p 1 Zondagmorgen werd hei Triduuni gesloten van patronaten en «Jonge Werkman» in de St. Franciscuaparochie. Onder de H. Mis van 8 uur naderdep de deelnemen tot de H. Tafel terw$ï de Weleerw. heer kapelaan J. J. Brou wer een predikatie hield, waarin de beteekeoia van het patronaat werd uit- eengeaet. Na deie H. Mis werd een gemeenschappelijk ontbijt gebruikt in »St. Aechten», waar de Weleerw. Directeur de jongens toesprak. In het patronaatsgebouw »St. Ans- fridus» werd Zondag geopend een lief- dadigbeidsbasar ten bate der meubilee- ring van dit gebouw. Tevens werden er de prijsen der verloting tentoonge steld. De batar is ook Woensdag van 2—5 en van 7—10 uur geopend. De toegang is vrij. Mr. S. C. graaf van Randwïjck is benoemd tot particulier secretaris van mr. J. A. van Hamel, Commissaris van den Volkenbond te Danzig. De ex kroonprins van Duitschland ia Zaterdagavond om 6 uur per auto uit Doorn naar Amersfoort vertrokken om de reis naar Duitschland per trein De hceren Van de Pol exposcerdeo in de Beekstraat twee historische toto's uit 1901. Een van de huldebetooging der Amersf. burgerij op het station in Februari 1901, toen de Koningin en de Prins per trr'n passeerden. De andere' is een opname van Augustus 1901, toen H.M. en de Prins een rijtoer maakten en door Amersfoort kwamen. Donderdag 25 Februari a.s. des middags te 12 uur zal door den Direc teur der Rijschool eene openbare aan besteding worden gehouden voor het weghalen van den mest der paarden gestald in de Kazerne Bereden Wapens te Amersfoort gedurende het tijdvak 1 April 1926 tot en met 31 October d.a.v. (7 maanden). Van een viering in grooten stijl van 't zilveren bruiloftsfeest van onze Koningin was in Amersfoort geen sprake, omdat men den weosch onzer Vorstin dienaangaande eerbiedigde. 's Morgens trok de infanterie door de stad roet de staimuziek aan het hoofd. Voorts vergastte de stads-beiaardier ons op Klokkenspel. In den avond werd op het St. Jats kerkhof een lichtstoet gevormd die een rondgaog door de stadswijken deed, begeleid door een drietal muziekkorpsen en omstuwd door honderden menschen. Op enkele punten zette Bengaalsch vuur den stoet in een fantastischen lichtgloed. Langs de oude Singelgrach- ten trekkend gaf de stoet een fraai schouwspel. Op den Hof werd de i ontbonden. De acteurs der R. K. Burgerjooge- lingenvereeniging, die dezen zomer bun talenten toonden ten profijte van de Missie in het Soesterbergsche Open luchtspel, speelden Zondag in St. Aech ten ten bate van de slachtoffers van den watersnood >De Vrek* naar Molière. Dit klassiek tooneelspel was ietwat omgewerkt en pasklaar gemaakt voor het gezelschap door vervorming der vrouwenrollen. Maar de hoofdrol was gebleven en Harpagon stelde zware eischen aan het uitbeeldend vermogen van den jeugdigen acteur. Deze kweet zich uitstekend van zijn taak. Hij ging op in zijn rol en gaf keurig spel te gemetcD. Kranig werd hij geassisteerd door zijn medespelers, die we met stuk voor stuk willen noemen. Tooneelspel is samenspel en het succes is veelal voor een nies gering deel resultaat van goede samenwerking ten einde toe. Het werd een voorstelling die op peil stond en weer bevestigde in de dezen zomer opgedane ervaring dat it ensemble er wezen mag! Kleedij en grime waren goed vei- zorgd. Het geheel was dan ook een voor- lelling waarop gezonde critiek weinig vat heeft. Eo dat is een groote verdienste een gezelschap .van liefhebberij- neelisten. Goede muziek veraangenaamde de onvermijdelijke pauzen. Woensdag- en Donderdagavond ko men de jongelui weer op de planken. Laat er dan weer veel belangstelling zijn. Een diuk bezoek geve een ste bate voor de slachtoffers van watersnood. Want dat is 't sympathieke doel door de jongelui roet deze voorstellingen beoogd. p. R. IC. Spaarbank, Amersfoort. Verslag maand Januari 1926. Ingelegd f 16.944.76. Terugbetaald f6,530.82. Totaal verschuldigd aan Inleggers f333 675.42'/,. In Januari algegeven 26 Spaarboekjes. Gevonden Voorwerpen, 1 Padviodersmes, 1 stuk AKA-gummi, 1 spoor van een cavelarist, 1 dames- tasch, 1 schooletui met inhoud, 1 motorhaodschoen, 1 pak inh. Jaeger goederen. Morgen. Woensdag, viert de Zei Eerw. Heer Boerma, rector van h_. St. Jozefklooster aan d: Barcllnian Wry ierslaan en vroeger kapelaao der paruchie van St. Franc. Xsverius, 12'lf jarig prieaterfceit. Het bestuur van de R. K. Midden- standsvereeuiging De Hanze heeft een ledenvergadering uitgeschreven tegen Donderdagavond kwart over acht in het R. K. Spaarbankgebouw. De leden worden allen verwacht. De electriciteits tarieven zullen wor den besproken en de actie om tot een billijker tarief voor den klein-industrieel winkelier te komen. Bslsafd verzoek. s er soms onder de lezers van de Eembode een, die mij helpen kan aan vroeger, bij de plechtige H. Com munie in de kerk v.d. Franc. Xav. vaak gezongen liedje, waarvan de beginregels Welkom, welkom, dag der dagen I Waarvan wij zoo vaak gewagen Io den reinen kindertijd. Een oud-Amersfoorter, thans in Iwolle woonachtig, schreef er mij om :n, jammer gcDocg, ik kan niet helpen. Bij voorbaat dank. R. v. 't WEL, Beekeosteinschel. 31. Uit den Omtrek ACHTERVELD De caféhouder G. Schouten werd ro den avond opgeschrikt door gegil en geroep om hulp, dat uit de richting kwam van de gracht, die zich tusscheo straatweg en den tuin der pastorie bevindt. Ter plaatse gekomen bemerkte hij dat twee personen in de gracht lagen. Nadat bij de dreokelingeu die reeds op het puot van verdrinken waren, op het droge had gebracht, bleken het twee oude dames uit het St. Josephgesticat te zijo. Een der dames vertelde dal zij, 'ergezeld van haar vriendin, haar doch- er had willen afhalen, die per autobus uit Amersfoort werd verwacht. Door de duisternis misleid, waren zij echter iets te ver geioopeu en toen in de gTacht terecht gekomen. Ongetwijfeld komt den heer Schouten voor zijn kranige redding hulde toe. laar we vernemen, worden hier ernstige pogingen aangewend om vereeniging van pluimveehouders op te richten, 't Was werkelijk bevreemdend, dat het zoo lang duurde eer op Achter veld, waarop landbouwgebied zoo sterk gecoöpereerd wordt, het initiatief werd genomen de pluimveehouders te veree- oigen. Te meer, daar op dit gebied Dog zooveel te doen is. et is de bedoeling een zeer bekende persoonlijkheid op 't gebied van pluim veeteelt, een eerste klasse deskundige, voordracht met lichtbeelden te doen houden, bij welke gelegenheid een eenzetting zal worden gegeven c doel en streven van de op te richten vereeniging. Laten nu de kippenhouders niet eerst de kat uit den boom zieD, maar man opkomen ter vergadering voorbeeld nemen aan de hier reeds bestaande coöperaties, waardoor zooveel gedaan wordt in 't belang van land bouwers en veehouders. In de vergadering op 3 Febiuari gehouden, nam de heer R. J. Visser afscheid van de