Pianohandel S. Duijker N.V. Middenstands-Bank h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 22 Nov. 1927 No. 68 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden 11.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQMIDDAO II AdvertentiCn 25 ct per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertenti6n moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Dwalingen uil zachtzinnigheid zijn. de ergste. Groote menschcn dwalen ook en velen van hen zoo dikwijls dat men bijna in de verzoeking komt hen voor klein te houden. Een droevig jaar voor Amersfoort (1495) door T. PLUIM. Het was voor deze slreken en inzon derheid voor Amersfoort een noodlot- tige lijd geweest, die dusgenaamde Utrechtsche Oorlog (1480—1484? Het Sticht was toen aan een rampzalige verdeeldheid overgeleverd; de steden Utrecht en Amersfoort hadden niet meer het wettige gezag van den Lsnds heer, den Bisschop, willen erkennen, maar een ander uitgeroepen, waardoor ook vreemd krijgsvolk dit gewest al roovende en brandende was binnen- Ontzettend had Eemland geleden, en toen eindelijk in 1484 de vrede tot stand kwam, zag het er dan ook droe vig in Amersfoort uit. Volgens een verslag van den toenmaligen Burge meester zelfs, dat aan den Bisschop werd toegezonden, was de stad en het platteland door den binneolandschen oorlog sgrootelycks verarmt», terwijl bovendien van de bevolking zoo binnen als buiten de stad nauwelijks een vierde deel in 't leven was gebleven. En dit overschot van een eertijds zoo bloeiende stad moest tot overmaat van ramp groot gebrek Lijden, Immers de hui zen waren verbrand en de goederen bedorven. Bovendien was de stad door de oor logsschattingen met zware schulden be last, zoodat de Raad niet wist, hoede renten betaald moesten worden. Daarom vreesde de stadsregeering niet ten oc rechte, dat de burgers, die elders koop handel gingen drijven, caar voor hun schulden zouden gegijzeld worden. Dit zou den geheelen ondergang der stad na zich sleepen. Daarom gal Hertog Maximiliaan van Oostenrijk, een uitstel van 5 jarenin dien tijd mocht dus nergens in Holland een Amersfoortscb burger wegens schulden der stad ge vangen worden gezet. Zoo kon de handel weer ontluiken en mocht Amersfoort de hoop voeden door deze bron van verdiensten (n.l. den handel) zich langzamerhand van de ontzettende rampen des oorlogs te herstellen. Maar het jaar 1495 sloeg aan al die verwachtingen meedoogenloos den bo dem in. Eersteos brak er ook hier een verschrikkelijke pest uit. waaraan in een week tijds niet minder dan 115 perso nen bezweken. Deze hoogst besmette lijke ziekte kwam vroeger herhaaldelijk voor. Gewoonlijk werden de pestlijders naar een afzonderlijk gebouw gebracht, het Pesthuis geheeten. Vermoedelijk is in dit rampspoedig jaar zulk een Pest huis ook te Amersfoort geopend, of wel tengevolge van deze epidemie kort daarna, want reeds in 1500 wordt van zulk een huis gewag gemaakt. Het stond in het Noordoosten der stad, ver van de Potb, Dit laatste Godsbuis de Polh, omstreeks 1437 door eenige vr< lieden gesticht ten bate der huiszittende armen (d.w.z. armen, die niet gingen bedelen). Wekelijks ontvingen de be deelden aan dat huis allerlei levens middelen, terwijl er in den beginne ook een pot met eten werd gekookt, dat door de verzorgers (de Potbroeders) werd uitgedeeld. Dit was de oorsprong van den naam »de Poth«. Later werd aan deze Polhbroeders ook de verple ging der pestlijders in het Pesthuis op gedragen. Dat de pest ook voor Amers foort een gevreesde ziekte was. kan o a. blijken uit de kroniekenin 1439 bijv woedde deze ziekte zoo hevig, dat ei alleen in een klooster reeds 21 