■Schoen en Lederhandel N.V. Middenstands-Bank H. ELZENflflR Bel dan op No. 42 DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 10 Juli 1938 No. 29 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden 11.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAOM1DDAO AdvertentlCn 23 ct. per regel. BitUJke tarieven voor handel en nfverheld bi geregeld adverteeren. Advcrtentlln moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Het is groote wijsheid niet met overijliing te handelen en zich niet met hard nekkigheid aan zijn eigen gevoelen vast te klampen. Thomas van Kempen 'goed faliekant sou blijken, j Doch dasrtoe zou de laatste moge- I lljkheid vervallen en de laatste proeve 'gedaan moeten xjn. Heerenzooien e Hecrcnzoolen Dameszooien e Dameszooien hakken 11.75 -1.10 II Een dichteres. Henriëtte Roland Holst is een dichteres, die werken schiep van groute letterkun dige waarde.lWerken, die bewondering ai- dwingen om de geniale wijze waarop zij baie gevoelens uiibeeldon. Maar deze groote dichteres vermocht nog niet te komen tot het aanvaarden van de groote Waarheid, die inderdaad vrij maakt. Zij werd de dichteres van de com munistische gedachte uit gevoelsover wegingen. Maar in hare meest ontroerende kunstuitingen beluistert men het smach tend verlangen van hare eenzame,dolen- Interessant is het te hooren hoe een vlaamsch priester-dichter, Cyriel Ver- schaeve, de auteur van het bekende Passie-verhaal, vergelijkingen treft tus- schen haar werk en het zijnehare strevingen en de zijne. Ik heb hoop, zegt Cyriel Verschaeve, zij heeft wilik kan met haar zeer verre meegaan in haren droom van broederlijkheid maar nooit er in berus ten als in mijn einddoelzij maakt van 't bereiken van haar droom haar levens inzet en van zijn missen haar levens failliet. Ik voel mijn leven als iets cosmisch, zelfs bovencosmischals de omwen teling van een hemelwezen, van zj|n oerkern weggeslingerd en er weer naar toe vliegendzij het hare als iets his torisch dat door groei en opgaan in ander, een verder worden bereidt. Ik acht me niet beter dan Henriette Roland Holst, integendeelik bewonder de grootheid, de heldhaftigheid zelfs van de natuurlijke deugd in haar. Waar liefde edelmoedig en onzelf zuchtig blijkt, daar is natuurdeugd; waar die liefde met haar eigen heil en leven in de offervaardige handen staat, daar is heldhaftige natuurdeugd. En zóó leeft haar liefde in haar lyrisch werk. I Die ziel moet ik hoogachten. Doch ik acht mezelf op een anderen weg, niet subjectief hooger maar objec- tief op den waren weg des wezens. .4 Ik ben dan ook overtuigd dat haar ziel haar wezen en zijn wijde verzuch- Amersfoort tingen, en zijn eenigen noodkreet zal laarnemen, zoodra als haar tegen- 'oordig liefdestreven afdoende en 5 Uit droeve dagen. Zij keerden daarop naar den Ge- vloekten Viersprong terug, vast ver zekerd dat zij er hunne slachtoffers nog zouden jerugvinden, want, gelijk ge zegd is, zij konden niet verwachten dat daar iemand voor het aanbreken van den dag zou langs komen. Men oordeele derhalve over hunne gewaarwordingen, toen zij hen niet meer vonden op de piek, waar zij ze hadden laten liggen. „Zij waren stellig niet dood, gelijk ik wel vermoed had", zeide Jacques Boiju: „zij zullen het bewustzijn her kregen en voortgegaan zijn.". „Onmogelijksprak de Bannoyaard. „Zij had een kogel in de borst gekre gen en wat hem aangaat, de kolf van mijn pistool is te dikwijls op zijn kalen schedel neergekomen, dan dat hij niet zijn volle aandeel had." „Wat kan er dan van hen geworden zijn „Dat moeten wij trachten te ontdek ken. Wij zullen zoeken." Met de grootste zorgvi '.digheid door zochten zij den geheelen omtrek zonder eenig spoor te ontdekken van hen, wier verdrijving voor hen