TOTALE UITVERKOOP Pianohandei S. DUIJKER Afdeeling Radio Edison toestellen Damesconfectie hl. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 11 Juni 1926 Veertigste Jaargang No. 21 ABONNBMBNTBN kunnen elke «eek In gun. doch oplegging ren abonnement moet geacbleden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prga per drie maanden 11.00. Buiten de gemeente Amersfoort I MO. Afionderl|ke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VR1JDAOMIDDAO advmktbktiIr 29 cent per regeL n|verbetd b| geregeld advertaeren. - en Vr|dag vóór trui «orden bezorgd. Een Harde steenen slijpen 'I ijzer Harde stootcn maken wijzer. Binnenland Dg Onderwijs. Over het maar losweg zenden van kinderen naar de middelbare scholen, schreef de deskundige dr. Van der Hoeven, dezer dagen het volgende »De Middelbare School is in hel bij zonder bestemd voor jongens en meisjes, die in voldoende mate verstandelijk zijn aangelegd. Maar dit is nog niet vol doende. Zij moeien ook den lust hebben zich te verdiepen in boeken, door te dringen in den geest en de strekking daarvan. In het kort: zij moeten in het bijzonder geschiktheid hebben tot over- egend intellectueelen arbeid. Want alt en jongen o( een meisje wel voldoende verstandskracht bezit, maar hun getchikt- heid gaat in 't bijzonder in de richtiog van de techniek, de kunstnijverheid, de kunst of van het tuic- en landbouwbe drijf, of de Industrie- en Huishoudschool, dan zijn deze jongt lui, hoe verstande- ljk ook aangelegd, hoe vlug ook van begrip, op een Gymnasium noch een H. B. S. op hun plaatsja loopen daar zelfs groot gevaar te mislukken. Eet alle d.igen maar eens voedsel, dat je niet lust en blijf er lustig bij! »Ik schrijf dit alles zoo nadrukkelijk, omdat nog zoovele ouders in den waan verkeeren, dat de geschiktheid tot overwegend intellectueelen arbeid, tot boekenstudie een geschiktheid sou wezen van hooger orde dan de ge schiktheid bovengenoemd. Dit is eeo waan, waaraan reeds veel kindergeluk en huiselijke vrede ten (ff er gevallen is en die deswege met alle kracht 1 worden bestreden. Het onderwijs een Industrie- en Huishoudscbool. Ambachtsschool, een Middelbaar Tech nische School, een Machinistenschuol, een School voor Grafische Vakken, Land- en Tuinbouwschool, eischt de leerlingen ook een behoorlijke hoe veelheid verstand. Maar het onderwijs aan deze scholen is in het bijzonder geschikt voor die verstandelijk aange legde jongelieden, die stcike behoefte hebben aan practische beoefening van een vak, naast de theoretische voorbe reiding daartoe. »En deze jongelui, die er in grooten getale zijn, gevoelen zich op de school- barken, met altijd en altijd weer boeken voor zich, dikwijls zoo ongelukkig, dat zij er op een gegeven oogenblik de brui aangeven, tot groot misnoegen en verdriet van de ouders, die dan tegen hun kroost uilvaren, niet beseffende, dat zij zelve het in een richting hebben gedwongen te gaan, die oiet hun rich- Etn van de leuzen van onzen tijd de rechte man op de rechte plaats. Zeer juist. Maar dit ideaal, zal nooit verwerkelijkt wurdeo, als wij niet eerst beginnen ernst te maken met de nood zakelijkheid, elk kind te plaatsen op de rechte school.» Vletachultvoer. Nader verneemt men over de uit Engeland teruggezonden geslachte var kens, die besmet bleken te zijr ZIJN WRAAK. 