OE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Vrijdag 6 Maart 1925 No. 97 en Omstreken jj^QPa^j Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 ADVBRTBNTiAn 25 cent per regel. BU)|ke Urleven voor handel es nfverbeld b| geregeld adverteeren. AdTertentièn moeten Dlmdag en Vr|d«g vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaat* kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. TWEEDE ZONDAG VAN DE VASTEN. LES uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Thessaloni- censenIV, I7. Broeders I Wij bidden en srneeken u in den Heer Jesus, dat, gelijk gij van ons ontvangen hebt hoe gij moet wan delen en Gode behagen, gij aldus ook wandelt, dat gij overvloediger worden moogl. Immers weet gij, welke voor schriften ik u door den Heer Jesus gegeven beb. Want dit is Gods wil uwe heiligmaking: dat gij u onthoudt van ontucht, dat een ieder van u zijn vat wete te bezitten in heiligheid en eer, niet in drift der begeerlijkheid, gelijk ook de heidenen, die God niet kennen en dat niemand zijnen broeder verdrukke of in de zaak bedriegewant de Heer is eei wreker van dit alles, gelijk wij u te voren gezegd eo betuigd hebben. Want God heeft ons niet ge roepen tot onreinheid maar tot heilig making, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgers den H. Matih.ü XVII, 1-9 In dien tijd nam Jesus Petrus, Jaco bus en diens broeder Joannes met Zich en leidde hen, afzonderlijk, op een hoogen berg; en Hij werd voor ben van gedaante veranderd. Eo rijn aan gezicht blonk als de zon, en zijne kleederen werden wit als sneeuw. .En zie, hun verschenen Mozes en Elias, met Hem sprekend. Petrus nu nam het woord op en zeide tot Jesus: Heer I het is ons goed bier te zijo I Laat ons, zoo Gij wilt, hier drie tenten maken, voor U ééne, voor Mozes écne eo voor Elias éénel Terwijl hij nog sprak, zie, overschaduwde hen eene lichte wolk en zie, eene stem uit de wolk zeide: Deze is mijn beminde Zoon, in wien Ik mijn welbehagen hebhoort Heml En de leerlingen, het booreode, vielen op hun aangezicht neder en vreesden zeer. En jesus naderde en raakte hen aan en Hij sprak tot hen: Staat op en vreest niet I En hunne oogen opslaande zagen zij niemand dan Jesus alléén. En terwijl zij den berg afdaaldeD, gebood Jusus en zeide Openbaart dit gezicht aan niemand, totdat de Zoon des measchen van de dooden is opgestaan. Liturgische Kalender.) Week van 8—15 Maart. Tweede week van de Vasten, Tijd eigen. In alle deze H. H. Missen Prefatie van de Vasten. ZONDAG 8. 2e Zondag van de VastcD, Mis Reminiscere, 2e geb. H. Joannes de Deo, 8 Maart. MAANDAG 9. Mis van Maandag in deze week, Redime, 2e geb. H. Francis ca, 9 Maart. DINSDAG 10. Mis van Dinsdag in deze week, Tibl dixit, 2e geb. H. H. Veertig Martelaren, 10 Maart, 3e geb. A, cunctis. WOENSDAG 11. Mis van Woens dag in deze week, Ne derelinquas, 2e geb. A. curctis, 3e geb. Omnipotens. DONDERDAG 12. Mib van Don derdag in deze week, Deus in adjuto- lium, 2e geb. H. Gregorius, 12 Maart. VRIJDAG 13. Mis van Vrijdag in deze week, Ego autem, 2e en 3e geb. als Woensdag. ZATERDAG 14. Mis van Zaterdag in deze week, Lex Domini, 2e en 3e geb. als Woensdag. Binnenland R. K. Kieskring Utrecht. In de bestuursvergadering van den Bond van R. K. Kiesverenigingen in den Rijkskieskring in Utrecht, is kennis genomen van de volgende voorloopige aanwijzingen door de R. K. kiezers van dezen Rijkskieskring gedaan. Van de 49 kiesvereenigingen hebben er 40 gebiuik gemaakt om voorloopige aanwijzingen te doen. Voorts is er uit Utrecht één lijst van 100 kiezers ingekomen voor W. Brouns- v, Besouw (Den Bosch) en L T. Guyi en W. Mooyman. Voorts uit Utrecht een lijst van 50 kiezers voor Chr. Jansen te Amsterdam, nlsook voor dezen zelfden candidaat een l^st van 50 kiezers uit Baarn. Ten slotte werden drie lijsten van 50 kiezers ontvangen uit Mijdrecht