Bel dan op No 42 Ifera-Koifie-Hulsko Amsterdamsche Bank CREDIETEN R. K. Spaarbank Amersfoort DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week in gaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|a per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Ameraloort 11,10. Ationderl|ke nummer* 10 ct. Dinsdag 2 Juni 1925 No. 18 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO Het is de pers, die het meeste bij draagt tot de verspreiding der ideeën. Daarom kan men nooit genoeg doen, om de Katholieke pers te steunen en te bevorderen met alle kracht. Paus Pius XI. naar de stembus. In het Staat9besluur dient op de eerste plaats rekening gehouden met de groote Christelijke beginselen. De Katholieken rekenen in hun leven met de Tien geboden. In h.t open bare leven zeggen we niet: aGodsdienst is privaatzaak*. De anti-revolutionnairen en Christ, Historischen zijn dezelfde meening toegedaan. Tegenover de drie rechtEche groepen staat de linkerzijde, in partijen verdeeld, maar één in de ontkenning van Gods- beheersching van het staatkundig leven. Opdezeparlijgroepeeriognaarbeginselen was de laatste tientallen jaren het staat kundig leven opgebouwd en het is on denkbaar dat een der groote partijen in de Tweede Kamer in afzienbaren tijd de meerderheid zal verkrijgen, er zal dus steeds door samenwerking van par tijen een regeetingsmeerderheid moeten worden gevonden. Zulke samenwerking kan tweeërlei grondslag hebbenze kan steunen op overeenstemming in de beginselen of op overeenstemming omtrent een vol doend aantal punten van practisch staats beleid. In het laatste geval zal de samen werking van korten duur zijn. Ze valt uiteen, zoodra het program, waarop samenwerking werd verkregen zal zijn afgewerkt. Zulk een coalitie loopt ook gevaar, onverhoeds door eenig principieel ver schil uit elkaar te vallen. Een coalitie op principieelen grond slag staat sterker. Ook daar zullen punten bestaao, waar omtrent meeningsverschil heerscbl. Maar bij zulke verschillen zullen zij, die om der beginselen wille samengaan, gemak kelijk tot een compromis kunnen komen, betgeen bij een coalitie op een practisch program onmogelijk zal zijn, omdat niemand met zijn beginsel speelt. In ons land is de linkerzijde in hare onderdeden zoo verdeeld, dat een link- sche meerderheid tot geen regecrkrach- tig kabinet zou kunnen leiden. Er zullen zich ook bij een coalitie op principieelen grondslag moeilijkheden van practischen aard voordoen, maar de proef, die in de laatste 35 jaar in Nederland practisch gewerkt heeft, toonde aan, dat zij practisch moge lijk i*. Zij heeft niet in alles aan de ver wachting kunnen beantwoorden. Samenwerking beteekent immers ook niet samensmelting. E'ke pattij brengt een deel van baar zellstandigheid ten offer. Er zijn verschilpunten tusschen de Christelijke partijen evengoed als er in elke partij schakeeringen zijn, ook bij de socialisten en liberalen. Eeoige beroering in de groote poli tieke partijen is dus niets bijzonders. Men moet er zich echter voor hoeden, iets te verdedigen als een beginsel wat slechts een persoonlijke deductie is. Men moet zich hoeden uit dergelijk meeningsverschil te concludeeren, dat er var, verzaking van het Christelijk beginsel sprake is. De Christelijke parlijen behartigen inderdaad het algemeen belang. Zij zijn in den waren zin des woords nationale groepeeiingen, elke maatschappelijke stand is in haar vert.-genwoordigd, in tegenstelling met de socialisten, die een klassenbelang dienen en liberalen, die het arbeiderselement in hun partijen Behartiging der stoffelijke belangen van alle volksgroepen is, naar de praclijk heeft geleerd, in de handen der Cbriste. Iijke partijen veilig. Binnenland R. K. Rijkskieskring Utrecht Algemeene vergadering op Zaterdag 6 Juni 1925, des voormiddags te half-10 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht. Agenda: 1. Opening, notulen, mededeelingen. 