L. J Luycx Zoon i De bekende kapperszaak van den Heer Joh. H. C. de Wit aan de Ut- rechtschestr. 18 is met den tijd mee gegaan en geheel gemoderniseerd. Het nieuwe pui doet frisch aan, terwijl de salons voor Dames en Heeren naar de laatste eischen betreffende hygiene zijn ingericht en toegerust met de nieuwste apparaten voor ondulatie, watergolf enz. Geslaagd als onderwijzeres op 24 Juni (R.K. kweekschool Heerenstraat): De dames A. C. M. Beemer; S, E, Belt; M. A. H. Besselink; J, A, v. d. Bosch; C. M. Cremers; J. C. Dik. Burgerlijke Siand 18 Juni. GeborenBernard, z. v. C. Maas en M. Rommers. Adrianus Theodo- rus, z. v, R. A. P. Eijk en A. T. v. d. Vlasakker. Bertus Joannes Pieter, z. v. J. de Best en A. Wassenaar. Johanna Maria Margaretha, d. v. C. A. Berg en M. van der Laan. Johan nes, z. v. W. Kuis en J. Vrind. I Ge trouwd: J. W. v. Nus en J. G. L. Vernhout. 19 Juni. Geboren: Christiaan, z. v. C. Christ en M. v. Veen. Getrouwd: G. A. Tommei en G. G. J. Heesik. H. E. Mol en J. Deen. J. H, C. Balder en T. A. Krijnen. H. More- lisse en E. A. Palland. Overl. Gerard Wernsen, oud 2 j, 20 Juni. Geboren: Arend Jan, z. v. II. W. Aitink en A. Verzijden. Onder trouwd S. Cohensius en K. Brander. A. J. Foeks en J. M. van Wel. G. C. Westland en J. C.'Kerkhof. J. B. Capel en A. v. d. Spaa. Gehuwd: E. J. Krause en W. M, van Empelen. J. H. v. Bekkum en W. J. v. Ame- rongeu. G. Stam en C. Werij. Overleden: Johanna Maria van Beuse- koni, oud 77 j„ wed. van H, Sluiter. 21 Juni. Geboren: Jan Leenert, z. v. N. G. Uding en D. R. F. Hors meier, Abraham, z. v. W. T. Colen brander en W. - P. v. Overbeeke. Johanna Wilhelmina Antonia, d. v. K. W. v. Doorn en J. M. v. Beek. 22 Juni. Geboren; d. v, M. Knevel en A. H. Wassink. Johannes Cor nells, z. v. F. M. Barbillon en P, Artz. Alberdina Louise Maria. d. v. R. Brands en M. Ynker. Charlds Hen ri, z. v. A. J. G Boutray en J. F. A. Prins. Overl. Jacob Hendrika, oud 62j. wed. van J. H. Peeman. 24 Juni. Geboren: Neeltje, d. v. J v. Diggele en G. v. d. Brink. Jo hanna Elizabeth Alida, d. v. G. G. v. Kolfschooten en A. v. d. Hazel. Wilhelmus Jacobus, z.v. L. A. Kaspers en J, H. M. v. Mierlo. Overleden Maria van Assen, oud 71 j., wed. van A. Spijker. Apolonia Klemkerk, oud 51 j„ echtg. v. H. H. Maas. Uit den Omtrek Barneveld Een vrouw uit Amerongen werd door een terzijde springend paard van haar rijwiel, waarop ook haar dochtertje iiad plaats genomen, geworpen, ten gevolge waarvan de wielrijdster zelf ernstig werd verwond, terwijl de kleine geen letsel had bekomen. Een geneesheer constateerde, dat de gewonde twee ribben had gebroken. Op den Wesselschen weg is een auto in de gracht van het landgoed „De Schaffelaar" gereden. Op bet hulp geroep der automobilisten, twee dames en twee heeren, kwamen weldra om wonenden toesnellen, die erin slaagden de inzittenden uit hun benarde positie te redden. Vooral de chauffeuse was erg ge schrokken, terwijl de andere dame cenige snijwonden had bekomen. De noodzakelijke vergrooting van de Ned. Herv. Kerk geeft de Prov. Geld. Archeologische commissie aan leiding in haar verslag over 1928 mededeelingen te doen over dit ge bouw, uit het laatst van de eerste helft der 15de eeuw, en de zich daarin be vindende kerkschatten. Het beneden gedeelte van den toren, bekend door den vrijwilligen dood van Jan van Schaffelaar (16 Juli 1482), is uit het midden der 13de eeuw; het bovenstuk is een eeuw jonger. Ter zijde van den toren stond nog in 1717 een knekel huis met het opschrift: Hier is geschiedt rechtvaerdig regt, Hier ligt de meester by den knecht, Hier leyt de sotte by den wyse, De jonge by den oude gryse, Hier ligt de arme by den ryke, De vuile by de suiverlyke. De laatste der Schaffelaars, Lucas Willem baron van Essen, vrijheer van Abbenbroek, heer van Helbergen en Schaffelaar (f 1791), heeft in de kerk een tombe. Twee andere gedenkteeke- nen zijn gewijd aan de nagedachtenis der predikanten Jacobus Mensinga (t 1796), en Willem van Violen (t 1808). De drie klokken in den toren zijn gegoten door Claes Noorden en Jan Albert