I Vera-KoifiB-llulsko Amsterdamsche Bank FORTUNA OE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken abonnementen kunnen elke week In gun, doch opzegging san abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. PrJ» per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afsonderllke nummers 10 ct. Vrijdag 1 Mei 1925 - No. Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DB EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAQMIDDAO AOVBRTBNTlflN 29 cent n|verhetd b| geregeld en Vrgdag vödr I uur i niet worden gegarsndeerd. ragel. Bill|k« tarieven voor handel en i. Advertentlén moeten Dinsdag besorgd. Een bepaalde plaats kan EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gij kunt niet altijd aan God denken, maar wel kunt gij alles tvat gij doet, uitvoeren met de bedoeling Gods wil in uw staat te volbrengen. Lente. De boomen springen uit, De bloemen in de wei, Daar komt de zometbruid, Daar komt de zonne-Mei I... Daar komt de Lente Ze spreidt al gauw Haar hooge teDte Van licht en blauw. De velden laaien In zonnegloei De weiden waaien Vol bloemeDbloei I Het beekje huppelt Zoo vlug en frisch, En zilver druppelt Van bies en lisch. De boomen rekken Hun armen uit, De wilgen lekken, De berk loopt uit. Al takken, twijgen, Al wierookwerk. De leeuwriks stijgen Op vlammenvlerk. En liefde en hopen Heel al doordringt, Het hart gaat open De ziele zingt. René de Clercq. Amersfoort Raadsvergadering. Dinsdagavond kwam de gemeente raad bijeen. Voor kennisgeving werden aangeno men diverse missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Op daartoe gedaan verzoek werd ontheffing verleend van bepalingen der drankwet-verordening aan H. Reichmann en P. J. B. Jacobs. Om advies werd gesteld in handen van B. en W. een adres van de Amers- foortsche Melkhandelaren om maatre gelen te trtffen, dat het venten van melk op Zondag wordt verboden. Eveneens een verzoek van de O. L. Vrouwestichting om gelden beschikbaar te stellen, benoodigd voor het aanbren gen van 12 clusetinrichtingen met sep- tictank in de scholen B en C in de Muuthuizen. Bij het overleggen van gegevens be treffende de leermiddelen voor het on derwijs en de lichameljjke oefening in de openbare scholen, wees de heer Muilwijk op tekorten. Hij uitte den wensch dat elke open bare school voor dat vak voldoende wordt verzorgd. Ook ontspon zich tusschen hem en den Wethouder van Onderwijs een dis- puulje over door 'n biz. school genoten bijdragen, niet ten volle voor alle vak ken besteed, waardoor een aanvraag van credict voor installatie nader volgde, Uit des Wethouders antwoord bleek, dat een en ander bij de verificatie aan den dag komt. Bovendien zeide de voorzitter overweging toe. Vervolgens werd de nieuwe raadsheer J. S. J. de Jongh binnengeleid en be ledigd. De voorzitter complimenteerde hem volgens het gewone recept. Tot regent van het Burgc Weesbuis werd gekozen de heer J vereent, nadat de heer Noordewk t In de Raadszaal thuis behoorende c/itiek op de methode door het regenten-college bij de samenstelling der voordracht gevolgd, had doen hooren. Bij de vaststelling van het verslag aangaande school voeding en kleeding over 1924, vroeg de heer Muilwijk scheutiger te zijn met de melk. De Raad ging vervolgens accoord met de voorstellen van B. en W. naar aanleiding van de verzoeken van I bestuur der R. K. Jongensscholen de stad om verharding der speelptai en van de R. K. Meirjesschool aan Marnixlaan om crediet voor aanschaf fing van schoolmeubelen. Den heer Mui wijk werd op verzoek duidelijk gemaakt, dat het bestuur der R. K. Jongensscholen vroeg wat het met de wet in de hand kan vragen en lof verdient wijl het eenigen tijd geleden eenzelfde aanvraag introk toen de ge- eente wat in moeilijkheid was. Benoemd werd eene commissie ad ic voor de voorbereiding eener wij ziging der regelÏDg van de wethoudeis- pensioenen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren van Galen Last, Hofkamp, Noordewier, de Lange en Thien. Zonder veel discussie besloot de Raad tot het