N.V. Middenstands-Credietbank Bel dan op No 42 Wenscht U een goede Piano Credieten - Incasso's - Deposito's Amsterdamsche Bank CREDIETEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afsonderl|ke nummers 10 ct. Dinsdag 14 April 1925 No. 4 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRIJDAQMJDDAQ ABVBRTBNTlfiN 23 c n|verheld bl geregeld en Vrldag vóór 8 uur w< niet worden gegarandeerd. regel. BlUgke tarieven voor handel en Advertentiên moeien Dinsdag besorgd. Een bepaalde plaats kan De kritiek op het gebied van de kunst, van de wetenschap, van de politiek, kortom op ieder gebied, is in het wezen der zaak een nuttig en opbouwend element. Zonder critiek is verbetering en vooruitgang onmogelijk. Evenals in onzen tijd alles ontaard is, is natuurlijk ook de critiek ontaard. De meest voorkomende vorm van critiek is tegenwoordig de vitzucht en de be dilzucht, het protest, de hatelijkheid en de vijandschap. Zoodat de critiek aan nuttige uitwerking verliest. Haar de Stembus. Méér en beter dan 't welsprekendst betoog van onze politieke leiders, zal ons een bisschoppelijk vermaan het gewicht en de beteekenis van den ko menden stembusstrijd doen beseffen. 'tls daarom, dat we hier laten vol gen, wat Z. D. H. de Roermond, in dit verband zijn geloovigen voorhield. Mgr. Schrijnen's woorden zijn ook buiten 't Roermondsche diocees van beteekenis voor eiken katholiek. «Christus moet heerscben in bet open bare leven. Met de goddelijke natuur wet en de stellige wet van het Evan gelie mogen de wetten en verordeningen in het bestuur der menschelijke samen leving Diet In strijd zijn. Gods wet en Gods wil zijn ook voor den staatsburger het hoogste gebod, waaraan alle menschelijke geboden en alle menschelijke daden ondergeschikt zijn. Vandaar dat wij, Katholieken, vor deren, dat ook in 's lands vergaderzalen rekening gehouden worde met de on vervreemdbare rechten van onzen Heer Jezus Christus en met de heilige rech ten van ons katholiek geloof. Wij eerbiedigen de vrijheid van an deren, maar vorderen, dat men ook ons de noodige vrijheid scbenke om onzen Heer Jezus Christus te dienen, zooals Hij door ons wil gediend worden. Wij geven den Keizer, wat des Keizers is maar wij willen ook aan God 'geven, wat Godes is. Een dwaling is het te beweren, dat op politiek terrein een Katholiek onaf hankelijk mag wezen. Een Katholiek is altijd afhankelijk van de leer van Jezus Christus, zoowel in het openbare als in het particuliere Hij mag zijn katholieke gezindheid niet met den mantel der neutraliteit bedekken, wanneer hij zijn binnenkamer verlaat, om in het openbare leven te treden. «Die niet voor Mij is, is tegen Mij* zegt Jezus Christus. Dat woord is alge meen en niet tot plaats of tijd beperkt. Een Katholiek mag zijn eigen in zichten hebben en opvolgen; maar slechts in zooverre zij niet in strijd zijn met de beginselen van Jezus Christus. Zoodra die beginselen hem de lijn trekken, is hij evenmin vrij als de knecht in het opvolgen van de bevelen zijns meestersals de soldaat in het uitvoeren van de commando's van zijn veldheer. Uit het principe, dat Jezus Christus ook in het politieke leven Zijn onver vreemdbare rechten heeft, volgt ook noodzakelijkerwijze, om bij verkiezingen eensgezind en eendrachtig werken, opdat geen plaats, wij kunnen beschikken in de openbare bestuurslichamen, voor ons verloren ga. Particuliere belangen en eigen in zichten moeten hier wijken voor het algemeen belang.' de zegepraal onzer Katholieke beginselen.