R. K. Spaarbank - Amersfoort S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 9 Febr. 1926 - No. 88 Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week in gun. docb opzegging no abonnement moet geschieden voor den Mnvang van een nieuw kwartaal. Pr ga per drie maanden 11.00. Buiten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afsondertgke nummert 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSPOORT, TELEFOON 314 ÜE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRJJDAOMIDDAO APvaKTBNTlIn 23 rent per regel. Bllltke tarieven voor handel en n( verheid b| geregeld adverteeren. Advert entten moeten Dinsdag en Vrgdag vóór nur worden bexorgd. Een bepaalde plaati kan niet worden gegarandeerd. Wees een man van de daad. Hebt gij de landen en zeeën der werelddeelen slechts op een kaart, dan hebt gij van alle landen en zeeën niets. Heb! gij uw godsdienst, deugd, wijsheid en heilig heid slechts op de kaart van uw denken, zoo bezit ge van den godsdienst, de deugd, de wijsheid en heiligheid niets. Uan de Crisis. De groote maonen der laatste maan den, die hunne landgenooten gewoon weg verblind hebben io het kleine land, dat ons allen zoo dierbaar is, Nederland, zijn zonder eenigen twijfel Mr. Marchant, Dr. de Visser en Mr. Limburg. De beide eersten zagen zich door de Landsvrouwe eene zeer gewichtige zen ding opgedragen, de formatie van een nieuw ministerie, daar toch zonder mi- oisterie een land niet kan -bestuurd De derde zag zich dezelfde zending opgedragen, doch niemand kan op bet oogenblik nog zeggen, of hem het lot beschoren zal wezen van zijn voorgan gers, het lot, dat beroemd maakt: het mislukken van ijverige en welgemeeode pogingen, en of hij op zijn beurt schoor voetend en toch beslist aan Hare Ma jesteit zal moeten te kennen gevenIk heb Uw opdracht niet kunnen volbren gen, ik heb een nieuw kabinet niet kunnen samenstellen. Alleen de eer, welke in het verstrek ken van die opdracht gelegen is, het vertrouwen, dat daaruit spreekt, de capa citeiten, welke in hen erkend of veron dersteld worden, kan een reden zijn van meer -of minder beroemdheid. Zulk een opdracht wordt niet gege ven aan den eerste, den beste. Mannen van gezag, mannen van door zicht, maDnen van combinatie-vermogen, mannen van de opportuniteit, mannen van een groote starheid, wat betreft de beginselen en van een groote plooi baarheid, wat de toep- ssiog daarvan betreft. Nomen est omen. Marchant betee- kent koopman, handelaar, het woord sjacheraar is Bargoensch en bier niet op zijn plaats, en in troebel water is het goed visschen. Wat nu komt, klinkt paradoxaal. Nog meer dan aan het verstrekkeo der opdracht, danken zij hun beroemd heid aan de mislukking daarvaD. Success by failure, luidt de titel van een der romans van den beroemden lersrhen Kanunnik Sheehan. Slagen door niet slagen, het denk beeld is dus niet vin mij- Beschouwen wij de drie kabinetsfor mateurs in onderling verband, dan is het duidelijk, dat de mislukking van den een, de oorzaak is van de beroemd heid der anderen. Als Marchant in zijn poging was ge slaagd, wij zouden van Dr. de Visser als kabinets formateur nimmer hebben vernomen. Was Dr. de Visser geslaagd, Mr. Lim burg had geen kans gekregen. Sinds 11 November duurt nu de crisis. Niemand zal beweren, dat een oplossing spoedig gevonden is, maar juist dat rekkeo en trekken, hoe wordea daardoor de Titanspogingen nog i in het licht gesteld der groote mannen hoe geeft dit te verstaan, hoe zij hun brein martelen en zich de beenen