Fa. DUIM BURGER heden seizoen-opruiming Simplex Radiotoestel Pianohandel S. Duijker DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 29 Juni 1928 No. 26 Twee en Veertigste Jaargang Hoe dat gij 't heft, hoe dat gij 't vat De menschen hebben altijdt wat; Hij is gerust, en anders geen, Die 't oordeel Godts ontsiet alleen. Poirters. Epistel en Evangelie. VIJFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Les uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; IK, 8—15. Zeer geliefden I Weest allen eendrach tig in het gebed, medelijdend, broeder- lievend, barmhartig, bescheiden, nede rig, geen kwaad met kwaad, nog schel den met schelden vergeldend, maar integendeel zegensprekendwant daar toe zijt gij geroepen, opdat gij zegen als erfdeel moogt hebben. Want die het leven liefhebbeu en goede dBgen wil zien, hij wcéihoude zijne tong van het kwaad en zijne lippen van bedrog te spreken; lij wijke af van bet kwade en doe het goedehij zoeke den vrede en jage dien nal Want de oogen des Heeren zijn op de rechtvaardigen, en zijne ooten naar hunne gebedenmaar het aangezicht des Heeren is tegen de kwaaddoeners. En wie zou u schade toebrengen, indien gij ijveraars zijt voor het goede Doch al lijdt gij ook iets om de gerechtigheid, zalig gij I Vreest dan hunne verschrikking niet en laat u niet ontstellen, maar heiligt den Heer Christus in uwe harten. EVANGELIE volgens den H. Matlhclis; V, 20—24. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leer lingen Iodien uwe gerechtigheid die der Schriftgeleerden en Pharizeün niet te boven gaat, zult gij in bet Rijk der hemelen niet binnengaan. Gij hebt gehoord dat aan de ouden gezegd isgij zult niet doodslaan wie een doodslag begaat, zal strafbaar zijn voor het gerecht. Maar Ik zeg u: al wie zich vertoornt tegen zijnen broe der, zal schuldig zijn voor het gerecht; en wie lot zijnen broeder zegt: Rakal zal schuldig zijn voor den Raad; en wie zegt: Gij dwaas I zal schuldig zijn voor het helsche vuur. Wanneer gij derhalve uwe offergave brengt aan I altaar, en daar indachtig wordt dat broeder iets tegen u heeft, laat uw c I daar voor het altaar en ga u eerst n uwen broeder verzoenenen dan zult gij uw offer komen opdragen. spel bedrijven, maar Ik zeg U alwie reeds overspel begeert, vrijwillig onreine gedachten en begeerten in zich koestert, schuldig is aan dit gebod. Mochten de Christenen deze groote waarheden eens ernstig bij zich zeiven overwegen Hoevelen zijn er die even- de Pharizetën tevreden zijn wanneer t'ch maar onthouden van de uit wendige daden, wanneer ze in het oog der menschen maar rechtvaardigen schijnen, doch die zich niet bezorgd maken om hun innerlijke rechtvaardig heid. «Gepleisterde graven, van buiten schoon maar innerlijk vol bederf.» De menschen kan men bedriegen God laat zich niet bedriegen en menschen waarachtige waarde hangt n af hoe hij is in het oog van God. j veren wij ons derhalve ons onbe te bewaren van deze wereld niet alleen door de uitwendige zonden en gevaren te vluchten maar ook onze ongeregelde neigingen, be geerten en gedachten naar het kwade onderdrukken en uit te roeien, dan inderdaad het Rijk Gods in ons zijn. Liturgie. r Pinksteren. l'jjfde Zondag In de Misliturgie van dezen Zondag vermaant ons de H, Kerk tot het onder houden van Christus' grootste gebod: het gebod der liefde. De beoefening der liefde is de weg om ook zelf liefde en Gods zegen te