2. Voorstel van de R. K. Kiesver- eenigingen te Baarn en te Soest tot herziening der Statuten van den Bond: Art. 7 worue gelezen: Door de stemgerechtigde afgevaar digden worden ter algemeene vergade ring gekozena. één of meer leden en plaatsvervangende leden in bet Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland. De leden en plaatsvervangende leden in het Bestuur van den Algemeenen Bond moeten voor zoover mogelijk uit het Bestuur worden gekozenb. uit hun midden zooveel afgevaardigden en plaatsvervangers naar de algemeene vergaderingen van den Algemeenen Bond als artikel 11 van het Algemeene Bondsreglement aangeeft. ToelichtingAl meerdere malen is op de algemeene vergadering van den Rijkskieskriog, zonder resultaat, bij het bestuur er op aangedrongen gebruik te maken van de bepaling in artikel 7 der Statuten, dat aangeeft, dat de af gevaardigden naar de vergadering van den Algemeenen Bond ook buiten het Bestuur kunnen worden aangewezen. Door de voorgestelde wijzigingen worden de afgevaardigden en plaats vervangers uit en door de vergadering gekozen, hetgeen een verkiezing n i et uitsluit en dus in geen geval als een blijk van wantrouwen tegenover het Bestuur kan worden aangemerkt. Prae-advies van het BestuurPas in I de algemeene vergadering van 20 Sep tember 1924 ij artikel 7 der Statuten in zijn tegenwoordigen vorm met alge meene stemmen vastgesteld en eerst toen is daarin op voorstel van het Bestuur de bepaling opgenomen, dat in bijzondere gevallen de afgevaardig den en plaatsvervangers ook buiten het Bestuur kunnen worden gekozen. Het is dus onjuist, dat al meerdere malen zonder resultaat op een gebruikmaken van deze bepaling zou zijn aangedrongen. Naar het oordeel van bet Bestuur heeft het tegenwoor dige artikel 7 nog te kort gewerkt, om nu iceds over zija deugdelijkheid te kunneu oordeelen en nu reeds met een voorstel tot herziening te komen. Bovendien acht het Bestuur het niet juist, de mogelijkheid van verkiezing van afgevaardigden buiten het Bestuur tot alle gevallen uit te breiden. Het is van meening, dat de regel zal moeten zijn, dat het Bestuur de kringorgani satie vertegenwoordigt. Ook redenen Buitengewoon Geurig 25 pCt. Besparing Waarom zoudt U niet eens een pakje koopen om U van de kwaliteit te overtuigen .mersfoort Kortegrachf 000.000 Reserve I practischen aard maken het voor stel, naar de meening van het Bestuur, weinig aannemelijk. Aanneming van het voorstel Baarn Soest wordt dus aan de algemeene vergadering ontraden. 3. Verslag der Commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Bespreking van de agenda der' Algemeene Vergadering van den Alge-' meenen Bond van R. K. Rijkskieskring organisaties in Nederland op 20 Juni 1925 te Utrecht. (De agend i dezer Algemeene Ver-1 gadering bevat slechts punten van huis- houdclijken aard.) 5. Verkiezing van vijf afgevaardigden i vijf plaatsvervangers naar deze' Aigem. Vergadering. 6. Rondvraag. Sluiting. Op Zaterdag 20 Juni 1925 wordt door den Algemeenen Bond des middags te 2 uur een Politieke Landdag gehou den, waarop de ZeerEerw. Pater Cas- sianus Hentzen O.F.M. en de Hoog edelgestrenge Heer Mr. Dr. A. P. N. Kooien als spreker:, zullen optreden. Ongetwijfeld zullen zeer en zeer velen deze groote vergadering willen bijwo nen. Van elke kiesvereeniging zeker eenige bestuursleden. Hoewel de Land dag in de groote zaal van het Jaar beursgebouw te Utrecht woidt gehou den, zal het toch goed zijn, zich van oren van een toegangsbewijs te zien. Op aanvraag worden zulke toegangsbewijzen door het Secretariaat van onzen Bond te Maarssen toege zonden. Aanbeveling verdient het, voor al degenen, die uit eenzelfde Kiesver eeniging willen gaan, de toegangsbe wijzen tezamen aan te vragen. Het aantal is beperkt wie het eerst komt, het zekerst maalt 1 Görs 6 Kallmann Piano's voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig Vertegenwoordiger S. DUYKER, Diploma Toonkunst onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 3y,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Amersfoort Mgr. Dr. Jan Olav. Smit. Mgr. Dr. Jan Olav Smit uit Noor wegen is te Deventer op zijn terugreis in Rome