teadoouwersccriperatie als directeur. De heer Visser heeft 24 lang deze gewichtige betrekking met de meeste toewijding waargenomen. Geen wonder, dat den scheidenden directeur het gevraagde ontslag wegens hoogen ouderdom op de meest eervolle wijze werd verleend en hem, 'onder levendige blijken van instemming van de leden, het eere-voorzitterscbap werd aangeboden. Velschillende leden hul- "rn in welsprekende en waardee- e bewoordingen den beer Visser hetgeen hij in die lange jaren voor de Achterveldsche bevolking heeft ge- BARNEVELD t inschrijving is de leverantie van het noodige basalt voor den aanleg eu het onderhoud van wegen in deze ge- Dte gedurende 1926, opgedragen aan Rotterdamsche Basaltmaatschappij r gemiddeld f70 per wagon van 10 ton, franco station. Voor dit doel zullen ongeveer 300 wagens van 10 ton noo- dig zijn. Een 23 jaiige landbouwerszoon te Terschuur zou voor een plaatsgenoot Amersfoort eeo motorrijwiel halen. Nabij zjjn woonplaats is hij tegen een boom gereden, tengevolge waarvan hij ernstige verwondingen bekwam. De landbouwer E. B., in dc Gliod, met zijn buurman huiswaarts zou rijden, bemerkte dat een voor een kar gespannen paard er van doorging. Zon der zich te bedenken sprong B. van zijn voertuig om den in vrijheid zich be vindenden viervoeter tot slaan te bren gen. Hierbij kwam dc landbouwer echter zoodanig te vallen, dat hij ernstige ver wondingen aan het gelaat bekwam, terwijl bovendien het achterwiel van den wagen, vanwaar hij was afgesprongen, hem'over den schouder ging, DOORN De aanwezigheid van den voormali- gen Duitschen kroonprins in Doorn was ook in Wieripgen merkbaar. Burge meester Kol ff en mevrouw Kolff had- den een uitnoodiging ontvangen en zijn naar Doorn geweest. Ook hebben parti culieren, waar de rx kroonprins veel vertoefde, uitnoodiglngen gehad en zoo gingen Vrijdag onder anderen de hoef smid J. Luyt met zijn beide kinderen en de caféboudrr rn auioveihuurder Jb. Bruul op bezoek. Aan allen werden de reiskosten vergoed. DE BILT Halverwege de Bilt-Utrecht reed een militaire auto die wilde wijken voor een electrischen tram tegen de hoog liggende tramrails, rolde om en viel in de sloot. De inzittenden, een ondei- officier en drie soldaten, krabbelden ipoedig uit hun onaaogeuame positie. Een huDner had een kwetsuur, eeo andere een wond aau de hand. Later heeft de Genie den auto weer op het droge gebracht, HOOGLAND De Weleerw. hrer L. J. de Wil kape laan der Si. Vitus-parochie herdenkt Woensdag 10 Febr. a.s. zijn 12'/, jarig priesterfeest. De Weleerw. heer de Wit was vroeger kapelaan der St. Martirus-parochie al hier. Zondag hield bet Kruisverbond leden vergadering in Concordia. Door den Voorzitter werden verschillende mede- deeliogen gedaan. Nameas het bestuur kon hij het voorstel doen de lichtin stallatie welke bij de tooneelverecoiging gebiuik is, over te doen aan rdia* waarvan de kerk eigei geworden. De vergadering kon gemeene stemmen hare goedkeuring .n dit voorstel hechten. De halfjaar vei slagen welke werden uitgebracht wezeo aan dat men thans de financieele moeilijkheden te boven De inkomsten beliepen £96.52 de uitgaven £88.61, zoodat met batig saldo van f 7.91 werd afgesloten. Het ledenaantal bedraagt thans 45. Voor hen die nog buiteD de organisatie staan en sympathiseercn met bet m< werk van christelijke naastenliefde drankbestrijding zal gaarne nog een plaatsje op de iedeuljst worden inge ruimd. Het