Purol hij Huiduitslag sa Huidfeiwomling MIJN HARDT' De Wijnberg des Heeren DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 21 Oct. 1927 No. 59 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DlNSDAQ- EN VRIJDAOM1DDAO AdvertentiSn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiên moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd TWEEDE BLAD Amersfoort Gemeenfebegrootlng voor 1928 Burgemeester eo Wethouders hebber beantwoord de opmerkingen en vragen in de afdeelingen door de Raadsleden gesteld naar aanleiding van de ge meentebegrootlng 1928 met begeleidend schrijven. Aan dit antwoord is het vol gende ontleend Het komt ons voor, dat onze brief van 29 Aug. j.l. No. 3006 in het alge meen geen aanleiding mag geven om te gewagen van optimisme. In dien brief mochten wij het een verblijdend verschijnsel noemen, dat uit de uit komsten van den dienst 1926 kon worden geconstateerd, dat de ontvangsten zoo danig waren geraamd, dat de werkelijke ontvangsten tenminste bet geraamde bedrag zouden beloopen, terwijl de werkelijke uitgaven daarentegen beneden de geraamde uitgaven bleven. Wij noemden dit een verblijdend verschijnsel, omdat hieruit blijkt, dat de moeilijk heden uit den crisistijd voortgesproten, ten aanzien der gemeente-financ ëa in hoofdzaak overwonnen zijn. Uit de hierna in onzen brief volgende opsomming der gegevens omtrent de bedrijven waarbij we memoreerden, dat de reserves der bedrijven niet groot kunnen worden genoemd en uit het medegedeelde omtrent de gemeente- begrooting zelve, mochten wij daarna concludeeren, dat onze meermalen geuite wensch, om de gemeente liaanc a op gezonde basis te doen rusten, geleidelijk in verruiling komt. Wie nu uit deze woorden een op- timistischen toon wil hooren, kan dit in zooverre worden toegegeven, dat wij van oordeel rijn, dat bij een voortdurend zorgvuldig en voorzichtig beleid onze gemeenti hnarc ën mettertijd op zoo- danigen gezonden grordilsg zullen zijn gebracht, dat zij zonder belastingver- hooging aan de eischen, welke een toenemende bevolking stelt, geleide ijk zullen kunnen voldoen. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat wij verdere verlaging van den factor der inkomstenbelasting in het belang der gemeente achten. Waren we eenerzijds genoodzaakt ons eenigermate te verzetten tegen de op merking, dat uit onzen brief optimisme sprak, aan den anderen kant kunnen wij niet goedkeuren, dat de geheele schuld op onze woningen als nog aan wezige crisisschuld wordt aaogemerkl, omdat daartegenover toch in ieder ge val ook de waarde der woningen staat en een voldoend onderhoudsfonds ts gevormd om die woningen in behoor lijken staat te onderhouden. Het zal van het natuuiljk acc. ei der Inkomstenbelasting afhangen of en in Hoeverre de voldoening der uitgesproken wenschen mogelijk is, waarbij aan tevens zal zijn te overwegen of belastingver laging mogelijk is. Zooals de stand der financiën thans staat, is daarover natuur lijk geen enkele vaststaande meening te verkondigen. Niet juist gezien achten wij de op merking: »Wei wordt voor onderhoud van straten en wegen meer uitgetrokken op dea gewonen dienst, maar op den kapitaaldienst daarentegen is een lager bedrag genoemd. Wat dus eenerzqds wordi gewonnen, wordt anderzijds weer ingeteerd, terwijl het meerdere overigens nog wordt vereischt door de uitbreiding der gemeente«. Wij achten deze opmerking niet lukkig, omdat daaruit biijki, dat spreker uil hel oog heeft verloren, dal de eenigszins gunstiger financieele stand het juist mogelQk maakt, om r geld uit den gewonen dienst voor dit doel te putten. Door nu de kapitaal- dienst niet te zwaBr