Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 1'jj.y-- -,yr---y,TTT- Abonnementeil kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f l.iO Dc €cmbode Advertenliën 2t5 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertenliën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 16 April 1929 - No. 5 We kunnen in onszelf onzen besten vriend hebben of onzen ergsten vijand. Naarmate we een vriend worden u hoogste en beste in ons, worden we een vriend voor iedereen en naarmate we eqa vijand worden van 't hoogste en beste in ons worden we een vijand van allen. K. R. O. Waartoe dient het thans dreigende A.V.R.O.-petitionnement? Het tracht te bewerkstelligen dat de Hilversum-zen- der geheel tot de beschikking van den A.V.R.O. komen zal en houdt dus een aanval in op de bijzondere omroep organisaties. Misleidend is het door de A.V.R.O. gelanceerde argument als zouden er hier drie zenders in aanmerking komen voor uitzendingen van cultuureelen aard, n.l. Hilversum, Huizen en Sche- veningen-Haven, daar de laatste bij internationale overeenkomst uitsluitend bestemd is voor den zaken-omroep. Het petitionnement nu toont duidelijk, wat er op spel staat, 't Is te hoopen, dat het volksgeweten zich ten deze krachtig zal doen gelden, opdat thans niet door de radio zal worden afge broken, wat vroeger in langen strijd en met veel moeite kon worden ver wezenlijkt. Den eenigen weg, welke met succes kan worden ingeslagen, is dien, welke is aangegeven in de radioparagraaf der R. K. Staats-Partij, waarin op grond wettelijke basis 1/3 van den zendtijd van den K.R.O. wordt geëischt. Overal ontwikkelt zich veel meer belangstelling t.a.v, den Kath. Radio- Omroep, die 4'/, jaar geleden zeer klein begonnen, in den aanvang en ook nog zeer kort geleden veel te weinig mede werking van katholieke zijde ontving. De propaganda viel zwaar, omdat daar bij zooveel strijd te voeren viel, met name tegen de linksche pers. De historie van den Radio-omroep stelt voor zooveel feiten, dat wij van een brandende kwestie kunnen spreken. Er wordt thans een strijd gevoerd, die weer zal moeten luwen; dat kan niet anders. Nu ieder zijn ideeën den aether inzendt, van welke gevaarlijke strekking ze ook mogen zijn, moet ge heel het volk ervan overtuigd worden, dat hiermede weer een oude beginsel strijd wordt gevoerd. Wat eerst de bekende Schoolstrijd was, wat die strijd van ons vroeg, dat is en vraagt nu de Radio-Omroep, waarbij wij als katholieken de taak hebben, ons volk te beschermen tegen zoovele verkeerde cultureelc invloeden. In de hoogere standen zijn er nog veel te |weinig katholieken, die dit vol doende hebben begrepen. Echter wordt dit langzamerhand beter. De A.V.R.O. noemt zich neutraal, maar staat onder liberalen invloed. De meeste zenduren zijn in liberale handen. De Radioraad zal veel moeilijkheden hebben op te lossen betreffende de zendtijd, en de verdeeling daarvan, maar ook voor problemen komen te staan van juridischen aard betreffende de centrales. Wat hebben wij als katholieken te ërfden van dit waterschap, op Dinsdag 30 April 1929 des voormiddags 11 a/4 uur in een der lokalen van liet Hotel „De Vergulde Zwaan" aan de Utrecht- schestraat te Amersfoort. doen? Wij moeten voor een veel grooter ledental zorg dragen, of het getal leden zal tegen ons worden uitgespeeld, om zenduren van ons af te nemen. Wat het petitionement betreft, beweert de A.V.R.O. dat het gericht is tegen de socialisten. Dit is echter een mis leiding. Het is langs een omweg een aanval op de bijzondere omroepen, en dit gaat ten koste van den K.R.O. En om nu indruk te maken op den Radioraad, verzamelt de A.V.R.O. zoo veel mogelijk handteekeningen, die overal worden bij elkaar gehaald. Mochten er niet voldoende zenduren voor een derde der Nederlandsche be volking, dat is voor ons, katholieken, beschikbaar komen, dan bestaan er nog een Radiowet. een volksvertegenwoor diging en een volksgeweten. En als dit laatste spreekt, dan zijn we er. Dit