DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 14 Aug. 1928 - No. 39 Twee en Veertigste Jaargang Ijef ^O-jaitij J>itb5fettfso5f bait J>asfoott TJsnlincfi I^enïipn öen fêtiriwljis uan £f. f? p[f^fpnplii. Aan den stillen Veluwzoom gelegen handhaafde zich door groote toewijding en ongerepte trouw aan de aloude Moederkerk sinds 1674 de landelijke parochie van Achterveld, toegewijd aan St. Jozef. Te midden van een bevolking, wier vaderen in jammervolle tijden zich afkeerden van de Moederkerk, handhaafde zich de eeuwen door de parochie van Achterveld als Katholiek Centrum, door haar eenvoud, haar rotsvast geloof, haar trouw aan de ge zonden Leiders. En nu morgen op den blijden feestdag van Onze Lieve Vrouw ten-Hemel-Opneming, de parochie-herder, Pastoor G Rentinck, die sinds 1914 daar de zielzorg waakzaam en met onverzwakten ijver beoefent, mag herdenken den dag waarop hij 40 jaren geleden de H. Priesterwijding mocht ontvangen, toont de parochie van Achterveld zich weer haar schoon verleden waardig. Andere tijden, andere zeden. De veranderingen in het maatschappelijk leven lieten ook Achterveld niet geheel en al onberoerd, maar wat was en is en blijven zaltrouw aan de Moederkerk, en een loffelijkcn geloofsijver, bleven een schoon sieraad der Achterveldsche parochie. Pastoor Rentinck ijverde tijdens zijn pastoraat voor het heil zijner parochianen met grooten ijver. De bloei van het R. K. Onderwijs bevorderde hij met alle kracht. En niet weinig verhoogde hij ook het aanzien der parochie door de stichting van het monumentale St. Jozef-gesticht, een inrichting waardoor de parochie van Achterveld het gehcele land door bekend werd. Spontaan en met groote opgewektheid hebben de parochianen van Achterveld zich opgemaakt om aan het feest van hun Pastoor grooten luister te verleenen. Heden Dinsdagavond werd de Zeereerw. Jubilaris door een stoet ruiters, wiel rijders en bruidjes aan de heerlijkheid „Stoutenburg" de parochie binnengeleid. De stoet was samengesteld als volgt: Herauten te paard; muziek; ruiters; wiel rijders; de Eerw. Jubilaris; het kerk- en armbestuur; het gemeentebestuur; de feest commissie; volgrijtuigen. Bij Stoutenburg sprak de Voorzitter der feest-commissie den Jubileerenden Parochie herder toe. In de rijk gesierde parochiekerk werd daarna een plechtig Lof gehouden. Woensdag zal om 10 uur een plechtige H. Mis door der. Jubilaris worden opge dragen. De Weleerw. heer kapelaan Meijer van de St. Willibrordus-parochie te Utrecht zal de feestpredicatie houden. Het zangkoor zal zingen de Mis „Lauda Sun van den componist Hubert Cuypers, terwijl na de H. Mis zal worden uitgevoerd de cantate „De Priester" van den com ponist Elbert Franssen. Voor den Huize St. Jozef zal vervolgens het beeld van het H. Hart plechtig worden geïntroniseerd. Van half twee tot half drie is er voorde parochianen gelegenheid hun jubileerenden herder te feliciteeren in den huize St. Jozef. Half vijf wordt een plechtig Lof gehouden waaronder de lofzang Te Deum zal worden aangeheven. In den avond zal van half zes tot half acht op het feestterrein een uitvoering van het tooneelspel Fabiola worden gegeven, uitsluitend toegankelijk voor de parochianen van Achterveld. Donderdag 16 Augustus wordt een feestdag voor de jeugd. Na de H. Kinder-Mis van 8 uur wordt een Kinderfeest gearrangeerd voor de leer lingen der bewaarschool, der lagere school, de naaischool en de Zondagsche leering. Optreden zal dan professor Williams, terwijl optocht, voordrachten zang en tractatie de voor de jeugd onmisbare afwisseling zullen brengen. En zoo worde 't dan een onvergetelijke dag voor Herder en Parochie. Moge het Pastoor Rentinck gegeven zijn nog vele jaren de parochie van Achterveld te besturen: de gouden Priesterkroon siere hem nog! Z>It)»r»n T'tiieslcrleest ban pastoor pfiigiians J^fflïtpp ittr- Êanocljis uan j3f. Ijtnnicns tp pjntitsfaattl. 