Drie en veertigste Jaargang Vrijdag 17 Mei 1929 - No. 14 L. i Luycx Zoon Koopt uw SchiijfoiachinB De €embode TWEEDE BLAD. St. Jtlartinus. lering van den i Onderofficieren „St. Martinus", le 'sHerlogenboscli werd voorafgegaan door een treffende en stichtende luilde en opdracht aan de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Voor deze plechtigheid verzamelden zich de afgevaardigden uit allcdcelen van het land in de kathedraalwaar het wonderbeeld in de Meimaand op het Maria-altaar op een hoogen troon verheven staat, omgeven door een rijke versiering van licht en een weelde van levende bloemen. Namens de onderofficieren werd een drietal fraaie bloemenmanden aan den voel van het Maria-altaar geplaatst en verrichtte de geestelijk adviseur van de afdeeling Den Bosch, Rector Brouwers, de acte van opdracht aan Maria. De plechtigheid werd met gebed en gezang gesloten. Na een lunch in hotel „Noord- Brabant" begon aldaar in den namid dag de jaarvergadering, welke bij ver hindering van den bondsvoorzitter ge leid werd door den heer J J. Rijpkcma, vice-voorzitter. De lieer J. Bak, voorzitter der Bos sche afdeeling, verwelkomde de leden, waarna de heer Rijpkema de openings rede uitsprak. Met voldoening memoreerde spr. daarbij den groei van den bond, den vooruitgang van het ledental tol 400; de deelname aan de gesloten retraiten; en den goeden stand van hel reserve fonds. De herziening der salarissen kon beter zijn, doch de bond erkent dank baar, wat reeds werd bereikt aan ver betering. Vervolgens trad de voorzitter in be schouwing over de ontwapeningsidee en de vordering van de actie dienaan gaande nationaal en internationaal. Spr. huldigde de regeering om het door haar ingenomen standpunt: dat de weermacht nog noodig is en het land dus niet weerloos mag zijn. Scherp veroordeelde spr. de bolsjewistische en communistische uitingen, welke door alle katholieken, en zeker dus ook door de onderofficieren, behooren bestreden te worden. Met een blik over den algemeenen toestand wees spr. er op, dat wij steeds paraat moeten blijven voor tegenwerking van het dreigend communistisch gevaar. Met vreugde en onder applaus memoreerde spr. de oplossing der Romeinsche kwestie. De gebedsactie werd door spr. nog eens dringend aanbevolen. De aandacht werd gevestigd op het belang van het fondsbezit. De bond beschikt met het fonds thans over een kapitaal van f 30.000. Versterking blijft nog steeds gewenscht, evenals steun aan de spaar- en voorzorgkas. De belangen der onderofficieren in het algemeen werden nader uitvoerig besproken. De verbinding van Amsterdam met den Ri]n De hoofdingenieur van denUtrecht- schen Provincialen Waterstaat, Ir. A. A. Mussert. heeft in tegenwoordigheid van den griffier der Staten van Utrecht, tijdens een persconferentie in het gouvernementsgebouw een uiteenzet- ting gegeven van het standpunt door Ged. Staten inzake de Amsterdam-Rijn verbinding ingedomen. Bij schrijven van 3 Mei j.l heeft het Prov. Bestuur van Utrecht zich gewend tot den Minister van Water staat, en dezen uitvoerig toe lichting op grond van een rapport door den hoofdingenieur op zijn ver zoek uitgebracht, dat een kanaal Am sterdam-Utrecht-Wijk bij Duurstede, de voorkeur verdient boven het tracé door de Geldersche vallei. Ir. Mussert vestigde er voorts de aan dacht op, dat de Minster klaarblijke lijk het advies van het Provinciaal Bestuur overbodig heeft geoordeeld, hoewel toch de belangen der Provincie in elk opzicht ten zeerste bij het graven van een kanaal, dat haar over de volle lengte van 40 50 K.M. zal! doorsnijden, zijn betrokken. Vandaar dat het college het advies ongevraagd