat Hij dien gij niet kentHij is degene, die na mij komen zal, die vóór mij geweest is, wiens schoenriem ik niet waardig ben te ontbinden. Dit is geschied te Bethania, aan de overzijde van den Jordaan, waar Joannes doopte. Vrijdag Prope es, Tijdeigen 2e en 3e geb, als Woensdag. ZATERDAG 20. Mis van Quater temper-Zaterdag Veni, Tijdeigen 2e geb. en laatste Evang. Vigilie van de H. Thomas, 3e geb. Deus qui de beatae. Liturgische Kalender- Week van 1421 December. ZONDAG 14. 3e Zondag var Advent, Mis Gaudete, Tijdeigen2e gebed Octaaf O. L. V. Praef. van de H. Driev. MAANDAG 15. Octaafdag O. L. V., Mis als 8 Dec. 2e geb. Aurem uit de Mis van den 3s Zondag van den Advent. Credo. Praef. van de H. Maagd. DINSDAG 16. H. Eusebius, 2e geb. Aurem (3e Zondag) 3e geb. van de H. Maagd, Deus, qui de beatae. WOENSDAG 17. Mis van Quater temper-Woensdag Rorate, Tijdeigen 2e geb. Deus, qui de beatae, 3e geb. voor de kerk, Ecclesiae, of voor den Paus, Deus omnium. DONDERDAG 18. Mis als Zondag, 2e en 3e geb. als Woensdag. VRIJDAG 10. Mis van Quatertemper- fiet flmcrsfoorlscbc museum. Door A. F. VAN BEURDEN. II. Een stad met een historie als Amers foort, die teruggrijpt tot in de kruis tochten, eene stad, die zich ziender- oogen uitbreidt, is verplicht, voor de overblijfselen uit baar geschiedenis eer bied te hebben en te bewaren en te behouden, wat de lijd nog ongerept liet. Daaraan is men hier niet te kort gebleven, al heeft de vroegere sloopings- woede, de decadente smaak, het verval der kunst offers gekost. Vele zelfs I Want hoeveel pooiten, hoeveel mooie gevels, hoeveel kerksieraden, hoeveel waardevolle antikiteiten zijn er ver dwenen I Waar zijn de prachtige gebrand schilderde veosiers der St. joriskerk, de banieren, onder wierwappc- renden banen dc gilden en de strijd bare burgers optrokken Waar de oude meubelen der gestichten, de zilveren bekers en bokalen, de justitie-zwaarden, de rouwborden, de goudlederen behang sels, de meesterstukken der gilden en de voortbrengselen der geniën op het gebied der schoone kunsten Spaarzaam zijn ze bewaard en overal erspreid. En met den nieuwbouw en de veranderingen van trapgevelhuizen dwaisgebouwen verdwenen dikwijls de eikenhouten betimmeringen, de ge bruiksvoorwerpen, die men dacht, dat de moderne omgeving niet meer Het leven onzer voorvaderen, waar- l het onze is opgebouwd, was niet io vluchtig, stond op steviger onder grond, gaf meer blijk van practischen En wat ze gebruikten, was grover, maar kon tegen een stoot. Is het dan niet natuurlijk, dat er reeds vóór een halve eeuw de drang ontstond naast het verlangen, om uit den algemeenen dergang te redden, wat er te redden viel. Om het oude, het kunstvolle, hel karakteristieke, dat tot het wezen der stad behoord had, te verzamelen en wel geordend den volke voor oogen te stellen ter beleeriDg en ter vereering, ter studie en ter overdenking, Burgers, die der stad hunner geboorte i inwoning een goed hait toedroegen, sloegen de handen ineen en beproefden, :e zwaar die taak ook woog, een useum te stichten, waarin het merk aardige te samen gebracht zou worden. Dit plan werd met geestdrift ont worpen en met kracht uitgevoerd. De oudheidkundige-vereen. Flehite, genaamd naar de oude streek waarin Eems voorde lag en reeds genoemd in een schenking van Karei den Groote, deed goed werk en stichtte het museum, dat nog bestaat en langzamerhand 't mid delpunt geworden is van het bestaan der vereenigiog. Wij zullen de geschied .