Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken J. Qerritse STER-TABAK Advertenliën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertenliën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn Dc <Eembo(k Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro] no. 44234 Vrijdag 21 Juni 1929 - No. 24 Men moet vertrouwen hebben in zich zetj en in wat men tracht te bereiken. Men moet zeggen„Ik kan het'\ Men moet op zich zelf wedden en dan alles doen om het te winnen. Epistel en Evangelie. Vijfde Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den fl. Apostel PetrusIII, 8—15. Zeer geliefdenWeest allen een drachtig in liet gebed, medelijdend, broederlievend. barmhartig, bescheiden, nederig, geen kwaad met kwaad, noch schelden met schelden vergeldend, maar integendeel zegensprekendwant daartoe zijt gij geroepen, opdat gij zegen als erfdeel moogt hebben. Want die het leven liefhebben en goede dagen wil zien. hij weerhoude zijne tong van het kwaad en zijne lippen van bedrog te sprekenhij wijke af van hel kwade en doe het goedehij zoeke den vrede en jage dien na Want de oogen des Heeren zijn op de rechtvaardigen, en zijne ooren naar hunne gebedenmaar het aangezicht des Heeren is tegen de kwaaddoeners. Ln wie zou u schade toebrengen, in dien gij ijveraars zijt voor hel goede? Doch al lijdt gij ook iels om de ge rechtigheid, zalig gijVreest dan hunne verschrikking niet en laat u niet ont stellen. maar heiligt den Heer Christus in uwe harten. EVANGELIE volgens den H. Matthcus; V, 20-2-1. in dien tijd sprak Jezus tot zijne leerlingen: Indien uwe gerechtigheid die der Schriftgeleerden en Pliarizeeim niet te boven gaat, zult gij in het Rijk der hemelen niet binnengaan. Gij hebt gehoord dat aan de ouden gezegd isgij zult niet doodslaan en wie een doodslag begaat, zat strnfbaar zijn voor het gerecht. Maar Ik zeg u: al wie zicli vertoornt tegen zijnen broeder, zal schuldig zijn voor liet gerechten wie tot zijnen broeder zegtRaknzal schuldig zijn voor den Raad; en wie zegt: Gij dwaas! zal schuldig zijn voor het helsche vuur. Wanneer gij derhalve uwe offergave brengt aan" het altaar, en daar indachtig wordt dat uw broeder iets tegen u heeft, laat uw offer daar voor het altaar en ga u eerst niet uwen broeder ver zoenen en dan zult gij uw offer komen opdragen. n KANTOORBOEKHANDEL ■s f. e. tulp m Langestraat 65 t.o. Krommestraat TEl. Ï26 ALLE BENOODIGOHEDEN VOOR VEREENIGINGEN daad van moord strafwaardig zijn maar ook de inwendige daad van toorn zal even strafwaardig zijn, omdat deze laatste de wortel, dc oorzaak, de bron de eerste. Ziedaar de vervol making van de Joodsche wet. De volgelingen van Christus zullen zich dus niet alleen moeten hoeden voor den doodslag maar ook voor de ccrsfe opwellingen van toorn, van haat en vijandschap jegens den evennaaste. Hiermede is niet gezegd dat iedere toorn of gramschap zondig is. Wanneer deze zich richt tegen de erkeerde daden van een persoon en inderdaad voortkomt uit een waar achtige liefde vor het goede, kan die loom gerechtvaardigd zijn, maar ze mag niet gericht zijn tegen den persoon "es zondaars en niet, zooals uit het olgende blijkt, de aanleiding worden die persoon zelf te beleedigen. Ik voor onze oogen staat: zij zal u wijzenj op het kruishout van Golgotha. En opdat niemand dit feit zou kun nen loochenen, heeft God gewild, dat het volk, hetwelk eenmaal dat kruis hout oprichtte, op in het oog vallende wijze en overeenkomstig de voorspel ling onder alle volkeren verstrooid zou voortbestaan. Ziedaar het handtastelijke bewijs voor de kracht van God in het kruis, dat het Christendom draagt. Is het niet gemakkelijker op een grashalm een huis te bouwen, dan aan de galg hangend een wereldgodsdienst te stichten? Is het niet gemakkelijker, met twaalf •'outen soldaten het machtigste rijk te vernietigen, dan met twaalf mannen, die zich op het kruishout beroemen, de wereld aan een godsdienst te onder werpen DROGIST Lasnstr. 