N.V. Middenstands=Bank Hl Adviezen voor Geldbelegging GS S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMENTBN kunnen elke week In geen, doch opiegglng ren abonnement moet geicbieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|t per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f1.10. Afaonderl|ke nummers 10 Cl. Dinsdag 2 Febr. 1926 No. 86 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAQ- EN VR1JDAQMIDDAQ aDybrtbntiU* 23 eanl per regel. Blllfka tarieven voor handel en nfverheld b| geregeld adverteeren. Advertentlta moeten Dinsdag en Vrfldag vóór 8 uur worden beaorgd. Een bepaalda plaats kan niet worden gegarandeerd. Zorgdal gij u nooit laat beheerschen door aardse he rijkdommen, maar blijf daarvan steeds in waren zin de bezitter, Het geld kun wel een goect dienaar zijn, maar hei is altijd een slechte meester. Jlmtrsfoortscbc Bedevaart. Door A. F. VAN BEURDEN. V (Slot). Er blijkt uit het boekje der Kevelaer- sche devotie duidelijk, dat de Amers- foorters in 1750 voor het eerst naar Kevelaer zijn getrokken en ze dat „jaar lijks continueerden". Nu bestaat er een tweede boekje van jongeren datum, gedrukt in 1822 le Utrecht bij G. v. Banning, met den volgenden titel De Kevelaarsche devotie tot de H. Maagd Maria bestaande in godvruch tige Lofzangen bij een vergaderd tot gebruik van de Achteveldsche, Soest- sche en Larensche Pelgrims in hunne processie (Iet op) dewelke de eerste reis gedaan hebben naar Kevelaar in het jaar 1803. De Achtervelders, Soesters enLare- naars hebben dus eerst in 1803, dus .53 jaar na de Amersfoorters, alleen den tocht volbracht. Zij bleven op denzelfden dag als de Amersfoorters op 15 Augustus naar Du(i)ven gaan, den 16en tot Elten waar de Zielemis gedaan werd men ging 's avonds ook tot Kleef, was 17 te Kevelaar, 18 devotiedag; men ging op dezelfde wijze terug terwijl te Achlc- veld de processie ontbonden werd met den lofzang Te Deum Laudamus. Men had reisgebeden.een pelgrimslied, waar bij een pelgrim voorzong, een nieuw liedje der pelgrims van Achteveld, enkele Marialiederen en gebeden. Het boekje is klein octavo. Later vereenigden de Ainers- foortsche en Achterveldsche processies zich weer tot een geheel. Gijsbert Antoon Vermeulen, Aartspriester van het district Utrecht der Hollandsche Zending, gaf 4 Juli 1836 de volgende voorschriften uit: Broederschap van O.L.Vr. van Keve laar te Amersfoort en omliggende ge meenten in Eemland, Gooyland en de Veluwe. Algemeene bepalingen. Art. 1. Doel: Vereering H. Maagd en Moeder Gods Maria door eene ge zamenlijke bedevaart. Art. 2. Bestuur: De geestelijke over heid en broedermeesters. Art. 3. Aantal: Zes voor de gemeen ten van de stad zooveel mogelijk drie uit elke gemeente en een of twee vooi elke buitengemeenten. Art. 4 en 5. De Aartspriester be noemt na den pastoor gehoord te hebben nieuwe broedermeesters bij vacatures uit een voor te dragen dub beltal. Zij moeten van Christelijken levenswandel zijn. Art. 6, 7 en 8. De broedermeesters kiezen president, penningmeester en secretaris, die 3 jaren in functie blijven. Zij lichten den aartspriester in over het verhandelde in de vier vergade ringen. Art. 9. Boete voor te laatkomers; plichten der broedermeesters. Art. 10 en 11. Plichten en rechten der leden. Art. 12—16. Regeling der processie en kiezen broedermeesters. Art. 17. Slotbepaling. Aldus zien wij gedurende honderd vijfenzeventig jaren de Amersfoortsche Katholieken met die van Achteveld, van 't Gooi en de Veluwe de vier- daagsche reis naar het genadeoord Kevelaar maken, goed geordend, goed geregeld, vol vertrouwen op hun gebed. Hoe verkeerd de toestanden waren het Staatsche gedeelte onzer landen, kan men duidelijk zien uit den raad, door de leiders der processie gegeven: niet zingen of processiegewijs optrek ken op het gebied der Staten Generaal, geen godsdienstige emblemata, drie hoekige processievaantjes of beeldjes zichtbaar dragen. Men was bang voor de strenge wetten. Gelukkig is er verademing gekomen, zijn er nu ook nog menschen, die 't Katholieken euvel duiden of niet gunnen in volle vrijheid hunne plichten te vervullen. Vast aaneengesloten, eerlijk en zon der hartstocht, ook in officieele licha men, moeten wij trachten te behouden, wat ons eerlijk toekomt en