R. K. Spaarbank Amersfoort Amsterdamsche Bank CREDIETEN Wenscht U een goede Piano Bel dan op No 42 OE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 7 April 1925 - No. Negen en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In Rian, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prl|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11,10. Alsonderllke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO ADVERTBNTlfiN 25 cent per regel. Blllfke tarieven voor handel en nfverheld b| geregeld adverteeren. Advertentltn moeten Dinsdag en Vrjdag vóór s unr worden bezorgd Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Het offer is de meest begrijpelijke taal der liefde. Toen God wilde open baren, dat Hij groot was, sprak Hij door de werelden te seheppcntoen Hij 'openbaren wilde, hoe lief Hij ons had, sprak Hij door voor ons aan het kruis hout zijn bloed te vergieten. Wat zouden wij van Gods liefde begrijpen zonder den Gekruisigde? Passie=po«zit. GETHSEMANI De zi Ie ceders stonden zacht bewogen En stil te ruischen in het sterrenlicht, Toen in hun schaduwen het (spookgezicht Des doods opdoemde en stond i voor Jezus' oogen Doodszweet en bloed beliep zijn (aangezicht. Hing daar een moordenaar [hem aan te blikken.' Hoorde Hij niet zijn lieve Moeder snikken Stond daar de boom des Kruizes opgericht? Rood kleuren plotseling de ruwe Zie toe. Zij komen. Gloed van Rumoer en fakkelen en boongelach. O helsche nacht, waarin het Lam (verzuchtte, De ceders sidderden, Johannes vluchtte, Aan 's Heeren boezem valsche Judas lag. T. G. Binnenland Zomertijd behouden. Zooals we in 't vorig nummer mede deelden, heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd verworpen met 31 tegen 17 De verwerping van dit wetsontwerp door de Eerste Kamer beteekent, dat de bestaande wet inzake den Zomertijd van kracht blijft. Deze wet bepaalt, dat tusschen 18 Maart en 9 October de wettelijke tijd met een uur wordt ver vroegd, doch dat door de Kroon telkens tijdig bepaald wordt, wanneer die ver vroeging aanvangt en eindigt. In 1922 begon de zomeitijd 26 Maart en eindigde 5 Oct.; in 1923 begon hij 1 Juni en eindigde 7 Oct.in 1924 30 Maart en eindigde 5 October. Nu het wetsontwerp tot afschcffitg door de Eerste Kamer is verworpen, krijgen we dus weer zomertijd, maar de Kroon dat is in de grondwette lijke practijkde Regeertog zal bepalen hoelang. Onze mijnen. Ons mijnbedrijf is het modernste van Europa, Technisch staat het bovenaan, maar niettemin deelt het het lot van alle Europeesche mijnen, dat het op het oogenblik geen cent oplevert, ja geld verliest. Er is groote overproducli van kolen en ds kolenprijs is veel t laag. De Staat heeft 78 millioen in hr bedrijf gesloken |en hij kreeg daarvoor 4 goede mingebieden. Tot dusver ving de Slaat steeds zijn rente. Op 1 Jan. 1922 was de rekening quitte. De klagers, dat men beter uit het buitenland kolen kan betrekken industrie afschaffen, vergeten, dat het kolenbedrijf ons land een zekere oc nomische onafhankelijkheid geeft een garantie, wanneer het buitenlatd niet leveren kan of wil. Hoe komen de kolen in den grond De kolen zijn millioenen jaren geleden ontstaan, toen hier een warm was en een bodem met weelderigen boschgroei. Dat land werd overstroomd, kwam onder water, klei en steen, daari kwam de grond weer droog, enz. I proces herhaalde zich eenige malen den loop van honderdduizenden jaren. Het proces ligt uitgedrukt in het woord «steenkool» zelf. De aardlagen zijn oog altijd in beweging en dit geeft de bij zondere moeilijkheid aan het bediijf. De kolen liggen in ons land algemeen aeer diep, de meeste te diep om de kolen te winnen. Alleen in Zuid Limburg, de Peel en Brabant liggen de kolen op een diepte van 400 tot 500 M, Meikwaardig is, dat elke miin dadelijk 10 percent van de boveogehaalde kolen voor eigen bedrijf verstoken moet. De prnduclie van 1923 gaf dagen van 1000 ten. De Staatsmijnen lever den in 1923 3 000 000 ton of 6000 treinen kolen. De kolen gaan voor een heel groot gedeelte naar het buitenland. De