te belasten is 1 mogelijk door verminderde rente- allossingslast geleidelijk de andere onzen brief genoemde werken uit voeren, waardoor ook de uitvoeriog v bet geheele rioleeringsplan tn zijn vollen omgang eerder mogdgk zal zijn. Hel ligt in ons voornemen h> leeriogsplao voor den Raad ter inzage te leggen. De wenschelijkheid om f30,000. wegens veimtcdeiiog van de optrrengsi der opceoten personeele belasting als voorloopige maatiegel te puiten ui' reeds gemaakte winst op bel EUci teitsbediijf raag niet als een mu gunstig teeken onzer gemeentefinanciën aangemerkt worden, omdat thans D-SCHOI.LT?7 onderzoek I I oe zonqi ng het werkelijk bedrag geen voldoend is te krijgen. Io orzen aai bicdingsbrief hebben wij lor krotopruiming en woningbouw lor minder draagkrachtige gezinnen n kapitaal beschikbaar gesteld var f 3000.000 te verwerken in drie jaar tijd». Een afgerond plan terzake kunnen ij Uwe vergadering nog niet overleggen Herziening van huren van de oude woningen en van de in gebruik zijnde krotwoningen kan eveneens worden overwogen, doch zal zoowel met eco nomische als financieele overwegingen oeten gepaard gaan. Voor veibetering van oude school gebouwen is evenals in de jaren 1926 1927 weder een bedrag van f 10 000 op den Kapitaaldienst uitgetrokken; daarentegen moeten wij over de vraag stukken betri lïende rcbooltandarts, hl I gymnastiek, schoolbaden eo bureau beroepskeuze, ons standpunt nog be- ook io verband met de gemeente- ëo. Veibetering der lokale com municatiemiddeleo heeft onze aandacht Omtrent verlagiog van schoolgeld- hi ffiog in verband met de lagere in komens en in vei band met de groote gezinnen, verwijzen wij U naar een ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der Lager onderwijswet 1920 betr< ffende het schoolgeld. Voor de werkloozenzorg mogen wij U verwijzen naar de uitgetrokken posten de gemeente-begrootiog, waarbij zoowel voor werkverschaffing aan werk- loozen als voor steunverleening eeniger- ate hoogere bedragen zijn uitgetrokken. Eenige uwer ledea hebben gevraagd ,ar ons standpunt ten aar zien van het putten van winBt uit de bedrijven. Wi) dit hit best te kunnen beant woorden, door mede te deelen, dat wij geen bezwaar hebben tegen een be hoorlijke ondernemerswinst ten behoeve der gemeente, met dien verstande, Jat het bedrag steeds als reeds gemaakte aanwezig moet ztjn en het boven dien niet als sluitpost der gemeente- begrooting dienst moet doen. Tot nu toe meenen wij de grens van ons stand punt niet te hebben overschreden. Wij kennen echter gaarne, dat die grens ellig zeer betrekkelijk kan rijn, waar door wij de bepaling ia artikel 61 der verordening op het technisch beheer der gemeente bedrijven als een nuttige grens aanvaarden. Overschrijding van het thans voorgestelde percentage van 13 pet. der Inkomstenbelasting zal steeds wijziging der verordening noodig maken Door verschillende leden is erop ge- ezen, dat geen subsidieregeling voor het voorbereideod bijzonder onderwijs wordt voorgesteld en door andere leden dat het voorbereidend onderwijs in zijl geheel onvoldoende is, waai bij door een spreker als positieve wensch wordt geuitbegin voorloopig met de op richting eener openbare Montessof school. De gemeeott fiianc ëi laten o.i. nc et toe op het voetspoor van het het algemeen als rechtmatig erkende stelsel van gelijkstelling op onderwijs gebied ook het bijzonder voorbereidend onderwijs te subsidieeren, weshalve het mogelijk is voorstellen tot uit breiding van het openbaar voorbereidend onderwijs in te dienen. Met een vergoeding voor ambts kleeding voor de gemeenteboden ten stadhuize kunnen wij ons vereenigen. Door