verwerven (Epistel), en één van de ergste vijanden der liefde is de kwade tong. Het Evangelie van dezen Zondag maakt deel uit van de beroemde pre dikatie, die de Zaligmaker op een berg in Galilea voor een groote menigte volks gehouden heeft en die daarom gewoonlijk de bergrede genoemd wordt. In het voorgelezen deel daarvan maant Jezus zijne leerlingen tot nakomen der goddelijke geboden alleen uitwendig maar ook om den in- wendigen menscb daarnaar te regelen. Niet alleen de uitwendige daden moetei vermeden worden maar ook de innerlijk' gedachten, begeerlijkheden en genegen beden tot die daden moeten onderdrukt worden. «Indien uwe rechtvaardigheid niet overvloediger is dan die der schrift geleerden en Pharizeeëts (die alleen zich bekommeren om het uiterlijke) zult gij het Rijk der Hemelen niet bin nen gaan.» Als vootbecld daarvan neemt Jezut dan het vijlde gebod: «Gij hebt ge hoord dat aan uwe voorvaderen gezegd is gij zult Diet doodslaaD, maar Ik zeg U dat niet alleen de uiterlijke doodslag schuldig maakt, maar al wie op zi" naaste vertoornd en vergramd woi reeds schuldig is voor het gerecht.» Vrijwillig toegeven aan inwendige toorn of gramschap, z;ch overgeven vrijwillige gedachten van wraak of gelding is den Christen reeds verboder omdat uit die inwendige gezindheid uilweodige daden als uit haar bron ootsprorg te voorschijn komer. In de7elfde Bergreoe geeft de Zali maker dan nog een ander vootbeeld ter verduidelijking betreffende het zesde gebod, waarin Hij zegt dat tot Vaderen gezegd is Gij zult geen o Het winstdoel. is bekend, dat men tegen het Katholicisme somtijds het argument dat het den ecoDomischen vooruitgang belemmeren zou. Men wijst dan op deD industrieelen commercieelen bloei van de protes- tantsche landen, en stelt daartegenover «achterlijkheid» van de Katholieke landen, Italië en vooral Spanje. Katholieken poogden dan dikwijls het verband tusschen deD godsdienst economische ontwikkeling te ontkenneD, en verklaarden die «achter lijkheid» uit andere oorzaken klimaat of volkskarakter of historische om standigheden. Deze zijn zeker van belang. Zoo heeft de eeuwenlange strijd tegen de Mooren, bijvoorbeeld, er veel invloed op gehad, dat in Spanje krijgs- ridderidealen, hof- en kerk dienst in eere bleven, met verachting van handel en nijverheid. Maar 't blijft toch wel waarschijnlijk, tusschen de confessie en ec mische opvattingen een innerlijk band bestaat, en dat 't geen toeval is, dat inj sommige landen de koop man, elders geminacht, voorbeeld var menschelijke voortreffelijkheid geacht Intusschen is het industrieele opti- ne van de 19e eeuw, dat handel cultuur ongeveer vereenzelvigde, een weinig geluwd, en beginnen rij het probleem met andere oogen te bekijken. We vragen nu niet meerhoe is t ogelijk, dat die Katholieke landen ,o jammerlijk ten achter gebleven zijn in de cultureele ontwikkeling van Europa, maar we vragen veeleer: hoe is het mogelijk, dat die economische overspanning, die de geheele samen leving vermaterialiseerd en gedesorgani seerd heeft, zich juist in sommige landen zoo heftig ontwikkeld heeft. Studiën van den Socioloog Max Weber geven een verrassend beeld o de wijze, waarop een verandering het dogma van invloed wordt het pracllschc uiterlijke leven. Hebzucht en geldzucht was er Middeleeuwen ook overvloedig wezig. Maar zij volgden wegen builen de gewone volkshuishouding lagen. Deze huishouding