N.V. Middenstands-Bank Pianohandel S. Duijker H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Amersfoort. DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 27 Sept. 1927 No. 52 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Advertentiën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiên moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Onoprechte vrienden zijn als trek vogels, die met het mqoic jaargetijde aankomen en met het slechte heengaan. Offeren. Een» hoorde ik iemand beweren 't was een gruwelijke zwartkijker moet ik bekennen »er wordt heel veel gegeven tegenwoordig, maar o zoo weinig geofferd 1« En waarachtig als we onze mild dadigheid een klein beetje controleeren, dan merken we gauw dat «geven» ons meestsl niets heelt gekost. Wij hebben ons niets ontzegd, niets gecffzrd om een ander gelukkig te maken. En waar komt dat van daan Als je de verhalen over den goeden ouden tijd moogl gelooven. was 't vroeger anders toen had men wat voor een ander over, ook al kostte het. Nu is 't overdreven zwartkijker!] om i tegenwoordig doedig veel het uit 't oog te beweren dat niet meer bestaat, n tegenwoordige wereld wordt genoten is kend feit, dan dat m zou mogen verliezen. Dat is 't gevolg van de stofvergoding door eeD ongeloovige of minstens niet- geloovige wereld, die ook langzaamaan onder de Katholieken aanhangers vindt. Immers vele Katholieken staan vreemd tegenover de levens der Heiligen, die maar al te duidelijk zelfverloochening preeken. Men begrijpt nog maar ten halvewie Christus' volgeling wil zijn, moet zijn kruis opnemen en het dragen. Offeren offeren in nederige liefde dat is ons Evangelie, dat was 't in den goeden ouden tijd, en dat moet 't ook in de komende voorspelde gouden eeuw blijven. Offeren och we kunnen 't wel, als we om een nog grooter genoegen, een kleiner soms moeten laten schieten. Maar we weten toch dat Christus, die oneindig goed en getrouw in zijne beloften is, voor ware offers zaligheid belooft. We moesten wat geloof leven. Gelegenheden om te offeren biedt onze bewogen tijd te over, op allerlei gebied. En ieder kan niet dezelfde offers brengen immers St. Paulus beweert dat de een 't zoo, en een ander 't w« anders doet. We willen dan ook bij voorbeeld niet beweren dat we nu allen 't genot van alcoholhoudende dranken r fferen, al zou 't voor velen hoog genoeg te waardeeren zegen zijn. Maar vrageu doen we alleen om een offertje. Drankbestrijders zijn toch vervelende kerels, dwepers I Als u dat zoo voelt, en tegelijk, wat natuurlijk is, 't nut inziet van een goede drankbestrijding, t ffrr dan't gevoel van minachting, van hekel voor de drank bestrijders, en help de Drankbestrijding. Gemeente besturen. geworden voor de ontwikkeling van het gemeentewezen, waarvan de eigenaar dige kracht dreigt te verdrinken in een e van woorden of te verstikken in n poel van gekonkel. Wie de beteekenis van den Raad overschatte om zichzelf te plaatsen in glans van waardigheid, zag ten slotte meer het doel van den Raad, doch enkel zichzelf. 't Is alsof zoo'n man in de vergaderzaal tientallen spiegels om zich been ziet. Bij elk onderwerp, dat de voorzitter aan de orde stelt, zegt de stem van zelf ingenomenheid tot den onverstandigen vertegenwoordiger: Ikl Ken benoemingi k. Een beslissing over een werk: ik. Een eenvoudig besluit: ik. 