Koopt uw Schrijfmachine Army en Myor Rijwielen of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bl] H. ELZETÏAAR KANTOORBOEKHANDEL LAN6ESTRAAT 84 x TEL. 528 Amersfoort Mgr. Dr. AriSne. Sedert enkele degen was het voor de omgeving van Mgr. dr. Ariüna in het St. Joeefsklooater aan de Barch- man Wuytlerslaan, waar bij na zijn emeritaat nog met ondoofbare belang- stelling het katholiek openbaar leven placht te volgen en aan te moedigen, geen geheim meer, dat de ziekte, aan welke hij leed en die hij met alichtcnde edelmoedigheid den lijdenden Heiland offerde, zijn laatste lichaamskrachten snel sloopte. Dinsdagnamiddag mocht bij nog bezoek ontvangen van jhr. mr. Cb. Ruys de Beerenbrouck, met wien hij door een vriendschap var jaren ver bonden was. De stervende gaf nog dankbare teekenen, dat hij deo be zoeker heffende, waarna alle omstan ders den rozenkrans baden. Onmiddel lijk hierna volgde een inzinking, en even later verliet zeer kalm de ziel het lichaam uit den lijd in de eeuwigheid. Tevoren had hij nog verzocht, begraven te worden in het kleed der Derde Orde van den H. Kranciscus, van welke hi tijdens zijn leven altijd een was. Bij het afsterven waren aanwezig zijn broeder Joseph Ariéns uit Amsterdam, Rector W. Boerma, Pastoor Peters uit Rijnen, oud-kapelaan van Mgr. en zijn executeur-testamentair, een Pater van het St. Alfonsus-retraitehuis, plegende Zusters en de heer Biancbl, Vrijdagmiddag werd het stoffelijk overschot naar Maarssen o verge brack', alwaar te 7 uur de Metten worden ge houden. Deken P. W. A. Pieck uit Breukeien zal Zaterdag H. Mis van Requiem opdragen, terwijl proi. Hoogveld van de R. K. Universi teit te Nijmegen de lijkrede zal houden. Mgr. dr. Alph. Ariëns werd 26 April 1860 te Utrecht, waar zijn vader als advocsat was gevestigd, geboren legde zijn studies ter voorbereiding van zijn H. Priesterschap af aan de semi naria te Rolduc en Rijsenburg, later aan de Academie St. Thoma Aquine te Rome. Hij promoveerde te Rome tot doctor in de theologie in 1885. Ia 1886 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Enschede, waar bij tot 1901 werkzaam wbs. Hij toonde zich hier reeds den apostel geloofsverkondiger. Terecht is bij genoemd de apostel der democratie, de priester der werk lieden, want als kapelaan werd hij de grondlegger van de Nederlandsche R. K. Arbeidersbeweging en de stichter de eerste R. K. Arbeidersvereeniging te Enschedé in 1889. Kapelaan AtiSos te Enschede v de eerste priester van zijn geslacht zijn land, die de waarde der pauselijke encyclieken aanvoelde en de grond lijnen en ideeën, daarin getrokken door zijn volk wilde doen beleven, Hij ken merkte zich als een vurig drankbestrijder en richtte in 1895 het Kruis verbond op dat in de jaren tot een machtige organi satie in Nederland uitgroeide. Van hem ging een groote stuwkracht uit voor de Drankbestrijders-congressen, en onaf scheidbaar zal zijn naam verbondn blijven aan het Sanatorium voor Drank zuchtigen. In 1901 werd bij beDoemd tot pastoor te Steenderen en in 1908 tot pastoor te Maarsaen, Zftn ongemeene verdiensten op gees telijk en charitatief gebied beloonde Z. H, de Paus door hem In 1919 te benoemen tot buitengewoon Geheim Kamerheer en hem de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontitice te vcrleenen. Ook de Nederlandsche Regeering er kende zijn verdienstvolle werkzaamheid door hem te benoemen tot Ridder ir de orde van den Nederlandschen Leeuw In November 1926 werd hem op zij: verzoek eervol ontslag verleend en ves tigde hij zich in het S'. Joseph-klooster te Amersfoort. Door de uitbreiding van het buizen- eu kabelnet zijn de stadswijken te groot geworden, om binnen den gewenschten tijd de verlichting te kuDnen contre leeren. Men wil daaraan tegemoet