Amsterdamsche Bank l. K. Spaarbank Amersfoort Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken AB0NNEM8NTBN kunnen elke week in gun, doch oplegging v«n ■bonnement moet geicbleden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr(a per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Ameratoort 11.10, Alzonderlllke nummer» 10 ct. Dinsdag 10 Febr. 1925 - No. Acht en Dertigste Jaargang 90 KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VR1JDAOMIDDAQ ADVBRTBNTlflN 25 cent per regel. Blll^ke tarieven voor handel en n|verheid b| geregeld adverteeren. Advertentifn moeten Dlnadag en Vrjdag vóór 8 uur worden betorgd. Een bepulde plaats kan niet worden gegarandeerd. De menschelijke voorzienigheid, - weet niel, van wie deze uitdrukking afkomstig is heeft nooit zoozeer ge- heerscht als heden ten dage. Het is eenerzijds gebrek aan godsvertrouwen, anderzijds is het hoogmoed, ook voor de betreffende persoon zelf vaak onher kenbaar als plichtbesef en bezorgdheid vermomd, De arbeid. a Dat i li grondbeginsel van het Chrtstelijk-sociale leven dat men arbeidt om de vreugde vari den arbeid, omdat men het werk liefheeft.» Deze woorden, door het Kamerlid Sooeck Henkemans eens in 's lands vergaderzaal gesproken, verdienen nog altijd de aandacht. Het is in 't belang zoowel van del arbeiders als van de werkgevers, dal de arbeid met lust en opgewektheid verricht wordt. Al geldt dit voor allen arbeid, ik denk nu speciaal aan den arbeid in de groot industrie, met haar ver doorge voerde arbeidsverdeeling, waar helaas van werkliefde en werkvreugde zoo bitter weinig te bespeuren valt. Voor een deel ligt dit aan het werk zelf. De op de spits gedreven arbeids verdeeling heeft wel de productie enorm verhoogd, maar heeft levens den arbeid eentonig en geestdoodend gemaakt en den arbeider ontnomen de scheppings vreugde van den vroegere» handarbeid. En daarom juichen we vooral in die grootbedrijven den 8-urigcn werkdag toe, wijl zoo de arbeider gelegenheid heeft om buiten de fabriek, door vrij willige bezigheid, aan te vullen wat lichaam en geest te kort komen bij het eentonige, vaak versuffende werk der moderne techniek. Er zijn nog meer voorwaarden, welke vervuld moeten worden, zal de arbeid met lust en ijver wordeo verricht. Er moet een goede verstandhouding zijn tusschen patroons en arbeiders, iets wat zeker 't best bevorderd wordt door collectieve arbeidscontracten, welke den arbeider practisch doet be seffen, dat 't hem niet wel kan gaan, zoo het den patroon niel goed. gaat. Maar.... alle middelen zullen falen, zoolang de arbeidersziel word verzuurd en verkar.kerd door de liefdelooze, materialistische levensbeschouwing van 't socialisme. En hier kom ik lot de principieele, allesbehecrschende oorzaak van het droeve feit, dat men in de weikplaat- sen onzer groote fabriekssteden zoo weinig bespeurt van de ware arbeids vreugde. Men behoeft geen groot ziel kundige te zijn, om op menig slrerf gelaat te lezen wat daar omgaat in die donkere zielenhaat tegen den «kapi talist,» ontevredenheid over »het slaven werk,» dat zij tegen een «hongerloon» mokkend verrichten ten bate der Opzettelijk kies ik hier de bekende roode krachttermen, daarmee tevens aanduidend de eerste oorzaak van dien stroeven, cynischen geest, die mokkende en morrende ontevredenheid, welke op menige fabriek de plaats ingenomen heeft van den blijen lach en 't vroolijk lied, waarmee eens de handaibeid weid veiricht. Die oorzaak is 't socialisme, niet zijn klassenstrijd en haatprediking. Want hoe kunnen de arbeiders met opge wektheid hun arbeid verrichten, wan neer hen dag-in-dag-uit wordt voorge houden, dai zij zijn de zwoegers voor 't kapitaal, die hun zweet geven ten bate der rijke leegloopers. Zal men werken met lust en liefde, dan moet men zich op de allereerste plaats los maken van die socialistische dwangvootstellen, los maken van de eenzijdige, neerdrukkende levensbe schouwing van 't socialisme en zich opwerken tot de Christelijke leer, dat de arbeid is e-.n gave Gods, die, dank baar uit Zijn har.d aanvaard, vreugde en voldoening zei schenken. «De godsdienst,» zegt Dr. van Gin- neken, weet den arbeid, zelf den slaaf- schen arbeid, te adelen, door hem krachtens zuivere meening en genade te verheffen tot een navolging