I Amsterdamsche Bank h. ELZENAAR DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week In gun, doch opiegglng vin «bonnemenl moet geschieden voot den aanving van een nieuw kwartaal, Prga per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Amcnfoorl 11.10. Afionderlfke nummers 10 ct. Vrijdag 22 Mei 1925 - No. 15 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQMIDDAO A»VNRTtiNTiflN 28 cent per regel. Blllgka tarieven voor handel en ngverheld bf geregeld sdverteeren. - AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrfdag vödr uur worden bciorgd. Een bepaalde plaats kan nlel worden gegarandeerd. Het geweten moet het gebruik der vrijheid regelen. Samenwerken. Voor wie «zelfstandig* optreedt, alt de winkelier, de handelsman, de kleine patroon, de venter, is «samenwerking, met vakgenooten niet minder nutlig et noodzakelijk als voor arbeiders. Onze werklieden begonnen dat bijtijds te be grijpen en zochten steun in hun vsk- vereeniging. Vele «middenalandeis* begrijpen het dikwijls nog niet, zien er eer een ver- kleineering en veizwakkirg in van hun «persoonlijk initiatief^ en zelfstandigheid. Natuurlijk beteekent samengaan met aDderen, dat we niet langer alles maar vrij en alleen kunnen bedisselen en beschikken het is een groote oefening in «zelftucht* en er kunnen dan ook in dit samengaan moeilijke oogenblik- ken voor ons komer. Doch dit is waarlijk laDg Diet altijd verlies, het beteekent, dat we ons ge zetter rekenschap van velschillende vragen moeten gaan geveD, en beslissen of we, na onze medeleden te hebben trachten te doordringen van ons inzicht, met hen kunnen blijven meegaan of ons moeten afscheiden. Samenwerking is echter in dit leven zoo noodig en nuttig, dat wij ons er alleen aan mogen onttrekken, als het principieel niet anders kan. De echt Hollandsche drift om vóór alles: «eigen baatjea te blijven, is in hoofdzaak alleen uiting van een kicder- achtigen, koppigen zelfwaan, die de menschen schaadt en de gemeenschap. T. G. D« Dtiliflt Petrus ganisius. Op Hemelvaartsdag had te Rome plaats de plechtige heiligverklaring van onzen landgenoot, den Gelukzaligen Petrus Canisius, van de Sociëteit van Jezus. Den achtsten Mei 1521 werd te Nijmegen de machtige bestrijder der dwaalleer, Petrus Canisius, geboren. Hij was de oudste zoon van burge meester Jacob Canis, die bij zijn burgers en ook bij de hoogste machthebbers van Nederland, zeer in aanzien was. Men kan licht begrijpen, dat Petrus, die uit den omgang met zijn vader en diens voorname bezoekers een vroeg tijdige wereldkennis opdeed, in geeste lijk opzicht verre boven vele kinderen van zijn leeftijd uitstak. Warme aanmoediging in zijn jonge vroomheid vond Petrus bij zijn moeder, WeDdeline van den Bergh, en baar zuster, een godvruchtig jonkvrouw, die veel bij den burgemeester in huis kwam. Een bijzonderheid uit zijn jongelings jaren is wel het bezoek, dat hij aflegde bij de weduwe Reinolda, een familielid te Arnhem die in heilige afzondering leefde en door God op bijzondere wijze werd verlicht, Zij kondigde aan, dat er weldra een nieuwe orde van priesters zou ontstaan, geroepen om het katho- lijk geloof te verdedigen en de zeden te htrvormen. Daarna vestigde zij haar blikken op den jongen Petrus en de haDd zacht op zijn schouder leggende, voorspelde zij hem, dat hij van die orde deel zou uitmaken. Dit geschiedde ettelijke jaren vóór Ignatius de Sociëteit van Jezus oprichtte. Burgemeester Canis, trotsch op zijn begaafden zoon, bouwde zich voor diens toekomst de schoonste luchtkasteelcn Pettus moest rechtsgeleerde worden, daarna een rijk huwelijk doen, zoodat de hoogste ambten en waardigheden voor hem zouden openstaan. Zuo werd djonge geleerde op vijftienjarigen teeltijd naar Keulen gezonden om zijn studiëo te voltooien. Onder leiding van bekende en geleerde Nederlanders maakte Petrus schitterende vorderingen in de studie. Na een reeks vbo succes sen op wetenschappelijk gtbied verde digde hij 25 Mei 1540 zijn openbare stellingen en na gunstig afgelegd exa men in de wijsbegeerte ontving hij uit de handen van zijn leermeester, Joan nes van Bronckhorst den doctorshoed als meester in de vrije kunsten, Nu achtte burgemeester Canis den tijd gekomen om zijn zoon de plannen te ontvouwen, die hij zich voor de toekomst had gedacht. Doch Petrus, geheel