komen, door aanschaffing van een bedrijfsauto. De directie der gemeentebedrijven stelt zich voor een licht wageo'je met een gesloten zitplaats voor 2 personen niet daarachter een open bak van pl.m. 2 M. leogte voor het meenemen van een opvouwbare ladder, gereedschappen en verlichtingsmateriaal. De aanschaf fngskcsteu behoeven de f2600, Het i moge ijk de garage op het terrein van de Gasfabriek te vergrooter. Hiervoor zal een bedrag van pl.m. 1500.vi" doende zijn. In verband hiermede stellen Burgi meester en Wethouders den Raad voc een erediet van f3100.toe te staat n.l. f2600 voor aanschaffing var een bcdrijlssulo en f 500 voor he vergiooteu vau de garage. O-SCHOIL'» Systvwn» itser zar-ging Twaalf dagen eerder dan 't vorig .jaar liep het duizendste schip de haven i Amersfoort binnen, Luitenant Kloppenburg is bevorderd tot kapitein. HQ blijft hier In garnizoen. Helpt ons levens redden! Dit is een bede, van zooveel en kinderen, die zijn aangetast r gevreesde T.B.C. Geachte medeburgers wederom houdt het pi. comité van Herwonnen Levens kracht een Bloemendag op Zaterdag 11 Augustus. Op dien dag zal u allen een bloempje worden aangeboden, de priji ia 10 cent, wat voor niemand teveel is U kunt daardoor vele levens redden. Velen zien met verlangen op n dezen dag, om dan uitgezonden worden naar het Sanatorium, om daar hun gezondheid terug te vloden. Zou U daar niet aan mede willen helpen Ik ben overtuig dvan ja. Welnu dan medeburgers, ïendt Zater dag 11 Aug. de meisjes niet weg maar koopt een bloempje en helpt ons leven redden van zooveel ouders kinderen, die aangetast zijn door de T. B, C. Het Bestuur. Door het Bestuur der Huishoud school is aanbesteed het veibouwen het intemaatsgebouw onder leiding architect Smith, alhier. Inschrijvers: Tommei f41.989; Hertzinger Schimmel f42.400; van Dord h f42.870 G. v. d. Pol, Hooglanderveenf44,167. Heere f44.550; Alfrink te Nijkerk f 44.640de Vos f 45.437Groenenberg <45.700; de Boer, Hilversum f 45.850; Groen f46.900; de Wit f 46.900Blan ken, Bussum f47.400; Heun f48.200; Bunnik f48.268; de Bruin, Hoogland f48.975. De Amersfoortsche Zwem- en Polo- Club had een protestvergadering be legd in »de Witte» tegen de vervuiling in de Luntersche Beek. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat alleen samenwerking tusschen en de Gedeputeerde Staten van Utrecht Gelderland gevolgen kan hebben. De conferentie's, die gevoerd zijn, heb- :n geen enkel resultaat gehad. Er werd besloten een comité :!ie te vormen waarin zitting na Bultenrust-Hettema als voorzitter ei leden Dr. v. Hasselt, van den Boven- kamp, Knottenbelt, van Latterveld, S. van Haseleu. Als rechtskundig advit zal wordeh aangezocht Mr. E. Bergsma, terwijl het comité zich wenden tot verschillende belanghebben den te dezer stede en in de omliggende gemeenten met het verzoek in het Comité zitting te willen nem Vandaag is het vijftig jaren geleden, onze stadgenoot, de Zecteerw. heer G. A. P. M. Massa de H. Priesterwijding ontving. Verscheidene jaren was Z.Eerw. kapelaan te Doesburg, waarna in 1896 de benoeming volgde tot herder der parochie Klarenbeek, Door zijo beeldig priesterleven en groote bemin nelijkheid in den omgang, stond hij daar bij alle ingezetenen in hoog aanzien, hetgeen op ondubbelzinnige wijze tol uiting kwam bij zijn zilveren priester feest. In 1906 zag men den geliefden pastoor met leedwezen vertrekken naar Herwen bij Lobith. De onvermoeide arbeid van pastoor Massa zielenheil, werd in deze uitgebreide pa rochie evenzeer gewaardeerd. In November 1927 werd hem op zijo verzoek eervol ontslag verleend en ves tigde hij zich in Pension »St, Joseph. Amersfoort. Op verlangen van den nog krassen, bijna 78-jarigen jubilaris, ging de her denkingsdag in stilte voorbij. In het oude gebouwen-complexs den Zuidsingel wair Kantongerecht Fiscus huizen, was het steeds behelpen. Het Rijk kocht aan de Prinses Marielaau indertijd een terrein voor den bouw ieuwkantooitder directe beiastiogeo Later was men van oordeel dat het oude kantoor nog wel kon dieoen na egnig oplappen, en de voor nieuw bouw bestemde grond bleef, niet-rentr- gevend, onbenut. Toch is na het aanbrengen van I tten in den gangmuur de toeBtand het oude belastingkantoor nog geenzins in orde. Er is weinig meer bereikt dan het uitgeven zonder nuttig effect niet o.