DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch oplegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|» per drie maanden 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort IUQ. Alionderlüke nummers 10 ct. Vrijdag 10 Juli 1925 - No. 29 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANGEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAQ ADVBRTBNTlfin 25 cent per regel. BUIgke tarieven voor handel en n|verhdd b| geregeld adverteeren. Advertenübi moeten Dinsdag en Vrgdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Het is onmogelijk bevrediging te schenken aan hen, die er de voorkeur aan geven onbevredigd te willen blijven. Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. ZESDE ZONDAG NA PINKSTEREN. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; VI, 311. Broeders I Zoovelen wij gedoopt zijn in Christus jesus, zijn wij in zijnen dood gedoopt. Door dea doop immers zijn wij met Hem mede begraven ge worden in den dood, opdat, gelijk Christus van de dooden verrezen is door de heerlijkheid des Vaders, ook wij alzoo in nieuwheid van leven wandelen. Im mers, indien wij samengewassen zijn door gelijkheid aan zjjnen dood, zullen wij het insgelijks zijn aan zijne verrijze nis, dit wetende, dat onze oude mensch mede gekruisigd is, opdat het lichaam der sonde worde te niet gedaan, en wij der zonde niet meer zouden dienstbaar zijnwant die gestorven is, is van zonde ontslagen. Zijn wij nu met Christus gestorven, wij geiooveo dat wij gelijker wijze ook zullen leven met Christus, daar wij weten, dat Christus, uit de dooden verrezen zijnde, niet meer sterft de docd zal geen heerschappij meei voeren over Hem. Want dat Hij der zonde stierf, stierf Hij éénmaaldoch dat Hij leeft, leeft Hij Gode. Aldus ook gfl, rekent gij u wel der zonde gestorven, doch Gode levend te zijn in Christus Jesus onzen Heet. EVANGELIE volgens den H. Marcus; VIII, 1—9. In dien tijd, toen er eene groote schare bij Jesus wbs en zij niet te hadden, riep Hij de leerlingen te za en sprak tot hen: Ik heb medelijden met de schare; want ziet, reeds drie dagen lang zijn zij aanhoudend bij Mij, en zij hebben niets te etenen zoo Ik hen ongespijsd naar hun huis laat gaan, zullen zij op den weg bezwijken, want eenigen van hen zijn van verre gekomen. Zijne leerlingen nu antwoord den HemVan waar zal iemand ben hier met brooden kunnen verzadigen, in eene woestijn 1 En Hij vroeg hen hoeveel brooden hebt gij I Zij zeiden zeven. En Hij beval aan de schare zich op den grond neder te zetten. En de zeven brooden nemend, dankte Hij en brak en gaf ze aan zijne leerlingen, opdat deze ze zouden voorzetten en ztj zetten ze der schare voor. Ook hadden zij eenige vischjesdeze zegende Hij ook en beval ze voor te zetten. Zij nu aten en werden verzadigden wat overgeschoten was van de brokken namen zij opzeven korven. Degenen nu, die gegeten hadden, waren omtrent vier duizend; en Hij liet hen vertrekken. H. Nabor en Felix Pref. van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 13 H. Anacletus, 13 Juli, 2e geb. A cunctls, 3e geb. naar keuze. DINSDAG 14. H. Marcellinus, Nederl. 14 Juli, 2e geb., H. Bcnaventura, Feesteigen 14 Juli. Credo. WOENSDAG 15. H. Henricus, Feest eigen 15 Juli, 2e geb. H. Plechelmus, Nederl. 15 Juli, 3e geb. A. cunctis. DONDERDAG 16. O. L. V. van den berg Carmel, 16 Juli. Credo. Prefa tie van de H. Maagd. VRIJDAG 17. H. Alexius 17 Juli, 2e geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. ZATERDAG 18. H. Fredericus, Nederl. 18 Juli, 2e g eb. H. Camillus, 3e geb. H. H. Symphorosa enz., beide Feesteigen 18 Juli. Liturgische Kalender. Week van 12—19 Juli. ZONDAG 12. 