uil de slcffen liepen, hoe zij confereerden en hem daarna smeerden, groepeerden, combineerden en zich associeerdr n. Veronderstel eens, dat het Marchant gelukt was nog denzelfden dag, waarop hem de eervolle opdracht bereikte, aan de Koningin een compleet stel nieuwe inisters cadeau te doen, het zou hem haar oog niet grooter gemaakt hebben. Zij zou gezegd hebbenNu ja, die Marchant is een handig man, zoo'n beetje een geluksvogeleigenlijk bad de zaak Diet zooveel te beteekenen, de sop is de kool niet waard. Dat werk n Marchant had ook onmogelijk duur- »m kunnen zijn, veel te gauw, niet rijp beraad en overleg, Id der haast bij elkaar geraapte candidaten, inferieure krachten, ongeschikte mannekes en het best mogelijk geweest, dat in den loop van de week de opperjagermees- van Hare Majesteit of de houtvester Prins Hendrik eens naar de gezond heid van de heeren was komen icfor- Maar nu het MarchaDt niet gelukte n kabinet samen te stellen, niet in één dag en zelfs niet in veel dagen, hij de man. Men heeft tegen hem het geheim gekuipt, gewroet, de omstandigheden waren hem te mach tig anders ge zoudt eens gezien hebben, wat bij tot stand bad weteo brengen. Dr. De Visser is een nog grooter an. Omdat zijn mislukking grooter is, omdat hij zijn pogingen meermaleD herhaald beeft, altijd met denzelldeo fatalen uitslag, omdat hij er maar niet toe scheen te kunnen komen zijn demis- Wat een strijder, wat een held. Hij nu naar Zwitserland voor z'n plezier, of voor zijn gezondheid, of om op zijo verhaal te komcD. Hij beeft het ver diend. Zijn mislukking omgaf hem met aureool eD ieder, die hem ziet gaan, zal zeggen, medelijdend en complimen teus Daar gaat de martelaar. Zoo het Mr. Limburg mocht geluk ken, dan zal zijn beroemdheid om deze reden niet zoo groot kunnerr zijn als van de anderen, maar een zeker deel de beroemdheid mag bij toch op- eiscben, het is hem niet dadelijk gelukt, het is hem niet in .ééa dag gelukt een it uw kabinet samen te stellen. PASTOOR C. NUIJEN. Amsterdam. Binnenland Het zilveren huwelijksfeest der Koningin Reeds Zaterdag wapperden te Apel doorn vroolijk de vlaggen van alle openbare en van tal van particuliere gebouwende bevolking was in feest stemming en velen droegen het oranje- strikje. Zondagmorgen vingen de feestelijk heden met een aubade aan. Drie mu ziekcorpsen stelden zich toen voor het paleis 't Loo op. Een groote menigte was samengekomen om de Koninklijk) familie toe te zingen. Na II jop juichte het volk de Ko ninklijke familie luide toe en werden de hoofdbestuursleden der Oranje-Ver- ernlgiog en de dirigenten der miirirk- corpsen aan H. M. voorgesteld. De koningin dankte hen hartelijk voor de betoonde hulde. een driewerf hoera bewoog het publiek zich in de richting van de Net*. Hervormde kerk. Om 10 uur arriveerde H. M. de Ko ningin-Moeder in een gesloten auto, gevolgd door een open rijtuig met 2 paarden bespannen, waarin de Koniog'r, de Prins en de Prinses gezeten warer. Daarachter kwamen de rijtuigen met gevolg. De dienst in de kerk werd geleid doot Apeldoorns oudsten predikant. Toen de Koninklijke familie bet kerk gebouw bionentrad, verhieven meer dan drieduizend aanwezigen zich van hunne zitplaatsen en zong men «Wilt heden i treden voor God den Heere«. Toen de Konioklijke familie het kerk gebouw verliet, weid zij door de in dichte drommen geschaarde menigte tn harte en luide toegejuicht. Koninklijke gift. H. M. de Koningin heeft wederom :n duizend gulden gegeven voor de slacht- ffers van den watersBOod. De