heeft gegeven. Het rapport uitgebracht, is LAN6ESTRAAT 49 - TELEFOON 190 MOOIE KEUZE VOSSEN IN ALLE PRIJZEN verdeeld. In 't eerste worden de pro vinciale Utrechtsche belangen, betrok ken bij de kanaalverbinding door de Geldersche Vallei besproken. Deze be langen bestaan uit de verbetering van den waterstaatkundigen toestand en de scheepvaarlbelangen. De beschou wingen betreffende de verbetering van den waterstaatkundigen toestand voe ren lot de conclusie, dat de voordee- len die op dit gebied van den aan leg van een kanaal door de Geldersche Vallei verwacht kunen worden, te schatten zijn op ten hoogste f350.000. Bij de beschouwing over de scheep- 'aartbelangcn wordt de aandacht ge- :oncentrcerd op Amersfoort en Vee- nendaal en wordt een overzicht ge geven van de goederenbeweging op deze plaatsen. Geëindigd wordt met de volgende conclusieInderdaad moet het verkrij gen van een scheepvaariweg door de Geiderschc.Vallei speciaal voor Amers foort en Veenendnal van groot belang worden geacht. Het is echter hoogst bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk, om dit belang onder cijfers te brengen. De grootte der bevolking, en de om vang van de goederenbeweging zijn echter betrekkelijk zoo gering, dat in alle behoeften ruimschoots voorzien runnen worden door een kanaal 300 ii 400 tons schepen, hetwelk later, indien de behoeften zouden zijn legenomcn, verruimd zou kunnen ■orden lot een 1000 tons vaarweg. Hilversum dat grooter is dan Amers foort en Veenendaal tezamen, en ook industrieel van grootere beteekenis is, zal in de naaste toekomst een aanslui- ting krijgen aan het Mcrwedekanaal van bovengenoemde capaciteit en acht daardoor zijn belangen afdoende be hartigd. Ook de zooveel grootere zui delijke industriecentra zooais Eindhoven, Tilburg en Breda, zijn gelegen aan scheepvaartwegen, geschikt voor 400 lons vaartuigen. Daarmede is voldoende aangetoond, dat, hoezeer ook de Gel dersche Vallei gediend zou zijn met het verkrijgen van een thans geheel ontbrekenden scheepvaartweg, in geen geval een 4000 tons kanaal, zooals de Amsterdam - Rijnverbinding zal zijn, noodzakelijk is te achten om aan de behoeften van dit gebied ten goede le komen. De eerste schrede tot het verkrijgen n een voor de te verwachten bin nenvaart passende verbinding door de Geldersche Vallei van de Zuiderzee naar den Beneden-Rijn is reeds gezet, toen de Staten van dit gewest in hun 'ergadering van 30 October 1928 be sloten om de Eem zoo spoedig moge lijk geschikt te maken om te dienen als scheepvaartweg voor vaartuigen tot een laadvermogen van 500 ton. De kosten van dit werk zijn geraamd op f200.000, reeds hebben de Staten be sloten 1/3 deel voor provinciale reke ning te nemen en ook de Minister van Waterstaat heeft een rijksbijdrage van 1/3 gedeelte in uitzicht gesteld. Na de uitvoering van de voorgeno men werken zal de Eem tevens geschikt zijn om zonder bezwaar at het water uit de Geldersche Vallei te ontvangen, dat ook na de voorgenomen verbetering van de afwatering daarheen in maxi mum zal kunnen worden afgevoerd. Hoofdstuk II handelt over de Pro- vtnciaal Utrechtsche belangen, betrok ken bij de kanaalverbinding Amster dam—Utrecht Wijk bij Duurstede en Amsterdam—Vreeswijk. Hierin wordt uitvoerig uiteengezet welk een gunsli- gen invloed dit kanaal zal hebben op den waterstaatkundigen toestand van de betrokken landstreek. De aanleg van het kanaal van Wijk bij Duurstede brengt met zich de grondslag voor de oplossing van bijna alle scheepvaart problemen van secundairen aard in het Westelijk deel der provincie. Het vraag stuk van de verbetering van den Leid- schen Rijn, dat