7 .Ha. mijnheer Sabin", aldus be groette hein de eerst ingestapte reiziger. .Moet je ook naar Keulen?" „Naar Berlijn zelfs, maar in Aken moet ik eerst mijn zuster bezoeken, die daar een kuur doel." „Wal zeg jeHm En heb je Dultsch geld?" f „In overvloed! Je weel, mijn broer... „O ja, die is bankier Ie Verviers. „Precies!" „Hm dan kun je mij misschien Ihelpen?" „Metgenocgen.Voor hoeveel wilt u?" .Voor honderd francs." „Bon," zei de kleine en maakte ziji tasch open. „Zoudt u mij misschien ook vroeg papa Tattcher, naderbij schui vend na eerst zijn naam genoemd te hebben. „Tot uw dienst, mijnheerIk kan het in Aken weer inwisselen. Zeg u maar hoeveelhonderd, driehonderd, vijfhonderd Als u een paar biljetten van honderd francs hebt, kunt 11 mij laar een genoegen mee doen; ik moet van avond een brief met jgeld naa jprdeaux zenden. Dus vijfhonderd?., 't u blieft," sprak de kleine snel or.d- en klauwzeer, dat deze in Be'gie :slzchtc varkens afkomstig waren van Nederiandsche exporteurs. Er zijn Ne- derlandsche firma's die hier vroeger veel geslacht hebben, maar die naar BelgiC zijn gegaan om daar te slachten, omdat de keuring bun hier te streng was, waarbij bovendien de valuta een rol speelde. Te Esschen schijnt men de keuring niet zoo heel nauw n. Men is te Rotterdam bij deze gelegenheid niet kunnen ontkomen denindiuk.dat deze Nederiandsche exporteurs er toch de voorkeur aan gaven met een Ncderlandsch acbip. under Nederiandsche vlag te vervoeren. Op de vraag waarom de betrokkenen niet over Antwerpen verscheept hadden, luidde het antwoord, dat sij daar geen kratten hadden. :es is niet ongegrond, dat 'l Engelsche invoerverbod var. kracht zou kunnen b'ijven, zoolang het mond- en klauwzeer hier bljlt heerscben, zoodat de gebeele zomer daarmede wel gemoeid kan xjjo. Wat dit beteekenen zou, be ats meo weet dat de schade /erbod van invoer van geslacht vleesch in Engeland voor ons land per jaar geraamd wordt op scstig millioen gulden. Alleen te Rotterdam worden oer jaar 150000 a 160 000 varkens, tchapen eo lammeren, vette en nuchtere kalveren geslacht. Het eenige middel om a BelgiC uit dreigende gevaat maken, is vetbteden van den door- er uit dat land, dan sal afgewacht moeten worden, of dit de Engelsche regeering zal brengen tot intrekking l verbod van invoer. ZuldarzMviait. Door de N.V. Stoomboot-Maatschap- j «Holland—Veluwe l^o». is een rader- stoomboot in de vaart gebracht, die gedurende den zomer een geregelden dagelljkschen dienst, met uitzoudering van den Zondag, onderhoudt lunchen Harderwijk en Amsterdam. modern ingerichte boot heeft twee :n die beide alle luxe bieden, die liefhebbers van een zeetochtje zich «enscben. Het is een schoone gelegenheid een uitstapje te maken Amsterdam, terwijl omgekeerd voor velen uil Holland Harderwijk het begit:- puot zat worden voor tochtjes op Veluwe. teereis duurt c.a, 3 uur en biedt genoeg afwisseling aan om een tochtje ter de Zuiderzee tot één der prettig- zomcruitstapjes te makeo. Clectrische Polderbsmsllng. Het onder de gemeente Hoogland gelegen stoomgemaal van de Gecom bineerde Stoombemaling van de Zel- dertsche Wetering wordt afgebroken o door eeo electrisch gemaal 'angeo. De kosteD van dit oieuwe gemaal, worden betaald door bet Hoogheem- raadschep «De Bunscholer Veen- eo Veldeodijk», tot welk Hoogheemraad schap behcoren al die landeo, die door dit gemaal worden bemalen. Ook wordt het bestaande gemi in bet Waterschap «De Haar» afge broken en eveneens vervangen" door electrisch gemaal, dat eeo hoeveel heid WBter viermaal zoo groot is, dan die vsn het