Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week. int/actn, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van ren nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Dc €embode Advertenliën 2ó cent per regel. Billijke ti voor handel en nijverheid bij gereged adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór b uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Vrijdag 26 April 1929 Post-giro no. 44234 No. 8 Hij, die alleen werkt om vooruil te komen, wordt gewoonlijk geen groot man. Epistel en Evangelie. VIERDE ZONDAG NA PASCHEN. Les uit den brief van den H. Apostel Jacobus; I, 17—21 Zeer geliefdenAlle goede gaven en alle volmaakte gift is van boven, af dalend van den Vader der lichten, bij wien geene verandering is noch over- schaduwing van afwisseling. Vrijwillig toch heeft Hij ons door hel woord der waarheid geteeld, opdat wij zouden zijn als eerstelingen zijner schepselen. Gij weet het. mijne zeer geliefde broeders leder mensch nu zij vaardig om te hooren, doch traag om te spreken, en traag tot toomwant dc toorn eens mans werkt Gods gerechtigheid niet. Werpt daarom weg 3lle onreinheid en overtolligheid van boosheid, en neemt op in zachtmoedigheid hel ingeplante woord, dal uwe zielen kan zalig maken. EVANGELIE volgens den II. Joannes; XVI, 5—14. In dien lijd sprak Jcsus lol Zijne leerlingen: Ik ga tol Item, die Mij ge zonden heeft; en niemand uwer vraagt Mij: waar gaal Gij heenDoch omdat Ik u dit gezegd heb. heeft de droef heid uw hart vervuld. En toch zeg Ik ti de waarheidhet is u nuttig dat Ik heengawant indien Ik niet wegga, zal de Trooster niet tot u komen; maar indien Ik wegga, zal Ik llern tot u zenden. Als Hij nu gekomen is, zal Hij de wereld overtuigen van zonde en van rechtvaardigheid en van oordeel. Van zoude namelijk, omdat zij in Mij niet gelooid hebbenen van recht vaardigheid, oindat Ik tot den Vader ga en gij Mij niet meei zult zien; en van oordeel, omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is. Nog veel heb Ik u te zeggen, maar gij kunt het hu niet dragen. Doch als die Geest der waarheid gekomen is. loop der Vervolgens zal de H. Geest de wereld overtuigen van rechtvaardigheid [d.i. van de heiligheid van Christus, den Rechtvaardige bij uitnemendheid „om dat Ik tot den Vader ga". De wonder bare Hemelvaart des Heeren zou de kroon zetten op al Zijn wonderwerken en de wereld het duidelijkste bewijs leveren van Zijn heiligheid en recht vaardigheid. Dit zou de wereld onder de inwerking des H. Geestes erkennen. Eindelijk zou de H. Geest de wereld overtuigen van oordeel „omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is". Door de verkondiging van Jezus' H. Leer en de genade des H Geestes werd de wereld overtuigd van Gods oordeel en vonnis over den duivel, den vorst dezer wereld. Het rijk des duivels verdween en door dc inwerking des M. Geestes verzaakten milliocnen en milliocnen aan den duivel, aan zijn werken en zijn ijdelheden om als brave Christenen *e leven en God Alleen als hun Heer :n Meester (e dienen. Geheel de boveiuialuurlijke werking •an den H. Geest, zooals /ij zich loont n het leven der Kerk. is Ue vervulling ran deze voorspelling: de rechtvaardi ging van Christus en dc beschaming zijner vijanden. Bidden we den H. Geest dat Hij ook ons hel licht zijner genade moge schen ken, dat ook wij den Christus mogen erkennen en belijden, dat ook wij den zijn werken verzaken, opdat I niet met dc wereld mogen geoordeeld worden. Christus is ten Hemel opgeklommen maar vandaar zal Hij eenmaal wederkeoren om te