I Amsterdamsche Bank S. DUYKER Havik 29 Amersfoort DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week In gun, doch oplegging vin abonnement moet geschieden voor den unvsng vin een nieuw kwartul. Pri|8 per drie munden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Alionderllke nummers 10 et. Vrijdag 23 Oct. 1925 - No. 59 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOM1DDAQ advbRTBMTiBm 23 cint per regel. Billik* Urlivin voor handel en n|verbeid b| geregeld adverteeren. Advertentlên moeten Dinsdag en Vr|dag vóór S uur worden beiorgd. Een bepaalds plaats kso niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. EEN-EN-TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephes Crs VI. 10—17. Broederswordt krachtvol in den Heer en in de sterkte zijoer macht. Bekleedt u met de wapenrusting Gods. opdat gij bestand moogt zijn tegen de lagen des duivtls. Want wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed, maar tegen de vorsten eo de machten, tegen de wereldbeheerschers deser duisternis, tegen het booze geestendom in de lucht. Doet daarom aan de wapen rusting Gods, om ten kwaden dage wcérstand te kunnen bieden, en, in alles volmaakt 2ijnde, te kunnen blijven slaan. Houdt derhalve stand, uwe lendenen omgord met waarheid, het harnas der gerechtigheid aangedaan, en uwe voeten geschoeid hebbende met bereidwilligheid voor het Evangelie des vredes en neemt in alles op het schild des geloofs, opdat gij daarmede al de vurige pijlen des boozen vijands kunt uitdooven neemt ook op den helm der zaligheid en het zwaard des Geestes, dat Gods woord is. EVANGELIE volgens den H. Matiheiir; XVIII, 23 35. Io dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen deze gelijkenis Het rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die afrekening wilde houden met zijne dienaren. En toen hij begonnen was met afrekenen, werd er een voor hem gebracht, die hem tienduizend talenten schuldig was. Daar deze echter niet had om te betalen, gebood zijn heer hem, zijne vrouw en kinderen en al wat hij bezat te verkoopen, en te be talen. Doch die dienaar viel neder en badHeb geduld met mij, en ik zal u alles betalen. De beer nu ontfermde zich over dien dienaar, liet hem gaan en schold hem de schuld kwijt. Maar toen die dienaar heenging, vond hij een zijner mededienaars, die hem hon derd tienlingen schuldig was en dezen aangapend, neep hij hem de keel toe, zeggende Betaal wat gij schuldig zijt I Zijn medeknecht nu viel voor hem neder en smeekte hem, zeggende Heb geduld met mij, en ik zal u alles be talen. Doch hij wilde nietmaar heen gaande wierp hij hem in de gevange nis, totdat h$ de schuld zou betalen. De medeknechten nu, ziende wat er plaats had, werden zeer bedroefd en zij kwamen en deelden hunnen heer alles mede wat er gebeurd was. Toen riep zijn heer hem Booze knechtde geheele schuld heb ik u kwijtgescholden, omdat gi| mij gesmeekt hebtmoest dan ook gij u niet ontfermen over uwen mededienaar, gelijk ik mij ont fermd beb over u I En in toorn ont stoken, leverde zijn heer hem over aan de beulen, totdat hij de geheele schuld zou betalen. Eveneens zal ook mijn hemelsche Vader u doen, indien gij niet, ieder zijt ea broeder, van harte vergeeft. 25 Oct., 3e geb. A. cunctis. