Amsterdamsche Bank CREDIETEN R. K. Spaarbank Amersfoort Bel dan op No 42 OE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 19 Mei 1925 No. Negen en Dertigste Jaargang 14 ABONNBMBNTBN kunnen elke week in gaan. doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prils per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afionderl|ke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAO ABVBRTBNTlfiN 25 eent per regel, BUiike larlever. «oor handel en n|verbe!d b| geregeld adverteeren. Advertentlin moeten Dinsdag en Vr|dag «óór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaatz kan niet worden gegarandeerd. Zie bij anderen veel door de vingers, bij u zeiven niets, Gewen u er aan, het doen en laten van anderen goed uit te leggen. Bemerkt gij fouten, tracht ze dan te verontschuldigen, zooals gij dat bij u zeiven doen zoudt. Binnenland Zomertijd. De Staatscourant bevat nu het be sluit tot invoering van den vervroeg den Zomertijd. De datum van ingang is definitief bepaald op 5 Juni, terwijl bij op 4 October weer eindigt. R- K. Staatspartij. Agenda der Algemeene Vergadering van den Alg, Bond van R. K. Rijks kieskringorganisaties te houden Zater dag 20 Juni 1925, te half twaalf, in het Jaarbeursgebouw. 1. Opening door den Voorzitter. 2 Notulen der Bondsvergadering van 30 en 31 Januari jj, 3. Mededeclingen. 4. Finantieel verslag van den penning meester. 5. Rondvraag. Volgens art. 11 van het Bondsregle- ment zendt elke Rijkskieskringorgani- satie ten minste één afgevaardigde naar deze vergadering, terwyi voor elk be gonnen 5000-tal R. K. georganiseerde kiezers nog een afgevaardigde wordt aangewezen. Des namiddags te twee uur zal in dezelfde zaal een «politieke landdag» worden gehouden, waar als spreker zal optreden de Weleerw. Pattr Cassianus Hei tzen O.F.M., terwijl ook de Hoog- Edelgestr. Heer Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, Voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal, de vergaderiog zal toespreken. Deze vergadering is toegankelijk voor een ieder op vertoon van een bewijs van toegang, kosteloos bij de secre tarissen der Rijkskieskringen verkrijg baar. Het Bondsbestuur vertrouwt, dat deze vergadering door zeer vele per sonen uit alle oorden des lands zal worden bijgewoond. Derde Nedorlandsche Katholiekendag 4, 5 en 6 Augustus as. Een zevental nationale organisaties zullen ter gelegenheid van den Katho liekendag in Den Haag een nevenver- gadeiing houden. Dinsdag 3 Augustus te half vijf (na de groote openingsvergadering) zullen bijeenkomen: 1. Het Priesterkruisver- bond2. de R. K. Reclasseeringsver- eeniging; en 3. St. Christoffel. Woensdag 4 Aug., te half vijf zullen vergaderen 1. De Derde Orde2. dt Eucharistische Bond; 3. Sobrietas; en 4. de Volksuniversiteiten en Geloof en Wetenschap. Aangifie Bevolkingsregister. Bij vestiging in de gemeente moet men, binnen 2 weken na zijn aankomst, daarvan aaDgifte doen op bet gemeente huis (bureau Bevolkiog) onder overleg ging van een verhuisbiljet. By vertrek uit de gemeente, moet men bij bet gemeentebestuur (bureau Bevolking) een verbuisbiijet aanvragen. Bij verhuizing binnen de gemeente, moet daarvan binnen acht dagen aan gifte worden gedaan op het gemeente huis (bureau Bevolking). Elk hoofd van een gezin moei binnen acht dagen op het gemeentehuis (bureau Bevolking) kennis geven van ieder ptr- dire in zijn gezin wordt opge- of dit verlaat, inwonende dienst boden daaronder begrepen. Overtreding van deze wettelijke voor schriften kan gestraft worden met hech tenis vbh ten hoogste veertien dagen of geldboete van len hoogste honderd gulden. Voor het aanvragen van verhuis- biljetten zijn op het bureau Bevolking kosteloos formulieren verkiijgbaar. Ned Katholiekendag. Zooals reeds is bekend gemaakt, zal op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 4, 5 en 6 Augustus van dit jaar de derde Algemeene Nzderlandsche Katholieken- gehouden worden in Den Haag. lp Maandag 3 Augustus zal een offi cieelc begroetingsavond plaats hebben. De Katholiekendag wordt geopend et een Pontificale Hoogmis, op te dragen door den Aartsbisschop van Uir-.cht, Z. D. H. Mgr. H. van dt Wetering, in de Kerk van den H. Jaco- is den Meerdere (Dekaan