34 Telefoon 564 Baarn SEau de Cologne's Toilet-Artikelen Parfumerieën aa'o 1 en dit uit door te zeggen „gij dwaas" zal nog meer strafwaardig zijn en ver schijnen moeten voorden Hoogen Raad, en alwie zegt „gij misdadige" zal schuldig zijn aan het helsche vuur. |f Alwie derhalve zich door zijn toorn laat verleiden dc persoon van zijn evennaaste te beleedigen, óf wel door het verstandelijke goede, óf wat nog erger is het zedelijke goede in hem of haar te ontkennen of te betwijfelen, zal in hoogcre mate schuldig zijn tegen het vijfde gebod. Waarom dit "alles? Omdat God is een God van vrede en Zijn eerste en hoogste verlangen en gebod is, dat er vrede zij onder de inenschen. Zóó zelfs dat Jezus zegt: „als gij dan uw offer naar het altaar brengt (een voorbeeld ontnomen aan het Joodsche gebruiken, toepasselijk op ieder Godgevallig werk) en daar indachtig wordt dat uw broeder iets tegen U heeft, Iaat uw offer daar voor het altaar en ga u eerst met uw broeder verzoenen en dan zult gij uw offer komen opdragen". Vragen we aan Jezus dan geest van zachtmoedigheid, a die gezegd heeft: „Leer van Mij dat Liturgische Kalender. Ik zachtmoedig van harte ben". Week van 23-29 Juni. Zondag 23 Juni 5e Zondag na Pink steren, Tijdeigen, Mis Exaudi, 2e geb. A cunctis, 3c naar keuze, Pre fatie H. Drievuld. Maandag 24. Geboorte H. Joannes den Dooper. Dinsdag 25. H. Adalberlus, 2e geb. 11. Wilhelmus, 3c Oct. St. Jan. Woensdag 26. H.H.Joannes en Paulus, 2e geb. Oct. St. Jan. Donderdag 27. Mis vail St. Jan (24 Juni) 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Vrijdag 28. H. Irenetis, 2e geb. Oct. St. Jan, 3e geb. en I. Fvang. v. d. Vigilie H.H. Petrus en Paulus. Zaterdag 29. H.H. Petrus en Paulus met Octaaf. Credo. Pref. van de Apostelen. zeg U, zoo vervolgt Jezus dan alwie Wat is wonderbaarlijker, uit niets de inwendig op zijn evennaaste vertoornt wereld te scheppen, of iiit hoogmoe- Evangelieverklaring. Vijfde Zondag na Pinksteren Het H. Evangelie van dezen Zondag maakt deel uit van dc beroemde pre dikatie die de Zaligmaker op een berg in Galilea voor een groote menigte volks gehouden heeft en die daarom genoemd wordt de bergrede- Deze bergrede is de grondslag ge worden van de christelijke zedeleer, welke een vervolmoking is van de Joodsche Wet. Jezus zelf getuigde dat Hij niet gekomen was om de Joodsche Wet, die immers van God kwam, af te schaffen maar Ie vervolmaken.Een vooibeeld o'aaivan geett onshetEvan- gelie van heden. Wc hooren hier de Zaligmaker zeg- genaan uw voorvaderen d.i. aan Mozes en het Joodsche Volk, dat stond bij den berg Sinai, is gezegdgij zult niet doodslaan en alwie zich schuldig maakt aan doodslag zal voor het ge recht moeten verschijnen, dat den moor denaar zal moeten straffen n.l. met de doodstraf, maar lk zij Ualwie ver- De Verlosser. Gelijk God in de onbegrijpelijk groote natuur Zijn oneindige wijsheid en almacht toonde, zoo wilde Hij in Jezus Christus zijn oneindige liefde openbaren. Jezus van Nazareth is de door God beloofde Messias of Verlosser: in Hem is alles vervuld geworden, wat de pro feten aangaande den Verlosser hebben voorspeld, zooals uit helleven en lijden van Christus blijkt. Moet ieder verstandig mensch Chris tus als door God gezonden erkennen? In den godsdienst van Christus straalt het licht der waarheid niet zóó klaar, dat het iedereen, ook den kwaadwillige, tot erkenning dwingt; maar het schittert toch helder genoeg om ieder verstandig mensch van goe den wil te doen erkennen dat die godsdienst vangoddelijken oorsprong is. Wilt gij u hiervan overtuigen, zie dan slechts toe en bedenk, dat reeds bestaan des Christendoms een wonder is. God alleen kon troische geesten zulke verootmoedigende waarheden, bedorven menschen zulk een strenge zedenleer doen aannemen, in aardsch- gezinde harten zulke hemelsche ge voelens kweeken. Het werk van Christus staat in de wereld, als het verhevenste, dat ooit is tot stand gebracht, reeds achttien honderd jaren, ten trots van voortdu rende stormen en aanvechtingen. Ziet gij een machtig bouwwerk uit het water oprijzen, dan maakt gij