bij de ver dediging onzer rechten voor niemand uit den weg gaan, zonder anderen te te kwetsen. De omstandigheden hebben de pel grimage naar Amersfoort vernietigd, daarvoor hebben de Amersfoorters en Gooilanders den pelgrimsstaf zelf op genomen en trekken van hier naar 't genadeoord Kevelaar. De vrome zin der voorvaderen is nog niet van hen gewekenhij blijve* bij hen tot in lengte van dagen. Amersfoort Het Museum Flehilé t A. F. VAN BEURDj Naar aanleiding, van het bericht i Df^N De Eembode van j.l. Vrijdag, dat de VereenigiDg Flehilé eene algemeene ledenvergadering had uitgeschreven tegen Donderdag Februari 1926, zou ik gaarne deze zetfout willen herstellen en zeggen dat deze Donderdag vier (4) Februari gehouden wordt, 's avonds het Museum. Alhoewel ieder lid persoonlijk ook nog een uit- noodiging met den juisten datum ont ving, zou 't aanleiding tot ongewenschte vergissingen kunnen geven. Wij achtten deze vergadering Amersfooit in het algemeen en alle belangstellenden ic het verleden in hoog gewicht. Amersfoort heeft zich zelf te respec teeren als 'n zeer oude, vrij ontsti terkte stad oude goed bewaarde kerk met groot overleg aangebraebten geheel aanwezigen uitleg; een stad met oude handels- en verkeersverbinding, met een de Fransche revolutie vrij gaaf ge bleven politieke indeeling, met een opgewekt godsdienstig leven, stammend lit de verre middeleeuwen met daaraan 'olgende gestichten en stichtingen, ge bouwen en gebruiken. Dialecten, eigen kleeding hebben in het drukke verkeer leven er bij ingeboer. Daarom waren er redenen te over n bier een Museum te stichten annen ais van Rootselaar, Kok, Tromp ID Holst moeten daarbij met eere ge- noemd. worden Van Rootselaar als de ijverige verzamelaar, de twee laatsten als de groote beschermers, die hun eigen verzameling eo schatten van geld gaven, om de verzameling groot te maken. Het volk hielp dapper mede, ook de gemeeDte door subsidie. Maar de vrijgevigheid van wijlen den Heer Tromp van Holst kon niet weer houden, dat er geen gaDg, geen actie in gehouden werd, dat het publiek on verschillig werd, omdar het niet inge licht werd. Dat bij het ontbreken van een volkomen, leidenden catalogus, de belangstelling af en de wanorde toenam daarvan behoeft me.i niet te spreken. Allereerst het teiugloopen van hel leden tal tot op een vierde teekent dat ge- Wie daarvan jaren de ichu'.d droegen, hebben dat zelf te verantwoorden, zeker het dat een paar jaar geleden man- n, die het goed meenen met Amers foortsche belangen, zich met de zaak wilden bemoe:ën en op eene lang niet druk genoeg bezochte algemeene ver gadering als medebestuurderen optraden, an wie later nog een paar gelijkge- inden toegevoegd werden. Deze pakten de zaak aan volgens een ast plan en voerden dit uit, alhoewel e extra subsidie der Gemeente, hoe geweoscht eu hoe hard noodig, niet aangenomen kon worder. wegens strij digheid der aanneemvoorwaarden met de Statuten. Een nieuwe concierge, de heer van dtr Vlugt, werd aangesteld. Er werd begonnen met een reussch- tige schoonmaak van boven naar be neden en 't was de eerste zes weken niet geraden in dat rijk van bezems, dweilen, tobben en plassend water komen. Er kwam een andere lucht t gebouw. Ook de voorwerpeu werden deihandeD genomen, sommige kregen :cr hun goede oude antieke kleur, het glas en kristalweik weid van vuilgeel helder glanzend. Daarna zijn de heeren Huigen, en den Beer Portugael, geholpi door den heer van der Vlugt, aan h werk getogen en hebben verplaatst, ge schuierd, gecatalogiseerd, kamers inge richt, plafonds verbeterd, soort bij soort gesteld op de bovenste verdieping, zoodanig dat daar ,-»i regelmaat, orde en wetenschappelijke opstelling plaats hzeft gehad, terwijl de catalogus van dit deel in kaartsysteem vast ligt. En >0 zal het verder gaan. De bibliotheek ver achter, maar komt bij. Men heeft het weinige geld aan sub sidies en contributies, tot op den laat sten cent gebruikt, maar ook geen schuld gemaakt en vaD bet museum verbeterd. Dat is ontegenzeggelijk een ooi resultaat. En het nieuwe bestuur zal daarmede voortgaau, of men hier en daar ook al op oudcrwetsch machtsbewustzijn uit, regelrecht in de goede richting. Zoodra het eenigzins kan komt het geheele publiek met den gemeenteraad 't