DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 30 Juli 1926 No. 35 Veertigste Jaargang AHONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Altonderllke nummers 10 et. KANTOOR: LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRJJDAQMIDDAO Een bepaalde plaats k Zonder wagen. Zelden slagen. motd. Zijn leven inrichten volgens hooge, zedelijke beginselen is geen menscb mogelijk, wien moed ontbreekt. Zelden zal iemand zonder moed op het rechte oogenblik een beslissend oordeel uitspreken, een flink besluit vatten of zijn levensweg met volhar ding bewandelen. Wie voor alles bang is, bij de eerste ontgoocheling den moed verliest, nooit kan besluiten tot ernstige bestrijding van zijn fouten, die verheft zich nooit boven zich zelf en boven zijn omge ving en voelt zich steeds door werke lijke of ingebeelde grenzen benauwd. Zelfs bij de kleinste handeling, die een moreele beteekenis beeft, behoort men moed te hebben. Tot groote buitengewone daden wor den slechts weinigen door God ge roepen, maar is het niet moeilijker en te gelijk eervoller, een geheel, lang leven met zijn duizende dagelijkiche moeilijkheden, strijd en zorgen, met onverzwakten, frisschen moed te door worstel.n dan het eene of andere moedige maar snel voorbijgaand helden stuk te volbrengen Moed om God en orze godsdienstige overtuiging altijd en overal te bekennen, onze meening te zeggen, waar hel noodig is, om het slechte te brand merken, het goede te doen waardeeren. Moed behoeven wij. Meed, om openlijk te bekennen wij gefaald hebben of een zaak niet weten. Valscbe schaamte is gebrek moed of gevolg van hoogmoed, en strekt tot oneer. Moed om volgens onte middelen leven als deze beperkt zijn, of te t kennen dat wij ons de eene of andere uitgave niet kunnen veroorloven. Boven zijn staod te willen leven, meer schijnen dan men is, is niets dan lafheid. Moed om volgers onze beginselen te leven, om voor deze te strijden en te lijden moed om er een eigen mee ning op na te houdeo, maar ook om deze meening prijs te geven, ais men ons van het verkeerde daarvan heeft overtuigd. Moed eindelijk om ons leven te oc- derwerpen aan den wil Gods, om eigen gemak aan bet welzijn onzer naasten op te iffereD. T. G. land. In den zeer gegoeden boerenstand worden jengens op studie gedaan en op deze wijze blijft bet andere deel voor de boerderij bestemd. Vaak gebeurt 'l, dat maar iéa zoon in vaders bedrijf aan 't werk wordt gesteld de anderen vliegen uit. Zoo'n achterblijvende zoon, die 't ouderlijk bedrijf overneemt, raakt altijd in slechter conditie dat zijn vader was, ten minste zoo het een eigen bedrljl betreft. Hij moet dan aan broers en zusters na 't overlijden der ouders hun kindsgedeelte uitkeeren, wat neerkomt op 't nemen van een hypotheek. Hij wordt dan hypotheekboer. Het best zijn er nog aan toe de boerenzoons, die hun vader als pachter kunnen opvolgen. Maar dit lukt niet altijd en zoo 't lukt, gaat 't vaak ten koste van verhooging der pacht. Is 't bedrijf nog al groot, dan wordt wel eens tot splitsing overgegaande jongeren hebben 't dan niet zoo ruim als vader, maar ze kunnen er toch, zooals het heet, 'fatsoenlijk* van komen. