Lijst No. 9 De Katholieke Kiezers van Amersfoort, die daags voorHemel- vaart moeten gaan stemmen voor den gemeenteraad, behooren met het roode potlood rood temaken één vakje voor een der namen van de Katholieke lijst I Oa Saclatlatlsche ontevredenheid. Wanneer men onbevangen desocia- listijche verkiesingslectuur leest, dan treft 't hoe onwaar en opgeschroefd nagenoeg alle» ia wat daar wordt be weerd met het kennelijk doel het ge voerde beleid der stadsregecting af te brektn en verdacht te maken. Het schijnt wel of in verkiezings dagen hier en daar elke rem los- raakt. Leugen en laster moeten dienen om bedreigde belangen te verdedigen of worden gebruikt om wraak te nemen over vermeende achterstelling of ge krenkte eerzucht. Het roode verkieiings-proza is in weten grof en onwaar, wanneer meD er b.v. de uitroep in leest: Wat deert het de Christelijke en liberale materia listen of bet arbeiderskind krom en scheef groeit? Hun taak is te zorgen dat de dubbeltjes blijven waar ze ziju«. Is dat geen uitlating scheef en krom van onwaarheid! Tartend onbeschaamd! In weerwil van alle socialistische be weringen staat het vast, dat ons volks onderwijs in Amersfoort binnen de grenzen der wettelijke regelingen, goed werd verzorgd, Er was achterstand in sommig op zicht, tengevolge van de kwade tijden die de gemeeDte doorleelde. Maar niet zoodra was het mogelijk de noodige middelen beschikbaar te stellen of alles werd aangewend om verbetering te brengen, waar verbetering noodig was. Dat de Wethouder van Onderwijs niet direct overal en altijd klaar staat om van elk geuit verlangen notitie te nemen, zal niemand onverstandig kunnen noe men. Er sijn behalve 't onderwijs nog andere vitBle belangen in onze gemeente te behartigen. Het niet-strikl noodige eenerzijds inwilligen, veroorzaakt achter stand bij andere gewichtige diensten. Er moet evenwicht zijn. En steeds zal men rekening moeten houden met de beschikbare middelen voor het geheel. De socialistische theorie die du over heid ouderlijke plichteo ter hand wil doen nemen, kan nooit de onze zijn. De zorg voor het kind behoeft met uitsluitend te berusten bij de school- autorlteiten. Onbevangen den toestand van het volksonderwijs overziend, zal ieder on bevooroordeelde moeten erkennen dat er met de beschikbare middelen is be reikt wat mogelijk is. Er zijn gaandeweg verbeteringenjaan gebracht waar 't noodig was. Vooi voldoende leermiddelen werd gezorgd en een elk onparijdig beoordelaar zal moeten toestemmeD dat voor het onder was is gedaan wat gedaan kon worden. Maar de morrende en klagende roode fractie heeft behoefte aan ontevreden heid en onrust en weet daarom niet beter te doen, dan bij het afwijzen van voorhands onmogelijke eischen, critiek te leveren, die nergens op lijkt. Zij sluit moedwillig de oogen voor 't goede hetwelk tot stand kwamen kweekt zoo een geest van onvree waarmede ons volksonderwjs en de kinderen des volks allerminst zijn gebaat. Uitspraken Kantongerecht. Trekdier onbeheerd latenH. K Amersfoort, f 2. DronkenschapT. J, v. d. B., A'foort, f6; J. C. v. d. E., A'foort, f 10;S.K„ id.K. S., Amsterdam 18; J. v. d. B„ Ede f8; A. L. W„ Soest. f8.;W.D., Bellen, 110. InvaliditeitswetK. v. N„ A'foort, 126 keer 50 cent of 126 keer 1 d. DrankwetR. v. B., Amersfoort f 30 of 10 d, plus verb, drank en Ilesscheo, Visscherijwet: J. de G., Bunschoten, f10 