zoo onver klaarbaar was. De Bannoyaard verkeerde in eene hevige gemoedsbeweging. „Dat is eene leelijke zaak voor ons, water ook moge gebeurd zijn," zeide hij. „Ik herhaal u, dat ik niet kan gelooven dat zij tot bewijstzijn geko men zijn en de kracht gehad hebben van te gaan. Er zijn derhalve menschen hier langs gekomen want er zijn er ten minste twee of drie noodig geweest om ze te vervoeren. Waar zou wel heen gebracht hebben?" „Als het eens bij mijne moeder was?" merkte Jacques met een afschuwelijken grijnslach aan: „het toeval kan soms zoo raar leiden." „Dat is niet te veronderstellen. De inen, die hen gevonden hebben, :wamen waarschijnlijk van Walcourt en zullen derwaarts teruggekeerd zijn. Het beste wat ons nu te doen staat, huis te gaan. In den loop den ochtend zullen wij uwe moeder uitzenden om narichten in te winnen. Dit zal haar niet veel moeite kosten en wij zullen ons gedrag regelen naar hetgeen wij vernemen zullen. Maar ik vrees sterk dat wij genoodzaakt zullen wezen elders een schuilplaats te gaan zoeken. Hoe jammer I wij waren hier zoo veilig!" „Gij zijt ongemeen scherpzinnig, De geeitelljke vader van de Amerafoorteohe Eierhal. Tot xelfs in Deventer trekt het be sluit onzer vroede vaderen om een eierhsl te stichten de aandacht. Ia het Zaterdagavond nummer van het Deventer Dagblad, vinden we over de Amersfoortsche plannen het volgen de vermeld: De eierhal-kwestie. Vorige week hebben wij eenige be schouwingen aan dit voor Deventer oog altijd onopgeloste vraagstuk gewijd. Thans moge hier nog volgen, hetgeen de heer Anton Hofkamp, de «geestelijke vader» van bet In den Amtrsfoortschen Raad aangenomen voorstel tot stich ting van een overdekte eiermarkt, ons 'er de strekking ervan mededeelt: Allééa de bal, dus buiten de pak- ruimte, waarvoor 867 vierk. M. beschik baar wordt gesteld, wordt 40 bij 20 M„ dus 800 vierk. M. Er worden tevens op het «terrein» heel wat motten opge ruimd en de hal c.a. komt ia het cen- uum van de stad. Voor rijverkeer der aanvoerwagens en uitrit voor export en binnenland, tuime wegen (5.50 M. breed), enkele binnenwegen (4.50 M. breed); het verkeer naar en van de hal wordt in één richting geleid. De hal wordt xóó gebouwd, dat xe tevens geschikt is, o.m. voor teotoon stellingen, verkoopingen, meetings, bj- sondere lezingen, waar veel publiek verwachtjwordl, markt van andere tikelen, pluimvee-dagen e.d. „Men begrijpt dat rente en sllossing van de stichtingskosten (111.000, in clusief grond ad f36.000, naar f 15 per vierk. Meter getaxeerd) xooveel moge lijk gedekt moesten worden door ont vangsten, waartoe de heer Hofkamp ook het gebruik van de hal voor andere doeleinden naar voren bracht. Ia verschillende Raadszittingen heeft de heer Hofkamp nog heel wat moeten betoogen, vóór B. en W. opdracht gaven aan Opeobare Werken, om plan nen gereed te maken. Maar nu is dan toch, behoudens de wel te verwachten goedkeuring door Ged. Staten, het eind doel bereikt. Den heer Hofkamp, die xoo welwil lend was, ons naar aanleiding van een reeds verleden jaar gevoerd ge sprek in te lichten, onze gelukwe schen, gepaard aan onzen dank. Na geen wij dezer dagen over de zaak schreven, kunnen we nu met verwijzing die artikelen volstaan, Ten overstaan van notaris Knoppers werd geveild een villa aan de Huij- genslaan 1. Het perceel werd opge houden voor f22000. Aan de Amsterdamsche Universiteit 3t het candidaatsexamen Germaan- sche taal en letteren (Duitsch) mej. A. H. Kiel met het praedicaat cum laude geslaagd. meester, maar ik moet toch zeggen, dat als gij naar mij geluisterd had, het geheel anders zou afgeloopen zijnwij zijn niet voorzichtig geweest, dat is zeker. Overigens zal men niet vermoe den, dat mijne moeder ons verbergt, zij gaat bij