-nis van deze stichting, die vooral in de eerste kwart eeuw van alle zijden zooveel steun ondervond, niet schrijven dat moeten wij aan tijdgenooten en AmersfoorterB overlaten, Ook willen wij er van af zien de oamen Ie noemen der bestuurs leden, die Flehite in bloeierden staat brachten. Een uitzondering willen'en moeten wij maken voor wijlen den heer Tromp van Holst, die door zijn ambitie en zijne vrijgevigheid het Museum door moeilijke jaren heenhielp en steeds op het plan verscheen, als er nood was. Men leest met genoegen de oude verslagen, niet alleen om de menig vuldige giften en in bruikleen-stellingen, maar ook om de interessante.verklarin- gen, die daaraan toegevoegd zijn. Men kan zien, dat er een opgewekt leven heerschte in de rijen der leden. Lang zamerhand zijn de kamers en de zalen van het gebouw vol geworden, zóó vol, dat er gebrek aan ruimte kwam. Het gevolg daarvan was, dat de orde, de regelmaat, die in een museum moet heerscheu, gebroken werd. Nieuwe aanwinsten aan schilderijen oesten hun plaats vinden naast oude triptieken of drieluiken. Waardelooze schilderijen werden niet geweigerd en kregen plaats. Er kwam een overvloed van prenten, van ééne voorstelling, drie, vier, vijf exemplaren. De biblio theek over Amersfoort en 't Sticht liep vol. Haardplaten, doodsborden, perka menten, vaandels, kleedingstukken vul den wanden en kasten. In de glazen uit stalkasten prijken bokalen versierd met wapeos en opschriften. Maar men borg er ook de roode balken op den van galg, aaraan zoo menig misdadiger zijn llendig leven eindigde. Men vond er ok een groot Nederlandsch wapen van tabak. Waar het uurwerk van den Langen Jan vernieuwd werd, kreeg Flehite de vier reuzen-wijzers van het cijferblad biDnen zijne gastvrije muren. Waar de stad de msquetten der uit breiding op tafels met fraaie miniatuur boompjes laDgs de gekleurde wegjes :t meer noodig bad, zette de onderverdieping van hel Ze werden stofnesten. Grafsteenen, die eigenlijk rechtop in de kerkmuren Sint-Joris en van den Lieve Vrouwen Toren hadden moeten ingemetseld wor den borg men ze in een donker onder lokaal, waar ze nog liggen. Een verzameling tabakspijpen van af hei kleine oude soldatenpijpje, uit den lijd toen men het rooken nog »toeback suijgen* heette tot en met de drie- koppige Pruisische jagerspijp, ze zija daar verzameld. De schop, waarmede de Wilhelmina- boom geplant is, ze ligt er heerlijk te rusten, trots op baar voornaamheid. En aldus is langzamerhand het Museum geworden niet alleen eene verzameliog van echte, goede Amers- foortsche antikiteiten, maar ook een magazijn van curiositeiten, zooals iedere stad er voor twee eeuwen een had. (Wordt vervolgd.) De afdeeliog Amersfoort van den Ned. Bond van Kcffiehuishouders Res- eurs en Slijters richtte tot den gemeenteraad een adres, waarin zij opmerkendat adressante uit het ant woord van B. en W. op de Afdeelings- verslagen van den Raad heeft vernomen, dat in den loop van het jaar 1925 een voorstel zal worden gedaan lot ver- Amersfoort dat dit aantal thans 52 bedraagt, ter- •ijl de gemeente op 1 Jan. 1924 reeds 34156 inwoners telde; dat alzoo krachtens dit bevolkings cijfer het aantal vergunningen in deze gemeente zou mogen bedragen één op de 400 inwoners en alzoo 85 vergun ningen hier zouden mogen bestaan, iodien niet telkens weder dit maximum kunstmatig zou zijn verlaagd dat adressante reeds nu wil