was op de be hoeftedekking gebaseerdieder werkte zooveel, als voor zijn onderhoud noodig - Uw Haar wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tüsschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. Doos. 30 en 60. tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Dat schijnt de natuurlijke houding den meosch te zijnen nu nog doen de fabrikanten vooral in de zulde- landen de ervaring op, dat wan- zij bijv. door eeD hooger stukloon arbeiders tot grootere praestatie pogen aan te zetten, het tegendeel het gevolg is, en de arbeider, na in vijf dagen zooveel verdiend te hebben als anders in zes, dien zesden dag thuis blijft. Zijn kost is verdiend, waa u hij zich Dog verder uitsloven. Menschen met zulk een opvatting de industrieele ontwikkeling niet veel waard, tenzij de armoede hen drijft, die echter het arbeidsvermogen niet verhoogt. Wat de industrie noodig heeft, zijn arbeiders met een gevoel van aibeids- toewijding. De handwerker van weleer had wel toewijding aan hetgeen hij vervaardigde, maar niet aan de bloote arbeidsver- richting. Hij werkte niet meer, zooals Goelbe ig van de handwerkers in «Jent schrijft, dan voor een gemoedelijk leven voldoende was. Op dezen arbeid-naar-behoefte: zijds behoefte aan levensonderhoud van den ai beider, anderzijds behoefte aan goederen vandenatnemer; beide be hoeften regelmatig en traditioneel vast staande, was het heele bedrijfsleven ingericht, en niemand dacht er zelfs het bedrijf als middel tot bevredi ging van zijn hebzucht te gebruiken. Wie gauw rijk wou worden, had andere middelen. Men raadt hun aan, schatgraver of alchimist te worden, erfenissen te jagen, in hofdienst of krijgsdienst te gaan, verhuurder v lastdieren te worden, of woekeraar. Dcjmeening van Aristoteles, dat elk reven naar meer dan het natuurlijk levensonderhoud volgens den stand buiten de economie valt, had bier practische gelding. "e wijzen van rijk wordeD lijken vreemd, maar er waren tallooze gelukzoekers, die die wegen volgdi Later is de algeheele toewijding v den mensch aan den beroepsarbeid het resultaat maar om de v richting die een hoofdkenmerk v den modernen geest is, en den grond slag vormt van de industrieele ont wikkeling, tot stand gekomen. T. G. activa onder enkele nietszeggende om schrijvingen hetzij door samenpersing van de geheele balans in enkele regels het geheele publicatie-voorschrift waar deloos wordt. EeD ander voorschrift in de nieuwe z.g. bescherming der minder heden. Bij de Akte van Oprichting eener N.V. kan worden bepaald, dat de be noeming van bestuurders door de al- gemeene vergadering kan gescbiedeo uit een voordracht, welke ten minste twee personen voor elke te vervullen plaats voorziet. De algemeene verga dering zal deze benoeming voortaan kunnen vernietigen, door een besluit genomen met twee derden der uitge- I zachte stemmen, vertegenwoordigende dan de helft vaD het geplaatste ipitaal. Verder doet het enquêterecht i ook zijne intrede in de N.V. Men gaat daarbij niet zóó ver als in de Engelsche wetgeving, die het recht geeft accountants controle uit te oefe- nen, indien ook slechts één aandeel houder dat verlangt. Maar, op verzoek van ten mioste één vijfde gedeelte van het geplaatste kapitaal, kan nu de recht bank een accountant benoemen om een onderzoek in te stellen naar den gang De voorbereiding der wet heeft ge duurd: ongeveer vijftig jaar. Men zou dus mogen