tegenwoordige gemaal. De veigrooting van het gemaal van het Waterschap «De Haar» geschiedt, de lander, tbans bemalen door eeo gemaal te Spakenburg, de landeo Waterschap «De Buc- scboter- en Duisteruitwaleriog in Zee», ook te doeo bemalen door het oieuwe elecTiscbe gemast van «De Haar». Om dit mogelijk te maken worden de Buschoppf rweg, de Bunschnierstraat- weg en de Zeviobuizcratraatwrg door gegraven en van een btug voorzien Deze wateibouwwerken en ook het oieuwe gemaal van het Waterschap De Haar» worden betaald door het Hoogheemraadschap, waarvan ook alle landen, die dan voortaan gezameoljk door «De Haar» et. Spakenburg tullen lorden bemalen, deel uitmaken. Ken gedeelte van het Waterschap Kernland», dat ihaot bemalen wordt door het Zeldcrtsche gemaal, wordt gebracht ooder het Haarsche gemaal, terwijl bet Waterschap «De Hond», thans bemalen door «De Haar», ral kumeo onder de Zeldcrtsche bemaling. De kosten van deze geiamenljke wetken worden geraamd op oogeveer 50.000 eo bioneokort hoopt men tot aanbesteding te kunnen overgaan. De plannen zijn thans bj Ged. Staten. Het Hoogheemraadschap de Bun scholer Veen en Veldendijk omvat de gemeenten Bunschoten, Hoogland (ge deeltelijk, en Baarn beoosten de rtviet de Eem) cuwe gemaal van «De Haar» komt onder Eembrug, gemeente Baarn. Deze belangrijke waterschapswet ken beteekenen voor deze omgeving eeo beduidende verbetering, waarnaar ■edert een lange reeks van jaren reikhalzend had uitgezien, dcch welke '«betering, tengevolge van allerlei ondcilinge geschillen, soo goed als onbereikbaar scheen. De dijkgraaf Looxma van Weidei Rengers wist echter overeenstemming bereiken. Octrooi en Metkenwet. l i verband met een voorgenomen herziening der Octrooiwet en Meiken- wet, verzoekt de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Ameisfoort, Arohemscheweg 23, aan allen, die op- metkingen hebben over gebleken leem- fouten in die wetten, daarvan schriftelijk even kennis te geven aan het Bureau der Kamer, en wel uiter lijk 15 Juni as. in verband met de vergadering der Kamer, die vastgesteld is op 16 Juni a.s. 1 Wegbeliating De rege«iog is voornemens een weggeld belastiog te heffen om de wegenverbetering te bekostigen. Voor de uitvoering van het verkrijgen van eeo aan het modern verkeer be antwoordend wegennet, stelt de Re- geeriog een 'jdsduur van 25 a 30 jaren, zoodat het oog even zal duren vooidat aan de nenschen van motorrijders eo automobilisten is'tegemoet gekomen en verkeersongelukken, als gevolg van de onvoldoende wegen, aanmerkelijk zuilen zijn beperkt. Deze geleidelijke uitvoering zal dan jaarlijks i 12 a 10 millioen vcor aanleg en f9'/, millioen aan gewoon onder houd, «amen ongeveer f21 millioen vragen. Aldus stelt de Regeering zich voor deze kosten te dekkende opbrengst van de rijvielbelaating ad f6 millioen (die niet alleen b!ijft beslaan, doch waar- cm'rent wordt voorgesteld om dese belasting ook na 1 Januari 1930 te blijven hitfer) zal voor wegveibeteriog woid.