aangekomen. Mgr. denkt enkele weken in ons land te blijven en tijdens dit verblijf o.a. n bezoek te brengen aan Amersfoort. Het diocees van Mgr. Smit telt 20 sties met 27 priesters en een 300-tal Zusters. Iedere statie heeft een zieken huis. Deze ziekenhuizen zijn steeds overvol. Van de 27 Priesters zijn er 12 uit Holland, onder wie 2 Paters Francis canen en de Kapelaan G. de Geus uit Enschede, die in Oslo werkzaam is als waarnemend Pastoor aan de Bisschop pelijke Sint Olavskerk. fe Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 NERING - INDUSTRIE tv I PIANO- EN ORGELHANDEL Magazijn boven AMERSFOORT De Conferentie »St. Ansfridus* de St. Vincentius-Vereeniging zag een nieuwe bron van inkomsten leent die gevonden te hebben ii de organisatie van een liefdeweik »Oud Papier* in de gemeente Amersfoort. :t is een feit, dat op groote kan toren, in handelszaken, in gestichten en scholen en eveneens in vele gezinnen het oud-papier den weg vindt van de prullen mand naar de gemeente-reiniging. Daar door gaat een groote boeveelheid ge bruikt papier verloren, die nog eenige baten kan afwerpen, wanneer een ge- rgelde ophaaldienst wordt georgani seerd. De heeren zijn er in geslaagd, iemand te vinden, die zich op geregelde tijden aan kantoor of huis zal vervoegen, om oud-papier te verzamelen. De ophaler zal zich ook gaarne belasten met het rivaagst nemen van andere voor werpen, waarvoor men geen bepaalde bestemming weet. Men gelieve zich de moeite te ge troosten, eventueele wenschen ten op zichte van het ophalen van papier, aan ecretaris, den Heer J. B. Lubberts, Hellestraat 2, op te geven. Van harte hopen de leden der Conferentie, dat men hen in de gelegenheid zal stellen, door dit werk ééa of meer gezinnen eerlijk bestaan te verschaffen. Even tueele baten worden gebruikt voor de De Commissie voor het Liefdewerk »Oud Papier* is samengesteld als volgt E. L, J. Lammerts, Utr.weg 36, Tel. 587, Voorz.J. B. Lubberts, Hellestr. 2, Secretaiis; F. W. Fritz, Uir.weg 251, PenningmeesterL, W. van Loon, Oldenb.laan 16, Tel. 426. Het Centraal Bureau voor de berging is in het pakhuis van den Heer J. Nef- kens, Leusdetweg 136, Telefoon 189 Het departement Amersfoort dei Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort, Maatschappij van Nijverheid en Handel besloot aan de algemeene vergadering der maatschappij te Enschede het ver zoek te richten de jaarlijksche algemeene vergadering in Amersfoort te doen plaats vinden. In de plaats van de heeren Kooiman en Melchior werden tot be stuursleden gekozen P. A. Verheij en A. Eijsink. De heer P. A. Verheij is voorzitter benoemd.] Kapitein Intendant Jansen is door den Koning van Zweden benoemd tot Ridder le klas in de Orde van het Zwaard. Bij besluit van den Minister van Justitie d.d. 29 Mei 1925 is benoemd tot lid der Commissie van Toezicht het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort de heer A. F. van Beurden, Bewaarder :der Hypotheken en van het Kadaster te Amersfoort. Kiezen in een andere Gemeente. Krachtens de bepalingen der Kieswet bestaat de gelegenheid, dat de kiezer bij de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (welke dit jaar op 1 Juli wordt gehou den) inplaats van in de gemeente op welker Kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming deel- Wenscht de Kiezer vbu deze bevoegd heid gebruik te maken, dan moet bij iteriijk veeitien dagen vóór den voor 4 DE INBREKERSCLUB. Hij liep de kamer door en lei de papieren bij den secretaris neer. „Berg alles goed in de brandkast en sluit dan, goeden nacht!" Zijn secretaris gaf zich de moeite niet fe antwoorden, Mr. Pewter kwam op de deur aan. Dit was voor Yorrick een angstig oogenblik. Zijn lichaam moest de gor dijn opbollen en dat kon gezien wor den. Maar Mr. Pewter's gedachten waren blijkbaar op iels anders gericht, want hij keek niet eens naar de por- tière. Toen hij er bij was, keerde hij zich om. „Zul je over het vierde bedrijf na denken, Sandy vroeg hij. „Naar den duivel met dat vierde bedrijf I" viel Sandy ruw uit, „ga naar bed 