verwachten, dat zij stekend zal werken, maar de vers ting is anders. Binnenland Naamlooze Vennootschappen. Het voornaamste voorschrift, dat de nieuwe wet op de Naamlooze Ven nootschappen tot uitiDg komt, der openbaarmaking. Jaarlijks, loop van het boekjaar der N.V. wordeD door het Bestuur eene balans verliesrekening opgemaakt, welke aan de algemeene vergadering aandeelhouders ter vaststelling moeten worden voorgelegd. Binnen acht dBgen na deze vaststelling moeten af schrift van Lbalans, winst- en verlies rekening, met toelichting ter inzage voor iedereen nedergelegd worden aan het kantoor van het handelsregister. In deze maakt de wet geen onderscheid tusschen open en besloten N.V.'s het geen heel wat verzet en kritiek heeft doen loskomen, daar besloten N.V. middenstandsbedrijven zijn, die geen beroep doen op de kapitaalmarkt en het vertrouwen van het geldbeleg- gend publiek. Dat is een hinderlijke bepaling, want aldus bestaat de moge lijkheid, dat de concurrentie zi gemakkelijk op de hoogte stelt toestand van zaken. De Minister heeft dan ook reeds bij de verdediging zijn wetsontwerp de mogelijkheid er novelle in uitzicht gesteld, waarbij verplichting tot openbaarmaking t besloteu N.V.'s zou gewijzigd worden. en en ander volgt, dat men in blinden ijver voor openbaarmaking het doel vooibij geschoten is. Overigens zijn verrassingen niet uit gesloten. Immers, de pubheati verplichtend, maar zij geeft ge schriften voor de inrichting der balans Daardoor bestaat de mogelijkheid, dat door eene svstecmlooze verdeelingderj Een geheel nieuw type met vereenvoudigde bediening. Geen enkele battery meer, één enkele aansluiting op het lichtnet. Geheel compleet in luxe eiken kast f 250.— Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Rattenbestrijding. Naar aanleiding van bij het gemeente bestuur van Baarn ontvangen klachten overlast van ratten, vestigt de gezondheidscommissie voor Baaro et Omstr. de aandacht op het volgende In de eerste plaats dienen de bewo- or te zorgen, dat de omge ving der woningen en de woningen zelf, zoo weinig mogelijk gelegenheid bieden, omfvoor de ratten het verblijf gemak kelijk te maken, hetgeen men kan ver krijgen, door het maken van goede betonfundeeringen, een goede rioleering, het vermijden of wegnemen van don kere gangetjes en andere doode ruir"-~ tnsschen en bij de huizen, door goed en degelijk onderhoud vax woningen en de erven, waardoor kregen wordt dat de ruimten onder de vloeren, ingezakte kelders enz. geen schuilplaatsen bieden aan de ratten. Maar vooral zorge men, alle ete resten, ook vuil en rommel, ze niet dadelijk verwijderd kunnen den, in gesloten bakken te bewaren, zoodat de ratten er niet bij kunnen komen. Wanneer de ratten door deze maat regelen zooveel mogelijk zijn geweerd, kunnen aan belanghebbenden als aan vullende bestrijdingsmiddelen worden aanbevolen a, het houden van een fox-terrier of n egel, belden goede rattenvangers b. het g.btuik vaD een soort kleef stof, dat als «White's all climes preparation» in den haodel vetkiijgbaar is. Wanneer de rat deze lijm eenmaal heeft aangeraakt, gelukt hel haar niet om vrij te komen De kleefstof is verder onschadelijk, bevat geen vergif. Het gebruik van «Rattoxin», een rrgif speciaal voor ratten, dat echter >or andere dieren, als honden, katten, kippen enz. onschadelijk is. De Gezondheidscommissie vestigt er lor belanghebbenden wel de aandacht op, dat