oordeelen de levenden eu de dooden dan zal de wereld nogmaals overtuigd worden van haar zonde chuld. van Christus' onschuld, en haar strafwaar digheid en haar vcioordeelend vonnis „gaai van Mij in het eeuwige schriften nauwkeurig na te komen. Zóó alleen zouden wij de Goddelijke vriend schap kunnen bewaren. Als echter door de zonde, die vriend schap is verloren, en de kennis van Gods Wet verduisterd en vervaagd, zendt God, Die één in Wezen is en Drievuldig in Personen, Zijn eigen Zoon naar de wereld, om als mensch voor de zonden der menschen te voldoen, de verbroken liefdebanden te herstellen en door Zijn eigen voorbeeld en leer, Gods Wil opnieuw te openbaren. Om die volheid van Goddelijke penbaring voor alle eeuwen onver- ilscht te bewaren, sticht Gods Zoon :n Kerk, waarin Hij alle menschen wil verzameld zien, als schapen van één herder binnen één schaapstal. In die Kerk vinden wij Christus' genademiddelen, de zeven Sacramenten door Hem ingesteld, die de gewichtig ste gebeurtenissen in ons leven heili- i ons kracht geven onze alge- Christenplichten en de bijzon dere plichten van onzen staat, naar hooren te kunnen vervullen. Vanuit de hoogte der hemelen ziel God dan neer. heel ons leven lang. Zijn kinderen. Als een Vader waakt en zorgt Hij. Vooral beschouwt Hij met groote opmerkzaamheid, hoe wij Zijn geboden onderhouden, het lij den en de wederwaardigheden weten te verdragen. Want eenmaal wil Hij onze trouw beloonen, ons geduld be kronen. Van God uitgegaan, moeten wij naar God terug, want het is Zijn uitdrukke lijke Wil, du waai Hij is, ook wij een maal komen zullen. in 't kort de samenvatting van de antwoorden der katholieke leer, een leer waarvan ieder weldenkend mensch getuigen moet, dat zij de schoonste is, welke het menschdom ooit ontvangen heelt. Wanneer iemand een te hoog idee heeft van zijn eigen belangrijkheid of werkzaamheden of bezittingen, of een te sterke neiging om de aandacht op zich te vestigen of een te sterk ver langen om gekend te worden, dan iist dit altijd op geringe geesteskracht. En waarom zouden zelfs de groot sten niet eenvoudig zijn? Er zal lang zamerhand wel gepaste nederigheid bijkomen want al bet aardsche ver gaat. T. G. Geloof en Leven. nog i zal Hij ii al de waarheid lecren. Want lippen der Hij zal niet spreken uit Zich zeiven, ook nu nu maar al wat Hij hooren zal, zal Hij duizenden vervullen. Met »n weerstaan - spreken, en wat toekomstig is zal Hijbaar geweld dringen zij zich op. totdat u verkondigen. Hij zal Mij verheerlij- zij eindelijk bevredigend zijn beant- ken, want van liet Mijne zal Hij out- woord. vangen en het u verkondigen. Deze vragen luiden: Wat zijn wij? Waar komen wij vandaan en waarheen gaan wij V Wat is het doel van ons Liturgische Kalender, leven? Zijn wij hier op aarde slechts de speelbal van een grillig noodlot, of Wttl ,an 28 April— 4 Mn. „rf, n Eén. Uit alle" regelt en be- Zondag 28 April. 4e Zondag na Pa- stuurt? Waartoe al die ellende, dat schen. Mis Cantate, 2e geb. H. Paul us ontzaglijk lijden rondom ons? is met Kruis, 3e II. Vitalis. Prefatie den liood dan alles uit? van Paschcn. Maandag 29. H. Petrus, Mart. Prefatie van Paschen. Woensdag l Mei. H.H. Philippus en Jacobus, Credo, Pref. der Apostelen. Donderdag 2. H. Athanasius, Credo, Pref. van Paschen. Vrijdag 3. H. Kruisvinding, 2e geb, H.H. Alexander enz. Credo, Pref. H. Kruis. Zaterdag 4. H. Monica. Pref. v. Paschen. Evangelieverklaring. De H. Kerk bereidt ons in haar liturgie voor op de twee belangrijke feiten, die aanstaande zijnde Hemel vaart des Heeren en