1" Mr. Pewter Irad op de deur toe en verdween. Ongeveer een kwartier bleef de se cretaris nog bij den haard rooken, alleen nog eens opslaande om zijn glas te vullen. Toen werd hij slaperig. Zijn pijp viel, zonder dat hij het merkte, op den grond en zijn hoofd zonk op zijn borst. Yorrick bleef nog vijf minuten achter de portière staan. Toen ging hij onop gemerkt naar het raam met het gordijn. Maar waarom zou hij daar gaan staan Waarom niet het handschrift krijgen en weggaan? De secretaris kon wel den heelen nacht blijven zitten. Hij was nu vast in slaap. Zoo hij wakker werd, zou hij het handschrift in de brandkast sluiten, die misschien niet te openen was, in weerwil van een compleet stel der beste en nieuwste werktuigen. Het was nu het beslissend oogenblik, nu of nooit. Yorrick kwam achter de portière vandaan en naderde voorzichtig den secretaris. Het hand schrift lag op een stoel naast Item en daaronder hetgeen met de schrijfma chine van het tooneelstuk was getypt. Yorrick greep de papieren. De secre taris sliep nog vast. Yorrick keerde zich naar de deur, terwijl hij de pa pieren voorzichtig in zijn zak stak. Hij opende de deur en trad naar buiten, liep vlug voort in de schaduw der boomen, en stond onverwacht van aangezicht tot aangezicht tegenover den tooneelschrijver. Dit was een van die oogenbiikken waarop de geoefende Yorrick was voorbereid. De auteur sprong verbaasd terug en eer hij rot zich zelf was ge komen, zag hij den loop van een re volver op zijn hoofd gericht. Ze was met leege patronen geladen, maar Mr. Pewter wist dat niet. „Als ge roept, geef ik vuur," zei Yorrick op beslisten toon. Nu, Mr. Pewter was zonder twijfel een moedig man, want hij zag er niet tegen op een anders werk voor zijn eigen uit te geven, maar zijn moed was meer verstandelijk dan physiek en op dit oogenblik liet hij niets heldhaftigs blijken. Bertram Yorricks verachting voor Mr. Pewter was zeer versterkt door de ontdekking, die hij gedaan had, en hij was nu geneigd het spel een beetje hooger op te zetten dan bepaald noodig was. Daarenboven wenschte hij Mr. Pewter van het spoor te brengen. „Je horloge en jc beurs," zei hij, zijn hand uitstrekkend. „Geen streken hoor, als je geluid geeft, schiet ik." Zijn woorden waren brutaal, zijn toon nog brutaler. Hij was een forsche man en gewapend, daarom kan men Mr. Pewter niet kwalijk nemen dat hij deed, wat hem bevolen werd. Yorrick stak horloge en beurs in zijn zak. „Nu je kostbaarheden," vervolgde hij, terwijl hij een stuk zeildoek uit zijn zak haalde. Mr. Pewter zuchtte, zijn gouden eet servies was gekocht voor de opbrengst van zijn groot succes met „In the Furnace". Dat feit was door de pers wijd en zijd bekend gemaakt en had stellig de zondige begeerte van Yorrick opgewekt. Plotseling kwam er een blijde gedachte bij hem op. Was een inbreker ooit zoo dwaas om op Jersy te opereeren Inbraak was daar feitelijk onbekend. Er legden maar enkele stoombooten en nog minder zeilsche pen bij het eiland aan en niemand kon ongemerkt een zak tafelgoud wegvoe ren, als de politie op den uitkijk stond. Hij zou aan de begcerle van den dief voldoen. Hij ging met hem in huis; de revolver bewees goede diensten. Eindelijk was de zak gevuld en had Mr. Pewter gelegenheid voor eendier leerrijke gesprekken, waarvan hij zoo veel hield. „Hebt ge nu alles, waarvoor ge ge komen zijl?" vroeg hij. „Ja," antwoordde Yorrick naar waar heid. „Ik zou," zei Mr. Pewter zeer ernstig, „voor ge weggaat, u een goeden raad willen geven. Ge zijt blijkbaar een zeer verstandig man, en hebt een opvoeding genoten, die u bekwaam moest maken voor iets beters dan een misdadigers- leven. Vroeger of later zult ge gepakt worden en dan zullen uw onrecht vaardig verkregen goederen u niet schadeloos stellen voor het leven dat ;e dan jartn lang zult moeten leiden. )enk hier eens over na vriendje, voor het te laat is." „Mijnheer," antwoordde Bertram Yorck, uwe woorden maken indruk op mij. Ge zijt een scherpzinnig man. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1