van andere in den handel voor komende rattenvergiften niet met zeker heid gezegd kan worden, dat ze voor andere dieren, om van den mensch nog sar niet te spreken, onschadelijk zjjn. Voor zoover bekend, is «Rattoxin» het eenige middel, waarvan dat zekerheid wél gezegd kan worden. Goedkoope treinen. Wij vestigen de aandacht er op, dat op de Dinsdagen 3, 10, 17, 24 en 31 Jul), 7, 14, 21 en 28 Aug. en 4 Sept., vanaf Amsterdam tol en met Amersfoort telkens goedkoope treinen zullen loopen Oosterbeek (Laag), Arnhem, Nij megen en terug. De prijzen voor heen en terug be dragen 2e klasse f 3.en 3e klasse f2.15. Plaat8kaarten zijn steeds vanaf Woensdag te voren verkrijgbaar. Genoemde treineD vertrekken Baarn, voorm. te 7.23 uur; aankomst te Baarn des avonds te 10.04 uur Van belang is ongetwijfeld dat sich bij het nemen der plaatskaarten tegen regen kan verzekeren, waarvoor 10 pCt. der reiskosten in rekening wordt gebracht. Voor verdere bijzonderheden vrage en de strooibiljetten aan de stations. Burgerlijke Stand der Gemeente Baarn. Geboren Wilhelmus, z. v. A. Kuijei i W. Hasselbach Elizabeth Maria Anna, d. v. C. H. Rademaker en E. M. Bon Anthonius Wilhelmus, P. Baars en I. de Groot. Onder trouwd: J. Willemse en E. W. van Meulenaarsgraf. GetrouwdM. Bonhof A. P. Koekkoek C. E. v. Ooslrum C. Dijkman. Overleden: Clasina M. Rentmeester. 83 jr. Margaritha A. Petersen, 64 jrechtg. v. J. G. Maat- kamp Cornelia Langerhorst, 45 jr., echtg. v. A. Matter Louise D. van Oosterzee, 83 jr. Uit den Omtrek Rijkstelefoondienet Baarn - Soeet. Nieuwe aansluitingen 2056 F. A.Voskuyl, Foto's, Van Weede- straat 53. Soestdijk, na 8 uur nam, telefoon 396. 2246 R- A. Kochheim, speciale repar.- inrichting voor automobielen rn motoren, Beetzlaan 32, Soest. ieuwe extra vermelding in den gids 575 Dr. A. A. v. d. Kroon, Arts, Vijver hof, Eemnesserweg 40, Baaro. Doorzitten n> Stukloopcn rUtMJL Zonnebrand en Smetten 1 HOOGLAND In de plaats van de Weleerw. Heer Paanakker is benoemd tot kapelaan de parochie van den H. Martinus, Weleerw. Heer Haasink, die kapelaan te Heino. Dezer dagen zijn geslaagd voor examen van onderwijzers onze dorps- genooten de dames H. K. Brouwer en 't Klooster. Eerstgenoemde ge- haar opleidiog op de kweekschool de Eerw. Zusters van het Gezel schap J. M. J. te Hoogerheide. Laatst genoemde heett haar opleiding gehBd op de kweekschool der Eerw. *T— van O. L. Vr. te Amersfoort. EEMNES De bekende zwerver S. van V., bijge naamd Henk de Bakker, die drie weken hechtenis plus nog andere straffen te goed had, en wiens aanhouding werd verzocht, werd hier door deo gemeente veldwachter aangehouden en kerde bewaring gesteld. In den avond reden op den rijks straatweg ter hoogte van den land bouwer L. Rigter te Eemnes-Blonen de 43027 uit Amsterdam en L 5848 uit Baarn elkander aan. Hoewel de botsing niet hevig was, bekwamen beide wagens averij. De bestuurders zoo verstandig de zaak in den te schikken. Burgerlijke stand. GeborenSteintje, d. van J. Hagen en J. Balfoort. SOEST Het bestuur der «Vrijwillige Brand- weet van Soest» houdt feestelijk viering van het 5-jarig bestaan der Vereeniging op Dinsdag 3 Juli, Te 2.30 uur namiddag stelt het be- uur zicb voor receptie te houden voor belangstellenden in hotel Okhuvsen te Soestdijk. Te 3.30 uur zullen de leden zich ver zamelen asD de Centrale aan den Lange Brinkweg, waarna een rondgang met muziek door de gemeente