Volksuniversiteit AMERSFOORT Secretariaat: UTRECHTSCHEWEG 255 Telefoon 363 INSCHRIJVING voor de nieuwe cursussen. Karakterkunde, door Dr. Joh. v. d. Spek. Chr. Beginsel en Moderns romankunst door Or. C. Taxelaar. Het kunstzinnig bewerken van vcrschl.....-- materlalcn (met demonstraties) door Otto van Tussenbroek. Groei en beweging van de planten (met lichtbeelden) door Prot. Dr. Th. Weevers. Religie en persoonlijkheid door li G. van Wijngaarden, te Amsterdam. Vraagt gratis uitvoerig programma ai uy heercn boekhandelaren. niet als normanl is te beschouwen, zal de Directie der Gasfabriek het normaal verbruik voor bepaling van het vast rechtbedrag schatten evenals zulks liet geval zal zijn voor nieuwe verbruikers. Ten aanzien van rauotgasverbruikers geldt nog het volgende: De gaspenningen vertegenwoordigen een waarde van 12 cents. Bij de opne ming van den muntmeter wordt even als tot nu toe de installatiehuur van 25 cent per maand verrekend. Indien de muotgasverbruikcr gebruik maakt van het vastrechttaricf sal tege lijkertijd bij de opneming het verschul digde aan vastrecht en de verbruikte M3. 3 6 cent verrekend en de rest teruggegeven worden. Voor verbruikers van gas voor indus- trieele doeleinden, bestaat eveneens de mogelijkheid gas volgens het vastrecht- tarief af te nemen. Aan vastrecht moet betaald worden f 10 per maand, terwijl alle door ien meter aangewezen M-'. berekend worden tegen 5 cent. Vaor de Revue „d'Arlists" zijo hedenavond van 7—9 uur kaarten ver krijgbaar in de R. K. Militairen Ver- eeniging aan het Zand. Woensdagavond, den dag der uitvoe ring, van half 9 tot 8 uur aan de zaal, gebouw St. Aechten aan het Zand. Ook lijn kaarten verkrijgbaar in het Sigarenmagazijn Het Centrum, Langeslr, Voorziet L' nog tfldig van plaatsbe wijzen I De entree is 35 cent. In het afgeloopen jaar zijn als ver mist 72 rijwielen opgegeven waarvan 44 rijwielen door de Politie zijn opge spoord. Het carrilon van den O.L. Vr. toren geeft nieuwe melodica. Bij heelslag «Ons Lied van de Zee», een compositie van Adr. Hamers. Bij halfslag Grietje van den Mulder», ge- componeerd door Arn. Spoel. Uit den Omtrek BARNEVELD Een met hooi en haverstroo gevulde berg van den landbouwer H., te Glind- borst. brandde af. Met moeite slaagde men cr in de nabijstaande gebouwen te behouden. HOEVELAKEN De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 192"640 mannen, 590 vrouwen, tezamen 1230 inwoners. H-* vorige jaar waren deze cijfers 639 589, tezamen 1228. Er werden in 't afgeloopen jaar ge boren 42 kinderen, nl. 22 van het man nelijk en 20 van het vrouwelijk geslacht. Er vestigden zich 30 m. en 31 vr. Naar elders vertrokken 55 m. en 59 vr. Over leden zijn 16 m. en 7 vr., totaal 23. Er werden 4 huwelijken gesloten, la bet afgeloopen jaar is dus dc bevolking met 2 personen toegenomen. Ingedeeld naar hun kerkelijke gezind heid, bestond de bevolking uit: 1084 KJL, 75 R.K., 66 Geref., 1 Chr. Ger., 1 lsr., 1 Ev. Luth. De door Not. Minkema van Woerden geveilde hofstede «Pepersgoed», gele- Sin aan den Amersf.straatweg onder oevelaktn en Voorthuizen, is toege- Perc. 1 en 2, hofstede en boomgaard, voor f 17.900 aan D. van Maaneo te Hoevelaken perc. 3 en 4, weiland, voor f5800 aan A. v. Putten te Hoe velaken perc. 5 en 6, bouwland eo welland, voor f 7000 aan H. v. Pulten te Voortbuitenperc. 