Doorzitten J Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken PU ROL De€embo<k Kintoor en Drukkerij Lsngegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 17 Mei 1929 - No. 14 Vrees is een Heel dure gust om te onderhondenevenals zorg; 't is zoo kostbaar, dat niemand ze onderhouden kan. We trekken naar ons toe, wal we vreezen, evenals we, door een andere geesteshouding, de invloeden en toestan den, die ivc wenschen, aantrekken. De geest, die door vrees beheersclit wordt, opent de deur juist voor datgene, voor de verwerkelijking juist van die toe standen, waarvoor hij vreest. Epistel en Evangelie. PINKSTEREN. Toen de dagen van liet Pinksterfeest vervuld werden, waren al dé leerlingen te zamen in dezelfde plaats. En eens klaps ontstond er uit den hemel een geluid als van een opkomenden lievi- gcn wind, en het vervulde het geheele huis, waar zij gezeten waren. En er verschenen hun verdeelde tongen als van vuur, en op ieder van hen zette het zich neder. En allen werden ver vuld inet den Heiligen Geest, cn zij begonnen te spreken in verschillende talen, naar dat de Heilige Geest hun gaf uit te spreken. Eu er waren te Jeruzalem verblijf houdende joden, godsdienstige mannen uit alle volken, die onder den hemel zijn. Als nu dit geluid ontstaan was, kwam de menigte samen en zij wer den in hun gemoed ontsteld, omdat iedereen hen in zijne eigene taal hoorde spreken. En allen stonden ver baasd en verwonderden zich. zeggende: Zie, zijn niet deze allen, die spreken, üalileërs V Hoe hoorden wij dan ieder onze taal, waarin wij geboren zijn? Parihen en Mediérs en Elamieten en inwoners van Mesopotamia. Judea en Kappadocië, van Pontus en Azië, van PhrygiE cn Pamphylië, van Egypte en de gewesten van Libye en Cyrene, en die uit Rome gekomen zijn, Joden zoowel als Proselieten, Kretenzen en Arabieren, wij hoorden hen in onze talen spreken de groote werken Gods. EVANGELIE vo'gens den H. Joannes; XIV, 23 31. In dien tijd sprak Jesus tot Zijne leerlingen. Zoo iemand Mij liefheeft, hij zal mijn woord onderhouden; en mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tot hem komen en ons verblijf bij hem nemen. Die Mij niet liefheeft, onderhoudt mijne voorden niet. En het woord, dat gij gehoord hebt. is niet het mijne, maar des Vaders, die Mij gezonden heeft. Dit heb Ik tot u gesproken, terwijl Ik bij u verbleef. Doch de Trooster, de Heilige Geest, dien de Vader in mijnen naam zenden zal. Hij zal u alles leeren en u alles indachtig maken, wat Ik u gezegd heb. Vrede laat Ik Mijnen vrede geef Ik u; niet gelijk de wereld dien geeft, geef Ik hem Dat uw hart niet verontrust worde noch vreeze! Gij hebt gehoord, dat Ik u gezegd heb: Ik ga heen, en Ik kom tot u. Indien gij Mij liefhadt, zoudt gij u zeker verblijden, omdat Ik tot den Vader ga; want de Vader is grooter dan Ik. En nu heb Ik het u gezegd, eer het geschiedt, opdat gij. als het geschied is, gelooven moogt. Ik zal niet veel meer met u spreken. Want de vorst dezer wereld komt, doch hij heeft niets aan Mij. Maar, opdat de wereld erkenne, dat Ik den Vader liefheb en zóó doe als de Vader Mij bevolen heeft. Liturgische Kalender. Week van 19—25 Mei. Pinksterweek. Tijdeigen. Dagelijks Credo, Pref. enz. v. Pinksteren. Zondag 19. Pinksteren met Octaaf. Mis Spiritus. Maandag 20. 2e Pinksterdag. Mis Cibavit. Dinsdag 21. 