voor dit deel der pro vincie van zeer groot belang is, zou in principe worden opgelost. Amstel, Dreclit, Kromme Mijdrecht, Angstel, Nieuwe Wetering, A, Heycop en Leidsche Rijn zouden met elkander en met het Merwedekanaal in open ge meenschap komen. Tenslotte worden de belangen van de hoofdstad der provincie bezien. Het goederenvervoer van en naar het Mer wedekanaal blijkt zeer aanzienlijk te zijn: goederenaanvoer naar de stad bedraagt 1.408 670 ton; goederenaf- voer van de stad 473.540 ton: totaal 1.882.210 ton. Hel aandeel, dat Utrecht in de Rijn vaart heeft, blijkt 400.000 ton lading te zijn, een cijfer meer dan 3 maal zoo hoog als Dr. Wentholt opgeeft. Op grond van dit rapport kwamen Ged. Siaten na uitvoerige motiveering van hun standpunt, waarbij de ver schillende tegenstrijdige belangen zorg vuldig zijn overwogen, tot de slotsom dat uit een oogpunt van Utrechtsche streekbelangen het kanaalplan Ainster- dam-Wijk bij Duurstede zeer bepaald de voorkeur verdient boven het ka naal door de Geldersche Vallei. Kerknieuws. Maandag 13 Mei is een gewichtige dag geweest voor de Katholieken van Nunspeet en omgeving, die niet spoedig »eten zal worden. lp dien dag had n.l. de inwijding plaats van hel klooster en openbare kapel der Paters Conventueelen. Aangemoedigd door hel schitterend weer, waren velen opgetrokken om bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn of door hun bezoek van hunne belang stelling blijk te geven. Van het klooster zelf wapperde vroolijk de Nationale driekleur met Pauselijken wimpel. Langzaam vulde de kapel zich met genoodigden onder wie werden opge merkt de Provinciaal der Conventueelen Carolus Hoyng, kanunnik Fock het dekenaat Amersfoort, Baron Mackay, burgemeester van Nunspeet met het college van Wethouders den Secretaris dezer gemeente. Verder waren aanwezig verschillende pastoors, Past. B Gerritsen van Harder wijk, pastoor W. de Jong van Hoogland, pastoor S. J. Brenninkmeijer van Hoog landerveen, pastoor E. Scholten van Oldebrock, prof. Overmaat van I Seminarie Rijsenburg, pastoor G. Rcinders van Zeist, pastoor Hagen van Vaassen en vele Eerw. kapelaans der omliggende parochies. De toeloop van bezoekers was zoo groot, dat de kapel te klein bleek om allen te bevatten. Om half tien verrichtte de HoogEerw. Pater Prov. Hoyng de inzegening van klooster en de kapel. Na afloop hiervan droeg de Hoog Eerw. Heer Deken Fock de plechtige H. Mis op, geassisteerd door de Eerw. heeren E. Schweigman en C. Venings. Door het zangkoor werd de Missa tertia van Haller op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Na het Evangelie wees de ZeerEerw. Heer B. Gerritsen op de groote be teekenis van dezen dag. In 't kort ging hij na den onhoud- baren toestand waarin de katholieken van Nunspeet verkeerden, waarvan velen op meer dan vier uren afstands woonden van een katholieke kerk. Dit moest op den duur verslappend werkenhij dankte Mgr. den Aarts bisschop die hieraan een einde had willen maken en zag in de keuze van de Paters Conventueelen de leiding der Goddelijke Voorzienigheid. Immers uit de geschiedenis blijkt, dat de P. Conventueelen die in den troebelen tijd der Hervorming op straffe van gevangenschap hun verblijf te Nunspeet het langst hebben volgehou den, nu 't eerst na drie eeuwen daar worden teruggeroepen om de geestelijke bediening voort te zetten. Spreker heette de Paters Conven tueelen op zeer hartelijke wijze welkom, droeg hun met blijdschap de geestelijke bediening van dat deel zijner parochie over en hoopte dat Gods zegen op hun arbeid mocht rusten. Zich wendend tot Burg en Wethou ders bedankte hij hen voor hunne aan