7, weiland, voor f 3500 aan J. v. d. Bunt te Zwarlebroek. H00GLAN0 De griep beerscht in deze gemeente eo neemt de laatite dagen .mee» en meer toe v.n. onder de schoolkioderen. Gelukkig draagt hij geen kwaadaardig karakter en zijn de patiÈsten veelal ongeveer een week weer hersteld. Gevonden en aan het gemeentehuis terug te bekomen een rtjwielmerk 1927. NUKERK Donderdag kwam de bakkersknecht Bakker op Holk, terwijl hij op weg was naar Bunschoten met een pasr wagens grind, te vallen, juist voor den tweeden wagen, waarvan de wielen bem over een der beenen reden. Ernstig gekneusd werd bij naar het Ziekenhuis vervoerd. SOEST Vanaf Paltz is een nieuw rijwiel pad aang gd aanvankelijk langs de spoorlijn Soest—Utrecht en vervolgens over die lijn door de heide naar het rijwielpad naar den Dolder, dat, loo- pende achter de openbare schooi, on geveer ter hoogte van het station Den Dolder op den grooten weg komt. Vanaf Soest, De Vuursche, Hilversum enz. is dit pad een kortere verbinding met Den Dolder en het vliegveld Soesterberg en Zeist. Het euvel van den clandestienen verkoop van sterken drank is vrijwel over het geheele land verspreid. In sommige streken is het buitengewoon sterk. Ook hier schijnt het beduidend te zijn, wijl de adjunct.inspecteur van de Volksgezondheid, dienst der drank bestrijding, de heer Wijtenburg te Arn hem, toen hij dezer dagen de ronde deed, op een dag niet minder dan vier gevallen constateerde. De adjunct- inspecteur gaf bovendien als zijn ning te kennen, dat een nog grooter aantal overtreders dan het getal der geconstateerde overtredingen in deze omgeving gevestigd was. Met de breiding van de politie die hier op komst is, zal ook dit euvel wel slinken. Geheel nieuw voor Soest en bijna geheel nieuw voor Nederland, is de teelt van koojjaen orr. 't haar. Zulks geschiedt in het hoenderpark Eemland aan de Parklaan. Ken 20 tal prachtige witte Angora- konijnen zitten daar in keurige hokken zeer eenvoudig, slechts met weinig stroo. Eens per week worden de hokken ge- Om de twee dagen worden deze dieren gekamd en zoo noodig geplukt. Een pond van deze wol brengt f20 op. een beetje goede verzorging levert elk exemplaar 1 pond wol per jaar. Eiken dag een hand graan, wat hooi, weinig melk en wat biet of raap, lar de voeding. De winst is dan beduidend. SOESTERBERG Maandagavond werd er in de R. K. school een oudersavond gehouden. Alle oudere van leerlingen ec verdere be langstellenden io het R. K. Onderwijl waren uitgenoodigd. Donderdag werd de 100ste leerling ingeschreven. Hel R. K. Onderwijs mag tich wel in een gestadigen vooruitgang verheugen. Io 1922 met 52 leerlingen begonnen, is dit aantal in 4 jaren gevt r verdubbeld. ZEIST Het bekerde landgoed «Kersbergen- aan den Utrecbtschen weg te Zeist, bij deDingaDg van de Dorpsstraat, komende van de Bilt, is dezer dagen verkocht aan een combinatie, die het uitgestrekte landgoed als villapark gaat exploiteeren. Al blijft mogelijk het statige heeren huis met een beperkt terrein er omheen behouden, toch zal met het majestueuze geboomte de vijvers en frisscbe weiden, een brok natuurschoon van Zeist ver loren gaao en een stuk geschiedenis worden afgesloten. «Kersbergen», «Car- bergen» of «Keersberche», dateert toch reeds uit de 14e eeuw eo moet i maal bet jachtbuis der bisschoppen Utrecht zijn geweest. Mr. Josua van Eik, die de Ridder hofstad in 1854 kocht, liet de herin