6e Zondag na Pinkste ren, Tijdeigen, Mis Dominus, 2e geb. H. Joannes Gualbertus, 3e geb. H. Jubilè-Procesile van Amersfoort Omstreken naar Kevelaer. Dinsdag 11, Woensdag 12, Donderdag 13 Aug. per extra trein. Retour-prijzen met inbegrip van lampion, visum en programmaAmersfoort f 6.00, Leusden f5.90, Veenendaal f 5.10, Rhenen f465. Kinderen tot 10 jaarAmersfoort f 2.60, Leusden f 2.40, Veenendaal f 2.10, Rhenen f 2.00. Kinderen boven 10 tot 15 jaar: Amersfoort f5.25, Leusden f 5.15, Veenendaal f 4.35, Rhenen f 3,90. Plaatsbewijzen zijn bij de Broedermees- ters verkrijgbaar. Bruidjes moeten zich spoedig opgeven. Het is gewenscht dat de pelgrims zich zoo spoedig 'gelijk aanmelden, bij hun Broeder- meester, met het oog op te maken lijsten voor het pas-visum. Zondag 9 Augustus 's avonds 6 uur plechtig Lof met predicatie tof voorbe reiding der Processie, in de Broeder- schapskerk te Amersfoort, Langegracht. Dinsdagmorgen 6 uur gezongen H. Mis met algemeene H. Communie voor hi welslagen van de Bedevaart. Uur van vertrek zie programma' Alle gewenscbte inlichtingen verstrekt het bestuur. Namens 't Bestuur, Deken L. A. F. X, FOCK, Directeur. Allaarwacht Par. 0. L. Vr. Hemelvaart Amersfoort. Ter kencis vao de Leden wordt ge bracht »In de kerken van het Aartsbisdom, waarin eene afdeeling van «De Altaar koop willen hebben. Goedkoop is dikwijls duurkoop. Goed spul koopen, dat zal 't op den duur niet verliezen. Er wordt helaas nog heel wat ge kocht, dat licht, dicht en onsterk is, echt marktgoed. Ook treft men veel boeren aan, die aar graag «den grooten hoop« willen hebben en te weinig letten op de kwaliteit. Dit valt helaas met meststoffen en veevoeder nog al eens dikwijls voor. Over rijks-proefstations willen ze niets lezen, zeker niets hooren, en toch zijn het zoo'n hoogst nuttige instellingen. Het gebeurt dat er soms gekocht wordt, zonder dat men weet, wat er eigenlijk zitzooals b.v. lijnmeel, kunstmest, zaaizaad, kalvermeel en allerhande meel met vreemde benamingen. Het is waarlijk niet genoeg, dat de men van den boer werken, ook bet hoofd moet het doen. «De kop moet er bij zijn.» Met werken, zwaar werken is't alleen et meer te winnener moet overleg bij den arbeid zijn en tevens kennis. Er moet orde en goede regel op de boerderij zijn. Eén moet er de baas zijn, die alle werk regelt. Anders gebeurt het dikwijls dat de een op den ander r wachten. Orde, opdat niets wegTake van de gereedschappen. Het laten slingeren van de gereed- chappen kost veel geld, ten m' veel tijd, en tijd is geld. Alles moet zijn plaats hebben. Orde, op dat niets bederftdoor roi i boer moet ook poetsen, niet alleen het gereedschap, maar ook het Op een boerderij is altQd werk. Pastoor Roes. Gemengde Berichten dag, door den Pastoor tt palen, gedurende 3 uren het Aller heiligste in de Monstrans ter aanbid ding worden uitgesteld.* Blijkt uit hel ijverig deelnemen, dat deze Aanbidding door de devotie der Altaarwachters verlangd werd, dan is Mgr. de Aarts bisschop volgaarne bereid, later deze gunst verder uit te strekken. Voor de parochie O. L. Vr. Hemel vaart is voorloopig vastgesteld den 3c Donderdag van iedere maand var half 5 tot half 8, te beginnen op Don derdag 16 Juli a.s. Eandbouwnieuws. Goede raad die niet duur ie. Men heeft een heele portie boeren, die, als ze iets koopen het n r goed- Bij Murphia in Spanje is een wagen t tien van een bruiloft komende personen door een goederentrein ge grepen. De inzittenden werden gedood. Ook bij Siëne in Italië had een der gelijk ongeval plaats, waarbij vier per sonen werden