het Pinksterfeest. In het Evangelie van dezen Zondag hooren we Jezus lot Zijn leerlingen zeggen„Ik ga tot Hem die Mij ge zonden heeft, maar het is u heilzaam dat Ik heenga, want indien Ik niet heenga, zal de Helper (de H. Geest) niet tot u komen doch indien Ik heenga zal Ik Hem tot u zenden". Christus stelt dan de H. Geest voor als Zijn pleilbezorger: „En als Hij zal gekomen zijn, zal Hij de wereld over tuigen van zonde, van rechtvaardig heid en van oordeel." Vooreerst zal de H. Geest de wereld overtuigen van zonde: „omdat zij in Mij niet geloofd hebben.'' De zonde, hier bedoeld, is dus de zonde van ongeloof. Door de inwerking des H. Geestes hebben duizenden uit het Jo dendom Jezus erkend als den Messias, hebben duizenden en nogmaals dui zenden verzaakt aan het heidendom en daardoor de wereld d.i. het Jodendom en heidendom het besef van schuld en zonde bijgebracht. Gaal men naar hel ongeloof, ijslieid dezer wereld om een au d, dan zal dal dikwijls niet andci zijn, dan een beschamende bekentenis van eigen onwetendheid, welke geen' duidelijker uitdrukking vindt, dan in de bekende woorden van een onge- loovig natuurkundige: „ignoramus et ignorabimus". „wij weten het niet en zullen het niet weten". Nog vaker evenwel zal men een wijzen raad vernemen, zich niet ie veel mi dat alles te bekommeren, maar 'olop van hel leven te genieten, ervan e maken wat er van te maken is. Want lit niets zijn wij ontstaan en tot niets zullen we lerugkeeren. En als heel zal zijn voorbijgegaan, als het spoor van een wolk, zal zijn ver vluchtigd als een nevel, die door de stralen der zon wordt verdreven, zal ook onze naam in vergetelheid raken niemand zal zich onze werken nog herinneren, nog minder beloonen of straffen. Mag zoo'n antwoord bevredigend schijnen, in uren van voorspoed en geluk, wanneer alles ons in het leven toelacht en tot vreugde en vroolijkheid dwingt, iii donkere dagen van ellende en beproeving, in bange oogenblikken van lijden en smart, is het wreed ge noeg om den mensch met het hart den dood in te jag in eeuwige vergetelheid rust te vinden voor zijn afgetobde, moegestreden ziel. Hoe geheel anders klinkt het ant woord op die groote levensvragen door ons geloof gegeven. Ons gelo >f leert ons. dat er een God bestaat Die alles uit het niet heeft voortgebracht en alles zacht, maar te gelijk met kracht, regeert. Ook ons menschen heeft Hij gescha pen en wel naar Zijn eigen Beeld en Gelijkenis. Ons gaf Hij tot levensplicht Hem te dienen, Zijn wetten en voor- Voor Het leven. 'e moeten steeds zacht en een- lig en nederig van aard blijven, dit zal onze kracht zijn. Zachtheid van aard. eenvoud in ma- eren en gedragingen, nederigheid zonder zelf-vernedering zijn in mannen rouwen waarlijk koninklijke eigen schappen, wat ook hun rang ol stand ige zijn. terwijl ze in kinderen de groote aantrekkelijkheid vormen. Indien het leven door die kenmer kende eigenschap of beter gezegd, door nauw met elkaar verbonden hoe danigheden. wordt beheerscht, is het natuurlijke bronwel van vreugde zichzelf en een voortdurende n voor allen, die binnen het be reik van zijn invloed komen. Het schept een leven, dat op zich If van groote schoonheid is en dat n alle andere levens moed en hoop i opgewektheid mededeelt. Wanneer het lot ons voert op de gewone, lagere levenswegen, dan zal zulk een gewoon, eenvoudig leven met koninklijk succes worden bekroond, indien wij trouw ons dagelijksch werk nze dagelijksche plichten verrich ten; indien we dit doen met een blijden geest en een blij hart, gelukkig in het heden en vol