en Wilnis voor C. Knigge te Wilnis. Voorloopige aanwijzingen werden ge daan voor J. G. Suring (Maarssen) 32dr. J. F. J. ten Berge (Utrecht) 27Baron L. v. Voorst tot Voorst (Twello) 17; C Knigge (Wilnis) 17C. J. Kuyper (Utrecht) 14; vervolgens nog één ot| enkele keeren voormr, P. J. Aalberse (Den Haag)J. P. Bon (Den Haag) mevr. Bronsveld-Vitringa(Hoorn); merr. W. Brouns v. Besouw (Den Bosch); H. Brouwer (Hilversum); A. C. Conljn (Doetinchem)L. von Freijtag Drabbe (Amsterdam); A. C. de Goey (Willes- kop) L. F. Guyt (Den Haag)Chr. Jansen (Amsterdam); Jongetius (Maar tensdijk)G. v. Koeverden (Buren); mr. dr. D. A. P. N. Kooien (Utrecht)A. J. Loerakker (Schoten); W. Mooyman (Den Haag); mr. J. S. H. van Schaik (Den Haag); A. H. Smulders (Utrechi); G. H. J. van Spanje (Utrecht); mevr. F. C. Steenberghe-Engeringh (Soest); P. Steenhc ff (Baarn)J. Venings Amers foort)Jcs. Veltman (Zuilen)prof. mr. J. Veraart (Deo Haag); mr. K. de Wijckersloold. Wecrdesteijn Jr. (Utrecht) en mr. A. Baton v. Wijnbergen (Utrechi) De Gllndhorst. Wie zoekt die vindt. Het is aan ons be waai beid zegt Het Vaderland want r.a vele moeiten en vragen zijn we er eindelijk in geslaagd om en bij te wtten te komen, wat het Rijk van 1919—1924, dus van de laatste 5 jsren aan de Gllndhorst ten koste heeft gelegd. »'t Is kolossaal, terwijl men het zeer negatieve resultaat kent 1 Welou, de Glindhorst ontving in het genoemde lijd vak een algemeen subsidie van f50 duizend per jaar eu aan verpleeggeld (dat nota bene extra verhoogd werd, nadat men op bet Departement den totaal onbevredigenden toestand reeds wistongeveer evenveel, zoodat in 5 jaar ruim f 500 000 (de juiste som be weegt zich tusschen f 520.000 en f 530 duizeod) tijksgeld naar de Glindhorst gingen daar in den bodemloozen put ver- «De wet staat verhoogd verpleeggeld toe voor bijzondere omstandigheden, als bijv. vakopleiding, welke echter op de Glindhorst, zooals we reeds meedeelden, juist naar niets lijkt. «Daarmee zou de gevraagde ambts woning voor den Minister van Buiten- landscbe Zaken betaald zijn geweest I «Waar de Eerste Kamer maar blijft zwijgen, de Rekenkamer ook geen mond open doet, meendeo wij de schrikba rende cijfers niet lauger te mogen ver-! zwijgen, «Zeiden wij te veel, toen we lui heele Rijksopvoedingswezen met zijn kostbaar, thans zoo goed als waarde loos opleidingsschip, bet schandaal van de Glindhorst, de relletjes te Zeist enz. rijp achtten voor een grondige enquête. Daarop heeft toch het door belasting geplaagde en met nieuwe belasting be dreigde Nedcrlandsche volk recht. Be- giijpt alleen onze Volksvertegenwoor diging dat niet? Het aantal verlagen? In vele gemeenteraden wordt behan deld het adres van de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme, waarin wordt aangedrongen op verlaging van het aantal vergunningen. Volgens de wet mag in iedere gemeente slechts een bepaald aantal vergunningen zijn, welk getal berekend wordt naar het aantal inwoners. Onbeperkte verkoop wordt door de wet niet wenschelijk Opvallend is, hoe volgens de ge meenteraadsverslagen in de bladen in sommige plaatsen met de behandeling van genoemd adres wordt omgespron-, gen. Hier en daar stelt men een aantal vast dat lager is dan het wettig-vast- gestelde. Sommige gemeenteraden nemen het voor kennisgeving aan maar ook wordt er beweerdof er nu 25 of 15 vergunningen zijn, drinken doet men toch. Jawel, maar er bestaat toch ook nog een spreekwoord: Ge legenheid maakt den dief) En wie op de hoogte is van het alcoholvraagstuk, neen, wie de sllerprimitielste begrippen daarvan kent, weet wel hoe juist de drankverleiding een der machtige factoren in dit vraagstuk is, en hoe een groot aantal vergunningen wel enkelen, maar niet de gemeenschap als geheel ten goede komen. Trouwens, de vergunninghouders zelf zijn niet voor een groot getal, al is het