mbode Amersfoort en Omstreken R. K. Spaarbank - Amersfoort H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro' no. 44234 Dinsdag 25 Juni 1929 - No. 25 jlNDlE EN DE VERKIEZINGSSTRIJD Het program der Katholieke Staats partij strijdt voor de handhaving en 'doorvoeringder Katholiek-Staatkundige beginselen in wetgeving en bestuur, dit niet alleen voor Nederland maar óók voor de Overzeesche deelen des Rijks. De katholieke staatspartij leent volgens inzicht en beginsel haar op bouwende kracht aan de vorming van het toekomstig Indië, door het leggen van een geestelijken grondslag en de bevordering van stoffelijke welvaart, welke aan de Inlandsche bevolking ten goede komt. Daartoe allereerst: vrij heid voor de Missie en daarnaast: veiligstelling van de belangen van den Inlandschen arbeider in de Europeesche ondernemingen. Voorbereiding van staatkundige zelfstandigheid binnen het Rijksverband is vooral een zaak van volksopvoeding. Het katholiek staatskundig beginsel wordt op koloniaal gebied zoo ruim mogelijk toegepast. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Qoedgekcurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 o 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk Ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Vreest geen examen! Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdl, terwijl Uw geest helder blijft MIJNHARDT's ZENUWTABLETTEM behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten RljWIELCLUB KEVELAER Afdeeling Amersfoort en Omstreken. Op Zondag 30 Juni a.s. om 3 uur, zal in het patronaat St. Aechten, Zand een ledenvergadering plaats hebben van bovengenoemde Rijv 'elclub ter bespreking van een rijwiel-bedevaart naar Keveiaer. Belanghebbenden, en zij, die aan deze rijwiel-bedevaart wenschen deel te nemen, worden verzocht op deze vergadering aanwezig te zijn. Het Bestuur. Volgens het jaarverslag telde de Volksuniversiteit voor Amersfoort en Omstreken op 31 December 1928 219 leden en 5 donateurs. In het afge- loopen jaar werden negen cursussen gegeven die in totaal bezocht werden door 323 personen, of gemiddeld 36 per cursus. Naast de cursussen werden verschil lende lezingen, voordrachten, herden kingsavonden en bijzondere bijeen komsten gehouden. Het finantieel overzicht geeft aan een nadeelig saldo van f 247.67 '/a- Zaterdagmiddag ongeveer half één heeft op den hoek Arnh.weg Albert Cuypstraat een ernstige aanrijdingplaats gehad tusschen een 2-wielig motor rijtuig en een met paard bespannen wagen, doordat laatstgenoemde de voorrang niet verleende aan het motor rijtuig. De motorrijder, de 20-jarige A. kwam te vallen en werd ernstig ge wond. Op last van Dr. Nieuwenhuizen werd het slachtoffer naar het zieken huis overgebracht. Een autobus-bestuurder is bekeurd wegens het vervoeren van meerdere personen in zijn wagens als toelaat baar was. Donderdag is een proef genomen met de inlaat van Rijnwater bij de sluis aan den Grebbeberg (bij Rhenen). Het Rijnpeil was nu zóó hoog, dat het water, ondanks den verzanden toevoer, de sluis kon binnenstroomen. De inlaat bedroeg ongeveer Ma. per sec. Donderdag hebben Veenendaal en Enka onmiddellijk gespuid en Vrijdag was het water alweer voldoende ge zuiverd. Wanneer nu de inlaat zijn maximum (5 Ma. per sec.) zal hebben bereikt, zullen we geen vervuiling meer be hoeven te duchten. Er was niet ge waarschuwd. Toen de beekstand hoog werd, is men gaan onderzoeken, en kwam toen tot genoemde ontdekking. De maandelijksche godsdienstoefe ning voor de R. K. Militairen der ver schillende wapens en rangen in het garnizoen wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op a.s. Donderdag en Vrijdag op gewone plaatsen en uren. In de R. K. Militairen Vereeniging zal op Donderdag 27 Juni a.s. 'sav. half acht een groote afscheids- en feest avond gegeven worden bij gelegenheid van het vertrek van serg. de Geus. Eindexamens Gymnasium. Geslaagd te Amersfoort aan het Sted. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt il een Taxi of auto noodig Amersfoort, Gymnasium Voor Diploma A: 1. W. J. G. Ben- tinck van Schoonheeten Olst2. Deliana H. van Mechelen, Amersfoort3. J. W. Wevers, Amersfoort. Voor Diploma B: 1. Joanna P.Fei- kema, Amersfoort; L. E. M. Klaar, Amersfoort. Met zes candidaten wordt het examen voortgezet. Programma van het 2e zomerconcert der R. K. Muziekvereen. „Wilskracht" op morgen, Woensdag 26 Juni. 1. Vieux Camarades. Marsch van C. Teike. 