gedood en twee zwaar gewond. De laatste volkstelling komt voor het Duitsche rijk tot een zielental van 633lt millioen. In den nacht hebben dieven zich toegang verschaft tot de juwelierszaak J. B. aan de Soetensteeg te Rotter- Deze zaak, met de ramen der bovenverdiepingen is geheel geblin deerd, alleen het raam van een zolder kamer niet. Hierdoor moeten de inbre kers zijn binnengedrongen. In de zaak is de geheele etalage overhoop gehaald. De .dieven zijn langs de verschillende verdiepingen naar den winkel afgedaald, nadat ze over aangrenzende panden waren binnengedrongen. De heer B., die de bovenverdiepingen bewoonde, was toevallig met familie afwezig en verbleef te Scheveoingen. Twee vitrines in den winkelstonden open en van de etalage was gesneden. De dieven hebben zich leester gemaakt van ongeveer honderd- rijftig gouden en zilveren voorwerpen, alsmede van platine en losse juweelen, n totale waarde van bij de honderd duizend gulden. j een goudsmid te Doesburg ver voegde zich een buitenman, die een gouden ring te koop aanbood. Zijn verbaal omtrent het vinden van den ting op zijn bouwland en de in den r'BB gegraveerde letters gaven den goudsmid aanleiding om onderzoek te doen bij den heer W. en nubleek.dat diens echtgenoote 44 jaar geleden haar trouwring had vermist. Deze is waarschijnlijk met compost op het land uitgestort en thans weer te voorschijn gekomen. De troep zigeuners met beren apen, welke al eenigen tijd zich in de buurt van Esschen aan de Nederlandsch- Belgische grens ophoudt met het voi nemen blijkbaar ons land binnen komen, schijnt zich in twee partijen hebben verdeeld. Een groep is ni het Zuiden afgezakt, terwijl de andere nu weer in de omgeving van Brasschaet werd gesignaleerd. Dag en nacht wor den alle hoofd- en zijwegen door een sterke politiemacht bewaakt om het binnendringen te voorkomen. ij een bewoner aan den Aalsmeer- derdijk in de Haarlemmermeer is geheime distilleerderij ontdekt. Steriliseerketel met 6 glazen f5.65 P. NIEROP, Langestr. 90 Vraagt gratis compléte prijslijst Amersfoort Gevestigde personen J. Sier, R.K., van Rotterdam ns Stationsplein 2, restaurateur. L. Haksteeg, N.H., van Haarlem v. Stellingwerfstraat 97, remont J. Post, van Haarlem naar G. van Stellingwerfstraat 97, remonter. J. Looze, D., van Amsterdam Utr.weg 121. J, Bos, van Kampen n. Arnh.str. 5. S. Hazewinkel, E.L., van Mijdrecht iar Jasmijnstraat 8, serg. inf. E. Brouwer, N.H., van Schoten Woest.weg 114, remonter. A. Groothof, N.H., van Ned. Indië lar Borgesiuslaan 41 C. Muller, R.K., van Rotterdam nr. O.Soesterweg 14, huisschilder. J. van Dijk, N.H., van Baarn naar Bleekerstraat 7, machin. H. Steenberg, N.H., van Heerlen r Soesterweg 107, machin. A. van Doorn, G.K., van Teteringi ar H. v. Viandenstraat 28. Wilhelmina Grooters, G.K., v. Tete- ringen naar H. v. Viandenstr. 28 Hendrik Brandt, N.H., van Tienhoven iar Papaverstraat 5, brievenbest. H. Bos, van Zutphen naar Borger- laan 1, machinist. J. Heerma, van Leeuwarderadeel Kapelweg 82, machinist F. Schelhorn, D.E., van Duitschland tar Borgerlaan 1, Ingenieur P. Meertens, R.K., van Eijsden Kamperbinnenpoort 9. J. Heuvel, R., van Rotterdam Stationsplein 2. kellner. B. Pouw, R.K., van Haarlem Muurhuizen 90, Burserliikt standen. AMERSFOORT. 3 Juli. Overleden Jacobus H. Bergman, 10 dagen. 4 Juli. Geboren: Aotbonius Johannes, J. R. Hartings en H. G. M. v. d. Hoek Gerardus Hendrikua en Evert Johannes, zns. v, A. v. Zuilen en M. A, m Daatselaar Cornelia Wilhelmus, v. J. A. Kaljee en C. G. Bottenburg, 6 Juli. GeborenDirk Frederik, z. v- D. F. v. d. Brink en P. A. Boon Pieter, z. v. W. Klaassen en G. de Zwaan Johannes Pieter, z. v. D. Koedam en M. Lugthart Albert, z. v. E. R. v. de Kamp en E. Schimmel Gerrit Johannes, z. v. M. Stalenhoef en H. v. Kommer. OverledenElisa beth v. Bokhorst. 