't Is allemaal »ik« wat het onverstand n ijdelen raadsman ir fluistert. Het verstand zou telkens zeggen de gemeente. Bij een benoemingwat is het belang der gemeente Bij een beslissing over een werk: wat is het belang der gemeente Bij een eenvoudig besluit: wat is het belang der gemeente Want niet om zichzelf te dienen zit iemand in een vertegenwoordigend lichaam. Hij zit daar eokel en alleen om de gemeenschapeen raadslid dus ot gemeente te dienen. Zoo is dat ook opgevat door den Nederlandschen wetgever, die van een raadslid den eed of de belofte eischt, waarbij zulk een lid verklaart: «dat ik de belangen der gemeente met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen». Enkel .de belangen der gemeente. Dat i het de v Ze zitten weer voor vier jaren de Raadsleden van steden en dorpen. Op den c.rsten Dinsdag van Sep tember hebben zij hunne taak aanvaard en hunne wethouders gekozen. Wat is er een strijd en menige boks- partij voorafgegaan aan deze gebeurte nis I Wat is geschermd met woorden en zinnen, om de plechtigheid bereiden I Woorden genoeg, wij verlangen nu allen naar de daad. Maar 't is te vreezen, dat binnenkort alle groote en kleine pBrlemeotjes wederom aan 't praten zullen slaan over wat gebeurd is en over wat had kunnen gebeuren en over datgene wat eigen lijk had moeten gebeuren. En dat alles rond de behandeling eener gemeente- begrooting. Ten slotte zal er zóó druk gepraat worden, dat de eenvoudige krantenlezer zich zal afvragen of al die redenaars en praters bijeen zijn om de zaken der gemeente te behartigen. En dat zal,vier jaren duren. Maar dan alleen in gemeenten, waar de Raad niet genoeg verstand en zelfbeheerscbing bezit om zich te beperken tot goede zorg voor de gemeente. Geleidelijk zijn vele vertegenwoordi gers ertoe gekomen, de gemeenteraden te beschouwen als Tweede w— Kamers in het klein. Ontvingen zij van de kiezers een blijk van vertrouwen, zij zeif maakten een merk van gewichtigheid van. Deze zelf overschatting is noodlottig tegenwoordigers geroepen zijn, schillig tot welke partij zij behooren, onverschillig welke meening zij zijn toegedaan. Er is niets wat plechtiger beloofd wordt, wanneer een raadslid zijn intrede doet. En ol mcnschelijke zwak heid er schijnt niets gemakkelijker te worden vergeten, Is die vergeetachtigheid misschien e te schrijven aan gemis rhrersching De beste staatslieden van alle tijden hebben hun kracht gezocht en gevon- n in zelfbeheersching. Voorzichtigheid in woordenvoor zichtigheid in daden. Bescheidenheid in oordeel. Krach', in de voltoo ig van wat ge beuren moest. Die zeifbeheetsching missen «ij te .ak en te veel io onze gemeenteraden, Het beste raadslid heeft ein woor denboek, waarin niet veel komt dan «ja» en «neen». Soms moet het ja of neen worden toegelichtdat gebeure dan met de beperking die den eester verraadt. Het raadslid dat zichzelf niet be- heerscht, gebruikt veel meer woorden dan in zijn woordenboek staao, zelfs allerlei woorden waarvan hem de juiste beteekenis ontgaat, verwart personen zaken, sleept alle mogelijke dingen de haren bij de bespreking, wil gelijk hebben al wankelt bij zeifin zijn meeniog. Praatziekte in een gemeenteraad werkt aanstekelijk. Juist zooals één persoon in eeo gezelschap allen aan 't gapen kan brengen, zoo kan een veelprater in een raadsvergadering de meeste leden aan 't praten brengen. En wat voor praat dikwijls I Wat onsamenhangend, wat zeggend, wat een door elkaar gooien van stelsels en gedachten en opwel lingen I De onverkwikkelijke tooneelen, die zich nu en dan afspelen in sommige lergadetingen van gemeenteraden,ge: :en lagen dunk van de manieren t genen, die daarbij optreden. Een vergaderir g van menschen, die hun taak hebben aanvaard met een plechtigen eed, waarbij den Aller hoogste tot getuige nemen van hun daden voor de gemeente, zulk een lergaderiog moest niet kunnen ontaar- len in een bijeenkomst van kijvenden ■n keffenden. En zij zou dit ook niet doen, wanneer ieder lid zich hield aan de eenvoudig- eischen van welgemanierdheid en beleefdheid. 