de Park- raat, op Dinsdag 4 Augustus. Op Donderdag 6 Augustus te half 5 m. zal een Plechtig Sluitiogslof plaats vinden in de Kerk V3n den H. Jacobus den Meerdere aan de Parkstraat, dal gecelebreerd zal worden door den Bis- ichop van 's Hettogenboscb. Het onderwerp, dat zoowel op de algemeene als op de sectievergaderin gen zal worden behandeld, is: «De be- leekenis van het Katholicisme voor de beschaving van Nederland*. Ongetwij feld een hoogst belangrijk onderwerp, De bedoeliDg is namelijk om te laten zien, hoe de cultuur die onze natie be- zit, gegroeid is ook onder den invloed van het Katholicisme, m.a.w. om aan te toonen, dat het Katholicisme èn in de middeleeuwen è.i ook in den Iateren tijd een machtigen invloed heeft gehad op de beschaving van ons Nederland- sche volk en hoe de vorming der Neder- landsche natie een product is ook van Katholieke cultuur. DE INBREKERSCLUB. „Het schijnt", zei de hertog van Dor chester, terwijl hij met zijn natuurlij ken glimlach de tafel rondzag, „het schijnt dat wij nu aan een ander tijd perk van de geschiedenis der planeet gekomen zijn." „Wat is er aan de hand?" riep Marmaduke Percy uit. „Voor den dag er mee!" gilde Cun ningham. „Orde, mijne heeren, orde!" beval de president. Mijne opmerking zal u niet overdreven voorkomen, als ik u meedeel dat Mr. Mathew Pewter juist een zijner onsterfelijke tooneelstukken bijna af heeft". Er ontstond een algemeen gebrom. „Dit tooneelstuk" vervolgde de her tog „heet The Meliing Point en vol gens een gesprek, dat ik met Mr. Pewter had, is het 't resultaat van een der geestelijke crisissen, waaraan dat heer periodiek lijdt. Het tooneelstuk is bijna af en onze club zal zeker het voorrecht genieten het meesterstuk te zien voor het aan de wereld vertoond wordt. Aan Mr. Bertram Yor- rick de eer daarvoor te zorgen." De heer Bertram Yorrick was een jonge man, die zich onderscheidde op Amersfoort Gedenkteeken op het graf van Dokter Helfrich. Zaterdagmiddag 16 Mei 1925 bad op de R. K. begraafplaats te Amersfoort eene eenvoudige en trcffeode plechtig heid plaats. Door het comité, dat zich uit patiën- a en vereerders van dokter Helfrich gevormd had om een monument op het graf te plaatsen, werd het gedenkteeken n de familie overgedragen. Te 3 uren vereenigden zich op het kerkhof de Moeder, de schoonouders verdere familieleden van den over ledene met de leden van het Comité i verder tal van belangstellenden. Nadat allen rondom het graf waren geschaard nam de Voorzitter van hel comité, de Heer J. W. Henderson, het woord en richtte onder eene ad -mlooze stilte tot de aanwezigen de navolgend,. toespraak: De plaats, waar wij ons bevinden, stemt elkeen tot ingetogenheid en droef held. Hier is de plek, waar de atoffe lijke overblijfselen onzer dierbare afge storvenen aan den schoot der aarde zijn toev.rtrouwd en tot stof wederkeeren hier is de plek waar van U, hoogge achtc familie Van der Kroon, een dier bare afgestorven schoonzoon en zwager de eeuwige opstanding verbeidt, Niet echter om wederom uiting te geven aan onze droefheid over het zoo spoedig verscheiden van den officier van gezondheid C. P. J. L. S. Helfrich hebbeo wij U uitgeooodigd om op deze plek samen te komen; ook niet om opnieuw de verdiensten van den over ledene in roerende redevoeringen te herdenken en openbaar te maken, maar wel om aan een eenvoudigen plicht van dankbaarheid te kunnen voldoen. De woordt-n van lof en dank bij zijne begrafenis uitgesproken, gaven namelijk niet voldoende uiting aan hetgeen in de harten zijner patiënten werd gevoeld by het zoo plotseling verscheiden van hem, by wien voor eiken patiënt een warm en medelijdend hart klopte. Door een Itinderiyk geloof voorgelicht, trachtte bij zich te heiligen in den staat, waarin de Goddelyke Voorzienigheid hem geplaatst had. Hij arbeidde met yver, nauwgezetheid en biydschap en niet ter oorzake der belooning. Bovenal beminde hij de zieke kleinen, aan wie hij, na hen eerst in zyne innige vroomheid in de zorgen van het God- de'ijkHartte hebben aanbevolen, zijne uitstekende wetenschap ais geneesheer wijdde. Vriend en geneesheer was hij dus tegeiykertijd, kinderarts en kindervriend. Wie zal de Moeders tellen, wier kind hij met