de gevolgtrekking, dat het op een stevig rotsfundament moet rusten. Wanneer men u zeide, dit trotsche gebouw rust onder water op een riethalm, zoudt gij het gelooven? En wanneer men het u bewees, zoudt gij het geen wonder noemen? Welnu, vraag de geschiedenis, waarop in de diepte van het verleden dige, zinnelijke menschen aanbidders en navolgers van een gekruisigde te maken Dit wonder ziet ge met eigen oogen de wereld aanbidt een Gekruisigde. Maar al te dikwijls is het waar, dat zij. die in hun leven bemind en gevierd waren, na hun dood worden vergeten. Met Christus heeft het tegendeel plaats. De Apostelen hebben Hem tijdens zijn leven .verlaten en verloochend, maar toen Hij aan het Kruis was ge storven, hadden zij hun leven voor Hem veil. En let wel: terwijl niets moeilijker is dan menschen op den duur te boeien, verdringt zich sedert ruim acht tien eeuwen om den Gekruisigde alles, wat de wereld bezit aan deugd, on schuld en wijsheid; slechts zondaars en boozen ontvluchten Hem knarsend van woede. Kinderen, grijsaards, mannen, maag den offeren alles op uit liefde tot een Gekruisigde: met kalm overleg en zon- v...-der opwinding, steunend op hunne Hem overtuiging, achten zij zich gelukkig, zoo noodig hun bloed onder spot en smarten voor Hem te vergieten. misdadigers bestemde hout is de eenige zuil der waarheid, recht vaardigheid en heiligheid geworden, de eenige troost van millioenen sterven den, die op het punt om voor den eeuwigen Rechter te verschijnen, hun bleeke lippen op het kruisbeeld drukken. Woensdag 3 Juli is het stemdag voor de Tweede Kamer. Alle Katholieken van Nederland stem men dan iri'alle kieskringen op nummer één van lijst 8! toornd op zijn broeder zal even straf- waardie ziin In de Nieuwe Wet zal .het gebouw des Christendoms rust, derhalve niet alleen de uitwendige dat uit de golven des tijds oprijzend Naar de Stembus. BLIJFT VRIJ, WAAR EN ÉÉN! Een les in politieke geschiedenis, de laatste ons door den onvergetelijken dr. Schaepman nagelaten! Ons .recht verkregen wij, toen wij één waren. Daarom werden wij één, daarom moeten wij één blijven. De eenheid der Katholieke partij is hechtste bolwerk tegen socialisme en communisme Het groote gezin, de bron van volks deugd en volkskracht, drager van volks- adel en volksvreugd, vraagt om be scherming en verdediging. Voor zijn belangen staat dc R. K. Staatspartij op de bres. Zij dient daarmee het belang van heel het volk! KATHOLIEKEN, DENKT AAN UW BIJZONDER ONDERWIJS. De harde en faaie arbeid van onze katholieke volksvertegenwoordiging ge durende 40 jaren, in trouwe wapen- broederschap melde geloovige protes tanten, bevocht onze eigen vrijheid vtfti onderwijs en de financieele ge lijkstelling, een feit, eenig in de staat kundige geschiedenis der wereld. Nagenoeg alle katholieke kinderen, dig daartoe in aanmerking komen, ont vangen thans katholiek en goed lager onderwijs. Om te behouden en te ver volmaken, hetgeen we bereikten, is de handhaving en versterking onzer positie in het Parlement de eenige, maar zekere waarborg. DE ARBEIDERS EN DE R. STAATSPARTIJ.;' Steunend op het gehèèle katholieke Olk is de R. K. Staatspartij zich niet temin bewust, dat de groote massa der arbeiders haar bijzondere zorg eischt en deze roeping heeft zij ook naar ermogen vervuld! Naast hetgeen in de na-oorlogsche jaren onder invloed der R. K. Staatspartij inzake arbeids wetgeving, volkshuisvesting, werkloo- enz. werd bereikt, gaat zij voort ieids-wetgeving verder uit te bouwen door een program, dat zij als erantwoordelijke partij, straks moge- ijk tot regeeren geroepen ook uitvoeren kan: wettelijke regelen inzake bedrijfs organisatie en medezeggenschap: ver betering en aanvulling der sociale ver zekeringswetten, verdere doorvoering der arbeidersbescherming, tenslotte: de behartiging der belangen van het groote gezin en kindertoeslag. De katholieke beginselen het richt snoer bij de zorg voor de sociale positie den arbeidenden mensch. DE KATH. VROUW EN DE R. K. STAATSPARTIJ. Juist u en juist