Door de Mlddenitsndsverecniging Mandei en Nijverheid werd het aantal beatuuriplaataen van 7 op 5 terugge bracht. De aftredende beereo Houbacr en van Ommeren werden herkoxen en eerst- genoemde ala voorxitter aangewexen. Aan d: Amersfoortache Indualrie- en Huishoudschool vangt begin Sept. 1. de opleldingaklaaae voor leerares bij het Hulaboudonderwijs. Schoolgeld f150 per jaar. 2. de opleidingsklasse voor Huishoud kundige. Leeftijd 17 jaar. Schoolgeld f 150 per jaar. 3. de opleidingaklasse voor Hulp in fhet gexin. I-eeltijd 12 jaar. Schoolgeld 0.25 per week. 4. de opleidingsklasse voor linnen- co coatuumnaaieo. Leeftijd minstens 12 jaar. Schoolgeld f30 per jaar. Duur der opleiding 4 jaar. Leerlingen boven de 15 jaar kunnen dadelijk in de 3e klasse geplaatst worden. 5. Cursus in koken voor dames. Schoolgeld f35 per cursus van 5 mnd, 6. Cursus in koken voor dienstboden. Schoolgeld f 10 per cursus van 5 mnd. N.B. Tot dezen cursus kunnen ook worden toegelaten dames, die overdag hare besighedrn hebben. Voor haar bedraagt het schoolgeld f 15 per cursus Door eeo defect aan de stuurinrich ting sloeg gisterenavond de bestelauto van de Wasch-lorichtiog «Zeldenrust* op den Hoogeweg over den kop. De bestuurder sloeg door de voorruit en bekwam een ernstige, doch gelukkig niet levensgevaarlijke hoofdwonde. De gewonde werd in het Militair Hospitaal binnengebracht, terwijl de auto werd opgetakeld. In de Bergstraat had een aanrijding plaats tusschen een auto en eeD melk wagen. De melkboer werd gewond ter wijl zijn paard op hol sloeg. De wagen en de auto werden beichadigd. Bij den aanvang van de wedstrijden van Excelsior, op Birkhoven kreeg een sliugerbalspeler uit Zeist de bal tegen hel hoofd met gevolg dat een hersen schudding geconstateerd werd. De inzameling van gelden voor de slachtoffers van den stormramp in den Gelderschen Achterhoek heeft f 8691.33 opgebracht, Aan de R. K. Kweekschool der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort werden geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames M. H. H. Al uit Alkmaar, M. E.H. Berend- sen uit Zutfen, A. M. Bieckman uit Deventer, G. A. Grondman uit Enschedé, J. M. Hak uit Baarn en M. S. A. Hoogduyn uit Monster. Woensdagavond zal de stads- beiaardier, de heer Calveen, het carillon bespelen van 9 tot 10 uur. Het programma vermeldt Speldewerkerslied van Hullebroek. De Gilde viert, Eeo Smidje in zijn Smidse, Jan Hen- Zur Drossel sprack der Tlink. Een karretje op een zandweg reed. Kerck-bymne. De Nacht. Onwankelbaar. Tot leeraar in zang aan de Rijks kweekschool aan de Heerestraat is be noemd de heer A. Ritsma. Zaterdag ontstond brand in de Kant- fabriek aan de Sluisstraat. Er stood een electrische strijkbout ingeschakeld, waar door een tafel ging schroeien. Door tijdig ingrijpen werd erger voorkomen. Voor het eind-examen van het Sted Gymnasium zijn geslaagdCornelia Kooiman, L. H. Ruitenberg, P. R. Everaars, E. Heuringa, H. G. Hesse- llnk, Marianne Weevers, A. Reigers man en S. v. d, Walle. Afgewezen werden 3 candidaten. Met 4 candidaten wordt het examen voortgezet. Bij 't examen aan de Rijkskweek school alhier, slaagden voor de akte onderwijzeres A. D. de Bode, E. A. v. d. Wey, A. Papenhuizen, A. A. v. d. Helm, allen te Amersfoort. J. M. J. Havinga te Zeist en D. G. Klomp te Woudenberg. Op uitnoodiging van de Volksuni versiteit der gemeeDte Amersfoort behandelde onze stadgenoot prof. dr. Vening