volksgeweten heeft zoo bijzonder sterk gesproken bij dc Schoolstrijd, maar het spreekt nog lang niet sterk genoeg t.a.v. den Kath. Radio-Omroep, anders breken we af, wat bij den schoolstrijd moeizaam is opgebouwd. Panthe ïsme, Theosofie, en wat al niet meer, doen hun intrede in den aether.Duitsch- land, dat een Staatsomroep heeft, geeft ons te zien. waartoe een Nationale omroep leidt. We moeten eischen 13 van den zendtijd. Dit is krachtens de Grondwet ons volkomen recht. Ook de socialis ten hebben ten deze hetzelfde recht. Vrij en zelfstandig hebben wij met onzen R. O. den eerlijken strijd te strijden tegen alles, wat zich tegen de Godsopenbaring verzet. „K. R. O." is liet orgaan van onze katholieke cultuur voor den katholiek >or den niet-katholiek. Daarin ligt voor ons allen de hooge roeping van het leeken-apostolaat. En aldus is de Radio de Volksuniversiteit in den vollen des woords. Schoolradio-onderwijs komt ook in ons land; ook de televisie rijn we te wachten. Bij de bioscoop iijn wij indertijd te laat gekomen. Maar met de Redio zijn we nog niet te laat, want... we hebben een eigen zendstation. Katholieken van Nederland: Behoudt at gij hebt! Zorgt voor meerdere den. Steunt uw eigen K.R.O. met uw lidmaatschaij en met uw propaganda! Wij kunnen het niet helpen, dat het Radiovraagstuk een politiek vraagstuk is geworden. Wij moeten strijden voor een vrijen i zelfstandigen Radio-omroep en voor een zendtijd, zooals die ons toekomt. P. PERQUIN. Acht stellingen. I Door het Commissariaat van Politie te Berlijn wordt een kaartje uitgegeven, dat bestemd is voor bestuurders van auto's. Hierop komen acht stellingen voor, die ook voorchauffeerende Neder landers wel van belang zijn. Vertaald luiden zij als volgt: 1. Het zware en verantwoordelijke beroep van chauffeur verbiedt elk ge not van alcoholhoudende dranken (bier, wijn, appelwijn, brandewijn e.d.), zoo wel vóór als tijdens de uitoefening van het beroep. 2. Zelfs kleine hoeveelheden alco hol zijn schadelijk voor den chauffeur. Het is een wijd verbreide dwaling, dat kleine hoeveelheden alcohol ongevaar lijk zouden zijn. Zij leiden integendeel door vermeerdering van ondernemings lust eerst tot roekeloosheid, bewerken dan echter een vroegtijdige vermoeid heid en een gebrekkig waarnemings vermogen en verzwakken daardoor de geschiktheid om in oogenbiikken van gevaar snel te besluiten en te handelen. 3. Een groot deel van de verkeers ongevallen wordt veroorzaakt door het gebruik van slechts kleine hoeveel heden alcohol. 4. Grootere hoeveelheden alcohol vermeerderen het gevaar en voeren ten slotte tot dronkenschap met on doordachte of dwaze handelingen en buitensporigheden. 5. Aan personen, die drankzuchtig zijn, wordt in elk geval geen rijbewijs gegeven. 6. Een chauffeur, die onder invloed van alcohol is mag in geen geval een auto besturen. Wordt een chauffeur tijdens zijn dienst onder invloed van alcohol aangetroffen, zoo wordt deze persoon door de politie gearresteerd en de auto opgeborgen. Bij bewezen dronkenschap wordt den chauffeur het rijbewijs ontnomen. 7. De grootste ongelukken hebben plaats bij de z.g. „Schwarzfahrten" (d.i. wild en woest rijden om te laten zien wat men kan en durft), die ge- egeld met alcoholgebruik samenhan- Zware bestraffing van den chauf- en verlies van het rijbewijs zijn de gevolgen. 8. Iedere chauffeur, die geen afstand doel van den alcohol, is niet alleen en gevaar voor zijn medemenschen n zichzelf, doch stort wellicht ook ijn familie in het ongeluk. Dit alles is duidelijke taal. En het is zeker een verheugend feit, dat er op deze wijze ook van officieele zijde propaganda wordt gemaakt voor de geheelonthouding onder autobestr - ders. Te Deum. De Paus heeft vrede, Italië is met de Kerk verzoend. Wanneer één lid zich verheugt, zegt Sint Paullus, dan verheugen aUe leden zich mee. Hoe veel te meer, wanneer de vreugde het. Hoofd betreft! Ook Katholiek Nederland zingt zijn 'Ce Deum a.s. Woensdag te Utrecht De