DE 5.000- ARBEIDER PHILIPS 15000ste arbeider. 25000 menschen. Het Nederlandsche Volk Volksuniversiteit Amersfoort Hendrlkje Floor, 80 j., wed. v. H. Li«f- tiok. HOOGLAND Burgerlijke Stead. Geboren: Albertu», ven A. J. Huijsman en J. Huijsman. Hendrik, z. van H. Kleinhoven en W, Botterblom. Overleden: Wiltje v. d. Hoven 80 j., wed. van P. D. E, Hoogeveen. Bij genoegzame deelname la er kana dat een curaua in Rundveekennis wordt gegeven in de komende winter. Oud- leerlingen en andere belanghebbenden worden daarom verzocht ilch op te geven in »Concordia« of bij 't beatuur der afd. »Hojglandt v. d. A. B. T. B. De curaua zal van voornoemde af- deeling uitgaan. De opgaven worden gaarne inge wacht tot en met 21 October a a. BUNSCHOTEN Een aantal viaschera uit Spakenburg zijn te werk geateld aan den ontgin ningaaibeid in het Drentache Witteveen. Het doel ia, dat zij daar opgeleid wor den tot grondwerker, opdat zij te eeniger tijd geplaatst kunnen worden aan de Zuiderzeewerken. Het loon ia wel niet hoog, doch wanneer zij den geheelen winter doorwerken, verdienen ze meer dan de visscheraknechts, die 's winters toch zonder werk zijn. NliKERK De gemeenteraad besloot aan den kistenfabrikant de Boer wiens fabriek onlangs te Barneveld afbrandde, grond voor fabrieksbouw te verhuren in erf- i pacht voor f 100 per jaar. onder be paling, dat zoo de fabriek van bestem ming verandert of wordt afgebroken, de grond direct weer aan de gemeente komt. De gemeente zal op dien grond bouwen een fabriek voor de som van f 8000 en daarin plaatsen de noodige machines enz., ook voor een bedrag van f8000. De Boer neemt op zich daarvoor te betalen een rente van 5 pet, en af te lossen 10 pet. per jaar. Volgens de door den heer de Boer ingediende rekening zal jaarlijks onge veer f 11.000 aan loonen uitbetaald worden, maar hoofdzakelijk zullen zeer jonge krachten tewerk gesteld worden. SOEST In den gemeenteraad van Soest wer den de rioleeringsplannen besproken. Het lid mr. van Doorne is geschrokken bij het zien der cijfers voor architecten- honorarium uit te keeren aan een ter zake deskundige, bet technisch advies bureau der Vereen, van Nederl. ge meenten, De" kosten van het maken van een plan, worden begroot op - f3500.in welk bedrag is begrepen het doen waterpassen van de gemeente, behalve Soesterberg, en het leveren van een plan met kosten berekening- uitvoerir.g en bijbehoorende teekeningen en bescheiden. De heeren meenden, dat voor dat werk wel een goedkoopere kracht te krijgen zou zijD. Na eenige discussies werd het voor stel verworpen. Ook werd nog besloten B. enW. te machtigen tot het benoemen van een kierk-8tenotypist(e), op een jaarwedde van f 1200, ia verband met de toene mende werkzaamheden op het archi tectenbureau. De beer vaa Klooster herionerde aan zijn voorstel inzake gasprijsverlagiog voor verwarming. In een volgende ver gadering komt deze zaak aan de orde. Wegens een defect aan de stuur inrichting, reed de heer I. van hier met diens auto ter hoogte van O. in de Burgem. Grothestraat tegen een boom, waardoor zljo wagen zwaar beschadigd werd. Ten politiebureele vervoegde zich een Duitsch meisje, die alhier in be trekking was bij den heer J. W., welk meisje de politie verklaarde, dat zij uit de woning van genoemde heer was ge jaagd. Na de leischoppelinge, evenals haar jongere zuster, die vrijwillig deze woning had veiiaten, onderdak te heb ben verschaft, zijn zij beiden den vol genden morgen naar hun ouders in Rotterdam vertrokken. ST0UTENBURG Donderdagmiddag daalde in een wei land onder Sloutenburg, nabij de spoor lijn Amersfoort—Barneveld, een lucht ballon. De oorzaak der daling was vermoedelijk gelegen in gasverlies. De ballon was 's morgens 9 uur opgeBtegen te Munster en bemand met 4 passagiers, n.l. 2 heeren waaronder de commandant de heer O. Bulter, en twee dames. Het gezelschap verkeerde in den bes ten welstand en werd door den ge meenteveldwachter medegenomen naar diens woning. Na uitgerust te zijo, zijn ze met een auto naar Amersfooft gebracht om weer naar hun heimat terug te keeren. De ballon is, na te zijn ingepakt, eveneens naar het station Amersfoort gebracht. Vele nieuwsgierigen hadden z ch naar de plaats der daling begeven. SCHERPENZEEL De burgemeester, Mr. A. Roijaards van Scherpenzeel, heeft aan de ge meente ten geschenke gegeveo het oude Gemeentebuis met daarbij behoorenden grond, en de familie Roijaards een pand, thans