nering aan het verleden wegnemen ei gaf aan bet voormalig kasteel met zijl ronden toren den vorm van een gewoon vierkant landhuis. In 1885 werd de familie Crommelin te Zeist door erfenis eigenaresse en bewoonde «Kersbergc tot na den oorlog, toen meer groote landhuizen leeg kwamen te staan. Na nog eenigen tijd verhuurd te zijn ge weest, is het thans in speculatieve handen overgegaan. R. K. Prov. Kieskring Utrecht. Voor den prov. kieskring Utrecht I (stad) zijn op de Katholieke groslijst geplaatst de volgende candidaten (alph.) A. C. de Bruijn, W. Lucassen, Alb. d. Meijs, A. H. Smulders, G. H. J. van Spanje, 1", Twaalfhoven, mr. H, W. de Vink en J. H. v. d. Wuif. Voor den prov. kieskring Utrecht II (overige deel der provincie) de navol gende candidaten (het getal tusschen haakjes, geelt het aantal kiesvereeni gingen aan, dat lederen candidaat stelde): A. C. Beijer, Amersfoort (1), jhr. W. Bosch v. Oud-Amelisweerd, Utrecht (38), J, P. de Brabander, Utrecht (1), AIO. Brouwer, Hoogland (1), A. C. de Bruijn, Utrecht (8), N. G. v. lloornik (1), Th. P. J. Elzen, Harmclen (16), A. J de Goeij, Munlfoort (31), mr. J. M. M, Hamers, Jutphaas (13), H. J. F. van Hazcndouk, Schalkwijk (3), K. v. d. Hen gel, Hamersveld (4), W. v. d. Hengel, Achterveld (3), J. A. Jongcrius, Maar tensdijk (3), J. J. v. Kats, Cabauw (1). C. Kntgge, Wilnis (32), C. M. A. Koot, De Bilt (1), S. Kraao, Amersfoort (2). Herm. Kroes, Amersfoort (24), A. W. Kromwijk, Monfoort (2), J. Th. v, d, Laan, Zuilen (3), mej, M. J. E. Orth, Soeat (3), L. Payens, Rijtenburg (1),' P. F. v. Rooyen, Utrecht (5), mr. H. J. J. Scholtens, Houten (15), A. Schutte, De Bilt (2), P. J. S. Serrarens, Rijsenburg (1), P. H. J. Slceuhtff, Baarn (4), J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede (6), A, M. Straver, Hoenkoop (1), Th. Straver, Rijsenburg (1), J, G. Suring, Maarssen (35), J. Veldman, Zutl-n (9), H. J. C. Venings, Amersfoort, (1), J. A. Vertier, Vleuten (6), W. N. de Vrank- tijker, Utrecht (2), H. W. Woolfs, Zuilen (1). Water van de Veluwa- Naar aanleiding van een vraag van het Gelderich Statenlid den heer H. van de Craati, te Garderen, over de watetonUrekking op de Veluwe, hebben Ged. Staten geantwoord, dat zij om trent drie zaak het gevoelen zullen inwiDnen, o.a. van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 'sGraveuhage. Zoo noodig, zullen tegen de Amsler- damsche plannen bezwaren aan den Minister en het Gemeentebestuur Amsterdam worden gezonder. Overdracht- De Verzekeringskamer gaf, overeen komstig art. 37 3e lid der Wet op hel levensverztkeriogbi drijf, hare definitieve goedkeuring aan de overdracht der portefeuille levens- en volksverzekering der Nederlandsche Spaarverzekeriug voor Katholieken, gevestigd te Amster dam (bevattende alle verzekeringen volgens hare tarieven 7 en booger) aan de Noord-Hollandsche Levensverzeke ring Maatschappij van 1891, gevestigd Alkmaar. Dr. Schsepman. Naar wij vernemen, heeft de Ji commissie voor de totstandkoming m het dr. Schaepman-monument in den Tubbergcresch, een bezoek gebracht aan de ateliers van den beeldhouwer August Falise, om te bezichtigen het 5 metei groote ontwerp, dat is goed gekeurd. Het ontwerp zal de volgende maand naar Brussel gezonden worden brons koper gegoten te worden. Het monument, dat tegen einde Juli zal gereedkomen, zal in de tweede helft van de maand Augustus