aangaan van een geldleening van een millioen of drie, bestemd om af te lossen oude leeningen met hoog rentetype. In veertig jaar tijds bes| de gemeente daarmede De Raad keurde vervolgens goed de aanschaffiog van een Aibenz chassis voor den auto-beerwagen, nadat de wethouder der Bediijven mededeeling had gedaan over den aard en het ge halte der ingekomen aanbiedingen. Het voorstel tot vaststelling van een verordening tot het toekennen van wachtgeld aan ambtenaren in vasten dienst, werd goedgekeurd. De heer Muilwijk drong aan op gelijke regeling tor de «lossen*. Goedgekeurd werden de voorstellen tot verhuring van boschgrond Huygcns- aan F. Lammertstot verhuriDg boschgrond Anna Paulownalaan J. van Haseleo tot aankoop grond «St. Bonifacius», ten dienste van de uitbreiding van den politiepost aan den Soesterweg. Het voorstel om aan het St. Joscph- gesticht vergunning te veileenen om twee septic-tanks in gemeentegrond te hebben, werd goedgekeurd, nadat de heer van Veen vruchteloos had getracht deze vergunning een veel hoo- gere vergoeding te vragen. Tot aankoop van een huis en erl san de Zogstraat van M. E. J. C. Hei- ygers, werd besloten. Aangehouden werd op advies van mr. Stadig, een voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan den Soester weg van de Spoorwegen. Door de gemeente werd aanvaard in monumentale Bank ter herinnering in Jonkvr. Christine de Bosch-Kemper. Op het adres van A. Scharw achter, houdende verzoek op het terras van zijn kiosk aan de Daam Fockemalaan bier te mogen verkoopen, werd afwij zend beschikt. Het advies van B. en W. op het verzoek van het Drankweetcomité om nadere eischen te stellen ten opzichte vao lokaliteiten, waarvoor draokverlof wordt gevraagd, werd aaogeoomen, waarbij de Burgemeester den heer Rekke voorhield, dat bet niet der drank bestrijding ten goede komt aan te drin gen op vasthouden aan soms onmo gelijke eischen. Een paar schilders leenden hun naam .0 straten nabij de Dorresteinscbe steeg. Besloten werd tot inbreDg in bet grondbedrijf van een huis en erf aan den Soesterweg. Het voorstel van B. en W. tol ver- hoogiog van het crediet voor de res tauratie van den O. L. Vrouwetoren tot f565.100, werd aangenomen. Aange drongen werd op subsidie van de Pro vincie. Het verzoek van de Orkestvereni ging «Amersfoort*, houdende vetzoek n voor 1925 een subsidie van f 200 mogen ontvangen, werd afgewezen. Goedgekeurd werd aan de Oudheid kundige Vereeoiging «Flehite* f 1000 subsidie ineens te schenken. De heer Muilwijk blijft een museum- mmissie uit de burgerij noodig achten. De voorzitter kan zich voorstellen dat het bestuur liever geen commissie ziet, waarop de heer Muilwijk in ieder geval een gedelegeerde uit den Raad in htt bestuur wenscht. Een bieiti strekkend voorstel vaa de leden Van Nieuwenhuyzen, Muilwijk en Thien wordt i W. i leiding van het adres van bewoners der Barchman Wuytierslaan om ver lichting aan te brengen, vond geen ge nade bij den Raad. Nadat de heer Kraan de noodzaak van meer licht had aan getoond, wees ook de heer van Veen op de ongewenschte toestanden daar. De heer Polder leverde critiek op de verlichting in haar geheel cu slotte werd aan B. en W. opgedragen betere verlichting te ontwerpen en plan nen bij den Raad in te dienen. Buitengewoon Geuig 25 pCt. Besparing Waarom zoudt U niet eens een pakje koopen om U van de kwaliteit Ie overtuigen te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN Na eenige comptabiliteitsbesluiten volgde een rondvraag die als vrij on beduidend onbesproken zou kunnen blijven, ware niet de heer Muilwijk voor den dag gekomen met vragen over de reorganisatie van de Centrale Boek houding. Ia de vorige vergadering was geïn formeerd naar de aanstelling van een boekhouder bij de centrale boekhouding, terwijl terzelfder lijd tegen Sept. twee ambtenaren langen tijd in lossen dienst geweest zijnde, werden opgezegd. Er is een rapport buiten den raad i, op verzoek van den vo.:rzitter, geproduceerd door de heeren de Pool, Verhei] ea Huygen over de Centrale