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat de gegoede boerenstand zich we) weet te redden, ten minste, als er vol doende inzicht bestaat om de jongens en meisjes wat meer dan gewoon te laten leeren. Maar hieraan hapeit het ook nog wel eens en dan komen daar uit aMcrlel misstanden voort. Het ergst zijn er evenwel aan toe de kinderen van den kleineren boer en pachter. Hoofdzaak is daar blijkbaar, dat de kinderen zoo gauw mogelijk in 't bed'ijf als werkkracht kunnen mede helpen. Eeu zevende leerjaar voor de lagere school wordt in die kringen vol komen overbodig geachthet houdt de kinderen maar een jaarlang buiten 't bedrijf, waar ze zoo goed kunnen gebruikt worden. Al die kleine bedrijfjes, zijn familie- bedrijfjes. waar alle kinderen, zoodra ze maar eenigszins kunnen, moeten meewerken. Het spreekt vanzelf, dat de algemeene ontwikkeling dan veelal maar bijzaak is. En zoo groeit op die boerderijen op, een boerenbevolking die niet »blj« is. Komen de jongens op huwbaren leef tijd, dan weten ze niet waar ze een gelegenheid zullen vinden tot stichting van een eigen tehuis. Die gelegenheid ie er niet. Bovendien ontbreekt ook het geld om zich te installecren. Veel keuze om zich verder door 'l leven te slaan is er voor die jongelui niet, want ze kennen elleen wat ze van bun vader hebbeu gezien. Algemeene ontwikkeling ontbreekt, zoodat iets nieuws aanpakken ook al moeilijk wordt. De groote klacht van 't platteland, van den boerenstand, is, dat er Ie weinig bouwgrond is, dat 't tekort aan boerderijen, aan landbouwbedrijven, ieder jaar nijpender word'. Door splitsing van boerderijen heefr men dit euvel voor een deel trachten te verhelpen, maar niet afdoende. Een goed middel om 't tekort aan grond aan te vullen is ontginning van grond die daarvoor nog in aanmerking kan komen. Zulks mag niet wordeo nagelaten. Maar, omdat er nog al wat onkosten voor 't geschikt maken van dien grond noodig zjjo, kan de kleine man daaraan niet denken. De regeering doet daarom een goed werk zulke ont ginning financieel te steunen. Men moest daarvan veel meer werk maken. De kleine boer mag óók aan spraak maken op zorg voor zijo bestaan. Als eeomaal de Zuiderzee droog is, komt er een mooi lapje grond bij. Doch dat duurt nog vele jaren en hoe hoog de pachten zullen zijo, is nog niet te zeggen. Vermoedelijk zal dat niet meevallen. Maar dat zal men te zijoer lijd wel zien. Hoe het ook zij, de aanwinst van cultuurgrond is bij lange na niet vol doende om de behoefte maar eenigs zins te bevredigeo, en omdat de be volking op 't land zich geregeld blijft uitbreiden bljft ook de behoefte grond geregeld stijgen. misslt-nlcuws. 0# herleving van 'a stervend volk. Te Arnhem, in 't klooster van de Missionarissen van 't H. Hart, hadden we 't geluk neer te zitten tegenover den «Apostel van de KsjaKsja's*. Pastoor Verteriten, bij wiens terugkeer in Europa, de Maasbode van 6—19 Mei zooveel interessants beeft geschreven. Eenvoudig, doch zeer boeiend, overal openbarend z'n diep priester-geloof, alles mengend met z'n zonnige Vlaamscbe humor, verhaalde hij ons, zooals hij oog nergens bad weergegeven, de ge schiedenis van de opkomst en her leving der Missie op Nederlandscb- Nreuw Guinea, 't land der koppen snellers en menscheneters, dat een nieuwe en schoone toekomst tegemoet gaat. Er is 'n tijd geweest in de geschiedenis dezer Missie, 'n achttal jaren terug, dat het er hopeloos voorstend, en er werd gedacht aan opgeven. Deze stem ming was geen gevolg van gebrek aan moed bij de Missionarissen van 't H. Hart, maar veeleer 'n droevig en helder inzicht in den ondergang van 'n volk. Daar leefde op de aardbodem, in onzen tijd nog een volk dat uitging om koppen te snellen, 'n volk *dat nog kannibaal was en bestond uit menscheneters, 'o volk, dat tenslotte onderging in 'n ge heimzinnige ziekte door diepe zedeloos heid veroorzaaktgeen kinderen werden haast meer geboren eo die nog ter wereld kwamen, stierven aan de vreese- lijke ziekte. Dc Missionaris stond, met z'n weinige hulpmiddelen, machteloos én tegenover 'l menscheneten, én tegenover het koppensnellen, én tegenover de geheim zinnige ziekte, die weldra 'n geheel volk zou doen verdwijnen. Er moest hulp komen, en wel