op plechtige wijze onthuld worden. R. K. Prov. Kieskring Utrecht. De R, K, Provinciale Kiczersbond 'ergaaerde te Utrecht. Secretaris en penningmeester brachten hunne jaar verslagen uit. Vervolgens werd over gegaan tot samenstelling der advies- •mmissies voor de candidaatstelling de Prov. Kieskringen I en II. Donderdag 20 Januari a.s„ komt het College van Advies, dat Zaterdag op de vergadering van den Bond van R. K. kiezers iD den Rijkskieskring Utrecht werd samengesteld, bijeen om overleg te plegen. Dit College van Advies bestaat uit 2 deeleo, een voor de stad ec de provincie. Het College van Advies voor de slad Utrecht, bestaat uit 12 personen, n.l. de bestuursleden mej, A. Hutten, mej. M. J. E. Orth, H. J. E. van Hazendonk, Herm. Kroes. P. H. J. Steenhcff, J. W, Stokman, G. Suring en J. H. Teunis seD, alsmede de 4 personen door de Bondsvergadering gekozen, n,l. A. v. 't Huilenaar, J. v. d. Nieuwenhu zen, J. Th. Nijkamp en Dr. van Romunde. Het College van Advies voor de provincie bestaat eveneens uit 12 per sonen, p.l. de besiuursieden mej. A. Hutten en G, H. J. van Spanje, A. H Smulders, J. H. Teutiissen en mr. H. W. de ViDk, alsmede de door de Bonds vergadering gekozenen A. AarsmaD, Viokeveen J. v. d. Anker, Ijsselstein J. Grundmeyer, ZeistH. J. v. Rooyen, Vleuten a. v. Rijckevorsei, Baarn A. C. M. Rijke, Amersfoort en A. Spie- kermaD te Amersfoort. Het resultaat waartoe elk van deze colleges komt, wordt als «Advi de kiezers meegedeeld. Zondag 6 Februari a.s. heeft daarna io alle plaatsen van den Rijkskieskricg Utrecht de stemming plaats, waardoor de leden der R. K. Staatspartij in dezen Rijkskieskricg beslissen, hoe de candi- datenlijst voor de a.s. Statenverkiezin gen er uit zal zien. Vrouwen als getuigen. Een wetsonlweip is ingediend, waarbij vrouwen voortaan als getuigen bij akten zullen worden toegelaten zoowel bij den Burgerlijken Stand als not&iiëelc akten. Wij zullen dus voortaar r zien dat de een of andere de straat» voor een kwartje zijn getuigenis geeft bij het sluiten van een huwelijk, maar dc in den bruidstoet aanwezige vrouwen zullen al:, zoodanig ook kunnen optreden. Ook bij not; eele volmachten, akten enz. zullen aldu3 wil het ontwerp vrouwen als getuigen kunnen optreden. Gri6p. met de hu:d-ge griep-periode teistering als eenige jaren ge leden met de beruchte Spaanschc griep, d e duizenden wegnam en velen van de gespaarden voor langen tijd tot wrak ken maakte, met een algeheele ver- rakking, een gestoord zenuwgestel, De griep van thans is, noemt, meer goedaardig. Dat was ten dage vao de Spaansche griep ook voorspeld, schrijft C. M. van Htlle—Gaerthe Io de »N. Ki. Ct.» Ge zegd werd toenEen volgend jaar of rer twee jaar komt een epidemie terug i dan nog eens, in altijd zachter vorm... Gewaagd leek zoo'n voorspelling wel in die beangstigende dagen. Nu, na jaren, kunnen we constateeren, dat bet alles zoo gekomen is„. en misschien zijn we dan nu aan den laatsten on- belangrijken uitlooper toe. Ook dr. Htyermans, directeur van 'O Amsterdamschen geneeskundigen dienst, gelooft niet, dat de griep van thans het kwaadaardig karakter zal aao- :mcn van de beruchte griep in de ren 1918 eo 1919. Voor zoover men lean nagaan, is de griep 't eerst epidemisch voorgekomen' n 1530. Sedert dien is de ziekte vrij icgclmatlg opgetreden, meestal goedaar dig, doch om de oogevenr twintig jaren