Meicesz gisterenavond voor een volle Amicitiazaal zijn wetenschap pclijke tocht met de onderzee-boot K 13 De resultaten van hel diep-zee-onder- zoek door dr. Vening Meinesz geleid hebben in de hoogere wetenschappelijke kringen sterk de aandacht getrokken. Dr. Vening Meinesz bezit de gave, duidelijk en klaar te kunnen mededeelen, alles wat een leek noodig heeft cm xlch een beeld te vormen van de pro blemen welke tot dezen moeilijken en gevaarvollen locht leiddep. Het leven aan boord, waar zooveel werd gemist van alles wat menig beschaafd mensch onmisbaar in 't leven acht, werd door Spr. fijn geteekend, en ook deed het goed te booren hoe dankbaar de ge leerde onderzoeker was voor de hulp die hem aan boord door allen, van hoog tot laag, steeds bereidwillig werd verleend. Dr. Miedema sprak een hartelijk dankwoord. Hij had de hc tfelijke atten tie mevr. Vening Meinesz, de moeder van den gevierden geleerde, die in de zaal aanwezig was te complimenteeren ru haar bloemen aan te bieden, Op het terrein vódr de Infauteric- kazerne worden vandaag en morgen leger- ea sportwedstrijden gehouden. Minister Lambooy was uit den Haag gekomen om een deel der wedstrijden te volgen. Hedenavond concert op 't terras van Amicitia. Uit den Omtrek Baarn, de lustwarande van Eemland, is In wijden omtrek bekend en geliefd om 't verrukkelijk natuurschoon, haar sierlijke tuinen en wandeldreven, haar bloemen en haar groeo, haar rijwiel paden en bosschages, haar landhuizen, baar vijvers en haar boomen en wat al niet meer de bekoorlijkheid van een tuindorp vormt. Maar wat niet zoo bekend en dus niet zoo geliefd nog is, dat is Baarn's achterland, het landschap, dat zich achter de Eem uitstrekt tot de Zuider zee in de richting van Spakenburg en Bunschoten. Dat vlakke polderland achter Baarn, met zijn groene weiden, door een on- metelijk-wijde, blauwen hemel overkoe peld, is voor zeer vele» nog terra incognita. En tochis het niet minder schoon en schilderachtig. Het is een voortreffelijke gedachte geweest van hel bestuur van Baarn's Bloei om verschillende genoodigden, waaronder de besturen van V.V.V. uit omliggende plaatsen, het dagelijksch bestuur der gemeente Baarn alsmede vertegenwoordigers der pers, met dit achterland in kennis te brengen door middel van een boottocht van Baarn □aar Spakenburg. We hebben het genoegen gehad dezen boottocht mede te maken, De tocht stond onder leiding van den voorzitter van Baarn's Bloei, ir. J. P. Leeuwenburg, die tijdens den tocht, welke ongeveer 3 uren duurde, toonde niet alleen een voortreffelijk kapitein, maar ook een uitmuntend hofmeester en gastheer te zijn. Aan boord van de salonboot «Vecht stroom* was mede o.a. aanwezig bur gemeester Van P.eenen, wethouder Van Doornik, afgevaardigden van V.V.V. uit Zeist en Amersfoort, verschillende bestuui sleden van Baarn's Bloei, van wie met name dienen genoemd de heeren Van der Hoeven en Wolter Bakker, die het initiatief tot dezeo boottocht genomen hadden, met hunoe dames. Het gezelschap, dat per toerauto naar den theetuin «De Watermolen* ge bracht was, scheepte zich aldaar in en na een «welkom aan boord* van lr. Leeuwenburg nam de tocht een aar, vang. Na ruim een half uur varen door het schilderachtige riviertje »DeEem«, dat zoo grillig kronkelend loopt tus schen groene weilanden, kwamen wc aan de monding bij de Zuiderzee. En hier werd het uitzicht majesteite lijk schoon. Sinds de afvaart was geen