van de kant, die allereerst de plicht had, hulp te bieden, de Nederlandscbe regeering, die in deze eeuw, nog 'n uitgebreid koloniaal grondgebied bezat, waar zoo'n primitief volk onderging in 'n ellendlgen dood. Pastoor Vertenten, de groote Missic- oaris, die leefde voor z'n volk, en vol drcelheid z'n Missie zag teniet gaan, is toen, met steun van eenige vrienden OP we8 gegooi ooar Batavia. Voor 'n ve-gade ring van vooraanstaanden en Invloedrijken sprak bij van den grooten nood van z'n volk zijn hulpkreet moet redding brengen. Op den vóóravond van den ge- wichtigen dag, ontving Pastoor Vertenten van den Gouverneur-Generaal, Z. Exc. Graaf van Limburg Stirum, 'n verzoek om zelf io eigen persoon de vergadering te mogen bijwonen. Pater Vertenten begon nu 't gewicht te voelen van wat er gebeuren ging. Hij had aan zoo'n »hoog< gehoor niet gedacht. Vlak óór 't uur van den aanvang wist bij nog niet hoe bij alle* zou ickleeden. Nooit had hij voor Europeanen gesproken, alleen slechts voor de Ksja-Ksja's in bun primitieve taal. 'n Groote zaal, voor alles gereedgemaakt bad zich reeds bijna geheel gevuld eo Pater Vertenlen, met 'n gevoel, alsof bij 'n el moest uitbroeden (zooals bij op eebt Vlaamscbe wijze zei) wachtte z'n tijd af Daar werd Z.Ezc. de Gouverneur- Generaal aangekondigd en Graaf van Limburg Stirum met de Gravin ea de ganscbe hofstoet trad binnen. Nu zat geheel die vergadering voor 't meeren- deel oogeloovigen, velen gekomen uit nieuwsgierigheid of omdat 't >chic« was en 't «hof* ook aanwezig was, stijfdcflig, in afwachtiog van wat die katholieke missionaris wel sou te zeg gen hebben. Na inleiding en voorstelling, met vast vertrouwen op Gods hulp, is Pater Vertenten toen begcntien »'n Vreemd gevoel bevangt me wel, nu ik, die slechts gewoon ben te spreken vooi mijn wilden op Nieuw Guinea, spreken moet voor zoo'n illuster gezelschap Dan zeide hij dat men geen redevoering moest verwachten. Hl) sou slechts eenige grepen geven uit 't leven der Kaja-Ksja's. 'n Langen tijd dien avond beeft de groote Missionaris al die menschen ge spannen, geboeid, getrcffen, geroerd, die oogeloovigen, door het scboone van 't geloof, door de geschiedenis van Gods genadewerking. Bj .al die menschen, in hun publiek leven zoo apathirch tegenover geloof en hemel, maakte wel 't meeste indruk, 't verhaal van 'o Kaja-Kaja-vrouw die stervend den Hemel zag eo aan de omstanders haar verlaogeo erheen te gaan open baarde. Schitterend was 't succes, vai lezing. Men vroeg Pater Vertenten op 't eind, of bij nu nog verlangde terug te keeren naar dat ellendige land van wilden. Pastoor Vertenten ant woordde «Altijd, ook in de ellende er den ondergang van de Ksja Kaja's, heb ik gaarne gewelkt onder m'n volk. En, nu ik zeker ervan ben, dat er hulp zal komen, nu Ik weet, dat gebeuret zal, wat eens in de geschiedenis zal geschreven staan, dat onder de krachtige regeering van Zijne Excellentie Graal van Limburg Stirum als Gouverneur- Generaal, het ongelukkige volk van Nederlandsch Nieuw Guinea is opge richt uit ellende en ondergang, nu ik 'an overtuigd ben dat deKaja-Kaja's schoone en gelukkige toekomst tegemoet gaan, nu verlang ik meer dan ooit tot hen terug te keeren Dit slot sloeg in evenals de geheele lezing. Andere correspondenties en bespre kingen waren het gevolg ervan. En 't voornaamste: de Missie, 't Kaja Kaja- volk werd schitterend geholpen. Geld en regeeringstroepen werden verstrekt, 't Koppensnellen en menscheneten werd tegengegaan en grootendeels onder drukt modelkampongs werden opge richt, waarin de gewonde menschen gingen wonen, dokters behandelden de ongeiukkigen die met de vreeselijke ziekte weiden aangetast. 