3e Pinksterdag. Accipite. Woensdag 22. Quatertemper. Mis Deus dum, 2e geb. v. Kerk of Paus. Donderdag 23. Mis Spiritus, 2e geb. als gisteren. Vrijdag 24. Quatertemper. Mis Replea- tur, 2e geb. als gisteren. Zaterdag 25. Quatertemper. Mis Caritas Dei, 2e geb. H. Gregorius, Urbanus. Evangelie verklaring. Het H. Evangelie van dezen Zondag, het Hoogfeest van Pinksteren, is weder om genomen uit de afscheidsrede, die Jezus tot Zijn Apostelen hield na het laatste Avondmaal, n.i. dat gedeelte waarin Hij hun den 11. Geest beloofde. Wc moeten ons goed indenken in! de gemoedstoestand van de leerlingen ze wisten niet goed wat er eigenlijk gebeuren ging; Jezus had hun gezegd, dat Hij van hen heenging, dat Hij de wereld ging verlatenwat moesten zij, dc nog onwetende apostelen, nu be ginnen? Droefheid had hun hart ver vuld om hel heengaan van hun Meester, Dien zij liefhadden, een zekere angst en bezorgdheid aangaande de toekomst had hen [aangegrepen. Die droefheid en bezorgdheid wilde Jezus nu trach ten weg te nemen. Indien gij Mij lief hebt, zuo zeidc Hij, toont dat dan door Mijn geboden te onderhouden, en indien gij zulks doet dan zal mijn Vader U beminnen en ,de Vader en Ik alsook de II. Geest Hen op geestelijke, bovennatuurlijke wijze onzen intrek bij U nemen in uwe en daar wonen. M.a.w. al ga Ik zichtbaar van u heen, indien gij Mij lielhebt en zulks toont door Mijn woord Ie onderhouden, behoeft gij u niet bedroefd te maken, want in plaats n de zichtbare tegenwoordigheid It gij dan onze onzichtbare tegen woordigheid blijven ondervinden in ve zielen. En maak u maar niet bezorgd over tgeen Ik tot u gesproken heb; mocht veel van mijn woorden niet ont houden hebben of ze niet goed be grepen hebben welnu „de II. Geest Dien de Vader zenden zal in mijnen aam, Die zal u alles onderwijzen cn doen herinneren alles wat Ik u zeidc". Derhalve geen zorg voor de toekomst. Om dien angst geheel weg te nemen zeide Jezus tot hen„vrede laat Ik u, mijn vrede geef Ik u" d. i. Ik die u altijd gesterkt heb, zal u in de toe komst niet verlaten en Ik zal zorgen, er rust en kalmte is in uwe zielen, niet dien gefingeerden, korten en ■alschen vrede, dien de wereld aan haar volgelingen belooft. „Uw hart worde niet ontsteld noch bevreesd." Bovendien, zoo zegt Jezus tot hen, indien gij Mij werkelijk bentint moest iver verheugen dat Ik heenga, immers Ik zeg u toch dat Ik tot den Vader ga en dat Deze Mij verheerlijken zal. Indien men iemand waarlijk lief heeft moet men zich verheugen het goede dat hem ten deel valt. Tenslotte „niet veel meer zal Ik met i spreken" immers Satan, de lezer wereld, is aan het hoofd mijner 'ijanden reeds in aantocht. Niet dat hij uit zich zelf eenige macht op Mij heeft. Maar Ik laat hem vrijwillig ge weld tegen Mij uitoefenen opdat de wereld erkenne dat Ik den Vader be- Iminers het was de wil van den Vader dat Ik in deze wereld kwam, het is Zijn wil dat Ik lijd en sterf en indien Ik den Vader bemin, moet Ik Zijn woord, Zijn wil volbrengen. Bidden we heden dat dc H. Geest >k ons onderwijze en met den Vader en den Zoon ook tol ons konte en Zijn verblijf in ons neme en in onze ziel dien vrede achterlate dien de niet geven kan. baasde menigte toespreken, verwijten doen, en velen overtuigen van de waar heid hunner woorden? „Zij waren ver vuld van den II. Geest." Dat gaf hun moed en welsprekendheid, zelfs de gave der ...lendat verdreef hun klcin- mcnschelijke berekeningen, hun angst voor het levensbehoud; toen werden zij méér dan mensehen, want zij droegen hun Ood met zich mede. En ééns is de H. Geest op zichtbare, wonderlijke wijze nedergedaald, omdat toen een buitengewoon tecken noodig was. Maar nog altijd worden .