druppel regen meer gevallen, maar de wind was wild en het water guur. De luchten toonden aan den borizou soms donkere grijsgrauwe wolken, maar daarboven stapelden zich lichtere, lichtblauwe en wille gevaarten, telkens alwisselend van vorm en kleurnuance. En over dien majestueuzen hemelkoepel, dat wild bewogeu water, deed gedurig de zon haar stralen Bitsen, die in een oogwenk alles telkens in zilvereo gloed zetten, De golven joegen hoog, eu nu en dan, als de steven scherp de deinende waterrollen sneed, spatte een zilverig schuim de boot in. Maar een oogenblik later was het weer, alsof het water zich kalmeerde, en gleden de zon-beslranlde golven rustig voort langs de zacht-wicgende Spakenburg was het doel van den tocht. Aan het primitieve haventje werd aangelegd en het gezelschap maakte 'n wandeling door liet schilderachtige visschersdorp, waarna de terugtocht een zoo mogelijk nog aangenamer ver loop had. De burgemeester was zeker aller tolk, toen hij, voor we bij den theetuin «De Watermolen* aan wal stapten, hartelijk dank bracht voor den verrukkelijken tocht. Waarom bezoekt de vreemdeling, die ons land aandoet, Marken en Vulendam en niet Spakenburg en Bunschoten 'r Zijn belde laatste plaatsen niet even merkwaardig om hun typische kleeder dracht, hun schilderachtige oude ge bouwtjes, steegjes en slopjes, hun kleurige binnenhuisjes met hun antieke vazen, hun kraakheldere stijfgcplooide bedstede-gordijntjes eu al dat bijzondere, dat geslachten lang bewaard bleef en aan beide visschersdorpen zulk een heel eigen cachet geeft.' Het is de bedoeling geweest van Baarn's Bloei door dezen boottocht de aandacht op dit merkwaardige achter land van Baarn te vestigen. En waarschijnlijk zullen, als 'i weer althans ooit eens beter wil worden, in den a.s. zomer op geregelde tijden dergelijke boottochten van Baaru naar Spakenburg worden georganiseerd. Wij kunnen nu reeds ieder aanraden, zulk een «trip* mede te maken, op de eerste plaats om het verrukkelijke water tochtje, maar op de tweede plaats om het zeldzaam karakteristieke, dat in het eenvoudige visschersdorp Spakenburg nog te zieu in. Zatctdag werd te Baarn de Landdag gehouden van bet gewest Nieuwe 1 loll. Wutcrliuie van dcu Bijzuudeien Vrij- willigen Landstorm. lu den morgen werden de deelnemers officieel op het gemeentehuis door den burgemeester ontvangen. Des middags hadden verschillende demonstraties plaats op een uitgestrekt terrein in het voormalig Pekingboscb. Deze demonstraties werden voor eeD gedeelte bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder. Oud-minister J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, hield een rede, waarin hij de beteekenis van bet instituut van den B. V. L. uiteenzette. Daarna had een défilé plaats van 25 afdeelingen van den B.V L. en werden onder de muziek van onderscheidene muziekkorpsen, verschillende demon straties op artilleristiscb, hippisch en luchtvaartgebied enz. vertoond. Het interessantst was wel het vendelzwaaien door het St. Gangulpbui- en St. Lau rentiusgilde uit Huisseo. Dit vendelen geschiedde op de maat van oude wals muziek van de eigen muzikanten var. bet gild. Een treffend moment was ook het défilé van het inlieemsch detachement van het Ned. Indisch Leger. Met een jaebtrit van de Noord-HoU. Leeuwenburg, werd de landdag gesloten, De Landdag is schitterend geslaagd en werd door duizenden personen b? BARNEVELD Naar aanleiding van ingekomen