73 jr., echtg. v. J. v. Keulen Hendrik v. Kuyk, 68 jr., echtg. v. T. M. Piekhart Hendrik Gastel, 65 jr., echtg. v. E. Kalman. 7 Juli. GeborenHendrik Frederik Willem, is, v. W. G. M. Kohier en N. Blaauboer. GetrouwdP. J. de Kok M. Vieleers. OverledenWijntje de Hee, 59 jr., echtg. v. J. v. d. Brink Hendrikus J. Heil, 20 jr., on gehuwd. 8 Juli. GeborenJenneke Johanna, d. v. M. v. Wijk en J. M. Leenes Jannigje Maria, d. v. G. Burgstede en J. C. Schuilenburg. GetrouwdC. B. Jansen en W. J. Draayer H.J. Has- sink en M. S. v. der Schaft J. Hoog kamp en A. v. Laar. Overleden: Rocus Simons, 11 jr. Klaas Groenewold, 60 jr., echtg. v. T. Leewering. BARNEVELD. Geboren: Alberta Maria, d. v. G. Hooijer en M. M. Schimmel Sijbeltje, d. v. N. Prins en A. Ettema Cornelia, d. v. C. v. d. Kraats en N. v. Velthuyen Gerrit Jan, z. v. H. Veldhuizen en B. v. d. Berg Pieter, z. v. B. v. d. Brink en J. P. Bleijerveld Cornells, z. v. G. Mastenbroek en G. v. Veldhuizen. OndertrouwdH. Bos en H. van 't Land. GetrouwdP. C. Prevo en J. Doppenberg J. Dik en E. Bakker. E. v. d. Braak en H. v. Hierden. Overleden Taede Bakker, 46 jr., geb. met A. Schotanus Jan Heimen v. Stormbroek, 12 m. NIJKERK. GeborenAaltje, d. v. A. Hooijer en R. Bast Elbertus, z. v. H. v. d. Burg en H. v. d. Bor Aalbert, z. v. E. Kroon en E. Versteeg Wouter, z. v. W. Brouwer en M. Koot. Ondertrouwd C. Matse en G. Loos B. v. 't Slot en J. v. d. Pol. OverledenElbert v. Deuveren 1 mod. Johanna Boerssen, 74 jr. Woutertje Bunt, 18 mnd. Cornells v. Someren, 8 mnd. Adriana Overes, 61 jr. Hendrik Walet, 1 j. Processie van Amersfoort en Omstreken 1750 naar Kevelaer 1025 Daar de Processie van Amersfoort en Omstreken naar Kevelaer dit jaar haar 175-jarig bestaan herdenkt, en dit jubilé hoopt te vieren door een plech tige Jubiié Bedevaart, zullen als de voorteekenen niet bedriegen vele pelgrims aan de bedevaart deel nemen. Aangezien bij die pelgrims er wel licht zijn, die nooit eene bedevaart naar Kevelaer maakten, kan het zijn nut hebben, iets meer omtrent dit ge nadeoord te vertellen. Kevelaer met 4500 inwoners ligt in Pruisen en wel in het regeeringsdistrict Dusseldorf, in de kreits en het deke naat Gelder, onder het bisdom van Munster, aan despoorlijn Keulen-Cre- feld-Zevenaar. Tot het jaar 1472, was het slechts een gehucht, bestaande uit enkele on aanzienlijke huizen, en eene kapel, behoorende tot de parochie Wees. Kevelaer heeft lang een tijdperk van groote wederwaardigheden en beproe vingen te doorstaan gehad, en in den Gtlder-Bourgondischen oorlog werd het in 1497 geheel afgebrand, Gedurende de jaren van 1560 tot 1640, werd het hertogdom Gelder ge regeld door oorlogsrampen geteisterd, het tuchtelooze garnizoen van Gelder, brandschatte de geheele om geving, zoodat de bewoners have er goed in den steek lieten en op de vlucht gingen. Kevelaer werd ontvolkt en rondom lagen akkers en velden onbebouwd en verlaten. Eerst na langen tijd waagden het de arme lieden weder, hunne verlaten boerderijtjes op te zoeken, ze wierpen i tot hunne bescherming schansen op. Den lsten Augustus 1635 werd Keve laer overvallen door de Croaten die ongeveer 100 inwoners op de zooge naamde Oude Schans wreedaardig vermoordden. Nog waren de rampen voor de arme bevolking niet ten einde. De pest brak uit, woede twee lange jaren in het land van Gelder, en eischte vele offers. Maar waar de nood het grootst is, daar is