Boekhouding. Op dat rapport is een prae-advies door B. en W. toegezegd en nu heeft het den schijn alsof er gereorganiseerd wordt, zonder dat de Raad hiervan eenig inzicht wordt gegeven. Er kwam nu een motie van den Raad sarin de wenscbelijkheid werd uitge sproken geen personeel aan te stellen vóór de Raad inzage had genomen in de plannen. De Voorz. toonde aan dat B. en W. formeel het recht hebben de hun toe gestane gelden te besteden. Hiertegen werd opgemerkt dat toen de Raad bij de begrooting aandrong op versobering van den dienst, B. en W. hebben beloofd geen nieuwe ambte naren te zullen aanstellen en dal het toch voorzichtiger is niet alle toege stane gelden uit te geven. Hoewel de Voorzitter in de motie :n aanslag zag op het bestuursbeleid, werd ze tóch met 15 tegen 5 stemmen aangenomen. Onze vroegere stadgenoot, de heer mr. J. M, M. Hamers, burgemeester der gemeente Dreumel, 1b bij Kon. besluit beaoemd tot burgemeester der gemeente Jutphaas. Bij Kon. besluit is benoemd tot commandant van het 4e reg. infanterie luitenant-kolonel C. C. de Gelder, com mandant van de 1ste school voor ver- lofscffi eieren der infanterie. Zaterdag 9 Mei hoopt J. D. Lam merts van Bueren het feit te berdenken dat hij 25 jaar als vendumeester der notarissen te Amersfoort wetksaam is. Da Soestsr straatweg. Reeds geruimen tijd geleden werd in is blad van hooggeachte zijde gewe- n op de ontsierende schutting langs de renbaan Birkhoven aan den Soester straatweg. Over de ontsiering van dien mooien weg schrijft onze stadgenoot de bekende kunstliefhebber J. H. Schorer, volgende: De Soester straatweg is de mooiste toegang tot Amersfoort. In tegenstelling den straatweg naar Utrecht, die tot aan Soestetberg in eene rechte lijn is aangelegd, toont de weg naai buiige mooie dorp Soest bekoorlijke krommiogen, welke den wandelaar veel afwisseling van natuurschoon bieden. Maar het is niet alteen deze veelzijdig held van richting welke opvalt cn be koort. De straatweg naar Soest schenkt bovendien kunstgenot. Telkens en tel kens als door mij deze wandeling wordt ondernomen, ben ik verrukt over den aanblik van een vijftal mooie gebouw tjes, oude schaapskooien, kleine hoeven die tich aan den noordelij ken zoom van den straatweg naai Soest, vanaf Birkhoven over een uur gaans, zijn opgetrokken. Geen architect heeft de behulpzame hand voor de ontwer pen dezer eenvoudige artistieke gebouw tjes geboden, en de herstelde plekken van dak en deur toonen, dat landlieden hier de bouwheeren moeten zijn geweest. Zulke intieme prestaties worden Görs Kallmann Piano's voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig! Vertegenwoordiger S. DUYKER, Diploma Toonkunst PIANO- EN OROELHANDEL Magazijn boven Wees Wijs en schaf U een aan. Vertegenw. voor Amersfoort an Omstreken Kantoorboekh. H. Elzenaar De Snelschrijfmachne Langestraat 84 - Telef. 525 Amersfoort groote voldoening begroet, daar ze we derom bewezen, dat de mensch als artiest geboren is en slechts de over- cultuur hem hiervan verwijdert. Sinds jaren is vanaf Birkhoven de mooie straatweg naar Soest ontsierd door een duizend meter lange schut ting, waarop Spijker en anderen hunne waar aanprijzen. Nu dreigt ook de noordkant van den weg gevaar. Een begin is hiermede gemaakt. Een groot reclamebord, felrood geschilderd, waar op de firma B. Kraal van Amersfoort, Langestraat 25, hare petten en hoeden aanbeveelttwee aangezichten van man nen met uitbundige snorren versieren de plank. Pijnlijk doel het aan, dat deze nieuwste ontsiering der schoone streek, juist is aangebracht op een weide, zoover mij bekend op Soester bodem waarop een der vermelde kunstwerken zich bevindt. Helpe, wie helpen kan, zulke wandaden tegen te gaan. Da Oranje Vereeniging organiseerde ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een schitterende middag voor 1100 kinderen. Om 2 uur kwam de eerste helft van dit respectabele ge tal in de groote zaal der R. K. Werk lieden ver. bijeen, 't Tweede gedeelte om 5 uur. De Voorzitter de heer v. Zweden sprak een kort, krachtig