nu! Gij katholieke Nederlandsche vrou- en, gij hebt bij de verkiezingen het grootste belang. De toekomst van Neder land, de toekomst van uw Kerk, de toe komst uwer kinderen en ook uw toe komst ligt in uwe handen. Weigert niet uw plicht te doen, daar waar het geldt zulke ernstige groote zaken. Brengt uw stem uit op de katho lieke partij, waar uw belangen veilig zijn. R. K. WELVAARTSPOLITIEK IS BEVOLKINGSPOLITIEK. Jaarlijks vermeerdert onze bevolking met rond 100.000 zielen, hetgeen zeg gen wil, dat Nederland thans bijna acht millioen inwoners telt tegen slechts 2'/j millioen vóór honderd jaar. Om deze 100.000 nieuwe Nederlandertjes ook goed te verzorgen is noodig: uit breiding der arbeidsgelegenheid, voorts woningen voor de gezinnen, kerken, scholen en cultureele instellingen. De Christelijke Welvaartspolitiek heeft de eerste plaats den arbeidenden mensch tot doelwit. Arbeid is een God delijk gebod! Waar menschelijke en staatkundige invloed bij machte is om arbeidsgelegenheid te scheppen en te behouden, daar kent de R. K. Staats partij haar heiligen plicht en staat zij op de bres voor een welbewuste krachtige welvaartspolitiek. Bekeer/ nie/-rcckers MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxcer-Tabletien 60 cl. Zenuw-Tabletten.75 ct. Staal-Tabetten 90 ct. Maag-Tabletten 75 Bij Apolh. en Drogisten Gebed. Het is meer dan noodig in dezen tijd, dat wij Katholieken, altoos meer worden een volk van waarachtig biddenden. Met niets zijn wij zoo rijk, zoo machtig, zoo onoverwinnelijk als met het gebed. leder waar geloovige weet dit uit eigen zielservaring. Terugkeer tot het gebed is dan ook het eerste bewijs van geestelijk, van innerlijk leven. Reeds dat de mensch bidt is een leeken dat hij een ander een nieuw mensch wil worden. Elke vooruitgang in het gebed is dan ook een groei, een altoos voort gaande vernieuwing van het leven der ziel. Naarmate de mensch met het gebed vertrouwd is geraakt, naar die mate begrijpt hij ook het leven, en kan hij er zich op beroemen een waarachtig Christen te zijn of het ten minste te willen worden. Maar dan moet zijn leven een waar gebedsleven zijn. Wie zich alleen maar den plicht van bidden herinnert als gewetensangsten of pijnlijke nood hem de lang geslo- tene lippen openen, is nog niet tot den vollen rijkdom van het Christen dom doorgedrongen. Hij beseft nog niet geheel, hoe het hoogere, het onsterfelijke in hem slechts bloeien en gedijen kan in dat voort durende, wonderbare contact van de ziel met God, hoe hij toch niet min der is dan een plant of een bloem, die immers ook niet groeien, nóch heerlijk schitteren kan, wanneer de zon slechts af en toe haar komt bestralen of de regen haar een enkele maad verkwikken. Neen, het gebed is oneindig veel meer, het moet veel dieper wortelen in den mensch. Het is de allerheiligste ademhaling van het onstoffelijke zieleleven. Het is de ophelfing van den geeste lijken mensch naar de verwarmende er verlichtende stralen van Gods boven zinnelijke genadekracht. Het gebed is de roepstem, de onhoor bare verzuchting van 's menschen hart naar den levenden God. Het is de versmachting der ziel, ge lijk het hert, dat naar de waterbronnen dorst. Het innigste levensverkeer tus- schen den Allerhoogste en het schepsel in deze nietige en vergankelijke stof. Het gebed is die stille, diepverscho- lene, onzichtbare factor, die voor elk individueel menschenleven de hooge hemelen en de weelde van het Paradijs omlaag trekt naar dit zijn stoffelijk bestaan, een factor tevens, die dieper ingrijpt en meer de roerselen der we reldgeschiedenis beheerscht dan trac- taten, wetten, oorlogen en politiek. Naar buiten, zeker, is de werking van het echte gebed veelal niet gaan of te bespeuren. Maar wel legt het een hoog en edel cachet op den mensch, drukt het een stempel van groote aantrekkelijkheid op hem, die de kunst van bidden ver staat. Le style c'est Thomme, heeft men gezegd, de stijl en de spraak is de mensch, maar dan is het gebed de stijl van den echten Christen, de