-.beduidend bedrag Rijksgeld. Het publiek b ijfl gedupeerd. Door de architecten Herm. Kroes i Zn. werd Donderdag te Billhoven nbesteed liet bouwen van bijkomende werken aan c School te Bilthoven, namens het kerk bestuur der parochie O. L, Vrouw van Altijddurer.den Bij.land. Inschrijvingen vnor den bouw: Van Keulen Zo. f 78CO, Welzand Zeist f7700, van Wijngaarden Billhoven 17545, Beeke Baarn 7290, v. d. Voorn Utrecht f6993, Tommei f6975, J. Gent f 6798, Middelkoop Vleuten f 6794, van Dorth f6773, van Rossem Zalt- Bommel f6700, de Korte Vianen f6693 en Heijman Jutfaas <6600. Voor glas- eo achildeiwctk schreven inAlfcnaar Utrecht 1530, Bakker f 524, v. f), Heuvel Utrecht 1500 en Rutgers Montfoort <435. die nog nimmer tegenvielen Deze Rijwielen zijn zoo gebouwd, dat ledereen er op vertrouwt IMPORTEUR Rijwieicentrale, Havik 33-35 WILH- A. V. D. BELT Schee Naar wij vernemen, ii men te Ai sterdam tot overeenstemming gekomen inzake het .plan voor bet scheppen van een verbeterde scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Zooals ome lezers bekend is wordt in Oost Utrecht, sinds jaar en dog, in verband met het vraagstuk eener ver beterde verbinding van de Amsterdam- sche havena met den Rijn, geijverd voor den aanleg van een groot scheepvaart- kanaal door de Geldersche Vallei. Dat Geldersche Vallei-KaoaalplaD is al van ouden datum. Reeds vóór den aanleg van bet Merwedekanaal sprak Het indertijd door de Tweede Kamer met uiterst geringe stemmen-meerder- held aaovanide Merwede-Kanaat-pli heeft in de praktijk nimmer aan gestelde eischen voldaan." Amsterdam zag dan ook sinds lang u't naar een doelmatiger veibii met den Rijn, berekend voor het e toenemend scheepvaartverkeer. Staats-commitales werden ÏDgesleld en allerlei waterbouwkundige autoritei ten riep men in 't geweer en zoo kwan men ten slotte tot drie voorstellen verbinding van Amsterdam via Utrecht naar Vreeswijk; id. via Utrecht Wijk bij Duurstede id. via Amersfoort door de Geldersche Vallei naar Wage- ningen. Amsterdam, de grootste belangheb bende en daarom ook aangewezen op betaling van een niet geringe bijdrage in de kosten, wilde aanvankelijk niets weten van het doeltreffende Geldersche Vallei Kanaal-plan; de Regeeriog felde en toonde neiging voor uitstel. Vlij algemeen helde men allengs over tot de meening, dat het Geldersche Vallei Kanaal-plan weinig kans Blagen had, Niet aldus echter het bestuur der Kanaalvereeniging, met Amersfoort' Burgemeester als voorzitter, die steeds optimist bleef ten aaozien van het slagen der Vallei KanaalplanoeD. Met veel tact bleef het volhardend propageeren het beproefde plan de uitvoering waarvan niet enkel streek-belang maar een nationaal be lang is gediend. Het bestuur deed aan de Delftsche Hoogeschool proeven nemen onder leiding van erkende specialiteiten op waterbouwkundig gebied en deze wezen uit dat de rivier-kruising bij Wagenin- gen voor de scheepvaart de voorkeur verdient boven rivier kruising elders. Amsterdam's bezwaar: de open vaart langs de Zuiderzec-kust over eenigen afstand, vervalt door bet voortvarend aanpakken der Zuiderzeewerken, waar door de afsluitdijk een paar jaar eerder gereed komt dan verwacht was, Dan waren