Amsterdamsche Bank R. K. Spaarbank Amersfoort Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 28 Juli 1925 No. 34 Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen .elke «eek in gaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden IX». Bullen de gemeente Amersfoort 11.10. Alsonderllke nummers 10 cl. KANTOOR: LANQEGRACHT 28, AMERSPOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAQ abvhktbmtiAh 25 cent per regel. BUl|ke tarieven voor handel en ngverheld b| geregeld adverleeren. Advertenties moeten Dinadag en Vr|dag vóór uur worden besorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. üeheer&ch uw verbeelding. Inge beelde rampen en herschenschim- mige moeilijkheden zyn in zeker opzicht de gevaarlijkste, omdat ze geen grenzen kennen en geen legemniddelcn toelaten. Reisindrukken. DOOR A. F. VAN BEURDEN. II. Ze mogen wel trotsch zijn op hun Kathedralen en Kerken in Vlaandren- land en Brabant, op de hooge O.L.V. In Antwerpen, op de Gotische basilika van Sint Rombout in Mechelen uit de Xile—XHIe eeuw, op de Sint Goedcle In Brussel, de van buiten zware maar van binnen zoo glanzende Sint Bavo van Gent en de als een vesting opge-, trokken Bruggensche Sint Salvatorkerk en zoovele andere, getuigende van de Sroote scheppingskracht van het mid- eleeuwsche katholieke geloofsleven. in die kathedralen omvangt u al de bekoring van die geheimzinnige tijden, waarin de Gilden het maat schappelijk leven beheerschten en zich nauw aangesloten hadden aan de Kerk, waarin de groote kunstenaars hun pen seel in dienst slelden van de Kerk en die groote kunststukken vervaardigden Mot verheerlijking van den „dienst Godes". Nog pronken ze daar in al de felheid hunner kleur in het licht, dat gedempt valt door de eeuwenoude vensters. In die vensters staan de wapens van al de hooge beschermers van de gods huizen met hun kronen en scepters, hertogsmutsen en veldheerstaven; met de in klassiek Latijn gestelde opschrif ten, die van de hoogheid van waardig heid en ambt verhalen. Ter rechter en ter linkerzijde staan de portretten der edele schenkers en hunne kinderen met blanke rolkragen uitgedoscht, begeleid door hunne pa tronen. Langs de muren prijken mar meren bustes en zonderlinge beelte nissen der afgestorvenen door een geraamte gedragen naar den smaak en de wijze dier tijden. De koorstoelen, zeer hooge gothieke bouwsels, maar niet te hoog bij de rijzigheid der pijlers, staan er nog als in den tijd toen de geestelijke en we reldlijke kanunniken in purper gedost daarin dagelijks hunne getijden zongen en daar voor hunne proven of toelagen optrokken. Ook nu komen daar de kanunniken hun officie bidden, maar niet met dien overweldigenden middel- eeuwschen staat en pracht. Toch is er nog wel 't een en ander behouden van de oude herinneringen. Vele gebruiken bij begraven, bedienen en bij de openbare vieringen Godsdienst zijn bewaard. Men heeft hier niet de hardheid en den dwang ondervonden van een opper bewind, dat zooals de Staten Generaal der Vereenigde Nederlanden dat ver stonden om eene groote meerderheid te doen bukken voor den wil van een kleine politieke minderheid. Daardoor zijn er ook minder kunstschatten ver loren gegaan. SINTE ALENA. Iedere Vlaamsche stad is daardoor merkwaardig, maar Antwerpen, Gent, en Brugge spannen de kroon. Men zegt wel eens van Amersfoort, dat dit het Stichtsche Brugge is. Iets is daar wel van aan, maar al is daar minder verdwenen, dan in andere Hol- landsche steden, toch krijgen Brugge en Oent verreweg den prijs. De Nederlander kent zijn steden en monumenten niet en men moet het dat in een publicatie van het aanstaande Beiaard-Congres, het mooie klokkenspel van Amersfoort als ver waarloosd aangegeven wordt. Ik ken bijna geen beter in Nederland. Men kan begrijpen, dat er van Amersfoorts- wege ook weinig lust zal zijn om aan dit congres mede te werken. In de kathedraal Tan Antwerpen val len onder de diensten de vreemde ouderwetsche Spaansche costumes der collectanten op. Zij hebben opstaande gerande schouderbedekking en aan de achterzijde hangen geborduurde zijde reepen langs den mantel. Het heeft wel iets van de gala-kleeding der toreadors, welke