be zwaarschriften, hebben Ged. Staten van Gelderland den Raad alhier verzocht nader advies te willen geven inZBke de sluiting der café's op Zondag. De 18-jarige Chr. K., alhier, is op den Voorthuizer straatweg van een voertuig gevallen, waarbij hij zich zoo danig bezeerde, dat hij aanstonds uaar een ziekenhuis moest worden vervoerd. In de a.s. Zomerzitting der Gelder- sche Staten zal worden behandeld een verzoek vaD B. en W. van Barneveld om verhooging van het bij Statenbe sluit van 17 Juni 1924 voor de ver betering van den Nijkerker grindweg verleend subsidie. Ged. Staten adviseeren het voren genoemd Statenbesluit in dier voege te wijzigen, dat in plaats van f 19.000, zijnde 40 pel. der op f47500 geraamde kosten, worde verleend een Prov. sub- sidie groot f26435.31, zijnde 40 pet. der kosten van uitvoering, groot f66 duizend 1 88,275. S0EST0UINEN Het is 3 Juli a.s. 5 jaar geleden dat het eerste groote vacantie-oc-d van de Vereeoigicg «Zomers Bui'er* in ex ploitalie werd genomen. De exploitatie heeft in aanvang veel zorgen gebaard, doch thans zijn deze overwonnen. Ge middeld verbleven in eeD seizoen pl.m. 6000 personen voor eeu dag en langer. De omzet in het restaurant bedraagt gemiddeld f32.000 per se:zoen. Men zal het vijfjarig bestaan van het VacaDtie-oord feestelijk herdenken I Op Zondag 3 Juli zullen de feeste- lijkheden geopei.d worden met mede- werking van de Amsterdamsche Ge mengde Zaagvereciiiging «Zang cn Vriendschap*, bestaande uit 140 leden, de «Arbeiders Muziekvereniging* uit 140 leden, dc «Arbeiders Muziekvcr- eenigicge uit Amersfoort cn Dumont Dichterzanger. De Amsterdammers vertrekken met een groot aantal versierde tourauto's uit Amsterdam. De bekende architect e» kunstenaar Piet Kramer heeft voor de vereeniging een plan ontworpen voor een «Tuin der Vreugde* te Soestduinen en het bestuur hoopt ter gelegenheid van het eerste lustrum te kunnen mededeelen dat met den bouw van dezen tuin kan worden begonnen. De bouw van eeo tweede Vacantie-oord wacht nog np eenjlbeslissing van den raad der ge- meente'Amsterdam. TERSCHUUR Doordat een vrachtauto niet uitweek zag de autobusondernemer T. zich ver plicht zoover uit Ie wijken, dat zijn wageri met een boom in aanraking kwam. wa.irdoor een voorruit werd in gedrukt. Gelukkig echter kwamen de passagiers met den schrk viij. EEMNES Dc groote beteekenis van het Water schap Eemues wordt het meest aan getoond door het bedrag van den omslag, uit welken hoofde over 1926 f 31.710,54 is ontvangen, alsmede door het bedrag, dat over hetzelfde dienst jaar is uitbetaald wegens kosten van werken co dc somma van 122.366.48 bedraagt. Met betrekking tot den te houden 3den Eunnesscr Fokvecdag wordt ge meld, dat dezer dagen een onderhoud lieefl pbats gehad lusschen den Dijk graaf van het Waterschap Eemties tn den heer W. Eek, voorzitter van den Boerenbond. &De Fokvccdag zal in de 2de helft van Augustus worden gehouden. Uit besprekingen is duidelijk gebleken, dat wil de Fokveedag van zijn doel beant woorden, het noodzakelijk is, dat hier een Fokvereeniging wordt opgericht en melkcontróle wordt ingevoerd. HOOGLAND De Burgemeester overtuigd, dat allen willen medewerken tot leniging van den nood der slachtoffers van drn storm ramp in het Oosten van out land waar na»*! liet verlie* aan menschenlevens dat te betreuren valt, aanzienlijke schade i» aangericht, deelt aan de ingezetenen inede, dat naast de medewerking hem zoo bereidwillig toegezegd door de R. K.