KOMT ALLEN Prima Advertentie Colporteurs 1000 Artikelen laatsten Bazaravond van „Wilskracht" Muziek ter opluistering Voor verschillende Katholieke gevraagd Zij die geen bewijzen kunnen overleggen van bekwaam heid komen niet in aanmerking. Brieven met volledige inlichtingen onder No. 445. Bureau van dit Blad. STEENTJES VOOR DEN BOUW DER OPVOEDING DERDE STEENTJE VAN HET TWEEDE TIENTAL. De opvoeding der kinderen omvi ook de zorg der ouders voor hu lichamelijk welzijn, hun lichamelijke ontwikkeling. Spijs en drank, mits oordeelkundig en matig gebruikt, zijn niet alleen goed vooden lichamelijken groei, maar ook voor de ontwikkeling der geestver mogens. In 't algemeen moeten kinderen steeds eenvoudige en gemakkelijk ver teerbare spijzen gebruiken. Melk en schoon water zijn voor hen de beste en gezondste dranken. Wijn, bier, jenever, brandewijn en likeuren deugen absoluut niet voor kinderen en zijn daarom ten strengste af te keuren. Met het verstrekken van koffie en thee beginne men niet te vroeg. Men leere de jeugd reeds vroegtijdig zich aan orde en regelmaat in eten en drinken gewennen. Buiten den bepaal den tijd dienen haar geen spijzen te worden voorgezet, snoeplust ga men streng te keer. Voor een regelmatige spijsvertering is het snoepen zeer na- deelig. Snoepen leidt ook tot oneerlijk heid en diefstal. Men leere de kinderen langzaam In 't voorbijgaan stippen we even dat tê heete spijzen nadeelig zijn. Matigheid is even weldadig voor het lichaam als voor den geest. Van de slaapgelegenheid der kinde ren hangt voor een goed deel hun ge- zondheid af. Het is een bewijs van weinig naden ken der ouders, dat zij dikwijls hun kroost in de kleinste en slechtst ge ventileerde vertrekken laten slapen, terwijl zij vaak betere hebben, die vooi pronk en statie bewaard en oubewoond Zoo mogelijk moeten de kinderen huD slaapkamers een vrij uitzicht na buiten hebben de kamers zelf dienen hoog en droog te zijn en zindelijk te worden gehouden. Gedurende den dag moeten de vensters hoog opgeschoven blijven om frissche lucht in overvloed binnen te laten. Alsdan kan klein en groot gezond big ven. PATER FAMILIAS. De opvoeriogen van het openlucht spel »De Rabbijn van Selcba», zullen plaats hebben op een zeer gunstig ge legen terrein ter zijde van den straat weg AmersfoortSoesterberg op Zon dagen 5, 12 en 19 juli a.s. Men lette vooral op de reclamebil- letten. Advertentiën in het programma boekje worden aangenomen door den heer Willenborg Jr. Kamp 18, Amers foort, Donderdag 28 Mei a.s. is het 35 jaren geleden dai aan bet Zand bet gebouw de R. K. Militairenvereer.iging plechtig werd ingewijd en in gebruik genomen. Op dien avond zal onder feestelijke bijeenkomst der Leden-mili tairen de zilveren medaille, toegekend door H. M. de Koningin aan Broeder Lucas, den jubilaris worden op de borst gespeld. Gevonden voorwerpen 1 Rijwielplaatje, 1 Portemonnaie me eenig geld, 1 Sleutelring met sleuteh 1 Halter (voor paard) en 1 Rozenkrans. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegeu een wielrijder, wiens fiets niet voorzien was van een rijwiel plaatje. Tegen een winkelier alhier, is proces verbaal opgemaakt, terzake overtreding van de verordening op de winkelsluiting. Een bezoeker van den winkel is eveneens verbaliseerd. In bet politiebureau is aan 4 per sonen nachtverblijf verleend. Tegen een persoon is proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de arbeidswet, i c. het laten weiken Zaterdagmiddag. Een wielrijder is bekeurd wegens het rijden zonder licht na den daarvoor vastgestelden tijd. Op het