nonnen stierven. In 1458 verscheen de pest opnieuw in Amersfoort en van 1467 tot 1470 heerschte zij aan één stuk Terwijl dus in 1495 de pest binnen Amersfoort woedde en van de reeds zoo gedunde bevolking nieuwe slacht offers eischle, brak er op 11 (of 13) Maart een ontzettende brand uit, d<e 3C0 huizen, 30 bierbrouwerijen (Amers foort was beroemd om zijn bier) en het Minderbroederklooster in asch legde een ramp, d e op de weer eenigs2 opkomende stad dubbel zwaar dril De brand begon in de Teutsiraattn hoewel de vlammen reeds hoog op N aJe Kmg-e sloegen, zou men uog bijtijd? het vuur kunnen bedwongen hebben, als niet een ander onheil zich tegen de ongelukkige stad had gericht. Op dat oogenblik n.l. had hertog Karei van Gelder het beleg voor Nijkerk geslagen, dat kort te voren door Maximiliaan van Oostenrijk ver- meesterd en versterkt was. Doch de heitog van Gelder, die overal vervolgd werd door de heerscbzucht van het Oostenrijksche Huis, wilde de stad her- Terwtjl hij nu met zijn legerbende Nijkerk omsingelt, ontdekt zijo volk in verte, dat er in Amersfoort brand ontstaan, ofwel bet was toevallig(i) de Geldersche stad bekend gewor den. Dit was voor de Gelderschen een welkome aanleiding om Amersfoort te in de hoop met een groote buit terug te keereo. Wel streed zulk een strooptocht met het verdrag, dat de stad kort te voren met hertog Karei van Gelder had gesloten, men zou wederzijdsche aanvallen afzien misschien heeft een deel der Gelderschen, die voor Nijkerk lagen, op eigen gezag een strooptocht willen ondernemen. Hoe dit zij, de Gelderschen stonden al spoedig voor de muren van Amers foort en dreigden de brandende stad binnen te dringen immers de poorteis (zoo dacht de vijaod) moesten het vuur bestrijden en konden dus den aanruk- kenden vijand niet afweren. Maar.de snelden toch gewapend naar n, terwijl de vrouwen zich met het blusschingswerk belastten. Zóó dap per streden de mannen, dat de Gelder schen ten slotte onverrichter zake moe sten aftrekken. Maar ontzettend had het vuur tijdens de afwezigheid der mannen gewoed hoe manlijk zich ook de vrouwen had den gedragen, de vlammen hadden zij snel kunnen blusschen. /etsten van het Sint-Aechten- klooster hebben lange jaren van de gebeurtenissen in de stad een vrij uit voerig dagboek gehouden deze kronitk is van groot belang voor de geschie denis van Amersfoort. Zoo vindt men r den genoemden brand het volgende 'gedeeld (in onze spelling overge bracht) •Toen de vlammen hoog opsloegen, kwamen de vijanden voor de stad, maar de burgers lieten de buizen branden en liepen naar de muren en bewaaiden hun stadzoodoende waren wij (d.w.z. de Eerw. Zusters) in tweeërlei gevaar, an den vijand en dat van bel erbrandde wel het derde deel der stad, waaronder bet Minderbroeder klooster, en van ons brandden vijf huizen hooibergen af. De brand be de Teutstraat en daar er een sterke Noordoostenwind woei, sloegen de vlammen spoedig over op onz« schuur en twee hooibergen en op eer huis, dat op den hoek der straat stond daardc.-r tastte het vuur ook den zol der van onze Paters aan en dien van het Vrouwenhuis. Op den laatsten zol der lag veel droge heide (toenmaals een brandstof), waar de vonken op vielen zoo dicht als sneeuw, i Zusters trapten het vuur met i uit, daar zij maar weinig water hadden. De goot van onze kerk begon bi ons klooster ever eens reeds te bra zoodat men de vlammen zag omhoog slaan en men er niet bij kon komcD, Maar door Gods hulp alleen doofde Naast onzen »reventer« (refectorium if eetzaal) verbrandde het huis van inzen buurman, zoodot onze refter en de keukeu groot gevaar liepen, want de vlammen sloegen reeds dc dakvorst (van buurmans hui.