of 5 d. Motor- en Rijwielwet: C. F. D-, Arnhem, f 15P. P., Baarn, f 10 of 5 d L. A. V„ Baarn, f7; W. ter K„ Bunschoten, f8 of 4 d.J. W. v. d. H„ Ede f6 of 3 d.C. v. D., Nijkerk, vrij spraak A. S„ A'foort, f 10 of 5 d, eo f10 schade verg. Met grooter snelheid dan 10 K.M. de spoorbaan naderenH. J. Z., Amers foort f3; A. Amsterdam, f8 of 5 d.J. G„ Baarn, f5; J. H. S„ Barne- veld, f5 of 3 d.G. J. v. O., Hoogland, f5 of 3 d,E. B., Leeuwarden, f5 of 3 d.H. v. R„ Leusden, 50 ct. of 1 d. Politieverord. AmersfoortJ, E, S, H. S.G. S.A. P.A. J. v. G,B. A. v. D., allen te Amersfoort, elk f3. Met motorrijtuig te snel rijden(Hoe velaken) J. J. W. K., Groningen f 20 of 10 d,B. A. J., Oosterbeek, f 15 of 5 d.; (Soest) Tb. W., Soest, f25 of 10 d. L. F., Soest, f 3 of 2 d.A. V., Utrecht, (6 of 3 d. Voor xoover niet afzonderlijk ver meld bedraagt subsidiair evenveel dagen hechtenis, als de boete guldens groot is, Ten behoeve van de gemeente- bedreven werd aangekocht een personen- automobiel van het merk Chevrolet. Door het Heemraadschap De Eem werd aanbesteed en gegund het op diepte brengen ol maaien van verschil lende beken aan: Lagemaat, Wouden berg 1. 2 en 7 voor f188, f225 en f38; Fh. v. d. Beek, Amersfoort 3, 6. 0 en 10 voor f25, f93, f98 en f55; Leeuwenarend, Woudenberg 4 voor f 148 v. Ginkel, Scherpenzeel 5 voor f 188Veldhuizen, Woudenberg 8 voor f 168. Het eind-examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool zal worden af genomen op 7, 8, 0. 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Juli. Aangewezen zijn de volgende deskundigen, met wier mede werking de examens zullen worden af- afgenomen J. R. L. Colette te 'sGravenhage dr. Ir. F, J. Nellenste^o te Delftdr. H. A. J. v. d. Swaay te's Gravenhage Pater B. H. Molkenboer O.P. Domini canenklooster te Huissendr. N. J. Singels te Zeist. Bij resolutie van den minister van financiën is met ingang van 1 Juni benoemd tot teekenaar van het kadaster te Tiel F. C. Bührman alhier. Wegens enorm succes zal 't Ara- sterdamsch Cabaret-Gezelschap Jonny Slee Woensdagavond 18 Mei te 8 uur in de groote zaal van St. Aechteo voor de 2e maal opvoeren de Revue »Weet je 't ook«. Voor de spelers hopen wij dat deze 2e Bvond zoo schitterend mag slagen als de vorige, te meer daar men als doel heeft de geldmiddelen der R. K. Militairen Vereeniging te ver- hoogen. Wie eens een avond hartelijk wil lachen verzuime niet deze uitvoering te besoeken. Uit den Omtrek BARNEVELD In den avond kwam over 't dorp een luchtballon drijven die blijkbaar Delging tot dalen had. Toch duurde 't nog geruimen lijd eer de daling plaats had, Deze geschiedde namelijk op de bolstede Viocciaar, onder Stoutenburg, waarvan de bewoners den ballon, die te Deventer was opgestegen, en in welks mand slechts één persoon had plaats genomen, per voertuig naar het station te Amersloort heeft gebracht. We hadden hieT hevige nachtvorsten en droevig was hel te zien, hoe de den vorigen dBg er nog zoo fleurig bijstaande vruchten, of prachtig bloeiende vrucht- boomen er den daarop volgenden mor gen uitzagen. Akkers toch met vroege aardappelen en vroeg gepoole boonen lagen namelijk, totaal zwart geworden, slap tegen den grond, zoodot dit ge was als geheel verloren kan worden beschouwd. Voorts hebben ook de meeste in bloei staande vruchtboomeo zwaar van de nachtvorsten geleden. Bij de gehouden