bestuurslid H. vi Bijk werd als zoodanig herkozen en ,'in de vacature van D. v. d. Velden werd benoemd deo heer B. Sandbiink, Door den Voorzitter werd de aan dacht gevestigd op de laatste Kruis banier waarin over de wereldberoemde Primaat der Katholieke kerk in België de groote Kardinaal Mercier ais drank bestrijder wordt geschreven. De lezing der artikelen werd dringend aanbevolen. Ook sprak hij een woord van aanbe veling om de uitvoeringen welke door de Tooneelverecniging onderafd. Kruisverbond tijdens de vastenavond- dagen worden gegeven te gaan bij- Door den Geestelijken adviseur wer den nog ecnige opwekkende woorden gesproken waarbij Z Eerw. liet uitkomen dat een goed drankbestrijder niet alleen zelf de borrel laat staao, doch ook deze dagen, geen borrel moet sc ken. Als ook trouw de vergaderingen bezoekt, et een woord vao dank en bruikelijke gebed werd hierna de gaderiug gesloten. talrjk gehoor, een lezing over het leven der H. Theresia van het Kindje Jezus. Na het openingswoord door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor, begon de spre ker zijn beschrijving aao de' hand van een 50 gekleurde lichtbeelden uit het leven bij haar ouders, alsook in 't kloos ter. Het slot der lezing wBren een 20 prachtige ioto's van de gehouden pro cessie te Lisieux na de heiligverklaring te Rome. i dankwoord door den Z.Ecrw, Heer Pastoor, gingen Bllen zeer voldaaD huis. SOEST. Zondagmiddag, heeft in de Korte Bergstraat bij deo Lazarusberg, een moordaanslag plaats gehad. De rijkskanlonuicr J. M. heeft zijn vager, deo gemeentewerkman A. A. R. et revolverschoten gedood. J. M. leefde reeds eenige maanden gescheideo van zijn vrouw. Deze laatste werkte sedert eeoigen tijd bij den heer de J. en werd daar geregeld door haar zwager R. afgehaald. Ook dezeD mid dag arriveerde R. per fiets om zijn schoonzuster te balen, toeD hij bij den Lazarusberg M. ontmoette. Een korte woordenwisseling ontstond. Op een ge geven oogenblik haalde M, een geladen revolver uit zijn zak en lostte op korten afstaod een tweetal schoten op R. Deze liep nog enkele meters weg, doch stortte voor het buis van den heer J. neer, tot de verschrikte kindereo, die vlakbij aan 't spelen waren zeggend„Kinderen 'en jullie me, helpt me toch Onmiddellijk werden Pastoor Mölder i een dokter gewaarschuwd. Pastoor Mölder diende den stervende nog het H. Oliesel toe. Per brancard bracht men hem naar «Xieuw-Mariënburgh», waar hij bij aaokcmsl reeds was overleden. Het doodelijk schot had den versla- gene in het hart getroffen, terwijl het tweede een diepe vleeschwonde hoofd had veroorzaakt. Onmiddellijk was de politie ter plaatse n het onderzoek te leiden en den moordenaar op te sporen. Deze was op de fiets verdwenen, doch werd l'/a ir later op het Kerkpad gearresteerd, Inoig medeiijden met zijn diep-treu- rende eebtgenoote en zijn drie jonge kinderen, vervult het gehecle dorp. R. stond als een zeer oppassend huisvader een gelukkig gezin bekend. De ttwaardiging tegen de niet-guostig bekend staande moordenaar is groot. S0ESTDUINEN. Door den architect Beekman te Soest wordt namens de N.V. «Photax» op Dinsdag 16 Februari aanbesteedhet aanbouwen van 300 M' fabrieksruimte aan haar fabriek te Soestduinen. Moeders 30-60-90 cl PUROL verschillende Gemengde Berichten Voor den R. K. Boerenbond zal Woensdagavond in Concordia optreden den beer Ruiter Hoofdambtenaar bij de B. T. B. te Arnhem, Deze