hoofd, zien, welke groote doelmatige wijzigingen aan gebracht zijn, waarbij verklaring door bestuursleden gegeven zal worden. De scholen moeten uitgeooodigd worden, taar niet genoeg, dat het in orde gebracht wordt en later weer terug zinkt, de geest van het volk moet wak ker gemaakt worden ter bewaring der antieke schatten en overblijfselen. Het persoonlijk element moet daarbij veel mogelijk op den achtergrond ven. Het is het Museum van Amersfoort dat bezichtigd moet kunnen worden door een ieder en dat bestuurbaar moet ziju zonder omslag en zonder de bijzor - dere toestemming van den eeD of auder, men daarvoor moet naloopen. Er is nog veel te doen. Men zal, als geen gemrentesubaidie komt, heel wat moeten passen en meter 1826 met goed resultaat ten einde heef', maar de wil en de moed voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 UP S SAFE-INRICHTING. Alvorens u beslist bij het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel Concierge, die geen moeite zijn zaak verstaat, iti jaren eenvoudig geen bestnurs-oerkiesing gehoudenthans is daarmede weer begonnen, en heeft lid aftredend gesteld. Of de Voorzitter daarmede nu ook vier jaar zal men eenvoudig voorbijgaan. Ook was er geen Catalogus gemaakt, daarmede is begonnen. Eveneens had men de voorgeschreven jaarverslagen de laatste vier jaren niet uitgegeven en ontving daarover van alle zijden recla mes, dit wordt nu ingehaald. Alles dus Hiermede wek ik vooral de door mijne bemiddeling laatstelijk als lid voor 1926 toegetreden tien nieuwe leden, onder wie verschillende raadsleden op, deze vergadering niet te verzuimen, deze bij te woneD en een behoorlijk aandeel aan de besprekingen te nen coDsolideering van het bestaan het Het Gebouw. In een breed betoog tracht het bestuur 'ao de vereenigiog »Het Gebouw* aan- ■emelijk te maken dat de sticbtiDg van :en groot concertgebouw met restauratie, :n ontspanningszalen, een levensbelang s voor de gemeente Amersfoort en komt dan, resumeerende, tot de volgeode conclusies 1. Amersfoort, oude historische stad, et gunstige ligging aan een knoop punt van spoorwegen, temidden van natuurschoon, zooals weinige steden bieden, met uitgestrekte terreinen voor villabouw en industrie, kan tot grooten bloei komen, wanueer de vestiging met alle kracht wordt bevorderd. 2. In Amersfoort zijn de factoren aanwezig, die hel kunnen maken tot intellectueel centrum, zoodat kunst 'etznschap hier als nergens bloeien, ja zelfs van hieruit leiding kan uitgaan. 3. Om tot volle ontwikkeling te komen voor den bloei van Amersfoort noo dig een centrum van intellectueel en gezellig verkeer, waardoor ook de ééne ontbrekende factor is ingeschakeld. 4. De stichting dient op democrati sche wijze te geschieden zoodanig dat in dit centrum plaats is voor ieder fat soenlijk mensch, van welken rang of stand hij zij en welke politieke of gods dienstige richting hij mocht zijn toe- Zij sta onder leiding van een br- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. en eene directie die het verstaan haar zoodanig te exploiteeren dal de stichting volkomen aan haar doel be antwoordt. Het bestuur hoopt dat de burgerij vol enthousiasme zal steunen. Laat de samenwerking er nu eens een zijn, waaraan iedereen deelneemt en moge zij niet verstoord worden door politieke of godsdienstige verschillen, want wer kelijk wanneer er plaats is voor een drachtige samenwerking, dan is het wet op dit terrein aldus 't Gebouw-bestuur. De contributie is gesteld op minimum n gulden per jaar. Het secretariaat Prinses JuliaDalaan 1, Telfef. 659. - Tot inspecteur van bet R. K. Bijzon der Onderwijs in het dekenaat Amers foort is door Z. D. H. den Aartsbisschop' van Utrecht benoemd, de Zeereerw. Heer B. H. de Groot, Rector van het Rijksopvoedingsgesticht. In de beide stads-parochies zal eind October een Missie worden ge houden als voorbereiding van het Jubilé. De Burgemeester maakt bekend, dat in de gemeente Leusden een geval van miltvuur is geconstateerd. gj Door den «Bouwkundige Blom is aanbesteed het bouwen van een villa, de Asch van Wijckslraat, (zonder glas- en schilderwerk). Ingeschreven werd als volgt Bloemheuvel f12.285 Oerlemans f 11.740 Joh. van Keulen f 11.630 J. van Keuten f 11.540 van de Pol f 10.954 Hoogevest f 10 