wijzen op bet groote gevaar van een te ver doorgevoerde kunstmatige vermindering van het aantal vergunningen, aangezien ert tot allerlei ongure toestanden, clandestienen verkoop van ster ken drank in allerlei vorm en inrich tingen, het benadeeeien alzoo van den bonafiden handel, terwijl voorts ook de prijzen van vergunningen dusdanig boog worden opgedreven, dat eenerzijds het monopolie voor de bestaande vergun ninghouders veel waardevoller wordt, maar nieuwe exploitanten voortdurend grooter offers moeten brengen om een vergunning te kunnen bekomen, noodig voor de exploitaitie van een behoorlijk koffiehuisbedrijf, omdat het publiek in het algemeen niet de inrichtingen wil bezoeken, waarin niet ieder de dranken kan bekomen, die gewenscht worden; dat dus het bezit van een vergunning >or een koffiehuis of restaurantzaak :n behoefte is, zelfs al beduidt de ver koop van sterken drank op zichzelf in zulk een inrichting slechts weinig; n steeds verder drukken van mum aantal vergunningen in geen enkel opzicht eenig voordeel heeft, de behoefte aan zulke ver gunningen niet mede daalt en dat deze efte niet door de vaststelling van cijfer en het nemen van een be sluit kan worden geregeld, maar dal deze uitsluitend verbaud houdt met de 'orderingen der geheelonthouding, die, maar adressante op goede gronden meent te mogen constateeren, niet zoo groot zijn als B. en W. dezer gemeente ichijnen te vermoeden dat adressante Uw Raad in ieder ge val durft verzoeken, te willen bevorde- i W. overleg zullen willen plegen ook met haar. alvorens een voorstel te doen, als door bedoeld College is aangekondigd dat zulk een overleg niet anders dan voordeelen kan hebben en naar de be- Voor de leden der Vereeniging den H. Vincentius a Paulo is Zondag 14 December 1924 's morgens half 11 H. Mis in de Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart, Lsngegracht. Algemeene H. Communie in dezelfde kerk, om kwart over acht. De collecte zal onder alle H. Missen de vier Parochie-kerken gehouden worden op Zondag 21 December. 's Avonds half 8, algemeene ver gadering in het Vincentins lokaal van de R. K. Jongensschool aan de Breestraat. Dinsdag veilde Notaria Schröder in de ZwaanWarmoezeniershofstede het Hoevelakensche Voetpad no. 1 te Amersfoort tegen de stad, te zamen groot 54 Aren 20 c.A. Te aanv. bij de betaling. Vrij van buur, opgehouden voor f7300. 4 Woningen met bouwland en weg te Amersfoort aan de Woestjgerweg ÏS. 112—118. Verhuurd voor f2 p. s. en p. w. 1 perceel bouwterrein aldaar groot pl.m. 410 M* en 1 perceel bouwland aldaar groot pl.m, 3130 M'. Gekocht door A. van de Pol en J. v, Ruitenbeek de som van f5550. Zondag a. s. 8 uur precies vergadert de sjonge Werkman* parochie O. L. Vr. Hemelvaart. leden worden, gezien bet belang rijke punt der agenda, allen op de vergadering verwacht. Personen tusschen den leeftijd van 18—23 jaar, en nog geen lid zijn van de parochiale sjonge Werkman*, wor den allen op de vergadering uitge- Ingezonden- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Op voor de sjonge WerkBan«. Mijnheer de Redacteur verleen mij eenige plaatsruimte voor de onder staande regelen. Bij voorbaai mijn dank. Omhoog de vaan, de vaan omhoog Laat golven thans haar baaD. Hef op dee'z standaard voor ons oog De jongelingschap treedt aan. ja juist, en over die laatste zin wou ik het juist even over hebben. Wanneer wij voor drie jaren terug die jongeling schap zagen