Pauselijke Internuntius is er de hooge gast, de Bisschoppen ontvangen, Katholiek Nederland komt er nu in een Tc Deum zijn liefde betuigen aan den Opperherder. Wie zou er willen ontbreken? Tot een beperkt aantal zijn nog toegangskaarten te krijgen bij de Firma Wed. j. R. van Rossum, Utrecht, Korte Minderbroederstraat 3. De bijeenkomst begint om halftwee en is tegen vier uur geëindigd en wordt gehouden in Tivoli. Alfons Laudy zal een rede houden en een koor van 200 zangers en zan- Eressen zal onder begeleiding van t Utrechtsch Stedelijk Orchest het Te Deum van Diepenbrock uitvoeren. Kortponden. Het bestuur van Utrechtsch Land bouw Genootschap heeft na gepleegd <)verleg met de vertegenwoordigers van den kring Utrecht v.d. A.B. T.B. den Bond van Melkveehouders en het Onderling Utrechtsch Veehouders, Slachtveeverzekeringsfonds het Kon. Ned Landbouw-Comité verzocht zoo krachtig mogelijk actie te gaan voeren tegen de z.g.n. kortponding bij ver koop van varkens. Het is gebleken, lat in de verschillende gebieden van ons land ook verschillende kortpon- dingen bestaan, waartoe in den tegen- woordigen tijd met het snel vervoer geenerlei aanleiding meer bstaat. Het Joel der actie is tot afschaffing van de kortponding te komen, waardoor in den toch al zoo ireëelen varkens handel eenige verbetering zal worden gebracht. Slaperdijk. Vergadering van het College tol de Directie van den Slaperdijk met ge- Ontvellingen Geschaalde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huidwondjes, Brand- en Snijwonden genezen met Doos 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Purol BERICHTEN UIT AMERSFOORT Morgen Emma Bloem Collecte De mededeeling in het blad van Vrijdagavond hebt U allen, lieve lezers en lezeressen, zeker met genoegen gelezen. Moge dan deze letteren voor U allen nog een aansporing zijn, morgen Uw gave te offeren. Nijmegen bracht ruim f2300.— op. Amersfoort blijft daar niet verre van! Het is een huizencollectie, dus ieder zorgt thuis te zijn. De gezamenlijke giften van alle huis- genooten liggen gereed niet waar, on bij aanbieding van de bus daarin over gebracht te worden. in allen ernstHet is zaliger te geven dan te ontvangen! Moge dit morgen blijken als de inhoud der bussen wordt geteld. Wij danken U bij voorbaat reeds lor uwe gaven en hopen van harte, voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. L*ng9 Orach* no. 4 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen -Spaar-deposito's rente 4 pet. dat èn de Commissie èn het Bestuur der t.b.c. vereeniging met groote tevre denheid op den dag van 17 April 1929 mogen terugzien. De Commissie, Mevr. C. L. Kemper-Blok van Laer. Mevr. J. W. Loos-de Vogel. Mevr. D. H. A. de Bruijne-van Lutterveld. H. L. H. Br. van Isselmuiden. G. J. de Nooij. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag 23 April om 7 uur vergaderen. Aan de orde komt o.m. Benoeming twee leden commissie weringschoolverzuim(vacatureGraans- ma en Kroon). Benoeming tijdelijk leeraar plant- en dierkunde Gymnasium. Aanstelling van twee terreinwerkers in de gasfabriek. Eervol ontslag aan P. C. Sonius, chef clectriciteitsbedrijf wegens ophef- be trekking. 'ijziging Verordening tapperijen (invoering zwarte lijst). Verbod om met een woonwagen elders dan in het woonwagenkamp standplaats in te nemen. Advies naar aanleiding van het adres in de Oranjevereeniging betreffende nationale vierdagen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de reservefondsen. Vaststelling vermenigvuldigingsfactor inkomstenbelasting. Voorstel van B. en W. om te be palen, dat aan de Amersf. Schooiver. voor 1929 ten behoeve van school B geen voorschot op de vergoeding ex artikel 101 der Lager Onderwijswet zal worden uitgekeerd. Advies naar aanleiding van heiver- zoek van L. Pezie om de subsidie ten behoeve der zweminrichting te ver- hoogen. Onderhandsche verhuring van perc. Groenmarkt aan de P.U.E.M. Onderhandsche verhuring van grond achter de gebouwen der gemeente reiniging