stemming voor leden van den Raad zijn gekozen zeven Cbr. Hist., v. d. Craats, Schim mel, van logen, Effriok, de Rijk, Haze- leger en v. d. Brink drie anti-revolutio nairen, Zandbergen, Geurts en van Essen; twee S. D. A. P., Bultman en Scbarrenburg. één R. K-, Verhoel, één Staatk. GerefVeenendaal, en één tot geen partij behooreDd, van Loon. Ter pluimveemarkt wordt van den aanvoer 1 cent per stuk marktgeld ge heven. De kippenhandelaren achtten dit tarief te hoog en hadden daarom het plan geopperd op een terrein buiten de gemeente, een stuk grond, door den landbouwer Luttikhuizen voor dat doel aangeboden, kippenmarkt te houden. Voor men daartoe zou overgaan, wilde men het hoofd der gemeente er mede in kennis stellen, hetgeen ge» scbiedde door een tweetal afgevaardig den, die den Burgemeester wezen op de grieven van de kooplui en het be staande plan. Het onderhoud heeft tengevolge ge had, dat besloten werd voorloopig het pluimvee te blijven aanvoeren op de kippenmarkt in het dorp, aangezien de Burgemeester toezegging deed zijn medewerking te zullen verleenen aan verlaging van het tarief. EEMNES De rekening 1920 van het Water schap Eemnes vertoont, wat den ge wonen dienst, afdeeling I betreft, een nadeeljg naldo van f2053,591/}. De gewone dienst, afdeeling II, (Wind- bemaling Heinellenpolder) geeft een batig 9aldo van f79.46'/}. De buitengewone dienst heeft aan inkomsten een bedrag van f42.128 70. tegen f40.796.19'/} aan uitgaven en sluit met 'o batig saldo van f 1332.50'/,, De gehecle rekening over 1926 be draagt in ontvangsten f 92,230.21, tegen f93,571.83'/, aan uitgaven en sluit dus met een nadeelig saldo van f1241,62'/]. HOOGLAND Coop. Lendbouw-Vereeolging. Door het bestuur der Coop. Landb.- Vereeo. zijn in werking gesteld 2 Meng machines tot het doen vermengen van alle soorten graan en veevoeder, kuiken- voer, opfokvoer, kalvcrmeel enz. Deze mengmachines zijn nu ongeveer 1 maand in werking tot volle tevredenheid van b't Bestuur. Mochten de leden interesse hebben de werking van deze machines te be zichtigen dan iB het bestuur ten allen tijde bereid, indien mogelijk, ze in werking ie stellen en de leden hierover inlich tingen te geven. Met de aanschaffing van deze machines is het voordeel voor de leden veel toegenomen en we hopen dat dour de leden dit gewaardeerd zal wnrden, door zooveel mogelijk hun nrtikelen bij hun eigen vereeniging te bestellen. Mochten er leden sijn die door betere ervaring of ondervinding wijziging in een van bovengenoemde artlkeleo wenschelijk achten, zoo ver voegen zij zich bij het Bestuur en de ad viezen zuilen ten zeerste op prijs gesteld wordeo. Tevens Heeft het Bestuur verschil lende koeksoorten bij het Rijks Land bouw Proefstation te Wageoingen laten onderzoeken, waarvan de uitslag is als volgt Murwe Lijnkoek U. Twijnstra, 1. Gehalte aan eiwitachtigc sloff, 30.5% 2. vetachtige 13.0 3. vocht 11.7% Voldoende zuiverheid Murwe Grondn.koeken Calvé Delft. 1. 52.2 pet. 2. 7.5 pet, 3. 9.9 pet. Voldoeode zuiverheid. Voorslag Lijnkoek U. Twijnstra. 1. 31.9 pel. 2. 7.9 pet. 3. 10.4 pet. Voldoende zuiverheid. Murwe Lijnkoek J. v. Volleohoven. 1. 31.0 pet 2. 10.9 pet. 3. 11.7 pet. Voldoende zuiverheid. Voorslag Grondn. K. U. Twijnstra. 1. 50.8 pet. 2. 12.6 pet. 3. 7.6 pet. Voldoende zuiverheid. Am. Lijnkoeken S. K. Lijnmeel. 1. 32.4 pet. 2. 5.6 pet. 3. 