-n aangewetd, alsmede de tegen woordige kosten voor ondeiboud en gewone verbetering der wegen, (f4 millioen van het Rijk en f5 mtlliotn van provincieo eo gemeenten e.d.), ter wijl de direct belanghebbenden, de motorrijden, automobilisten en derge lijke, in den vorm van wegenbelasting millioen gulden per jaar suIIcd i ten bjeenbreogeu. vergelijking met de opbrengst der ijwiclbelasung is de (geraamde) op brengst der wegenbelastirg ciel boog te noemen, doch men beeft ia aanmerking at voor de motorrijtuigen ook reedt krachtens de Wet op de Personeele belasting cijns verschuldigd 'oorgestelde wegbclasting is ook een bestcmmingsbelas- de rjwielbelasting niet is baar opbrengst strekte tot heden (Cl vnslerking van 's lands fiaancieeleo toestand. Evenwel, de voorgestelde wegbelas- lirg kan, tc oordeelen naar bel icz'chl deskundigen, het Wegeccongres, overmatig zwaar worden genoemd, alhoewel mendere direct-belanghebben- den er gebrekeo in zullen constateeren gebreken, die in elke belastingheffing :jn te ontdikken. Havik 29. Telefoon 773 Amersfoort De nieuwste uitvindingen practisch toegepaat. Vraagt inlichtingen. Accu's laden per keer en bij abonnement Langestraal 36 Voile tn Moasellne Costumes 7.50 6.25 4.65 Amersfoort Paardensport op Birkhoven. Omtr.-cl bet Concouri-Hipp que opl rkhoveo op Zeterdag 12 Juni, waarop wij reeds de aandacht vestigden, ver nemen wij nog nader dat de iascbrjj- vingen in alle nummers de verwachtin gen hebben overtrc ffett. Zoover de inschrijvingen thans luiden zullen 20 deelnemers uitkomen springconcours7 ploegen elk ruiters zullen aan de estafelte-rennen deelnemeneenzelfde aantal combina ties ral bij het^springeo met vieren in den ring verschijnen. Een collectie van 14 jachtpaarden zal in dit nummer door de juty worden gekeurd. Na iflsop der keuring zal door de deelnemers aan dit nummer een jacht- achter een jagermeester over hinder- ssen worden gehoudeo. Zeer veel animo bestaat er voor eeo snelheidswedstr jjd, stap, draf en galop, waaraan uitsluitend door dames- en heeriijders kan worden deelgenotneo. Het hippisch feest wordt besloten met :n Cross Couotiy, zijnde een hordenren de baan, die zeker een waardig be sluit zal vormen. Als intermezzo zal door een battel ij veld-artillerie eene demonstratie wordeD gegeven, welke als steeds, een groote tractie voor het publiek zal we Wij twijfelen er niet aan of bij dergelijk programma zal hef aan langstelling van de zijde van het publiek tt ontbreken. De prQsen rijn laag gesteld (tribune i terrein 11.en vrije terrein f0.25 plus stedelijke belasting). Rescrveeren van tribune-plaatsen moet geschieden bij sportbureau Vierdag, Utrechtschesuaat 7. Ten overslaan van notaris Te Leu ken werden geveild 1. Het winkel en woonhuis, West singel 27, groot 29 centiaren, W. Her tog voor f2450. 2. Het Sociëteitsgebouw Concordia met bovenhuis, Langestraat 113, groc- teo tuin en uitgangsrecht Muurhuizen, groot 790 M'. Uit de band verkocht voor f19.500. 3. Het heeretbuis St. Ansfridusstr. 9, met tuin en schuur, gtoot 320 M'. Op gehouden voor f 11.700. 4. Winkelhuis, Krommeatraat 65, gr. 1 centiarenbevattende2 winkel- imteo met breede uitstalramen, zolder, eleclr. licht eo waterleidiog. Mondeling vnbuurd voor f5 p« week. W. Hertog f2450. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau achter elkander en telde de blanke goudstukken op de zachte kussens van de coupé. Taucher gaf hem vijf biljetten van honderd francs en deed het goud zijn beurs. „Besten dank," zei hij to.en vriendelijk, „O, geen dank, wij moeten elkaar helpen." Niet lang daarna waren zij in Aken! „Stap nu uit en reis morgen naar Keulen. Dan gaan wij samen", drong de kleine aan. „Wil je niet? Het zal mijn zuster zeker een groot genoegen zijn „Heusch „Ja zeker!" „Nu, vooruit dan. Ik heb niets te irzuinten, ofschoon Aken een afschu welijk vervelend nest is." „Aken," riepen de conducteurs en