* Binnenland Over Sport. De heer Scharroo, voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding te Amersfoort en bekend sport-man, gaf onlangs in een bijeenkomst een alge- meene beschouwing over lichamelijke opvoeding in den tegenwoordigen tijd. Door invoering van den 8-uren arbeids dag, heeft de massa meer tijd, welke voor de lichamelijke opvoeding kan worden benut. Een gezond en krachtig lichaam heeft een ieder in welk beroep ook, noodig. Dit werd zoo lezen we in Amersf. Dagblad geïllustreerd door een voor beeld van twee Hollandsche ingenieurs, welke met een opdracht naar Duitsch- land werden gezonden. De sportieve, lichamelijk ook goed ontwikkelde, vol bracht de opdracht, de niet goed licha melijk ontwikkelde bleef steken en vol bracht de opdracht niet, niettegenstaande hij geestelijk wellicht beter was. Wat de voetbalsport betreft: De voet valier moet begrijpen, dat alléén voet ballen hem niet tot het gewenschte resultaat brengt. Om vaardig te zijD voor goed voetbalspel, moet men over groot uithoudingsvermogen en groote snelheid beschikken. Dit wordt niet al leen door voetballen verkregen, doch hiervoor is athletiekbeoefening geduren de de zomermaanden eerste vereischte. De nadeelen van het spel zijn 1. het is een kijkspel geworden 30 duizend menschen kijken naar het spel van 22 menschen. Wilde het voor de lichamelijke opvoeding waarde hebben, m moest dit juist andersom zijn. 2. Gevolgen wedden. Het publiek komt voor 'n groot gedeelte niet meer het spel te zien, doch om er een gokje op te maken. Dit moet ernstig tegengegaan worden, want het leidt tot ondergang. 3. Het clubchauvinisme van suppor- rs, welke het goede spel van den tegenstander niet weten te waardeeren en door allerlei uitroepen, soms daden, het mooie in deze sport geheel te niet doen gaan. De overdrijving ligt ook inhet teveel i onvoldoend voorbereid spelen van wedstrijden. De couranten helpen mede door van vele voetballers persberoemd heden te maken. Vele jongelui kunnen daar niet tegen en zien door deze be roemdheid bun toekomst vernietigd, daar er voor hen geen hooger doel is dan deze persberoemdheid en zij de hiervoor verwaarloozen. Amersfoort De R. K- Kiesvereeniging. (Ingezonden.) i er voor onze R. K. Kiesvereeni ging wat meer werk aan den winkel komt, dan gewoonlijk bet geval is, de monstreert zich de belangstelling onzer kiezers in hun organisatie, weer op verscheiden wijz-r. Gezonde belangstelling is het, wan- •er men zich voorneemt de bemoei ingen van het bestuur te steunen waar het pas geeft. In eigen kring opwekken trouw aan de R. K. Staatspartij en is kalm praten met de menschen, die te goeder trouw meenen dat de zaak :heel verkeerd gaat, is nuttig en goed. Het aanwakkeren der ontevredenheid door allerlei los gepraat en het zich blind staren op begane fouten, aan elk menschenwerk nu eenmaal verbonden, heeft funeste gevolgen. Dédrdoor veranderen de toestanden allerminst. En al heel dwaas handelt hij, die om :ns op te frisBchen, zich gaat uitput- n in 't leveren van allerlei onbekookte Wanneer de menschen aan onzen kant zelf niet gaan beseffen dat ze hun plicht verzaken door de R. K. Kiesver eeniging hoogstens door 't betalen van kwartje per jaar en v. st afbrekende critiek te steunen, geeft ook de beste organisatie geen steek. Wat iD ons kiezerscorps ontbreekt is de geest, die leven brengt. Techoisch zit de R. K. Kiesvereeni- ing als organisatie goed in elkaar. Zij heeft een reglement en een pro gram, naar den risch des tijds samen gesteld, aanvaard. Daarin is vastgelegd en bepaald al wat noodig en wenschelijk is voor een goeden gang van zaken op politiek gebied. Contact tusschen kiezers en geko zenen is practisch geregeld, zoodat voorkomen wordt dat de ledenverga dering misbruikt wordt voor het los laten van allerlei vage beschuldigingen aanmerkingen. Met de beste bedoelingen bezield kan het bestuur natuurlijk niet méér doen, dan wat het nu deed: Gelegen heid geven in parochiaal verband meer belangstelling in de politiek te toonen. Onaangenaam en fnuikend voor den redeo geest is het wel eens te moeten hooren, hoe de stuurlui a m den wal be dillend staao te adviseeren. Er moet veel meer gedaan worden*, roept er een, die zelf, na herhaalde aansporing, niet te bewegen is iets te -Propaganda maken,* prijst een ander die nader tot de ontdekking komend dat propaganda-maken nog iets anders is dan praten en critiseeren in een vergadering, verschrikkelijk druk is en; volhandig, wanneer men zijn hulp vraagt. «Contributie moet worden verdubbeld dan kan er meer gebeuren*, meent een derde, vurig democraat, die niet inziet dat onder de huidige kieswet de Kies vereeniging het eenige middel is voor den kiesgerechtigde