850 Banen en De Wilde f 10.849 Schoonewille f 10 837 van de Hart f 10.290 Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Olazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 15 Bij de Indianen. Mr. Allen, ge zoudt mij een grooten dienst bewijzen, als ge het schrijven wildel meenemen." „Dat wil ik graag doen," antwoordde deze „maar wat nu?" De mannen beraadslaagden, en werd besloten, pater Diaz op te zoeken om van alle onzekerheid over zijn lot bevrijd te worden. Gezamenlijk 'rok ken zij er op uit; eenigen tijd lang voerde de weg door het woud, maar spoedig drong de prairie de bosschen op den achtergrond. Men was reeds een flink eind gevorderd, toen de paarden onrustig den kop achterover wierpen, aan alle ledematen begonnen te sidderen en weigerden verder voort te gaan. Wumpantomie, die aan de spits van den troep gereden had, richtte zich in den zadel op. Hij wees op een dun rookwolkje, dat aan den horizon opsteeg. De mannen volgden de handbeweging van hun hoofdman en bemerkten nu eenige vonken vuur, die daar ginds heen en weer vlogen. Geen twijfel meer: de prairie stond in brand. De prairiebrand is een der grootste rampen, die den reiziger op de Ameri- kaansche vlakten kan overkomen. Als de heete zon het dichte gras verschroeid heeft, ligt de gevaarlijke brandstof daar in groote massa's opgehoopt en dan is een nietige vonk voldoende om in weinige oogenblikken een reuzen- brand te doen ontstaan, knetterend springt dan de vonk van halm tot halm, een lichte windvlaag, en onverza- delijk grijpen de vlammen om zich heen. Planten, dieren, menschen, alles valt aan die vreeselijke vlammen «ten offer. Wumpantomie wendde onmiddellijk zijn paard; er was geen tijd te ver liezen. Ginds verhief zich uit de vlakte een kleine heuvel. Slechts weinige boschjes groeiden er, en die plek koos de Indianen-hoofdman als toevluchts oord. In koortsachtige haast werd ii den geheelen omtrek het gras uitge tikt om het gevaar zoover mogelijk •erwijderd te houden. Reeds naderde iet vuur. Een menigte dieren joeg het vóór zich uit. Alle onderlinge vijand schap moest wijken voor den alge- meenen doodsangst. Het was een ren nen op leven en dood. Een dof gebrul weerklonk over de vlakte, maar de achtervolgende vijand kwam sneller dan de vluchtelingen, en het eene slachtoffer na het andere bezweek in den vuurgloed. De mannen op den heuvel, die daar dank zij Wumpar.tomie's maatrege len in betrekkelijke veiligheid waren, zagen plotseling midden op de vlakte en op korten afstand van het alles verterende vuur, drie ruiters, die in razende vaart op het toevluchtsoord aanreden. Het paard van dei) laatste spande nog tevergeefs al zijne krach ten inhet mocht niet baten. De gloeiende lucht benam het dier den ademhet stortte neer. Een vreeselijke kreet en man en dier wat dwenen in de ontzettende vui Hijgend naar adem renden de beide andere ruiters voort. Men snelde hen tegemoet, het waren de beide Adday's, die Wumpantomie uitgezonden had. Nadat een der mannen op de vlucht heuvel den uitgepulten ruiters zijn veldflesch had toegereikt en zij zich had den verfrischt, vertelden ze wat hun overkomen was. Ze hadden het spoor der twee ruiters gevolgd, maar dit had hen eindelijk tot midden in de prairie gevoerd. Eindelijk waren ze aan een plek gekomen, waar ze naast een groote bloedplas den rozenkrans van den missionaris hadden gevonden, op den weg naar St. Augustine hadden ze in de verte een ruiter ontdekt, die bij hun nadering in de prairie zocht te ontvluchten. Ze hadden hem achter volgd en waren door den prairiebrand overvallen. „En wie was die ruiter dan?' vroeg Wumpantomie, terwijl hij op de bramlende vlakte wees. „Het was Roode Jack, de hoofdman der bleekgezichten met de valsche tong. Wij achtervolgden hem. want hij was de man, dien wij aantroffen in de nabijheid van het boschje, waar de missionaris vermoord was." De Groote Geest heeft gesproken", sprak de hoofdman der Adday's ernstig. Somber staarden de mannen in de brandende prairie. Slechts een zwarte plek wees nog aan, waar Roode Jack met zijn paard omgekomen was. Het vuur begon te verminderen. Tegen den avond werd de hemel met wolken bedekt, en den geheelen nacht door plaste de regen in stroomen neder.

De Eembode | 1926 | | pagina 1