aantreden, was ze prachtig, waut naast de Patronaten van alle parochiën zagen wij een groeiende en bloeiende sjonge sWerkman*. Laat 1 ook eens aantreden Ze is niet wat ze eens was, als het ware massa die met den Eerwaarde Directeuren van de Patronaten de besturen van de J. W. en het bestuur van de Centrale Jonge Werkman samen werkte. Neen alles gaat afzonderlijk, de centrale J. W. die vroeger de goede geest onder de verschillende afd. wist te houden is over de klink, op één Parochie bestaat de J. W. nog enkel et naam, de goede geest is er uit. Op voor de sjonge Werkman* roep ik hen toe, die lid van deze kunnen :jjn, sOm hoog de Vaan* en aan het werk, opdat onze R. K. Jeugd beweging in Amersfoort bloeie, zoodat de toe komst daar een hechte en standvastige maatschappij op kan bouwen. DE SPEURDER. UITEENGESLAGEN. Het leven van een klerk van een bank is in Amerika, vooral in het Wilde Westen, nu juist niet een betrekking, die geen gevaar oplevert. In de laatste jaren hebben maar ai te dikwijls drieste bandieten nu hier dan daar aanslagen op banken gepleegd. Toch is allengs ook hierin eenige verbetering gekomen en neemt het getal aanslagen van dien Ia het geval, dat ik ga verhalen, volgde de straf voor de misdaad me zonderlinge en ontzettende snelheid. Skagway is een kleine stad van eenigi duizenden inwoners op het betwist grond gebied van Alaska gelegen, maar tegen woordig door het gouvernement der Vereenigde Staten bestuurd, 't Is het westelijk eindpunt van den «White Pass and Yukon-spoorweg* en de poort naar de Klondyke-streek. In den tateren tijd is het plaatsje vrij fatsoenlijk geworden, maar in de eerste dagen der goudkoorts was Skagway ongetwijfeld om zijn acht baarheid allerminst te prijzen. Sedert den dood evenwel van zekeren «Soapy Smith* (Zeperige Smith), den aanvoer der van een beruchte bende booswich ten en desperado's bleven tot deze merkwaardige gebeurtenis met de «Ca nadian Bank* seosaliewekkende slagen achterwege. Eenigen tijd geleden opende de Ca nadian Bank of Commerce* een filiaal Skagway. Het personeel bestond den directeur H. M. Lay, den boek houder C. Pooley, en den kassier Wal lace. Het filiaal bad in het se' zaken gemaakt in wissels goudstof te verstrekken, en wellicht de wetenschap dat zóó dicht bij zooveel schatten lagen opgehoopt, bracht eeo onverschrokken deugniet op het denk beeld van een aanval daarop. Op zekeren dag van September van bet vorig jaar had de directeur een dag vacantie genomen, en bewaakten dus alleen de heeren Pooley en Wallace de bank. Terwijl zij zich onledig hielden met bun gewone werkzaamheden, schrik ten beiden op door het onstuimig bin nentreden van een man, die naar het loket liep, eerst een revolver en daarna stuk dynamiet te voorschijn haalde, toen den heer Wallace toevoegde, wijzend op het stuk dynamiet. «Zeg 'reis weet je wel wat dat is Nou, ik heb twintig duizend dollars noodig, en haast je wat De heer Wallace is een koelbloedig man, zoodat deze angstaanjagende vor dering niet geheel en al den invloed op hem had, welken ze op een bangi man zou hebben gemaakt. «O, heel goed,* antwoordde hijnai welijks zijn hoofd ophtffend. Alsdan ee oogenblik wachtend, om een paar cijfers te boeken, begaf hij zich langzaam naar de open brandkast. Dit liet de bandiet toe, ongetwijfeld meenende, dat aan zijn buitengewoon verlangen zou worden voldaan. Maar toen de heer Wallace zijn confrater voorbijging, die een stap