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 26. H. Evaristus, 26 Oct., 2e geb. A. cunctis, 3e geb. nsa- keuze. DINSDAG 27. Vigilie van de H. H. Simon en Judas, 27 Aug., 2e geb. van de H. Maagd, Concedr, 3e geb. voor de Kerk, Ecclesiae, of voor den Paus, Deus omnium. WOENSDAG 28. H. H. Simon en judus, 28 Ocl. Credo Piefatie van de Aposteler. jj DONDERDAG 29. Mis als Zondag, 2e geb. A. cunctis, 3e geb. naar keuzr. (in de geconsacreerde keiker, 3e geb. Fidelium 2 Novem ber, 4e geb. oaar ket.ze). Geen Gloria of Credo, en gewone Prefatie. VRIJDAG 30. Mis als Zondag, 2e geb. A cunctis, 3e geb. naar keuze. ZATERDAG. 31. Vigilie vao Aller- heiligen, 31 Oct. 2e geb, van den H. Geest, Deus, qui corda, 3e geb. als Dinsdag. Gemengde Berichten Liturgische Kalender. Week van 25 October—1 November ZONDAG 25. 21e Zondag na Pinkste ren, Tijdeigen. Mis In voluctale, 2e geb, H. H. Chiysaothus en Daria, Een vijand van anelverkeer. wijze van zich verplaatsen wordt steeds meer vervolmaakt; het gaat'al sneller en sneller. In plaats van de dierlijke kracht werd eerst de stoom te hulp geroepen, maar trein en tram zijn aan vaste wegen gebonden, ge makkelijker zijn daarom de wagens met groote snelheid. Hoe grooter de snelheid, hoe meer in den bestuurder vereischt wordt. Deze moet zijn helder van hoofd, om oogenblikkelijk bij gevaar te kunnen ingiijpeo hij mag zich niet vergissen, het zou niet slechts zijn eigen leven kuunen kosten, maar ook dat van vele anderer. De alcohol, die ook bij geiinge hoe veelheden al inwerkt op bet reactie vermogen en helderheid van geest, is daarom een vijand van het snelverkeer. De directies van spoor- en tramwegen zagen zulks io, en namen maatregelen door het Irtffen van bepalingen voor het personeel ten aanzien van alchol- gebruik. Io Amerika kan men, waar er zoo veel aulos rijden, en het verkeer zoo uitgebreid is, den alcohol niet meer gebruiken, hij is een gevaar. Het Neder- landsche publiek beschouwe meer en :r den alcohol voor een bestuurder autobussen als eeD gevaarlijke drank, en eische volkomen nuchterheid bij den bestuurder, terwille van eigen veiligheid. Bananen. Bananen wordeo thans in groote hoeveelheden gebruikt, voor deze vrucht echter volksvoedsel zal zijn, dient de prijs aanmerkelijk lager te worden. Voor de meeste mensc'.ien is banaan een graag genuttigde vruc vooral ook als kindervoedsel wordt er gewaardeerd. De banaan groeit in de tropische landen in trossen aan den «bananer- boom«. Elke tros heeft gemiddeld 140 bananen. Van de vele soorten bananen komen enkele soorten op onie markten aan en van deze is de banaau der Canarische eilanden hoewel klein er minder mooi van uiterlijk, wel d geuiigste. Door de aanwezgheid vat ijzer eo mangaan in de schil, veikrqgi deze bij een kneuzing leelijke zwar stiepen, die aan 'tvruchivUe ch c l evenwel geen kwaad doen. Ook wan-| neer de bananen overrijp worden, wordt de schil zwart. De vrucht is dan geenzins br dor ven. Eveneens bij hel bevriezen der vluchter. Het vrucht- vleet ch der banen is uiterst los en daarom gemakkelijk vcrteeioaar. Om deze reden worden dan ook bananen als voedsel voor zuigelingenaanbevob n Hoe tijper de banaan hoe losser en sappiger het weefsel is en tevens hoe geuriger. De vruchte.i komen onrijp uit de tropen hier aan en ondergaan in warm gestookte ruimten unstmatig de i>jping. Rijpe vruchten verzenden is niet moge lijk. Deze rijping kan men zelf