11.2 pet. Voldoende zuiverheid. Murwe Lijnkoek H. W. V. 1. 29.6 pet. 2. 10.5 pet. 3. 13.4 pet. Onvoldoende zuiverheid. Analyse verslagen van ochtendvoer, varkensmeel 1 eo 2 volgen met enkele dagen. Het Bestuur. SOEST Burgemeester en Wethouders zullen op Dinsdag 24 Mei op het Raad- huis aanbesteden hel bijbouwen van een lokaal met bijkomende werken aan 5 klassige Openbare Lagere School aan de BeetslaaD. De heer W. Sukel is benoemd tot koster vao de parochie van de H.H Ap. Petrus en Paulus, Voor inlichtingen omtrent Kerkelijke aangelegenheden vervoege men zich -tot hem. Het 19 de N'.V. Provinciale Utrecht- sche Elecirickeits Maatschappij meer er. meer gebleken, dat de wensch om electrische apparaten te gebruiken alge- meeoer en sterker wordt, maar dat de verwezenlijking daarvan nog in belang rijke mate tegengehouden wordt, door de overweging, dat de door deze.apparaten gebruikte stroom te kostbaar zou zijn. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen heeft men een zoogenaamd vast-recht-tarief ingesteld, In den gemeenteraad deelde de Voorzitter mede, dat aan de gemeente een dagvaarding is beteekend namens G. H. Hilhorst, inzake eene vordering groot f 594 waarvan voornoemde Hil horst terugbetaling verlangt, als zou dit bedrag onrechtmatig door hem zijn ge stort iu verbaDd met eene bouwver- eUB°'nfn W. stelden voor aan H. W. van Viegen een bedrag van f 130.45 uit te keeren, wegens het in orde brengen der administratie van het wegenfonds. De beer de Koning (R.K.) maakt be zwaar en wil dat dit bedrag wordt be- laald door den ambie aar ciie hiervoor moest zorgen en in deze is te kort geschoten. Weth. van den B:rg (C.H.) is nijdig, niet omdat de administratie niet bij was, doch oindat de bewuste ambtenaar drie jaar lang maar wat heeft voorge kauwd wetende, dat de boel niet in Hij deelt verder mede, dat deze gei den door de kas van den gemeente ontvanger hebben geloopen en vaak besparing van rente hebben opgeleverd. Weth. van Elten was er verontwaar digd over, toeu bij tot de ontdekking kwam, dat d: geheele administratie van bet wegenfonds slechts uit een paar kladjes bestond er was zelfs geen schrift, geen boekje, absoluut niets. De voorzitter merkt op, dat bet wegen fonds in 1924 is goedgekeurd, du9 vóór spr. tijd. Toen spr. bleek, dat in driejaar aan de administratie van het wegenfonds niets was gedaan, hetgeen, in eene ver gadering van B, en W. door den be trokken ambtenaar werd erkend, heeft spr. ingegrepen. Aangeboden werd een rapport inzake de stichting van de gebouwen voor het Gasbedrijf. Een der leden vestigt er de aandacht op, dat er wa3 ingeschreven door een ingezetene van Soest voor f 16 769, door iemand uit Hilversum voor f21,732 en door een ander ingezetene van Soest voor f24155. Hoewel men vooruit wist dat er te laag was ingeschreven, is het werk tcch aan den Isagsten Inschrijver opgedragen. Het eind is dan ook geweest, dat de gemeente dit werk in eigen beheer heeft moeten afmaken. Door den gemeenteraad werd vast gesteld een reglement, inhoudende voor waarden waarop door het gasbedrijf gas- kook-, gasverwarmings- en ver- liehtingstoestellen in huurkoop worden verstrekt. Een adres van den Middenstands-. besturenbond inzake verkoop van gas-1 toestellen door de gemeente werd voor kennisgeving aangenomen. Een crediet van f8500 werd verleend voor gedeeltelijke vernieuwing van