enkele leden is gewezen nasr ize opgaaf der in de begrootiog op genomen subsidies en contributies en is op vermindering aangedrongen. Wij herinneren er aan, dat de genoemde subsidies en de meestelidmaatscbappi (de wettelijk verplichte subsidies kunnen buiten beschouwing blijven) bij raads besluit zijn vastgesteld. Overigens houden wij voortdurend oog op de al dan niet wenschelijkheid van voort zetting der bestaande subsidies en lid maatschappen. Ook wij betreuren, dat het verkeeis- huis nog niet tot stand is gekomen evenwel moest door verandering van de plaatsaanwijzing een nieuw plan worden ontworpen, dat aan de goed keuring van de Directie der Spoorwegen moet worden onderworpen. Een plan tot veibetering spoorwegovergang naar het Soester- kwarlier door bet maken van dubbele afsluilboomen en verbetering van de toegangswigen tot den overgang bij de Gasfabriek, waardoor de toestand aanmerkelijk zal verbeteren, is in voor bereiding. Afdoende verbetering door tunnel zal in verband met andere plannen der spoorwegen moeten wor den bezien. Ten 1 het 1 maatregelen tot opb ding der slechte bevaarbaarheid van de Eem, zij opge merkt, dat het hier allereerst betn.fi politiemaatregelen in dien zin, dat gewaakt worde tegen het doorvaren van schepen met te groote diepgang, welke maatregelen van de zijde van het Provinciaal Bestuur moeten worden getri ffen. De_Kamer van Koop handel zal hiertoe het verzoek doen. met ondersteuning onzerzijds. Onze mededeelrog in den geleide- brief, dat de uitkomsten van hei grond bedrijf niet onbevredigend zijn, heeft betrekking op de resultaten van het afgeloopen jaar. Overigens mag de verkoop van terreinen aan de Katte- kampen bij de beoordeeling van den verkoop niet buiten beschouwing wor den gelaten, omdat verkoop daar ter plaatse voor den bouw van een aantal woningen van invloed is op vei koop elders. In 1927 is verkocht 1)777 M' de Kattckampen voor f78000 en 60149 M* andere terreinen voor f 103 duizend 414 25. Wij vertrouwen, dat ij de begrooting van het Grcndbe- tijf voor 1928 binnen enkele dagen jkunnen aanbieden. Onzerzijds beslaat niet het voornemen et een nieuwe salarisregeling te komea. Een regeling voor de leerliog klerken nog in behandeling. Een afdoend antwoord op de vraag hoever de Engelsche kolenstaking in invloed is geweest rp de bedrijfs resultaten van 1926 is niet te geven. Wel mogen wij z- ggeo, dat de sta king de kolenprijzen ongunstig en de cokesprijzen gunstig b> ïrvloed heeft. Aan de kolenstaking danken wP; aau- nemende, dat de staking den cokesprijs 20 ct. verhoogd heeft, een winst van f21000.—minus f6000.— is f15 000.-' Hieruit blijkt, dat de winst, welke io '26 zonder ixtra afschrijvingen bedra gen heeft f 107.870.11, slechts vooreen eer klein deel te danken is aan toe- allige omstandigheden (in deze de kolenstaking), maar dat andere factoren daarvan de hoofdoorzaak zijn. Uit een reeds eenigen tijd geleden ingesteld onderzoek, daarnaar, is ge bleken, dat de voornaamste oorzaken geweest zijn ir. toename van het veibruik, b gunstiger t xploitatie door invoering kamerovens. De reservefondsen der verschillende bedrijven bedragen per 1 Januari 1927 Gasfabriek f 51974,29 Waterleiding - 19561,35 Eiectriciteilsbedrijf -277902,61 Keuringsdienst 67582,18s Woningbedrijf -149873,11 Openbare weiken - 6409,65 belegd in het bediijf Grondbedrijf - 49049,79 aarvan f8000.zijn belegd ineff.c- n en de rest in her bedrijf. In verband met den aa drang tot meerdere verlichting van het Luve Vrouwe Kerkhof io het midden en op het laatste gedeelte van de Barcbman Wuytierslaan, kunnen wij mededeelen, dat aan het verzotk ten aaozieo van