Julianapleir. had een aan rijding plaats tusschen twee motorrijders. De botsing liep vrij goed af; alleen de motorrijwielen werden eenigszins be schadigd, terwijl een dame, die op de duo zat, lichte ontvellingen opliep. In het gebouw der Provinciale Griffie te Utrecht zal worden aanbesteed Maandag 8 Juni 2 uurHt t verniet van de Pothbrug over de Luntersche Beek en den Rijksstraatweg tussch: Amersfoort en Renswoudc. Uit den Omtrek ACHTERVELD De Raad der gemeente Stoutenburg houdt Woensdag 27 Mei des morgens half elf eene openbare vergadering. BLARICUM De toren der R. K. Kerk, toont sinds geruimen tijd een groot aantal scheuren. Deze laatste zijn dusdanig in omvang en aantal toegenomen, dat restauratie dringend noodzakelijk is geworden. Volgende week wordt hiermede een aanvang gemaakt en het steigerwerk aangebracht. Merkwaardig is, dat de scheuren zich hoofdzakelijk vertoonen halverwege de trans, hetgeen het moeden wekt, dat de klokken te z het bouwwerk zijn en dit laatste met het luiden te veel heeft te lijden. Er schijnen, gedurende de laatste dagen, in onze gemeente valsche rijks daalders in omloop te zijn gebracht. De geldstukken zijn door de politie beslag genomen, terwijl getracht wordt de herkomst daarvan op te sporen. Een ieder lette bij het ootvaogen geld nauwlettend op cn wachte zich voor schade. Tijdens het hevige onweer, dat boven deze gemeente woedde, werd, op de Meent, een koe door den bliksem ge- roffen en gedood. BARNEVELO Waarschijolijk door vonken van een vuur, is brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Versteeg te Ztu- meren. De brand werd ontdekt door de buren, die de bewoners waarschuw- deo. Zoo spo dig mogelijk werd de hulp der brandweer ingeroepen. lotus- schen hadden echter de vlammen, aan gewakkerd door den krachtigen wind, zich zoodanig uitgebreid, dat behalve de schuur, ock de bergen, het varkens hok en het woonhuis in lichtelaaie stonden, welke gebouwen alle totaal zijn uitgebrand. Bo vee dien zijn ver brand vier vette kalveren, twee vette varkens, een paard en eeu aantal kip pen. Ook van den inboedel kon bijna "s worden gered. Alleen de gebou waren tegen brandschade verzekerd. Hoewel een onweersbui nog op belrikkeiijk grooten afstand van ens dorp dreef, sic eg eensklaps de bliksem langs den radio-draad, die aan het dak van den metselaar C. ten Hoven was verbondeD. Eensklaps toch kwam met :en geweldig lawaai de zware schoor teen naar beneden rollen, terwijl boven dien een aantal pannen werden ver brijzeld. Gelukkig werd geen brand ver oorzaakt. EEMNES Tijdens ten hevig cuweer, sloeg de bliksem op de geleiding van het elee- trisch licht in de woning van J. H den Laarderweg alhier. Met een hevigen knal werden twee lampen stuk geslagen. Overigens werd geen brand veroorzaakt en kwamen de bewoners met den scbrik vrij. Men is over den stand van het gr gewas in den polder nog al tevreden. Dank zij het bijzonder gunstige weer, gedurende den laatsten tijd, belooft h.-i dit jaar een r k gewas te worden. In dien het weer blijft medewerken, dan lijdt het geen twijfel of bet wordt voor de boeren een uitstekend hoo:-jaar. HOOGLAND Door het bestuur van de Maleslui de schouw over de sloten en water lossingen in dat Waterschap vastgesteld op Woensdag 27 Mei. De drie sluizen op Donderdag 28 Mei voor de Coelhorst op Vrijdag 29 Mei. In deze gemeente heeft zich onder de kinderen in de buurtschap den Ham een geval van besmettelijke ziekte roodvonk voorgedaan. Notaris Lager we y zal Vrijdag 29 i om 11 uur in »dc Zwaan» te Amersfoort, voo: de familie Brouwer, veilen2 