den Grooten Melmweg. VEENENDAAL In den nacht reed de koopman Van de Linden met zijn wagen met manu facturen In de Klompersteeg naar huis, topn het paard op hol sloeg. Van de Linden werd uit deo wagen geslingerd eo werd bewusteloos en met zwaie hoofdworden en inwendige kneuzingen opgenomen en raar het ziekenhuis ver voerd. Het paard holde met den wagen achter zich verderbij den spoorweg overgang nabij De Klomp, rende het met kracht tegen de hekken. De wagen werd vernield en het paard zoo zwaar gewond, dat het moest worden alge- Landbouwnieuws. Kunstmest. Terwijl volgen» de door de betrokken organisaties opgedane ervaringen zich iu den land- en tuinbouw slechts spo radische gevallen van letsel voordeden en voordoen door het uitstrooien van oudere kunstmeststoffen staat het in dit opzicht niet gunstig met de nieuwere kunstmeststoffen, als norge- salpeter, kalksalpeter en kalkstikstof. Bij het uitstrooien van die meststoffen doen zich herhaaldelgk huidletsels voor, en soms van vrij ernsligen aard. Der- gerlijke aandoeningen (in het oog waaien en inademen), komen niet plotseling, doch geleidelijk onder den invloed van zweeten, en schuren vankleedingstukken over de huid en zijn dus niet als on gevalsgevolgen te beschouwen. Ook kwamen deze kunstmestlctsels niet voor op de lqst van de erkende bedrijfsziekten, zooals sommige bedrijfs verenigingen kennen. Daar het niet altijd mogelijk is door het inachtnemen van voorzorgmaatregelen, de schadelijke inwerking van genoemde kunstmest stoffen geheel te voorkomen, hebben o.m. de besturen der Landbouw-Onder- linge en der Tuïnbouw-Onderlinge be sloten de huidaandoeningen, ontstaaD door het behandelen (uitstrooien) van norgesalpeter, kalksalpeter en kalkstik stof als bedrijfsziekte te erkennen, onder nadrukkelijke voorwaarde echter, dal de algemeen geldende voorschriften voor het verwerken van deze stoffen zooveel mogelijk in acht zijn genomen, Deze werkzaamheden moeten vóór het uitbreken der ziekte door den verzekerde als zoodanig zijn verricht en wel zóó veel van te voren, dat verband tusschen de ziekte en de werkzaamheden aan nemelijk is. Binnenland De Radio geeft hedenavond een rede over de beteekenis der gemeenteraadsverkiezin gen te houden door den redacteur van De Maasbode, Willem NieuweDhuls. Buitenland Drankweer. Gelijk men weet, heeft bij volksstem ming het Noorsche volk zich tegen voortzetting van 't bestaande verbod van dranken met meer dan 21 pet. alcoholgehalte verklaard. De Noorsche regeering is toen met bekwamen spoed aan het werk getogen, om de wetgeving in overeenstemming te brengen met de uitspraak der be volking. Na voorbereiding door een commis sie, stelde zij aan de volksvertegen woordiging voor, dat tot 30 Juni 1932, de gemeentebesturen vergunning lot den verkoop van sterken draok zouden kun nen verleenen, niet alleen in de 13 steden, die, vóór de invoering van het verbod io 1916 dien verkoop nog toe lieten, maar ook in de 31 steden, waar zich bij de stemming van 18 Oct. j.l. een meerderheid tegen het vetbod had uitgesproken. Daarna zou in elke ge meente afzonderlijk, opnieuw bij volks stemming over dezen verkoop beslist Het parlement heeft echter niet alleen deze uitbreiding tot de 31 steden afge wezen, maar iu de eerstbedoelde 13 steden reeds in 1928 nieuwe stemmin gen voorgeschreven. Bovendien wordt in 4 van deze 13 na 1928 