aan J. Lagerweij. Verhuring aan M. Klynstra van gras land tusschen de Anna Paulownalaan en Prins Frederiklaan. Onderhandsche verhuring van de boerderijen „de Pannekoek" en „het Nieuwe Land". Verkoop van een nabij den Utrecht- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lingestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt II een Taxi of auin noodig Amersfoort, schenweg gelegen perceel bouwterrein jroot 7750 M». voor f 23.840 aan Prof. )r. li. F. A. Vening Meinesz. Verkoop van een aan den Leusder- weg gelegen bouwterrein groot pl.m. 1210 M*. voor f4700 aan van Eijke- lenburg. Verkoop i een aan den Hoogeweg gelegen bouwterrein groot pl.m. M'. voor f5000 aan Jac. van Gent. Verkoop van een aan den Randen- broekerweg gelegen bouwtterrein groot pl.m. 1018 M'. voor f2150 aan T. v. d. Berg. i verband mei de rioleeringswerk- zaamheden aan de Ulrechtsche brug is deze sinds enkele dagen afgesloten >or zwaar verkeer. Nu zal men vragen, wat noemt men waar" verkeer. Die vraag, zoo lezen ij in Amersf. Dagblad, kwam bij ons op, toen we zagen dat een licht Ford vrachtwagentje werd teruggewezen, terwijl een colonne veld-artillerie met een viertal zware kanonnen ongehin derd de brug mocht passeeren. Waar de passage door de half open gebroken straat al nauw genoeg is, is het wel gewenscht, dat in ieder geva. militaire colonne's, hetzij te voet of te paard, een andere weg wordt toe gewezen. 45 Uit droeve dagen. „Wacht u daar wel voor; wij moei eerst het lot haars vaders kennen; dien tusschentijd zou het leven haar ondraaglijk zijn. Het kan ook overigens volstrekt geen kwaad, haar nog eenigen tijd in de onwetendheid te laten, waar in zij tot dusverre geleefd heeft." „Ik ben geheel van het gevoelen van mijnheer den baron. Ik heb u echter een voorstel te doen of liever een groote gunst te verzoeken. Ik ben jong, sterk, ik houd van reizen. Het is nu volstrekt noodig, dat iemand, die uw vertrouwen bezit, naar Warschau reize om er narichten omtrent den graaf de Tavanes te bekomen en hem, als het kan, mede te dcclen, dat een zijner kinderen nog in leven is. Indien gij mij met die taak wildet belasten, zou ik nog heden op weg gaan Luxemburg een postrijtuig te ne binnen veertien dagen zal ik, naar ik hoop, de plaats mijner bestemming be reikt hebben." Het laat zich begrijpen, dat het aan bod van Paul du Maine met graagte werd aangenomen en eenige uren later verliet hij het kasteel van Bief. Om die plotselinge afreis aan Cecilia te verklaren, had men haar gezegd, dat eene gewichtige aangelegenheid hem naar Parijs riep en hem er waarschijn lijk eenigen tijd zou ophouden. Van den anderen kant was tusschen hem en mijnheer en mevrouw de la Vierre overeengekomen, dat het diepste stilzwijgen omtrent die zaak acht genomen worden. XVI. Hoewel men eerst in het begin van November was, begon de winter reeds zijne gestrengheid te doen gevoelen en pas had de ridder zich op weg begeven of een dichte jachtsneeuw, gepaard met een ijzigen wind, kondigde hem aan, dat zijn reis niet van de aangenaamste zou wezen. Maar wat kon hem dit deeren! De gedachte aan Cecilia, aan den dienst welken hij haar bewees, aan den band, welken die dienst tus schen hem, haar en haar vader zou aanknoopen, als hij het geluk had dezen in het leven te vinden, was deze ge dachte niet voldoende om zijn moed te schragen, hem alle hinderpalen op den langen tocht dien hij af te leggen had, te doen trotseeren. Vast besloten geen oogenblik ver loren te laten gaan, reed hij dag en nacht door, en hield slechts op de pleisterplaatsen stil om van paarden te verwisselen en een eenvoudig maal te gebruiken. Gelukkig verbeterde de weersgesteld heid en werd zijn reis door geen enkel ongeval gekenmerkt. Dank zij zijn on verzettelijke wilskracht en zijn ijzer- sterke gezondheid kwam hij op den dag, dien hij vooraf bepaald had, te Warschau aan. Het tusschen den graaf de Tavanes en den markies des Epieux gevoerde duel, had veel opspraak gemaakt, niet alleen