er nog de defensie- belangen. Deze werden naar het oordeel den Generalen Staf allerminst geschaad door het Geldersche Vallei-Kanaalplan. En dit alles saamgenomeu scbijot na gezette overweging het Amsterdamsche gemeentebestuur en de Amsterdamsche1 Kamer van Koophandel te hebben ge leid tot de conclusie dat de groote belangen van Amsterdam als havenstad nu het best worden gediend door te verleenen aao het Geldersche Vallei Kanaal plan. Naar verluidt zullen op de St begrooting 1929 de eerste gelden den Kanaalaanleg worden uitgetrokken. Voor de gemeente Amersfoort is deze aangelegenheid van overgroot Zonder overdrijving kan worden ge zegd dat Amersfoorts toekomst er sterk door zal woiden beïnvloed. Ook voor de omgelegen gemeenten zal de Kanaalaanleg van groote be. teekenis blijken. Uit den Omtrek BARNEVELD Op de markt werden 800.0CO eierer aangevoerd. De prijs was 17 i f8 pei 100 stuks. Er beeft in hel Koolwijkerbroek een droevig ongeluk plaats gehad. De land. bouwer van Hierden had last van een poes die de kuikens bij hem kwam weg halen. Om er een eind aan te maken had bij van een vriend een buks ge- leend, waarmede hij het dier hoopte te kunnen dooden, welk wapen nabij het kippenhok was opgeborgen. Hier vond ou een 12-jarige bnuijongen, die met de kindereD kwam spelen, het schiet tuig, pakte het in ziju banden en eens klaps ging liet schot af, welks kogeltje' het 7 jarige dochtertje trof. Oogenbhk- kelijk zakte de kleine ineen en toen de moeder dadelijk toesnelde, was in het meisje geen leven meer te bespeuren. BUNSCHOTEN De afgebrande zuivelfabriek zal weer worden opgebouwd. Het werk is opge dragen aan de firma Dekkers. HOEVELAKEN Aau M. van Zullichem is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge meente-veldwachter inet ingang van 1 Oct. a.s., terwijl in zijn plaats is be noemd C, Koek. De autobus van Gebr, Tolboom hield voor een woning stil, teneinde den daar wonenden H. uit te laten. Een 5-jarig jongelje liep naar de bus, zijn grootvader H. tegemoet. Door een uit de tegenovergestelde richting ko mende auto werd het knaapje aange reden en legen den grond gesmakt. Daar het ongeval zich nog al ernstig liet aanzien, werd het kind door den be- ■tuurder van die auto naar het zieken huis te Amersfoort gebracht. Het echter des avonds weer zoo goed, dat «ijn ouders hem weer naar buis tnocb ten halen. Na dien tijd heeft bij echter teekenen gegeven, welke een lichte hersenschudding doen vermoeden. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Op dienzelfden dag had eveneens oabij het kruispunt eeo oogeluk plaats, Een paard voor een kar maakte, door dat het schrok, onverhoeds een zij sprong, waardoor de kar omverviel en de op die kar zittende vrouw onder den karboom terecht kwam, waardoor zij haar arm brak. HOOGLAND Eenigen lijd geleden zijn door de Maria-verceniglngen pogingen gedaan om de St. Anoa-vereeoigiog wa leven in te storten. Haar werk zonder succes gebleven. Dezer dagen kon aan alle kinderen der St. Addb- vereeniging de eerste jaarvergadering worden gegeven, die bestond in een feestelijke bijeenkomst in »Concordia«, Men kon Id waarheid zeggen .dat de zaal tot in de uiterste hoeken vuld. Het ijverige bestuur met eenige leden der Mariavereeniging hadden de leiding. De voorbereiding was met zorg geschied, zoodat het feestprogrammi regelmatig kon worden afgewerkt, Toen de kleinen allen goed en we zateD, begon de geestelijke adviseur van de Mariavereeniging, de Weleerw. Heer Kapelaan Hassink, de vergadering toe te sprekeo. Ze hoefden niet bang te zijn, dat er vrageolessen» oveihoord zouden worden. Neen, daar niet aan gedacht, Het was feest 1 Op eenvoudige wijze vertelde Z.Eerw, St. Anna en haar dochtertje, de H. Maagd, St. Anna deed alles om ha; kind, de