het verbod automatisch ingevoerd, omdat bepaald is. dat dan in steden met minder dan 4000 iDwoners geen drank zat mogen worden verkocht. Het parlement heeft verder elk ver voer van drank per post verboden. Terwijl de regeering voorstelde aan jonge personeD beneden 18 jaar geen drank te doen verkoopen, heeft het par lement deze greos op 21 jaar gesteld. De uit den verkoop van drank voort vloeiende staatsinkomsten zullen, be houdens in bijzondere omstandigheden, door het parlement vast te stellen, niet in de schatkist, maar in een invalidi- teitsfonds en in een speciaal alcohol fonds worden gestort. Gehandhaafd wordt de voor korten tijd aangenomen wet, die waakt tegen het misbruik, dat medici, veeartsen en tandartsen wel maakten van hun be voegdheid, om voor medische doelein den alcohol voor te schrijven. Het Noorsche parlement is dus van meening, dat de wet nog wel degelijk en scherp haar wakend oog heeft te laten gaan over hetgeen verband lioudl met de drankkwestie. Uit Dultiohlind. Minister Stresemann heeft op een economische conferentie gewaarschuwd tegen overschatting van Duitschlands voortbrengingsvermogen en kapitaal kracht. De economische toestand van OuitschlAnd is zeer zeker verbeterd, maar de meening van het builenland, dat de Duitacbe nijverheid tot zeer veel veel in staat is, vindt, zoo zei de heer Stresemann, geen steun in den werke- lijken toestand. De landbouw bevindt zich evenmin in gunstige omstandig heden, De uitvoerhandel wordt door gebrek aan kapitaalkracht belemmerd. Daarom zijn internationale overeenkom sten noodzakelijk opdat de Duitsche fabrikant zijn positie kan handhaven tegenover economisch sterkere buiten- landsche groepen. Hij besloot met op de grootst moge lijke beperking aan te dringen van on- noodlge uitgaven, de erkenning moet zich baan breken, dat Duitschland een financleele politiek moet voeren van een volk, dat den oorlog verloor, Volgens berichten uit Riga heeft de Oekraineche sowjet-regeering de sluiting van een »3ntal R.K., Orthodoxe en Joodsche kerken gelast. Als reden wordt opgegeven, dat deze gebouwen voor namelijk teo dienste der »bourgeois« strekken. Ze zullen voortaan als ver gaderlokalen dienst doen. Dezefde cor respondent meldt, dat dit voorjaar ook in andere gedeelten van Rusland een sterke opleving van anti-godsdienstige actie schijnt mee te brengen. Qemengde Berichten Kcchectieurs te Amsterdam hebben aangehouden een Belgische dienstbode en haar vriend, een Italiaan, Het meisje had bij een familie te Brussel, waar zQ in betrekking was, voor ongeveer f 7000 aan juweelen gestolen. Met bet gestolene was zij naar ons land uitge weken. Eenige weken heeft zij met den Italiaan, die als heler tungeerde, in een hotelletje in de hoofdstad gelogeerd, Een afdeeling van de marechaussee te Pikallen is er in geslaagd eeo zigeuner, die al acht jaren lang wegens tal vao moorden en beroovingen gezocht werd, oa een hevige schietpartij, in een afge legen huis, onschadelijk te maken. Te Toggenburg wilden drie jongelui een granaat, die zij bij de manoeuvres hadden gevonden, met behulp vaneen laschapparaat openen. De graoaat ont plofte tengevolge waarvan de 3 jonge mannen op slag werden gedood. Hun lijkeu waren verschrikkelijk verminkt. Dc werkplaats waarin zich bet lasch apparaat bevond, werd bijna geheel vermeld. Van Dinsdag 17 Mei tot MaandBg 23 Mei