Emma gaf 1 millioen, de Hendrik 800 000 ton, de Wilhelmina 600 000 ton. De Maurits, die nog in aanbouw is, zal de beste kolen leveren. Het personeel bestond uit bijna 15.000 man. De gemiddelde loonen zijn f 5 a f6 per dag. Naast het mijnbedrijf heeft zich een groote chemische industrie ontwikkeld. In het geheel hadden in 1923 3000 orgevallen plaats, waaron der 16 dooden. De meeste ongevallen ontstaan door het vallen van stern. Aan schadeloosstelling werd 6COCOO uitgekeerd. Men tracht besparing in het1 bedrijf te winnen door zooveel moge lijk machiniseering van hel bedrijf, want op loou, mijnhout en andere onkosten is niet te bezuinigen. De Staat heeft de beste kolenvelden Accoord mat België- Met Belgid is door onze Regeering een accoord aangegaan waatbij ver schillende kwesties met onze Zuider buren zijn geregeld. Deze overeenkomst heeft een tweeledig karakterzij toont een politiek en een economisch In politiek opzicht bepaalt het ge sloten verdrag zich tot het vastleggen van het vervallen der bepalingen var het traciaat van 1839, betreffende dr voortdurende onzijdigheid van Belgis de beperking, dat Antwerpen uit sluitend een handelshaven mocht zijn. Overigens draagt het verdrag een economisch karakter. Het bevat rege lingen betreffende het onderhoud en >aart op de Schelde en het kanaal Terneuzen. het zegt de medewer king van Nederland toe voor den aac- leg van nieuwe kanalen over ons ge bied tusschen Antwerpen en Rubrort en van Antwerpen naar den Moerdijk. Anderzijds krijgt Nederland het recht rerbetering van de Zuid-Wjllems- voor de vaart van schepen van 1000 ton en desgewenscht hooger. Daar- zal zich kunnen aansluiten een ver breeding van het kanaal van Luik naar Maastricht en de aanleg van een ver- bir.dingskanaal van de Zuid-Willems met de Maas ter hoogte van Maastricht, de zaak. die juridisch ook wel eens «maatschap» heet, zocdat veelal van maatschappelijk kapitaal gesproken wordt, hetgeen dan echter in het ge heel niet «maatschappelijk» in den z<n ,n «gemeenschappelijk» beteekent. Wordt de zaak met andere menschen men opgericht, zooals bijv. bij een iarrlo.'ze venr cotschap het geval ia. dan geldt als maatschappe'ijk kapitaal wat door de aandeelhouders gezamen lijk in de zaak gestoken wordt. Nu ligt het in de rede, dat ieder ondernemer een optimist is. Zou hei mogelijk zijn, dat een fabrikant of koopman een zaak aanpakte in het stellig vooruitzicht, dat zqn onderneming falikant zal uitloopen Neen immers. De procudent beoordeelt deeconomische vooruitzichten als een veldheer de militaire positie en hij waagt den aanval, overtuigd van de mogeljkheid icces. Doch de producent kan falen, i zeker, dat 'n bepaald percentage van de ondernemers met hun keuze zullen falen en nu barst de kritiek los Ziet gj wel hoe verkeerd het be staande stelsel van voortbrenging I», is bet verwijt; doordat indivi dueele ondernemers de beschikking hadden over kapitaal, zijn goederen gemaakt die met op de beste wijze in de behoeften der maatschappij blijken Landverhuizing. Thans worden gevraagd a. voor Noord-Frankrijk: melkers-vee- eriorgers en boerenknechten voor alle I onder controle Centrale Accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Zalen tegen zeer billijk tarief te huur. Inlichtingen bij den concierge weik, goed op de hoogte met melken (minimum loon 250 fiancs per maand kost en«buisvestiog) voor Elzas-Lotharingen landar beiders voor alle werkmoeten met paarden kunnen omgaan en allerlei veld arbeid kunnen verrichten. (Behoeven niet te kunnen melken of ploegenloon on geveer 200 francs per maand plaatsing geschiedt voornamelijk in streken, waa de bevolking overwegend «Duitsch< Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, de correspondenten der arbeidsbemiddeling eo, voor zoover deze inlichtingen ter plaatse niet kunnen worden verkregen, bij den rijksdienst der werkloosheids- rerzekering en arbeidsbemiddeling. Be- .uidenhoutscheweg 30, 's G-aveobage, doch dan uitsluitend schnfte ijk. Kapitaal. :n van de belangrijkste onderwer- in de