doortrokken van den ascetischen geest der geschriften van den mystieken schrtyver, den Dominicaan Joannes Tau ter, vertrok naar Mainz, waar hij aan de zijde van den Eetbiedw. Pater Faber de dwaalleer, die onder geeste lijken en geloovigen bedenkelijke deringen maakte, bestreed, 8 Mei 1543, den dag dat Petrus Canisius zijn 23cn jaar inging, legde hij schriftelijk een belofte af, waardoor hij zich verbond tot de nieuae soc Steil van Priesters, door den H. Igni gesticht, toe te tredeo. Te Keulen, waar hij zich beijverde om de Socië eit van Jezus krcchtigete grondvesten, bereikte hem de lading, dat zijn vader ernstig zitk lag. Op het oogenblik van het weerzien van zijl geliefden zoon, die onmiddellijk naa Nijmegen was afgereisd, gaf de ster vende grijsaard den geest. Deze slag trof Petrus zwaar, doch gesterkt door m visioen, waarin hij rijn vader en oeder als zaligen in den Hemel zag, hervatte Petrus met frissche krachten :ijn levenstaak. Het vaderlijk erfdeel schonk hij Ontzaglijk is de aibeid, die door den heilige werd verricht. Eiken dag gaf hij college- en catechismuslessen, hield hij preeken voor een groole volksme nigte en bestreed door woord en ge schrift de ketterijen. Hoezeer Canisius in aller waardeering steeg, moge blijken uit het feit, dat hij meermalen voor den keizer de godsdienstige belangen der Keulsche burgerij bepleitte. Op 26- jarigen leeftijd werd hij benoemd om zitting te nemen in de groote kerkver gadering van Trente, vervolgens kreeg hij een leeraarszetel aan het college van Messina en 4 September 1549 had zijn plechtige professie plaats als lid van Sociëteit van Jezus. Binnen korten lijd had zijn ijver buitengewone weikkracbt in Weenen en heel Oostenrijk zulk een ontzaglijken invloed ten goede geoefend, dat men, daar de bisschop van Weenen was ko men te overlijden, niemand waardiger keurde dan Canisius, om den bisschop- pelijken zetel der hoofdstad in ie nemen. Daar de uitverkorene deze waardigheid :n beletsel voor zijn apostolischeD beid achtte, wees hij haar af. Tegen de catechismussen van de her vormers schreef de H. Petrus Canisius zijn meesterwerk: de roomsche kate- chismus, die op het keizerlijk bevel In de scholen gebruikt werd. Na zijn be- toeming tot Provinciaal der Sociëteit 'oor Duitschland, had hij een twistge- iprek met de hervormers op den Rijks dag te Worms. De uitslag was: een algemeene verwarring en oneenigheid onder hen. Het hoogtepunt van Canisius' werk zaamheid lag in de jaren 15501570. Als apostolisch nuntius moest hij de Duitsche vorstenhoven bezoeken, om hun de besluiten der Kerkvergadering van Trente bekend te maken. Zoo be zocht bij verschillende stedeD, waar onder zijn vaderstad, waar hij met vreug de werd ontvangen. Canisius was een der grootste figuren op den Rijksdag van Augsburg. Een machtig werk was zijn weerlegging van de boeken Centuria, door Luthersche geleerden geschreven en kott na de uit gifte dezer weerlegging rustte Canisius niet, voor bij het beroemde college te Freiburg had gesticht. Den 21sten December 1597 stierf de heilige met den glans van hemelvreugde op het gelaat, omringd door zijn ge "suwe vrienden. «Ziet ge niet? Ziet ge niet?« vroeg hij, terwijl bij op de deur wees, als zag hij den hemel, die zich voor hem opende. Diepe verslagenheid maakte z:ch van de Freibuigsche bevolking meester, toen :ij den dood van den heiligen man rernam, in wien zij steeds haar vriend :n weidoener had gevonden. Het graf van den H. Petrus Canisius in de St. Michaëtskerk is door wonde- verhet rlijkt en het werd een bede vaartplaats, waarheen uit alle oorden de geloovigen optrekken, om de voor- ipraak van den Nederlandschen heilige n te roepen. Binnenland De Kamer-verkiezing. Niet minder dan 35 politieke partijen en groepen hebben candidaten gesteld voor de Tweede Kamer. Woensdag 1 Juli is de stemdag. Fransen. Het wetsvoorstel van Mej. Wester man, tot wederinvoering van het onder wijs in een vreemde taal op de Lagere School, is in de Tweede Kamer met 35 tegen 32 stemmen aangenomen. Naar de Stembue. De candidatenli|sten zijn r.u in alle kieskringen ingeleverd. In den Rijkskieakring Utrecht zijn 23 candidalenlijsten ingeleverd. De lijst der Katholieke Staatspi luidt als volgt 1. Van Wijnbergen 2. Van Schaik 3. Suring 4. Van Voorst tot Voorst 5. Bulten 6. Knigge 7. Von