zekerste proefsteen van den geest, waaruit hij leeft en waarvan hij is bezield. Niet de wetenschap noch geloofs apologie. noch kennis van dogmatiek, noch studie van ascese en mystiek maar het gebed, ziedaar de vernieu wing des levens, de al-herstelling ir Christus, het eigenlijke diepstliggende wezen van het Christendom, het aller zekerste middel om in de Katholieken den waren geest van het Christendom levendig te houden en in rijke vrucht te doen uitbloeien. Kon de wereld, die op heden zoo troosteloos diep verzonken ligt in de materie, maar eens haar bitteren nood uitklagen, haar smarteleven openleggen, al haar schrijnende zieleleed uitbrenger in een oprecht gebed Maar daarvoor is deze eeuw le afgezonken. Dat zij het gebed heeft prijsgegeven, dat zij zelfs den naam van den Al machtige heeft geweerd uit haar staats wetten en regeeringsdocumenten, dat zij haar ijdelen waan en haar hoog moed gesteld heeft tegenover de wijs heid, die er ligt in de gevouwen han den en het neergebogen hoofd van den biddende geloovige, het is haar dood geworden. Het is haar groote, haar eenige zonde. Neen, de wereldling begrijpt niet wat bidden is, hij houdt er niet van, hij ontvlucht het gebed waar hij kan en wordt het niet moede om te ver zekeren, dat hij geen gebed noodig heeft. Maar al zouden de menschen ook duizendmaal zeggen, dat zij die ziels- behoefte niet gevoelen, dan is dit toch een van hun meest onoprechte be weringen. Zoo immers spreken zij van alles, wat zij in hun hart hoogschatten, wat zij gaarne zouden bezitten, maar voor welk bezit zij zich geen moeite willen getroosten. De mensch, die uit vertwijfeling het beste in hem tot een ruïne heeft ge maakt, ontvlucht het gebed, omdat dit hem een bittere herdenking is aan ver vlogen zielsheerlijkheden. maar zelf weet hij maar al te best, dat hij het juist is, die aan bidden het meest behoefte heeft. Zeifs voor den ongeloovigen De Musset bleef de gemoedsdrang naar den Oneindige de grootste kwelling voor zijn nog altoos opwaarts stre- vencjen geest.. Provinciale Staten In de onder leiding van den Com missaris der Koningin, dr. H. Th s'Jacob gehouden vergadering der Pro vinciale Staten van Utrecht werd naar Gèd. Staten om praeadvies gezonden een adres van het bestuur der Prov. Utrechtsche vereeniging ter bevorde ring der hygiëne van Moeder en Kind verzoekende een provinciale subsidie. Daarna werden de punten der agenda lar de afdeelingen verzonden of com missoriaal gemaakt. Voorts was ingekomen een adres van den gemeenteraad van Loosdrecht, in zake maatregelen ter voorkoming van hooge waterstanden in de Vechtstreek De voorzitter deed, in verband hier mee, eenige mededeelingen, waaruit o.a. bleek, dat bereids over deze zaak door een commissie verslag is uitge bracht welk verslag Gedeputeerden aanleiding heeft gegeven wijziging te brengen in hun machtiging, zoodra een nader voorstel van Ged. gereed is, dat in handen te stellen van de commissie Timmerman. Hiertoe werd besloten. De heer v. d. Meiden kreeg voorts gelegenheid tot het stellen van eenige vragen in verband met het plan van den Minister van waterstaat tot het doen graven van een kanaal bewesten Vreeswijk. Gedeputeerden zullen op deze vra- _:n in de volgende zitting van ant woord dienen. De heer Mebius stelde eenige vragen verband met de voorstellen van het comité van actie tegen verontreiniging van de Luntersche Beek. Nadat tenslotte de afdeelingen waren getrokken werd de zitting geschorst tot Dinsdag 2 Juli, 10 uur. Burgerlijke Stand van Baarn. GeborenCornells Willem, z. van C. Th. Mooij en H. M. L. Stom. Suzanna Eliane, d. van Jhr. H. H. Roëll en Jkvr. J. E. Huydecoper. Albertus, z. van A. Koops en A. M. v. Slooten. Everardus Wilhelmus, z. van G. J. Schmidt en W. A. Arler. Neeltje Pieternella, d. van G. Bak ker en C. Broerse. I OndertrouwdT. v. d. Brink en H. Hendriksen. E. B. N. Vierhout en M. H. v. d. Weide. H. Birkhof en A. Duisterhof. E. v. d. Kaa en M. Bast. i GetrouwdH. Altena en M. W. Lobbes.

De Eembode | 1929 | | pagina 1