het Lieve Vrouwe Kerkhof inmiddels voldaan en dat het laatste gedeelte n de Barchman Wuytierslaan ver moedelijk binnenkort zal vediebt worden. Ten aanzien van het Electriciteits bedtjf kunnen wij mededreleo, dat wij reeds inlichtingen omtrent de voort zetting van het contract inzake stroom- levering aan dit bedrijf na 1929 hebben iagewonnen gaarne^ zeggen wij Uwe vergadering toe, dat wij den Raad tijdig van de onderhandelingen op de boogtr zulleo brengen. Wij kunnen ons niet vereenigen me de sprekers, die meenen, dat de s'a billsatie der gemeente-li anc ën opeen Gevatte Koude Sanapirin- tabletten (Wtllig beschermd legen vervalsching) BIJ Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 2S ct. te laag plan heeft plaats gevonden. Toen io 1926 het punt belastingver laging aan de orde kwam, wza dit* aan gewezen als het eerste, waarmede onze fioanc'ën rekening hadden te houden Niemand gelooft toch, dat, indien die meerdere belasting was ontvangen, he geld niet reeds laDg een vaste bestem miog zoude hebben gekregen. Ook ten vorige jare is de vraag gesteld: »of onze lioarcën wel gezond zijn, omdat de toelichting wel bleek, dat om e komcr, wij ook geen bijzonders kunnen opnemen». Wij hebben toen gevraagd of het de bedoeling Is, dat de huanc ën niet gezond zijn, omdat et een zoodanig overschot is, dat alle of de meeste wenschen kan worden voldaan en daarop laten volgen •O.i. mag bij een gemeentehui&houdiog een dergelijk criterium van gezond-zijn der financiën niet worden gesteld, om- in dat geval blijkbaar de belas tingen tot een zoodanige hoogte zou den moeten zijn opgevoerd, dat zij het huidige geslacht meer belasten dan voor de jaarlijksche behoeften noodzakelijk Hierdoor zou zeer zeker daD niet :r naar bezuiniging worden gestreefd, terwijl thans, mede om de belastingen niet drukkender te maken en om in de bestaande behoeften met de beschik bare middelen zooveel mogr Ijk te voor zien, door ons College bij de besteding der uitgetrokken credieten bezuiniging steeds wordt vooropgesteld, echter met vermijding van bet gezegde, dat zuinig heid de wijsheid bedriegt.» Ook thans onderschrijven wij bet vooraangehaalde nog ten volle, en wel te steiker, nu wij bij een geleidelijken vooruitgang in de gemeente fiaanc ën een plan van werken hebben kunnen samenstellen. Hieruit blijkt, dat wij de uitbreiding der gemeente kunnen bij houden, terwijl bovendieD de begrouting zelf aantoont, dat op bet gebied van onderhoudswerken naar verbetering wordt gestreeld. Door een lid is gesproken over bei beleid van het vorige college van Burge meester eo Weihouders, waario reeds drie leden van ons tegenwoordig coj zitting hadden en welk beleid zich nmerkt zou hebbeo door twee op vallingen: le. het beleid van de ioval- lende gedachte 2 bet zich ie veel stellur op de plaats d:r hoofdambtenaren. Naar aanleiding bier van tg het ons vergund U op te merken, dat het Col lege reeds sinds meerdere jaren steeds het beleid beeft gericht op verbetering der gemeente financ ën met daaruit voortvloeiende bevordering van den bloei en de opkomst der Gemeente. Tegenover den bedoelden spieker, die pu wel bet door ons ontwikkelde pro- 1 van werken slechis een dorre opsomming van uit te voeren werken wenscht te noemen, meenen wij toch s gevolg van het gevoerde beleid te ogen noemen de mogelijkheid, om verband met de stand der linanc ën, ihans een plan voor de naaste toekomst ootwikkeler. Hieruit blijkt wel, dat het gevoerde beleid niet is geweest etn beleid van de invallende gedachte, doch integendeel een beleid, hetwelk met volharding steeds is gericht op veibetering van den financieeien toestand Dat zoo