Freijtag Drabbe 8. Van de Grinten 9. Dr. ten Berge 10. Meijer. Met de kinderen naar buiten. De heerlijke, zomersche dagen lokken tot wandeling en ontspanning naar buiten, in de vrije natuur. Heele huis houdingen, vader, moeder en kinderen, van de grootste tot de kleinste, trekken uit, om ver van de warme straten vat dorpen en steden van het heerlijk) vootjaar te geoieten. En als men da na een stevige wandeling, neerstrijkt in een speeltuin, waar de kinderen zlcb kunnen vermaken met schommels en draaimolens en rekstokken, worden dorstige kelen gelaafd. Tot zoover is zulk een uitstapje alle opzichten aan te bevelen en gezond. Maar als de ouders dan hun kinderen meenen te moeten tracteeren op bier met suiker, wordt er t schade dan voordeel aan de gezondheid gedaan. Bier is geen drank voor kinde ren, alcohol is een vijand van het jeugdig gestelgeestelijk en lichamelijk lijdt het kind door gebruik van alco holische dranken. Ouders, als ge met de kinderen naar buiten gaat, geeft hun dan drinken dat geen afbreuk doet aan bun gezondheid, Er is buiten bier nog zooveel, dat voor de kinderen een tractatie is, en dat ze liever drinken dan bier. Rijwielpaden. In de te Zeist gehouden vergadering der vereenigiog voor rijwielpaden werd medegedeeld, dat dit jaar van uitbrei ding niet veel kon komen, omdat het onderhoud van het bestaande palennet veel zorg eischte. Aan de voorbereiding van de verbinding Utrecht—Arnhem werd verd:r gewerkt. Er waren verschillende wenschen over de verbinding van Bosch en Duin met «Zandbergen* en van Bilthoven met Zeist, via de Halfachtsche laan. Bij de ;e verbinding stuitte men telkens op den onwil van een eigenaresse, die toestond, dat over haar eigendom rgwielpad werd aangelegd. Ook bij de tweede verbinding ondervond men niet de gewenschte medewerking van een eigenaar. Toch zal men nog eens probeeren de besprekingen tot een goed einde te brengen. Gemengde Berichten In den nacht tijdens een hevig weer te Oss, sloeg de bliksem in eenige bijeergelegen woningen. Ten huize van den kolenhandelaar A. Z. werd hijzelf, lei wijl hij met vrouw en kinderen aan tafel zat, op slag gedood. Een winkelier werd door dca bliksem tegen den grond geslagen en bek' een wonde aan het hoofd. Bij den heer v. d. V, sloeg groote kast van den muur, terwijl de vrouw die ervoor stond, werd wegge slingerd, waarbij een lichte verlamming In eenige andere woningen richtte de bliksem slechts kleine materiet le schade aan, zonder evenwel brand te veroor zaken. Eenige weken geleden kreeg een Parijsenaar ter gelegenheid van zijn verjaardag een doosje cigaretten van zijn dochtertje ten geschenke. Toen hij 's avonds nog een luchtje giDg scheppen te Amersfoort Kortcgracht 16 Kapitaal f 55 000 000 Reaerve f42.500.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN I! Görs 6 Kallmann Piano's voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig Vertegenwoordiger S. DUYKER, Diploma Toonkunst HAVIK 20 PIANO- EN ORGELHANDEL Magazijn hoven en een cigareije opstak, ontplofte dit onverwachts nadat het een eindwergs was opgerookt en verwondde den jarige deerlijk in het gezicht. Er werd een onderzoek ingesteld, dat geen drfinilleve oorzaken aan het licht bracht, Men vermoedt echter dat in de fabrieken, waar thans de cigaretten onder staats beheer worden gefabriceerd, nog ont plofbare stoffen zijn achtergebleven, die tijdens den oorlog bij de vervaar- digirg van munitie in deze fabrieken werden gebruikt en dat deze op on verklaarbare wijze in de cigaretten zijn geraakt. Sedert dien hebben zich echter nog twintig zulke gevallen voorgedaan, waarbij vreedzame rookers door het ontplcffen van bun clgaret werden gekwetst. De regeering weet geen raad met het geval, daar zij moeilijk alle reeds gefabriceerde cigaretten kan laten na kijken en alle stocks weggooien kan. Vandaar dat zij zich heeft bepaald tot een waarschuwiog aan de rookers, waarin zij dezen op het hart drukt vooral niet te hard op de cigaretten te bijten en ze een armlengte voor zich uit te houden wanneer zij er geen trekje Bij zekeren V. te Meppel lag de kleine van een maand of vflf langdurig hevig in zijn bedje te schreien, waarop de moeder tenslotte eens ging kijken. En wat bleek Een rat had aan een der vingertjes geknaagd en daarvan 'n gedeelte opgepeuzeld. Te Laag-Soeren is