bewoond door Mej. Horstmar, gelegen naast het gemeentehuis, voor het bouwen van een nieuw gemeente- S0ESTERBERG Door het R. K Schoolbestuur is aan- gesteld tot assistent (4c leerkracht) aan de R. K. School J. C. L, Belsenherz uit Zeist, Binnenland 8L Rapkaël. Het verslag over bet jaar 1927 van den Ned. R. K, Bond van Spocr- en Tramwegpersoneel »St. Raph«ë'«, dat dezer dagen verscheen, vermeldt, dat 1927, evenals zijn voorgangers, wat men in organisatiekringen noemde een kalm jaar was. Behalve de classificatie en de dienst- en rusttijden, die schijnbaar voor bestemd zijn om voortdurende aandacht te vragen, waren er weinig groote, het geheele personeel rakende en beroe rende zaken aan de orde. Bedroeg het ledental van den Bond op 1 januari 1927 11.626, op 1 Januari 1928Jwas het gestegen tot 11.726, een vermeerdering dus van 100 leden. Ook het rutraltewerk vindt steeds meerf propagandisten en de wijze, waar op er gewerkt en geofferd is voor het •Mgr. Mutsaersoordx, bewijst dat het groa'der Rapheël-familie inderdaad j er veeljvoor over heeft, om tot practiache toepassing van baar beginsel te kunnen Het bondsbestuur werd op 1 Juli ondergebracht in eea eigen gebouw, Westerstraat 18, Utrecht. Daarmee is aan een lang gekoesterden wensch der ledeo, die zelf den eersien en een öinken stoot gegeven hebben om te komen tot een eigen home, voldaan. Gemengde Berichten Te Meerssen (L.) was een arbeider bezig een benzinetank te repareeren, plotseling ontplofte de tank, waardoor de man op slag werd gedood. Nabij Lissabon zijn vier personen door den bliksem getrcffen en gedood. la het Zuid-Westen van Frankrijk hebben ernstige boschbranden gewoed, die vermoedelijk aan kwaadwilligheid te danken zijn. De schade loopt in de millioenen. Te Michelstad brandde een kammen- fabriek geheel af. De eigenaar kwam in de vlammen om, de 40 arbeiders konden zich slechts met moeite redden. Te GeeBteren kreeg een landbouwer een trap van zijn paard tegen den slaap bij is aan de gevolgen overleden. Uit het stadje Schlawa wordt ge meld, dat aldaar meer dan duizend varkens aan pest zijn bezwekeD. Een vliegtuig van den dienst Barce lonaPcrpignanToulouse is bij Gero- na in Spanje neergestort en verbrand. De drie inzittenden vonden den dood. Te Glanerbrug is iemand uit Lonne- ker op een onbewaakten overweg door een locomotief gegrepen. De man was terstond dood. De ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. Uit Teterow in Mecklenburg wordt gemeld, dat een Foolsch echtpaar, waarvan de man landarbeider is, van een voor korten tijd in Amerika ge storven bloedverwant 21.000.000 Mark heeft geërfd. Een kleine doofstomme jongen van acht jaar ontsnapte te Toulon in de ouderlijke woniDg op een vijfde ver dieping aan de aandacht van de familie en klom op de vensterbank om te zien wat er in de straBt te doen was. Daarbij verloor hij zijn evenwicht en viel naar buiten. Gelukkig bleef hij met zijn boezelaar aan het venster der vierde verdieping hangen. Zijn buurvrouw wist hem voorzichtig in veiligheid te bren gen en gezond en wel aan zijn ouders terug te geven. Ia Austral zijo bootwerkers in staking gegaan, waarbij enkele onge regeldheden zijn voorgevallen. Zoo werden te Melbourne bommen gewor pen naar woniDgen van reeders en stuwadoors, waardoor belangrijkeschade ontstond. Eenige gewonden zijn in hel ziekenhuis opgenomen. Voor het aan- neembureau van werkwilligen joegen de stakers de daar staande vtijwilligers weg en mishandelden hen. Een agent van politie heeft Zater dagavond te 's Gravenhage een negen tienjarige jongeman, die hem bad aar- gevallen en ernstig letsei toegebracht, uit zelfverdediging doodgeschoten. Te Amsterdam heeft bij een vecht partij tuzschen twee burgers en twee agenten, een der ^pnten uit zelfver dediging een schot gelost, waardoor een der aanvallers in den maag werd getroffen en in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht. Door ontsnapte gassen uit de cen trale verwarming van het St. Jorisgast- huis te Delft zijn 6 zusters bedwelmd. Men slaagde er evenwel in allen weer bij te brengen. Ia Bcljjn hebben communisten een socialistische spreker, die een redevce ring voor de radio zou houden opge licht en buiten de stad neergezet. On derwijl hield een communist in zijn plaats een rede voor den luidspreker, zonder dat het personeel van het radio- station iets bemerkte. Heden, den 8sten October, trad in onze fabrieken te Eindhoven in dienst de In onze binnen» en buitenlandsche fabrieken tezamen werken thans zijn wij dankbaar voor het ons geschonken vertrouwen.Wij zullen trachten dit nog te versterken, door slecljts te leveren: het beste dat de wetenschap en techniek kunnen bieden. SecretariaatUtr.weg 255, Tel. 383 INSCHRIJVING voor de Cursussen 8, 9 en 10 October des avonds van Tl, tot 0'/i uur. Kortegracht 26, Amersfoort CURSUSSEN over: 1. Dr. Berlaoê, .De Orieksche Beeldhouw kunst" (met lichtbeelden). 