-.oovelen vervuld van diezelfde Oroote, Heilige Geest, die hen van natuur-schepselen maakt tot bovcnnatuurlijk-moedige menschen, die de zeven gaven van de II. Geest ontvangen hebben, en die dan, zonder verder zich te bekommeren om de voordeelen die de wereld hun geven kan, wegtrekken naar een vreemd land, een leven vol armoede en ont beringen tegemoet, die zich opsluiten om dc vernederendste diensten te ver richten, die afstand doen van alle genot en gemak van hun omgeving. Vanwaar die moed, die opofferingsgeest V Het is Ie H. Geest die hen vervuld!, die hen iphcft boven de andere menschen, die hen dc kracht en sterkte geeft om te beginnen en te volharden. Moge dan de H, Geest ook over ons nederdalen op deze heilige dag, en ons een weinig van die geest des geloofs schenken die ons helpen zal in ons leven om de oude zondige natuur af te leggen en als nieuwe,, her schapen menschen den hemel trachten te verdienen. Kom Heilige Geest, vervul de harten Uwer geloovigen en onlsteek daarin het r Uwer liefde. Zend Uwen Geest en zij zullen herschapen worden, Gij zult het aanschijn der aarde bij Wielrijden/^F 'ropaganda-advlezen Hoe moet een propagandist gestemd Pinksteren. Dezen Zondag vieren wij wederom een der hoogfeesten van de H. Kerk, den dag der Nederdaling van den H. Geest over de Apostelen, tevens de afkondiging der Nieuwe Wet. Dit is wel een van de merkwaardig ste dagen in het leven der Apostelen geweest, waarop zij zoo geheel en al innerlijk veranderd werden, waarop al hun menschelijke vreesachtigheid, hun kleinmoedige bedachtzaamheid, abso luut verdween en plaats maakte voor een oneindig Godsvertrouwen en een bovennatuurlijke moed, Hoe is dat te verklaren in die gewone visschers, zonder welsprekendheid, zonder ge leerdheid, dat zij daar de moeilijkste taak die mogelijk is, op zich nemen, dat zij naar buiten gaan, en de ver :tjn t Een propagandist begint, dat spreekt an zelf, zijn taak met opgewektheid. Anders was hij geen propagandist ge worden. Moeielijk is hel echter, om die taak blijven volvoeren, wanneer de eerste llusies zijn vervlogen. Na eenigen tijd schijnt het hem wel eens toe, dat zijn arbeid totaal vruchte loos blijft, dat al zijn geredeneer niet den minsten indruk maakt. Toch vergist hij zich. Een „goed woord" draagt altijd ruchten". Met onverschilligheid wordt uw praatje aanhoord men wil zich tegenover u groot houden maar zijt gij weg, dan wordt over uw flink en degelijk woord, nagedacht. Omdat dc arbeid zoo moeielijk is, i nu denk ik aan liet gevaar van ontmoediging, dat den propagandist dreigt, is liet noodig, dat hij een zeer hoog idee van zijn werk hèbbe. Hij moet niet alleen weten, dat ieder practisch man het huisbezoek het beste middel acht, om kiezers te winnen, maar ook weten, waarom het een ver dienstelijk werk is. Roomsche kiezers winnen, d. w. z. menschen winnen, die slennneii op de Katholieke lijst, beteekent aan het Katholiek program meer kans geven n te worden verwezenlijkt. De propagandist moet de goed-ge- grondveste overtuiging hebben, dat het doorvoeren van liet Katholiek program de wetgeving, een groote weldaad, ja de grootste weldaad is voor het geheele Nederlandsche volk. Wat Dr. Scliaepman in zijn dagen eens van liet Kalh. Staatsprogram zeide, geldt ook nu nog: „Door aldedeelen van dit program gaat de ééne gedachte het Staatsgezag voor alle standen var het geheele en ééne Nederlandsche volk ten weldaad te doen zijn.' Het Katholiek program toch tracht de lessen van Christus, die de hoog ste