't Geboortecijfer dat zoowat op nul stond ging omhoog. Kortom, op dit tijdstip opent zich voor dat eertijds zoo rampzalig volk een hoopvolle toekomst. Inderdaad zal wellicht de geschiedenis zeggendoor de machtige hulp van de roemvolle Nederlandsche Regeering. Maar wij, katholieken, brengen 'n eere saluut aan den Redder der Ksja-Ksja's grooten Apostel van Nieuw Guinea, Pastoor Petrus Vertenten. Th. KI. Uit den Omtrek BARNEVELD De landbouwer H. op »Bekclaar> wilde zich met kar en paard, waarop ns vier zijner nog jonge kinderen hadden plaats genomen, naar het dorp begeven. Op de heenreis maakte het paard zich echter angstig, waarom de bestuurder afstapte, ten einde bruintje tekaimeeren. Gelijktijdig sloeg het beest, zonder geleider, op hol. Even later ont moette echter de Burgemeester't woest rennende paard en aan zijn kranig op treden was het te danken, dat het dier tot staan werd gebracht, zoodat de kleinen met den schrik vrij kwamen. BUNSCHOTEN Op den openbaren weg, Greebcnweg, is een pink (zwartkol koe), ongeveer een jaar oud, onbeheerd aangetri ffen. De eigenaar kan zich om inlichtingen wenden tot den chef-veldwachter te Bunschoten. NIJKCIK De Oranje-Vereeniging en Midden- atandsvereenigirgen hebben besloten, dat beide Middenatacdsvercenigiogen zullen samenwerken en bet initiatief zullen nemen om omstreek* 31 Aug. een étalage-wedstr^d te organiseeren. S0ESTDIJK H. M. de Koningin heeft de vcr- moeieniiaen van de reis uit Zwitserland goed doorstaan. H. M. heeft geleden aan bronchitis, die in den begiane ge paard ging met temperatuur-veihoogiog en afmattende hevige hoestbuien. De temperatuur s nu normaal en het hoes ten neemt af. De Koningin zal nog eenigen tijd lusl moeten nemen, alvorens volledig herstel is ingetreden. Wederom werd, der traditie getrouw, namens H. M de Koniogio-Moeder een krans neergelegd op bet grafmonument van grenadier Chnsti ff el Pullman te Soeitdrjk, nabij bet kooink'jjk paleis. Cbnst' ff el Pullman ligt daar niet be graven, zooals velen meeneo. Pullman was katholiek eo is begraven op de oude R. K. begraafplaats te Baarn, 80ESTER8ER6 Er botsten twee militaire vliegtuigen boven bet botch, achter bet Theehuis nabij bet vliegkamp, tegen elkaar. De vliegtuigen bevonden zich op een hoogte van oogeveer 160 M. Beide vlieg gen kwamen naar beneden. Het eer. stuurd door den leerling-vlieger Di niet, werd grootendeels verwoest. De bestuurder werd gedood. In het andere vliegtuig zaten de s geant-msjoor-vlieger van der Griende een leerling-vlieger, Deze kregen geen letsel. Het vliegtuig van den om het leven gekomen leeiiing-vliegerDumeiniet, die afkomstig is uit Deventer, was slechts korten tijd in de lucht. Het schijnt dat hij ongeveer Iegelijk met den sergeant- majoor-vlieger v. d. Griendt heeft willen landen. Bij bet naar beneden komen rijn de vliegtuigen boven bet bosch tegen elkaar gevlogen. Het vliegtuig van Dumerniet werd totaal versplinterd. Het vliegtuig van den vlieger Van der Griendt sloeg over den kop en kwam toen op een open stukje grond in het bosch terecht. moeilijk kunnen volhouden. De armoede eo het gemeenschappe lijke leed zullen de volkeren, die zich in den hailstochtelijken oorlog hebben gestort, noient-volenz tezamen brengen in den ioteroatiooaleu vrede, waarvan de Roomscbc Pausen io hun encyclieken hebben gewaagd. Buitenland Poincaiié heeft van de Fransche Kamer een uitspraak van vertrouwen ontvangen en is nu doende met zijn mede-bestuurders te overwegen hoe het beste aan de dubbeltjes te komen om de geschokte Fransche geldkoers te helpen. Dit schijnt wel zeker, dat ook Frankiijk binnen eigen grenzen de bronnen m vinden, om zichzelf te genezen. Als zoovele illusies uit den tijd den