zeer belangrijke leziug zal vangen ten 5 uur en is ook toeganke lijk voor niet-leden. Bijwoning daarvan kan worden aanbevolen. De houders van rijwielen zullen hun fiets wel allen van een lijwielmerk hebben voorzien. In de maand Januari aan ingezetenen dezer gemeente rijwielplaaijes uitgereikt, hetwelk bedrag van f 2370 beteekent rijwielbelasting betaald. Voor de slachtoffers van den water snoodramp zal in deze gemeente eene inzameling worden gehouden van levens middelen. In den loop der volgende maand zullen deze bij de ingezetenen in huis woiden afgehaald. Dit edele werk van naastenliefde ver dient aller steun. Er mag worden verwacht dat even als bij de geldinzameling ook nu weer royaal zal worden bijgedragen. Dc Tooneelverecniging Ons Streven zal tijdens de vastenavonddagen 2 uit voeringen geven en wel op Zondag 14 en Maandag 15 l-'ehruari in de zaal van Concordia. Er wordt opgevoerd een drama in 3 bedrijven genaamd «Pastor Bonus». Het stuk speelt in een kl.-iuc Vlaam- sche stad, Daarua nog een blijspel in een bedrijf genaamd «Drie maal eeD Plaatskaarten zijn te bekomen in Concordia na de Vroeg- en Hoogmis en zoo noodig 's avonds aan de zaal. Aanvang der uitvoeringen is gesteld op 6 uur 's avonds. NIJKERK Zondagavond j.l. hield in St. Jan de WelEerw. Heer A. Bouwmeester, kape laao te Hooglanderveen, voor een zeer Te Parijs is de 25 jarige André Ribaud overleden, ais slachtoffer van zijn beroep, Toen hij zich bezig hield met het onderzoekeu van zeldzame gassen, die in de lucht voorkomen had er plotseling een ontploffing plaats, tengevolge waarvan zijn beenen wer den verbrijzeld. Hij stierf binnen eDkele uren in het hospitaal. Minister Vicceot legde eigenhandig het Legioen van E:r op de baar van den jeugdigen doode. Bij het verrichten van eenige werk zaamheden aan zijn varkenshok merkte de arbeider v. d. V. te Terwispel niet, dat zija portefeuille uit den buitenzak van zijn jas viel. Toen hij later zijn portefeuille miste en een onderzoek instelde, vond hij de overblijfselen in bet varkenshok terug. De inhoud, be staande uit acht briefjes van (25. was echter verdwenen. In de uitwerp selen der varkens vond men later snippers der biljetten terug. De vliegenier Menard, van de lijn Amsterdam—Parijs, die bij Cateau op 300 Meter hoogte zijo vliegtuig in brand zag vliegen en, gruwelijk aan handen en gezicht verbrand, toch wist te dalen, krijgt bet Legioen van eer. Het gezantschap bij het Vaticaan. Ook in Duitschland is afschaffing vaD het gezantschap bij het Vaticaan ge opperd en wel in de begrotingscom missie vao den Rijksdag, waar de com munisten echter met hun voorstel lot afschaffing alleen bleven staan. Alle andere partijen waren voor het behoud van het gezantschap en de socialist Breitscheid hield er een warm pleidooi voor. Io een mijn bij Helena in Alabama (Ver. Staten) zijn door een ontploffing 27 personen om het leven gekomen. Een Amerikaansche luitenant steeg met zijn vliegmachine in 90 minuten tot een hoogte vao 35900 voet (onge veer 12 K.M.), een hoogte welke nog niet bereikt is. De Chineesche regeering schonk door tusschenkomst van hare legatie in ons land f 2000 ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. In de Herv. kerk te Julrijp is inge broken. De dieven hebben zich mei valsche sleutels door de torendeur toe gang verschaft en tfferbussen geledigd, In de raadsvergadering van VbbIs werd bij de behandeling van de