dan om een andere reden. Gemeenteraadsleden, die van meening zijn, dat bet getal der vergunningen er weinig aan afdoet, moeten eens het oordeel vragen van de politie-autoritei- ten. En ook eens vragen, wat tij er van denken die aan sociaal werk doen, dan stemmen ze zeker voor verlagen. Gemengde Berichten Io den nacht is brand uitgebroken in een der perceelen van de Passage te Zantvoort. Het buis stond direct in lichte laaie. Door den feilen wind aan gewakkerd, sloeg het vuur snel over op de belendende perceelen. Het was voor de Zantvoortsche brandweer on mogelijk den braod meester te worden. De geheele Passage, bestaande uit 26 woningen, werd in ascb gelegd. -- Te Luijegast in Groningen zijn twee personen in arrest gesteld, verdacht van het opgraven van lijken op een kerkhof en het verkoopen van de ge raamten aan studenten. In Lutjegast heersebt nog al opwinding over bet gebeurde. Vermoedelijk zijn er zeven a acht lijken weggenomen. Uit verschillende deelen van Canada wotdt melding gemaakt van schade, aangericht door een aardbeving. De tcLfoundienst te Montreal raakte in het ongerecde. Een brand in de kalhz- draal veroorzaakte 10.000 dollar schade. Een katholieke kerk te Shawmrgan Falls stortte ineen en meerdere buizen werden beschadigd. De eerste aardschok was de hevigste, die verscheidene personen deed vallen. Er ontstond een algemcene paniek stemming toen de gebouwen bijna twee mi: uten lang been en weer slingerden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. la schouwburgen vloog het publiek naar de uitgangen. Bij de wilde vlucht viel vrouwen flauw, De trilling was de hevigste, die sedert 1758 in de Vereenigde Staten is voor gekomen. Zij veroorzaakte groote op winding in sommige gedeelte van New. Yoik, waar de bevolking uit de buizen vluchtte. Schilderijen en aardeweik vielen stuk en stoelen cd gaskronen werden heen en weer geslingerd. Vele groote gebouwen schudden op bun grondvestende menschenmenigte toon de echter geen teekenen van ongerust heid. Een man werd gedood, twee vrouwen werden ernstig gewond door dat zij van het platform van eeD boven- grondschen spoorweg werden geslingerd. Dit zijn tot nog toe de eenige onge lukken, die zijn voorgekomen. Ingezonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Een opmerking en een verzoek. Sinds 3 maanden worden regelmatig kaarten gezonden aan Oud-retraitanten tot bijwoning der recollectie, op den 2en Dinsdag van elke maand. Wij ver zoeken een ieder aao deze oproep ge hoor te geven I Breng nog eens de heerlijke dagen der Retraite voor den geest en de goede voornemens toen gemaakt en het zal een aansporing zijn ook de recollecties Indien er Oud-retraitaoten zijn die oog geen uitnoodiging ontvingen, ver zoeken wij bij dezen beleefd, doch drin gend, hun naam en adres op te geven, het zij aan het Retraitehuis of's avonds na de recollectie aan een der leden der Commissie tot bevordering der recol lecties, welke tevens belast zijn de uit noodigingskaarten in ontvangst te nemen. Dinsdag 10 Maart is de recollectie in de keik aan 't Zand des avonds half 8 De recollectie is voor ieder toegankelijk. Namens de Commissie. BUDZELAAR. Amersfoort Verelag over het jaar 1924 van de Vereeniging «Licldewerk voor Voogdij en Kinderbescherming.: te Amersfoort Getrouw aau' den Secretaris-plicht voldoe ik weder met genoegen aan de Reglementaire bepalingen van onze Ver eeniging om u een kort en zakelijk over zicht te geven van de handelingen van dit Liefdewerk over het afgeloopen jaar, om wederom in een nieuwe mijlpaal te beitelen de vreugde en zorgen die onze leden in 1924 zoo intens hebben door- leeid. Io onze Commizsie hadden geen mu taties plaats. Het aantal onzer 'pupillen bleef dit jaar vrijwel gelijk en bedroeg op ultimo December 1924 totaal 56, tegen 55 op 31 December van het vorig jaar. Van deze 56 