om zijn voorkeur te bepalen en dat dus geen geldelijk beletsel mag worden gesteld voor hen die in de kiesvereeDiging willen. Iets wat met het vrouwenkiesrecht en dub bele contributie toch zou gebeuren en zeker niet democratisch metterdaad is. Zoo zou ik kunnen voortgaan, er is stof genoeg. Maar 't is welletjes. Laten allen wel beseffen en begrijpen 't feit, dat in de Kiesvereeniging geen standsverschil heerscht, dat allen daar R. K. staats- en stadsburgers zijn, vrr migd om de behartiging der algemeene belangen, in overeenstemming met de Katholieke beginselen, te bevorderen. Dat de vergadering der R. K. Kies- voor lagen Prijs. Nieuwe Piano's met doorloopende pantserplaat. Prima Repetitions Mechaniek. Elastisch lichte aanslag. Zeven Octaaf. Id Zwart, Eiken of Noten kleur. 5 jaar schriftelijke garantie. BV f 425.- -«■ Piano Orgelhandel S. DUYKER HAVIK 29 Magazijn boven. Diploma Toonkunst AMERSFOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3% - vereenigiog dus een beeld moet geveD van odb Roomsch volk in zijn zeer verscheiden schakeeriog. Een Lid van Recht en Orde. Hedenavond recollectie voor Oud- retraitanten, leden van retraitepenning- vereenigingen en belangstellenden, in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemel- aan de Langegracht om half 8. Zondag 19 April geeft de R. K. Bond van Overheidspersoneel St, Paulus een feestvergadering in het gebouw »St. Jozef* ter herdenking van bet 15-jarig bestaan van dien bond. Onder dankbetuiging deelt het Be tuur der Amersf. Ver. tot bestrijding der tuberculose mede, dat de op 11 April j.l. gehouden collecte bruto op gebracht heeft f 842.68'/j- Dank zij de welwillendheid van het publiek bracht de collecte dit jaar f32.07 :r op dan in 1924. Er heeft zich ter gelegenheid vaa a.s. jubileum van wethouder Veis Heyn iD verband mét zijn 25-jarig raads lidmaatschap en 10-jarig wethouder schap een Huldigingscomité gevormd, in zitting hebbenMr. L. Stadig, titter; Mr. J. H. Scheurer, Secre taris J. H. van Lonkbuyzen, Penning meester; J. P. Boender, P. Graaff; A. A. Kloosterman; Joh. T. de Lange; H. Palefenier; Ds. J. Pannebakker; J. Stuurop. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Vergadering van het College tot de Directie van den Slaperdijk, met geërfden van dit Waterschap, op Dins dag 28 April des voormiddags om 12 uur, in een der lokalen van het Hótel »De Vergulde Zwaan* aan deUtrecht- ehestraBt te Amersfoort, opgeroepen namens het College voornoemd; door M. J. L. Baron Taets van Amerongen, van Renswoude, Voorzitter. P. A. Smits, Secretaris. De heer D. J. van de Ven uit Arnhem, bekend folklorist hield j.l. Donderdag 9 April een lezing mei lichtbeelden over Oude Zeden en ge woonten van ons land, die heel goed voldeed. Een talrijk gehoor was in Amicitia opgekomen. Deurwaarder de Groot verkoopt Donderdag 16 April, 2 uur, bij Heuve- ling, te Bunschoten, 3 boerenwagens, wagen op veeren, stortkar, 5 twee wielige karren, 25 kalverenhokken, 2 hardsteenen paardenkribben in een ge heel, ijzeren paardenruif, partij paarden- te Amersfoort Kortegracht 16 ga al f55.000.000 Reserve f42.500.000 1 I HANDEL NERING - INDUSTRIE TURBAN DE L0INVILLE Het bloed steeg hem weer naar het hoofd, toen hij zich den aangedanen hoon herinnerde.... Maar nu moest hij zich met andere dingen bezighouden dan met persoonlijke wraak, Ihans moest hij gebruik maken van de ge legenheid, die het toeval hein had gegeven om te komen achter het ge heim, dat Napoleon vergeefs had tracht op te lossen.... De beide personen spraken zacht met elkander, hoewel zij vrij zeker konden zijn in het midden van het bosch niet bespied te worden. Verscheidene brieven lagen op de tafelde Oostenrijker las ze door en verzegelde ze hierna weer zorgvuldig. Daarop haalde hij een couvert uil den zak, dat de Franschman, want Louis had hem nu herkend als een der koe riers van Napoleon tusschen Weenen en 't legerkamp, in zijn portefeuille stak. Toen stond laatstgenoemde op en begaf zich naar de deur. Eenige oogenblikken later reed de reiswagen in volle vaart den kant op naar de Duitsche grens. De