toch zeker echt Spaansch is. Die kleedij geeft de collectanten een deftig en waardig voorkomen, passend bij de antieke omgeving, waarbij de suisse, die met veel zilver getooid is en die zijn admiraalssteekje achterover meent te moeten dragen, wel wat af steekt. Trouwens hij is niet zoo actief als zijn collega in den Keulschen dom, die met „Ruhe in Gottes Haus" de lastige vreemdelingen bij den ingang vasthoudt en niet zooals hier rond iaat loopen. Het orgel vult de geweldige ruimte met tonen en het koor blijkt goed geschoold, alhoewel de falsets onze ooren niet kunnen behagen. De kathedraal is behalve een gods huis nog een groot museum met doeken van Rubens, van Dijck, Olto Venius, Murillo, Rogier van der Weijden, Mar tin'de Vos. Ook de andere dertig Ant- werpsche parochiekerken waarvan die van Sint Jacob, van Sint paul en Sint Andries de voornaamste zijn, bevatten tal van kunstschatten, die gevoegd bij die van het groote museum, en al de gildehuizen op de markt, haar met recht den naam van een oude en mooie kunststad doen verdienen, die nog veel te weinig in 't hart van Nederland bekend is. Wij gaan nu naar buiten, waar de zon de weilanden over de Schelde in een lichten neveldamp zet en het goud der hooge renaissancegevels vau koop- en industriehuizen doet glansen en schitteren. Op de Groenplaats staat Rubens in zijn groene omgeving boven het gewoel te kijken op al de dorpe lingen der naaste omgeving en op de vele vreemdelingen, die in bewonde ring de statig-doende gymnasten en oud-gedienden, die zich nog eens in optocht laten zien, beschouwen, terwijl de groote bourdon van de kathedraal alles overstemt en de langslapers aan maant om nog tijdig in de Kathedraal aan hun Zondagsplicht te voldoen. Maar 't schijnt, dat dit nog wel accu- rater kon geschieden, omdat ook daarin het lichtvaardige van menig zuidelijk broeder uitkomt. welijk gedeelte van het volk, waarin J grenzen van het welvoegelijke reeds overschreden zijn. Het schaamte- looze der groote Belgische steden kan alleen door het wufte Parijs overtroffen worden. Dan zien wij heel wat liever de karakteristieke bescheiden Holland- sche, Geldersche, Brabantsche, Friesche costumes, dan deze publieke veilbiederij en opdringerige onbeschaamdheid, ter wijl de Hollandsche zindelijkheid hier onbekend is. (Wordt vervolgd). „Zou ik u versmaden, die mijn God heeft uitgelezen uit het midden der heidenen?" sprak Amandus, „neen mijn kind Die u met eene sterke hand geleidde, moge u bewaren En hij heeft haar een kruis op 't voorhoofd geteekend, en zoo doende aangenomen. Het gebeurde dat Heer Levold te velde was gereden met zijne banieren, en als zij in 't wederkeeren omtrent Nijvel kwamen, wilde de Koning vragen naar den weg. B'k Zie daar ginder eene land hoeve," sprak een hunner De bewonerzag den Koningen zijne Hoeren komen en stond in de deur. „God geve u goeden dag, gij, Ileeren," sprak de man. „Vriend," zei Levold, zijn paard intoomende, „wil ons den weg Dilbeck wijzen?" „'k Doe het gaarne," antwoordde de dorper, en hij wees hun den weg. „Maar gij, Heeren I" sprak hij vriende- Tijk, „wilt eerst wat uitrusten en drinkt hier een teug." En zonder bescheid te wachten, liep hij 't huis in en bracht in beide handen eene groote schaal drank buiten en bood ze den Koning. Als Levold den dorper voor zich staan zag, wendde hij versmadend het hoofd af. „Ga heen, rabout!" sprak hij binnensmonds, „mij walgt die drank." „Nu, versmaadt gij mijn drank?.. Niettemin," ging hij lachend voort, had grooter Heeren hier en zij hebben er in dank van genoten." „Wat heeien vroeg Levold. „Dat was Bisschop Amandus, antwoordde deze, „die naar Foreest aan de Senne toog." „Gij hebt het vernomenriep de Koning, en hij wendde driftig zijn ros tot de edelen, „wat staat ons doen „Roep uw volk te zanten," ant woorden zij. De Christenen worden dagelijks stoutmoedigerwacht gij langer, dan wassen ze u boven 't hoofd. „Heer Koning," sprak een der heidenen, „waartoe hier lang in beraad gestaan, of van verre uw volk bijeen gaan roepen? Laat ons nu dadelijk den Bisschop volgenwij zijn sterk genoeg, wie weet of wij hem nog niet in de omstrekeifvan Foreest