^ Geestelijken en den Predikant der Ned. Her», gemeente van Hoog land tot het inzamelen van bijdragen, ook aan hem giften voer bovengenoemd doel kunnen worden toegezonden. Vertrouwd wordt, dat de Ingezetenen, als eiscb van naastenliefde hiertoe krach tig zullen medewerken. De gemeenteraad kwam heden-wor gen 11 uur bijeen. Na opening met gebed las de secretaris de notulen voor welke onveranderd werden goedgekeurd. Allereerst werd eeu wijziging der begioo ting 1927 behandeld cn volgens voor stel van B. en W. vastgesteld. De salarisregeling voor een ambtenaar ter Secretarie werd vastgesteld op f800.— met een 4 jaarlijksch: verhoogingen van f 100. Vervolgens had een af- en overschrijving dienstjaar 1926 plaats. De voordracht voor de benoeming van een Gemeente-ontvanger was samen gesteld als volgt: no. 1. W. Renkers; QO. 2. Joh. van Dijk. Bij stemming Jwerdeq op den heer Renkers uitgebracht 4 stemmen, 1 op v. Erjden en 1 blanco, zoodat met meer derheid van stemmen no. 1 van de voordracht to'. Gemeente Ontvanger is benoemd. Vervolgens werd de iastiuctie voor den Gemeente Ontvanger vastgesteld volgens voorstel van B. en W. Daarna werd de benoemde Gemeente Ontvanger binnengeleid. Nadat door den Burgemeester aan den heer Renkers zijn benoeming was mede gedeeld, legde de heer Renkers de ge vorderde eed af en dankte daama den raad voor liet in hem gestelde ver trouwen. SOEST Vrijdagavond half acht vergadert de Gemeenteraad over een voorstel inzake aanwijzing van de middelen tot dekking van de uitgaven verbonden aan de terugbetaling der Navorderingsbelasting en vaststelling van den factor der In komstenbelasting 1927—1928, Opnieuw vaststelling van de ge meentebegrooting voor 1927 en de begrooting van het Grondbedrijf en van het Wegenfonds 1927, in velband met de gemaakte opmeikingen door Ged. Staten en met de sedert dr laat ste vaststelling gewijzigde omstandig heden. Vaststelling van een omwcrp-besluit tot wijziging der verordening regelende de administratie van bet geldelijk be heer van het Wegenfonds. Adres van de afd. Volksonderwijs te Soeslerberg. verzoekende de kosten van schoolreisjes geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente te nemen. Verzoek van H. van Klooster om hem ontslag te verleenen als directeur van Publieke Werken. Ds. J. C. W. Kruishoop te Arne- muiden heeft liet beroep bij de Ned. Herv, Kerk alhier aanvaard. Door de Pluimveevereeniging alhier is de hulp der Kamer van Koophandel ingeroepen om te komeo tot de stich ting van een markt voor pluimvee, Binnenland R. K. Rijkskieskring Utrecht. In de Zaterdag gehouden Bondsver gadering werd verworpen een voorstel om voortaan Zaterdagsmiddags te vcr- Eeo zeer uitvoerige discussie ODtspon zich over het artikel in het reglement dat bepaalde, dat de kiezers niet sl-.chts hun candidaten, doch ook een plaats vervanger voor eiken zetel moeten aan- wijze.n. Het Kringbe-ituur stelde voor om deze plaatsvervangers geheel te schrappen en te bepalen, dai degene, die op een na de mei-ste stemmen had de aangewezen plaatsvervanger zou zijn. Dit voorstel vond bestrijding bij den heer Dieges, die vreesde, dat daardoor een heel Klein cli bje zou kunnen be slissen, wie de plaatsvervanger is. De groote meerderheid der kiezers zou stemmen op den door liet Kringbestuui geadviseerden candidaat en indien xli chts enkcles temmen tegen dit advies woiden