iedereen voor zulk een brave vrouw door. En hoe het ook zij, niemand heeft ons in alle gevallen gezien." „Dat is waar, maar men kan aan u denken, die, toen gij onder ons zijt gekomen, u reeds een zekere vermaard heid had verworven. Men zou zich kunnen afvragen of gij niet soms de lucht van den geboortegrond zijt komen inademen. Ongelukkig is uwe woning de eenige, die hier in de nabijheid staat." „In het geheel niet, meester, daar ginds staat er nog een, die door een zekeren Hubert Defrène bewoond wordt. Zie, daar bedenk ik iets, als men de vermoedens op hem kon doen vallen. Gij zijt zoo geslepen, zoudt gij niet vóór den dag aanbreekt iets kunnen verzinnen om hem te compromitteeren „Dat is een gelukkige inval, Jacques neem dezen reiszak, waarin ik eenige voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting by den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasteeringen Spa&r-deposito's rente 4 pet. Nieuw bedehuit. De Ned. Herv. Gemeente begrijpt baar tijd en xiot op xtichtiag van kerken in de nieuwe wijken die het oude Amersfoort omgeveo. Na het io gebruik nemen der nieuwe kerk aan den Leutderweg, werd bet plan opgevat ook in het snel groeiende Soesterkwartier, waar het sterk veld winnend socialiime xchade dreigt te doen aan den godsdienstzin der bevol king, een bedehuis|te stichten. Hiervoor werd onlangs het bouwterrein gekocht. De oude St. Joris aan den Hof boet daardoor hare beteekenis als centraal bedehuis der Hervormde Gemeente min of meer in. En van de wel eens besproken res tauratie van dit zeer merkwaardig kerk gebouw zal waarschijnlijk voorloopig wel niets komen, wijl de genoemde ge meente buiten kerkbouw ook een kost bare siekenhuisstiebting heeft ter hand genomen. Nu sal het oude. eerbiedwaardige kerkgebouw nog wel vele jaren lang ontredderd blijven staan als een herin nering aan den godsdienstzin van voorgeslacht, dat kunstzinnig getuigde van een alles en allen bezielend Geloof. Is wat Dr. J. Tb. de Visser, oud- minister en predikant der Ned, Herv. Ketk, eens schreef naar aanleiding van een bezoek aan de oude UtrechUche Domkerk, ook niet toepasselijk op oose Amersfoortsche St. Joris? «Een kerk moet spreken het gebouw moet passen bij de innerlijke gewaarwor dingen bet moet de harten helpen op- voerea het moet onwillekeurig tot stilte aaoblddiog nopen. Er moet bezieling uit gaan van bout eD steen. In de groot- sche gedachten, in de edele conceptie, in het heerlijk kunstmotief van den bouw moet uitkomen, dat de bouw meester het verheven doel van den eeredienst heeft verstaan. Als wij daar aan denken, buigen wij met eeibied het hoofd voor de meesters, die eertijds de schoone Domketk deden verijsen, maar schamen wij ons tevens diep over de mishandeling, die sij sinds 1585 beeft ondergaan. Zij werd een lichaam bedekt met wonden Geslaagd bij het eindexamen Ge meentelijke middelbare Handelsschool 4j. cuisus: J. G. R. Grootewal, E. J. F. C. Jaos, Mies Knoops, L. A. Koe- Emilie E. Ruths, A. Smeitink d. Waal. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestriat 84 - Tel el 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrtjf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau of ander gedeelte der woning of der schuur van den bewtislen man ver bergen. Ik belast mij met liet overige." De Bannoyaard richtte zijne schre den naar het huis der weduwe Borju terwijl Jacques zich van den hem op gedragen last ging kwijlen. IX Toen Jacques Borju de woning van Defrêne naderde, was hij zeer verwon derd daarin licht te zien branden, terwijl er klaarblijkelijk eene groote drukte heerschte. Met de grootste omzichtigheid sloop hij nader en keek door de tamelijk wijde reten der blinden naar binnen. Hetgeen hij nu zag deed hem terug deinzen