nieuwe burgemeester van Soost. Bij Kon. Besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Soest ror. G. Deketh. Mr. Deketh was verbonden aan den Indischen Volksraad. Amsterdam-Rijn-Kanaal. de Utrechtsche Kamer van Koop handel en Fabrieken is een schrijven gekomen van den Minister van Water aat, waarbij wordt medegedeeld, dat'i oornemen bestaat, om bij genoegzame deelneming van belanghebbenden, de voorbereiding voor de uitvoering der vaartwegbeteringScheepvaartverbinding AmsterdamBoven Rijn krachtig ter band te nemen, welke voorbereiding mede in verband met de Regeeriogs- nog niet zóó ver gevorderd is, dat ter zake reeds thans eene beslissing kon worden genomen. Verder wordt meegedeeld, dat welke der aan de hand gedane oplos singen moge| worden gekozen zulks vermoedelijk van geen invloed zal rezen op den tijdsduur der te onder- emen verbeteringswerken. Jhr. G Ruyech de Beererbrouck f De oud-minister van Justitie Jhr. G. Ruys de Beerenbrouck, oud commissaris de Koningin in Limburg is Zater dagavond in zijn kasteel te Born op 83jarigeD leeftijd overleden. Jhr. mr. Ruysch de Beerenbrouck werd geboren te Roermond 26 September 1842. Na vooibereidende studiën Maastiicbt, promoveerde bij tot doctor in de rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEORACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 3®/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Alvorens u beslist bij bet koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel In 1867 werd bijgenoemd tot ,ub. tuut) fficier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te Roermond en 1877 tot rechter te Maastricht, in 1880 vaardigde Limburg hem af naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In 1888 aanvaarde hij de portefeuille in Justitie in bet ministerie-Mackay, sarin bij zitting had tot 1891. Io 1893 volgde zijn benoeming tot commissaris der Koningin in Limburg, welke functie bij bijna 25 jaar vervulde. Eenige maanden voo zijn zilveren jubi'é als zoodanig vrr.eg en kreeg bij wegens hoogen leeftijd eervol ontslag. Jhr. Ruysch was een Katholiek Staats- an van den ouden stempel, die vooral als gouverneur van Limbu-g veel goed stichtte. Voor Allen die Sukkelen Verstopping of moeilijkheden en onregel- matigen Stoelgang zijn Mljnhardt's Laxeer- tablcttea onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort Amersfoort's Mannenkoor wil einde Maart een uitvoering geven in de St. Joiiskerk. De baten zijn voor den Diaconessenarbeid. Er zullen gewijde liedereD worden gezongen in verband met den Paaschlijd. G. van den Burg beeft zijne medewerking toegezegd evenals Francis Koene, le Concert meester van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, voor viool. De die rekening de gemeente voor Amersfoort als woonplaats reclame maakt, heeft ook het nieuwe middelde lichtreclame toegepast. Te Amsterdam, op een van de drukste punten, n.l. voor het hoofd postkantoor op den Voorburgwal bevat een der Rezuraa-tramhalte-zuilen een lichtreclame met het sierlijke silhouet onzen toren, boven een aanbeve ling van de schoone en gezonde lig- g van Amersfoort, De Amersfoortsche Kunstkring ganiseerde een Tentoonstelling Negerplastiek uit de verzameling C. van Lier te Laren, van 13 tot 22 Februari, in de bovenzaal van «Patria*, Utrechtscheweg* 46. Dagelijks geopend van 10-5 uur. Zondag van 2—4 uur. Niet-leden hebben toegang voor f0 25. Naar aanleiding van deze tentoon stelling zal Just Havelaar spreken over Negerplastiek (met lichtbeelden), Don- Hebt