van Christus.» Ik herhaal: er mag niets, niets onge daan blijven om de arbeidsvoorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken. Maar tenslotte zal slechts de Christelijke levensbeschouwing in staat stellen zelfs den zwaren arbeid moedig en blij te volbrengen. T. G. Uoor den politieken strijd. Verkiestngsbrochurcs. Ill overleg met het bestuur der R.K, Staatspartij heeft de N.V. l-utu-a te Leiden een aantal verkiezingsbrochures uitgegeven, die op de jongste Bonds vergadering waren uitgestald. Wij vestigen op deze verkiezingr- brochures de bijzondere aandacht van onze kiesvereenigingen en propaganda- clubs. De volgende zes brochures zijn reeds verschenen Redt. door Mgr. Molens uitgesproken bij de algemeenc beschouwingen over de Staatsbegrooting IpZJ. Dzze rede behoeft geen verdere beveling meer. Wij kunnen ons geluk kig achten voor enkele centen deze te kunnen bezitten. Deze brochure kost 20 ctfrarco per post 24 ct., 10 ex. fr. p.p. f2.15, "10 ex. fr. p. p. f 15.—. Mede verschenen de vijf navolgende Verkiezingsbrochures 1. Ir. M. Bongaerts, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. Moodeake- lykkcid der Katholieke eenheid. Hierin wordt overduidelijk aangetoond, it voor het optreden van eene Chris telijke Regeeriog de Katholieke eenheid onder de kiezers en onder de gekozenen een noodzakelijke voorwaarde is. Een brochure voor iedereen. 2. Dr. L Deckers, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het Ont apeningsvraagstuk. De schrijver geelt een zakelijk ant woord op de vraagWat heeft men onder ontwapening te verstaan? Met iprekende en overtuigende feiten wordt in der de aandacht gebracht, dat m goed zal doen de vrijzlnnig-democ tische en sociaal democratische o: Biisven van Pater lm Klaimatii. „Ja! We hebben het weer levend gemaakt „Dal is kras! Hoe hebben jullie dat klaar gespeeld?" „O heel eenvoudig, Pater hebben hel wichtje boven den rook van het nachtvuur gehouden." „Zoo hebben we het gehouden" Ze hield haar hand een halven meter boven de tafel en het bleef er, bleef, bleef, bleef, bleef, bleef er, totdat het weer leefde! „En nu is het kindje weer goed gezond „Geheel in orde, Pater I" „Prachtig!" Het moedertje ging waardig naar beneden, gelukkig zulke uiterst ge wichtige onthullingen te hebben gedaan. Na de 2e Mis, de Hoogmis; komt Vader Kao de pastorie binnen gestapt. „Nou Kao, en hoe maakt het Je kind?" vraagt de pastoor. „Ik weet het niet Pater!" Watl weet Je het niet. Je hebt Je kind dus nog niet gezien I Ga nu eens gauw naar onder, en Je kind zien Moet Jij als Vader, er niet voor zorgen, dat Je kind hulp krijgt, waar het noodig is?" Kao draalde nogHier mag de Vader volgens Kanakken-gewoonte zijn eigen kind de eerste twee, drie weken niet zienanders zal het sterven. En het kost de Katholieken veel met dit gewoonten te breken. De pastoor moest met hem meegaan alleen was hij niet gegaan! En toen bleek dat de kleine wereldburgeres maar een kindje was van amper 2'/j d.M. groot: maar toch een kind van zijn tijdwant het staakte, n.l. met het melk drinken. En omdat het zoo zwak is, ben ik er zoo juist weer heen ge weest, en heb de kleine gedoopt. Nu draagt ze de schoone naamClasina „Clasina Name." Papa Kao scheen dien vreemden naam „Clasina" wel schoon te vinden en omdat hij eenige gelijkenis heeft met „glas" zal hij hem ook wel be houden. In ieder geval weet je nu, wat je aanbevelen moet, wanneer je hoort dat een kindje doodgeboren is. Roomsche beweging in de Stille Zuidzee. Wie het eerst de gedachte kreeg den grooten Oceaan met dezen vromen naam te betitelen, is me ontschoten wapeningsleuzen riet over te nemen, ook, cmdit het communistisch gevaar, dreigend zoowel binnen als buiten onze grenzeD, waarschuwt tot groote voor- tichtigheid. Ons Roomsch «ontwapeningsplar.» wordt glashelder uitgestippeld, 'tlsgoed, tt in deze brochure nog eens op t aanbeeld wordt geslegen. 