ge» meentebegrooting met 7 legen 5 stem men aan B. en W. opgedragen het faillissement der gemeente aai Nu het water zakt, komen de schade- cijfets los. In Cuyck alleen wordt de schade aan huizen en wegen gesch8t op f500.000. Omliggende geteisterde plaatBen in de streek van de üJaa9 komen niet tot lagere ramingen. In Dreumel, waar heele woningen neerliggen, zijn o.m. niet minder dan 150.000 jonge boomen bij boom- en fruitkweekers totaal vernield. Hier wordt gerekend op millioenen schade. Volgens eeo mededeeliog uil Moskou zijn door een hevige aaidbeviog ii nabijheid van Angora dorpen verwoest. Het meerendeel der in Emmerik ..„kende aibeiders, uit de Xederland- sche grensgemeente Bergh, 'n 275 man, is ontslagen. Nabij Nitzmabren (Tsecho-Slowakije) vliegtuig tegen een kerktoren gevlogen; de waarnemer werd gedood, de bestuurder ernstig gewond. Zondagavond is te Haarlem een besteller aangereden door een auto be stuurd door baron van Heemstra. Dc besteller werd tegen den grond gestegen onmiddellijk dood. Toen de arbeider Til bij den land bouwer Zylema te Usquert een slier geleidde, kon hij het dier uiet meester blijven, met bet gevolg, dat hel beest bem tegen een muur te pletter drukte, zoodal de dood direct intrad. Een landbouwer te Zevenhoven zag zijn kat" plotseliog met een geweldigen sprong in een greppel verdwijnen. Even later kwam poes terug meteen flinke haas in den bek. Te Enkhuizen is een kindje van zes weken in de wieg gestikt, doordat de kat op het halsje van het wicht was gaan liggen. In het jaar 1924 hebben de ver schillende Protestantsche Kerken aan schenkingen en legaten ontvangen een bedrag van f668.000, voor de R. K. Kerk was dit cijfer fl.248.OCO. Het aantal werkloozen kantoorbe dienden in het heele Duitsche rijk be droeg in Januari 200.000, o.w. 65 000 vrouwen en meisjes. In het oosten van de Ver. Staten heeft een hevige sneeuwstorm gewoedt. Ouder de kust van Jersey sloegen twee schepen om, tengevolge waarvan acht personen verdronkc Bij den •rdamschcn gemeente raad is een voorstel iugedicnd om het bruikleen van liet voormalig raadhuis op den Dam (thans paleis] aan de Slaat tegen Januari 1930 te beëindigen, In het verkeer Duitschlaod-Neder- land kan men best bemciken, dat de visum-moeilijkheid is opgeheven. Sedert een paar dagen wordt er op de spoor» wegen veel meer gereisd en bedriegen de voorttekenen met, dan is een groote opleving in het serkeer met Duitsch land te wachten. Vooral Duitsche dienst boden, voor wie het groote beletsel (de dure visakoster) nu is vervallen, komen weder in grooten getale naar ons land. De rechtbank te Assen heeft T. B. A„ bakker te Meppel, wegens het onjuist invullen van belastingformulieren, tot 2500 boete of zes maanden hechtenis veroordeeld. Niet mioder dan 30 H.A. wei- en bouwland, van de gemeente Over- en Neerasselt, welke in onmiddelijke nabij heid lagen van de Maasdijkdoorbraak, zijn met 1 lot 2 meter fijn zand bedekt. Men beschouwt deze uitgestrektheid verzande weide en akkers voor den landbouw verloren. Sir Sidney Skinner een voornaam Amerikaansch zakenman, zeide na het afsluiten van een belangrijk advertentie- «Alleen door adveitecrcn zijn wij groot geworden, en wij hebben ons altijd gehouden aan den stelregel«Als een zaak de onkosten voor advertceren niet kan dragen, adverteer dan liever om de heele zaak te yetkoqpen." Firma R. VAN DEN BURG AMERSFOORT II

De Eembode | 1926 | | pagina 2