U een derdag 18 Februari, 's avonds 8 uur, in «Amicitia*. Persoonlijke bijdrage f0.25. Niet-stadgenooten, die geen lid :i|n, hebben toegang voor f2.50. Eenigen tijd geleden deed, des avonds om half twaalf, een inspecteur de arbeidsinspectie met twee politie agenten een inval bij een bakker omdat men meende, dat bij den be doelden bakker op verboden lijden werd gewerkt. Het bleek echter niet het geval le zijn. De bakker was echter ten zeerste ontstemd over dit «nachtelijk* bezoek en meende nu op de volgende wijze wraak te moeten nemeD. Hij diende een aanklacht in tegen de drie bezoekers, op grond van het feit, dat bij na den «inval* een portemonnaie met f 10 vermiste. De zaak is thans bij de rechtbank aanbangig gemaakt, docb de bakker heeft al bekend, dat zijn aanklacht valsch was en hij zulks alleen had ge daan, cm zijn drie rustverstoorders een hak te zetten. «Anne Millionaire Met zeer veel succes werd Zondag avond bovengenoemd blijspel opge voerd door de «Jonge Werkman*, parochie St. Henricus. «Arme Millionaire is een blijspel, of liever een lachspel, in den vollen zin van het woord. De meest onverwachte en onmogelijke feiten, worden op komische wijze samengevoegd en tot een soms allerdolst geheel verwerkt. De verschillende personen werden goed weergegeven, vooral Mozes en Aron trofken bijzonder de aandach', voor de wijze waarop zij hun rechten lieten gelden. Een ieder, die gaarne een onschuldig grappigen avond wil dooi brengen, kan gerust voor a.r. Zondagavond zich aan melden aan de Patronaatszaal Bor strad. Aanvang half-achl. 1 Het Godsoordeel. Ik was nog jong, nog r.iet gepromo veerd, ofschoon ik mijn. examen achter den rug had, toen ik van Freiburg naar Karnach in het Schwarzwald reisde om een vrieitfl die daar practiseerend arts was, voor eenigen tijd te vervangen. Karnach had een oude poort en een paar straten, waar menschen en vee ongeveer gelijke rechten hadden. Het was 'n verrukkelijk klein plaatsje. Dat was mijn eerste indruk, zoodra ik er aankwam en het huis van mijn vriend betrad. Ik pakte mijn bagage uit en wijl ik voor dezen avond niets meer te doen had, ging ik een wandeling maken. Bij een bocht in den weg kwam ik aan een rotspartij, waar de weg uit het dal steil langs afgronden naar boven, naar de hoogvlakte liep en zich daai in het woud verloor. Het zonderlingste daarvan was echter een groep dennen, van welke de voor ste in het geheel niet op een boom geleek. Op het eerste gezicht scheen het de reusachtige gestalte van een man,die voortstapte. Een man in Spaan sche kleederdracht, uit den tijd vat Philips II, mei een hoogen hoed zonder rand op het hoofd, een mantel met grooten kraag en degen. Bij zijn voeten, dicht achter hem, scheen een kleine hond te loopen, een Spaansche speur hond. Ik was zeer verbaasd, want de grillig gevormde-boomen of rotsen, waarin de toerist allerlei beelden meent te zien, menschen of dieren, hadden in mij altijd een onbeholpen waarnemer ge vonden. Ik kon zulke beelden er maar nooit in'ontdekken. En nu zag ik het ineens merkwaardig! Het was echter ook een bijzonder duidelijke vorm. Op de gestalte van een Spanjaard komt men zoo gemak kelijk toch niet. Het was een zonder linge speling der natuur; men zag duidelijk een man met een Spaanschen kraag tegen den berg op loopen en het kleine, potsierlijke hondje in vroo- lijke sprongen naast of achter hem. Geheel verdiept in de beschouwing van dit zeldzame natuurbeeld was ik verder gewandeld. Ik stapte flink door, doch of ik al hooger kwam