heeft de griep een ernstigen i zooals b.v. in 1918. De epidemie van 1530 eischic te Rome 8000 slachtoffers. In 1729 werd geheel Europa aangetast. De meest uitgebreide epidemie was die van 1782. De ziekte begon in China, sloeg over naar Rusland, naar Moskou en Peters burg, in welke laatste stad 40.000 steif- gevailen voorkwamen. Via Polen Duitschland verbreidde de ziekte zich verder over ons werelddeel. Ook in 1880 en '90 trok een griep epidemie de wereld rond. Wel twee derde van Europa's bevolking moet torn ziek zijn geweest en dnor compli caties was de steilte vrij hoog. Dat n en in 1918 van «Spaansche griep» sprak, was dan ook geheel on juist. De oorzaak was misschien, dat de ziekte zich van uit Amerika en Frankrijk over Sparje verbreidde en vandaar uit de geheele wereld overging. De ziekte begon in Januari 1918 in Amerika en werd een paar maanden late' in Frankrijk geconstateerd. In den zomer nam zij af en de ziekte was tot dien tijd van niet ernstigen aard. Maar in het najaar brak ze opnieuw uit in zeer kwaadaardigen vorm. Ze spreidde zich toen en in 't volgende jaar over heel ons werelddeel. De sterfte was ontzettend. Men schat het aantal dooden over de geheele wereld op 20 millioen. De griep eisc) te dus nog meer slachtc ffers dan de wereldoorlog. Dr. Hcyermans deelt ten slotte mee De griep waarvan de verschjjo seten zijnzware verkoudheid, pijn achter de oogen en in armen en beenen, koorts, moeheid, soms diarrhee en braken is een ziekte, waartegen men tot op dezen dag niets kan doen er is geen middel tegen bekend. Alles wat aanbevolen wordt als middel tot bestrijding der ziekte, is slechts kwak zalverij. De ziekte wordt overgebracht van mensch op mensch en het eenige, wat men doen kan, is in huis en kan toor en overal goed luchten eu venti- leeren. Daarmee is dan ook alles ge daan. Buitenland China- Het ,Chineesche rijk is feitelijk geen lard, maar een werelddeel, schrijft de reiscorrespondent van de «N. Kt. Ct.» Ais een werelddeel heeft het oneindige verscheidenheid van landschap en volken. De vele tientallen miliioencn menschen die de vlakten langs de kust bevolken vooral het noordelijk ge deelte van die vlakte brengen den winter in koude en honger door. Zelfs in de omstreken van Peking, met d< hoofstad in de nabijheid beteekent eer inkomen van honderd gutden in het jaar voor eeri heeie familie al betrekke lijke welstand, Men kan uitrekenen wat dit zeggen wil in een land, waar voedsel aan den grond moet worden ontworsteld; waar geen boomvruchten zijn, in een land met nijpende koude winters, die hun bijzondere eischen stellen voor woningen en voor kleeding. Hout brengt het land vrijwel niet Het moet van verre worden aangevoerd eo is daarom voor den arme onbetaal baar. Dit beteekentgeen verwarming en zelden een kookvuur. Mest en er aan stroo en andere plantenvezcls op het land te vinden is vormei gretig gebruikte sprokkel mogelijkheden voor het volk, Kleeren moeten eindeloos meedoen. Io den winter, als zij het eenige ver dedigingsmiddel tegen de koude vormen, zijn zij gewatteerdin den warmen zomer wordt dit opvulsel er uit geno men. Vernieuwen is zelden mogelijk. Men heeft den Chineeschen koelie in zijn eigen land maar aan het werk te zien, om de gevolgen van ondervoe ding bij hem waar te nemen, Io hel binnenland aan den spoorweg betaalde men de aardwerkers zelden meer dan een