wordt ge houden. Na afloop hiervan zal een de monstraüe worden gehouden op het terrein tusschen de Brandweercentrale en het Gasbedrijf aan den Lange Brink- weg. De feestelijkheden zullen 's avonds r tweede kerk der Ned. Herv. gemeente. Een commissie heeft zich gevormd, die zich ten doel stelt, toe zeggingen van ateun te verzamelen voor de bevordering van den bouw. De commissie gaat uit van de meening, dat het terrein, indertijd door burge- Loten van Doelen Grothe ge schonken, gunstig gelegen is. Dezer dagen slaagde onze plaats genoot H. G. Rupert, zoon van dr. Rupert, bij het te Amsterdam gehouden examen als candidaat-auts. In den gemeenteraad werd aan Mej, H. M. Meijburg, onderwijzeres aan de lagere school aan de Beetzlaan, eervol ontslag verleend als zoodanig. Op verzoek van het bestuur idtr R.K.U.L.O.-school om medewerking tut het aaDschaffeo van leermiddelen ten behoeve dier school, werd gunstig be schikt. Aan B. en W. werd voor het door het Verificaliebureau der Vereeniging ,n Nederlandsche gemeenten doen na- :n der gemeeDteiekening over 1927 n crediet verleend ad f 175. Buiten de agenda om vroeg de voor zitter machtiging tot overschrijving van een bedrag van f 2590, uit den gewonen dienst te vinden, voor het rioleeriogs- plan der gemeente, t.w. van Nleuwer- boek tot nabij den Heuvelweg.Hij brengt dit ter sprake in verband met een van wege het Rijk gedane aansporing om zulks thans te doeD, nu dat weggedeelte door nieuw aan te brengen bestrating toch opengebroken is. Wethouder Koenders deelt nog mede, dat het geheele plan, indien het zou wordeo uitgevoerd, komt op anderhalf millioeo. heer Hiihorst viodt, dat het Wegenfonds nogal veel offers eischt, vooral voor den kleinen man, bij het doen van afstand van grond. Een flink bedrag aan overdrachtkosten moet dan worden gestort. Spr. noemt een goede regeling op, e in Zeist te dien aanzien zou bestaan. SOESTERBERG In een onzer vorige nummers maak- :n wij melding van een diefstal met braak ten huize van Siderius aan de Banningstraat te Soesterberg, waarbij verschillende kostbare voorwerpeo en sieraden werden buit gemaakt. Na onvermoeid onderzoek is het ge lukt de vermoedelijke daders op te De vermoedelijke daders een zekere H. J. v. W. uit Amsterdam en zijn medeplichtige A. C. uit Laren werden streng verhoor onderworpen, no. 3 van het complot wordt nog gezocht. Met het arresteeren van deze personen heeft de politie een goede vangst gedaan en zullen velen, zoowel in deze gemeente, als in omliggende gemeenten in het Gooi, gerustgesteld zijn. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht- Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaao te Arnhem (O. L. Vr) den Weleerw. heer J. Tb. van den Berg totkapelaan te HengeIo(0.)(H. Lamb den Weleerw. heer H. Th. Sprakel tot kapelaao te Hilversum (O.L.Vr.l' den Weleerw. beer G. G. van den Hurk tot kapelaao te Lonneker den Wel- Eerw. heer H. A. Paanakker; tot kapelaan te Hoogland den Wel- eerw. heer J. L. Haasink; tot kapelaan te Heino den Weleerw. beer A. B. Copier tot kapelaan te Blaricum den Wel eerw. heer J. J. M. Aalders tot kapelaan te Soest (H.H. Petrus en Paulus) den Weleerw. lieer Dr. A C. Ramselaar hotel Okhuysen wotdeo voortgezet.Ih*«'"Vea^e?*" d" Wij vernemen dat er plannen in tot kapelaan te Wijk bij Duurstede voorbereiding zijn om te komen tot den 1 den Weleerw. heer J. L. Veeger.

De Eembode | 1928 | | pagina 1