in de omgeving van den graaf de Provence maar in de geheele stad en de gekwetste had al dadelijk een groote belangstelling ingeboezemd aan dePoolsche aristocratie, die voor Na poleon was juist omdat Rusland hem vijandig was. Het was derhalve Paul du Maine genoeg om den naam van den graaf te noemen, om terstond de inlichtingen te ontvangen, waarnaar hij zop vurig verlangde. Men oordeele over zijne grenzen- looze blijdschap bij het vernemen, dat de graaf niet alleen niet aan zijne wonde bezweken, maar zelfs reeds geheel hersteld was. Ondanks zijne groole afgematheid I wilde hij geen minuut laten verloren gaan, en een uur na zijne aankomst bevond hij zich reeds in de tegenwoor digheid van Cecilia's vader. Dank zij zijn sterk gestel en zijn christelijk geloof, dat hem geleerd had zich aan den hemelschen wil te onder werpen, was Marcel de Tavanes danks den last der jaren en de wreede folteringen, welke het verlies v; en kinderen hem veroorzaakt had, een verlies dat nog smartelijker werd door den geheimzinnigen sluier waarin het gehuld was, ongebogen en krachtig gebleven. De taak van den ridder was zeer teeder; hij wist die met tact en gevoel le vervullen. Met de grootste omzich tigheid, zonder een te geweldigen schok aan zijn verstand toe te brengen, deel de hij hem de omstandigheden mede, die hem de zekerheid moesten geven, dat hij spoedig een zijner beide kin deren zou wederzien. Want ook de graaf had terstond de gravin herkend in het bij Cecilia gevonden medaillon, hetwelk de ridder medegebracht had. Hoe groet zijn ongeduld ook was, begreep de graaf dat de jonge bode van den heer de la Vierre minstens twee dagen rust noodig had. De afreis werd derhalve op drie dagen later vastgesteld. Hun reis werd door niets bijzonders gekenmerkt; wij willen ons derhalve bepalen bij de vermelding dat de rei zigers zonder ongeval te Luxemburg aankwamen, waar de baron, van hun komst vooraf verwittigd, hun wachtte. Dien zelfden avond begaf zich de graaf de Tavanes naar het kasteel van Bief, waar een van die tooneelen plaats greep, voor welke de schrijver moet zwijgen om eenvoudig het hart te laten spreken van degenen die hem lezen. XVII. Gelijk wij reeds gezegd hebben schilde de hoeve van de Waide door haar bouwtrant van andere woningen van dien aard. In de zestiende eeuw gebouwd door een arm edelman, die zich in de noodzakelijkheid had gezien om landbouwer te worden, had hij daaraan het verdedigend karakter ge geven der adellijke verblijver onrustig tijdperk. Dit punt ontgaan aan de aandacht van Hubert Deirêne toen hij besloten had zich daar te vestigen. De pachter liet dan ook zeer weinig ongerustheid blijken toen Albert hem bij zijn tehuiskomst sprak van den nachtelijken aanval, die volgens de waarschuwing van den ouden Joris te wachten was. .Beste jongen," zeide hij tot den jongenman, .het is zeer wel mogelijk, dat er dezen nacht of een eer volgende iets dergelijks legen ons ondernomen worde. Heigeen in onze omstreken ge beurd is, geeft zeer veel grond zulks te vermoeden. Maar de boosdoeners zullen er met bebloede koppen afko- :n. In de eerste plaats zijn wij ver- ttigd, hetgeen een groot voorrecht is, en ten tweede is er aan de buiten zijde geen enkele opening, waarlangs zij hier kunnen binnendringen, zij moe ten dus den muur overklimmen." „Dat zullen zij doen," hernam Albert, „zij zijn eveneens te werk gegaan in alle woningen, waar zij niet anders konden binnenkomen." „Welnu! wij zullen ons op de bin nenplaats in hinderlaag leggen en vuur geven op allen,die wij zien verschijnen." „Het middel is gevaarlijk; ik meen iets beters gevonden te hebben. Wij zijn met ons vieren en hebben munitie in overvloed. Ik heb zoo even nog een vijftig kogels gegoten. De met schiet gaten voorziene torentjes op de hoeken zullen tot observaiiepost dienen. Van daar zullen wij de roovers zien komen en schieten wij, zonder zelf gevaar te loopen," (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1929 | | pagina 1