nu cd dan voorstellen moetin worden gedaan, welke niet voorzien zij", is niet te verwonderen, wanneer wij het oog houden op de voortschrij dende ontwikkeling van het maatschap pelijk leven. Tegenover de opmerking dat niet in de eerste plaats moet gezien worden DBir de belasting, maar naar betgeen noodzakelijk moet gebeuren, staat de meeniog van een ander lid, dat we met de belasting naar de laagte moeten gaan. Beide sprekers achten het dan weoschelijk Da te gaaD, hoe de bestaande uilgaven beperkt kunDen worden, ter wijl het laatstbedoeld lid het niet on mogelijk acht in deze begrooting be langrijke posten aan te wijzen, welke verminderd kunnen worden, zooils po litie, openbare werken, onderwijs. Onzenijds tij hieromtrent opgemei kt, dat wij voortdurend nagaan of de op genomen uitgaven werkelijk noodig zijn. Een algemeene herziening der ver ordening op de inkomstenbelasting willen wij in overweging nemen. De vraag wat bespaard kan worden op de reinigingsdienst, rlsbetrioleerings plan wordt uitgevoerd, is onder oogen gezien onder cijfers te brengen is zeei gewaagd. De besparing is gelegen in oph fli'g van bet tonnenstelsel. Deze oph ffiog gaat echter zeer geleidelijk telling in 1926 waren in 1971 tonnen geplaatst, waarvan 1246 buizen gelrgen zijn aan stralen, waar reeds rioleering aanwezig is en 725 in straten, waar geen rioleering is. Wat betreft de vraag aangaande di kosten van onderhoud van krotwoninger kan worden medegedeeld, dat er wo ningen bij zijn die de kosten waard zij"-, docb ook die het niet zijn. Zoolang deze laatste bewoond zijn en blijven, zal het onderhoud echter niet achter wege kunnen blijver. Toch wordt dit tot het uiterste beperkt, vooral bij dit woningen, die binnen korten tijd dienen gcamoveeid te worden. Het is niet mogelijk zonder paarden tractie te werken, daar er vervoer moei plaats vinden naar plaatsen waar geen auto kan komer. Wel is er paarden- tractie gebruikt waar een auto had kun- dienst doer, doch het is de vraag er genoeg emplooi zal lijn voor een tweede auto. Zooals het nu is, tal een tweede zeker '1 *ao het jaar niet gebruik! Het ligt o.i, niet op den weg van ons college om een voorstel te doen tersake van de presentiegelden voor de raadsleden. De beslissing om over deze aangelegenheid een verzoek aan Gedeputeerde Staten worde overgelaten 0 den Raad. Het ligt in de bedoeling enkele ge breken iu de bodekamer uit den ge- onderboudspoat te doen her stellen. Het ligt niet in onze bedoeling om bij plaatsing van advertenties bepaalde bladen te passeeren wij stellen er echter prijs op te verklaren, dat wij slechts daar advertenties doen plaatsen, waar wij ze, in verband met den inhoud, hel eest doeltri ff end achter. De kadasterkaarten worden door het Rijk in bruikleen gegeven ten gerieve van het publiek. Aangezien bovendien onze gemeentelijke diensten veelvuldig van die kaarten moeten gebruik maken, gaf het meermalen btzwaar als het publiek van diezelfde kaarten inzage wenschte te nemen. Ter opheffing van bezwaar en mede, omdat door ver plaatsing van de afdeeling Kigendom- rr een ander gebouw die be oog grooter werdeo, is tot aanschrffiig van een tweede stel, ten ihoeve der openbare dienster, over- Taak voor de ageoleo, belast met de bedieniDg van motor met zijspan zal zija aan het verkeer de zoo boog noodige leiding te geven (zorg voor de handhaving der verkeersregelen, maximumsnelheid enz); bovendien veillance in de zich steeds uitbrei dende buitenwijken Het voorstel tot aanschaffing zou niet gedaan zijn, als het niet noodzakelijk wat. Verhoogiog van den post ten be hoeve van inazorg» achten wij over bodig In verband met