vertrouwen, dat uit alles het goede zal voortkomen en in il toekomst van 't hoogste belang zal ziji Wat zijn er veel zulke koninklijk levens op die zoogenaamde gewone levenswegenwat zijn er veel mai :n vrouwen, die, hun dagelijksch werk 'errichtende, hun kinderen groot bren gende, hun moeilijkheden, ja hun wezen lijken of schijnbaren tegenspoed met een glimlach om de lippen en geloof en daarom moed in hun hart onder de oogen ziende, een anders moeilijk leven van voortdurend zwoe gen veranderen in een zegevierend levet Die groote schare vormt de kracht van ons volk van elk volk. Al die levens na te gaan is op zich zeil al van bezielende kracht en roept ons tot een vernieuwd en standvastig! geloof in onze gewone menschelijke natuur. Aan den anderen kant is er geen eigenschap, die een zekerder kenmerk uitmaakt van wezenlijke grootheid en karakteradel van degenen, die voor spoed en succes hebben, van de be kende persoonlijkheden, dan dat ze de gepaste nederigheid en eenvoud weten te behouden. Het leven van ieder waarlijk groot man is altijd van deze eigenschappen doordrongen. RIJWIELEN TEGEN FABRIEKSPRIJZEN vanaf f 37.50 MET VOLLE GARANTIE G. M. BEUKEN EëMNESSERWBG «g- TEL. «1 - BA ARK Stembus-leuzen. Er is sinds lang, wijd en breed ge sproken over de verhouding van den wetgever tot den socialen kant van hét bedrijfsleven in den tegenwoordi- gen tijd. Het gevolg van deze bespreking was it in het verkiezingsprogram voor de stembus 1929 werden vastgelegd de sociale wenschen, welke in onzen kring leven, voor zoover de verwezenlijking deze wenschen, naar menschelijke berekening, in dc eerstvolgende parle mentaire periode bereikbaar wordt geacht. Wij hebben derhalve een opsomming an actueele, concrete wenschen op sociaal gebied oj/het verkiezingspro gram der R. K. Staatspartij. Het zijn wenschen van de katholieken! Zijn het daarom ook katholieke wenschen? Zit er in deze wenschen iets speci- fiek-katholieks? Straks zullen propagandisten den boer opgaan, zooals dat heet. Als leidraad nemen zij het partijprogram mee. Zij gaan tot de kiezers, om dezen te zeggen, waarom zij op de candida- ten van onze partij moeten stemmen. Een van de redenen is. dat onze partij een mooi program heeft, dat de ver wezenlijking waard is. Een program, dat in onze oogen het beste is. Een program, dat verband houdt met, voort- "loeit uit onze katholieke beginselen, en katholiek program dus. Maar hier komen wij aan het lijne puntje. Zijn onze sociale wenschen specifiek- katholieke wenschen? De propagandist is gauw geneigd deze vraag bevestigend te beantwoor den. Hij legt gaarne verband (usschen beginsel en daad. Immers de daad, welke krachtens 'n beginsel wordt ge steld, is zooveel mooier, wekt gemak kelijker geestdrift en bezieling. Voor zulk een daad is de katholieke massa warm te krijgen. En bovenal, het streelt onze eigenliefde. Wij. Roomschen, weten het toch. Onze beginselen zijn van alle tijden niet alleen, maar bovendien kennen wij de oplossing voor de groote vraag stukken, waarmede anderen nog zitten te worstelen. Kijk maar eens: de oplossing staat i ons katholiek program; dat hebben rij gevonden: Roomseh is troef Deze schets is geen fantasie. Men behoeft slechts terug te denken an 1919, aan een zeker manifest om zich te herinneren, dat deze teekening van de geestesgesteldheid bij vele ka tholieken een brok historische werke lijkheid is. Tegen eone herhaling zouden]wij wil len waarschuwen. Al is de sociale para graaf van ons verkiezingsprogram klaar geformuleerd, dan behoeven we daar om nog