2. Dr. Brünner, .Onze Staatsinrichting". 3. Budde, .Bloemen, planten en groenten vaa huls en hof'. 4. Oraaot van RooqEn, .De samenstelling van een courant". 5. Just Havelaar, .Het portret in de loop der eeuwen" (met lichtbeelden). 6. Herman de man, .De Nederl. letteren van 1900 tot beden". 7. Willem Pijper, .De kenmerken der nieu were toonkunst" (met piano-lllustratle). Vraagt gratis uitvoerig programma bij Hit Boekh. of aan het Secretariaat Kerknieuws. Da Liturgie eo wij. In een lezing over »De Liturgie en wij.c wees Pater Huf S. J. er op, dat nog niet zoo heel lang geleden de meeste geloovigen, waar het de liturgie betreft, rond liepen zonder dat ze hoor den of zagen. Deze geestelijk blinden en dooven ziende en hooiende maken, is het doel van de liturgische beweging. De liturgie is in zijn diepste wezen niets anders dan het gevoel van vol komen af hankelijkheld van het schepsel tegenover zljo Schepper. Wij dienen allen als armen, als behoeftigen te staan tegenover dien Eenen, die waar achtig Koning is, die rijk en goed is In zich zelven. Die Eene is God, de Heer van alles en aUen. Het zuiver begrip van liturgischen earedienst is dus de verhouding van Schepper tot schepsel, waarbij wij volstrekt afhankelijk zijn, zoowel in de natuurlijke als in de hoogere orde. God is de schepper, instandhouder en roede werker. De liturgie is derhalve een uiting van verheerlijking, van dank, smeeking en voldoening. Zij is dualis tisch (tweevoudig) omdat de mensch uit ziel en lichaam bestaat, dus in- en uitwendig. Reeds onder de oude wet bestond er een uiterlijke eeredienst (offer met ceremoniën, uit naam van de geheele familie opgedragen door den vader of het familiehoofd)door Christus voort gezet en tot volmaaktheid gebracht. Van ons wordt verlangd, dat wij God ook met het lichaam eeren, dat eenmaal zal deelen in het loon en daarom ook nu moet deelen in het werk. Willen wij echter anderen stichten, en vrucht daar- van ondervinden, dan is het noodzake lijk, dat de uiterlijke eeredienst met de innerlijke verbondenen, anders leidt het tot vormendienst, ja zelfs tot schijn heiligheid. Niet alleen als individu, maar ook als sociaal wezen moet de mensch, dus de geheele maatschappij, aan God eer, dank, smeeking en verzoening brengen eerst dan hebben de menschen de volle tol aan God betaald. Familie-liturgie, volksliturgie, wereld liturgie is niet slechts denkbaar' maar bestaat, duurt rrog altijd voort, van Christus af, in de.eene. heerlijke liturgie van de heiligt Katholieke Kerk. Deze is door Christus zelf, die alleen het volle, wettige gezag bezit, gegrond vest en door de mystieke opvolgster, de H. Kerk, wat de bijkomstigheden betreft, aangevuld. Er bestaat een offerliturgie, een sacramentsliturgie en een lc liturgie, die God eert, jaar ia jaar uit, binoeu den kring van het kerkelijk jaar. De liturgie kent feitelijk geen andere dan feestda gen geheel de gebedenschat is om ons voor oogen te stellende verwach ting der ouden naar den Messias, de geboorte, de 30 jaren van verborgen leven, het leeraarschap, het lijden en sterven van Christus. Gevraagd werd of uit de lezing de conclusie gemaakt kou worden, dat de Eerw. Spreker de beate wijze om de H. Mis te hooreo, ook vond het ge bruik van een Missaal. Pater Huf antwoordde, dat dit inder daad het geval is, mits de gebruiker voldoeode ontwikkeld is om het ver band en het gebruik te kunnen vatten. De ideale en feitelijke eenig juiste wijze om de H. Mis te hooien is zich in den geest geheel bij den priester, die in naam van allen het cffer opdraagt, aan te sluiten. Daarom is dan ook bet bid den van den rozenkrans of van litaniëa gedurende de H. Mis, hoe goed en prijzenswaardig op zich zelf ook, min der op zijn plaats. Handwondjes doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedver giftiging. Reinig ze altijd dadelijk en behandel ze verder met Dom 30-60-90 ct. PUROL

De Eembode | 1928 | | pagina 3