I Amsterdamsche Bank R. K. Spaarbank Amersfoort CREDIETEN Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 30 Juni 1925 No. 26 Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch Opzegging ven abonnement moei geschieden vooi den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amerafoorl f 1.10. Afaonderllke nummert 10 et. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIf.1T D1NSDAQ- EN VRIJDAQM1DDAQ ADVBRTBNTiBn 25 eent per regel. Btlt|ke tarieven voor handel en n|verheld b| geregeld adverteeren. Advert en tl èn moeten Dlnadag en Vrfdag vóór s uur worden besorgd. Een bepaalde plaata kan niet worden gegarandeerd. Dc Katholieke Kerk is alles behalve een onderonsje, de Katholieke Kerk is het ruimste wat er binnen en hovende wereld te bedenken valt, omdat er geen goed bestaat oj het hoort er thuis. Zou den we dan zoo kleingeestig zijn om ons blind te staren op een verschil in opvatting, waarover we samen in den hemel eens zalig hopen te glimlachen. De Cien Geboden van den katholieken kiezer (ook gel dend voor de katholieke kiezeres). 1. Hij ga op Woensdag 1 Juli in ieder geval stemmen. 2. Hij stelle het stemmen niet tot het laatste oogenblik uit. 3. Hij vergete niet zijn oprocpings- kaart mee te brengen. 4. Hij onthoude het nummer der lijst van de K. K. Staatspartijno. 23. 5. Hij stemme op die kaiholicke lijst no. 23. 6. Hij make daartoe maar één wit puntje rood. 7. Hij neme daarvoor het witte puntje in het zwarte blokje voor den naam van den eersten candidaat. 8. Hij doe overigens niets aan het stembiljet. 9. Hij vrage, indien hij zich vergist mocht hebben, een nieuw stembiljet. 10. Hij wekke kennissen, vrienden en buren op, ook te gaan stemmen op de katholieke lijst no. 23. De Oproeping. Et bestaat gevaar dat kiezers hun oproeping verliezen of vergeten. Daarom deze tijdige waarschuwing: De oproeping dient als bewijs van toegang tot de stembus en moet dus aan 't stembureau vertoond worden. Wel kan een kiesgerechtigde, wiens (wiet) oproeping in het ongereede mocht zijn geraakt of die er geen ontving, aa stemming deelnemen, maar men r dan op andere wijze doen blijken, dat men de persoon is voor wien men zich uitgeeft. Voor een goede en vlugge gang i zaken aan de stembus is het dus hooge mate wenschelijk, dat ieder de oproeping bewaart en ter slembus t Bet Roods Potlood. Wij vestigen de aandacht van kiezers er op. dat men niet zooals vroeger geschiedde, het witte puntje voor den naam van den candidaat heeft zwart te makenthans moet de 1 stip met rood potlood worden gevuld. Heel veel kiezers, gewend hun eigeD potlood of vulpenhouder te gebruiken, zouden door dit ook nu te doen, hun stembiljet waardeloos maken. Men doet verstandig het roode pot lood te gebruiken dat in het stemhokje aanwezig moet zijn. En met dat roode potlood maakt men het witte stipje rood voor den naam nummer één van de Katholieke lijst do. 23. Kiezers Ontwaakt! Ontwaakt sta op I uit droeven slaap, Gij, Kiezer, Koning van één dag I De stembus roept, de plicht gebiedt. Geen uwer, die verzuimeD magl Hoe lusteloos de strijd ook is, Soms niet naar wensch 't program: Sta op en ga ter stembus heen, Al zijt gij oud en slram I Stem No. 1 der Roomsche lijst 't Geldt hier niet de persoon Degroote zaak is 't, waar 't om gaat: 't Princiep spant hier de kroon I Geen achterdocht, geen kwade trouw, Geen ijdel winstbejag Vóórop moet staan de oude leus «Houd hoog de Roomsche vlag!