't Is zeker niet enkel het algemeen kiesrecht, dat dezen misstand veroor zaakt heeft. Ook vóórdat Jan en alle man hun intrede deden in de gemeente raden, hebben wij getuigen kunnen zijo van onverkwikkelijke tafereelen. Doch de kwaal is verergerd. De onbeschaafd heid eigenschap die volstrekt niet alleen voorkomt in de onderste lagen der maatschappij uit zich onbe schaamder dan ooit. Zij gaat gepaard met achterdocht. Zij w^et nooit op het juiste oogeoblik te zwijgen. Zij weet geen goede vormen in acht te nemen ten aanzien van menschen, die eeo andere meening zijn toegedaan. 't Is een treurig verschijnsel, dat de rslagen der vergaderingen van som- ige gemeenteraden een soort scban- daal-lectuur geworden zijn. Waar blijft daar het belang der ge- eente! Iedere raadsvoorzitter moest de ver gadering kunnen openen met een uit-, roepraadsleden, gij zit hier der gemeente. En telkens wanneer een lid het waagde praten over wat in Rusland gebeurd of in Engeland, op eeo vergadering in een verbond of eeo vereeniging, in moest dat kunnen worden herhaald. Laat de liefhebbers van groote rede voeringen elders hun kunst toepassen, De gemeenten kunnen het best stellen :utder woorden, zonder woorden-stort- Voor het welzijn der gemeenten is vooral de daad noodig, Eeo ja, en een neen. De machinist van een spoortrein, de bestuurder van een autobus deugt niet zijn vak, wanneer b) aan de praat- ziekte lijdt. Met een gemeenteraad is het juist eender gesteld. Goed opletten, rustig doorwerken, zorgen dat de onderdeden gesmeerd zijn, op tijd een bondig woord spreken, fluiten of toeteren als de weg versperd is, op de minuut rijden en stoppen, dan gebeuran er geen ongelukken en wordt het aigemeen belang het best gediend. T. G. Rogge zaaien. Het zal velen van u bekend zijn, dat de vorige winter, nog beter in de iwinter, vele roggeakkers veel te lijden hadden van een zekere schimmelziekte, Deze tast de roggeplanten aan die dan beslist doodgaan. Het gevolg is duo of te dun staande akkers in 't voorjaar. :rband met de vochtige zon sar waarin de kans op besmet- n de roggekorrels groot is ge weest, zou 't zeker niet vreemd zijo, zoo de genoemde riekte deze winter zelfs veelvuldig en mogelijk in hevigi mate zou voorkomen. Er is echter een middel, waarmede we het kwaad goed kunnen bestrijden Het ontsmetten van de zaairogge. Dat middel is het reeds veel gebruikte en goed werkende «Germisan». De onder vinding heeft bewezen, ook streken, dat 't best helpt. De kosten en de moeite-behoeft niemand eigenlijk af te schrikken, voor pl.m. f0.30 en 'n 10 mi. werk heeft men één mud zaairogge ontsmet. Het is nu de tijd 1 Denk er even aan Gaarne tot verdere inlichtingen bereid. P. H. SEGERS Landbouwonderwijzer Hoogland. Zenuwstillend en Zenuwsterkend is de werking van Mljnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cl. Bij Apoth. en Drogisten Amersfoort De firma J. Boshuizen opende haar uwe zaak aan bet Julianaplein 1. De acht kapsalons zijo volgens de nieuwste eischen der hygiëne ingericht, terwijl de afd. Parfumeriën belangrijk is uitge breid. Ook zagen we een kerncollectie lederwaren. De serre, met uitzicht op den tuin, is ingericht als een gezellige wachtkamer, waar gelegenheid bestaat n kop thee te gebruiken. De etalage en kasten zijn uitgevoerd et glas in lood, hetgeen goed voldoet. Onder architectuur van Architect Plooij kwam het fraaie geheel tot stand, even een bijzonder mooie toonbank het uitgestalde aanlokkelijk wordt gepresenteerd. Aannemer wss de firma Blanke. De betimmering is van de firma Nieuwkerk, Electriciteit firma v. Buuren, Scbilderswerk firma v. Veen, Sanitaire rlikelen firma Pijnenberg, terwijl de firma C. van Drie Jr., Hoogl.weg bezig was met de tuinaanleg, rotspark De heer Boshuizeo kan met voldoening op het bereikte neer- 'en. Gemeenteraad. De agenda voor de Donderdagavond houden raadsvergadering vermeldt Installatie Raadsheer van Nieuwt Benoeming Voorzitter Commissie v toezicht