oorlog, moet het ook deze opgeven, dat de »Bocbe« alles betalen en geheel Europa weder op de beenen helpen zal. Financieele vraagstukken zijn meest altijd vastgeknoopt aan nog moeilijker politieke problemen. Ook voor Duitsch- land is bet bitter geweest, zich een meer of minder verdekte internationale finan- cieele contióle te moeten laten wel gevallen. En Frankrijk zal evenmin kunnen ontsnappen aan een toezicht, waarin de Amerikaansche bankiers de oogen scherp wakend openzullen houden. Al komt straks geneiaal Foch met groot vertoon bet bezettingsleger in Duitschland inspecieeren, tocb zal vroeg of laat de gebeele Fransche militaire politiek, door den fioancieeleu nood woiden opgerold. De tegenwoordige positie van Frankiijk in Europa is resultaat van den nationalen wil daar ginds, om bet continent te beheerschen met behulp van een reeks mei minder van den Franachen invloed afhankelijke Staten. Het gecompliceerde systeem van Poincarré, om Frankiijk op deze haandeel voortgeholpen Staten te doen leunen, veronderstelde een rijk gevulde schatkist aan de Seine. Nu deze leeg en vol gaten bi ijkt, en de ontevreden schuideischers op hun volle pond bl{< staan, zal Poincané den ouden wi Gemengde Berichten Fietstochten Het doorzitten bij Wlelrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube SO ct. De heereo J. van Delden en W. Stroink, fabrikanten te Nordhorn, ver trokken per vliegtuig van Osnabiück naar Borkum. Bij 't eiland Just geraakte de machine in een onweersbui eo stortte neer, Beideo verongelukten. Ook de vliegenier en diens echtgenootc vonden den dood. Ia Baltimore werd plotseling een neger, krankzinnig en schoot met een geweer en daarna met twee revolvers is bet wilde weg op voorbijgangers. Vier menschen, o. w. een zever-jarig negermeisje, weiden bet eerst getrc ffen. Daarna schoot bij twee agenten neer en verwondde drie andere agenter. Tenslotte werd de neger, die inmiddels in een winkelétalage was gekropen en door de spiegelruit been verder schoot, door de politie neergelegd. Hij bleek in het hart getrc ffen en bovendien was lijn hoofd door twaalf kogels dooi boord. Van de gewonden zullen waarschijnlijk oog twee agenten en bet negermeisje het leven erbij laten. Tengevolge van de ontploffing van een granaat, welke men in een winkel te Savona als souvenir aan den oorlog had bewaard, kwamen vier personen om het leveo. Bij een militaire oefening te Praag geraakten buiten het exercitieterrein drie bommen van een vliegtuig loa. Een er van doodde een meirje, dat met veld arbeid bezig was en verwondde baar vader zoo zwaar, dat men voor zjn leven vreest. Het -Internationaal Gerechtshof Den Haag vciklaarde de Internationale Organisatie van den Arbeid bevoegd bij het regelen van arbeidsvoorwaarden voor werklieden ook in de patroons- ijheid in te grijpen. Vermoedelijk tengevolge van het vuurvalten van dakbalken bij de stook- gelegenbeid is de woning van den heer G. v. Woudenberg te Lage Vuurscbe afgebrand. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, kon niets behouden worden. De schade wordi door verzekering gedekt. Op den weg tusschen Sneek eo Lemmer kreeg eeD chauffeur, die een autobus bestuurde, een beroerte. De i, waarin ongeveer twintig passagiers gezeten waren, zou in het water ïijo gereden, indien niet de persoon, die aast den chauffeur zat, de tegen woordigheid van geest had, Jiet stuur wenden. De bus liep op een melk wagen en kwam tot stilstand. De chauffeur werd weggedragen en de bus kon, hoewel gehavend, doorlijden. weg te voeren, verdwenen. De politie zach zich genoodzaakt klappen uit te deelen. Toen de tweede karvracht flesschen bij bet pc litiebureau aankwam, moest een charge worden