nar f 425.- -*■ N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's Deposito's Bel dan op No 42 Amsterdamsche CREDIETEN Bank I I DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In k*»»> doch opiegglng van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Fr(s per drie maanden f1.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Ationderl|ke n Dinsdag 28 April 1925 No. Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR; LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEPOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAQMIDDAG ADVBRTENTlfiN 25 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en afverheld b| geregeld adverteeren. Advertentltn moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur worden bcaorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Het gedrag is een spiegel, waarin eenieder zijn beeld weergeeft. Ruwheid en trots zijn loten van één stam. Binnenland Verkiezing voor de Tweede Kamer. Dc lijsten van candidaten voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer moeten Dinsdag 19 Mei bij de voorzitters van de hoofdstembureaux io alle kieskringen worden ingeleverd. De stemming heeft plaats op Woens dag 1 Juli a.s. Nationale Bankvereeniglng. Aan het jaarverslag over 1924 der Nationale Bankvereenigirg ontleenen wij het volgende: De indceiing onzer kantoren itt dis tricten, alsmede de verdere perfectio- oeerirg onzer organisatie heeft ons in staat gesteld, dit verslag belangrijk vroeger dan in votige jarer. te doen verschijnen. De lichte vei betering, welke in 1923 viel waar te nemen, bleef zich ook in 1924 handhaven. De verdere ontwikkeling van ons be drijf is, gezien de diverse gebeurtenissen in het bankbedrijf, gedurende het afge- loopen jaar bevredigend te noemen. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat de behaalde winst ook over het afgeloopen jaar een vooruit gang aa .wijst. De nettowinst over 1924 bedraagt f 1.616.295 53. Hoewel het debiteurencijfer ling aanwijst, vermeerderde het aantal der debiteuren zeer aanzienlijk. De deeliog dezer uitgezette gelden over grooter aantal rekeninghouders komt oos bedrijf in alle opzichten ten goede. Het totaal der door derden bij ons gedeponeerde gelden geeft ever eens eene vermindering aan. Deze vermin dering meenen wij, gezien de reeds bovengenoemde omstandigheden, van geen groote beteekenis te mogen noemen Bij deze groep van relatiën valt eveu- eens eene vermeerdering in aantal te vermelder. De blijvende toename dezer drie groe pen van relatiën geeft ons dan ook ongetwijteld reden tot tevredenheid. Van onze afdeeling giro wordt, ook na de heropening van den Postcheque- en girodienst, nog immer druk gebruik gemaakt. Het aantal ODZer vestigingen, met inbegrip van correspondentschappen en geregelde zitdagen bedraagt thans 171. Zooals wij reeds verleden jaar in ons verslag opmeikten, bewerkstelligen wij voor deze 171 plaatsen in ons land de gireering zelf en kunnen daardoor de garantie op ons nemen voor de richtige betaling tot aan de begunstigden toe. Na eene nauwkeurige revisie van onze debiteuren achten wij dezen, in aanmer king nemend de onder ciediteuren op genomen speciale reserve, volwaardig. Wij stellen U voor daarna het divi- dend^te bepalen op 4'/« °/B. Op 1 Januari 1924 hadden wij kan toren op 87 plaatsen, welk aantal in den loop van dit jaar met 2 werd ver meerderd, door de overname van hel kantoor Zaandam der Rotterrïamsche Bankvereeniging en door omzetting van onze vestiging Rhenen in een standig kantoor. Met inbegrip van de correspondent schappen en onze zitdagen is onze In stelling thans in 171 plaatsen in Ne derland gevestigd. Aangifte voor hel Bevolklngeregiater. Het Gemeentebestuur herinnert de ingezetenen aan hun verplichting om steeds tijdig ter gemeentesecretarie aan- ;ifte te doen voor het bevolkiogsre- ister. Bedoelde aangifte moet worden ge daan lo. Wanneer men de gemeente gaat verlateD alsdan moet een getuigscbiift woonplaatsverandering (verhuis- iljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd. 2o. Wanneer men zich in de gemeente vestigtalsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsver andering (vcrhuisbiljei), afgegeven in de vorige woonplaats. 