Arbeidsbeurs. Benoeming van 5 leden voor de Com- issie voor georganiseerd overleg. Vergoeding aan het Grondbedrijf van de waarde van den grond bestemd voor den bouw van een openbare school aan den Ouden Soesterweg. Voorstel aan aan J.J. Molenaar ver gunning te verleenen tot het plaatsen paal voor een telefooncel in bet autopark. "Crediet voor het leggen van een rioleering in den Beikenweg. Veikoop bouwterrein Bis3chopsweg, groot pl.m. 605 M2. voor f 4300 aan A. van Bemmel. Verkoop bouwterrein Leusderweg, groot pl.m. 738 M2. voor f3900 aan L. J. van Kieuwenhuizen. Advies van B. en W. naar aanleiding in bet adres vbo bet Bestuur van de Internationale school voor Wijsbegeerte Amersfoort, houdende verzoek de ,non van de erfpacht te brengen op d hoogste f600 per jaar. Voorstel om een crediet te verleenen >or het maken van een waranda aan de ziekenbarak. Aankoop van grond groot pl.m. 10 gelegen aan den Bisschopsweg nabij de Heiligenbergerbeek van het St. Pietet9- en Blocklandsgasthuis. Onderbandsche verhuring van weiland onder Hoogland aan A. van 't Net. Verkoop van terrein Nederberg groot 4023 M2. tegen een grondrente van 4'/j pCt van een bedrag van f 70.000, Voor de Rechtbank te Utrecht stond terecht een fabrieksarbeider wegens mishandeling. Het betrof de be kende vechtpartij op den Hof. De met zijn broer een café bezocht buiten gekomen, ontmoette hij 2 burgers met wie bij twist kreeg. Hij sloeg één van hen in het gezicht en vervolgde zijn weg. Toen, zoo meende de verdachte werd bij door soldaten gevolgd en later aangevallen. Eéa vi de militairen sloeg hem met een paraplu. Hij greep daarom een mes en stak een wilde om zich been, tengevolge waarvan een drietal militairen werd gewond. De verdachte en zijn broer waren door den drank zeer opgewonden. Dr. v. Praag verklaarde dat de won den nog niet geheel en al zijn genezen. Eén der soldaten kau nog zijn dienst niet doen. De verdachte heeft twee militairen zwaar lichamelijk letsel toe gebracht. Een soldaat, die een snede uver den arm kreeg, loopt veel kans dat zijn arm nooit meer genees'. Dat de eerste militair niet doodgestoken is heeft bij te danken aan het feit, dat het ei op een der ribben is afgestuit. Een der militaireu vertelde hoe hij door den verdachte werd aangevallen. Ter zelfverdediging greep hij een para- pluie en sloeg begon als een razende om zich heen te steken en trof ook den getuige.fcDi militairen waren naderbij gekomen als vredestichters op te treden. De gewonde soldaten waren e op het politiebureau in Amersfoort bunden en vervolgens naar het zieken huis in Utrecht gebracht. De verdediger, mr. de Vries, vroeg ANDERS DAN ANDERE Verzekering-Maatschappijen is de Nederlandsche Verzekering-Maatschappij „ST. WILLIBRORDUS" Verzekerd kapitaal RUIM ELF MILLIOEN GULDEN. Zij besteedt een groot deel der Netto-Winst aan zieke en zwakke verzekerden Thans worden er ZES patiënten in Sanatoria verpleegd. Ons streven 1b aan dit verplegingswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „St. WllUbrordua" helpt U ons, ons doel bereiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door ffe Directie, CATHAR1JNESINGEL 48, UTRECHT en door hare vertegenwoordigers. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Lange avonden... aangename verpoozing Dit bereikt U door uw PIANO, ORGELI of RADIO-TOESTEL te betrekken van de Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Nieuwe Piano's f575.Orgels f 190.— 4-Lamps Radiotoestellen geheel compleet met plaat- stroomapparaat, luidspreker, Philipslampen, enz. 1215.