wel eenigszins nabootsen door de bananen op de kachel te leggen en ze zoo even warm laten worden. Ze zijn dan wel wat sappiger en geuriger. In den handel komen bananen in den laatsten tijd ook in gedroogden toestand voor. Omdat de verzending' en het bewaren minder kosten met zich brengt, zijn deze naar verhouding niet zoo duur als de versche. Gedroogde bananen kunnen, evenals andere ge droogde vruchten tot compü'.e gekookt worden onder toevoeging vau wat bes sensap en suiker. Amersfoort Kortegracht 16 Reserve f43.000.000 te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAEE-I-OKETTEN Afgezien van r.e opvoedende kracht welke van goede muziek uitgaat is het bezit van een piano of orgel een bron van bljjvend genot Een ruime keuze tegen lage prjjzen vindt U in den Piano- en Orgelhandel Gemakkelijke betalingscondities Langdurige Garantie. Magazijn boven. Gevestigd. L. E. Vredevild, N.H., Hoogew. J. Tander. R K.. Havik 11, onderwijl W. Rcckman, R K., Schimmelp.kade 24J B. v. d. Bos, G K„ Krankeledenstr. 16. Johanna v. d. Pol, R.K.. L't.w. 4, dienstb. A. Jaspers Focks, Dihliastraat 2. Johanna Schimmel, R.K., Kromme straat 12, dienstbode. H. Kuijer, R K., Trut 3. behanger. Wed. J. Schmand, R.K., 't Laantje I. P. van de Wart, Bloemend.straat 8. Wed. W. van der Veer Sluys Veer, N.H., Utrechtschewcg J27. H. Huurdeman, R.K., Bloemend.str. 32. Duinkerken, N.H., Hoogew. 188 Duinkerken, N.H., Hoogew. 219. W, Vries Sikke, N.H., Aldegondestr. 42. Maria Frar eken, N.H., Beekensteinsche laan 37, leerares. Willempje v. Voskuilen, N.H., Achter Davidshof 1, dienstbode. H. Jansen, EL., Tuinstraat 3. Wed. A. Wijngaard, N.H.', Soeterw. 3761. H. Zandvoort, N.H., Hendrik van Viandenstraat 10, adm. Luchtvaart. v. Laar, R.K Noordstr, 23, schilder. Cornelia Vis, N.H., Noordstraat 23. W. Meursicg, N.H., Eemstraat 26. H. v. d. Kamp, G.K., Lieodertschew. 21. W. Wilschut, N.H., W. van Meche- lenstr. 7, le lutenant Politie. W. Butzelaar, R.K., Soesterweg 37. Marie D. Cosar Pollak, N.H., Pietei Bothlaan 27. C. Pahud de Mortanges, N.H., Heiligen- beigetweg 39, le luitenant huzaren. J. Ronhaar, Bernulfusstraat 41,Ieeraar. Anna Vos, N.H., Bernulfusstraat 41. Groenenberg, N.H., van Bemmelstr. 102, bouwkundig opzichter. J. Kuipers, R.K., Vermeerstraat 5. H. Martens, E.L., Ulrechtscheweg 223 J. Collin, EL,, Ulrechtscheweg 223. J. Boon D., Schimmelp str. 46, bankw. Elisabeth Burger-Lrijds, R. Emmal. 10. L. Moll, N.H.Hoogew. 271. opperw.m. Bakhuizen van den Brink, N.H., Utrechlscheweg 121, O. 1. Amblen. Antonia Amsiel-Drescher, E.L. n. Weijer- t 14. r Aldegondestr. Wed. J. Boom, R„ naar Mauritsiaao 4 F. Onnes, R„ n. Lavendelstr. 3, L. Melkt r, R.K., n. Stationsstr. 22a,kel|nir E. Bakker, R K., naar Kapel weg 128 machinist N S. A. Poelman. N.H., naar Woonwagen, schareos'ijper. Wed. C. Engel, N.fc., n. Randenbr. weg 2 P. Engel, N.H„ n. Randenbr,weg 2. C. Meijer, N.H., n. M. Withoosstr. 10. J»Kuit, geen, n. Puntenb.laan 36. letterz Aaltje Versteeg, G.K., n. Heiligenb. weg, 113 1, dienstb. B. Warren, R.K., n. v. Asch v. Wijkstr. 17. W. King, HDLD., naar Bergstraat 25 Anna Klusman, R.K., n. Mauritslaan 3 W. Overeem, N.H., n. Lagew. 65, aib E. Lambers, N.H., n. v. Persijnstr. 2. Wtlhelmina Duitscher, N.H. n. Leliestr. 