3o, Wanneer men binnen de gemeente in woning verandeit. Het hoefd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee wewen aan gifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats giijpt, ook door het opnemen of hel vertrek van dienst- en werkboden. Verzuim vsd aangifte kan worden gestraft met hechtenis cf geldboete. Ds Rabbijn van Selcha. Wij allen hebben al eens gehoord of gelezen, hoe vooral in de Middel eeuwen de Kerk de voornaamste ge beurtenissen, in de H Schrift verhaald, voor hare kinderen trachtte uit te beel den. Daarmee toonde Zij reeds vroeg te begrijpen, welke groote leering van een goede tooneelvoorstelling kan uit gaan. Jammer genoeg, dat ook de machten der duisternis zoo goed dien invloed van het tooneel hebben ingezien en het daarom zoo volledig mogelijk in haar diens» hebben genomen. Aller wegen gelukkig openbaart zich den laatsten tijd een krachtig streven, bi tooneelschrijvers en -spelers het toonee slechts een veredelende invloed te doen oefenen. Tooneelopvoeringen met histo rische Bijbelsche gegevens, denk aan Vondel's Bijbelsche drama's, voorval len uit of geheele levens van Heiligen, (Ghéon's „Le Saint Malgré lui") Amersfoort Stemming. Zondag had in de vier parochiale kiesvereeuigingeu de stemming plaats voor de candidatenlijst der R. K. Staats partij. De uitslag was als volgt I. Afdeeling parochie O. L. Vrouw Hemelvaart: 95 geldige billetten. 40 Politiek advies. 25 Baron van Wijnbergen. 6 mr. van Schaik. 2 J. G. Suring. 1 van Voorst tot Voor9t. 1 von "reijtag Drabbe. 4 Brouns van Besouw. A. Conijo. 1 L. F. Guit. 1 jongerius. 3 Knigge. 1 Loerakker. 3 Mooymao. II. Parochie St. Franciscus Xaverius, 168 geldige billetten. 68 Politiek advies. 51 van Wijnber gen. 4 van Schaik. 8 Suring. 1 van Voorst. 3 von Freijiag Drabbe. 2 ten Berge. 1 Meijer. 2 Steenhoff. 1 Bon. 1 Brouns van Besouw. 10 ConijD. 1 Guit. 8 Knigge. 6 Loerakker. 1 Mooy- UI, Parochie St. Ansfridus, 105 gel dige billetten. 39 Politiek advies. 24 van Wjjober- gen. 3 van Schaik. 2 Suring. 4 van Voorst. 3 von Freijtag Drabbe. 2 ten Berge. 1 Steenhoff. 1 Bon. 6 Brouns van Besouw. 10 Conijn. 4 Guit. 3 Knigge. 3 Mooijman. IV. Parochie van den H. Hearicus 125 geldige bitletteD. 34 Politiek advies. 42 van Wijober- :u. 4 van Schaik. 7 Suring. 4 van Voorst. 3 Bulten. 1 van der Grinten. 2 Meijer. 3 Sleenhiff. 1 Bon. 1 Brour.s van Besouw. 7 Conijn. 8 Knigge. 3 Loerakker, 5 Mocyman. Samengevat is de uitspraak di Amersf ortsche leden van de R. K. Staatspartij aldus: 181 Politiek advies. 142 van bergen. 17 van Schaik. 19 Suring. 10 van Voorst. 3 Bulten. 7 von Freijtag Drabbe. 1 van der Grinten. 4 ten Berge. Meijer. 6 Steenhcff 3 Bon. 12 Brnu; s ,n Besouw. 34 Corijn. 6 Guit. 1 Jon gerius. 22 Knigge. 10 Loerakker. 12 Mocyman. Totaal 493 stemmen. Het bestuur der Oranje Vereeniging alhier, verzoekt de buigerij ter gelegen heid der veijaardag van H. K. H. Prin- es Juliana zooveel mogelijk te willen laggen. De R. K. Werkliedenvereeniging Sint Jozefs, publiceerde het programma het Tiiduum en de Fee9tvergade- ter gelegenheid van het Bescherm- feest van Sl. Jozef. Het luidt als volgt; Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Mei a.s. Avonds ha f acht Lof met predicatie door Rector de Groot, in de parochie kerk O. L. Vrouw Hemelvaart. Zondag 3 Mei. 's Morgens om 6 uur H. Mis voor de levende en overleden leden van de vereer.igiog, in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw Hemel- tart, waaronder Alg. H. Communie. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in de groote zaal vau het ver- eenigingsgebouw. 