ontmoeten viel hij in onze handen, 'k zeg u, voor waar, 't was gedaan met de Christenen van uw landdoor hem bestaan en groeien zij." „'t Is wijs gesproken," Evenals in de 1 j van hetvrou- l Binnenland De politieke toeitand. De Katholieke Tweede Kamer-fractie heeft zich eenstemmig bereid verklaard, de basis van het haar medegedeelde ontwerpprogram voor den duur der komende parlementaire periode, aan het te vormen kabinet, steun te ver- leenen. Woensdag 15 Juli werd Colijn op dracht gegeven tot kabinetsformatie. Den volgenden dag zond bij het ontwerp- werkprogram voor het nieuwe kabinet aan de drie recbtsche Kamerfracties, vergezeld van de vraag, of deze bereid sten op de basis van dit program in een door hem te vormen kabinet run te verleenen. Den 20it enjuli werden de antwoorden der fracties ontvangen, welke aanleiding gaven tot enkele redactiewijzigingen in het ontwerp en tot het verstrekken in een enkele opheldering. In vetband hiermede heeft de heer Colijn voor zoover daartoe aanleiding bestond zich den 22sten Juli opnieuw tot de Clubs gewend. Bereids ontving hij antwoord van de anti-rev. en R.R. fracties terwijl het antwoord der Chr. Hist, fractie nog wo:dt ingewacht. In verband met het voornemen den heer Colijn om tot bespreking i de bezetting der ministerieele posten eerst dan over te gaan, nadat van de zijde der drie fracties een definitief Kortegracht jö Reserve f43.000.000 (e Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN PIANO'S ORGELS HUURKOOP STEMMEN REPAREEREN INRUILEN Vakkundig advies wordt zonder eenige verplichting gaarne verstrekt S. DUYKER, Diploma Toonkunst Magazjjn boven AMERSFOORT onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDSvan 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. gelicht. Spreker wenschte wel, dat bovenaan bet program van elke politieke partij geplaatst was «Een drankviij Neder land*. Amersfoort antwoord zat zijn ingekomen, blijkt uit den stand van de crisis mitsdien dat de berichten omtrent personen, die ngezocht zouden zijn voor een porte feuille, van allen grond ontbloot zijn. De gevolgen. Te Doetinchem is dezer dagen een confereotie gehouden voor inwendige zending. In een der sectie-vergaderingen sprak de heer D. Noordam, directeur van het Opvoedingsgesticht «Valken- beide* over: «Alcohol en het verwaar loosde en misdadige kind*. Spr. wees op het verband tusscben beide. 80 pCt. van de verwaarloosde en misdadige jeugd is het naar Bprekers ervaring door den alcohol. De gevolgen zijn geweldig allereerst de linancieele dagelijks wordt uit de publieke kat 20.000 betaald ten behoeve der ver waarloosde en misdadige jeugd. Daarbij komt dan nog wat besteed wordt ziekeuhuizen, idioten-inrichtingen, Zich plaatsende op den bodem der ervaring, noemde spr. ais gevolgen van -het alcoholisme verloren jeugd, beperkt verstand, verslapte wil en srxueele verwording. Elk dezer gevolgen werd met talrijke, treffende voorbeelden toe- Amersfoortsch Dagblad noemt eigenaardig, dat in den Raad eenige rechtsche raadsleden meenden te moeten stemmen tegen de deelname der ge meente aan het garantiefonds. «Juist om bezwaren van zekere zijde te gemoet komen is dit concours op Zaterdag niet op Zondag gesteld. Het parti culier initiatief heeft krachtig gesproken door particulieren is een betrekkelijk groot garantiefonds gefourneerd, zoodat er voor de gemeente zoo goed als geeo kwade kans bestaat. Niettemin voelden enkele raadsleden zicb verplicht door het onthouden van hun stem het werk der Exploitatie-Commissie van dit ge- eentelijk terrein te bemoeilijken.* Zoo heel eigeoaardig is 't niet, dat enkele leden tegen deelnemen aan 't garantiefonds waren. 