uitgebracht, dun geven voor die plaatsvei vanging dezen enkele stemmeD den doorslag. De heer Kuijper, die de stemmiDgen voor dc kiezers in de kies- verccnigiog zoo gemakkelijk mogelijk wil maken, eu om bij de cfficieele stemming geen massa waardelooze stemmen '.e k.ijgen, io geen geval de kiezers méér dan één hokje wilde laten zwart maken, steunde het voorstel van het Kringbestuur, waai c p Mr. v. Groe ningen, de bezwaren van den heer Dieges erkennend, een puntenstelsel w/l iu voeren waarbij de kiezers geen hokjes zwart roaken, doch ejn candi daten de cijfers 1 eo 2 geven (1 de candidaat, 2 de plaatsvervanger). Na breedvoerige discussie, waarbij zich ook andere afgevaardigden zich mengden, werd tenslotte een compro- mieamendement van Groettiogen-Die- ges-Kuijper ingediend, dat evenwel Diet in stemming kwam, daar de vergadering met 66 tegen 13 stemmen besloot, over eenkomstig het oorspronkelijke bestuurs voorstel dat sleclits één stem zal worden uitgebracht, cn wel door het zwart (rood) maken van een hokje. Hiermede zijn dus meteen de ver kiezingen voor een plaatsvervanger van de baan. Ken tweede voorstel van het Kring- bestuur, de locale stemmingen betref fende, was het volgende: Volgent hel kiesreglement moest iedere kiezer zoo veel stemmen uitbrengen als er gequa- lificeerde candidaten in het district ge steld souden worden en wel Iedere qnaliteit op een alzonderlijke kaait, welke kaarten onderling In kleur ver schillen zouden. Ook voor de vrfle candidaten zou zulk een kaart verstrekt worden. Het Kriogbestuur nu wenschte in plaats van al die afzonderlijke kaarten ééo groot biljet waarop die verschil lende lijsten zouden zijn afgedrukt, zoo dat de kiezer slechti één biljet ont vangt, doch op dat biljet meerdere malen zijn stem uitbrengt. De vereenvoudiging, die bet kringbe stuur hiermede beoogde werd niet in gezien door de heeren Kuiper, Diegez, Nijkamp ».a„ die van dit eene groote stembiljet juist vreesden, dat het de eenvoudige, niet onderlegde kiezers en kiezeressen te lastig worden zou, zij beveeldeu het stelsel in bet reglement voorgesteld ter handhaving krachtig aan en zagen met 43 tegen 39 stemmen de meerderheid der vergadering aaD hun zijde. Ten slotte kwam in bespreking het voorstel van het Kringbestuur om de kiescolleges uit het reglement te schrap pen. Deze kiescomité's zouden volgen# het voorstel van de Commissie, in de kieskringen mogelijk zijn om propa ganda te voeren voor bepaalde met name genoemde vrije candidaten. De secretaris verdedigde met kracht het voorstel van het Kringbestuur dat in de kiescomité's zag een soort kies- vereenigitigetje spelen in de Kiesver- eeniging. Het bestaansrecht van de Kiescomités werd daartegenover sterk verdedigd door de heeren Kuijper en en Nijkamp die deze instelling een nood zakelijk gevolgjnoemden van het ir.de- tijd met »St. Michael* gesloten com promis. Met 45 tegen 37 stemmen ver- eenigde de vergadering zich ten slotte met de zienswijze van het Kringbestuur zoodat dr kiescomité's uit het regle ment geschrapt werden. Hiermede was de behandeling van het kiesreglement geëindigd en zullen al de aangenomen besluiten als voor stellen tot wijziging naar den Partijraad worden opgezonden. Na korte rondvraag, waarbij de beer v. Doorn, Kockengen, hulde bracht aan de eminente leiding van den waarne mend voorzitter, werd de vergadering te ruim twee uur gesloten. Gemengde Berichten De heer Braat heeft