perc. Weiland onder Hoog land, kadasraal groot 2 51.60 H.A. Perc. 1. Sectie A. no. 375, uitwegende ,d. Loodijk, groot 1.32.90 H.A.; Peic. 2. No. 376 Zuidelijk van hel vorige, groot 1.18 70 H.A eerst afzonderlijk Onverbuurd te aanvaarden bij de betaling, uiterlijk 26 Juni 1925. Inlichtingen en aanwijzing alle werk hedenavond naar den in de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef". De nog ongeveer welke nog voorradig zijn, zullen dan bij opbod worden verkocht. Alles moet weg! De Bazar is hedenavond geopend van half acht tot half elf NIJKERK Tijdens het onweer is een koe in de weide gedood. Het beest was cigendi van J. v. d. Brink in 't Veen. SOEST Zaterdagnacht is er brand uitgebroken in een door drie gezinnen bewoond pand, gelegen aan den Nieuwen weg, hoek Eigeudomsweg alhier. Van den schoen maker Beek en den vleeschhouwer Burgmaas gingen met de inboedels dr werktuigen verloren; de inboedel vai den werkman Bcijer is mede veibraud. Een paar huisdieren en eenige kippen vonden deu dood in de vlammen. Slechts de twee eerstgenoemde bewoners war verzekerd. Oorzaak onbekend. VEENENDAAL Door den raad van Vecnendaal in beginsel besloten tot verkoop der gemeentegasfabriek aan de N. V. Ned. Continental Gas-Mij. te 's Gravenhage, voor den prijs van f 200.000. Ook werd besloten tot het toekennen van een bij drage van f 100.000 voor den even- tueelen aanleg van ee*i scheepvaart kanaal door de Geldersche Vallei. Gemengde Berichten kwajongens op gang gebracht. Toen de wagen onder hun handen wegreed, sprongen de jongens er af er botste de auto zonder bestuurder tegen het trot toir, juist op het oogenblrk dat mej. E. K. daar nut een kinderwagen pas sccrde. De juffrouw werd gegrepen cn tegen den muur gedrukt, waardoor zij het rechterbeen brak eu ernstige in wendige kneuzingen bekwam. Het kind kwam met enkele schrammen vrij. De wagin werd ten slotte door een voor bijganger, die er op sprong, tot staan gebracht, Bij de onwedets, die over Italië hebben gewoed, zijn volgens de lot nu toe ontvangen berichten 8 personen gedood. Italisanschc carabinieri hebben op de rails bij Rome een bom gevonden kort voord it een trein moest passeer en Ecu dei carabinieri nam de bom op, die echter ontplofte en hem zijn rech terhand afsloeg. Er is weer eE.-r schoolkind vergeten, op de R. K. meisjesschool Tilburg, waar een meisje tegen hel uitgaan der school in slaap was ge vallen en onopgemerkt in het gesloten gebouw achter bleef. Een agent bad een uur later een gegil gehoord, waa de zusters weiden gewaarschuwd de ontstelde kleine werd vei lost. D; Amsterdamschs gemeenteraad geeft eer. half müliocn vc-nr de Olympi sche Spelen. De groote hitte kan voor de zuige lingen, die te warm worden gi kleed, gevaarlijk worden. Er moet dus gezorgd worden, dal de k nier koel mogelijk blijft cn dat zooveel mogelijk frissche lucht wordt toegelaten Dzu'gcllngcn moeten zeer luchtig worden gekierd: geen gummi-lui broekjes, geen wollen bovenkleen geen tendenluiers, goed afsponzen n itisch water. De kinderen mogen in bed 'et te warm worden toegedekt. Op kinderen, die geen borstvoeding genieten, moet buitengewoon goed worden gelet. Melk bedelft in de w.»:mte zeer gauw. Oude melk mag niet worden verstrektrestjes niet worden bewaard. De flesschen moeten zorgvuldig ge- igd en bewaard worden in koel schoon water. Bij hel verlaten van een ter eere van den hcitog en hertogin van York gegeven diner te Londen, werd een van de vrouwelijke gasten door een aangevallen, die haar hoofd met cén hand terugduwde en haar met de andere hand een hartvoriuigcD, aan