wezigheid en welwillende samenwer king en stelde er prijs op te verklaren dat de Katholieken alles zouden doen om die samenwerking te bevorderen. Spreker sprak de hoop uit dat de komst der Paters ertoe zou bijdragen om vele vooroordeelen, die omtrent de Katli. Kerk nog op de Veluwe heerschen, voor heel Nunspeet en omge/lng. De Katholieken van Nunspeet wekte de Eerw. spreker op,.toch goed te beseffen, wat deze dag voor hen be- teekent, als straks op 't oogenblik der Consecratie, God zelf wederom na drie eeuwen, in zijn H. Altaar-Sacrament onder hen wil tegenwoordig zijn. Hij ging nog na wat de Katholieke Kerk voor hen beleekent en vroeg ten slotte huil aller krachtig gebed, omj God te danken en Zijn zegen over het begonnen werk af te smeeken. De gevoelvolle woorden van den Eerw. spreker lieten niet na een diepen indruk op alle aanwezigen te maken. Hierna werd het H. Misoffer voort gezet en besloten met een plechtig „Te Deum" en het lied van Lof en Dank. Hiermee eindigde de voor Nun speet zoo gewichtige dag. Het klooster ligtoppl.m. 10 minuten ifsland van het station en is onder bescherming gesteld van den H. Fran- ciscus van Assisif. De geestelijke bediening wordt waar genomen door de Eerw. Paters Remi- gius Pozzi en Cornelius Kramer. BERICHTEN DIT AMERSFOORT of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL LflNGESTRflAT 84 TEL. 528 - Wie zullen de gelukkigen zijn Bij een wandeling door de straten onzer stad, zal het U wel opvallen dat vele sigarenwinkeliers speciale etalages hebben gemaakt van Kyriazi sigaretten, terwijl in een der hoofd straten een lichtreclame nog eens speciaal de aandacht op dit merk 'estigt. De firma Kyriazi Frères is er nl. toe iver gegaan hare wereldberoemde n ken wederom direct uit Egypte te porteeren en wil de aandacht van oners van Amersfoort op dit feit vestigen. In verband met deze speciale etalages is tevens een aardige prijsvraag voor de rookers uitgeschreven, met prijzen an *50.—, f25.— en f 10.—terwijl erder nog 50 troostprijzen ter beschik king zijn gesteld. De deelname aan deze prijsvraag is uitsluitend open voor inwoners van Amersfoort en omstreken, terwijl de uitslag vóór 15 Juni a.s. wordt bekend gemaakt. Nadere bijzondei heden ver-j meldt de annonce in dit blad en ver-] strekt U gaarne iedere sigarenwinkelier, bij wien ook deelnaine-billetten ver krijgbaar zijn. Door Notaris Knoppers werden geveildKoffiehuis Groote St. Jansstraat E. J. Ruitenberg f3250. Koffiehuis Hof hoek Vijver S. J. Dekkers f5500. Twee huizen aan de Appelmarkt 4 en 5 opgehouden voor f9100. De gezonde ondernemingsgeest van onzen Amersfoortschen koopmansstand demonstreert zich onder meer herhaal delijk in het uitbreiden, verfraaien en modemiseeren van de winkelpanden aan de hoofdstraten gelegen. Zoo heeft nu weer de bekende firma L. J. Luycx en Zoon haar magazijn aan de Langestraat beduidend vergroot door bijtrekken van het naastgelegen pand, waardoor een gioote magazijn en verkoopruimte is ontstaan. Op den groei en den bloei van het Magazijn De Vlijt zal zulks ongetwijfeld grooten invloed zijn. De musicus Piet Tiggers is benoemd tot opera-dirigent van de Groningei Opera-vereeniging te Groningen. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den koopman A. R. te Amersfoort, die, naar men zich zal herinneren, een proces-verbaal kreeg wegens overtreding der bouwverorde ning, omdat hij zijn perceel het karakter van „heerenhuis" had ontnomen. De officier, mr. Oosting, had fl.