's Avonds om 8 uur Feestvergadering het Bor.dsgrbouw, waarin een rede houden door den Zeereerw. Pater Van Nimwegeu vau het St. Alfoosus- RetraUenhuis. Voorts opvoering van de klucht in 2 bedrijven: »De Geheime Opdracht*, door de tconeelvereeciglng Ons Genoegen. De feestvergadering is toegankelijk lor de leden met hunne vro1 Kinderen worden Giet toegelaten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ameistooit brengen ter alge- meene kennis, dat zij voornemens zijn den Raad dier gemeente een voorstel ie doen tot het onttrekken aan publieken dienst van een gedeelte het Monnikenpad n.l, dat, loopende vanaf het noordoostelijk punt van het perceel kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie F no, 453 tot daar, aar het Monnikenpad bij Oud-Leusden et den openbaren weg samenvalt. Dat op den 15 Mei 1925 des na middags ten twee ure in het gemeente huis aan den Westsiugel door hun college sitting zal worden gehouden tot hel aanhooren van bezwaren tegen dit voorstel en dat schriftelijke bezwaren genoemden datum kunnen worden ingezonden aan het adres van den Burgemeester. Restauratie 0. L- Vrouwe Toren. Burgemeester en Wethouders publi ceerden mededeelingen over het herstel ,n den O. L. Vr.-Toren. Het is bekend, zoo zeggen ze, dat de restauratie van den Toren belang rijk meer zal kosten dan laatstelijk in November 1922 werd geraamd. raadsbesluit van 28 Nov. 1922, werd het voor de restauratie vereischte astgesteld op f 325.250 f165.900 kwam ten laste der gemeente i f159.350 ten laste van het Rijk. Tergevolge van groote tegenvallers bij de restauratie van de klankbordnis- de Noord- en Oostzijdi n is het toegestane crediet reeds belangrijk overschreden en het is niet onwaarschijnlijk, dat zich bij de verdere werkzaamheden nog meerdere tegen- allers zullen openbaren. Daarom heeft de Directeur Openbare Welken een rapport inge diend, hetwelk begin Mei 1924 aan het onderwerpen van didactiale strekkinj (Calderon's „Geheimen der H. Mis" vinden meer en meer bijval. Een ge lukkig verschijnsel! Lang genoeg is de smaak van het publiek door drakerige sensatie-stukken bedorven. Tooneelstukken, zoowel als de meeste moderne romans uit het eind der 19e eeuw gelijken maar al te veel op bloemen, die slechts bloeiden op de mestvaalten der laagste mensche- lijke passies. Het wakkere clubje uit de Burger- Jongelingen-Vereeniging, dat zooveel succes had met „De Geheimen der H. Mis" heelt thans in studie: „De Rabbijn van Selcha" door den Limburg- schen litterator Dr. Felix Rutten. Ten gerieve van onze Roomsche tooneel- liefhebbers volge hier een korte be spreking van het Evangelisch Tooneel- spel, waarvan we voor toeschouwers en executanten de hoogste verwachting koesteren. Het speelt ten tijde van Christus en bedoelt te zijn een aanschouwelijke voorstelling van de werking der ge nade. Het stuk toont ons in Barurh Wenscht U een goede piano voo: lagen prijs? Nieuwe Piano's met doorloopende pantserplaat. Prima Repetitions Mechaniek. Elastisch lichte aanslag. Zeven Octaaf'. Id Zwart, Eiken of Noten kleur. -5 jaar schriftelijke garantie. Piano Orgelhandel S. DUYKER HAVIK 29 Magazjjn boven. Diploma Toonkunst AMERSFOORT den mensch, die door lijden en tegen spoed tot God gebracht wordt. Het volk der Hebreeuwen was het uitver koren geslacht, omdat het in zich droeg de belofte van den komenden Ver losser. Alle profetieën gingen één voor één in vervulling. Priesters en Schrift geleerden, alle hoogere ambtenaren van het Sanhedrin en der verschillende Synogogen konden weten, dat de tijd der voorafbeeldingen ging eindigen en het Oude Testament voor het Nieuw Verbond moest wijken. Christus was de beloofde Messias. Dat bleek uit de bovenaardsche wijs heid zijner leer, uit de hemelsche ver schijning van Jezus' God-menschelijk wezen en bewees Hij door het ver richten van talrijke mirakelen. Daarom rustte op dit volk de zware verplich ting om in Christus den Messias te erkennen en Zijn leer te omhelzen. De gebeurtenissen, die de dichter zich tot stof van zijn stuk koos, vindt men niet in het H. Evangelie. Het ver onderstellen er van wórdt echter vol doende gewettigd door de woorden van den H. Joannes XXI, 25 v. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 DBpositorente van 3'/3 - oordeel van de subcommissie uit de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg is onderworpen. Wordt aan het gevoelen van de Commissie voldaan, dan is het restau ratiewerk in twee deelen te splitsen n.l.: 1. het restaureeren tusschen den trsten en tweeden omgang en 2. het restaureeren van het gedeelte in den beganea grond tot den eer omgang. Het sub 1 genoemde werk zal jaar duren en bijna 196 duizend gulden kosten, waaronder bijna 22 duizecd gulden voor administratie en toezicht. De totale restauratie van het ge deelte sub 2 genoemd wordt in totaal geraamd op rond f 12100. Tot 1 Jaouari 1924 is reeds besteed in het rest.werk plm. f355670.19'/, Tot 1 Januari 1924 tot 1 Mei 1924 (datum van opname voor deze nit begrootiDg) f 10806.69. Zoodat reeds verwerkt is afgerond f366 500. Totaal dus een bedrag groot (681.100. Aan den Minister van Onderwijs werd in verband hiermede o.m. ken baar gemaakt In verband met de fioancieele positie dezer gemeente, zien wij ons, in afwij king van het oordeel der Monumenten commissie gedwongen, de restauratie tot het allernoodzakelijkste te beperken en hebben wjj besloten slechts over te gaan tot bet gedeeltelijk doen restau ren van den toren tusschen eersten tweeden omgang tot een gezamen lijk bedrag van rond f 40.000. Aangezien bij beperking tot de werk- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. zaambeden aan de zuid- en westzijde van den toren niets wordt gedaan en het naar bet oordeel van den techsi- schen leider van de restauratie ook -an die zijden van het monument op gebreken zal stuiten, welke een oogen- blikkelijke herstelling eischen verzoch ten B. en W. medewerking te verlee- nen bij een vethooging van het be staande crediet voor de restauratie van den O. L. Vrouwetoren met rond f 100.000 en alzoo te brengen op f425.250, waarvan ten laste van de gemeente f216.080 en ten laste van het Rijk f209.160. Een nader rapport van den directeur der gemeentewerken zegt, dat is ge bleken, dat net muurwerk van bet oostelijk gedeelte van den zuidkant met de daarop staande balustrade buiten waarts afwijkt. De balustrade moest direct worden afgebroken, daar deze buitenwaarts voorover stond en geen voldoende verbinding meer bad met bet geheel. Onder den vloer van den tweeden omgang blijkt het metselwerk zoodanig vergaan, dat dit zonder eenig breek werk kon worden weggenomen. Na verwijdering van de puin is een groote L fe Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 HANDEL NERINQ - INDUSTRIE intusschen nog veel meer, wat Jezus gedaan heeft; indien het stuk voor stuk beschreven werd, zou de wereld zelf, dunkt me, de te schrijven boeken niet kunnen bevatten." De plaats Selcha zelf lag niet ver van den Jovdaan. Het schijnt, dat onze Goddelijke Heiland dit plaatsje heeft bezocht, er gepredikt en vele wonderen gewerkt heeft. Als overal, waar Jezus kwam, werd Hij ook hier door som migen uitgestooten, door anderen met lietde en blijdschap ontvangen. „De rijke jongeling" wordt in het Evangelie nergens met name genoemd, de dichter heette hem Azariël. Hoe Christus het zwakke heeft uit gekozen, om het machtige te beschamen en aldus de Goddelijke Almacht in de stichting der Kerk onmiskenbaar is, daaraan herinneren ons de Apostelen, zooals zij ons hier worden voorgesteld, nog niet vervuld van den H. Geest. Judas vertoont nog niet de droevige figuur uit het Evangelie-verhaal van Jezus' H. Lijden, men stelle zich hem voor als den man, aanvankelijk niet minder goed gestemd dan de overige reidend ten diepen val. Onder synagoog versta men zoowel het gebouw, waar de bijeenkomsten plaats hadden, als de vergadering zelve. Men kwant daar te zamen, om te bidden, van de ouderlingen te leeren en aan hen vragen te stellen. Aan het hoofd stond een archisyna- gogus, een benaming vertaald door het woordopperrabbijn. De voornaamste leden der synagoog waren dikwijls onderling verdeeld en stonden, vooral in Christus' dagen, in verschillende secten. vijandig tegenover elkaar; doch eensgezind waren zij in hun afkeer en bestrijding van den Zalig maker. Amos, de Farizeëcr, en de schrift geleerde Kalef zijn er typen van. Over de zuiverheid der leer en trouw der Synagoog-leden aan Mozes' woord en wet moest het Sanhedrin of de Hooge Raad van Jeruzalem wakenvele pries ters waren er lid van.

De Eembode | 1925 | | pagina 1