— LangdurigeTgarantie Betaling Bornadette, Op 23, 24, 25 en 26 October zal in gebouw «De Valk» Valkestraat te Amersfoort vertoond worden het groole Katholieke filmweik «Beroadette, een Mirakel van Lourdes» uitgebracht door de K. S. A. te Leiden. Ongetwijfeld zal de belangstelling voor dit filmwerk groot zijo gezien het succes dat overal werd behaald. Binnenkort zal men voldoende gelegenheid zijn zich van deze film op de hoogte te stellen, daar keurige tekst- boekjes geïllustreerd met een aantal waarom de militairen zich eigenlijk foto's, verkrijgbaar worden gesteld. [die ruzie hadden bemoeid, waarop r overeenkomst gewonde soldaat antwoordde«Ons leert de theorie dat wij zwakkeren en minderen behulpzaam moeten zijn». Een der burgers, die een klap op het hoofd had gekregen deelde mede nog geroepen te hebbeo«Jongens, denk er om hij trek een mes!» De ver dachte zwaaide als een gek om zich heen. De militairen hadden geroepen: -dat moet je niet doen». Alle getuigen verklaarden eenstemmig dat niemand aauleiding tot den twist heeft gegeven. De verdachte is me' J" zie begonnen. De Officier van Justitie eischic gevangennisstraf van een jaar en maanden. Het bestuur van de Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen, enz. te Amersfoort, riep bijeen een algemeene ledenvergadering, op heden avond Diosdag 27 September, 8'/» uur, io Hotel Monopole, teneinde de al of niet wenschelijkheid van het voortbe staan der vereeniging te bespreken. De belangstelling gedurende de laatste jareD in kunstbeschouwingen, was zoo gering, dat de meerderheid van 't bestuur zich afvraagt, of de vereeniging langer reden van bestaan heeft. Op Vrijdag 30 September 10 uur zal op het terrein van de WageDwerk plaats der j c Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort wederom worden kocht diverse partijen hout. De Amersfoortsche Kunstkring kon digt aan een lezing van Annie Salo- is overHet leven en de sprookjes Hans Christiaan Andersen, op Don derdag 6 Oct. a.s 's avonds om 8 uui Amicitia; Entiée 35 cent. De 26jarige G. G. en de 26 jarige aib. H. J. v. H., arbeiders te Amers foort, hadden een tak aardappelen ge stolen van het spoorwegemplacement. De verdachten hadden ieder een zak genomen cn daarin uit een wagon aardappelen een hoeveelheid genomen, welke porties zij later in een stortten. De verdachten verteldeD, dat zij de .rdappelen gestolen hebben omdat zij werkeloos waren. Get. S. verklaarde dat de waarde van het gestolene ongeveer 12 20 be droeg. Het O.M. achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd en eischte voor ieder een gevangenisstraf voor den lijd van zes weken. De politierechter veroordeelde de dachten tot drie weken gevangenisstraf. De R. K. Coöperatie «Helpt Eikan der» houdt Woensdag 28 Sept. een plaatselijke Ccöperatordag, zooals die elders op 6 Juli is gehouden. Toen was de tijd van voorbereiding te kort zoodat het nu moest worden uitgesteld. Leden en verbruikers en allen die dit wenrcheu, worden uitgenoodigd een be zoek te brengen aan de feestelijk ver sierde winkel. Als reclame zal Jer dien dag in den winkel een klok aanwezig zijo. Elke bezoeker kan raden, op welk tijdstip de klok gaat stil staan. Voor deogene die het juiste tijdstip raadt of iel bet dichtst daarbij komt, worden ïooie prijzen beschikbaar gesteld. Vrijdagavond vergaderde «De Room- sche Garde» onder voorzitterschap van heer H. Peters. Na opening werden nieuwe leden geïnstalleerd met pittige toespraak van den weleerw. adviseur. Ia den breede werd de te voeren perscampagne besproken, waar voor men zich beschikbaar stelde. Ook zal de brochure-colportage worden ge regeld, Men verwacht dat van de te koop aanbieding van steeds actueele brochures in de tem, velen gebruik zullen maken. Zaterdagavond is men steeds op de markt present Door de Directeur van Openbare Werken werd aanbesteed het bouwen van een Kademuur aan de KI. Koppel. Laagste inschrijversJ. P. Kuyer en J, Schauffer te Blaricum f44.900. Op-, volger was A. C. Beijer 145.900.

De Eembode | 1927 | | pagina 1