rukten de portieren open „Rdieu, monsieur Taucher," spra-i ken de beide reizigers vriendelijk en verdwenen in het gewoel van het station. Taucher keek hen na zoolang hij kon en dacht er over, hoe goed die twee het hadden, die uitstappen konden naar believen, terwijl hij zich haasten moest naar Hamburg. Aan zijn depeche naar huis dacht hij pas toen de trein weer in beweging was, en ook in Keulen kwam hij er niet toe. Eigenlijk was het in Hamburg ook nog tijd genoeg. Hij strekte zich uit op de kussens om den aanbrekende» nacht gemakkelijk door te brengen en pro beerde te slapen. De gedachte aan de vreemde Duitsche stad, die hij morgen in de vroegte voor het eerst in zijn leven zou binnengaan, de jacht, die hij daar op den voortvluchtigen schul denaar zou moeten maken, die gedach- en oorzaak dat hij slechts weinig rust vond. Zijn relaties met eenige Hamburgsche firma's had hij tamelijk bruusk afgebroken, de ver tegenwoordiger zijner regeering was hem onbekend en diens tusschenkomst in dit geval wellicht ook te omslach tig; hij zou zich direct tot de politie moeten wenden, tot de politie eener Duitsche stad om een Russische» be drieger te vatten Die gang zou hem zwaar vallen. Maar het was de eenige weg tot red ding. die hem openbleef Hij schrikte uil een korte sluimering I wakker toen het vale morgenlicht de coupé binnendrong. Hij keek op zijn horloge. Binnen een half uur moest de trein in Hamburg zijn. Zuchtend stond hij op en opende het portier raam. De frissche ochtendlucht Tot gecommitteerden bij de eindexamens der Middelbare en Hoogere Handelsschool alhier, waarvan het schrif telijk gedeelte zal plaats hebben rus- scben 24 Juni en 6 Juli, het mondeling gedeelte voor eerstgenoemde school op 8 en 9 Juli, voor de aodere op 12,13 en 14 Juli, zijn door Burgemeester Wethouders benoemd G. P. A. L. te Leuken, Notaris. K. Kaan Jzn., gemeente-secretaris. J. J. Polderman, accountant. J. F. de With, directeur Geld. Cre- dietvereeniging, Mr. Bergsma, oud-lid van den Raad in Justitie in Ned.-Ind'ë. Ir. L. B. Huygen, directeur ingenieurs bureau Huygen en Wessel. A. R. Veenstra, directeur Ned. Ver. v. Centrale Verwarmingsindustrie. A. ter Cocq, voorzitter van den Raad van Arbeid. Mr. Joh. H. Scheurer, secretaris van de Kamer van Koophandel. Het eindexamen der Middelbare Han delsavondschool, dat wordt afgenomen onder toezicht der Commissie van Toe zicht op het Handelsonderwijs, zal plaats hebben van 5—13 Juli a.s. Door not. Knoppers werden geveild 1. Een beerenhuis, Beekensteinsche- laan 8, groot 2.88 A. W. van HaseleD f7000. kwikte hem en verdreef de sombere droombeelden, die zijn geest nog be nevelden. Langzaam reed de trein eindelijk het! groote station van Hamburg binnen. Tot wien zou hij zich het eerst wenden? Tot een hotelbediende, tot een schoenpoetser of onmiddellijk tot de politie „He, dat is merkwaardig", sprak hij bij zich zelf, toen hij. nog vóór de trein stilstond, juist voor zijn coupé den helm van een politieagent zag opduiken. Zijn verwondering steeg echter len top, toen deze agent het portier opende en hem met halfluide slem maar zeer beslist uitnoodigde hem te volgen. Wist men dan in dit behekste Duitschland reeds wat hem hierheen gevoerd had Maar dat was toch zoo I goed als onmogelijk. Hij schudde het hoofd, terwijl hij zich gereedmaakte om met zijn koffertje in de hand den dienaar der wet te volgen, die hem naar een rijtuig bracht, met hem in stapte en in vfij snel tempo verschei dene stralen doorreed. „U maakt het mij zeer gemakkelijk,' sprak hij tot zijn geleider, die weinigI sprak. „Ik wilde juist naar de politie, toen u mij afhalen kwam." 2. Een landbouwerswoning m. scbuur bouwland B. Wuytierslaan 84, gele gen nabij het R. K. Voetbalterrein. D. Kocij f5600. Een heerenhuis met tuin, Muur huizen 31, groot 3.20 A. A. Wagenaar '4100. 