H. Maagd, maar zeer braaf maken. Zij zal dus nooit iets aan baar kind gegeven hebben, waarvan zij niet zeker was dat 't goed zou zijn. Zoo doeo ook vader eo moeder. En daarom geveu ook zij hun kindertji dranken die schadelijk zijo, dus geen enkele drank waarin een soort van goedje zit, dat de groote menscheD alcohol» noemen. Na de harteiijki woorden van de geestelijke adviseur werd 'l St. Aona-liedje gezongeD. De stemming kwam er in. Koekji en »ranje« werden nu rondgediend. De dames helpsters kwamen werkelijk han- den te kort. Door eenige leden van de Maria vereeniging werden een paar zeer aar dige tooneelstukjes voorgedragen. Afwisselend klonken vroohjke liedjes en weiden aaidige speileijes gedaan. Alles bij eikaar heeft de Mariavereeni ging de kinderschaar eenige gezellige vroolijke uurtjes bezorgd. Hulde en dank. Dank ook aan de ouders die door bijdrage dit feestje mogelijk maakten. De Zeereerw. Heer Pastoor, die feest bijwoonde, sprak aan slot eenige hartelijke woorden tot de kinderen. Zij moesten maar goed oppassen, dan kwam er 't volgende jaar weer eeu feestje. De Zeereerw. Heer Pastoor bracht ook hulde aan 't bestuur der Maria vereeniging en de leden die 't zo ijverig hadden bijgestaan. HOOGLAND I.] de laatst gehouden raadsvergadr ring waicn alle leden aanwezig, Uit het pricesveibaal van kasopname bleek, in kas was f20049.171/,. Ont- hi Hing van huudeubelastlng werd ver leend aau J. Schouudeibeck, teiwijl de aam lig van E. Bakker van (3 op fl werd gebracht. De heereri A. v. Kloos ter, D. Rijnders en A. Kuyer weiden angewezen to: het nazien der gemeente- ekemug 1927. Van de rondvraag werd gr ca gebruik gemaakt. In aansluiting met 't berichtje over nasi-onderwijs bij de Eerw. Zusters iLeo's Oord», is 't volgende van groot belang 'ie aan de cursussen wil deel- wordt verzocht zich bij de Eerw. Zusters te komen opgeven tusschen 12 25 Augusius. NIJKERK J. Bi l nk en G. v. D «men verleende vergunning tot liet cxploi- teeren van een aulubusdlenst op het traject NQkeikAmersfoort, is door dc Kroon, ondaiki het beroep van de Nederl. Spoot wegen gehandhaafd. In den nacht heeft een hevige brand de wiukclhuucu van Ue Zoete eu Bunk, het Verlaat, totaal vernield. De oorzaak la onbekend en de verzekering dekt ter nauwernood de schade. Rijwiel-bedevaart Kevelaar. Belangstellenden worden opgeroepen r vergadering op Zondag 12 Aug. OI. 3 uur in het Patronaatsgebouw in 't Zand te Amersfoort, Zij, die aan genoemde bedevaart wenschen deel te nemen worden ver zocht op deze vergadering aanwezig te zijo, ter verdere bespreking dienaan gaande. Vertrek der bedevaart 25 Augustus, thuiskomst 26 Augustus. Het Bestuur: P. W. BeQer, Voorz. P. H. Boa, Secr., Kampstnit 78, A'foort Kaspera, Penningm. Gemengde Berichten het korte, doch hevige onweder, dat bóven Budel woedde, werd de 34 jarige landbouwer H. Somers door den blikaem getroffen. Hij was op slag dood. De 15 jarige O. te Merum kreeg in de weide een trap van een paard tegen het gelaat. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het hospitaal te Roermond overgebracht. Aan de Beveiwijksche aardbeien veiliagen is dit seizoen in totaal ruim 3 millioeo K.G. aardbeien aangevoerd. Het omzetcijfer bedroeg f 1,437 000. Er heeft in een deel van Zuid- Duitschiand een zware atorm gewoed. Vooral Bamberg en omstreken had het zwaar te verduren. Een dergelijke ramp had men daar nimmer beleefd. De schade wordt op verscheidene mil- lioenen mark geschat. Het eene ge weldige onweder volgde op bet ander. Het hagelde onafgebroken en ten slotte richtte een windhoos geweldige schade aan. Zware boomen werden uil grond gerukt. Van ontelbare h werden de daken weggerukt en een paar honderd meter weggeslingerd. Duizenden venaterruiten werden inge