« Ontwapening (Ingezonden). Ontwapening is een scboone leuze, Die niet genoeg kan ingeprent, Voor Leger en voor vloot geen cent En dat bepaalt alleen uw keuze. Ontwapening van den tegenstander, Want met die leuze, een ieder 't voelt, Ge u nooit of nimmer zelf bedoelt, Maar ge op het oog hebt slechls een (ander. Ontwapening goed is voor den christen, Voert hij d'tn krijg, vergiet hij bloed Hij, 't spreekt van zelf, afschuuwlijk [doet Heel anders de socialisten. Dan moet ge maar naar Rusland kijken I Wie heeft de wapens in dc hand, Wie steekt den heelen boel in brand En overdekt den grond met lijken En wilt ge niet dat ik zal schieten, Geef u dan over op gena, Want anders zijt ge van de scha En oorzaak van het bloedvergieten Zijn het de Chrisi'nen of de Roode» Of heeft Lenin zich nog bekeerd Die meer dan Romanoff geëerd Werd door zijn fanatieke joden Ontwapening is een schoone leuze Als iedereen ontwapend is Zoo niet, dan is die leuze mis En komt men uit bedrogen reuze. 30 Juni 1925. JAN KANON. Binnenland Eenzijdige ontwapening. Bij een meeting, te 's Hage belegd, om te ageeien tegen de propaganda voor eenzijdige ontwapening zeide Pater Borromacus de Greeve, dat hij is een bewonderaar van Hugo dc Groot, voor stander van beperking van bewapening en van alle plausibele middelen om den oorlog tegen te gaan. Hij kan zich voorstellen dat velen zoeken naar practische middelen om den oorlog te voorkomen. Maar er is verschil ii keuze der middelen. Niemand zal spreken van een frisschen, vroolijken strijd. De mensch heeft zijn krachten helaas in oorlogstijd gesteld tn dienst van de vernietiging. Als een toovenaar misbruikte (te geniale mensch zijn ver nuft voor chemische strijdmiddelen. Niets zou hij liever zieu dart het oorlogs- mouster Ie zien sterven. De wensch van ons allen is dood aan den oorlog. Geen wonder dan ook dat ontwapening voorkomt op het tableau der mensch- heid, en dat de vredesencycliek van den Paus daa.-op aandringt. Maar laten we nuchter blijven en niet voorthollen naar idealistische falamorgana. Zoolang niet elke natie meegaat de ontwapening en de weg is geopend voor de arbitrage is eenzijdige wapening niet geoorloofd, L)e wereld is nog vol oorlogsgerucht Rusland beeft het sterkste legei en laat bommen werpen op een biddende schare in een kathedraal te Sofia. Een nieuwe oorlog met doodende stralen is te gevaarlijk dan dat we ons nu maar zoo reeds zouden mogen ontwapenen. Weerloos, dat is mooi als de kudde vreedzaam graast op groene weiden, als bet kind ligt in de kribbe en de moeder er een liedje bij zingt. Weer loos, dat is de Hemel, Weerloos in den storm, bij den brand, voor hel ondier, dat is de zelfmoord. Behoudt uw verstand, neemt de menschheid zooals ze is I Zoolang zelfs geen kerk veilig is voor ontecring en diefsta1, zoolang op een feestfdag bordjes noodig zijn «Past op voor dc zakken rollers*, zoolang ts het streven naar eenzijdige ontwapening als het gedrag van een bBkvisch, die haar leven Inricht naar de voorspelling van een y zegster, die haar voor een kwartje de toekomst blootlegt. Pater Borromaeus wijst de redeneeting af van hen, die zich op de Schrift be roepen om de defensie te veroordeelen. Te dikwijls spreekt de Schrift ook in den goeden zin over het zwaard, dat dient om onrecht te weren. Bovendien kan nooit geloochend den, dat ook ons Nederlanders altijd de vaderlandsliefde diep in het hart blijft zitten. Als van der Hoop uit Indië terugkomt, of als de Oranjehemden in het Stadion winnen, dan juichen allen. Laten we dus, blijven waken voor eigen land, voor eigen vorstinne, voor eigen vorstenhuis, voor eigen huis. Het aantal. Naar men mededeelt, bedraagt het totaal aatal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Statcn-Generaal 3 562.053. Kieskring 111 Arnhem telt 195.575, Kieskring IV Nijmegen 177.991 en kieskring XIII Utrecht 183.639 kiezers. Ksrkmuziekschool- Door het Bestuur der R. K. Kerk muziekschool te Utrecht zijn tol Cura toren benoemd Mgr. J. A. S. v. Schaik, President van het Seminarie te Culemborg. F. Eppink, Deken en Pastoor te Groningen. Dr. A. Smijers, Prolessor aan het Seminarie te St. Micbiels-Gestel. Dr. J. F. J. ten Berge, Wethouder der Gemeente Utrecht te Utrecht. Dr. P. J. J. Coebergh te Utrecht. Voor interne leerlingen van de school het bedrag voor kost, woning en onderwijs bepaald op f600 