zal het Koninklijk bezoek aan Amsterdam plaats hebben. Woensdags vindt er op den Dam een xanghulde voor Prinses Julia*- - plaats, waaraan meer dan 5000 kinderen deelnemen. In moeilijk toegankelijke bergstreken in de JHcrzegowina heerscht hongers nood. Er zijn reeds meDschen doodge hongerd en velen liggen op het uiterste. In BerlijD moet een woningtekort zijn van 136 000 buizer 75.000 gezin nen zijn zonder eigen woning. Twee Engelsche oüicieren zijn met bun toestellen neergestort. Beide vlie gers werden gedood. De Zomertijd. P. J. Rosenboom schrijft in verband met het ingaan van den zomertijd bet volgend verheffend proza in »de Nieuwe Plattelander», het orgaan van Braat: Vijftien Mei dan is de dag aange- broken dat volgens ministerieele be schikking het besluit wordt genomen, dat we wettelijk onnatuurlijk behooren te zijn. In de bladen lezen we deze oorkonde dat we des nachts de klokken- wijzers een duwtje moeten geven, een uur vooruit. Worden we des morgens wakker dan zegt de klok of de pendule u hoe het wettelijk is. Slaat men zijn' blik naar het Oosten, dan ziet men de zon prachtig en heerlijk heur stralen over het landschap, glanzend en ver rukkelijk in beur volle majesteit, precies uaar de regeleD en met de bepalingen vau het groote ingegevenschap van liet bestaan verschijnen. De zonnetijd dat is de tijd door het bestaan bepaald, maar daar is men niet mee tevreden, daarann geeft de mensch der steden geen vereering, het moet anders zijn dan zooals het natuurlijk is bepaald. Ik noem het een hoon en smaden der natuur al wat onnatuurlijk is. Maar men bezit niet de wilskracht en de energie om een uur vroeger naar de bedden kwast te grijpen om aan den arbeid te gaan. Daar moeten de klokkenwijzeri een uur om verzet worden, allemaal keuleekenen van inzinkiog en verwil dering der moraal. Moreel bezit de voorstander van den zomertijd de fut en de kracht niet, daar moet de wel bij komen. Is hel niet droevig en treurig gesteld met dezulken, die op zulk een standpuut staan, Wat te zeggen van een regeeriog die den zomertijd accep teert boven den zonnetijd Is mijns inziens de naam van regeering niet waard, i9 slechts een surrogaat van een wettelijke regeeringGa heen en ver- De Eerste Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot afschaffing van de colleges van zetters van 's Rijks directe belastingen. Een merkwaardig feil heefl zich te Ijlst voorgedaan bij de keuring voor de nationale militie. Van de 23 ge- keurden werden niet minder dan 15 afgekeurd. Vbd de 8 goedgekeurden hebben vijf vrijstelling wegens broeder- dienst. Bijven over drie. De Minister van Arbeid heeft thans zijn toestemming gegeven tot den bouw van 1072 woningen te Amsterdam, be stemd voor huisvesting van de gezinnen, die de kelder- en krotwoningen moeten verlaten wegens onbewoonbanrverkla- riog. De bouw is al aanbesteed en met de gegadigde bouwers ls overeenstem ming bereikt, zoodal reeds dadelijk met dit groote werk kan worden aange vangen. Voor vele werkloozen een uit komst. Een 20-jarig meisje, werkzaam aan de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam had het ongeluk In de laschmachine bekneld te raken. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat haar linkerarm was afgekneld. Later ia het meisje aan de gevolgen overleden. De bijzetting van het stoffelijk over schot van generaal Van Heutz te Am sterdam zal worden tot een grootsche huldiging van de nagedachtenis van dezen Indisch-man. Volgens de volkstelling in Rusland beeft de Sowjet-Unie ruim 146.3 mil- lloen vielen. In enkele zeer ver afge legen districten is de volkstelling nog niet ten einde gevoerd. Een aantal beambten, die voor dit doel daarheen waren gegaan, zijn verdwenen. Op de steenfabriek van Herbsin te iHarculo viel een eenige meters hooge stapel steenen om, waardoor vijf arbei ders onder de steenen bedolven werden. Terstond werden de slachtoffers, wier toestand zich ernstig liet aanzien, be vrijd. Zwaar gekwetst werden allen naar het ziekenhuis te Zwolle over gebracht. In de werkplaaiscn der Frarsche spoorwegen te Ivry nabij Parijs zijn door een groote brand machines en materiaal ter waarde van meer dan 4 millioen francs verloren gegaan. Met het nieuwe belastingjaar, dat 1 Mei j.l. Is ingegaan, zal de Rijksin- komstenbela9ting verlaagd worden. Er komen nu te vervallen de 25 opcenten, die na den oorlog gebleven zijn voor het Leenlngsfonds. Door de directie van de Ned, Spoor wegen Is gunstig beschikt op een ver zoek om toe te staan, dat op ver kiezingsdagen op maandkaarlcu met andere dan de daarvoor aangewezen treinen kan worden gereisd. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Arnhem (H. Johannis de Dooper) den WelEerw. Heet Dr. F. W. I. Schriider en tot assis tent aan de kerk der Jezuïeten te Gro ningen Pater V. Spauwen. Uit Rome*. De Congregatie van hel H. Officie heeft tot alle bisschoppen een schrijven gericht in verband met de zedelooze en mystiekzinnelijke geschriften, die zich op ongeoorloofde wijze verspreiden. Elke bisschop wordt verzocht die on zedige boeken in zijn bisdom te ver- Daar de zedelooze en verkeerde boeken, waarmede tegenwoordig de boekenmarkt overstroomd wordt, te taliijk zijn dan dal allen onderzocht zouden kunnen worden door het H. Officie, moet iedere bisschop in zijn diocees tegen de verboden en onzedige boeken optreden, die bekend maken en er de geloovigen tegen waarschuwen. Elke bisschop zal tenslotte over de boeken, welke bij in zijn diocees ver biedt, rapport uitbrengen bij het H. Officie. Zooals reeds gemeld is zal Mgr. F. J. H. Evers vandaag den dag her denken, waarop hij vóór 12'/, jaar tot hoofdaalmoezenier werd benoemd. De jubilaris droeg te 9 uur een H. Mis op in de kerk van den H, Jacobus aan den Parkstraat te Den Haag, ter wijl in den middag een drukbezochte recepte plaats had. f Pastoor van Beurden. Na een langdurige ziekte werd Vrij dagmiddag op advies van de doktoren en op verzoek van den zieke in de St. Gerardus-Majella-Stichting te Bussum opgenomen pastoor J. W. v. Beurden van Naarden, Kort na aankomst in het ziekenhuis werd de pastoor door den zeereerw. deken van Hilversum, van de laatste sacramenten voorzien. Zaterdagmiddag is pastoor J. W. V. Beurden overleden. Pastoor van Beurden werd geboren te Beesd (G.) en bereikte den leeftijd van ruim 62 jaar. Geroepen tot het priesterschap ontving hij den 15deo 1890 de H. Priesterwijding. Pastoor v. Beurden was werkzaam ais kapelaan te Nijkerk (1892—1894), te Wijk bij Duurstede (1894—1895) en te Amersfoort (18951906). In Juli van het jaar 1SK36 volgde zijn benoe mingtot Pastoor te Frederiksoord (D.) en op 29 Mei 1914 benoemdeMgr.de Aartsbisschop hem tot pastoor van Naarden.

De Eembode | 1927 | | pagina 2