't Is morgen, op den feestdag van Maria Hemelvaart, vijf en twintig jaar geleden dat haar Pastoor, de Zeereerw. Heer H. J. B. Engbers de H. Priesterwijding mocht ontvangen. t Uit Leeuwarden, waar hij in de parochie van St. Bonifacius als kapelaan met de zielzorg was belast, werd Pastoor Engbers door Mgr. den Aartsbisschop in 1918, dus nu ongeveer 10 jaar geleden, naar Amersfoort geroepen om de in 1908 gestichte pa rochie van St. Henricus in het Soesterkwartier te besturen. Pastoor Engbers aanvaardde deze taak onder zeer moeilijke omstandigheden. De zielzorg in een sterk groeiend stadsdeel als het Soesterkwartier kan zwaar drukken. Maar pastoor Engbers. is een man des gebeös met een machtig vertrouwen op God._Op Hem vestigde hij zijn hoop en van Hem ontving hij ook de kracht om vol hardend zijn zware taak blijmoedig te kunnen vervullen. Zijn pastorale arbeid was immer dienen in allen eenvoud. Zoo vond ieder den beminden pastoor steeds bereid tot hulp en steun door raad en daad in het zorgelijke leven van eiken dag. Hij toonde zich een priester, op wiens daad de merken gestempeld staan van on gekrenkte trouw; die 't kind behoede, den zondaar stemt tot rouw; de droeven troost en zwakken wist te sterken. Hij helpt zoo lang hij helpen kan en als hij eens machteloos staat nog meer te helpen, dan voelt men in zijn woord, hoe gaarne hij nog meer zou willen helpen, hoe innig het hem spijt niet meer te kunnen doen. Al is alles in de St. Henricus-parochie betrekkelijk nieuw, voor Amersfoort niet nieuw of ongewoon, is de eerbeid die de parochianen ook daar hun herder toedragen. Zij eeren nu gaarne in hem den goeden herder, en grepen deze gelegenheid dank baar aan om op ondubbelzinnige wijze van hun aanhankelijkheid le doen blijken. Een zeer actieve feestcommissie was sinds lang doende met de voorbereidingen. Bij allen zat het verlangen voor den feestdag van hun herder tot een voor hem on vergetelijke te maken. Heden, Dinsdagavond wordt Pastoor Engbers zijn parochie binnengeleid in een blijden stoet. Door bruidjes en koorknapen omstuwd, treedt hij om 7 uur, zijn rijk versierde parochiekerk binnen, waar hem het welkomstlied zal worden toegezongen. Na een plechtig Lof met predicatie zal het zangkoor de Priestercantate van Mgr. Van Schaik uitvoeren. Woensdag, feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, is er om 7 uur een H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der parochianen. Om 10 uur zal de jubileerende parochie-herder een plechtige H. Mis van dank zegging opdragen, waaronder een feestpredicatie zal worden gehouden. 's Middags van 1 tot 2 uur wordt er in de Patronaatszaal receptie gehouden voor genoodigden en voor de parochiale Vereenigingsbesturen. Van 2 tot 3 uur zal vervol gens aan alle parochianen de gelegenheid worden geboden hun Pastoor geluk te wenschen. De feestdag zal waardig worden besloten met een plechtig Lof, hetwelk om 7 uur aanvangt en waaronder de Eerw. Jubilaris zijn parochianen zal toespreken. Na het Lef zal den Jubilaris nog een serenade worden gebracht door de Muziek vereniging. Dat alles voorspelt een blijde dag voor de St. Henricus-parochie, die op gepaste wijze zal toonen dat zij haar Zieleherder weet te eeren en te danken voor zijn onbaat zuchtig en liefdevol herderlijk bestuur.

De Eembode | 1928 | | pagina 1