Gods hulp mocht genezen, van wie hy toch allen dank en e belooning afwees Zyne spreekuren getuigen van een groot aaDtal patiënten, doch zijne boeken wgzen slechts op een zeer klein getal vorderingen en dan nog tot kleine be dragen. Na zijn overiyden, na de woorden in lof en dank aan het graf gespro ken, brak de dankbaarheid los. Een zichtbaar teeken werd gewenscht. De Moeders van zyne kleine zieken, zyue groote patiënten en vereerders wenschteu een gedenkteeken op zijn graf, dat eene blijvende uiting zal geven van den daük, welke hunne harten vult. Om aan die wenschen een vasten irm te kunnen geven, bad zich spoe dig een comité gevormd, dat zich be* lastte met de uitvoering, en het is eeo zeer verblijdend verschijnsel, dat het hoofdzakelijk juist de kleine luiden waren, die hun penningske kwamen brengen, Aan dit graf blijkt, dat de dankbaar heid nog niet uit de wereld is. Groot is dit gedenkteeken niet, >k niet kostbaar. Toch zal het overeenstemmen den geest van den overledene, die bij zyn leven wais van alle eerbetoon was en ook zeer zeker niet gewenscht zou hebbeo, dat een kostbaar gedenkteeken te zijner eer zou worden opgericht, maar die nu toch niet kan verhinderen, dat hetgeen hij by zyn leven afwees, het jachtveld, in het bridge spel en de Noordpool-expedities. Hij verachtte eiken schrijver buiten de Badminton bibliotheek en vooral Mr. Pewter, wiens golvende lokken en buitengewone baard zijn gevoel van welvoegelijkneid en zijn goeden smaak beleedigden. „Wel verdoemd Waarom gaf Dorchy (Dorchester) mij die opdracht?" zei hij tot Travers bij het verlaten der club. „Ik denk, dat Pewter het niet aangenaam zal vinden", voegde hij er bij, „nu daarom juist spijt het mij niet." Mr. Mathew, de Engelsche tooneel- schrijver, woonde te Jersey. Hij had geen familie daar ot ook geen bijzon dere betrekking op die plaats, maar beroemde schrijvers woonden nu een maal op kleine eilanden. Dat was mode. Een hunner had het voorbeeld gegeven met op Wight te gaan wonen, een ander in de Iersche zee; Mr. Pewter deed 't dus ook. Hij had ge toond daar te willen blijven door het koopen van een feudaal leengoed en nu woonde hij gedurende negen maan den van het jaar als Seigneur de la Collette in zijn kasteel, een van de heerlijkheden der eilanden in het Kanaal. De menschen gingen naar Guernsey om te zien waar Victor Hugo gewoond had; zij gingen naar Jersey te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 Q Gors 6 Kallmann Piano's voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig! Vertegenwoordiger S. DUYKER, Diploma Toonkunst onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 1 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. zien, maar om het huis op te nemen. Het was een eenvoudig gebouw van graniet met vensters, om welke zich klimop rankte. Afgescheiden hoofdgebouw en half wegschuilend in heesterplantsoen stond een blijkbaar nieuw bijgebouw van één verdieping. Als het aan iemand anders dan Mr. Pewter toebehoord had, zou het zon der twijfel (de biljardkamer geweest zijn, maar nu meende Yorrick dat dit waarschijnlijk de studeerkamer was, waaruit de tooneelstukken voortkwa- die de dwaasheden der wereld zoo treffend schilderden en Mr. Pew ter's geldkist vulden, Yorrick was er niet alleen. Er waren meer bezoekers om de woning van den Meester te zien. „Hij gaat van twaalf tot één wande len," zei iemand die wel ingelicht was. „Hij gaat uit als het kanon wordt afgeschoten." Terwijl hij sprak klonk het middag schot van het fort Elisabeth, en de echo was nauwelijks weggestorven ot de krulbaard van den dramaschrijver kwam voor den dag en Mr. Pewter stapte uit de deur van het nieuwe ge bouwtje. In een kleeding, dte sterk deed denken aan Robert Louis Steven son en het eiland Samoa, liep hij het HANDEL - NERING 1NDUSTRI1 PIANO- EN ORGELHANDEL Magazijn boven AMERSFOORT hem na zyn dood geschonken werd, nameiyk: dank en belooning. Op uw wensch, hooggeachte Familie Van der Kroon, draagt het comité aan U hiermede het gedenkteeken in vollen eigendom over. Lykt dit eenvoudige monument U eene geringe belconing voor de zorg en toe wijding, welke Uw dierbare overledene an zijne zieken heeft besteed, wil dan bedenken, dat