per jaar; txternen het leergeld op f200. it leeraren zijn benoemd behalve de DirecteurJob. Winnubst, Directeur bet koot der Kathedrale Kerk en Phons Dusch, Directeur van het koor der St. Rosaliakerk en Hoofdleeraar piano aan bet Conservatorium te Rotterdam. Sobriëtas. Ter gelegenheid van den Derden Nederlandscben Katholiekendag te 's Gravenhage houdt Sobriëtas op Woensdag 5 Augustus een nevenver gadering tn een der zalen van den Dierentuin, n.m. half vijf. Sprekers zijn Mgr. Dr. A. Ariëns, pastoor te Maarssen en Prof. Dr. G. Brom, van de R. K. Universiteit te Nijmegen. In drankbestrijderskringen bestaat voor deze vergadering zeer veel belang stelling. Naar wij vernemen, zal ook Jhr. Mr. Cb. Ruijs de Beerenbrouck, beschermheer der Federatie Sobriëtas, deze vergadering bijwonen. Op 4 Augustus vindt plaats een 'ergaderiog der 4 Priestei-Kruisver- bonden, op dezelide plaats en het zelfde uur. In September organiseert de R. K. Drankweer een Blauwe Maand over het geheele land, gedurende welke ook de jaarlijksche bloemendag plaats vindt. PIANO'S onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 3°/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Amersfoort Bet laatste woord. Dinsdagavond vao 9.50 tot 10.20 u mr. A. Baron van Wijnbergen voi het radio-zendstation te Hilversum e< politieke rede uitspreken, nadat o. Z.Exc. Minister Colijn en oud-Minister De Geer zijn voorgegaan. Dank zij spontaan aangeboden be middeling en steun is bet mogelijk dat Amersfoortsche kiesgerechtigden het laatste woord vóór den slag kun nen aanhooren in de groote patronaats- al van St. Aechten aan het Zand. Toegang alleen voor R.K. Kiesge rechtigden, die verzocht worden tijdig aanwezig te zijn om stoornis te voor- Zooals is aangegeven begint Baron in Wijnbergen 10 minuten voor 10 it te spreken. Samenkomst van alle R. Kath. Verkiezings-propagandisten DINS DAGAVOND 8 uur in ST. JOZEF. Zegt hët voort I Naar de Stembus! Gaat tijdig stemmen, zooveel moge lijk vóór den namiddag. Regelt thuis alles zóó, dat ook de huis moeder baar stemplicht kan vervullen. Neemt vooral uw oproepingsbrief meê. Hebt ge dien niet ontvangen of wei- licht verloren: toch gaan stemmen. De voorzitter vaa het stembureau zal u toelaten als uw naam op de lijst staat. Gebruikt bij de stemming alleen en uitsluitend bet roode stempotlood dat daar voor u beschikbaar is. Maakt rood de witte stip voor eersten naam va"8 de groep of lijst 23van Wijnbergen. Verder moet ge met uw billet geen kunstjes uithalen. Dus niets bijschiijven of doorbalen. Slechts één wit puntje rood maken, zooals is gezegd. Nog herinneren wij er aan dat ouden van dagen, gebrekkigen. enz. die moei lijk loopend de stembus kunnen be- teiken, worden gebaald, als men dil wenscht. Daartoe melde men zich bij bestuurs leden en propagandisten of op z'n laatst op den stemmingsdag in de R. K. Militairen Vereeniging aan 't Zand vóór 10 uur. Aan alle negeDtien stembureaux der stad staan onze Roomsche propagan disten tot hulp en steun bereid. te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f43.000.000 HANDEL NERING INDUSTRIE ORGELS HUDRXOOP REPAREEREN STEMMEN INRUILEN Vakkundig advies wordt zonder eenige verplichting gaarne verstrekt S. DUYKER, Diploma Toonkunst HAVIK 29 Magazijn boven AMERSFOORT Ze zijn kenbaar aan bun geel-wit insigne. Hebt ge moeilijkheden,wendt u tot hen. Zooals gezegd isOns Roomsch Hoofdkwartier is gevestigd in de R. K. Militairen Vereeniging aan het Zand. Daar wordt den geheelen dag door de bestuursleden der R. K. Kiesvereeniging zitting gehouden. Gaat daar heen als ge moeilijkheden hebt. In de parochiekerk van den H. Fran- ciscus Xaverius werd Zondag van den kansel de verheugende mededeeiing ge daan, dat de toestand van den parochie herder, den Zeereerw. Heer Pastoor C. Hartman, die in een kliniek te Amster dam een keel-operatie onderging, zeer bevredigend is. De