openingswoord. De Heer de Haan, uit Rotterdam ver richtte diverse goocheltoeren en wist vooral met buikspreken de kinderen te doen schateren. Welwillende medewer king verleenden de leerlingen van 't R. O. G. door afwisselend voor muziek i spel te zorgen. Vooral de door hen uitgevoerde Negerdans en Chineesche Prieslerdans was voor de kinderen en ook voor 't Bestuur en medehelpsters een nieuwe attractie, welke buitengewoon In den smaak viel. Verschillende versnaperin gen weiden den kinderen geboden, en hoogst voldaan trokken zij na zlloop huiswaarts, 't Ijverige bestuur eeD woord van hulde voor den pretligen middag der kinderen verschaft. 29 April vergaderde de Amersfoort sche Kunstkring in het Militair Tehuis. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, een ingekomen stuk ia voorgelezen, het jaarverslag is uitge bracht, kasnazieners zijn gekoren en twee aftredende bestuursleden zijn her kozen kwam in behandeling het voor- het Bestuur tot reglements- wijziging. Vooreerst werd aan art. 17 de be paling toegevoegd, dat leden de na van eventueele candldaten voor het Bestuur minstens 4 dagen van te voren schriftelijk bij den secretaris moeten zin, dat het bewijs van lidmaatschap in het vervolg niet langer persoonlijk zal zijn. Van deze laatste verandering zal den leden afzonderlijk mededeeling worden gedaan. Het programma van 1925—'26 werd voor zoover dit mogelijk was bekend gemaakt. In elk geval zal moeite worden gaan een tooneelvoorztelUng te geven en een expositie van negerplas tiek te arrangeeren, terwijl het seizoen zal worden geopend (29 Oct.) meteen avond door den Javaanzchen danter Jodjaoa. Ten slotte werd uitvoerig gesproken over het plan om hier ter stede een serie van 4 concerten te laten geven door den heer Evert Cornells, leider van het «Utrechtsch Stedelijk Orchest*. Een der leden bracht de wensch-lijk- heid naar voren om te beginnen met serie tooneelvoorstellingen, maar algemeen was men van oordcel, dat men de meeste kan* van slagen zou hebben met een serie concerten. Ook hier zal men het den abonDc'» zoo gemakkelijk mogelijk makea, toodat diploma A voor de leden van den Kunstkring aiet persoonlijk zal zijn, evenals diploma B voor olet-leden, terwijl de leden van den Kunstkring, die dus diploma A hebben genomen, bij verhindering om zelf gebruik te maken hun kaarten kunaen aistaan aan wil. Het spreekt echter van zelf, dat ieder lid van deo Kunstkring slechts een O.S.O. aboonemeut diploma A kan nemen. Door verschillende personen werd den grootsten nadruk op gelegd, dat zooveel mogelijk propaganda voor dit plan moeten worden gemaakt, omdat men later algemeen zou betreuren, als het schipbreuk had geleden door de laksheid en onverschilligheid der in woners van Amersfoort. Er werd aan gedrongen op spoedige aangifte als abonnc, omdat de administratie te Utrecht moet weteo, of de plaonen hier al dan niet kunnen doorgaan. Nadat een der aanwezigen het Bestuur dank had gebracht voor wat het voor den Kriog heeft gedaan, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Door eigen personeel werd een binnenbrand in de Phoenix brouwerij gebluscht. Door het gemeentebestuur is de verbouwing van de school aan de Oldebarneveltlaan opgedragen 'aan D. d. Hoe ff voor f31050. Het eindexamen voor de Rijke Hoogere Burgerschool zal worden a'- gcoomen van 11 tot 18 Juli a.«. Aan gewezen zijn de volgend» deskundigen C. Krediet, oud-leeraar M.O., te Utrecht; K. J. F. Blokhuis, directeur d.r gasfa briek te Middelharnis D- Aitton, oud- M.O. te Velp (G.)mevr. N. Labarre, geb. bsroneese Mtl:rt, oud- directrice der Godelineschnol, te Hil- J. de Josseli de Jcng, oud- leeraar M.O., te Leiden. Hoek Hellestraat - Utrcchtschcstraat had een aanrijding plaats tusrehen «en auto en een wielrijder. Op den spoorwegovergang Utrecht- sche weg brak de as van een auto. De tirma Nefkens verwijderde den wagen. Het hoofdbureau van politia ia van elcctrische liehtleidiogen voonien door het electro-techniech-bureau F. H. Lomans.

De Eembode | 1925 | | pagina 1