drukt, Van bel nieuwe stadion te Bam berg werd een stevige heining omge worpen en het geheele speelveld woest. De groote feesthal stortte In het volkspark werd kermis gehouden, daar werden verschillende menschen gewond, kramen en draaimolens werden omvergeworpen. Ook in de haven van Bamberg is de schade groot. De boom gaarden en vruchtentuinen van Bam berg, die wereldvermaard zijn, zijn wel geheel vernield. Alle treinen kwamen roet groote vertraging aan, daar overal boomen en telegraafpalen over de rails lagen. Da. r ook de electriscbe leidingen beschadigd werden, was de stad den ganschen nacht in diepe duisternis ge- huid, wat de paniek natuurlijk vermeer derde. In de omBtreken is de oogst vrijwel geheel verloren. Een New-Yorksch bankier heeft op een congres van de International Ad vertising Assosiation te Detroit verteld, dat Amerikaansche fabrikanten en koop lieden verleden jaar in Nederlandsch geld 3 milliard 600 millioen gulden voor adverteeren hebben uitgegeven. Ruim de helft kregen de dagbladen en bijna een half milliard de tijdschriften. Als bewijs van de doeltreffendheid adverteeren vertelde bij er bij dat onderneming in acht jaar tijds haar zet met 300 pet. had vergroot en zelfderlijd den prijs van haar product had kunnen verlageneen andere wist haar kosten mei 80 pet. te verminderen, en de compagoe >Say it with flowerai die gesteund werd door 4500 winkels, deed den verkoop van afgesneden bloemen in zeven jaar tijds mei pel. stijgen. De Stichtsche Landbrief van 1375. Door T. PLUIM. Toen op 23 Juni 1371 de Uuechtsche Bisschop Jan van Vernenburg stierf, koos een gedeelte der Stichtsche Gees telijkheid den Domproost Zweder van Uterloo tot opvolger. Maar de groote meerderheid was met die benoeming niet iugenomen en 70odoende werd de tusscheakomst van Paus Uibanus roepen. Deze besliste nu, dit heer Arnold van Hoornen opvolger zcu zijn. Zooals men weet, was de Bisschop toenmaals niet alleen een Kerkvorst, maar bezat hij ook een vrij uitges wereldlijk gebied het Sticht. Het langzamerhand gewoonte geworden, dal de Bisschop in zijn wereldlijk bi velerlei rechten aan de edelen i steden had moeten afstaan, zoonis ook n andere gewesten het geval w weest. De onderdanen altijd 'cldlijken zin weuschten gevrijwaard e zijn tegen machtsmisbruik, en dit kon geschieden als de landsheer ook aan de steden en de edelen invloed op de regeeriog toestond, Een belangrijke stap in die richting deed de bovengenoemde nieuwe Bis schop Arnold van Hoorner, toen hij in 1375 een «merkvaardigen I.indbricf» gaf, waarin hij veel van zijn rechten afstond, en waarbij zijo onderdanen allerlei waaiborgeu tegen machtsmis bruik ontvingen. De voornaamste inhoud daarvan zal ik hier laten volgen i in onze hedendaogsche spelling, dc oude taal zou voor velen «manbaar zijn. Maar voo at moet ik duldelQkshalve nog op een eigenaairigr Omstandigheid wijzen. De vorige Bis icboppeu hadden verscheidene ka- dorpen (eigenlijk «ambachten») ver pand, om in hun geldnood gedurende dc oorlogstijden te voorzien. Nu kwam het vaak voor. dat zulk een kasteel of ambacht in handen kwam van een vijand van 't Slicht, en daarom dron gen de ingezetenen er op aan, dat die verpande Uazteclen en doipcn weer ingelost zouden worden, waarvoor zij CCD extra belasting opbrachten, verder verlangden zij van den Bi«- ichop, dat bij op die kastrelen en in die dorpeu alleen geboren Stichtenaren zou aanstellen als zijn stedehouders, Als wij daarop ietten. zal het gewicht van dien beroemde »landbrlefc ons dei te duidclfjker worden. Artikel 1. De bisschop belooft, dat hij de belasiing (de abede»), die de ingezetenen hebben opgebracht voor 'l inlossen van de verpande kazteelen en ambachten *aan deze zijde van den Ysels, ook voor die inlossing zal ge. bruikeD, en dal hij voortaan geen extra belastingen meer zal vergen, 2. Vei der beloveo wij (d.w.s. de Bisschop) ook voor onze opvolgers, dat wij geen kasteelen en ambachten aan deze zijde van den Vsel zullen verpan den of veikoopen. 