en heerlijkste regelen zijn voor hel ware geluk der menschen, in liet open bare leven in praktijk te brengen. IJver, vriendelijkheid, vrijmoedigheid zijn de eigenschappen van een goeden propagandist. Zijn werkzaamheid bepaalt zich niet tot de dagen der verkiezing, neen reeds lang van te voren verkenne hij het terrein, vooral zijn terrrein. Hij ga rond om leden te werven voor de kiesver- eeniging. Een lid van een R. K. bond is reeds voor de helft een goede kiezer. Zóó krijgt hij de onmisbare onder- nding voor de dagen van strijd die komen. Een goede propagandist bezoeke bij voorkeur die personen, van wie hij niet zeker weet dat zij goed zullen stemmen. Daarom moeten de armste en ver- latenste volksbuurten liet eerst aan de beurt komen. Daar zijn de valsche leuzen het meest erspreid en dikwijls het gemakkelijkst e bestrijden. Dikwijls zal een herhaald bezoek noodig zijn. Binnengekomen, moet hij, hoe druk hij het ook hebbe, niet te veel laten merken, dat hij haast heeft. Zoo spoedig mogelijk zegt hij, dat hij komt om te vertellen, welke de beste van alle staatspartijen is. Het is noodig, dat men aanstonds met de zaak voor den dag komt, want gaat men eerst praten over koetjes en kalfjes, dan wordt veel tijd verloren. Belang stelling in de kinderen en de huiselijke omstandigheden is natuurlijk uitstekend, moet gematigd zijn, anders komt men in allerlei verwikkelingen, die met het doel, kiezers te winnen, niets te maken hebben. Een propagandist is op dat oogenblik geen Vincentiaan. Men moet zorgen bij zich te hebben een strooibiljet, waarop kort staat aan gegeven, wat men heeft verteld. Zoo blijft de herinnering aan het gesproken woord levendig. Het gevaar is niet geheel denkbeel dig, dat een propagandist gaat meenen, dat het rondbrengen in vliegende haast van deze vliegende blaadjes zijn hoofd werkzaamheid is. Oin dit te voorko men, zorge hij, dal het papier diep in zijn zak zitte en eerst op het laatste oment te voorschijn kome. De mondelinge voorlichting is alles, de geschrevene geheel bijzaak. Bij het afscheid, dat als de propa gandist goed is opgetreden, een af scheid als tussQien vrienden zijn zal, dringe de bezoeker er op aan, dat de bezochte zelf van nu af ijvere voor de Katholieke Staatspartij. T. G. KANTOORBOEKHANDEL i F. TULP m Lingestrut 05 t o. Krommcstraat - TEL. 324 KANTOORBOEKEN fn alle Itaiaturen SCHRIJFMACHINES VULPENHOUDERS Nieuwe plannen. Ingediend is een wetsontwerp inzake de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn en verbetering van het Merwedekanaal. Hetgeen thans wordt voorgesteld, mag echter niet vooruitloopen op de definitieve oplossing van de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn voor het transitoverkeer met Rijnaken van de grootste afmetingen, terwijl het thana voorgestelde tevens in die op lossing moet passen De verbetering bestaat hierin, en ten Zuiden van de overbrugging van liet Merwedekanaal in den spoor weg Utrecht Gouda een nieuwe ka- naaltak voeren zal naar een bewesten Vreeswijk te maken nieuwe sluis. Het werk wordt geraamd op f9.000.000 alles voor Rijksrekening. Inkomen Hier volgt een staatje van het ge middelde inkomen in verschillende gemeenten van ons land laalrste dienstjaren. Gemiddeld inkomen per aangeslagene over 1925'26 1926'27 1927' f 2481 -2508 -2091 -2203 -2152 -2766 -3017 - 2383 -3347 -2451 - 1993' -2127 -2444 geeft de volgende voordeelen welke ize bevolking len goede komen: Het maakloon, het verschil tusschen grondstof en fabrikaat, wordt in Ne derland