een platina-halssnoer hangenden, ongewoon grooten diamant afrukte. De diamant is afkomstig uit Zuid-Afrika, ongevee- 2'/a C-M- lang, naar ever red-gheid breed en is licht roomkleurig. De politie gelooft dat de steen met het oog op zijn buitengewone grootte naar Amsterdam is gebracht. Japan werd wederom geteisterd door een aardbeving. Deze aardbeving is de ernstigste welke dit land sedert jaren getroffen heefr. Het hevigst was de vernieling in Kinosaki en Toyooka, welke steden geheel werden weggevaagd door de aardbeving en den bra-.d, die er op volgde. Te Toyooka, een stad van 10.000 inwoners, verdween het spoorwegstation geheel en hst postkan toor werd onmiddelijk bijna geheel door brand verwoest. Een groot aantal hui zen zakte ineen en onmiddellijk daarop brak een brand uit, waaitcgen men geen middel had om op te treden. Omtrent het aantal dooden gewon den en dakloozcn loopen de cijfers uiteen. In ronde cijfers wordt het aantal dooden op 100, het aantal gewonden op 1100 en dat der dakloi-zen op 10.000 geschat. Zaterdag hadden in Amerika zeld zame natuurverschijnselen plaats, welke al of niet in verband kunnen i de Japansche aardbeving. Wat, een vloedgoii kon worden ge noemd vertoonde zich aan de Zuidkust van het Huronmeer. Het water liep eerst snel naar de Canadees ehe kust en stroomde daarna weer in groote vaart teiug naar den Atr.eiikaaiischcn oever, sleepte enkele booten ook enkele kustwoningen. In het midden-Westen van Amerika steeg des avonds de temperatuur hoog voor den tijd v in het jaar. terwijl ook eeu storm opstak, la het Noorden van Michigan viel sneeuw en in Minne sota daagde de vorst weer op. De storm berokkende in de Noordelijke staten veel schade aan boerderijen en graan velden. Tegen zonsondergang stak iri de New-York een hevige wind op die Ealiijke versttriuiten vei bi ijzelde, beo- men ontwoileldc en enkele zelfs ovci de huizen blies. Zaterdagmiddag woedde boven Purmerend en omstreken een hevig onwedcr, hetwelk gepaard ging met een zware hagelbui. Brokkenijs, groot als duiveneieren, viel en brachten in de tuinen groote verwoestingen aan, vooral In den Z.-Ocslhoek van de Beemster, Zondagmiddag is tijdens eeu zware bui op de Maas een luxezcil bcot omgeslagen, tengevolge waarvan alle opvarenden, de scheepsbevrachter Sucijers en zija twee zoontjes, 13 eo 6 jaar oud, en de 40-jarige J. van Vugt, verdronken. De bloei der vruchtboomen in den omtrek van Utrecht is vrijwel afge- loopen. Kersen eti appels doen een bevredigende oogst verwachten, de psrenoogst zal vermoedelijk tegenvallen. Li de omgeving van Zutphen werd bruiloft gevierd, Ouder de feestelingen was de jongste broer van den bruide gom, een jonge man, die nin bruik maakte van sterken drank. Öp deze bruiloft zou en moest hij drinken, zeiden de gasten. De jo-igen dronk, gi. g te rusten en liep na het ontwaken in een kolk achter het huis, waar hij verdronk, Maandag heeft bij opbod de veiling plaats gehad van het gebouw Circus Carré te Amsterdam, hetwelk opbracht f 394.000. Maandagmiddag zijn de laatst: pe'' grinis met Z. D. H. den AarlsbisschoP Z. D. H. Mgr. Hopmans vertrokken, uitgeleide gedaan door Mgr. Eras, de Hoogeerw. paters Noots, Brocket,, van AsscLlor ck, Mgr. Biermnas, onzen ge zant bij het Valicaan Jhr. van Nispen tot Sevenaer cn mevrouw, en eenige leden der Neder!, kolonie. Later ver- ikken Mgr. Diepen en Mgr. Schrijnen. fn Lemberg heeft een grootebrand gewoed. Binnen 2 uren werden acht land bouwbedrijven totaal verwoest. Twee personen kwamen i dc vlammen om. In totaal zijn 110 gebouwen afgebrand. Dc Russische Staatscourant meldt, dat het plan bestaat om de kroon en den scepter van den Czaar in de Ver. Staun te verkoopen. De kroon bevat een diamant, die op n waarde van honderden milloent-n goud roebelwotdl geschat. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redactie. Mogen we een plaatsje in uw Blad lor een belangrijke zaak Dr. v. d. Hoeve, Schoolarts te dezer stede, deelde ons de vorige week mede, dat hij op zijn lijst van leerlingen der lagere scholen, openbare en bijzondere, 60 namen van kinderen h d staan, waar voor verpleging iti een lierstellings- kolonie dringend noodzakelijk of zeer gcwenscht was. Op de aldteling Amersfoort van het Centraal Gen. voor Kinderherst. en Vacantiekolonies rust de taak voor die kinderen verpleging aan te vragen en die te bekostigen. Op de laatstgehouden jaarvergade ring bleek evenwel, dat er momenteel voor uitzending van slechts 5, zegge en schrijve vijf kinderen, geld in kas was. Dat kan nietl Een stand van 5— 60 in het nadeel van de Amersfoort- sche bleekneusjes moet met een flinke spuit worden verbeterd, Daar moet de Burgerij voor offeren. Reeds jaren hebben we onze kas ge stijfd door het houden van een vlagge tjesdag o. a. 't Vorig jaar was de nette opbrengst f 150- Rccds nu willen we meededen, dat dit minstens vier maal zooveel moet zijn, zullen we in staat zijn, afdoende te helpen. Zaterdag 30 Mei is onze dag. Eenige dames zijn reeds bereid, zich met dm verkoop van onze vlaggetjes te belasten. Maar er zijn er nog te weiióg om alic posten te bezetten. Een paar uur van uw vrijen tijd kan reeds voldoende zijn om een kind gedurende 5 weken uit te zenden. Wie de resul taten daarvan mocht gadeslaan, weet, hoe onze patië iljes een stoot in de goede richting krijgen, die hen wellicht voor ernstige ziekten behoedt. Bedenkt dat er. geeft U zoo spoedig mogelijk op bij den laatst or.dcrgeteekende. Namens het Bestuur van de Vcrceniging, Het Comité van Uitvoering: M vr. Gravin van Randwijck. Mevr. Tedirg van Berkhout, M.-vr. Van Dijk. Mevr. Struve. Mevr. Van 't Eind. den heer L van Dommelen, den heer B. j. Groenevclt, Eemstraat 53. Candbouwniemvs. Goede raad. De boer moet leerenstipt eerlijk te zijn. Hij moet zich nooit iets toeeigenen of hij meet weten dat het zijn eigen dom is. Stipt rechtvaardig moet hij zijn in zijn veehandel. Geen bedriegeiijen moet hij prebse- :en iu het afleveren van door hem ge teelde vruchten, als b.v. hooi, stroo, bieten, aardappels, bessen, appels, Eerlijk wat maat en gewicht betreft i wat de wsren zelf aangaat. Nooit het mooiste goed boven op leggen, en onder in den zak of mand rommel. Ecilijic duurt het langst Oneer lijk btar.dt gaten in den zak, waardoor hij al zijn geld verliest. Hij moet leeren een man van zijn woord te zijn. Eens verkocht blijft verkocht, ook al stijgt de markt. Eens toegezegd blijft toegezegd. Men moet van U kunnen zeggen, dat ge een vertrouwd persoon zijt, waar en op aan kan. Geen mooi-prater, geen draaibol, geen sche'm, geen herbergpiofeet moet ezen, maar nel in handel en wandel. Pastoor Rous. Een oud rijmpje. Vindt de Morgenzon dea boer in 't bed, Welvaart het dan op een loopen zet Heeft hij daarbij een droge keel, Droog wordt zijn land, leeg schuur en deel 1 Houdt een boer van graantjes pikken, Spoedig heeft hij niets te bikken Wat-I cn huis c i hof te ga, Slippen in de toonbarikla. Een ijverige boerin naar den ouden trant, Met veel zorg voor haai huis en werk zame hand Die is als een stuurman op 't zeilende schip, Wier stuurkunst he 08rt langs rotsen en klip.

De Eembode | 1925 | | pagina 2