Grave te Amsterdam (1711), Peter van Trier en Jan Philipsen (1634) en J. M. van Bergen te Heiliger- lee (z.j.). Een klokkenspel van 24 klokken gegoten door Gillett en John ston te Croydon werd 8 November 1927 aan de gemeente aangeboden. Vermoedelijk tengevolge van de warmte, zakte op de kippenmarkt een bejaard koopman uit Hoogland Ineen. Nadat de man geruimen tijd bewuste loos had gelegen, werd hiervan kennis aan de politie gegeven, die aanstonds de hulp van een geneesheer inriep, waarna de ongelukkige weer wat op knapte. Een eveneens ter markt aan wezige volwassen zoon van bedoelden koopman, achtte het inroepen van ge neeskundige hulp geheel overbodig, hoewel van verschillende zijden hierop bij hem was aangedrongen. Een en ander veroorzaakte heel wat conster natie. Burgerlijke stand. GeborenReintje, d. v. A. v. de Koot en G. Mouw Femmechien, d. v. G, H. Nljhoff en A. Santing - Aaltje, d. v, E. Kuijt en W. v. de Top Dirk Jan, z. v. J. Brom en J. v. d. Brink Aart, z. v. M. v. Hierden en H. Obe- rink Albert, z. v. T. v. de Hazel en T. v. Dasselaar Teuntje, d. v. H. van Galen en J. Kampliorst Klaas, z. v. T. v. Laar en H. J. Henken Willempje, d. v. H. Busser en J, Steeg. Gehuwd: E, v. de Beerecamp en P. Brons. Bunschoten Zaterdag werden de onderkruipende Spakenburgers "weer eens door hun tegenstanders aangehaald. Door de Amersfoortsche politie wer den dc autobussen per motor met zijspan tot aan de tol begeleid, waarna deze taak door de marechaussees zou worden overgenomen. Om de bussen te noodzaken halt te houden had men een wagen dwars over den weg gezet. De autobussen stopten en de Spakenburgers wilden hun messen eens laten zien. Op een dergelijken aanval niet voorbereid trokken de Amersfoorters af. Hierna ging de tocht ongestoord verder. Ede De Kunstzijdefabriek heeft besloten aan den Bennekomschen weg een nieuw verenigingsgebouw testichlen waarvan de kosten geraamd worden op f 110.000. Eetnnes Toen postbeambte Veenoma in dc nabijheid van het huis van Jansen aan den Heideweg bij het „Bluk" fietste, zag hij, dat iemand bezig was een ruitje uit genoemde villa te snijden. Hij begaf zich direct naar de jacht opzieners v. d. Kamp en Arping. Het gelukte deze beide heeren ongezien het huis binnen te sluipen. Door liet dichtslaan van een deur was de in breker echter opmerkzaam geworden 1 en toen hij zich ontdekt wist, verschool hij zich in een linnenkast op de boven verdieping. Na eenig zoeken slaagden de jachtopzieners er ecliter in, den inbreker te vatten. Het bleek zekere H. te zijn die sedert 2 dagen uit Veen- huizen ontslagen werd, Hoogland Burgerlijke stand. Geboren: Margaretha Woulera Ri- charda, d. v. E. G. Sclioonderbeek en E. J. Blom Rutgerus Wouterus. z. v. G. v. Wee en G. M. Blom Gre- gorius Adrianus z. v. J. O. v. d. Hen gel en J. M. Tolboom Antonius Cornell's, z. v. C. v. Wee en M v. dc Hoef Gerarda, d, v. E. v. Hamcrs- veld en G Ossendrijver, IVUkerk Burgerlijke stand. Geborenjan, z. van E, v. d. Beek en E. v. Leuveren. Gerrit, z. van H. Bouwers en T. v. d. Veen. Hen- 1 drikus Cornells, z. van T, N. Steenwijk en A, J. Pol. Hendrika. d. van L. Vedder en A. Smit. Maasje, d. van A. Renes en G. v. Es. Alida Jan nette, d. van W. v. Meerveld en A. Brom. Barend, z. van D. v. d. Kamp en J. v. Renselaar. Ondertrouwd F. W. Jörke, wedr. van A. Habicht en B. D. M, Loeck. Getrouwd Noor- danus en W. Kornet. G. v. Deuveren en T. Doppenberg. Overleden Jan- netje de Jong, 73 jr., echtg. ven B. v. d. Kamp, Willemijntje v. 't Veld, 1 m. - Rijk v. d. Pol, 21 jr. Op de markt Aangevoerd 262.000 eieren f 5.40 6,205 schrammen f 35 4036 big gen f20—28; 108 runderen f 190 t 360; 62 nuchtere kalveren f 10—16; 3 varkens f 180-210. Leusden Burgerlijke stand. Geboren: Johanna Joscphina, d. v. K. v. d. Heuvel en R. Kcljzer. Soest Wij vestigen de aandacht van de Katholieken van Soest op de groote vergadering a.s. Woensdagavond ten 8 uur, waar mr. De Vink, lid van Ge deputeerde Staten, komt spreken over de plicht der Katholieken in verband met de a.s, verkiezing en sporen ieder een aan deze vergadering te gaan bij wonen. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Jacobus Johan nes, z. v. J. H. Dorresteijn en A. v. d, Heuvel Wilhelmina, d. v. H. v Dor resteijn en M. Gosepath Wilhelmina Jacoba, d. v. J. A, v. d. Grint en W. J. de Bruin Elisabeth, d. v. J. v. Utrecht en E.Offerman. Ondertrouwd: A. Weerdesteijn en J. A. Smienk A. Bast en Kuiper R. Hoksbergen en E. Voskuilen, j Overleden: Hendrik J. Enter, 79 j., echtg, v, J.J. Hazeu Dirk v. Dijk, 11 m. Maria Rosen- dal, 19 in. LANGE8TBAAT 49 - TELEFOON 190 Vertrouwensadres 4 voor Buikbanden. Stoutenburg Geboren: Adrianus Antonius Marie, z. v. A. M. Ruesink en W. M. Wen- w ting. Overleden: Wilhelmina E. Veld- huizen, 69 j, wed, v. J, T. P. Elling. Amsterdam- Rljnkanaal De Hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat In Gelderland heeft in een uitvoerig rapport Gedeputeerde Staten dier provincie geadviseerd om >n geen stelling te nemen vddr één van e- de voorgestelde oplossingen. Na de voor- en nadeelen der ver- Si schillende plannen te hebben belicht, zegt genoemde Hoofdingenieur ovei het Vallei-Kanaal het volgende: „Wel schijnt mij het kanaal voor dc Geldersche Vallei niet zonder belang voor Arnhem en omgeving. [J Arnhem en omgeving krijgt in ver- gelijking met den bestaanden toestand een niet onbelangrijk kortere water verbindingmet Amsterdam en een be- tere aansluiting op de groote vaart. Al de bovengenoemde belangen zijn n moeilijk in geld te waardeeren. Dit is II echter wel geschied ten aanzien van dc ,'afwaterings-bclangen voor de Gel- dersche Vallei Wanneer liet kanaal door de Gel dersche Vallei tot stand komt, dan zal dit goeddeels een oplossing bren gen in de oude kwestie van de afwa- tering van die landstreek. met wie samenwerken Mr. Aalberse zeide dezer dagen in een verkiezingredevoering, dat hij vroe ger eens heeft gesehreven: als ooit in ons land een situatie zoodanig mocht worden, dat samenwerking met dc Christelijke partijen niet meer mogelijk Is, dan voelen wij, R K„ ons liet dichtst verwant aan dc Vrijz. Pc nocralen. Deze partij kwam er als reactie tegen liet oude liberalisme en heeft op so ciaal gebied een program, dat in groote lijnen met het onze overeenstemt en evenals het onze de organische staats idee huldigt. Maar dat de V. D. om politieke redenen, om 'I kabinet Colijn onderste boven te gooien, tegen liet gezantschap hebben gestemd, heeft ons gegriefd, Veel erger was nog, wat 3 dagen latergebeurde, toen mr. Maiwiianl zijn chèque op tafel legde en zeials gij, R.K., met ons wilt samenwerken, kunt ge liet gezantschap terug krijgen. Spr. kon niet begrijpen, dat een man van dc politieke standing van mr. Marchaut zoo iets kon doen. Het heeft een groote moeilijkheid geplaatst tus- schen de samenwerking van de V.D. met de R. K. Volksvertegenwoor- diging. Uit de geschiedenis weten we ons allen te herinneren dat in 1815 België en Nederland samengevoegd zijn. Men wensclite een bufferstaat tegen hel re- volutionnaire Frankrijk. Groot-Neder land werd geboren, Noodzakelijk werd toen cene grondwetsherziening en de nieuwe grondwet bracht het Tweede Kamcrstelsel, tot voordien onbekend. Dc invoering van het Tweede Kamer stelsel had vooral plaats door toedoen van de Belgische leden der Grondwets commissie. Deze waren vrijwel één stemmig voor eene Tweede Kamer. Alleen waren ze liet onderling niet eens over de samenstelling ervan. De Hol landers wilden van het twee-kamer stelsel niets weten. Een Tweede Kamer zou dc grondwet van aard en natuur doen veranderen. Ten slotte Is er toch eene Tweede Kamer gekomen. De Tweede Kamer (thans Eerste), benoemd door den Ko ning, zou bestaan uit hen, die door diensten aan den Staat bewezen, door hunne geboorte of gegoedheid onder de aanzienlijksten van den lande be- hoorden. Zij had tot taak overijling in wetgeving te voorkomen, in moeilijke tijden aan de driften heilzame perken te stellen, den troon te omringen door een bolwerk, waartegen alle partijen afstuitten. Men diene n.l. niet uit het EUfE HUI5VR0UW WIL

De Eembode | 1929 | | pagina 6