hg naar wij vast mogen vertrouwen bij zyn Schepper in den Hemel eene eeuwige belooning geniet, waarbij alle aardsche monumen- n in het niet verzinken. Ik besluit deze eenvoudige overdracht et den wensch, die in het marmer m het Kruis hierboven is gebeiteld: Requiescat in pace. Dat hy ruste in vrede 1 Na het uitspreken van die rede legde de spreker namens het comité een bloem stuk aan den voet van het gedenk teeken neer. De schoonvader van den overledeue, de Heer D. J. A. van der Kroon, Bur gemeester van Hoensbroek, nam toen het woord en bedankte in harteiyke en rpgevoelde bewoordingen ook mens de jonge weduwe voor de treffende hulde, welke door zijne paliën- rn vereerders aan de nagedachtenis zyn overleden schoonzoon werd bewezen. Diep geroerd werd het eenvoudige onument met bet opschrift door de familieleden en verdere belangstellenden bezichtigd. Met een woerd van dank voor de betoonde belangstelling werd de plcch- igheid gesloten. om le zien waar Mr. Mathew Pewter nu woonde. Op den Dinsdagmorgen volgend op de vergadering der Inbrekersclub kon men gezien hebben dat Mr. Yorrick in de vermomming van een golfspeler te St. Heiier van de Southamptonboot stapte en zich naar het hotel de ia Petite Vitesse begaf. Voor hij het golf- veld bezocht, wilde hij natuurlijk, daar hij het eiland niet kende, dat eerst bezichtigen en ook het kasteel La Collette. Mr. Pewter was een man des vredes en zijn stukken hadden blijkbaar ten doel de komst van het duizendjarig rijk te bespoedigen. Het was daarom vreemd, dat hij ging wonen onder de dreigende schietgaten van een fort. Toen Bertram Yorrick door de bezit ting wandelde, die voor bezoekers open stond, kon hij de kanonnen zien, die voortdurend de heerlijkheid La Collette bewaakten. Onder hem lag het kasteel, welks grondgebied tot aan de zee afliep. Op de zee schommelde Mr. Pewter's vis- schersboot, zoo bekend bij de koopers der briefkaartenserie van letterkundige beroemdheden. Yorrick was echter niet gekomen om kustverdediging of visschersbooten te Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Zaterdagmiddag is in 't pand Pun tenburgerlaan 53 (hoek Eemstr.) geopend de Drogistery «Het Witte Kruis*. Voor deze zich uitbreidende volkrykc buurt, is de vestiging van deze keurige zaak zeker een aanwinst. Tot leden van het Prov, Utrechtsch Comité tot herdenking van het zilveren huweiyksfeest der Koninkiyke Familie, zijn o.m. benoemd K. J. G. Baron van Hardenbroek te Soest, secretaris-pen ningmeester D. W. H. Patijn, Baarn J. G. Suring, Maarssen en C. v. Zweeden, Amersfoort. Tegen Vrydagavond 22 Mei zijn de Amersfoortsche leden van hel Alg. Nederlandsch Verbond in vergadering bijeengeroepen in Amicitia, waarbij ook introductie vanbclangstellenden mogeiyk is. Als spreker wordt aangekondigd K. Oudendyk uit Dordrecht, terwijl het Dameskoor van mevr. Scbreuder eenige zangnummers hoopt te geveD en mevr. Geriach en mevr. Vredenburg een duet zullen zingen. Het Comité, onder pre sidium van kolonel v. d. Moer, hoopt dien avor.d te komen tot de oprichting van een Amersfoortsche afdeeiing van het verbond. terras over, blijkbaar onbewust dat hij nagekeken werd. Sommige bezoekers hadden gaarne een kiekje van den be roemden tooneelschrijver genomen, maar zij hadden hunne camera's thuis moeten laten. Alle photografeeren was op zijn goed verboden. Mr. Yorrick bespiedde zooveel als hij kon en keerde toen naar zijn hotel terug om te lunchen. Te drie uur was hij aan het kasteel La Collette, en gaf een introductiekaartje af, dat hij door een goed vriend, een beroemd man in de sportwereld, gekregen had. Na even gewacht te hebben, werd hij in het bijgebouwtje, het heiligdom van den schrijver, zooals hij juisl ver moed had, binnen gelaten. De eene zijde van de kamer was, met uitzon dering van den haard en een reus achtige brandkast, geheel met boeken kasten bezet. Aan de wanden hingen tal van schilderijen. De deur van dc brandkast stond half open en liet plan ken vol met handschriften zien. Op een tafel midden in de kamer stond een schrijfmachine, waarbij een hoop papier lag. De tooneelschrijver zat aan een elegante schrijftafel naast den haard. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1