niet deze wenschen voor te stellen als een Roomsche, specifiek- katholiekc oplossing van het sociaal vraagstuk. Ons verkiezingsprogram kon niet komen met 'n uiteenzetting van begin selen het moest concrete wenschen formuleeren. Hierin ligt het verschil tusschen de iak van den katholieken hoogleeraar n die van den katholieken staatsman. De eerste wijst op het ideaalde tweede moet den weg vinden om het ideaal benaderen. Beider taak is belangrijk, maar de tweede taak is ietwat moeilijker dan de eerste. De staatsman heeft aan beginselen alléén niet genoeg. Hij moet kiezen voor dit of dat stel sel, wat meestal inhoudt: tegen een ander stelsel. Ook de Farlij moet eenigszins die keuze doen. Zóó krijgen we een verkiezingspro gram, waarin voor een bepaald stelsel de voorkeur wordt uitgesproken. Maar alle stelsels hebben één ding gemeen, I. dat het geen katholieke stelsels zijn. Het klinkt misschien hard. maar zóó is het toch: er zijn wél katholieke be ginselen, maar katholieke stelsels zijn er niet. Hei is de groote fout, dat men sys temen verwart met beginselen. Een beginsel in den waren zin des woords, een beginsel dus, dat wij, katholieken, steunen doen ot recht streeks of afgeleid op de Goddelijke Openbaring en het Kerkelijk Leerge zag, zal nimmer mogen worden ver laten en zal ook nimmer ons in ver legenheid brengen. Een bepaald systeem echter, ook al heette het te steunen op een onvergankelijk beginsel, is al tijd menschenwerk, en als menschen- werk vergankelijk en feilbaar. Verwerp dus gerust een foutief of verouderd systeem, doch redt het be ginsel. Heeft men ooit in de Pauselijke Zend brieven over het maatschappelijk vraag stuk iets anders dan beginselen ge lezen? Las men er ooit systemen in? Elk maatschappelijk systeem lijdt noodzakelijk onder het verleden van een vorig systeem. Dit is de diepere grond van de onvoldaanheid van onzen tijd, die zich openbaart in elke men- schenziel afzonderlijk, maar zeker niet mindere mate in de ziel van de groote massa. Kende onze tijd voldoende de be ginselen, had hij deze minder, dan het geval geweest is, op eén lijn ge steld met systemen, dan (het klinkt onwaarschijnlijk en toch is het geheel en al juist) zou men ook meer eerbied voor die systemen zelf hebben. Een maatschappelijk systeem kan nooit veel meer zijn dan, wat men in de taal der wetenschap een werk hypothese noemt: een wegwijzer, doch niet de weg zelf: een weervoorspelling van de Bildt. et zou een minachting beteekenen het tnenschelijk verstand, wanneer men daaraan het vermogen wou ont nemen, om met een zekere mate van waarschijnlijkheid uit het verleden en het heden, de toekomst te voorspellen maar van den anderen kant is het eer schromelijke overschatting van ons menschelijk inzicht, wanneer wij om zouden vermeten uit de in het onein dige zich wisselende maatschappelijke verschijnselen, anders dan bij wijze van werk-hypothese, een vastomlijnd systeem voor de verre toekomst met zekerheid vast te stellen. Het is juist voor Katholieken hoogst gevaarlijk, om bepaalde systemen hemel hoog te yerheffen, omdat de vrees niet denkbeeldig is, dat, wanneer het sys teem faalde, het vertrouwen it Katholieke beginselen ernstig zal den geschokt. Daarom dienen wij den moed te hebben tot onze kiezers te zeggende sociale wenschen van ons program zijn •enschen van Katholieken, het zijn echter geen Katholieke wenschen. Vóór alles: de waarheid. T. G. 1889 23*5^*^1929 Gratis één stuk DUIF JUBILEUM ZEEP op slechts twee pakjes Ie Soort PLEINES Zeeppoeder CC cUtC Laten wij op waardige wijze, op