49, fabr. arb. Charlotte Eöhro, D.E., Daar Soester weg 451, dienstb. Grietje v. den Heuvel, n. Paulonalaan 5, dienstb. Hendrika Mensink, N H., naar Cats- laao 32, dienstb. Catharina v, de Geer, D., n. Utr.str. 5a, hulp in de huish. Elisabeth K'üger, D.E., o. LaDgestr. 83a, hulp in de huisb. Maria Durchholz, D.E., naar Lange- straat 20, dienstb. Grietje Eijbergen, R.K., n. Arnh.weg 21, dienstb. Geertruida Bruinekool, N.H. n. Lange- straat 101, dienstb. Hendrika van Maanen, E., o. Utr.straat dienstb. A. Coppens. N.I., n. H. v. Vianden straat 6, fab. scheik. Grietje van Essen, N.H., n. Arnh.str. 19, dienstb. Maria van Dijk, N.H-, n. A. Paulowna- laan 6, kinderjuff. ina van Hamersveld, R.K., n. Muur huizen 23, dienstb. J. Pabst, N.Hnaar Langeslraat 101, msj. bij de huz. Adriana de Roon, G.K., naar Maurits laan 4, dienstb. O. Hettioga, R.K., n. Schimmelp.kade 24, onderwijzer. Hilligje v. der Horst. N.H., n. Bilder- dijklaan 1, kinderjuff, IJbellje v. d. Berg. N.H., n. A. Paulow- nalaan 16, dienstb. J. v. der Heeg, geen, n. P. Bothl. 43. Giietje Tukker, G.K., n. Heinsiusl. 17, dienstb. J. Huizinga, Schoutensteeg 1, kleerm. J. v. Delden, N.H., Weijersstraat 10 Johanna Nijssen, R K., Mierev.str. 28. Johanna v. Vollenhoven, R., Heinsius- laan 9, Firma R. VAN DEN BURG AMERSFOORT A, v, d. Heiden, N.H., v. Mechelenstr. 3. Geertruida Zuilichem, X.H., Langestr. 22b Berendina Zuilichem, N.H., Weverss. 18. J. v. Barneveld, R.K., Westerstraat 7. W. v. Boeyen, N.H., Hoogl.weg 19, magazijobed. G. Valkert, G.K., Beekenst.laan 56. v. d. Hoeven, R.K., Aldegondestr. 72, instrumentm. J. Marijnen, R.K., Schaepmaolaao 4. H. Marijnen, idem. Cornelia Eeden, N.H., Hoogl.w. 26. P. de Hulster, N.H.lelnf.Kaz. 1 sold.pol. W. Soesbinin, G.O., Schimmelp.str. 62, zeepfabrikant. G. Kossen, D., P. Bothlaan 32, W. Ribberink, G.K,, Molenstr. 21, tim.m. C. Pries, G.K., Nicasiusstraat 10. Jacoba v. Putten, N.B., XiJ veiheidsstr. 20. Hermanna Blom, G K., Vermeerstr. 53. H. Vervloet, Randenbr.w. 3. electr.-techn. J. Geselt, N.H., Narcisstr. 29, tiramerm. A. Sanches, A, Paulownalaan 14. H. Visschers, St, jorisstr. 32, los-arb. J. Ev.rtse, Coornhertl. 16, kant.bed. Susanne de Groot, R.K., KI. Spui 24. Francisca v. Doorn, R.K., Kruisk. 44. Frieling, N.H., Soesterw. 94, kleerm. Maria v. Werkhoven, N.H., St. v. d. Hagenlaanl. 10. Grietje v. Dijkhuizen, N.H.Leliestr. 49. P. Wijnen, R K., Langestraat 25. Bioscopen Controle-Commissie Amersfoort. Goedgekeurde programma's (voor vol- Bioscope »An c »De Arende, Arnh.weg. »De Faam«, Valkestraat, «Cinema Royale, LaDgestr. GEFOPT. Hij ontwaakle niet vóór den vol genden morgen, toen een luid gebeuk op de deur hem weer tot het bewust zijn terug riep en tot de ontdekking bracht dat het reeds voile dag was. Hij wankelde overeind, trok de latafel weg, onts'ool de deur en stond legen- over een itoofdinspecleur van politie cn twee genten in uniform. Hij kende de eerste oppervlakkig-, want Red- dington lag niet ver van het kasteel en men kwam steeds voor alle mogelijke zaken van het landgoed naar die stad. „Nu, mijnheer Henderson," zeide de inspecteur, „gij zijt er prachtig inge- loopen, ditmaalIk zou zoo iets nooit van u geloofd hebbenU een slaap drank te laten ingeven cn toe te staan dat gij bestolen wordt door een dief, dien ieder ander als zoodanig herkend zou hebbenEn dat terwijl gij een koninklijken schat in bewaring hadt. Als ik niet wist dat gij