4. Een hui* met etf, Valkestraat 37.1 J. J. Klaasen f1400. 5. Een huis met slalgebouw en erf, Valkestraat 33 en 35. J. Meijer. 11550. 6—12. Zeven woningen met grond aan het Sint Janskerkhof. G. A. van Doornik f1200 en f3000. 13 17. Vijf woningen met grond aan de Teut 45, 33, 6, 4 en 2. f1000. 1819. Twee woningen met erven, Bloemendalschestraat 21 en 23. E. J. Ruitenberg f 1700. 2021. Twee woningen met erven in de Appelmarkt. 22. Een woning met erf, 't Havik 53 hoek Papenbofsteeg. M. van Sprake- laar f2450. De] firma Van Hamersveld heeft haar garage weer een zoodanige uit breiding gegeven, dat er nu ruim 50 kunnen worden gestald. In twee aan de Anna Paulownalaan gelegen landhuiten werd 's nachts in gebroken. Ia de Krommestraat kwam een wiel- botsing met een fielsende juf frouw, die ter aarde sloeg en een been brak. Zij werd op advies van Dr. Morren naar bei Ziekenhuis overgebracht. De afd. Amersfoort dei Kon. Ned' Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde organiseert van 18 tot en met 21 Augustus eene Nationale Tentoon stelling op het gebied van bloemisterij, groenteteelt, fruitteelt, boomkweekeiQ, De oude snorrebaard glimlachte een weinig ongeloovig en zette zijn helm recht. „Maar u zoudt mij een plezier doen,; met mij te zeggen, hoe ge wilt... of dat er iets anderseen verwisse ling begon Taucher opnieuw. „Dat zult u vroeg genoeg hooren, als ge het werkelijk niet zoudt weten," antwoordde de agent. Eenige minuten later stond hij voor een commissaris van politie, die hem vroeg zijn zakken te ledigen en den inhoud op de tafel neer te leggen, terwijl zijn weinig spraakzame geleider hem de sleutels van zijn koffer vroeg en deze zonder verlof te vragen opende en leegpakte. Toen hij verontwaardigd over deze behandeling, tandeknarsend gedaan had wat men van hem eischte, greep de commissaris dadelijk naar de beurs en liet den inhoud met veel geraas op de tafel neervallen Zonderling, wat dat Duitsche geld kletterde Voor deze tentoonstelling is de be schikking verkregen over een zeer fraai gedeelte van het Gemeenteplantsoen eo over de ruime localiteiten van het Gym- Door deze tentoonstelling wordt niet alleen eene demonstratie gegeven van het kunnen orser kweekers, sij veslig! levens weder de aandacht van vele vreemdelingen op onxe gemeente. Het comilé vrasgl nu om hel welslagen der leotoonstelliDg te bevorderen, medailles een bedrag daarvoor be schikbaar te willen stellen. Het comilé zal op prijs sielleo, indieu hel spoedig een overzicht kan verkrijgen over de medailles, waarover kan worden be- scb'kt en houdt zich voor opgave aanbe volen. Pe.mingm. is A. H. Marlens, Dir. de M.ddeostandibank, Langegrach', Amersfoort. Dc namen van firma's en paiticu- :ren die door het schenken van eene medaille of op andere wijze de tentoon stelling sieuuen, worden in den cata- ogus vermeld. Het gebouw van de Sociëteit Con cordia aan de Langestraat blijkt ver kocht te sijn aan de N.V. Drukkers- en Urtgevers-Maatscb. v.h. West Frieschc Kerkbode te Scbtgen.

De Eembode | 1926 | | pagina 1