en scheen hem levendig t( treffen. Blek en levenloos lag op een bed de onbekende dame uitgestrekt waarvan hij en zijn metgezel zich de verdwij ning niet hadden kunnen verklaren tijdens hunne afwezigheid. Hubert en zijne vrouw stonden over haar heengebogen en schenen bezig haar in het leven te willen t" terwijl de oude moeder i aanblik, die zijne moeder aanbood. Jacques Borju was geheel van zijn stuk gebracht, want het tooneel waar van hij getuige was, verijdelde ten ccncnmale den door zijn meester ver zonnen toeleg. Hoe zou het toch nu kunnen gelukken den braven landman in verdenking te brengen, daar deze waarschijnlijk zelf den dubbelen moord zou gaan aangeven Niettemin liet hij, op goed geluk af, den reiszak van de dame, die naar men weet onder andere voorwerpen haar porlref bevatte, in het keldergat glijden waarop hij zich ijlings naar de woning zijner moeder spoedde, waar hij aan den Bannoyaard verslag gaf van heigeen hij gezien had. Toen de dag aangebroken was, ging DefrCne van het gebeurde aangifte doen bij de justitie, die in den loop van den ochtend verscheen vergezeld door een geneesheer, die alleen den dood kon constatceren van de ongelukkige vrouw, veroorzaakt door een kogel, die haar de borst doorboord had Zoodra de tijding van deze nood lottige gebeurtenis te Walcourt bekend was, vermoedde men terstond, dat de onbekende de geheimzinnige dame die daags Ie voren door den heer hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Ha» programma der carillonbespe ling op Woensdagavond van O tot 10 uur, luidt ala volgt: Klein Vogel jn van J. Vaer. Het Avondklokje, De Bletebouw en De Wiegende Mijnwerker van Huilebroek. Hat loose visechertje Knaapje sag een rootje staan Zie daar komt Paul Jonas aan De Jonge Garde Schersina van A. Tetterode Mei liedje Kort ia de tijd. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat ter gemeente-secretarie (sfd. Militaire Zaken) ter inaage ia gelegd de herziene Ijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgs volk in aanmerking komen, met aan duiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschik bare ruimte zijner inwoning en van de gebouwen en getimmerten voor •tailing bruikbaar geacht wordt daarin te kun nen voorsten. lalichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de ijst zjn ter gemeente secretarie te bekomen. AU opvolgster van tnaj. mr. M. de Boer, die bedankt hecft,[U tot Adminis tratrice van het Verkeersbureau van Vreemdelingenverkeer benoemd mej. A. H. Luyten te Asaen. haar liggende was gezien en een hall uur later niet meer teruggevonden werd. werd hij het voorwerp van de alge- meene belangstelling. Nadat men zich verzekerd had, dat hij niet tc Beaumont wedergekeerd was. doorzocht men heinde en verre den omtrek van den gevloeklen Viersprong. Men ondervroeg voornamelijk de weduwe Borju, die men rustig voor hare deur vond zitten breien en ver klaarde dien nacht niets gezien of ge hoord fe hebben van de misdaad, welke op geen tien minuten afstands van hare woning gepleegd was. Intusschen zou de onzekerheid om trent het lot van den heer Dttrel niet lang duren. In den namiddag van dienzelfden dag kwam een pachter van Yve aan den schout van Walcourt kennis geven, dat tegen vier uren in den ochtend een man met bebloed gelaat, verscheurde kleedcren. zich met moeite voortslee- pende, erbarmelijk kermende, luide op zijn deur was komen kloppen. voorwerpen zonder waarde benevens jongen op haar schoot hield, hem lief- dit portret, waarvan ik het lijstje heblkoosde en hem toesprak als om hemlDurel vergezeld werd. Maar toen men afgenomen, zal steken en ga dit in een laf te leiden van den hartverscheurenden vernam dat deze op den weg naast Wordt vervolgd.

De Eembode | 1928 | | pagina 1