kwartje oi 30 cent per dag. Goed- koope arbeidskrachten waren zij daa-- om nog niet. Het lijkt ons belachelijk, zoo weinig als die groote mannen zetten. Met goed betaalde Europee-che arbeiders ware men weinig duurder geweest. Gebrek aan kracht door onder voeding en traditie leverden daar met elkaar een armzalig arbeidsresultaat op. De Chinees is gaan houden van een versplinterde atbeidsverdceling, ook, wanneer hij meer zou kunnen verzetten. Men ondervindt het reeds aan de stations, waar het kleinste stuk van uw bagage een aparten drager en aparte betaling En dan de dooden I Zij verdringen feitelijk de levenden. De dooden geven boven alles de Chineesche vlakte baar karakter. Er ternauwernood een akker in China, niet bezaaid is met de kleine aarden bulten, die elk een graf aanwijzen. Gij spoort door wijde vlakten en zoover het oog reikt is het land ermee o dekt. De aarde lijkt er wrattig door, nieuweling ziet gij met klimmende verbazing de algemeenheid van dit ver schijnsel. De eerbied voor de gestorven voorvaderen, die de grondslag is van moraal eD eeredienst in de Chineesche maatschappij,!; spaart ieder heuveltje. De graven dragen geen naam en geen ander onderscheidingsteek» dan hun hoopje narde. Zij zijn slechts zeer zelden op kerkhoven verzameld. Die graven liggen vóór alles in den weg. Bij het aanleggen van spoorwegen rij" zij een plaag. Uit den treure moet worden betaald voor bet «verleggen van de graven der voorvaderen» aan de kleine luiden in dorpeo. Families der grooten willen vaak van geeo ver leggen weten, en dan moet de lijn eet) bocht maken om en door hun in het veld verspreide graven heen. Gemengde Berichten De toestand van de ex keizerin Charlotte van Mexico is hopeloos, ten gevolge van algeheele lichaamsver zwakking. Haar einde is ieder oogen- blik te verwachten. Zij is acht en tach tig jaar en leeft geheel teruggetrokken op het kasteel van Bouchot, nabij Brussel. In den avond had een 46 jarige juffiouw op den Rijoburgerweg te Lei den het ongeluk met haar rijwiel te slippen. Door den val geraakte zij be wusteloos. Na te zijn bijgebracht, waB zij zoo overspannen, dat haar opname in het krankzinnigengesticht Endegeesl noodzakelijk bleek. Uit Parijs wordt gemeld dat dokter Léon David, tijdens zijn spreekuur door iemand, die voorgal ziek te zijn, over vallen werd. De pseudo-zieke dwong den dokter met een revolver de plaatB wijzen, waar hij zijn geld verborg. De schurk eigende zich het geld toe met nog twee revolvers, een gouden ketting en een zilveren sigarettenkoker. Voor alle zekerheid bond «de patiënt» den dokter de handen op den rug, stopte hem eeD prop in den mond en sloeg hem daarna bewusteloos. Te 'sGravenhage is in het perceel Bezuidenhout 165a, waar gevestigd is de manufacturierswiDkel van W. een roofmoord ontdekt. De twee kinderen van W.. die heden met een kraam op de markt stonden, vonden bij hun thuis komst hun moeder in de keuken dood, liggend in een grooten plas bloed. De toestand van de keuken duidde op een voorafgaande worsteling. In de kamer bleken kasten opengebroken en o hoop gehaaid. De justitie en politie spoedig ter plaatse. Dadelijk na bemerken van den misdaad is de mi facturier gewaarschuwd. Een hond heeft in den nacht te Deurne 54 kippen doodgebeten. Het moorddadige dier is van een onbeken den eigenaar. Te Wateringen raakten de kleeren van een vader niet