economie is het kapitaal. Bij de bespreking van economische kwesties is steeds de vraag of het kapitaal aanwezig zal zijn om in de behoefte te voorzien. Goed te weten wat kapitaal is, heeft daarom groote beteekenis. Nu moet helaas geconsta teerd worden, dat de meeste menschen er zich niet de juiste voorstelling maken wat kapitaal in economischen zin is. Het wordt ons ook nie makkelijk gemaakt om de juiste stelling te verkrijgen en wel omdat het woord kapitaal ook nog ander verband gebruikt wordt. Wat is namelijk kapitaal in zooals het door handelsmenscben, door tinancieele bladen, enz. gebruik wordt. Wie een zaak begint moet altijd wel iets bezitten. Welnu, het bedrag, dat iemand uit eigen middelen aanwendt om zijn bedrijf te beginnen, is gewend boekhoudkundig «kapitaa'.' noemen. Dit is dan het kapitaal Wat wil men ons dan als verbetering aanbieden De voortbrenging mag niet langer individueel zijn, men verlangt socialisatie de voortbrenging, us niet meer A. B. en C. mogen afgaan op hun optimisme, er zal eeo hooger college komen om uit te maker u in de fabrieken gemaakt zal worden Dcch nu is dit onze vraag: door elk ander motief wil dit lichaam zich laten leiden, dan door zija optimismi Hoe imposant dr naam ook moge :ijn, waarmee dit lichaam zich zal omen «Hoogere Raad van Productie,» Generale Staf der Voortbrenging», de heeren, die daarin zitting zullen krijgen, kunnen bij de productiekeuze tocb ook niets anders afgaan dan eeo gissing de vraag, die te wachten is en de de schijnbaar beste manier om daarin te voorzien. De kans dat de productie- raad, of hoe bij heetec moge, mistast en groot als dat er onder de schare tallooze individueele producenten eenige zulleD zijn, die kapitaal en arbeid ,n iets gewaagd hebben, wat achteraf et in een behoefte blijkt te voorzien. Maar het voor de menschheid nood lottige verschil bestaat hierio, dat het aaot,.l particuliere ondernemers, dat de productie op een dcodloopend pad zicb waarschijnlijk oog niet eens v boven éen enkel percent van alle t lemers, terwijl wanneer de productie- aad zich vergist heeft, door de ver plichting van alle dan gesocialiseerde ondernemingen zijn besluit na te leven de voortbrenging voor 100 pCt. keerd zal uitvallen. Verkeersverbetering. Het wetsontwerp ter verklaring het algemeen nut der onteigening ten behoeve verbetering van den Rijksweg AmsterdamAmersfoort is, blijkei het voorloopig verslag in de afdeeltngi der Tweede Kamer, met veel sympathie begroet, althans door verscheidene leden. Ardere leden maakten echter niet zoozeer tegen de ont eigening, maar echter tegen de uitvoe ring van het werk zelf. Naar de be staande plannen zat het een aanzienlek aantal jaren duren, eer de hier bedoelde weg is verbeterd. :viaagd werd of niet een voltooiing het ontworpen werk in sneller tempo in overweging kan worden ge- Eenige leden herinneren er aan, dat de regeering bij de behandeling van de Staatsbegrooting van het Icopende dienstjaar heeft toegezegd een alge- en grondslag te zullen vaststellen de door haar te volgen wegen- politiek. Zij vroegen of zu ks reeds geschied, en zoo ja, welke die grond slag dan is. Hblverneemt, dat ernstig overwogen wordt, nu het meer en meer aan de uitvo.-ring toe komt der verbe tering van den Rijksstraatweg Amster damAmersfoort, ook bet gedeelte van dien grooten verkeersweg, liggende op het gebied van Amsterdam, van gemeentewege onder handen te doen nemen. Noodweodig behoort daartoe de verbreeding van bet Amsterdamsche gedeelte van de Weespersjde. Daaraan zijn echter bijzondere moeilijkheden te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 INDUSTRIE voor lagen Prijs. Nieuwe Piano's met doorloopende pantserplaat. Prima Repetitions Mechaniek. Elastisch lichte aanslag. Zeven Octaaf. In Zwart. Eiken of Noten kleur. jaar schriftelijke garantie. vr t 425.