— boete of 1 dag hechtenis geüischt. Mr. Pit had als zijn oordeel te kennen ge geven, dat verdachte niet strafbaar was. De rechtbank, in hooger beroep von nis wijzend, ontsloeg verdachte vaj^ alle rechtsvervolging. Vertoond zal worden de mooie film van de Middellandsche zeereizen met het s.s. Rotterdam van de Holland- Ameri ka-lijn. De eindexamens van het Stedelijk Gymnasium zullen worden gehouden op 19, 20, 21 en 22 Juni a.s. Gecom mitteerden zijndr. H. Wagenvoort, hoogleeraar te Groningen, dr. W. Mul der S. J., hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen, dr. J. Wolff, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aan wie op 19, 20 en 21 Juni wordt toegevoegd dr. T. H. Weevers, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni- ersiteit te Amsterdam. - Groote belangstelling werd Dinsdag avond getoond voor een openlucht bioscoopvoorstelling op den Hof, uit gaande van het Amersf. Drankweer- comïté. HET MODERNE BOERENBEDRIJF Woensdagmiddag stelde de Heer J. Bergen, smederij alhier als leverancier van de „Ettan" melkmachine ons in de gelegenheid deze machine in vol bedrijf gade te slaan. Deze „Ettan" installatie is door genoemde leverancier twee maanden geleden geplaatst op de boerderij van den Heer Staal te Hoevelaken en voldoet uistekend. Op deze boerderij werden wij in de ge legenheid gesteld het machinaal mel ken van het begin tot het eind te zien. De eigenlijke inrichting is ondergebracht in een ijzeren loods en bestaat uit een 2 P. K. benzinemoter met vacuum- pomp. Vanuit dit gebouwtje loopt de vacuum-leiding naar de melkplaats buiten. Aan dezen leiding kunnen vier melk apparaten worden verbonden. Deze bestaan uit een viertal rubber vacuums in de leiding (33 c.M. kwik- druk) wordt de melk uit de uiers ge- ;en, en loopt in de melkbus, londer door handen aangeraakt of met de vaak stoffige buitenlucht in verbinding geweest te zijn. Deze vier machines kunnen gemakkelhk door één persoon bediend worden en hier mede is het mogelijk in éèn uur tijds 27 koeien te melken door één persoon. Dat de koeien geen hinder hebben an de apparaten blijkt wel hieruit, dat de beesten onder het melken rus tig staan te herkauwen. De heer Staal deelde mede, dat hij per dag (2 x melken) 24 cent aan benzine verbruikt. In den winter wordt door een zeer praktische vinding, de de pomp door een ondergrondsche leiding verbonden met de stalleiding, zoodat ook in de stal gemolken kan worden. zijn dat deze dag een zegen z Soest Vermoedelijk doordat de vlam in een pot met vet was geslagen, ontstond er brand in het perceel van Wouden berg. aan den Lange Brinkweg. Aangezien de dakbedekking van het huis uit riet bestond, vond het vuur gretig voedsel en greep zeer snel om zich heen. In een minimum tijd was het woon huis tot den grond afgebrand, alhoe wel de vrijwillige brandweer zeer spoedig ter plaatse arriveerde. Het naastliggende huisje van den stoeleninatter de Bree is ook uitge brand. De Bree wist echter zijn huisraad nog bijtijds in veilige haven te brengen, terwijl de geheele inboedel van de fam. Woudenberg mede een prooi der z'in Amicitia een filmavond organiseeren. vlammen werd. Bij onderhandsche aanbesteding is de bouw van een villa te Hilversum onder architect Wijdeveld, Amsterdam, gegund aan den aannemer W. Bunnik alhier voor f43.392. Het departement Amersfoort van de Maatschappij voor Nijverheid zal op te ruimen en zeide overtuigd te 0p 23 Mei, 's avonds te 8 Uit den Omtrek Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Gerar- dus Albertus, z. v. G. H. Kreijne en G. v. Beek. Hendrik Gerbrand z. v. A. Ebbenhorst en M. A. van 't Klooster. Getrouwd: G. Herder en A. Hilhorst. G. v. d. Berg en G. v. Vulpen. I Overleden: Dirk Rijnders 2 d. Hendrik Gerbrand Ebbenhorst 1 d.

De Eembode | 1929 | | pagina 5