I J N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's WILT U EEN EERSTE KLAS PIANO OF ORGEL Bel dan op No 42 Amsterdamsche CREDIETEN Bank I DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In Rian, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van eert nieuw kwartaal. Pr(a per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. A!sonderl|ke n Dinsdag 31 Maart 1925 No. 104 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VR1JDAOMIDDAQ abvbrtbntiÊw 29 cent per regel. Blllgke tarieven voor handel et n|verhe!d b| geregeld adverteeren. Advertentlèn moeten Dinsdag en Vrgdag vóór I nur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Uiterlijke praal verachten, vriendelijk en minzaam zijn, bescheiden zijns weegs gaan, met geringschatting van zich zelf spreken, een groot welgevallen hebben in deugd en ootmoedigheiddat alles kén nederigheid zijn maar ook wel iets anders. De Katholieke Pers. De Pera is een wapen in de hand van waarheid en logen een macht ten goede of ten kwade. Daaruit volgt noodzakelijk, dat wij Katholieken die macht ten got de moeten gebruiken, dat wil zeggen alle geoor loofde middelen moeten aanwenden omonzeRoomschecouraoten te steunen en de couranten die verkeerde of slechte beginselen ingang willen doen vinden te bestrijden. De katholieke pers, staat als zoodanig niet alleen tegenover de uitgesproken onchristelijke, maar ook tegenover de dusgenaamde sntutrale.s Hier geldt bijzonder Christus' uit spraak »Wie niet met Mij is, istegrn Mij en wie niet met Mg verzamelt, ver- stroold.s Ware een blad niets dan een dorre onpersoonlijke kroniek der feiten van den ,dag, men zou zich die, mits eer lijk en volledig, strikt neutraal kunnen denken maar wij weten bet te goed, een blad is veel meerhet vermeldt niet alleen feiten, maar brengt die met elkaar in verband, beoordeelt ze. trekt er gevolgen uit die beoordeeling ge schiedt noodzakelijk in bet licht van beginselen, en beginselen zijn uiteraard waar of valsch. Daarbij een blad geeft meer dan geschiedenis, zelfs dan beredeneerde geschiedenis het is, en dikwijls tegeu- woord.g op de eerste plaats, een staat kundig orgaan, en staatkunde kan wederom niet worden beoefend zonder leidend beginsel, aan een bepaalde wereldbeschouwing ontleend. Kortom, een blad, dat dien naam verdient, kan niet neutraal zijn, helt noodzakelijk over naar rechts of naar links en oefent in die richting gestadigeo invloed uit op zijn lezers. Maar zelfs gesteld, dat dit mogelijk ware dan stond het reeds bierdoor tegenover den katholiek, die zich zijn eenige levenstaakGod te dienen, be wust, daarmede ook bewust is dat daar aan alles ondergeschikt moet zijn, dat de waarheid, een wet hem van Gods wege, neen door God zeiven geschon ken, al zijn denken en doen moet regelen. Het bevorderen der Katholieke Pers, brengt mede, dat wij niet met zekere hooghartigheid, als stonden wij tegen over kooplieden, die ons voor den prijs van 't abonnement zekere geeste lijke winkelwaar in ruil geven, neerzien op de redacteurs en schiijvers der bladen in dienst van de goede zaak. Bedenken we, dat zoo er met recht sprake is van de macht der pers, die macht wordt outwikkeld en uitgeoefend door hen die de pers maken tot tolk van bun denkbeelden co streven dat deze, waar het de Katholieke pers geldt, de dragers en voortplanters zijn van goede beginselen, voortvloeiend uit de leer en den geest der Kerk. Daaiuit volgt, dat ons gevoelen voc de katholieken pers zich niet mag b. Bilig ui lil Huis In En it II 2 Door T. Pluim. Op denzeliden 16en Augustus nog, juist toen de bovengenoemde 13 Am sterdamsche manschappen goed en wel op het kasteel waren aangekomen, verschenen eenige Spaansche soldaten voor de poort en eischten het Huis in naam van Montecuculi op. Maar onze boer, wiens naam helaas niet bewaard is gebleven, antwoordde met het los branden van het geschut en zijn haak bussen, terwijl hij tevens de stokken met de soldatenmutsen heen en weer liet bewegen, zoodat het den schijn had, of er een sterke bezetting op het kasteel lag. „De kastelein gaf zoo vreeselijk vuur," zegt een kroniek-schrijver, „dat de Spaansche bevelhebber het slot niet durfde aantasten." Hij trok naar Amers foort terug om versterking te halen, met het vaste voornemen den volgenden dag het Huis aan te vallen. Doch onze Amsterdamsche soldaten wachtten de Spanjaarden niet af, overtuigd, dat zij palen lot etn algemeene wentch voor haar bloei, haar uitbreiding en kracht, maar dat wij, zooveel wij kunnen, ook m et daden dien bloei moeten bevorderen. H. H. H. De Kiezerslijst. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat de nieuwe kiezerslijst in elke ge- nte ter secretarie ter iczage is gelegd. Teneinde bij de a.s. verkiezin gen klechten ovrr het ten onrechte niet geplaatst zijn op deze lijst zooveel mo gelijk te voorkomen, is het gewenscht, men er z'ch bijtijds van overtuigt, men werkelijk op de kiezerslijst geplaatst is. Slechts tot en met 15den April kan vcibeterirg van lijst worden aangevraagdna dien tijd is wijziging buitergesloten, ook indien mocht blijken, dat niet-plaatsing op de kiezerslijst op een vergissing berust. Tot de as. stemming voor leden de Tweede Kamer der Staten-Geceraal worden slechts die mannen en vrou toegelaten, die op 1 Februari 1925 Nederlander waren en ten minste ge durende 18 maarden in het Rijk of tijn kolon:ën of bezittirgen waren ge vestigdterwijl zij tóór of cp 15 Mei 1925 den 25-jarigen let f t ij cl diener hebben bereikt. Kcmt hun naam echter nietvoo de kiezerslijst, dan kunnen zij aan tr.mirg niet deelnemen. Binnenland De verkiezingen een dezer dagen te Baarn gehou den politirke rede, gsf Mevr. Brouns van Besouw o m. de volgrr.de beschou wingen ten beste Mevr. begon met de komende ge- ichtige dagen den slemdag voor de groslijst en den eigenlijken verkie- 'ngsdag in 't geheugen te roepen. In baar rede stelde zij als doel dat wij allen met volle overtuiging ter 9tembus gaan, omdat Gods eer het vordert en ook omdat wij allen belang hebben bij een goede christ. regeering. Hiertoe beantwoordde zij drie vragen 1. Wat mogen we verwachten van alle kiesgerechtigden, en 2. Wat van de Tweede-Kameileden, ten slotte 3. Wat van een christelijk ministerie Voor alle kiesgerechtigden, mannen i vrouwen, is het een eisch dat ze de bedendaagsche politiek meeleven. Men moet zich niet laten afschrikken door de wat al te zwart afgeschilderde kwade kanten van de politiek want de politiek raakt ons allen, en op de eerste plaats onze gezinnen alles immers groepeeit zich ten slotte om de zorg voor 't gezin. Door de kiezers moet een geregelde contróle worden uitgeoefend op de afgevaardigden, wai t deze zijn heusch een beetje huiverig voor hun kie- 't geen blijkt uit den overgrooten ijver vlak voor de verkiezingen. Door de kalh. pers en de organisaties die in Baarn Goddank zoo bloeien 't voor niemand onmogelijk de groote politieke kwestiis te volgen, maar dau moet men op de vergaderingen het bestuur niet alleen laten zitten, dan moeten we de wenschea door onze leiders in ons aller belang gekoesterd zoo krachtig steunen, dat ze tegen de overmacht toch niets zouden doen. Zij verlieten daarotn ijlings het kasteel en trokken naar Naarden. Daar kwamen zij 's morgens juist aan, toen de 50 man, die kolonel Morgan in opdracht van burgemeester Oetgens naar 't Huis ter Eem zou zenden, zich inscheepten. Daar men nu van de aangekomen 13 vluchtelingen hoorde, dat de Span jaarden het kasteel zouden belegeren, begreep Morgan, dat zijn hulp Ie laat kwam, zoodal de 50 man zich weer ontscheepten. Inderdaad verschenen de Spanjaarden den 17en Augustus opnieuw voor hel kasteel en ditmaal in grooter getale. Zij telde nu 1500 man met 3 com pagnieën paardenvolk, benevens 4 groote kanonnen. En dat alles voor één boer met zijn gezin I Toen onze „kastelein" dan ook die troepenmacht zag naderen, begreep hij, dat alle tegenstand nutteloos zou zijn. Hij gaf dus fe kennen, dat hij zich wilde overgeven, en verzocht daarom een onderhoud. De Spanjaarden, nog steeds in de meening, dat er een sterke bezetting achter de wallen ligt, zijn iltijd voor keouisgeviog worden aan genomen. baar beschouwing over de eischen een goed kamerlid protesteerde spreekster