Exploitatie-commissie Birxhoven overweegt den aanleg van ééa of meer tennisbanen. Zaterdag 8 Augustus zal op het Sportterrein wederom een Concours- hipptque worden gehouden. De Commissie heeft met opzet dit concours op Zaterdagmiddag gezet, om tegemoet te komen aan hen, die be en hebben tegen het organisee-en op Zondag van dergelijke feesten. Zondagmiddag werd nabij het ge bouw St. Jozef een propaganda-fiets- tocht opgesteld, uitgaande van de R.K. Staatspartij, met de bedoeling nog meer bekendheid te geven aan het feil, dal de R. K. Lijst, Lijst no. 23 is en dat men op no. 1 van die lijst 't Room sche parool is. 't Werd een lange stoet, die nage noeg alle straten der stad doorkruiste veel bekijks had. Men schrijft ons De afd. Amersfoort van den R. K. Bond vao Handels- Kantoor- en Winkel bedienden bield eene ledenvergadering, in, volgens aankondiging, de ver kiezing van een lid voor den Bonds raad zou plaats hebben. Niettegenstaande dit belangrijk punt, was slechts een 17-tal leden aanwezig. Dit was te meer jammer, omdat de voorzitter zich als candidaat voor den Bondsraad had be schikbaar gesteld, doch hij verkreeg zoodoende weinig stemmen. De aanwezigen zullen echter geen spijt gehad hebben van hun komst, daar de Zeereerw. Adviseur, Pastoor Saodkuyl, van zijn Rome-reis terug gekeerd, toonde hoe hij aan onze afd, had gedacht, door elk der aanwezigen een door den H. Vader gewijde medaille uit te reiken en toe te zeggen volgende maal iets van zijn reii vertellen. Voorwaar, een ruime vergoediag 1 het offertje, dat allicht velen gebracht hadden ter vergadering te zijn, doch waartoe de meesteo onzer leden blijk baar nog niet de kracht gevonden heb ben. Medegedeeld werd nog dat een fietstocht is georganiseerd op Zondag 5 Juli, des middags half drie vanaf de Kei. Men vertrouwt op veler deelname. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, In de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn thans verkrijgbaar ge typte catalogi van boeken uit alle af- deelingen. Nieuwe boeken in de R. K. Open bare Leeszaal aan de Nieuwstraat. Caesar. De Gedenkschriften over den Gallischen en Burgeroorlog met Pom- pejus enz. Choiseul. Memoires. Defensio regia pro Carolo I etc. Dewez. Histoire Generale de la Bel- gique depuis la Conquete de Cesar. Eutropius. Kort Overzicht van de Ro- meinsche Geschiedenis met een Griek- sche Overzetting in versmaat. Florus, L. A. Overzicht der Romein- sche Geschiedenis. Romeinsche Geschiedenis. Frontinus. Krijgskunde (latijn). Interets des Nations de l'Europe deve- lopes relativement au Commerce. Van Kampen. Geschiedenis van de Franscbe Heerschappij in Europa. Korte Levensbeschrijving van Ver maarde Mannen uit alle Tijdvakken. Macaulay. The History of England. Montesquieu. Oeuvres. 6 din. Muntenghe. Geschiedenis der Mensch heid. Nepos. Levens van beroemde Keizers. De Pombal. Gedenkschriften. Robertson. Histoire d'Ecosse sous les Regnes de Maria Sluart et de Jacques VI. Rufus. Alexander de Groote. Simonde de Sismondi. Histoires des Republiques Italiennes du Moyen Age. Stuart. Romeinsche Geschiedenissen. I dln. Seutonius. Over 12 Keizers. Verhandeling over den Deensch Eogelschen Oorlog. Voor den wedstrijd in tuinversiering zijn weer veel liefhebbers. Naar wij vernemen bedraagt het aan tal deelnemers voor dit jaar ruim 70, zoodat de jury weer een moeilijke taak wacht. Eerstdaags zal de eerste keuring plaats hebben. De gelegenheid tot aan gifte voor den wedstrijd blijft open tot 3 Juli. De volgende Beiaardbespelingen door Joh. W. Meijll uit Nijkerk, worden gehouden op Vrijdag 3 en Woensdag 8 Juli, des avonds van 910 uur. Naar aanleiding der mededeeiing betreffende het vermissen van het boek Lacroix in de R. K. Openbare Leeszaal, werd de bibliothecaresse verblijd met de terugzending van dit werk. Dank zij hem, die niet voor boekhouder wilde te boek staan.

De Eembode | 1925 | | pagina 1