voorwaaits had gedaan, ten einde een geweer te grijpen, dat onder ds toon bank lag, zei bij op gedemptcn toon «Wees op uw hoedel* De vreemdeling bestreek nu den heer Wallace met zijn revolver, en de heer Pooley bedacht tijdig, dat hij geen kans had het wapen te grijpen en het eerste schot te lossen. Hij volgde dus den hem gegeven wenk en gleed achler de dikken stalen deur der brandkast, hij betrekkelijk veilig was, als de dief het vuur opende. Te gelijker lijd aam de heer Wallace een sproDg door de achterdeur der bank. De boef begreep nu, dat bij was beet genomen en schoot zijn pistool af. De knal ervan werd onmiddelijk gevolgd door een zoo weldigen slag, dat de meubelen het kantoor werden dooreengesmeten en versplinterd, en de latten plafond half verbrijzeld omlaag hingen. Na de eerste oogeublikken van vreese- lijke ontsteltenis werkte de heer Wallace sich tusschen de verbrijzelde voorwerpen door weer naar binnen. «Ben je gekwest, Pooley vroeg hij angstig, de wolk van stof en rook, die in het vertrek hing, met zijn blik trach tende te doorboren. «Ik geloof het niet,* luidde het ant woord, met beverige stem. >'n beetji in mijn stukken, dat 's alles.* Pooley kwam alsnu uit zijn schuilhoek i de twee bedienden bekeken zwijgend het half vernielde kantoor, zich ver bazend, boe ze heelhuids hadden kun- ontkomen. In het eerst wa ondoenlijk zich eenig begrip te maken n den toestand, zóó ontzettend snel ,s alles in zijn werk gegaan, 't Was a waar tooneel van verwoesting en midden van den warboel lagen pa pieren, banknoten en geldstukken elke richting verspreid. Inmiddels waren uit verren omtrek de stedelingen naar de plek vac heil gesneld. De heer Pooley verhaalde -or zoover zijn zenuwachtigheid hem dat toeliet, wat gebeurd was. Heel tuurlijk vroeg toen iemand wat van bedrijver der misdaad was geworden, en terstond werd onder de ruïne onderzoek ingesteld. Het eerste wat men vond was het stuk dynamiet, door den boef aai heer Wallace dreigend vertoond. Curieus genoeg, was dit niet ontploft. Eenige oogenblikken later werd gevonden van den rampzaligen boef was o gebleven. De kop en de rechter waren geheel weggeslagen, en ook het overige van het lichaam bood een af schuwelijken aanblik. De dood had hem overvallen, snel en verschrikkelijk. Het feit, dat een stuk onoutploft dynamiet was gevonden, behoort tot de onverklaarbare zaken, wijl dynamiet een eigenaardig ontploffingsmiddel is. De booswicht moest nog meer dyna- bij zich hebben geborgen, en dit vermoedelijk ontploft door den schok, door het lossen van bet pistool schot teweeggebracht. Ofschoon de poging om de Bank te berooven, mislukte was de aangebrachte schade toch zeer aanzienlijk. Ook was tijdelijk een hoeveelheid goudstof ver loren gegaan, verstrooid door de ont ploffing maar door zorgvuldig muren en vloer der kamer af te stoffen en af te schrappen werd al het verlorene teruggevonden. Bij het onderzoek, dat volgde, werd de identiteit van den roover niet be wezen, maar hij werd verondersteld een beruchte misdadiger te zijn geweest, bekend aan de politie-auloriteiten van alle havens aan de Stille Zuidzee. De dynamiet, welke hij bij zich droeg, had hij blijkbaar willen gebruiken om het gebouw iu de lucht te doen vliegen, na het geëischte geld in ontvangst te hebben genomen. Dat zijn eigen leven bet eenige zou zijn, dat verloren ging, had hij ongetwijfeld allerminst gedroomd.

De Eembode | 1924 | | pagina 5