heftig tegen de reeds veel wraakte cumulatie van ambten, Baan'jerjagetij maakt bet onmogelijk ,t een kametlid zijn zaken goed be hartigt, omdat, afgezien van 'c gekweekte egeïsme, door al die baanljes de tijd tot gezette studie van de vele kwesties ootbreikt. Bovendien zijn 2ulke i scben een sta-in-dec-weg voor jouge opkomende mannen, die ook eens graag :ts praesteeren willen en een gezin illen stichten. Verder wordt door die nmulati't kootakt met de kiezers zco goed als onmogelijk alleen in veikir- 'gsdagen zien we onze afgevaardigden, aar laten ze een voorbeeld nemen in de socialisten die altijd klaar staan ■or hun propaganda. Wat verwachten we van een chris telijke regeering Ondanks den gewe- penden vrede in orze partij, aldus spreekster, ondanks de reeds zoo dik wijls gewraakte leiding, die veranderen moet, moeten we er voor waken dat Christus iD de komende vetkiezing geen schade lijdt, dat onze vijanden 't onze niet rooven. Als alle kath. kiezers 't venijn 't socialisme kenden, dat immei t katholicisme openlijk zijn grootsten vijand erkent, wat zouden we strijden voor Christus. We zouden allen pro pagandist worden. Lsten we als strijders Christus vechten voor de opheffiDg het processieverbod en schrapping of wijziging van 't onrechtvaardig! Art. 123, dat onze heldenzonen mis sionarissen zooveel last aandoet. Van een christelijk ministerie ver wachten we ook een andere en beier» welvaartspoliliek dan de tot nu gevoerde. Daarvoor moeten wij waken door ons praktisch meeleven met de politiek, at ons mogelijk wordt door onze pers i organisatie. Laten allen opkomen op 26 April ■or 't stemmen van de groslijst en sfijden voor de overwinning voor Christus I Hierna stelde de Heer van Rijcke- vorsel de vraag of nu werkelijk onder 't volk de behoefte wel zoo groot was opheffiog van het processieverbod of we op deze kwestie de coalitie moesten laten uiteenvallen. De spreekster wees in haar antwoord op het opgewekte eucharistische leven, dat zich allerwegen openbaart, en dat vraagt om zijn natuurlijken uitbloei. Maar om deze kwestie de coalitie ver breken acht spreekster veikeerd ook et de coalitie is 't wel te bereikeD. Spoor weglecluur. Het is bekend genoeg dat aan de kiosken van den spoorwegboekhandel hier te lande afgezien van de katho lieke blBden, maar weinig katholieke lectuur voorhanden was. Zeer weinig er zelfs te kiijgen, wat een katholiek gerust durft te koopen en te lezen. Om daarin verandering te brengen beproefd den exploitant van dien boekhandel in comact le brergen met katholieke uitgevers. Van den kant der beide partijeo ontbreekt het niet aan goeden wil om deze richting itts te bereiken. Het nu aan het publiek om te zorgen, dat deze poging, in beginsel gelukt, natuurlijk daartoe gaarne bereid. Nu treedt onze boer als Kastelein zelf naar buiten (een ander onderhan delaar had hij natuurlijk niet) en het valt hem gemakkelijk eervolle voor waarden te bedingenItij mag met zijn manschappen in alle krijgsmans aftrekken en ieder mag zooveel zijn „pak en zak" meenemen (ook de kastelein I) ais zij wenschen. Bo vendien zal men hem lot grootere veiligheid naar Utrecht begeleiden. „De Spaansche overste, zegt de kroniekschrijver, stelt zijn volk reeds in het gelid om den dapperen kastelein de eere te doen daartusschen door te trekken „De kastelein gaat voorop, gevolgd door zijn huisgezinIwee zoons en boerenknechts, tezamen acht of negen personen." De stoet wordt besloten met een paar wagens huisraad, getooid met dc de Oranjevlag. „De Spaansche overste dat ziende en geen volk meer vernemende, werd door dit bedrog zoo gemelijk, dat hij den kastelein wilde achterhalen en hem doen ophangen, omdat deze geen voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3% - INSTRUMENT TEGEN LAGEN PRIJS VRAAGT DAN EENS PRIJSOPGAAF VAN EEN BIJ S. DUYKER HAVIK 29 - AMERSFOORT - DIPLOMA TOONKUNST MAOAZIJN BOVEN - GEMAKKELIJKE BETALING - LANGDURIGE OARANTIE de praktijk ock,moge slagen. Immers van den kant van den exploitant ec de uitgevers is bet eerste doel koopen. Wanneer men de katholieke of in den goedeo zin des woords neutrale lectuur