een vrachtauto in brand gevlogen. De vrachtauto was volgeladen met potten en pannen en daardoor ook met hooi en papier voor erpakking. De auto brandde geheel af en de inhoud ging eveneens totaal verloren. De rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand 12 millioen meer opgebracht dan over de maand April van het vorig jaarover de eerste vier maanden ruim fll'/t millioen meer dan over die periode van 1924. - Uit Krefeld schrijft men ons Verleden week heeft hier plaats ge vonden een Verkehrs- und Heimatwoche, verhoeden met een Reklametagung uit gaande van de Velband Deutscher Reklamefachleute. Het goede weer had veel bezoekers getrokken, o.a. waren ook veel Hol landers aanwezig. De Verkehrswoche werd geopend mei Reclameoptocht van 's, die met al de bonte reclame schilderachtig aanzien gaf. Een 400 tal automobielen van alle merken en typen nam er aan deel. Vervolgens was er een optocht van industrie en nijver heid met wagens en fietsen. Op sportgebied kon de voorgenomen wedstrijd Amsterdam-Krefeld niet door gaan vanwege den wedstrijd Holland Belgie. Een elftal van Dusseldorf heeft de plaats der Amsterdammers inge nomen. 's Maandags begon de met de Ver kehrswoche verbonden Reclametagung van het Verband Deutscher K-klame fachleute, die veel publiek had getrok ken. Vooraanstaande Duitsche Reklame- vakmenschen hielden er voordrachten o.a. over reclame door adveitentien, plakkaten, films enz. Het schouwven ster, lichtreclame, drukwerkpropaganda enz. Verder was er een tentoonstelling «Holland und der Niederthein* georga niseerd die veel bekijks had, Naar wij vernemen is de Stadt Kre- feld van plan, aangemoetb^ijdoor het groote succes, dergelijk) wochene te herhalen. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcekcnbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Op den Admiraal den Ruyterweg bij de R. K. kerk te Amsterdam Is een auto tegen een heistelling aangereden. De stelling viel gedeeltelijk in elkaar en enkele stukkcD hout kwamen op de auto terecht. De chauffeur kreeg een verwonding aan het hoofd. Te Culemborg hebben zich geval len van vergiftiging voorgedaan bij kinderen die langs den spoordijk bes sen hadden geplukt en opgegeten, welke besproeid waren met een vloei stof tot bescherming tegen insecten. Te Purmerend is een 70 jarige fiets rijder door een auto aangereden. De oude man, die véór den auto had ge reden, .begon plotseling met zijn stuur te slingeren, waardoor de aanrijding plaats vond. De auto reed over den man heen het water in. De oud* man bleek overleden te zijn. Te Bergeijk waren kinderen de beel tenis van O. L. Vrouw aan het ver sieren, waarbij ook de kaarsjes niet ontbraken. Een der kleinen, die de lich ten aanmaakte, gooide achteloos een lucifer weg. Deze viel nog brandende op een achter haar staand kind, welks kleertjes aanstonds vlam vatten. Ernstig met brandwonden overdekt werd het kind onder geneeskundige hulp gesteld. In den nacht ontlastte sich boven Oustburg en omgeving een xwaar on- weder waarvan de gevolgen niet uit bleven. Twee groote landbouwschuren werden door den bliksem getroffen. Bij deze branden kwamen om een vijftal paarden, twee stieren, acht kalveren en een varken met biggen. Vootts gingen verloren een hoeveelheid hooi, benevens eenlg landbouwgerei. Door den bor.d van melkveehouders de provincie Utrecht, is de meikpitjs, et ingang van 17 dezer, 1 cent per liter verhoogd. Deze bedraagt thans lO'/j cent per liter franco stad. Er geraakte een 10 jarig meisje op de Prinsengracht te water. De bekende, nu reeds 67 jarige menschenredder Dirk Rietveld, Konijnenstraat 3, was spoedig ter plaatse en mocht, de vol doening smaken de kleine drcokelinge behouden op het droge te brengen. Met deze redding volbracht Rietvcldt zijn een-en zeventigste redding. Hij ont ving reeds van Koning Willem III eere- medailles, terwijl ook later Koningin Emma en Koningin Wilhelmina hem eere-metaal schonken. Bij een hevig onweer, dat boven Nijmegen woedde, is de bliksem gesla gen in de boerderij van Lindeman tc Bergharen welke geheel afbrandde. Er werden bij een openluchtfeest vao kerkzangers te Heddensheim 3 per sonen door den bliksem gedood. Een vierde werd verlamd en overleed spoe dig terwijl nog een vrouw swaar ge wond werd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1