kinderen worden er 27 in ge stichten en 29 in gezinnen verpleegd, terwijl zfl zijo te verdeelen in: 35 Voogdij kin deren, 7 Regeeringsjongens en 14 Vrfe Pupillen. Voor onze afdeeling voorwaardelijk ontslagenen behoeven wij in dit rapport geen plaats meer in te ruimen, daar de maatschappelijke gedragingen van den laatsten pupil, die onder deze rubriek viel, van dien aard waren dat zij ons belaas noopten onze toevlucht te nemen tot dwangopvoeding. Over 3 jongens eindigde onze Voogdij door hunne meerderjarigheid. De resul taten met deze knapen bereikt zullen u ongetwijfeld interesseeren, nu onze be moeiingen ten hunne opzichte officieel moeten ophouden. Onze misschien te hoog opgevoerde illusies omtrent den eerste, hebben niet ten volle aan onze verwachtingen be antwoord. Zij-i gedrag geeft ons welis waar geen reden tot bezorgbeid, maar zijn op tateren leeftijd veranderen van vak, is oorzaak geweest dat wij bem niet op die hoogte hebben kunnen brengeo zooals een jongen van zijn leeftijd en aanleg moest zijn. De tweede kwam pas in de grillige vlegeljaren order onze voogdij, een voogdij die niet zonder bui vering werd aanvaard gelet op de mislukking zijner opvoeding ondanks het goed willen zijner ouders. Hoe heeft zich echter zijn karakter ten goede gekeerd en welk een oauwen band is er niet tusscben dezen pupil en VereenigiDg gelegd, een band die ook na zijn meerderjarigheid is blijven bestaan, zoodat zij ook nu, in alles zijn vraagbaak is gebleven. Het was dan ook zijn ouders niet euvel te duiden dat zij hun dankwoord op den 21en verjaaidag van hun zoon met een korreltje naijver mengden. De derde was een onzer vrije pupillen, eca erfenis bij de oprichting onzer Ver eeniging van het R. K. Aimbestuur en den Bgzonderen Raad der St. Vincentius Vereeniging, die zich steeds vele finan- cieele offers gedurende ruim 17 jaren voor dezen koaap hebben getroost. Het zal deze colleges aangenaam aandoen uit dit verslag te vernemen dat bun zilveren zaad hier gouden vrucht heeft gedragen. Het zwakke, teere kind door hen aangenomen, heeft zich gevormd tot een gezonden jongeman in staat zich zelf fliuk door het leven te slaan. Hoe vol romantiek en afwisseling het werk der Kinderbescherming is, bleek dit jaar wederom op een laten zomer avond toen de pupil, waarvan wij in ons vorig jaarverslag meldden, dat bij zich waarschijnlijk in Zuid-Amerika op- bieldt, zich moe en afgemat na een afwezigheid van 11 maanden als de verloren zoon kwam aandienen. Wij zullen u hier niet vermoeien door bem op de voet te volgen bij zijn zwerf tochten door de Antwerpsche havens of de kolenmijnen van Charleroi, waar hij in volle vrijheid het geluk had ge zocht, genoeg zij het hier te memo- reeren dat hij ondanks de voldoening van zijn lust naar avonturen zich be trekkelijk maatschappelijk niet slecht had gedragen, zoodat wij dan ook, nadat hij eenigen tijd in de eenzaamheid over wogen had het leed en de zorgen die hij ons had gebaard, zijn verdere reclas- seering ter hand namen met tot heden geeo ongunstig resultaat. Over 2 jongens eo 2 meisjes werd ons dit jaar de Voogdij opgelegd. Helaas jonge kinderen, zijn zij reeds vroeg getukt, of liever gedreveo, uil het ouderhuis, waar hun nooit een warme liefdezon had bestraald. Toch zullen ook deze teere bloempjes tot groei en wasdom moeten worden ge bracht al moeten zij derven de door God en de natuur aangewezen opvoe ders. Maar zij aan wie wij gedeeltelijk de taak der plichtvergeten ouders over droegen, sullen bun liefde tot deze kleinen regelen volgens het licht des geloofs en dus hun grootste liefde wij den aan hen die het meest hulp be hoeven. Dat het aanvaarden van deze nieuwe Voogdij een ernstig punt van overwe ging in onze Vereemgiug heeft uitge maakt ligt voor de hand, nu bet kloppend maken der Staatsbegrooting zulk een belangrijk bedrag uit