verdiend. Maar ook de grootere verdienste wordt ten deele weer ge bruikt om Nederlandsche goederen te koopenvandaar, dat het voordeel veel grooter is, dan men zou denken. Als Nederland voor een millioen gulden boter uitvoert en vooreen millioen fabrikaten invoert, is de uitvoer door den invoer betaald. Maar als hel in plaats van een millioen fabrikaat een millioen grondstof invoert en het laat die door andere werkloozen verwerken tot stel twee millioen fabrikaat, dan krijgt het voor zijn millioen boter niet één, maar twee millioen fabrikaat. Een tweede voordeel is de verrui ming van het afzetgebied van de bin- nenlandsche industrie en daardoor de verlaging van den kostprijs. Want afzet is bij de productie een evengroote factor als prijs. De ervaring, die de industrie opdoet bij grootere en veelzijdige orderseen ervaring, die bij volgende leveringen tot goedkoopere aanbieding in staat stelt. De steun, dien een zich ontwikke lende industrie verleent, zoowel aan hem, waarvan zij de grondstoffen en hulpwerkluigen koopt, als aan hen, waaraan zij haar producten verkoopt. Onstonden bijvoorbeeld niet naast de fabrieken van stoomketels en stoom machines, fabrieken van appendages, en leveren deze beide hun fabrikaten niet aan spinnerijen, die hun product weer leveren aan weverijen? Ontstond t de gloeilampen-industrie een emballage-industrie, die menig ander Nederlandsch bedrijf thans ten goede komt? De zoogenaamde verticale con centratie in de industrie is dan ook een meer en meer op den voorgrond tredend verschijnsel. Vermindering van werkloosheid geeft, behalve de moreele verheffing van den vroegere werklooze, nog twee andere voordeelen: het verhoogde inkomen van de vroegere werkloozen en de ver minderde uitbetaling aan werkloozen- steun. De belastingen kunnen verlaagd wor den: lo. doordat er minder steun aan werkloozen behoeft te worden betaald; 2o. doordat van hetgeen werkgevers en werknemers meer verdienen gemid deld 20 pet. aan belastingen in de schatkist komt. Velen, die geen werkkring kunnen vinden in de productie, gaan in de distributie, verkleinen aldaar elkanders afzet en verhoogen den kostprijs. Verlaging van kostprijs wordt dus verkregen uit vierderlei hoofde: te. door vergrooting van afzet bij de productie; 2e. door grootere ervaring van in- dustriëelen 3e. door verlaging der belastingen; 4e. door kostprijsverlaging bij de distributie. Behalve voor den Nederlandschen consument is een groot voordeel van kostprijsverlaging de vergrooting van de exportmogelijkhcid. Hier heeft men de groote heilzame wisselwerking tus schen prijsverlaging en exportvergroo- ting, die leidt tot overvloedige pro ductie tot lagen prijs. T. G. Amersfoort f 2430 f 2422 Amsterdam -2575 -2545 Apeldoorn - 2025 -2044 Delft -2210 -2204 Deventer -2135 -2157 Enschedé -2953 -2710 Den Haag -3027 -3009 Haarlem -2456 -2401 Hilversum -3365 -3335 Rotterdam -2505 -2476 Schiedam -2011 -1995 Tilburg -2169 -2118 Utrecht -2483 -2451 Uit den Omtrek Eeuines Twee maal achtereen zijn bij den landbouwer S. v. d. H. te Buitendijk des nachts een aantal jonge kippen ontvreemd. Voor zoover kan worden nagegaan, zijn circa 40 hennen ver dwenen. Ook bij andere bewoners van dit dorpsgedeelte worden kippen ver mist. Nederlandsch Fabrikaat. Nederlandsch fabrikaat gebruiken, MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten60 ct. Laxeer-Tabletten60 cl. Zenuw-Tabletten.75 Ct. Staal-Tabetten 90 ct. Maag-Tabletten75 Bij Apotb. en Drogisten

De Eembode | 1929 | | pagina 1