zijn beide kinderen in brand. Zekere K. zat n.l. met twee kinderen op de knieëa bij de kachel, toen de kleeren van de kinderen en daarna vau den vader vlam vatten. Tot overmaat \an smart was de deur ge sloten, zoodat de man eerst een ruil moest iaslaan, om de kinderen aaD de toegesnelde buren te kunnen overgeven, die de vlammen met kleedingstukken doofden. De vader kroop door het raam en sprong in het water, hoewel hij kort geleden pas van de griep was hersteld. Het drietal had zulke hevige brandwon den, dat het onverwijldjn het zieken huis moest worden opgenomen. In reeds vijf Belgische plattelands gemeenten is een vrouw tot burge meester benoemd. Ia BJgië zal dc sinds den vorigen zomer bestaande vreemdelingenbelasling weer worden afgeschaft, In verschillende deelen van Australië heerscht een buitengewone hitteIn Zuid-Australië zijn tengevolge der hitte talrijke personen gestorven, In een tehuis voor ouden van dagen in Ade- laide alleen zeven. De Fransche autofabriek De Dion- Bouton heeft de betalingen gestaakt. Het passief bedraagt fr. 60 millioen. Deze fabriek is in de eerste plaats een slachtoffer der Amerikaansche concur- Uil Padang wordt gemeld, dat tijdens de onlusten op West-Sumatra tot heden in het geheel 900 peisonen gearres teerd zijn. De leiders der opstande lingen zijn voor het grootste deel ge dood of gevangen genomen. Naar men meldt, is een wetsont werp lot wijziging der Drankwet in voorbereiding, dat een regeling inhoudt van de Plaatselijke Keuze. Te Oss is de 20-jarige van Nuland bij een twist zoodanig in de hand ge stoken, dat de slagader werd getroffen. Het slachtc (Ter is aan de bekomen ver wonding doodgebloed. Vier personen zijn aangehouden, waarvan een den vertnoedelijken dader is. Water is de sterkste drank; leeuwen en paarden drinken het, en Simson dronk nooit iels anders. Te Sjanghai is een Chineesche op zichter van de tramwegen in de buiten- lïïP'ER KOFFIE theei \-G' landsclie concessies vermoord door 3 Cliineczcn. De moordenaars konden zich uit de voeteD maken. Zendelingen, die uit Koeling, Nan- tzjang en andere plaatseu te Kioekiang aankwamen om zich daar in te schepen, werden door Chineexen schandelijk mishandeld en uitgeplunderd. De zen delingen verklaren, dat de bandieten, die in de taaiste twee jaar de provin cies Sjensl, Kweitsjau, Joenan en Honau onveilig maakten, tienduizenden dorpe lingen, die zich tegen hun verzet had- i, vermoord hebben. De Engelsche schrijver Bernard Shaw liet zich eens als volgt uit: «Nadat ik alles rijpelijk overwogen heb, kom ik tot deze conclusie: ik ben voor afschaffing van alcoholhoudende dranken. Als men vrij kon kiezen tus schen drankzucht en matigheid, zou ik het volk de keus willen laten. Maar als ik de geweldige kapitalistische orga nisatie zie, die op den hoek van iedere "t het volk den acohol onder den zet, die zelf het geld opstrijkt en ian mij eD andere burgers overlaat de ontzaglijke schade le betalen, die de drankzucht veroorzaakt, dan ben ik be reid, die organisatie te vernietigen en het zoodoende den arme mogelijk te maken, nuchter te leven, evenals zijn hond zonder moeite doen kan.» De toestand van het Hongaarsche meisje, dat volgens haar verklaringen acht dagen in het Ulvenhoulsche bosch onder Ginneken het ft doorgebracht, is thans dermate verergerd, dat haar de Sacramenten der stervenden zijn toe gediend. De