het ook ten vo- rigen jare aangehaald raadsbesluit van 1 Juni 1926, waarbij een onlkeonend antwoord is gegeven op de vraag of behaodeliog io kolonies eo sana toria in dit stadium van de ziekte nog wenschelijk kan zijn speciaal ook voor de ingezetenen van onze gemeente. Dat er weinig zorg aan de voetpa den op den Berg wordt besteed, is het gevolg van de wenschelijkheid om bet toegestane crediet voornamelijk te ge bruiken voor de bestraling der binnen stad. De bestrating van Kreupelstraat, Oliesleeg enz. is een veldkeibestrating die al wel eerder zou verbeterd zijn gewoideo, wanneer bet crediet, toege staan voor de bestratingen, booger ware geweest. Reeds meerdere malen is erover gesproken, doch met '1 oog op de financiën moest deze verbetering achter wege blijver. Uititcl der verbreedlng van den Arohemschenweg is met '1 oog op het verkeer niet geweoicht. Wat betreft de kuileo en gaten i straten, kan worden medegedeeld, dat deze in hoofdzaak ontstaan door gra vingen voor gas-, water-, electriciteit-, telefoon- en rioolasnsluiting. Zij worden R. K. Burgerjongellngenwereen. St. Aloysius - Amersfoort Zondag 23. Woensdag 26 en Oonderdag 30 October Aanvang '«avonds half-8 Gebouw „Sint Aechten'' Opvoering van het Sacramentsspel n den Spaanschen dichter Don Pedro Calderon de la Barca. ENTREE: Zondag 23 en Woensdag 26 Oct. le rang f 1.25, 2e rang f0.75. Zondag 30 Oct. le rang f0.75, 2e rang f0.50. Bespreekt tijdig uw plaalsen Plaatsbespreken op de dagen der op voeringen telkens van 12—1 uur In „Sint Aechten". Voorverkoop kaarten bij A. C. BEIJER, Krommestraat 58a zooveel mogelijk geregeld opgehaald, wat door de in vasten dienst zijnde werklieden geschiedt, omdat io bet sei- hiervoor zeer moeilijk lotte werk lieden te krijgen zijn. De toestand van de sloot bij den Woestijgerweg zal verbeterd worden, als het riool in den Leusderwcg— Arahemscbeweg is doorgetrokken. Aangezien ook wij vao oordeel zijn, dat het salaiis van deo klokkenist te gering ia, zullen wij een voorstel tot verhoogiog bij de Commissie van ge organiseerd overleg ter overweging brengen. Het denkbeeld om den onderwijzers eer gelegenheid te geven om over iderwijszaken mee te spreken, in dien o, dat de vakbonden in alle zaken, op bet onderwijs betrekking hebbende, worden gekend en dat van hen schrifte lijk advies wordt gevraagd, achten wij voor verwezenlijking niet vatbaar. O.i. kunnen de onderwijzers naar de be staande voorschriften op voldoende ij ze hunne inzichten ter kennis van e autoriteiten brengen. Het aantal leerlingen der openbare voorbereidende school bedraagt 126. De opmerking omtrent de onvol doende berging in de rijwielbergplaats in de Ambachtschool zal aan het be- jur worden overgebracht. Daar het Burgerlijk Armbestuur be trekkelijk kort geleden is gereorgani seerd en de wijze, waarop gewerkt wordt, oni bevredigt, hebben wij een »e reorganisatie niet bespoedigd. Iomiddela wordt naar de wenschelgk- hcid van reorganisatie een onderzoek Door verschillende vereenigiogeo, waaronder de Voelbalvereenigingeo H. V. C. en (Juick, worden geregeld donateurskaarten voor voldoening der belasting ter afstempeling aangeboden er wordt thans daarbij rekening ge- houden met bet aantal wedstrijden en de prijs van de rang, waarop men recht heeft. Leden van vereemgingen, «elke aan een te geven vermakelijk heid medewerken, worden zooder be taling van belasting tot die vermake lijkheid toegelaten. De regeling van een en ander schijnt le voldoen. De vra.g in hoever medezeggenschap bij de bedrijven kan worden ingevoerd, is bij ons college nog geen onderwerp van beraadslaging geweest.

De Eembode | 1927 | | pagina 5