en de weg zelfs een kromming maakte, het beeld van den Spanjaard bleef het zelfde, ja, het werd nog duidelijker. Telkens als ik mijn blikken daarheen richtte, zag ik hem weer tot hij plotseling verdwenen was. De sterk verminderde afstand had het gezichts bedrog zeker opgeheven. Ik bemerkte, dat hier een soort toe gang tot de rots begon, waarop zich de zonderlinge gedaante vertoond had. Het steile pad was echler zoo mei steenen bezaaid dat ik het niet licht als een weg zou hebben herkend, zoo er niet een oude, geheel vermolmde wegwijzer gestaan had. Het was juist nog licht genoeg om de half uitge- wischte ouderwetse!) gekrulde letters te kunnen onderscheiden. „Urteisfels" stond er op en een peiltje gaf de rich ting naar deze „oordeelsrots" aan. Ofschoon de avond reeds viel, lokte de weg mij aan en zonder te bedenken dat het misschien een te groot waag stuk was dat ik ondernam, was ik het steenachtige pad opgeloopen en klau terde naar de rots, die hooger en steiler was dan ik gedacht had. Het kostte een geruimen tijd van hardnekkig klau teren vóór ik boven was. Het uitzicht op de in de avond schemering liggende dalen loonde de moeite ruimschoots, doch van de dennen die naar mijn schatting de gedaante van den Spanjaard moesten vormen, was geen spoor te bekennen. Toen ik een paar schreden vooruit deed, kluisterde een ijzige ontzetting mijn voeten aan den grond. Vlak vóór mij gaapte een afgrond, zoo diep er steil als men in het geheele Schwarz wald niet vond. Het was mij alsof de nacht nu van alle kanten op mij aan drong en in een oogwenk was ik op den terugtocht, die bijna een vlucht geleek. Toch ondervond ik nog een verrassing, die mij mijn gang deed ver tragen op de steilste plaats van het pad zag ik het plompe en toch groot- sche schaduwbeeld van een houlen crucifix op een paal. Hoe kwam dit hier boven? Was het een waarschuwing of een herlnnerings- tetkenaan een ongeluk,? Had deze „oor deelsrots" reeds een offer gevergd? Het was een zeer oud kruisbeeld op een ruwen steenen paal in een primitief huisje met schuin dak. Voor aan was het huisje door een traliewerk afgesloten. Dit eenvoudige beeld op deze ver laten plaats in de schaduwen van den aanbrekenden nacht deed mij, hoewel ik een robuste kerel was, huiverenen met haastige schreden en sprongen snelde ik over de steenen naar beneden. Toen ik reeds lang weer op den gewonen weg was, klopte mijn hart nog met geweldige slagen wat, naar ik mij zeer goed bewust was, niet enkel het gevolg was van lichamelijke inspanning. Mijn huishoudster, of liever die van mijn vriend, ontving mij met een zucht van verlichting. Zij had zich zeer be zorgd over mij gemaakt. „waar is u zoo laat nog geweest?" „Op den „Urtelsfels", zei ik, trotsch op mijn plaatselijke kennis. „Op den Urtelsfels," was de weder vraag. Er lag zooveel schrik en twijfel in den toon van haar stem, dat ik ver baasd opkeek. „Nu ja, op den Urtelsfels? Wat is daar bijzonders aan?" „Nu? Op den Urtelsfeles? Heele- maal boven op?" „Boven op," herhaalde ik een beetje ongeduldig over de zonderlinge hou ding van moeder Vintles. „Ik weet niet, wat u „bovenop" noemt. Een eindje voorbij het oude kruisbeeld ben ik ge weest." „Goede HemelEn heeft de Span jaard u niet gehaald „De Spanjaard," vroeg ik, terwijl er een vermoeden bij mij opkwam. Blijkbaar gold het hier een sage, een zonderling en waarschijnlijk akelig volks verhaal. Voor zoo iets gevoelde ik be langstelling (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1926 | | pagina 1