3. Bij ons overlijden of ons altreden als Bisschop zullen al de kasteelen en ambachten aan onzen opvolger worden overgeleverd, mits hij te voren zal en, dat hij Dimmer die kasteelen imbachien zal verpanden of ver- koopep. 4. Verder zullen wij in onze kasteelen of ambachten geen stedehouder benoc- of hij moet een man van adel, Stichtsche gebooile en in 'l Sticht gegoed zijn. 5. Genoemde stedehouders zullen vooraf zweren voor onze geestelijken, steden en welgeboren mannen, dat tij hun kasteelen of ambachten niet zullen verpanden en dat zij niet rréé'belasting zullen vergen, dan toegestaan is. 6 Als onze stedehouder zijn kasteel of ambacht aan een ander wil ol moet overdragen, zal de nieuwe heer eerst zweren aan de bovengenoemde voor waarden te zullen voldoen. 7. Wij bisschoppen beboudtn ons het recht voor onze stedehouders door anderen te mogen vervangenmits met inachtneming van artikel 4. 8. Mocht de Bisschoppelijke stoel tijdelijk onbezet zijn, dan zal men den bovengenoemden eed (voor de nieuwe stedehouder) afleggen voor het kapittel (vergadering) van de Geestelijken, Rid ders, Welgeboren mannen en de stad Utrechten de nieuwe stedehouder zal later aan den nieuwen Bisschop ook den eed van gehoorzaamheid zweren. 9. Verder beloven wij en ODze cp- volgers, dat wij over ieder onzer onder danen naar de bestaande gewoonte zullen recht spreken, behoudens dat de Geestelijkheid voor haar eigen rechtbank zbI staan, zooals dat van ouds ge woonte is. Ook zullen wij niemand in strijd met het landrecht gevaogen zetten of hem zijn goederen ontnemen, maar hierbij 't landrecht volgen. 10. Welgeboren lieden zullen wij alleen voor huns gelijken laten terecht 11. Wij zullen geen oorlog verklaren, of wij zullen als van ouds eerst de toestemming vragen aBn onze onder danen (»ecclesy, riddere, knapen ende steden van Ulrechr, alse van ouds recht is ende geweset heeft»). 12. Dit alles hebben wij, Arot vbd Hooroe, gezworen stiplclijk te zullen nakomen en wij geestelijken, ridders, knapen en knechten (dus alle onder danen) zweren eveneens ons getrouw aan dezen brief te zullen houden. 13. En mochten wij, Arend, Bisschop voornoemd, of onze opvolgers, de ge- beloften niet houdeu, dao zijn onze onderdanen ontslagen gehoorzaamheid jegens ons, totdat wij weer onze belofte nakomen. 14. Indien er eenig stedehouder van ons op een kasteel of in een ambacht eveneens zijn belofte niet bielJ, dan zal hij geen gezag meer mogen u't- oefenen en zullen onze onderdanen van hun gehoorzaamheid jegens hem ont slagen zijn, totdat hij weer opnieuw zijn eed zal zweren, 15. »Ende alle desc voerszegde voer- •aerden sellen staen sonder enigher- hande ergbelisten.» 16. Thans volgt de eigenhandige ideiteekeoing of zegeling door deu Bis-chop, de Geestelijkheid, allerlei idellijke heeren, ridders en knapen, bij lame genoemd, terwijl ook de steden Utrecht, Amtrsjoerde en Rhenen aan dezen brief haar zegel hebben gehangen. En mocht later soms een of ander zegrl verloren raken, dan blijft toch de brief van kracht. «Ende si waer dat t sen desen brief een zeghel ghebiake, nochian soude dese brief bliven in alle siinre macht, ghell. kerwiis of hij vol ende al bezeghclt Wie belang stelt in den oorspron- kelijken tekst, kan ik verwijzen naai de 'Nijmeegsche Studieteksten» r(leveling I, n.l. «Landrechten», verzameld door de heeren Mr, E, van der Heijden en Dr. W. Mulder S. J., professoren aau de R. K. Hoogeschool te Nijmegen. Baarn, 1 Augustus 1928. Overwerkkltn^en

De Eembode | 1928 | | pagina 2