Oostenrijker bleef alleen en be studeerde eenige papieren die de Fransche koerier hem gelalen had. Nu doorzag Louis het schandelijke verraad. Hier, op deze eenzame plaats, in 't hartje der Neulandschc wouden, verkocht de Franschman den inhoud zijner depêches aan de Oostenrijksche regeering. Wanneer het toeval hierbij niet in 't spel was gekomen en hem naar deze hut had geleid, had waar schijnlijk niemand het verraad ooit ontdekt Louis wilde trachten zoo spoedig mogelijk de grens te bereiken en daar de hand te leggen op den verrader. Doch nu kwam plotseling zijn gekwetst eergevoel boven. Een schitterende ge legenheid deed zich thans voor om af te rekenen met zijn beleediger. Om weinig tijd te verliezen begaf de Loin- ville zich naar de deur en trad het vertrek binnen, waar de Oostenrijker nog steeds aan de tafel zat. Bij het opengaan der deur keerde hij zich verschrikt om en sprong op met een pistool in de hand. Doch de Loinville was hem voor geweest, Bliksemsnel sloeg hij zijn tegenstander het wapen t de hand en zeide kalm „Hermann von Bunkelstein, trek je degen. Nu geef ik je de gelegenheid je te wreken over ntijn optreden te Büblingheim. Als Fransch officier daag ik je tot een duel uit. Wanneer je weigert, steek ik je overhoop!" Onwillekeurig schrok de Loinville toen hij zich zelf aldus hoorde verra den doch te meer was hij er nu van overtuigd, dat zijn tegenstander deze plaats niet levend mocht verlaten. De Oostenrijker bedacht zich geen oogenblik, maar trok zijn degen om zijn leven zoo duur mogelijk te ver- koopen. In een oogenblik kletterden de klingen tegen elkaar. Louis be merkte onmiddellijk dal zijn tegenstan der buitengewoon bedreven was in het voeren van den degen, De geringe ruimte in het vertrek was echter'hin derlijk. Geen van beiden konden zij meer dan een of twee passen doen. Het was een zonderling schouwspel, daar midden in den nacht injheteen- zame boschwachtershuisje, twee man nen te zien vechten, vast besloten hun tegenstander het leven te benemen. De Oostenrijker had hel eerst succ toen Louis uitgleed over de ijzeren haardplaat en een steek in den linker schouder kreeg. De getroffene herstelde zich echter bliksemsnel en bracht zijn tegenstander, die niet op zoo'n uitval bedacht was, een verwonding toe in den arm. Met een vloek liet deze zijn wapen vallen, dat kletterend! op den grond terecht kwam, bukte zich vlug, raapte zijn gevallen pistool "met de linkerhand op en loste dit op de Loin ville, die geheel weerloos stond tegen een dergelijken aanval. De kogel miste echter zijn doel en vloog door een der ruiten. Met één sprong was de Loinville nu bij zijn tegenstander en slak hem zijn degen in de borst. Een gil slakend, sloeg de Oostenrijker met uitgebreide armen tegen den grond; nog even bewoog zich het stuiptrek kende lichaam Louis boog zich over het lijk heen, en onderzocht vlug de zakken van den gevallene; hij vond verscheidene brie ven en depêches. Na deze bij zich gestoken te hebben verwijderde hij zich snel, daar hij veronderstelde, dat zijn tochtgenooten ongerust zouden zijn over zijn verdwijning. Nu bemerkte hij ook dat de wond aan zijn schouder hevig bloedde. Zoo goed mogelijk ver bond hij zichzelf, draaide het licht uit en trad naar buiten, waar het paard i den Oostenrijker nog stond, sprong het zadel en draafde den weg af naar zijn koets. Deze was intussehen hersteld. Trinois was uiterst verbaasd zijn luitenant te zien terug komen op een keurig getuigd rijpaard. Zijn verwon dering steeg echter ten top, toen Louis hem bevel gaf uit te spannen, de twee beste paarden uit te zoeken en hem zoo spoedig mogelijk te volgen. De wagen zou men in den steek laten. In een oogenblik was de oude opperwachtmeester reisvaardig; hij was blij weer een ros, zij het dan ook postpaard onder zich te hebben en volgde in galop zijn heer, die den weg naar Büblingheim was ingeslagen. De koetsier volgde op eenigen afstand. Van den wagen van den Franschen verrader was natuurlijk niets anders te zien dan de sporen der wielen in de sneeuw. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1