een wijze die der Katholieke Staatspartij past de personenkeus onzer canidaten verrichten. Laten wij elkander niet grieven of kwetsen, want dat is onchristelijk. Laten wij, bij alle verschil van be oordeeling van personen, elkanders goede bedoelingen erkennen, en voor al laten wij ter wille onzer Partij, ter wille der goede zaak, ook op zijn tijd een offer weten te brengen. Wij als leden van de groote Volks partij voor geheel het katholieke volk moeten weten te toonen, dat wij het karakter onzer partij begrijpen en dat wij het karakter onzer partij ook dur- :n te verwerkelijken. Geen eenzijdigheid bij groepen of standen, alleen een breede erkenning onzer veelzijdigheid zal ons de kracht onzer eenheid kunnen doen bewaren. Op Reis. Ingaande 1 Mei as. worden door de Nederlandsche Spoorwegen ver krijgbaar gesteld trajectkaarten eerste tweede en derde klasse, geldig voor twaalf achtereenvolgende maanden, tegen twaalf maal den prijs eener tra- jectkaarl, geldig eene maand. De nieuwe kaarten moeten vijl dagen te voren worden aangevraagd, de geldig heid kan iederen dag ingaan. De Candidaatsteliing. De aanwijzing van candidaten, de geheele procedure van het Kiesregle ment, is een moeizaam werk. Niet alleen technisch gesproken, daar komen we het best doorheen! Maar moeizaam vóóral, omdat het over personen gaat. Eu laat het ons maar duidelijk zeg gen dan ontstaat altijd de groote kans op moeilijkheden en onaangenaamhe den. Personenkeus geeft nu eenmaal al lijd etnigen personenstrijd. Wanneer in dit verband beslissin gen moeten vallen, zal op dit onder- maansche wel nimmer de volle hon derd procent van tevredenheid worden bereikt. f Wel nimmer zal een Kiesreglement worden verkregen, dat dit ideale resul taat oplevert. Och, laten wij de goede stemming, den goeden geest in onze Partij thans zoo gelukkig aanwezig, niet verstoren door onze klein-menschelijke onvolko menheden Kerknieuws. PASTOOR J. HARZING f Plotseling, aan| hartverlamming, is overleden pastoor J. Harzing van de parochie van den H. Martinus te Duistervoorde. De Overledene werd geboren in 1870, priester gewijd in 1895 en was sinds 1922 pastoor te Duistervoorde en voordien te Geeste ren. Men heeft hem nog het H. Oliesel toegediend. Uit den Omtrek Soestdifk Op het landgoed Prins Hendrikoord tusschen Bilthoven en Soestdijk stond oude watertoren van 23 meter hoogte. Dit reservoir buiten gebruik gesteld, ontsierde het landschap zoo dat tot opruiming besloten werd waar oor men de hulp der genietroepen 'iriep. Deze hebben den toren in tegen- voordigheid van den minister van Defensie gesloopt. Minister Lambooy, bezichtigde voor af belangstellend de toebereidselen "e voor de explosie getroffen waren. Onder in den toren had men 5 K.G. springstof aangebracht, en om te zor gen dat het metalen reservoir geen sprongen zou rnaken, had men dit door twee stalen kabels met den grond verbonden. Toen alles gereed was werd minister Lambooy uitgenoodigd den toren door het indrukken van een knop, wat het sluiten van den elec- trischen stroomloop tot gevolg had, op te blazen. Plots een scherpe knal, het het omhoogschieten van een rookzuil een siddering en tijdens den val een totale versplintering, een wegschieten van steenbrokken in alle richtingen en ten slotte den doffen dreun waarmede het gevaarte en voornamelijk de metalen kop de aarde bereikte. Het was een complete ruïneoveral lagen de resten verspreid, maai de genie had haar werk schitterend verricht. Hiervan ge tuigde ook de Minister in zijn toe spraak.

De Eembode | 1929 | | pagina 1