- -«■ Piano Orgelhandel S. DUYKER HAVIK 29 Magazijn boven. Diploma Toonkunst AMERSFOORT verbonden ten einde echter zoo spoe- dig mogelijk met deze wegveibeteriug te kuonen beginnen, zal allereerst bet traject buiten de bebouwde kom voor verbreeding in aanmerking worden ge bracht. Aansluitende op dat gedeelte van den grooten weg zal over den Amstel, tegenover de Amstellaan, een monu mentale brug worden gebouwd, waar voor d; plannen reeds worden uitge Men hoopt die brug, de instanties die het desbetreffend besluit moet pas- seereo inbegrepen, over enkele jaren gereed te hebben. Gelderland. Tot Commissaris der Koniogin in de proviocie Gelderland is benoemd mr. S. Baron van Heemstra. De Nederlandeche Hanze. -gaan van den R. K. Midden Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Dit stand vei heugt zich den laatslen tijd in een stijgende belangstelling van den kant der uitgeefster en der Redactie- Al het mogelijke wordt gedaan om uit. gave eo inhoud steeds volmaakter te verzorgen. Er wordt meer copie ge geven er is gezorgd voor een stevigen omslag en beter papier. Nu kondigt de Redactie een nieuwe rubriek aan. Reeds jaren, zoo lezen we in dit redactiebe- richt, heeft de vrouwenrubriek onze bijzondere zorg. Deze rubriek was in handen van Pater Damasus en zoo nu dan werd er een artikeltje geplaats i eoke le anderen. Vanaf April wordt eeo geregelde, wekelijks verschijnen de rubriek, onder leiding van Pa.er Damasus, bijgestaan door enkele vaste medewerksters. Verwacht mag worden dat dit een aanleiding te meer is voor den R, K. Middenstand, althans zeker voor de Middenstandsvrouw om «De Nederlandsche- Hanze» door abonae. menten te steuoeo. Adres van opgave: Futurs, Leiden- Allemaal patiënten? Wie ziekelijke neiging beefr, en daarom als onthouder leeft, is patient 1 Zoo eeo moet niet voor doktertje gaan spelen. Door deze enkele woorden wordt aar zoo even gesuggereerd, dat de onthouders (van alcoht I natuurlijk, wa andere onthouders wordt bijl gesproken) tegen het alcoholisme optreden, omdat zij zelf er de slacht offers van geweest zijn of dreigen te Ed die moesten zich maar stil houden, ze kuonen niet oordeelen over genees middelen, die ze zelf noodig hebben. Het is wel wat kras, te veronderstel len dat een drankbestrijder «het doet» alleen omdat hij zelf het noodig heeft. Dat kan men toch al heel moeilijk volhouden, als men ziet wie zich geven dit bij uitstek sociale werk. Er is Goddank nog iets anders in de wereld dan eigen belang alleen, er wordt toch ook nog naastenliefde gevonden, men schen die uit medelijden met de patien- van den alcohol het offer vao onthouding brengen. En waarom kao en zgn. patient, eeo die ongelukkig •erd door de draokverleidiog, door zijn ongeluk niet geleerd hebben boe anderen bet bests bewaard blijven voor die ramp Mogen zij dan niets doen anderen te waarschuwen Ligt het voor de band, dat zij gaarne mee- werkeo met anderen die nooit vielen, deo strijd tegen wat hun ongeluk werd zoo praktisch mogelijk te maken Zf zijn een be«ijs te meer, dat kennis van het alcoholisme bestrijding be teekent, En men behoeft nog geen patieot te zijn, om die kenois machtig Amersfoort Onlangs vermeldden wij een en ander omtrent een zaak, waarbij een stagershrma terecht stond wegens het het sluitingsuur van cfeo arbeid ia werkplaats, werkplaatswerkzaam heden laten veirichlen in den winkel. )e vraag was toen of uitbeeneo uitvliezen hetgeen altijd in den win kel behoort te geschieden, werkplaats- winkelwerkzaamheden waren. In rbaod biermede deelen wij aan be langhebbenden mede, dat door Hoogen Raad naar aanleiding :en soortgelijk geval debeslissiog genomen is, dat in winkels waar uitge beend enz. wordt, een arbeidslijst op gehangen moei zijn, daar zoo'n winkel in den zin der wet als een werkplaats is op te vatten. Voor eeoigszins met die werkzaamheden bekenden, een vreemdlijkénde en voor belanghebben den een lastige beslissing. Een 4 jarig kind uit de Ruyter- straat raakte in 't water van de Beek. Dr. ten Bruggencate verleende de eerste hulp terwijl ook het zuurstofapparaat van de politie spoedig ter plaatse was. Het mocht echter niet meer gelukken de levensgeesten van de kleine dren keling op te wekken.

De Eembode | 1925 | | pagina 1