-) uit. Op den keuken zolder lagen veel diooge rijzen (twijgen), waar de vonken op vielen. De houten goot van de keuken brandde aan de buitenzijde gehetl af. Ook de goot van onzen refter vatte vlam, maar onze r klom er bij en bluschte het vuur, groot gevaar van zijn leven, want bij was bjna gestikt door den rook. Ons turfhuis bij de keuken verbrandde ook, daar het met week dak (riet of stroo) gedekt was, zoodat ons klooster midden in het vuur stond. Maar Onze Lieve Heer bewaarde het, waarvoor '5 Hem nimmer genoeg kunnen danken n wij met den H Laurentius wel mogen zeggen »ln 't midden des vuurs ben t verbrande. Uit dankbaarheid voor een weldaad van Onzen Lieven Heer en van Maria, Onze Lieve Vrouwe, /an onze Eerwaarde Patronesse St. Agatha heelt onze Moeder, Zuster Aleijda, de gelofte afgelegd, dat elk op den avond (d.i. den dag vóór het feest) van St. Agaiha alle Zusters zullen vasten.» Uit dit verslag van den brand zien 'ij, dat het derde deel der huizen in de asch werd gelegd, en daar wij uit een andere bron (in 't begin van ons op stel) dat getal op 300 zagen gesteld, volgt hieruit, dat Amersfoort toenmaals omstieeks 1000 buizen met ongevt 5000 bewoners telde. Daar verder de stad in den laatsten oorlog drie-vierde tan zijn Inwoners had verloren, bad :ij vóór dien onzaligen burgertwist on geveer 20.000 zielen. Hieruit blijkt, dat Amersfoort destijds een aanzienlijke stad mocht heeten. Baarn, No«. 1927. CVSCHOtf» 5y»t«rr> Binnenland Storing. Zondagavond werd de prov. Utrecht donker gezet door storing in de stroomleveriDg uit Utrecht. De storing was ditmaal niet door een snelle inschakeling van reserve appara ten ongedaan te maken. Men geeft van de zijde der P.E G.U.S. als oorzaak op, een afsluiter was gebroken densaatleiding van een der li bines. Dientengevolge werden de ketels met water gevoerd. Om geen gevaar voor de ketels te doen ontstaan, en al de gevaren daaraan verbonden te doen vermijden, heeft men direct het heele bedrijf moeten stopzetten direct technisch personeel bij de hand en op volle kracht toog men aan 'l werk. Maar de reparatie kon niet snellei geschieden. Staatsschuld. Op 1 April 1928 wordt geconver teerd de Staatsleening 1923 B., waar van op dat tijdstip nog f83.175 000 zal uitstaan. De nieuwe leening zal ge heel bij Rijks-instellingen worden onder gebracht. Naar Canada. Naar het bestuur van den Aartsdio- cesanen R. K. Boeren- en Tuindi bond aan zijn afdeelingen meedeelt, heefteen in Canada gevestigde geeste lijke zich bereid verklaard, het a.s, voor jaar met een groep van ongeveer 40 R K, j>nge boeren naar zijn land tc trekken, teneinde daar een Nederland- sche kolonie te stichten. De prijs van de te koopen boerderijen met ongeveer 60 H.A. land en eenvoudige bed/ijfs gebouwen bedraagt f 2500 a f 5000. zoodat de jonge boeren, die mede wen- schen te gaan over f3000 a f4000 moeten beschikken. Bij voldoende deel neming zal een R. K. Kerk worden gesticht. Emigratie en Ontginning. Te 's-Gravenhage is bet eerste Katho lieken Emigratie congres gehouden. Dit is op zich zelf al een gelukkige gebeurtenis, omdat, zooals de voorzitte Haas'ert verklaarde het emi gratie-vraagstuk voor ons Katholieken enkel een economi«ch.n kant bezit, ilgezien van de godsdienstig zedelijke belangen der landverhuizers, die moeten 'orden behartigd, ook nog uitzicht opent op de redding van talrijke plattelanders die thans In de groote steden ten onder gaan, en op de uitbreiding van het Godsrijk door de stichting van Katho lieke middens in vreemde werelddeelen. Intusscben, zoo schrijft het Overijs. Dagblad, vóór de taak om op deugdr ijke wijze de