doorbraak van den boulevard Haussman te Par^s tusschen de rue Fartboul en de rue Drouct, die thans voltooid is en waardoor de verbinding met den boulevard Montmartre tot stand kwam, heeft zes-en-zestig millioen frank gekost. Het bekende Fransch Katholieke dagblad «La Croix», dat tot voorkort nog onder leiding stond van Paul Feroti Vrau, die het blad overnam van de Paters Assumptionlsten, heeft een op lage van vierhonderd duizend exem- Io het afgeloopen jnar trokken er naar Kevelaar 487 processies, waarvan er 79 uit Nederland kwamen. De eerste drie maanden van dit jaar krijgen de Londensche rechtbanken zeshonderd echtscheidings-procedures te behandelen, dat is meer dan het totaal aantal echtscheidingen in heel Engeland twintig jaar geleden. Het aantal echt scheidingen is de laatste vijf-en-twintig jaar zesmaal zoo groot geworden. Te Rome is een vrouwelijke post beambte gearresteerd, die zich heeft schuldig gemaakt aan het openen van een aangetcekenden brief, die geadres seerd was aan donna Rachele Musolini, de vrouw van den Duce. Hoezeer de Limburgsche mijnstreek van karakter verandert, tengevolge van den intensieleven mijnbouw, moge blijken uit het volgende De gemeente Hoensbroek, in welker onmiddelijk nabijheid dc staatsmijnen Hendrik en Emma liggen, bestond tot voor betrekkelijk korten tijd nagenoeg uitsluitend uit Nederlanders en katho lieken. Thans wonen er in deze eertijds landelijke gemeenteNederlanders (ruim 9600), Duitscbers, Polen, Serviërs, Ita lianen, Oostenrijkers, Tsjechen, Russen, Belgen, Roemenen, Hongaren, Zwitsers, Lithauers, Luxemburgers. 38 Personen zijn zonder nationaliteit, De volgende kerkgenootschappen en aanhangers er van treft men aan Roomsch Katholieken, Neder). Her vormden, Evangelisch, Hersteld Apos tolisch, Gereformeerd, Evangelisch Lu- lersch, Israëlitisch, Leger des Heils, Christelijk Gereformeerd, Vrije Geref. Gemeente, Gemeente van Gedoopte Christenen, Oud-Gereformeerden, Vrije Evangelische Gemeente, Christelijk Af gescheidene Gemeente Oud Gerefor meerden, Hersteld Apostolische Zen dingsgemeente in de Eenheid der Apostelen, Zendingsgemcenle, Doops gezinde Gemeente, Baptisten, Dissi denten, Mohammedanen zonder kerk genootschap 293. Is het niet welletjes Io Warschau werden steeds meer dielstallen van juweelen en lijfsieraden gemeld op de groote bals. De politie begon zich met de zaak te bemoeien en achtervolgde een der gasten naar diens woning, een villa in den omtrek van de stad. Toen de rrcherche deze villa binnendrong, trof zij er twee heereu aan in rok, die zich als ingenieurs le gitimeerden. De villa was de zetel van vereeniging tot steun aan de armen Warschau. Io een schrijftafel vond politie voor meer dan honderd- veertigduizend gulden aan gestolen juweelen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de diefstallen op de bals gepleegd waren door een vereeniging van kleptomanen en dat dc opbrengst gebruikt werd voor «liefdadige doel einden». Uit gevonden bescheiden bleek, dat het geld, dat de sieraden opbrachten, inderdaad aan de armsten van de hoofd stad ten goede kwam. Het doet denken aan de avonturen van een Lord Lister, den gectleman-inbreker. Ondanks het schoone doel, vond de politie het middel alles behalve ciibaar en oordeelde te recht, dat dergelijke weldoeners in een krankzinnigengesticht thuis hoorden,

De Eembode | 1927 | | pagina 2