tot den mi nister van Waterstaat eenige vragen gericht over de «inkieeding* van het nieuwe spoorboekje. Volgens genoemd Kamerlid moeten velen papier en pot lood gebruiken, om uit te rekenen hoe laat de trein vertrekt of aaDkomt. Hij vraagt den minister daarom, ot deze bereid is, ten einde hel in Nederland reizende publiek in bescherming te nemen, te bevorderen, dat het spoor boekje voortaan in den ouden stijl ggdrukt wordt. Bij een vliegwedstrijd te Bourne mouth (Engeland), zijn twee vliegers met hun toestellen in elkaar gehaakt en voor de oogen van hun vrouwen en duizenden toeschouw.rs brandende naar beneden gestort, waar ze verpletterd werden. Nieuwe overstroomingea van de St. Fraocis en andere zijrivieren van de Missisippi (N.A.). hebben weer duizen den heciaren land in Arkansas onder water gezet. Ongeveer 20 000 mccscheu zijn daardoor dakloos geworder, Het oieuw gezaaide gewas is verloren, Is Amerika worden de houten spoot- wegrijtuigen meer eo meer door stalen vervangen. Op 31 Dcc. 1926 bedroeg hel aautal spoor wegrijtuigen 54,226, waarvan 23 268 van staal, 9506 roet stalen onderbouw eu 21.452 houten tijtuigen. In liet Roemeensche petroleumge- bied bij Moreoi staan vijf bronnen in lichte laaie. Zeventien personen zijn om helleven gekomen. Alle pogingen om het vuur te blusschcn bleven zonder resultaat. De Tweede Kamer heeft, met op- hc:fiug van dc departementen van Marine en Oorlog, eeu departement van Defensie ingesteld. Op last van den officier van justitie te 's Gravenhage is door de politie te Leiden een inval gedaan ten huize van Indonesische studenten, die verdacht werden lid te zijn van een organisatie, welke zich ten doel stelt ruvolutionoaire propaganda iu Indië te maken. Ver schillende documenten werden in be slag genomen. De Nieuw-Malthusiaansche Bodü had de Koninklijke goedkeuringaangevraagd. maar deze is hem geweigerd, wegeus het gevaar, dat de werkzaamheid van den Bonü oplevert voor de openbaie orde en goede zeden. De vroege aardappelen in België hebben nog veel van vorst te lijden gehad. Meo verwacht dan ook dat de vraag naar Ncderlandsche vroege aard appelen belangrijk zal worden. Op de Franschc kust bij Brest ia de schoener «Dixmuiden* gestrand en vergaan. De gcheele bemanning, op een 14 j. scheepjongen na, is verdronken. De lieer Scheuier, lid der Tweede Kamer, heelt na langdurige ziekte Vrijdag weer voor het eerst de ver- gtdering dier Kamer bijgewoond. Te Konstanza (Roemenie) zijn door een petroleum-ontplolfing twee personen om hel leven gekomen. Kerknieuws. Nur dn Millie. Het Bestuur van de Congregatie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart (St. Gregoriuzhuis Utrecht) heeft met goedkeuring van den Aartsbisschop van Utrecht besloten uet volgend jaar den arbeid in de Missie te begijnen. De keus voor de eerste Miaïieoader- nemiug is gevallen op Malang (Oost- Java) in hel Missiegebied der Eerw. Paters Carmelleten. Het plan is te be ginnen met de eerste klassen eener Europeescbe school en met de over name der leiding van een inlandzche school. De naaste toekomst zal aan de Eerw. Fraters nog wel meer werk in Malang bieden. God zegene hun onderneming 1 Si. Jans-Noven». Deze Novene voor den bloei der Drankbestrijding wordt gehouden ter eere van den H. Joannes den Dooper, Patroon der Drankbestrijding. Zij begint op 15 Juni en eindigt met eene Alge- meene H. Communie op den Feestdag der geboorte van St. Jan, 24 Juni. 