niet koopt, wordt te weer vangen door andere. Aan katholieken die lectuur zoeken ior een langere reis, aan Handels reizigers vooral vragen we dus koopt aan den Stationsboekhaodel katholieke lectuur. Koopt ge steeds, dan za ipoedlg overal voorhanden zijn. Prov S'atsn van Utrecht. Bij Kotinklijk besluit is aan Commissaris der Konirgin machtiging verleend om de Provinciale Staten in buitengewone zitting bijeen te roepen. In de afgeloopen zitting der Staten heeft bet lid Fiijda aan Ged. Staten veizccht, om, zoo dit noodig mocht zijo, een «xtra-zitting der Staten bijeen te roepen in verband roet een even- tueele verleening van steun door de provincie aan de Utrecbtsche markt- plannen. De Nood der Dlaapora-Prieetera. Kent U de Diaspora bisdommen Mogen ondergeteekenden U er iets tn vertellen Wij zullen kort zijn Een groot deel, het Noorden van Duitschland, de Diaspora, moet als zuiver Missiegebied worden beschouwd. Een gedeelte hiervan vormt het Bisdom Meissen, Republiek Sachsen, gevestigd in 968, opgeheven in den Reformatie- tijd, weder hersteld door Z. H. Paus Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Benedictus XV in 1921. Op 5 millioen zielen in het geheele Missiegebied van het Diocees Meissen zijn 250 (XX) Katho lieken. Zielzorg. Slechts eenige tientalleu Priesters zQn aanwezig voor deze, tus- schen andersdenkenden verspreid wo nende Katholieken van 20-30-60 tot 90 plaatsen of dorpen tegelijk I De Godsdienst-oefeningen moeten worden gehouden in enkele zéér armoe dige kerkjes, meestal in lokalen van café's, cinema's protestantsche, kerkhof kapellen e. d. die dan voor het houden der Godsdienstoefeningen moeten wor den afgehuurd, of ook wel op kamers zooals b.v. in Leipzig-ScbönefelddÜr ook een Missie-Statie de geestelijke >ont op een 4e étage, heeft 2 kamers bij eene niet-Katholieke familie, één kamer is woning, de andere is kerk, biechtstoel, doopgelegenheid Scholen. Voor de Katholieke kinde- n zijn er bijna géén Katholieke scho- i. Het gróótste deel moet protes tantsche scholen bezoeken. Onderricht nzen H. Godsdienst moeten deze kinderen ook in gebuurde lokalen, buiten schooltijd ontvangen. Dikwijls moeten te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 HANDEL - INDUSTRIE krijgsman was en toch zooveel volk (natuurlijk Spanjaarden) op de been h3d gebracht. Doch de andere offi cieren prezen den boer, dat er werkelijk n krijgsmanshart in slak." Zoo mocht hij ongedeerd naar Utrecht trekken. Zonder ongevallen bereikte hij die slad, waar zijn heldhaftig en loos gedrag spoedig bekend werd. De Staten van Utrecht schonken hem levenslang een pensioen, waarvan hij blijkens de registers jaren genoten heeft. De onkloeke Cloech, die in tegen stelling met den boer, het slot zoo lafhartig had verlaten, werd bij vonnis van den 5 October 1629 door den Raad van State uit zijn ambt ontzet en onbekwaam verklaard om ooit weer een militairen post te bekleeden. Hetzelfde lot trof ook het garnizoen van Amersfoort. (Sententie Raad van Staten 5 Oct. 1629). Door de verrassing van Wezel, door den Nederlander Otto van Dieden, waren de Spanjaarden voortaan van hun voorraadschuur verstoken en moes ten zij uit het hun vijandige land hals over kop wegtrekken. Holland was weer gered. Toen op 3 Augustus 1923 Baarn het eerst in den lande het zilveren kro- igsfeest van H. M. de Koningin, o.a. met een Historische Optocht vierde, had ik als ontwerper van dien stoet uit Eemlands verleden de eer. aan Prinses Juliana op het bordes van 't Paleis Soestdijk Haar den voorbijtrek- kettden optocht nader te mogen ver klaren. Tal van schitterende groepen gingen voorbij, maar bij de Prinses had het meeste succes de eenvoudige wagen met allerlei huisraad beladen, gemend door den slimmen boer van het Huis ter Eem. Zijn looze zet vond blijkbaar groote bewondering bij de Prinses. „En leven die kippen, daar onder den wagen in die mand, mijn heer Pluim?" „Zeker, Uw Hoog heid, de slimme boer wilde niet hebben, dat de Spanjaarden ze zouden op peuzelen." Inderdaad het was wel een nummer, dat bij jong en oud insloeg. Baarn.

De Eembode | 1925 | | pagina 1