2. Die beiden Blinden. Ouverture, E. H. Mehub. 3. Simples Plaisiers. Fantasie Variété pour clarinette, Op. 192. G Gadenne. 4. La Roi s'amuse scene du Ballet, Les Delibes. Finale. 5. Pique Dame. Ouverture. F. Suppé. 6. Walser. P. Lineke. 7. Carmen. Fantasie G. Biset. 8. Finale- medekiezers dringend uit op Dinsdag 16 Juli a.s. trouw ter slembus op te komen en in de eersle plaats hunne stem uit te brengen op den heer M. L. Celosse, die in den raad en als wethouder getoond heeft steeds met de meeste onpartijdigheid de belan gen der gemeente en die der inge zetenen te behartigen." We noemden in den aanhef ook „Rome"-vrees die sommigen onzer stadgenooten dreef lot fulmineeren legen hen die meenden dat ook aan katholieken wel een paar raadszetels toekwamen. Kenschetsend voor de mentaliteit van die niet onbevangen oordeelende kiezers is een strooibiljet op oranje papier van den volgenden inhoud: „Protestantsche Kiezers! Op tegen Rome. Zal nu door verdeeldheid onder U. Rome over U heerschen? Is het U niet onverschillig wie er Raad komt, als het maar geen Room- sche is? Ziet na en beschouwt met ons wat Rome in de laatste tiental jaren in onze plaats al heeft daar gesteld. Hun heersch- en hebzucht kent geen grenzen. Bij de vorige verkiezing zijt ge allen als een man opgetrokken en hebt Rome glansrijk verslagen. Gaat ook nu trouw ter stembus en brengt Uwe stem uit op een van beide heeren H. C. van Dam of H. Koning. Op tegen Rome! Hervormde, Lu- fhersche, Remonstrantsche, Gerefor meerde Kiezers of van welke partij of gezindheid ge zijt. Vele profesfantsche kiezers." We schudden nu wellicht het hoofd over de demonstratie van zulk een tekort aan verdraagzaamheid, maar we zullen ons toch ook wel kunnen in denken hoe dergelijke insinuaties prik kelden en ook wondden. Eere de man van Christelijke groepen, die dit gedoe verafschuwden en daarvan loen ook metterdaad deden blijken. Een kwarteeuw geleden woedde op politiek gebied de strijd over al of niet uitbreiden van kierecht. Tak van Poortvliet had een methode itgedacht die het kiesrecht zou ver schaffen aan velen, die tot dan toe ervan verstoken waren. Het was in de verste verte nog geen algemeen stem recht, maar de voorgenomen nu ir onze oogen bescheiden uitbreiding van het kiesrecht bracht heel Neder land in rep en roer. Tak dreef met zijn voorstellen een wig tusschen menig tot dan toe gesloten partijverband er zijn plannen lieten ook de Amersfoort- sche politici niet onberoerd. Voorstanders van kiesrecht-uitbrei ding uit alle partijen kwamen hier samen en candidcerden den anti-revo lutionair de Waal Malefijt, burgemeestei van Westbroek en Achttienhoven. De circulaire waarin werd opgewekt: „te stemmen als één man op de Waal Malefijt" prijkte met de volgende aan bevelende onderteekeningen: Namens vele liberale kiezers: W. N. Coene, I. C. I. Pels Rijcken, H. W. A. v. d. Wall Bake, W. van Achterbergh, C. Jonker en D. Gerrit sen, radicaal. Namens veie katholieke kiezers: L. Karnes, J. van Wessum, M. H. T. Vermolen, A. H. van Kalken, J. Sinnige en A. T. Hoogenboom. Namens de antirevolutionaire kiezers: J. Koppen, J. v. d. Brink, Voorzitter van Patrimonium, P. Versluis, A. de Neeling en S. Knoppers. Wat lijkt ons dat alles lang, zeer iang geleden I En wat is er in een kwarteeuw machtig veel veranderd. We hebben algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht zien accepteeren door mannen die 't vroeger een beginsel kwestie achtten er zich zoo fel moee lij k tegen te kanten. Leerplicht is ingevoerd, en persoon lijke dienstplicht met afschaffing van plaatsvervanging en nummer-verwisse ling na heftigen strijd aanvaard. Zoo waren er veel meer zaken, die strijd en krakeel brachten en waarover men zich nu niet meer druk maakt, omdat men tot de wetenschap is ge komen, dat niet elk denkbeeld afwijkend van het gangbare om principieele rede nen per se verwerpelijk is. Er is in breede kringen een beter onderscheidingsvermogen gekomen. Dat allerwege echter de juiste de finitie van een beginsel wordtj gekend, zouden we nog niet gaarne 'beweren. T. O.

De Eembode | 1929 | | pagina 5