uitwijking van Nederlan ders te regelen, rust op de natie den plicht al het mogelijke te doen om hare ledematen in eigen land aan mcnschwaardig bestaan te helpen. Wij hebben daarom met voldoening geiezen dat een der inleiders op bet congres, oud minister Bongaerts den nadruk er op heeft gelegd, dat de kern het welvaartsprobleem voor Neder- lard vooralsnog gelegen is in de uit breiding van werkgelegenheid in den indbouw, en dat daarom aan de vruchl- baarmaking van onze vele nog niel ontgonnen of niet droog gemaakte gron m moet worden gewerkt. Een der deelnemers aan het congres heeft de opmerking gemaakt dat «het rendement van de ontginningen beteringen binnen afzienbare tijd ook .nwezig moet zijn.» Maar de ongeveer honderd duizend rrkeloozen die io ons land maar geen en,plooi kunnen vinden »rendeeren« ook en het is kapitalistische politiek de slechtste soort den normalen groei van de natie en de zorg toekomstig geslacht ondergeschikt te maken aan het kweeken van rente voor de bezitters voor thans. Middenstanducrediet. t-Gtavenhage werd de acte van oprichting der N.V. Nederlandsche Mid- denslandsbank verleden. DaardeKonink- lijke Bewilliging reeds verkregen werd op de ontwerp-acte, kan de vennootschap aanstonds hare werkzaam heden aanvangen. Met den aanvang van de werkzaam heden der Ned. MiddenstandBbank, is :en langdurige periode van onrust en reorganisatie in ons middenstandsbank- wezen een nieuw stadium binnen. De regeering heeft, zooals men weet, en zooals uit de openbare Kamerbehan deling der betrokken kwestie gebleken is, gemeend in dit nieuwe stadium der zaak te moeten medewerken scheppen van alle factoren, die de Ned. Middenstandsbank op soliede basis moeten plaatsen. Wanneer men de feiten nog eens in het kort opsomt, komt tot het volgende overzicht De Ned. Middenstandsbank ontstaat uit de fusie der Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, der Coöperatieve Centrale Boazbank en der Middenstandsbank voor Limburg. Het kapitaal bedraagt bij de oprichting f 6.000.000, waarvan geplaatst en binnen een maand vol te storten f 1.260 000, hiervan zijn f60000.preferente 11.200.000 gewone aandeelcn. Aange zien het geplaatste kapitaal in verhou ding tot de gecombineerde cijfi fusione -.rende banken te gering werd geacht, heeft de Regcering ten behoeve der nieuwe Bank een garantie verleend van in totaal 19.000000. De Raad van Commissarissen bestaat uit twaalf peisoneo, waarvan écu derde K-tholiek, één derde Protestantse!) Christelijker) en ééo derde Neutralen, meerendeels voormannen uit de resp. Middenstands-organisaties. Het toez1 namens Ned, Bank en Regeering opgedragen aan mr. J. G. de Hoop Scheller, ferwijl als hoofddirecteuren zullen optreden Calkoen en Posthumus Meyj es- Het hoofdkantoor is gevestigd Am- Lange avonden... aangename verpoozkig Dit bereikt U door uw PIANO, ORQEL of RADIO-TOESTEL te betrekken van de Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Nieuwe Piano's f575.— Orgels f190. 4-Lamps Radiotoestellen geheel compleet met plaat- stroomapparaal, luidspreker, Philipslampen, enz. f215.— Langdurige garantie Betaling naar overeenkomst sterdam, Heereogracbt 580, Een 90 tal provinciale vestigingen der fusioneerende banken, sullen als vestigingen der nieu we bank, de verzorging van bet mid denstandscrediet over het geheele land ter hand nemen. TUxgewjUzfoude spoedig weer beter door wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 40en75ct.Proefbuisjes25ct. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 30<4 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Uit den Omtrek BARNEVELD Kamphorst, op Het Kieftveen, heeft tn groote hoeveelheid stroo verkocht, dat hij te Amzrifoect moet leveren. dagen zou hij weer een vracht weg brenger, doch op den rijksweg tusschen Voorthuizen en Viersprong, ontmoette hij een vrachtauto. De chauf- feur reed in volle vaart tegen den met beladen wagen aan, die onderst boven sloeg. Gelukkig had de berijder nog juist gelegenheid van het voertuig te springen zoodat hij geen lettel be- jl een melkslijter bezig was in het jansdorp melkbussen te laden, schrikte zijn voor het voertuig gespannen paa/d voor een varken en sloeg op hol. Eerst bij den heer Zandbriok te Achter veld, kon het beest door aldaar werk- zijnde ambachtslui wotden ge grepen en tot staao gebracht. Intusscben waren echter bijna alle melkbussen den wagen gerold en op heel wat plaatseo zag de weg wit van de melk, de bussen was geloopen. BLARICUM :en begin gemaakt met het stoken der oieuw aangebrachte centrale 'erwarming in de R.K. Kerk. Wij hebben ons overtuigd, dat deze verwarming uitstekend voldoet. De koude en kille atmosfeer van voorheen verdwenen, er heerscht thans een ingename temperatuur, Door middel van twee roosters, dringt warme lucht de kerk binnen. Nu zullen de patochiaoen zich kunnen overtuigen welk een belangrijke ver betering hier is bereikt door de Amers- foortsche firma Huygen en Geveke. HOOGLAND Door medewerking van de Commissie ,n Landbouwonderwijs zal Dinsdag 29 Nov. een ploegwedstrijd gehouden worden bij P. Kok. landbouwer. Er zullen flinke geldprijzen worden uitge loofd, maar geen inleggeld zal geheven De buitengewone ledenvergadering der Ccöp Laodbouwvereeniging was druk bezocht. Het ptan tot electrische aansluiting bij de P.U E M. werd door den Directeur toegelicht. Na een breede d scussie tusschen bet bestuur en de leden ging de vergadering accoord met het voorstel. Bij de rondvraag bracht een lid het nut van een exhauster ter sprake om di mede de granen van stof enz, te re gen. Er werd besloten zoo'n toestel san te schaffen. LEUSDEN lïkmg A. A. Vtijlandt, arts te Leusden, is voornemens een cursus te houden Eerste hulp bij ongelukker». Burgerlijke Stand. OndertrouwdC. v. Loenen 3 Apeldoorn N. Wallet en N. Kempen. 6Öet. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort Op den Soesterweg sloeg het paard bespannen voor een brandstoffenwagen van den heer Schaap, op hol, doordat het dier schrok voor een wals. De voerman, die het paard niet meer meester was, werd van den wagen ge- sliogerd en tegen den grond gesmakt. Paard en wagen vielen om, nadat er een botsing plaats had, met een vracht auto, die nogal beschadigd werd. In Princesse Room werd na een in leiding van het hoofdbestuurslid mej, Vleugel uit Laren, over het onder werp aRondom de werktijdenbesluiten voor winkelbedienden en de Rijkswet op de winkelsluiting» door de vereenigde R. K. Handels- Kantoor en Winkel bedienden de volgende motie aange- De aid. Amersfoort van den Ned, K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden gehoord de inleiding over bet onder werp «Rondom de Rijkswet op de Winkelsluitingen de Werktijdenbesluiten ror winkels» betuigt haar volle sympathie met de besluiten, t; dezer zake aangenomen op bet Demonstratief Congres van den bond, gehouden op 18 September l.l. Zeist, doet een dringend beroep op de Volksvertegenwoordiging io de beide der Staten-Generaal, om met den meesten spoed te komen tot de wenschen, neergelegd in de Resolutie genoemd congres, speciaal voor wat betreft de Rijkswettelijke Regeling der winkelsluiting en de werktijden besluiten voor winkels, welke aan de respectievelijke fracties zijn kenbaar gemaakt, verzoekt het bondsbestuur voort t«

De Eembode | 1927 | | pagina 1