Gods hulp het dichtst nabij. Te midden van den dertig-jarigen oorlog, onder arm landvolk op den van bloed gedrenkten heidegrond verschijnt Maria en stelt daar een onaanzienlijk papieren beeldje ten toon dat voor duizenden ja miliaenen een toevlucht wordt en reeds bijna drie honderd jaren een magnetische aantrekkingskracht bezit. In dien tijd, toen in Luxemburg eene bedevaart ter eere van de H. Maagd was ontstaan, leefde in Gelder een vroom man Hendrik Busmanngeboren te Niedermormber in de kreits Kleef, niet ver van Calcar, die met ee ringen handel voor zich en zijne Mechtilde Scholt het brood verdiende, In het jaar 1641, juist voor het Kerst feest, kwam hij voor zijn bedrijf reizende van Wees over de heide van Kevelaer en knielde voor een daar staand hagel kruis neder om een vurig gebed ten hemel te zenden. Daar hoorde hij zon der iemand te zien, duidelijk eene stem, die sprak „Hier zult gij voor mij een heiligenhuisje bouwen (Heiligen- huisjes, zijn die Kapelletjes met een beeld van den gekruisten Verlosser of van een der Heiligen, die men in Katholieke landen, langs den weg, of op de hoeken der straten aantreft). Die stem maakte op den eenvoudi- gen man, wel een eigenaardigen indruk, maar hij vervolgde kalm zijn weg. Doch toen hij voor den tweeden keer, en den derden maal dezelfde stem ver nam en hij zorgvuldig onderzocht had of hem geen bedrog gespeeld werd, werd hij ontsteld en in verlegenheid gebracht, temeer daar om zijn geringe verdiensten, het hem moeilijk zou vallen een kapelletje te bouwen. Maar toch nam hij het besluit te doen, wat in zijn vermogen was. Thuis gekomen, vertelde hij het geval aan zijne vrouw en legde haar op, van zijne kleine winst dagelijks 2 of 3 stui vers af te zonderen, om zoo mogelijk dn 100 gulden die het bouwen van een Kappeltje vorderde, bijeen te sparen. Drie weken na Paschen kreeg vrouw Busmann een eigenaardige verschijning. Zij zag des nachts eensklaps hare kamer helder verlicht worden en te midden van het licht een Kapelletje met een Moeder Gods beeldje, sprekend gelij kend op een prentje dat zij nog kort te voren in de handen van een soldaat gezien had. Er waren namelijk twee soldaten van Luxemburg door Gelder gekomen en hadden voor een te Kempen gevangen zittend luitenant der compagnie van den hoofdman Machewitz twee plaatjes medegebracht, waarop het Moeder Gods beeld was afgeteekend dat in hunne stad onder den Titel van Troos teres der bedrukten hoog vereerd werd. Wegens gebrek aan geld hadden zij een dier prentjes aan vrouw Busmann te koop aangeboden voor 15 Pruisische penningen, waarde ongeveer een dub beltje, maar uit spaarzaamheid had de goede vrouw het niet gekocht. De plaat jes kwamen alzoo in bezit van den gevangen luitenant. De vrouw verhaalde aan haar man hare nachtelijke verschijning, die er echter geen geloof aan sloeg, maar toen de buren hem verzekerden, dat ook zij dien nacht toen overal de lampen uit waren, van de straat in zijn huis een helder licht gezien hadden, bleef hem geen twijfel aan de echtheid der verschijning over. Hij zond zijn vrouw uit om bedoelde soldaten te zoeken, om van hen een prentje te koopen. terwijl hij zelf op de plaats waar hij de stem gehoord had begon te bouwen. De luitenant die beide beeldjes ont vangen had, had na een gelukkigen slag bij Hiils de vrijheid bekomen, maar was volstrekt niet geneigd een prentje af te staan, maar toen vrouw Busmann hem smeekte haar! verzoek in te willigen, en de geheele toedracht der zaak bekend maakte gaf de luite nant haar zelfs de keus over beide prentjes. (Wordt vervolgd).

De Eembode | 1925 | | pagina 5