3. Ir. L. J. M. Frber, lid d'r Tweede Kamer der Ststen-Gcceraal. Een vloot s we er nog niet van waren door drongen, zal deze brochure ons deen begrijpen, dat een vloot voor I'dié hoort tot de bittere noodzakelijkheden, ieder redelijk staatsburger zich behoort te buigen zonder dat iemand er warm voor behoeft te loopen. Indifi, dat ons, Nederlacders, is toever trouwd, weerloos laten liggen, terwijl dc Aziatische atmosfeer aL geladen is van een naderend wereldcor.fi ct, dal zouden wij voor ons geweten niet kun verantwoorden. En geen enkele regeering zou dat kunnen verantwoor den, die zich bewust is van den plicht, de geestelijke en stoffelijke belangen harer onderdanen te beschermen, voor oveel in haar vermogen ligt. Een hoogst belangrijke en actueele brochure dus. C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zes jaren \n sociaal bewind. De verkorte balans van h:t 6 jarig bewind wordt opgemaakt. Over de Arbeidswet 1919, de invo ring der Invaliditeitswet, de Vrijwillige Ouder domsverzekering, de Volkshuisvesting, de Werkeloosheidz.vrg en de Volksge- dheid krijgen we een overzicht. iarlijk, we staan verwonderd, als we dat alles zoo bijeen zien, over wat door Minister Aalbers.'s departement verricht. En dan te weten, dat dit slechts een verkort overzicht is. Als i pleidooi voor de kracht en het k, verrichi door het Dep. van Arbeid, Handel en Nijverheid, mag deze bro chure een der noodigste genoemd 5. A. C. A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De tering tiaar dc nering en de nering rar de tering. Eeo eenvoudige, helder geschreven brochure, waarin de geldkwestie wordt behandeld. Over genomen hnancieele aatregelen en de noodzakelijkheid daarvan worden we ingelicht. Aange toond wordt, dat kapitaalvorming noo dig is en blijft als een eisch van ge zond economisch beleid, De komende regeering en inzonderheid dc Kath. Partij zal in de toekomst moeten blij- :n werken aan het herstel en behoud in financieel evenwicht. Deze brochures kosten per stuk, fr, p. p. 10 cent. Bestellingen van minder dan 10 ex., e niet vergezeld gaan van postwissel, giro-betaling of postzegele worden uitgevoerd. Bij 100 ex. is de prijs dezer brochures, gemengd naar keuze, 5 ct. per stuk. Bij afname van minstens 1000 stuks dezer vijf brochures is de prijs, ge- :ngd naar keuze 4 ct. per stuk. onder controle Centrale Accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAA ,r bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot I uurWOENSDAG AVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 37>o pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Zalen tegen zeer billijk tarief te huur. Inlichtingen bij den concierge waarschijnlijk heb ik het zelfs nooit geweten. Maar het komt nte voor, dat de man de nukken nog niet kende van het kindje dat hij doopte. Zoo iets komt meer voor; een kleine Agnes blijkt later soms alles behalve een lammetje te zijn, en een Angela is nog niet altijd een engeltje. Wie zal hel dus verwonderen, dat de Stille Oceaan niet altijd stil is. We zouden daar dan ook geen woord over gerept hebben kwaad spreken is immers uit den booze wanneer die stille Oceaan niet zoo treurig zijn naam verloochend had, juist wanneer dat het minste te pas kwam. Brr.Wat was me dat een weert Reeds dagen achtereen had het ge stormd en liet wist van geen ophouden. Van achter den hoogen bergketen, die de Noord-kust van Manus begeleidt, kwamen grauwe wolken opgestegen; men verwonderde zich bijna, dat die lange kolossen nog zoo snel vooruit konden komen; 't moest daar in I"* achterland wel niet pluis zijn, dat zoo'n vaart bij zetten. Maar het baatte hun weinig over dien reuzen muur gevlucht te zijn; want ook in het kustténd heerschte dc schrik; de wind en de zee maakten er Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN Amersfoort Hedenavond, half acht, recollectie -retraitanten en leden van re- traitepenning-vereenigingen in de kerk O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. Het bestuur van de Stichting Ver- eenigiog R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, verleende aan Mej. Ada Heheckamp. op haar verzoek, eervol ontslag als assistente der R. K. Lees zaal, ingaande 1 Juni 1925, Aan den hoek Barchman Wuytiers- laan en Daam Fockemalaan, werd een :w. Zuster van 't St. Jozefklooster het uitwijken voor een tram, aange reden door een vrachtauto. Dr. Jorissen ■'.eende de eerste hulp, waarbij bleek dat de Zuster een sleutelbeen had ge broken. In het Pensionaat «St. Louis» te Weert, overleed de Eerw. Broeder Canisius (Petrus Steenbergen) van de Congregatie der Broeders van de O.n bevlekte Ontvangenis te Maastricht, in den