uitgevoerd. Uit bet publiek werd met zteenen ge worpen. Het raadslid, de oud-wethouder van Asselt, wilde zich niet verwijderen. Daar aan dc zommatie om heen te gaan niet werd voldaan, zal tegen dezen heer proceaveibaal worden opgemaakt. Een bakkersknecht werd gearresteerd. Io het Sr. Theodorushuis der Fraters te Raamtdorkveer heeft zich een ernstig geval van vergiftiging vooigedaan. Een vijftal Fraters, die gezamenUjk het ont bot hadden gebruikt, werden spoedig daarna ernstig ongesteld, zoodat on middellijk geneeskundige bulp moest worden ingeroepen. De geneesheer con stateerde vergiftiging, waarschijnlijk ten gevolge van het gebruiken van bedorven vieeschwaren. De verschijnselen waren van dien aard, dat men zich ernstig ongerust maakte. Slechts twee Fraters, zijn aan bet vergifügingtgevaar ontsnapt, zoodat z$ de verpleging der patiënten op zich konden nemen. Bij oefeningen van leerlingen der militaire school te Boedapest werden door het ontplcffen van een mjjnwerper, twee hunner gedood, acht gekwetst. In den nacht lijn de kerkschatten uit de sacristy van de basiliek te Cleiy, een voorstad van Orleans, geroofd. De dieven namen o.a. ten prachtigen mon strans, stijl 15e eeuw, versierd met diamanten e.a. edelsteenen, mede en verder eenige kelken, waarvan een met smaragden versierd. Het gestolene ver tegenwoordigt een aanzienelijke waarde, naar men zegt van eenige millioenen In een der groote hotels te 's-Gra- venhage is een belangrijke juweelen diefstal gepleegd. In het bedoelde hotel logeert mevr. E., uit Duitschland. Zij bemerkte dat tijdens baar afwezigheid iemand op baar kamer geweest moet zijn, daar de lin nenkast opengebroken was. Io deze kast bad zij voor een zeer aanzienlijk bediag aan gouden voor werpen en juweelen geborgen. Tot baar groote ontsteltenis bemerkte z<j, dat het grootste gedeelte van haar sieraden gestolen was. Volgens baar opgave is voor een bedrag van 110.000 aan briljanten en gouden voorwerpen ontvreemd. Voor eenigen tijd is in een der Sche- veningscbe hotels geheel op dezelfde wijze eveneens een vrij aanzienlijk be drag aan goud en diamanten gestolen, toebehoorende aan een der gastea. Z. H. de Paus heeft, door bemidde ling van den Apostolischen Prefect in Padang een bedrag van f 2500 ge schonken voor de slachtoffers van de aardbeving. De 21-jarige H. van N. uit Leiden" sedert eenigen tijd als volontair bij de werkzaam, spreng bij een proef in den wagen en geraakte tusschen bet voertuig en den muur bekneld, tengevolge waarvan hij zwaar gewond werd. Zelf vroeg bij nog om een priester en toen een pater Jesuiet, die onmid dellijk ter plaatse was, hem het H. Oliesel bad toegediend, werd bij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. De Bussemsche politie meent met de arrestatie van een woonwagenbe woner aan den Hemweg te Amsterdam wel degelijk den dader van den bank overval in handen te hebben gekregen. Er waten reeds 7 personen, die den verdachte hetkend hebben. Enkelen van ben zeggen zich zeker te herinneren, dat de verdachte zich kort voor den overval in den omtrek van de Brink laan heeft opgehouden. In den laten avond deed de politie teWeesp een inval bij den wijnhande laar van L. Er werden 228 flesschen sterken drank in beslag genomen. Bij het vervoer naar het politiebureau is het tot ernstig veizet gekomen van de zijde van enkele viienden van v. L. Tot drie maal toe was de kar, door de politie voorgereden om de flesschen tO. Aefyissc/ier pruimt B£K Watzei de visscher? kunthetal raden Jj .Zonder m'n pruimtabak zalhetnietgaanl Wil ik m'n borrel er niet om versmaden^ Tneh blijft bij mij B.Z.K. bovenaan l"i LOUIS DOBBELMANH7 ROTTERDAM1

De Eembode | 1926 | | pagina 1