onze kas heeft geklopt eo de malaise de loonen onzer oudere jongens drukt. Om deze redenen hebben wij ons bij bet doen van onze inspectie-bezoeken, de toch zoo noodzakelijke band met onze kin- dereD, tot het strikt noodzakelijke moe ten beperken en heeft de jaarlijksche retraite voor onze grootere pupillen in gezinsverpleging (deze scboone gods dienstige oefening die zulke indrukken bij ben achterlaat zelfs als zij volwas sen zijn) helaas dit jaar niet kunnen plaats hebbeD. Wanneer w$ aldus gc- dwoogen worden de voornaamste hulp middelen in ons werk los te laten, zullen dan de resultaten niet kleiner worden en zal later niet blaken dat deze negatieve versobering zich in de toe komst zal wreken Wij vreezen, maar hopen ten zeerste dat onze onderhan delingen met het Departement tot resultaat zullen bebben dat er op deze bezuiniging ons ten gunste nog wat bezuinigd moge kunnen worden, Ons streven om meer geregeld con tact met onze Zusterverenigingen te kragen, schijnt slechts heel langzaam door te werken. Door den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging is een studiecommissie beooemd, die dese zaak nader onder de oogen zal zien. Wij hopen dat deze Commissie zoo ijverig moge studeeren, dat wij de goede resultaten barer onderzoekingen in af- zienbaren tijd mogen gewaar worden. Zoo ergens geldt zeker hier dat spoe- d'ge bulp dubbele bijstand is. Ziedaar dan io vluchtige trekken hoe wij ook in 1924 naar ons beat vermo gen het verheven doel vao ons Liefde werk hebben betracht. Wij hopen, dat het zal weerspiegelen de geest van onzen patroon den H. Vincentius a Paulo, dat het geweest zij in overeen stemming met het karakter en de voor schriften van onze Moedervereeniging, en dat het altijd zal mogen zijo en blijven een Laudate Dominum. De Secretaris A. J. SPIEKERMANN. Gevestigde personen L, Keemink, N.H., van Voorburg naar Plantsoen Zuid 6, Hoofd school. Wed. H. Leverding, N.H., v. Baarn naar Hoogeweg 95. C. van de Hoef, R.K., v. Hooglaod naar Bloemend.straat 24, laodb. Wed. van de Kamp, N.H., v. Barne- veld naar Puntenburgerlaan 36. M. Jacobs, R.K., van Utrecht naar M. Withoosstraat 24, werkm. N.S. Wed. Ooyman, R., van Hoorn naar Bisschopsweg 152. Lubbcrtha Rutgers-Mees, N.H., van Zwitserland naar Huygenslaan 32. W. Kruyswijk, G.K., vao Alkemade naar Schimmelpcooinckstr. 40, koopm. Wed. M. Zingel, N.H., van Utrecht naar L.Nic.dw.str. 15. A, v. d. Heuvel, R.K., van Amster dam naar Valkestraat 29. banketbakker. Hendrika van der Heyden, R K., v. Arnhem n. Utrechtscbestr. 8, h. huish. W. Seyo, N.H., van Teteringen naar Bergstraat 45, le Luit. Heleoe Cordes, R,K., van Wierden naar Gr. Koppel 1. P. Hardeman, N.H., van Velzen nr. St. BonifaciussUaat 34. H. Harmans, G.K, vao Ede naar Vlasakker, mil. pol. Lena de Vos, N.H., van Bussum naar Pr. Frederiklaan 2, dienstbode. Geertruida Proos, R.K., van Haar lem n. H.v.Viar.denstr. 36, telefoniste, Lena Böhn, N H„ van Haarlem nr. v.Aschv.Wijckstraat 5, telefoniste. Antien Louissen, G.K., van Ambt Hardenberg naar Beekeast.laan 18. Aotonie Calkoen, R., van Breda nr. Utrechtscheweg 225. W. Pieterse. N.H., van Weesperkar- spel naar Arnh.weg 170, timmerman. P. Strieo, NH, van Dordrecht naar Coninkstraat 8, boekbinder. Charlotta Blankestein, N.H., v. Baarn naar Langestramt 121, dienstbode. T. Veldman, van Amsterdam naar Leusderweg 48, buffetchef. Geertruida van Est rik, N.H-, vao Scberpenzeel naar Utr.str. 20, dienstb. A. Vedder, G.K., vao N$kerk naar Havik 21, broodbakker. A. Vetkamp, N.H„ van Soest naar Inf Kazerne, sergeant. Klaasje Ligtermoet, G.K., v. Ermelo naar D. Fockeraalaan 95, dienstb. L. Oljans. N.H-, van ambtshalve nr. Cav. Kazerne, korp. boefsmid. T. van Duin, R.K., van ambtshalve naar Cav. Kazerne, wachtm. C. de Boer, van Neede naar J. Steen- straat 13, fabr. arb,

De Eembode | 1925 | | pagina 5