't Noveengsbed voor eiken dag luidt «Almachtig-:, algoede God, die ons de liefde als hoogste wet gegeven hebt, zie genadig neer op het liefdewerk der Katholieke drankbestrijding. Zegen de pogingen, welke wij tot Uwe glorie en tot heil van den evenmensch aanweu- den om het veelvuldig gebruik van be dwelmende drankcD, dc oorzaak van zooveel zonden en ellende, uit te roeien, en verleen goedgunstig, dat mede door ojs voorbeeld dc christelijke matigheid Id eeie hersteld worde, door Cbristuz onzen Heer. Amen.* Onze Vader Wees gegroet. »H. Joannes de Dooper, bid voor ons.* Aan de leden der drankbestrijding*- vereenigingen is op 21 Mei 1914 door Z. H. Paus Pius X een volle aflaat verleend op het feest van den H. Joannes den Dooper of den daarop volgenden Zondag, als zij, na gebiecht en gecom municeerd te hebben, godvruchtig eene kerk of openbare kapel bezoeken en daar bidden lot intentie van Z. H. den Paus. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In het Amersfoortsche Dagblad stond dezer dagen een beschouwing van den Voorzitter van Handel en Nijverheid over de in voorbereiding zijode wet telijke regeling der werktijden voor kantoor- en winkelpersoneel. Ik ben nog altijd van meening, dat het nuttig en noodig is ook voor die categorie werknemers een wettelijke regeling te treffen, omdat het onbillijk en onredelijk is, de industrie-ai beider te beschermen tegenover matigen arbeids duur en andere groepen teverwaarlcozen. Prachtig vir.d ik het, dat de betrokken werkgevers de voorstellen goed bekijken en ze trachten aan te passen aan de praktijk, mits het grondbeginsel der voorgestelde regeling Diet worde ver waarloosd. De gevolgen van een behoorlijke werktijden-regc'iiDg zullen heusch bet maatschappelijk leven niet ontwrichten en ook de financieele gevolgen zuilen minder zwaar zijn dan bij de industrie, waar men te vreezen had de concur rentie van het buitenland, waar dr. scclaie wetgeving nog niet op het Hollandsche peil stond. Wat de voorzitter van Handel en Nijverheid echter doet is zeer onver standig. Overdrijving schaadt altijd en zeer zeker bij de besprekiug van onderwer pen als het hier bedoelde. Wat te denken van de volgeude tirade «Komt allen proteatccreu legen dit vooronderwerp nu er nog tijd is, die ons nog meer zal schaden in onze be drijven, onnoodige aanstellingen zal maken van duizende ambtenaren, die het leven onnoodig duurder zullen maken, de belastingen zullen doen ver- hoogen, want er moet toch controle zijn, men kan niet alles aan de politie overlaten, en de straatventer ij aanmer kelijk zal bevorderen tot schade van den bonafide winkelier, die heusch door vadertje Staat niet minder belasting zal moeten betalen.* Dat is een overdrijving die werkelijk niet door den beugel kan. Ieder ver standig ter zake kundig mensch weet dat er van «onnoodige aanstellingen van DUIZENDE ambtenaren, die het levea onnoodig duurder zullen maken en de belastingen zullen verhoogen* geen spraak kan zijn. Ik wil ulet ontkennen dat er moeilijk heden zullen overwonnen moeten wor den, maar daar mag men toch niet tegen op zien als het maatregelen be treft, van goede sociale strekking. Het zwammen over duizeode ambte naren en belastingverbooging is dwaas en niet bevorderlijk voor de goede be- handeling van een regeling, die duizenden menschen lotsverbetering belooft te brengen. Met dank voor de plaatsing. JUSTUS.

De Eembode | 1927 | | pagina 2