't Is een kwestie van appreciatie. Hoe minder de gemeente voor «ga- ot« fungeert hoe beter. Bij vele voorstemmers zat meer de intentie voor ditmaal eens een kans geven, maar als men er op mocht reke nen dat in de toikomBt geregeld zal worden gegarandeeerd, dan kon men i eens bedrogen uitkomen. orden méér concoursen e gehouden zonder dat de gemeente inlaat. Levold, en hij toog het zwaard „Vrien den riep hij tot zijn volk, „komt en volgt mij!" Hij reed langs de velden, tot aan de wouden van Foreest;daar verspreidde hij zijne schare in allerlei richtingen, en de knechten hebben alom hel land afgeloopen om Sint Amand te vangen. Maar Alena had weder den weg naar de kapel ingeslagen. Het was haar eene vaste gewoonte geworden die bidplaats dagelijks te bezoeken, om bij de heilige diensten tegenwoordig te zijn en met de catechumeenen onder wezen te worden. Aan den hemel begon een gouden zoom door de nachtwolken tc breken, maar de lucht was vochtig zicli aanzien dat er weldra regen vallen zou. Zij toog haastig voort. Doch eens klaps werd de diepe stilte, die rondom haar hecrschte, door een kreet afge broken zij zag op, cn daar stond een van haars vaders knechten op den weg en stormde met de krijgsbijl omhoog op haar in. „Gaat achterwaarts," sprak Alena kalm, en zij hief bevelend de hand legen den krijgsman. Dat bedaard ge bod en die wenk brachten hem Hebt IJ een Taxi of auto noodig Amersfoorf. Het meisjeskamp, dat nabij het Aard- huis onder leiding van Freule van Asch van Wijck was gevestigd, is opgebroken. De jonge dames w.o. Prinses Juliana, werden per gemeente-autobus naar de halte Asseit vervoerd, vanwaar om de is naar Defi Haag werd voortgezet. Te Amersfoort verliet Prinses Juliana den trein, om per auto naar Soestdijk te vertrekken. De Schoen- en Lederhandel van den heer C. Slagter is verplaatst van Leus- derweg 7 naar Arnhemscheweg 38. De zaak maakt een goeden indruk. De Burgemeester van Amersfoort verzoekt de inwoners de grootst moge lijke waakzaamheid en voorzichtigheid te betrachten teneinde boschbrand 'te voorkomen en tevens bij het ontstaan van boschbrand, indien zulks noodig is, de behulpzame band te bieden, om een spoedige blussching te bevorderen. Bij de te Zwolle gehouden examens van de «Mode-vakschool vereeniging Zwolle* slaagden onder meer: Mej. B. H. v. d. Snee voor leerares, opgeleid aan de Mode-vakschool, van Asch van Wijkstraat 31, Directeur G. Harkink. Deze school is tot 25 Aug. gesloten. de knechtmaar te gelijk zag hij een huis was zelfs niet een enkele boom. •ulden kruis aan haar hart blinken, die Alena beschermer kon. „Heer, mijn 2ij is Christen, dacht hij verbaasd, eer G0dbad zij innig, „zie, hier is zelfs hem antwoord geworden kon. geen lover om uwe dienaars te dekken „Vriendzei Alena, zachtkens, stelt u niet tegen mij, laat mij dezen weg vervolgen en zwijg des wege." „Zoudt gij dezen weg ga3n," mompelde de knecht, „maar die leidt naar Foreest, en gij mogt soms meer van uws vaders wapenvolk ontmoeten „Gaal uws weegs," zei Alena, „en zwijgt." De knecht boog het hoofd. „Ik zal doen naar uw gebod en mijne gezellen uwen weg leiden." „Mijn God!" bad Alena, met de oogen ten Hemel, „mochten uw kinde ren vrij tof uw huis naderen, ik zou niet moeten dwalen langs de bosschen. Maar gij," sprak ze tot den krijger, „laat mij aldus iederen dag mijns weegs gaan, ik zal'u rijkelijk loonen. Maar de lucht werd duister, een koude regen begon te vallen, in 't een zame geboomte schalden de druppelen. De ijver had Alena te Foreest gevoerd reeds eer de kapel was ontsloten't was daar alles stil en rustig, want verwarring; hij herkende zijns Konings Levold liep alleen het land af in den kind. „Vrouwe! waar gaat gij?" rcp|omtrek, De regen stroomde en bij het tegen wind en weêr." En zij plantte den palster, dien ze droeg, in de aarde, om daarop te rusten. Zij wachtte daar alleen, verduldig en lijdend. Ten laatste kwamen de geloovigcn der om streken schroomvallig ter ':erke, tus scben het zwervend krijgsvolk door.' In witte kleederen togen de nieuw- gedoopten met brandende kaarsen naar de doopvont, tusschen lofzangen en gebeden. Alena haakte naar het uur dat zij hen vergezellen zou. Heer Levold was onverrichter zake naar zijn kasteel van Diibekc gekeerd, en St. Amand doorkruiste het gansche zuidelijke Nederland. Hij werd van de heidenen gelasterd, geslagen, in het water geworpenniets was in staat dien krijgsman van de bres der stad te drijven, die hij stormenderhand voor zijn Koning ging veroveren. Maar zijne medearbeiders waren niet in staat die altijddurende vervolging en benauwd heid uit te staan. (Wordt vervolf

De Eembode | 1925 | | pagina 1