ouderdom van 71 jaren, het 50ste aar zijner Professie. Broeder Cauisius was jarenlang bonden aan het Pensionaat St. Louis dezer stede. De Exploitatie-Maatschappij Birk- hoven besloot met algemeene stemmen den heer Scharroo te benoemen als r en opvolger van voorzitter Bierman. De heer Bierman werd gehuldigd naar wentelde de hulde grootendeels if op den secretaris G. L. Walpot, die onvermoeid zijn krachten missie geeft. De volgende aanbestedingen worden gehouden Woensdag 11 Febi «de Zwaan», Utrechtschestraathet bouwenvan 'n autogarage aan den West; tgel. Maandag 16 Februari, in Hotel de Vergulde Zweanhet 'uitbreiden Taxi of auto noodig Amersfoort, >r de com- Hebt U een verbouwen van E. Noack's Koninklijke fijne vleeschwaren en conserven fabriek, staande aan den Soesterweg. Architect voor beide werken is H. A. Pothoven. Waardeering Door een der leiders van de ant'» revolutionaire kiezersorganisatie, werd dezer dagen in een rede de politiek van den dag besproken, Als de lessen der historie noemde spr.zonder pardon tegenover links gaan staanuitkijken bij mogelijke sa menwerking straks in de Kamer met C. H. en R. K-, die niet steed betrouw baar blekendaarom bovenal eendracht eigen gelederen en ons laten stuwen door de kracht van ons beginsel. Blijkens bet jaarverslag der Groente, veiling steeg het ledental in 1924 tot 125, terwijl de omzet f73.400.66 beliep. Er werden gehouden 161 veilingen, waaronder 7 aardbeiveilingen waren, Volgens de meenicg van den inspec- der registratie moet wegens ont duiking der Zegelwet aan boeten bet taald worden f 242,500. Intuschen is den minister verzocht om vrijstel ling dier boeten. Aan zegelrechten moet intusschen betaald worden i 242.50. Uit het financieel verslag bleek dat het verlies van f 2290 in 1923 was teruggebracht tot f940. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen A. J. Spelt en P. van Straalen terwijl i.t plaats van L. v. d. Her berg gekozeu werd C. C. Dietilc r. Voor niet leden werden de vriliogskosten ge bracht op 10 pet. Tot aanschaffen van etectrisch afmijntoestel werd be- helsch rumoer op de riffen stond een meter hooge branding, die telkens in een stortte met een geweld, kanonnengedonder. De eilanden langs de kust waren als weggezweept door zee en regen; en nauwelijks ontdekte men door den grauwen regen nevel het kleine eilandje Lit jan, dat toch maar een vijf minuten van de Missie-Statie Bundralis ver wijderd ligt. Manus is een regen land; en de Mondropolonstreek hier in het bijzon der. Dagelijks wordt de Bundralis- Statie afgespoeld door een paar tropi sche stortbuiön Maar zooals het in de Paaschdagen naar onder kwam ge vallen, dat was tocli vèr boven het gewone rantsoen. We gevoelden ons in ons huis boven op den heuvel erg verwant met Noë in de ark; en het tafereel, dat we onder de oogen had den, toonde dan ook veel overeen komst met het van ouds bekende plaatje „de Zondvloed" in Wijnen's Bijbl. Geschiedenis; een heuvelpiateau, van diepe voren doorsneden en waarop dikke regenpijlen uit een spatten; aan den rand enkele boomen, buigend onder den sterken windkleine beken van troebel water, dat zich plassend en borrelend over den plateaurand naar beneden stortdan, om dit plekje 'asten grond een onbegrensdheid van water en regen-nevel. Er ontbraken nog slechts eenige levende wezens, die zich krampachtig aan de takken der boomen vastklemmen; maar otn die te vervangen kunnen de paar kanakken dienen, die van tijd tot tijd in onzen gezichtskring kwamen, groote bamboe-staken of zware bundels „rop" boomwortels dragend,Jwaar- mede ze zich ijlings door den regen wegspoedden. Die bedrijvigheid van enkele kanak ken bij zwaren regen, duidt er reeds op, dat Bundralis in afwachting was van gewichtige gebeurtenissen; en werkelijk; we zagen de komst te ge- moet van Mgr. Vesters. die over enkele dagen Manus met zijn bezoek zou komen vereeren. Zoo iets mocht niet ongemerkt voorbij gaan. Katholiek Manus stond er op, bij die gelegen heid zijn eerste „Katholieken dag" te houden 't Moest een dag van beteeke- nis worden; een propagandadag voor 't Katholiek Geloof; onze zwarte pa- rochiaantjes wilden de bloementjes eens buiten zetten! Maar bij zoo'n Noord- West-storm (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1925 | | pagina 1