matig zijt, zou ik denken dat gij dronken waart toen gij u door hem liet verschalken „Waar is inspecteur Barnes geble ven vroeg John versuft. „Inspecteur Gauwdief, wilt gij zeg gen Men wordt er akelig van u aan te hoorenl Ik wilde dal ik slechts wist waar uw mooie vriend van gisteren was te vindenmaar het ongeluk is. dat hij ons zeven of acht uur vóór is. Hij wandelde gislerenavond doodbe daard het huis uit met een foudraal onder eiken arm en zeide aan de 1 if- fetjuffrouwen van plan veranderd fe zijn en hier niet te zullen slapen. Een half uur geleden pas kregen we een telegram, oin ons te waarschuwen hem in het oog te houden. Het spijt me voor u, mijnheer Henderson, het spijt mij zeermaar met den besten wil van de wereld kan ik u niel vrijspreken van schuld." „Ik had van het begin af achter docht, mompelde John peinzend, of schoon hij een bijzonder prettig prater en een schrander mensch was." Gij zoudt best wat van zijne schran derheid kunnen gebruiken, mijnheer; vergeef mij dat ik het u zeggen moet," sprak de hoofdinspecteur op scherpen toon, „ik zou voor niets ter wereld in uwe schoenen willen staan, als mylord hiervan hoort. Want ik ben overtuigd, dat deze diamanten op hel oogenblik reeds ifft hunne montuurs zijn ge nomen." „Ozóó erg is hel nog niel." ant woordde de rentmeester, „ze zitten nog goed en wel in hun goud, ofschoon ik wel vrees dal zc hun foudraal heb ben verloren." En zijn jas, vest en hemd losknoo- pende, liet hij een schitterende rivière van brillanten zien, die in plaats van om den zwanenhals eener mooie jonge vrouw op zijn behaarde borst prijkte, terwijl toen hij zich verder ontkleedde, zijn geheele lijf met tlarra's, armban den, oorhangers en ringen behangen bleek. „Al heel lastige dingen om op te liggen", zeide hij, en toch hielden zij mij geen minuut lang wakker. Die kerel deed immers een slaapmiddel in mijn bier, zegt gij Nu, dat zou mij niet verbazen, maar het was geheel over bodig, want ik duizelde toch al van slaap. Ziet gij, ging hij voort, ik dacht zoo bij mij 'zeiven, dat hel nooit kwaad kon zijn voorzorgen te nementoen ik mij dus vóór het souper boven ging wasschen, was ik zoo vrij die kistjes open te maken en mij te ver sieren op de wijze als gij zaagt. De foudralen zullen wel voor altijd ver dwenen zijn, denk ik, maar er moest wel wat bij verloren gaan. Inspecteui Barnes want ik weet hem niet anders te noemen toonde mij ge noeg van zijne knapheid, om mij te bewijzen dat hij een gladder klant was dan ik kon hopen meester te worden, als het daartoe gekomen was. Hij ver telde mij onder den naam van de „Dievenschrik" bekend te staan. Mis schien was hij wat al te slim, toen hij schrik aanjoeg aan een medepas sagier, die geen dief was. „Nu. wat denkt gij wel dat die leeren foudralen waard waren „Dat weet ik waarlijk niet te zeggen, ijnheer Henderson." antwoordde de hoofdinspecteur, eensklaps van eerbied en bewondering vervuld„niet ineer dan vijf of zes pond. denk ik, toen zij nieuw waren." „Dat laat mij," hernam John Hen derson, „nog achttien pond over, be halve nog een remontoir horloge. Want ik vroeg mijn vriend Barnes mij een onderpand voor zijn goede trouw te geven. Nu, hij kan zijn eigendom bij mij komen afhalen, als hij dal ver kiest maar ik denk wel niet dat hij er lust toe zal gevoelen."

De Eembode | 1925 | | pagina 5